Het 'achterland' wil ook een graantje meepikken 'In Groningen kan het veel goedkoper' 'Overloop-regio' mikt vooral op Valburg Regio's Venlo, Nijmegen en Groningen klaar voor opvang uitbreiding haven Rotterdam Indonesië 'vecht' voor betere export vanuit Rotterdam m ii ËisfhW' mis Besluit op 16 met Rotterdams Dagblad 'ii ?f; Vrijdag 7 maart 1997 D© leidende rol van de Rot terdamse haven nationaal en Internationaal wordt niet ter discussie gesteld. Dat is een feit en daarvan profiteert het hele land mee. Maar of de 'mainport' moet worden uitgebreid In het al zo overvolle Rijn mondgebied, daarbij wor den in het achterland vraagtekens gezet. De ha ven schreeuwt al geruime tijd om een snel besluit over de aanleg van een Tweede Maasvlakte van tweeduizend hectare. In de rest van Nederland wordt daar heel anders over ge dacht. Voor veel minder geld kan die groei hier ge beuren, roepen ze In Gro ningen, waar de Eemsha- ven als een belangrijke troef geldt. Ook In eon an dere uithoek van het land, In Venlo, staan bestuur ders met de armen wijd om nieuwe bedrijven te ont vangen. En zelfs het gebied rond Arnhem en Nijmegen Js bereid een deel van de uitbreiding waar Rotter dam om vraagt te huisves ten. IrZe moeten weten dat er meer Is tussen hemel en darde dan Rotterdam," Is te horen In een van de re gio's. „En Mainport Rotter dam, dat moeten we eigen lijk Mainport Nederland noemen." Een kijkje In het achterland. Door Gert Onnink Venlo De Venlose wethou der Wiel Aerts stuurt zijn au to behendig door de straten van het nieuwe bedrijfster rein Trade Port Sinds eind jaren tachtig is er ten westen van het Limburgse stadje (67,000. inwoners) heel wat af gebouwd. Óp de linker Maas oever werd het ene na het an dere modernezakencómplex uit de grond gestampt en de -aannemers zijn nog Jang niet l klaar. „Het aantal werkne- mers per hectare is de laatste jaren gestegen van vijftien a twintig naar dertig. Dat moe ten er in de toekomst veertig - worden. Verder is het werk loosheidspercentage gedaald "van zeventien naar elf," zegt Aerts, sinds drie jaar wethou der voor economische zaken in Venlo. De WD-bestuurder heeft de wind mee in zijn gemeente. Het 150 - hectare omvattende bedrijfster rein Trade Port West, waar het •Rotterdamse transportconcem Vitesse en 'collega' Frans Maas tot -helgrotere bedrijven behoren, is nagenoeg volgebouwd. MaarVen- io wii verder. Tot het jaar 2015 moet er nog eens 500 hectare bh - komen. Om daar bedrijven op het f gebied van logistiek en distributie te kunnen huisvesten, legt Aerts -Uit. De wethouder van Venlo is nauw betrokken bij het landelijke debat over het ruimteprobleem in de Rotterdamse haven, ook aange duid als de zogeheten VERM-dk- cussie. Als lid van de werkgroe pen die per regio een standpunt hebben opgesteld, maakte Aerts duidelijk dat Venlo, gelegen op steenworp afstand van het Duitse achterland, een voorname bijdra ge kan leveren aan het Rotter- damse probleem. 'Het ministerie van Verkeer en ^aterstaè^lénvsiide vier de- ?jpartem*mten die bij de VERM- discussie, isbetrokken, yer-: dat viiS-; '£dhg 16 mei een besluit zal ne- 'fmearner het ruimteprobleem -rvan deRotterdamse haven. -Aam^mfeelijk wjl ïhet de £&- £?'dbeUng dat dit ^-jkomende "'maand,' sp li **"13, znu -$jf|r£De voorbereiding van het besluit neemtechtartoch meer in beslag dan aanvankelijk- Iriwasv gedacht. Volgende wek faijeen- virerkatelièrs j-van de verschillende zeven re- -gio'sdieaan het nationale de, /^tpebbm deelgenomen. De Venlose wethouder Wiel Aerts bij rijksweg A67 tussen Eindhoven en Duisburg, met op de achtergrond het bedrijventerrein Trade Port West. „Het kabinet moet ook letten op de gevolgen voor het achter land." Foto LGtesen „Laat ik voorop stellen dat Venlo altijd gebaat is bij de ontwikke ling van de Rotterdamse haven. We hebben ook al jaren een inten sieve relatie met Rotterdam, met het gemeentebestuur en met het bedrijfsleven. Ze noemen de Ven- Ionaren ook wel eens de Rotter dammers van het zuiden." Groei in Rotterdam is dus ook groei voor Venlo, zegt Aerts. „Maar we moeten niet spreken van Main port Rotterdam of Logistiek Cen trum