11 Klachten over Schiedamse sociale dienst nemen toe Tien jaar voor kapsalonmoord Brand in kroepoekbakkerij Groen licht voor winkels op Hoekse Brink Woede en wederzijds onbegrip over sloop Schubertlaanflats Rotterdams Dagblad E Nieuwe bijstandswet bezorgt sociale raadslieden extra werk SSS Stormvloedkering houdt niet alle overlast tegen Stemmen in de Digitale Stad Bouwcentrum in Hoek van Holland Hennepkwekerij opgerold Politie zoekt getuigen GEENGEZEIK, 31 MEI GEWOON WEER 'DE DIJK', DE EENDRACHTSHOEVE, ZUID-BEI JERLANt OI36-1 UJ Waterweg Vrijdag 14 maart 1Ö97 Door Desiree van der Jagt Schiedam Het Instituut Sociale Raadslieden Schiedam heeft eind vorig jaar bij de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de bel getrokken over het toenemend aantal klachten over de dienst. Sinds de invoering van de nieuwe Algemene bij standswet (nAbw) is het aantal klachten bi] het instituut fors toegenomen. Het overgrote deel van de klachten betreffen ad- mini stratieve fouten. Daarnaast klagen mensen ook over het feit dat ze niet altijd op tijd informatie krijgen en dat ze soms onnodig worden terugverwezen bij het doen van een aanvraag bij de sociale dienst. Door de toename van het aantal klachten heeft het instituut eind vorig jaar een 2ogenoemde signa lering naar de sociale dienst ge stuurd. Echt resultaat is daarvan nog niet merkbaar. „Het is niet zó dat het aantal klachten dat bij ons binnenkomt minder is gewor den," aldus een woordvoerder. Bij de sociale dienst hebben ze de signalering van de sociale raads lieden niet zomaar naast zich neergelegd, zegt woordvoerder R. „Maar het is ook niet zo dat we nieuw beleid hebben ont wikkeld. Hoewel ik niet wil baga telliseren, hebben we over het jaar 1996 42 klachten ontvangen, Ter wijl er over het hele jaar bijna 50.000 contacten met de cliënten zijn geweest" Van die klachten waren er overigens zeventien te recht. Volgens Jaggie is het aantal fou ten door de omzetting naar de nieuwe bijstandswet in Schiedam nog redelijk meegevallen. „Het gaat om incidentele fouten. Bij de invoering van de nieuwe wet had den we veel meer fouten ver wacht, maar als we kijken naar andere gemeenten en de cijfers uit vorige jaren over klachten dan is het allemaal nog meegevallen." Voor de medewerkers van de so ciale dienst zorgt de nieuwe bij standswet voor veel extra werk. Cliënten hebben megr verplich tingen, moeten meer papieren overleggen en voor een ieder geldt dat er heronderzoek komt. „Die extra aandacht zorgt natuur lijk voor een spanningsveld in de contacten met cliënten," zegt Jag gie, „maar de klachten nemen we zo serieus mogelijk." In het Rotterdams Dagblad van zaterdag 15 maart vertelt een Schiedammer over zijn ervarin gen met de sociale dienst sinds de invoering van de nieuwe Algeme ne bijstandswet. Volgens sociaal raadsvrouw Joke Dekkers, die het dossier van de Schiedammer kent, is bij hem eigenlijk alles fout gegaan wat maar fout kan gaan. „Dat is wel een heel bijzon der geval." Vlaufdlngeft De 33-jarige Ed Z. uit Vlaardingen is gisteren door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. De Vlaardinger bracht 17 maart van het vorig jaar zijn 44-jarige plaatsgenoot Dirk Boot met messteken om het leven. De geruchtmakende kap salonmoord kon pas eind vorig jaar worden opgelost, nadat Z. zijn daad opbiechtte aan zijn ge liefde Joke, de weduwe van Boot. De officier van justitie had twee weken geleden twaalf jaar ge vangenisstraf tegen de Vlaardin ger geëist Z. en de kapster Joke hadden al enige tijd een relatie. Het buiten echtelijke geluk werd verstoord toen Dirk een gespecificeerde te lefoonnota onder ogen kreeg waarop Mond dat Joke en Ed elkaar zo'n driehonderd keer hadden gebeld. Na deze ontdek king bracht Dirk twee keer een bezoek aan Ed. Aan de affaire moest een einde komen, zo eiste de echtgenoot Tijdens de zitting van twee we ken geleden bleek dat Ed Z. al zeker twintig jaar een hartstoch telijke liefde voelt voor Joke. Hij is door haar geobsedeerd en is als het ware aan haar verslaafd. Ed is jarenlang in stilte verliefd op de vrouw. Pas enkele jaren ge leden krijgen de twee een relatie en vanaf dat moment komen al Ed zijn dromen uit Obstakel Die droom wordt bruut verstoord op het moment dat Dirk eist dat er een einde moet komen aan de relatie. Een paar dagen na die laatste confrontatie met Dirk kan Ed de situatie niet meer aan. Dirk vormt een obstakel en hij moet uit de weg worden ge ruimd. HU prikt een datum <aa de crime passionel uitte voeren. Diricfioot wordt vermoord als Jo ke niet in de stad is. - EdZ. heeft alles tot in de puntjes voorbereid. De moord moet lij ken op een uit de hand gelopen overval. Hij laat Dirk de kluis i en daarna steekt hij de neer. Na de moord haalt hij de woning overhoopten steelt enkele zaken. De kapsalonmoord stelt ook de politie voor een raadseL De ge tuigenverhoren leiden tot niets. Bovendien ontkennen Joke en Ed dat ze een verhouding heb ben. Het bandje met de stem van de melder van de moord -later blijkt dat dat Ed Z, is geweest - wordt in het televisieprogramma Opsporing Verzocht gedraaid maar ook dat leidt niet tot de aanhouding van de dader. De oplossing van de raadselach tige moord komt dichterbij als de politie in september Ed Z. samen met zijn geliefde Joke ziet fiet sen. Dan wordt voor het recher cheteam duidelijk dat de twee wel degelijk' een verhóudlag hebben. Maar Ed Z. wordt pas aangehouden nadat hij de mond tijdens een etentje aan Joke heeft opbiecht. Zij aarzelt moment en belt c te politie de bekentenis van Ed kan de moord op Dirk Boot na meer dan een half jaar eindelijk worden opgelost Vlaardingen Het voorlopige be sluit van minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) om de storm vloedkering bij een waterstand van drie meter boven NAP te slui ten, betekent voor Vlaardingen dat de wateroverlast niet wordt te gengehouden. Nog steeds zal bij hoog water een groot deel van het buitendijks ge bied rond de kop van de Oost- en Westhavenkade en de Koningin Wilhelminahaven onderlopen, Vlaardingen had er daarom - sa men met een aantal andere rivier- gemeenten- bij de minister op aangedrongen om de Nieuwe Wa terweg al bij 2,80 meter boven NAP af te sluiten. Ook dan zou er nog wel water op de Vlaardingse kades komen te staan, maar zou de overlast daardoor een stuk minder zijn. Maar de vrees dat Rotterdam het imago van open haven zou verlie zen heeft zwaarder gewogen op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat Zie ook pagina 13: Vlaardingen houdt het nog steeds niet droog Vlaardingen De Digitale Stad Vlaardingen en Schiedam intro duceert een naar eigen zeggen re volutionair stern-systeem: Tele- voting'. Vanaf 1 april kan iedere bewoner van de Digitale Stad van uit de luie stoel stemmen over ac tuele onderwerpen. Via Internet worden actuele stel lingen en vraagstukken voorge legd aan de gebruikers van het medium. Met een simpele druk op de knop kan 'voor' of 'tegen' wor den gestemd. Een e-mail-adres, een log-in- naam en een wachtwoord is alles van de bewoners van de Digitale Stad nodig hebben. De stemcomputer van de Digitale Stad is de scheidsrechter en houdt meteen in de gaten of een stemming is afgelopen. De uitslag wordt automatisch gepubliceerd. Gebruikers van Tele-voting' kun nen zelfstellingen poneren of rea geren op elektronische referenda. „Met de introductie van Tele-vo- ting' wordt een nieuwe slap gezet in de richting van een tele-demo- cratie. Hiermee wordt de participatie van de burger in de politieke be sluitvorming langs elektronische weg aangeduid," aldus de initia tiefnemers, „In de toekomst is de gang naar het stembureau wel licht niet meer noodzakelijk, omdat de burger ook vanuit de luie stoel zijn mening kenbaar kan maken." De Digitale Stad Vlaardingen en Schiedam is te bereiken vialnter- net: http://www.dsv.nl of via 010- 4351944 (gratis inbel-faciliteiten). In een bedrijfspand aan de Koningin Wilhemlnahaven In Vlaardingen is gisteravond om half twaalf brand ontstaan. In het pand is een kroepoekbakkerij en een graphicsbedrijf gevestigd. Om kwart over twaalf gaf de brandweer al het sein 'brandmeester'. Vanaf het water kreeg de brandweer assistentie van twee blusboten van de Havendienst Rotterdam. Het brandje ontstond tussen de opslag van kartonnen dozen. Er was vooraf veel rookontwikke ling. Op dezelfde etage was op dat moment een feestje aan de gang. De feestvierende werkne mers in het pand kwamen met de schrik vrij. Over de hoogte van de schade en de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Foto rooi Dijkstra Hoek van HollandOp de begraaf plaats in Hoek van Holland wordt een kleinschalig rouwcentrum ge bouwd. Hoek van Holland be schikt niet meer over zo'n voorzie ning sinds de rouwkamer in het verzorgingshuis Bertus Bliekhuis is gesloten. Door de bestaande kleine aula op de begraafplaats uit te breiden is het betrekkelijk eenvoudig om een rouwcentrum te bouwen. De extra kosten worden gedekt door de verhuur aan de uitvaartonder neming Libitina Groep bv. De ge meente Rotterdam stelt een kre diet van 465.000 gulden ter be