Venlo. Nee, we moeten de zaak nationaal beschouwen en het hebben over Mainport Neder land." Een besluit over een uitbreiding van de haven heeft directe gevol gen voor het achterland, stipt de wethouder aan, die Venlo, maar ook Groningen en Arnhem/Nij megen in dat verband aanduidt als 'tweedelijnsknooppunten'. Als je zegt: we laten Rotterdam groeien, maar we doen niets voor het achterland, dan gaat het fout. Het kabinet moet straks dan ook komen meteen totaalvisie voor 25 of 30 jaar. En daarin de goederen stromen in beeld brengen met daarbij de gevolgen voor de infra structuur," Aerts onderstreept dat Rotterdam niet bang hoeft te zijn dat Venlo de Maasstad naar de kroon zal steken. „Venlo is geen zeehaven en zal dat ook nooit wor den. Hier komen geen schepen met plaats voor zesduizend con tainers, die brede goederenstro men blijven gewoon in Rotterdam komen. Maai* wij kunnen toege voegde waarde bieden. Voor een bedrijf met een afzetgebied in Duitsland, België, Midden- en Zuid-Europa ligt Venlo als vesti gingsplaats toch veel meer voor de hand dan Rotterdam." Belacheltfk Om een rol van betekenis te kun nen blijven spelen, heeft de Ven lose gemeentebestuurder nog wel een aantal verlangens. Het ont brekende stuk autobaan tussen rijksweg A67 en de Duitse A61, waardoor auto's nu doér woonwij ken en het natuurgebied Groote Heide moeten rijden, had er vol gens Aerts al lang moeten liggen. „Belachelijk eigenlijk," vindt de wethouder, die doortrekking van rijksweg A73 als een mogelijke oplossing ziet. Ook aan de spoor lijnen moet nog heel wat gesleu teld worden, stelt Aerts. Of het spoor Nijmegen-Roermond moet worden verbreed of de Betuwelijn zou een zuidelijke aftakking rich ting Venlo moeten krijgenJ)ie i s helaas geschrapt, maar we willen 'm wel graag terug op de kaart." Aerts denkt ook aan verbetering van het spoor Venlo-Keulen, maar zijn Duitse collega's koppelen dat plan aan diezelfde Betuwelijn-'by- pass'. Verder aast Venlo op aan sluiting op de IJzeren Rijn, het vervallen goederenspoor tussen Antwerpen en het Roergebied. Op het wensenlijstje van de wet houder prijkt verder nog de bin nenvaart. Venlo denkt aan de bouw yah. eeh terminal aan de --Maas,.diewerbonriett zou moeten 1 wrderimetdëspöoi^rminal van ECT. Dit complex verwerkt nu twee treinshutües per. nacht, maar dat aantal moet groeien. „Zo ontstaat hiet een multi-modaal ï4knopppunt, deze ontwikkeling zul j^je.ringde, toekomst- overal zien." j •|SAerts zegt de concurrentie met 'buurman' Duisburg best aan te durven. „Die regio is slecht be reikbaar, de industrie is verou derd. Wij beschikken met hon derd moderne bedrijven en.een Vervoersacademie.pver veellogis-. tieke knowhow.-Je-hebt hier nau welijks files, de grondprijs is rede lijk en er is volop werkgelegen- RRnmond Nijmegen De regio rond Am- hem en Nijmegen, waar bestuur ders zich hebben gebundeld in het Knooppunt Arnhem Nijme gen (KAN), kan iets doen aan het Rotterdamse ruimteprobleem. „Wij kunnen bedrijven opvangen. We willen echt geen kopie worden van de Randstad of van het Roer gebied," stelt Han Berg, hoofd economische zaken van de ge meente Nijmegen, die ook betrok ken is bij het VERM-debat. Volgens de topambtenaar, die in de jaren zeventig nog werkzaam was bij de afdeling volkshuisves ting in Rotterdam, kan het gebied rond de Rijn en de Waal een uit stekende satelliet-regio zijn. Het toverwoord is daarbij volgens Berg VAL: value added logistics ofwel toegevoegde waarde. „Laat Rotterdam zich nu maar vooral met de op- en overslag van contai ners bezig houden; snel in en uit naar het achterland. Wij kunnen een overloopfunctie vervullen." In Valburg, nu nog een vlekje in de Betuwe waar de appelbomen in volle bloei staan, moet straks een groot containeroverslagpunt wor den aangelegd. Dit zogenoemde Multimodale Transportcentrum (MTC) zou maximaal driehonderd Eemshaven/ Delfeljt/Veendam: havenactivtteltet}, chemie ipunt Amhem- Nljmegen: distributie Venlo: d/strfitortto heid." Als gemeentelijke overheid -moet je goede vestigingvoorwaar den bieden, stelt Aerts„maar het bedrijfsleven beslist uiteindelijk toch zelf waar het gaat zitten." hectare groot moeten worden, zo staat er te lezen in het Regionaal Structuurplan van het KAN, dat heeft gekeken tot het jaar 2015. Valburg wordt een 'halteplaats' voor de Betuwelijn, waar vandaan containers verder worden ver voerd. Ook moet er volgens Berg in de Waal een haven komen, waardoor de binnenvaart beter kan werken. „Een knooppunt van weg, water en spoor dus. Het moet de kroon worden op onze plan nen, al ervaar ik het soms wel eens als een schrikbeeld als ik zie hoe Valburg haast op z'n Rotter dams op de kaart wordt ingete kend. Het project zal de Overbetu- we aantasten, al denk ik dat het in de praktijk wel zal meevallen," Philips Volgens de Nijmeegse topambte naar is zijn regio economisch ge zien op de goede weg. „Het is hier begonnen met Philips, dat nu in Nijmegen de grootste chipfabriek van Europa heeft staan. Zo is dat vliegwiel langzaam maar zeker in beweging gekomen." Ten westen van Nijmegen verrijst op de grens met Wychen het nieuwe bedrijfs terrein Bijsterhuizen, dat plaats biedt aan 150 hectare. Arnhem heeft in de richting van de Duitse grens een vergelijkbaar complex uit te geven. „We staan niet meer met de ruggen tegen elkaar, zoals vroeger. Je hoort nu dat Duisburg begint te mopperen over onze plannen." De regio hoopt in de toekomst nog verder in de lift te komen wan neer Arnhem (de vijfde kantoren- stad van Nederland) een aanslui ting krijgt op de oostelijke tak van de Hogesnelheidslijn (HSL) van Amsterdam naar Frankfurt. Ver der wil het KAN dat de rijkswegen A12, A15 en A73 worden doorge trokken. „Want dat is hard no dig," zegt Berg, die vindt dat 'Den Haag' het hoofd wel eens te veel op de Randstad gericht heeft. Met de aanpak van het stadscen trum en de Waalsprong, de bouw van een complete nieuwe woon wijk ten noorden van de Waal, hoopt Nijmegen iets te kunnen doen aan de werkgelegenheid. Immers, het percentage werklo zen bedraagt nu dertien, „In ons toekomstbeleid gaan we ervan uit dat we jaarlijks twaalfhonderd mensen in Nijmgen aan een baan kunnen helpen," De Eemshaven bijDelfiriji wil graag havenactiviteiten van Rotterdam overnemen. ArchierfoiüRottmiam9Da«W8d Y Veendam Het gebied rond de Eemshaven, Delfzijl en Veen dam, dat zich profileert als het Logistiek Centrum Groningen, is in navolging van de regio's Venlo en Arnhem/ Nijmegen klaar om de Rotterdamse groei op te vangen. „De overslag van containers is na tuurlijk geen punt van discussie," zegt burge meester C.M. de Vos van Veendam, die in het VERM-debat de Groningse belangen met ver ve verdedigt„Dat blijft altijd in Rotterdam, maar eventuele uitbreiding kan ook hier plaatsvinden. De Randstad slibt dicht Leg je die Tweede Maasvlakte aan, dan heb je nog een ongelooflijke investering nodig om de be reikbaarheid te garanderen. Wij hebben hier nog zeker negenhonderdhectare terreinin de aanbieding. Bovendien hebben wij een haven met diep water, waar al veel kustvaart is en die we nog verder willen gaan uitdiepen." De afstanden in Nederland zijn niet groot stelt De Vos, dat kan voor de verladers toch geen probleem zijn, bovendien is er een net werk van rail en water. „We kunnen hier met veel minder investeringen hetzelfde doen," zegt de eerste burger van Veendam, die grote moeite heeft met de rol die Rotterdam tot dusvene in de discussie heen gespeeld „Rol- terdam moet niet te dorps, niet te lokaal den ken. Zo groot is het eigenlijk ook weer niet Wij denken Europees, we doen zaken met Hamburg/Bremenen de Baltische Staten. Er is meer tussen hemel en aarde dan Rotter dam." De Vos onderstreept dat zijn regio een bijdra ge kan leveren aan de economische ontwik keling van Nederland. De commissie Lang- man, die daarnaar op dit moment onderzoek doet, zal nog vóór de zomer rapporteren. Op het Rah Service Center in zijn gemeente Veendam, een paradepaardje van de regio, komen dagelijks drie tot vier treinshuttles uit Rotterdam. Verder zou de Eemshaven vol gens De Vos een geschikte plaats zijn voor de bouw van een ethyleenkraker. „Met de aanleg van een «ïhyleenlciding naar Duitsland kun je die aansluiten op het grote net" Het kabinet moet volgens hem straks een 'evenwichtige afweging' maken tussen de be langen van Rotterdam en de rest van Neder land. Of de machtige lobby van Rotterdam straks toch de doorslag zal geven, weet hij niet ,Ach, wij hebben met Aiders, Hermans en Ter Beek ook goede ingangen in Den Haag hoon..'" Door Alexander Bakker Rotterdam De boodschap was helder. De Indonesische regering wil een forse verbetering van de export. Directeur drs. TJW. Yunus van het Indonesian Trade Promo tion Centre (ITPC) in Nederland blijft er kalm onder. Hij weet im mers dat de afgelopen jaren zeer goede zaken zijn gedaan en dat die Indonesische export al een kleine twintig procent is gegroeid. „Maar om nog eens een groei van zeventien procent te realiseren zullen we heel hard moeten wer ken," weet Yunus. Het ITPC opent maandag aan de Stutfgartstraat in het Rotterdam se bedrijvengebied Noord-West, een nieuw kantoor, waar het zelfs de beschikking krijgt over een ei gen expositieruimte. De opening zal worden verricht door de Indo nesische ambassadeur Soedarmanto Kadarisman, samen met burgemeester Bram Peper, De afgelopen jaren hebben de me dewerkers van het ITPC 'inge woond' bij het Indonesia Trade Distribution Centre. Yunus en zijn vier medewerkers weten zich in hun streven voor een betere export vanuit Indone sië in ieder geval verzekerd van de volledige steun van niet de minste partners. Het staatsbe zoek van koningin Beatrix in 1995 en, later dat jaar, een Nederlandse handelsmissie onder leiding van minister Wijers (Economische Za ken) hebben geleid tot een flinke inspanning van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en het ministerie van Verkeer en Water staat. Rotterdam en de rijksoverheid zijn al langere tijd actief in Indo nesië, onder meer met projecten op het gebied van stadsontwikke ling, openbaar vervoer, huisvuil- vcnvcrlring, de opzet van distri butiecentra en ontwikkeling van de havens. Het is niet alleen een kwestie van ontwikkelingshulp. Van een (sterk) verbeterde export vanuit Indonesië via of naar Ne derland plukken we hier ook de vruchten. De handelsbanden tussen Indo nesië en Nederland zijn al heel oud. De export van traditionele goederen als specerijen, houtpro ducten en textiel, is de laatste ja ren flink uitgebreid, maar vormt nog altijd een (te) klein deel van de totale Indonesische export. Palmolie, steenkool, maar vooral ook consumenten-elektronica (te levisietoestellen, computers) en sportschoenen vinden gestaag hun weg naar Nederland of, via Rotterdam, naar andere delen van Europa. Japan en de Verenigde Staten zijn de belangrijkste han delspartners. „Wij zien zeer goede kansen-in Nederland," vertelt Yunus, „Maar het is een moeilijke markt. We zullen alle mogelijke hulp nodig hebben en hard voor succes moe ten vechten." Het ITPC brengt in, in dit geval Nederland, Indonesische (poten tiële) exportgoederen onder de aandacht. Onder meer wordt een paar keer per jaar een expositie gehouden. Ook onderzoekt het centrum kansen op nieuwe mark ten. Belangrijk is ook, zo vindt Yunus, de/eedback die hij kan ge ven aan de producenten in Indo nesië: informatie over trends en ontwikkelingen in Europa. Minder te spreken is hij over de blokkades die de Europese IJnie opwerpt ter bescherming van de eigen markten. Yunus: „De Euro pese Unie breidt uit, vooral met armere landen. Om die landen' te steunen worden bepaalde goéde ren uit landen als Indonesië ge weerd." Hij noemt in dit verband schoenen, fietsen, televisietoe stellen en bananen. Zorgelijk is Yunus ook over de ontwikkelingen in eigen land. „De binnenlandse afzetmarkt is booming" weet de ITPC-direc- teur. „Maar Indonesië moet blij ven exporteren om buitenlands geld te verwerven. Het probleem is nu of Indonesië genoeg kan produceren voor én de eigen én de exportmarkt." De ITPC-directeur ziet de naaste toekomst met vertrouwen tege moet. Nederland is een belang rijk land voor ons," geeft hij aan. Jn Indonesië wordt altijd gezegd dat als we ons een positie op de Nederlandse markt hebben ver worven, dat dan de rest van Euro pa een teaifc ooer is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4