schikking. SchiedamDe politie heeft giste ren een hennepkwekerij met 2400 planten opgerold in een bedrijfs pand aan de Sehie. In verschillen de ruimtes vond de politie de hen nepplanten, ongeveer twintig kilo gedroogde planten en een behoor lijke hoeveelheid chemicaliën. Naast de planten zijn 124 lampen en diverse ventilatoren in beslag genomen. De chemicaliën zijn naar de Roteb gebracht en de hen nep wordt vernietigd. Op het mo ment van de inval waren vier mannen in het pand kartonnen dozen aan het sjouwen. De vier, twee Rotterdammers van 42 en 63 jaar, een 34-jarige man uit Brielie en een 34-jarige Schiedammer, zijn voor verhoor overgebracht naar het bureau. Uit het onder zoek kwam niet naar voren dat de vier mannen betrokken waren bij het kweken van de hennep. Ze zijn daarom weer vrijgelaten. De politie was naar het pand gegaan na een klacht over stankoverlast. Schiedam De politie zoekt ge tuigen van een mogelijke ontvoe ring op de Kamerlingh Onneslaan in Schiedam. Een getuige heeft bij de politie gemeld woensdag avond rond negen uur te hebben gezien dat een man een vrouw kennelijk tegen haar wil op het trottoir ter hoogte van het perceel 85 beetpakte en haar in een gepar keerd staande grijze Mercedes duwde. De man reed daarna weg met de vrouw in zijn auto. De wa gen was voorzien van een kente ken gelijkend op de cijfer-letter- combinatie YK-36-YG. De man reed weg in de richting van het station Schiedam/Rotter- dam-vvest. Kort voordat de ver moedelijke dader wegreed, heeft een man met een Turks uiterlijk nog tevergeefs geprobeerd de vrouwte bevrijden. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelraad kan met de andere betrokkenen verder gaan met de ontwikkeling van winkelbouw op de Hoekse Brink. Met alleen de vier stemmen van de CDA-fractie tegen gaf de deel- gemeenteraad gisteravond het groene licht voor de bouw van veertien winkeleenheden op de Hoekse Brink. CDA-fraetieleider Piet van der Wel verklaarde dat zijn partij ze ker niet tegen nieuwe winkels in Hoek van Holland. Maar zo'n plan moet dan wel parallel lopen aan de revitalisering van de Prins Hendrikstraat De confessionele woordvoerder verweet het deel- raadsbestuur dat de grote lijnen onzichtbaar worden doordat er steeds maar deelplannen worden gepresenteerd. Maar deelraadsvoorzitter Leen Vreugdenhil en portefeuillehou der Toos Brabander waren van mening dat de totaalvisie al eer der is behandeld en dat het nu tijd is om de onderdelen daarvan uit te voeren. Van der Wel verweet daarop de coalitie dat het comple te Brinkplan al is 'voorgekookt'. „Wij zullen ons beraden over onze positie in de raad en de commis sie. Er zijn nog andere mogelijk heid voor discussie en voor be roep, die ook tot resultaat kunnen leiden," dreigde hij. Maar voorzitter Vreugdenhil maakte duidelijk dat hij niet wenste te zwichten voor dreige menten. „Het feit dat een meer derheid de plannen heeft aange nomen en dat u het daar niet meer eens bent, betekent nog niet dat we ondemocratisch bezig zijn." Het CDA benadrukte opnieuw de noodzaak van een gelijktijdige opknapbeurt van de Prins Hen drikstraat. Daar zou het winkelbe stand in feite moeten ophouden bij de Concordiastraat. De win kels daarachter zouden niet meer kunnen rekenen op steun van de overheid. Bij de winkels op de Brink is Van der Wel bang voor het ontstaan van een hangplaats voor de jeugd bij de aansluiting van de twee winkelblokken. Hij zou Leverde drieinvalidenwonin- gen laten slopen om meer ruimte te maken. Maar portefeuillehouder Braban der verzette zich daar fel tegen. Zij vindt die sloop kapitaalsver nietiging. Voor de Prins Hendrik straat zal volgens haar een bedrag van drie tot vier ton beschikbaar worden gesteld door het gemeen tebestuur. Van der Wel verweet Brabander dat zij met ingaat op inhoudelijke zaken, maar alleen een samenvat ting geeft van de dingen die be sproken zijn Vreugdenhil wees erop dat alle plannen die nu wor den uitgevoerd, zijn vastgelegd in het coalitie-akkoord van 1994 toen ook het CDA daar nog deel van uitmaakte. Twee moties van hetCDA, waarin werd gesteld dat de winkelbebou- wing niet kan worden uitgevoerd zonder daarin de kop van de Prins Hendrikstraat te betrekken en werd gevraagd om duidelijkheid over de hoofdstructuren van de verkeersafwikkeling, werden door de meerderheid van de raad overbodig geacht. Een amendement over de sloop van de MIVA-woningen voor inva liden haalde het evenmin. Geen sloop': van de Schil ben dit pro test aan de flatgevel ge hangen om to sJoo pp Jan nen van de Woning Maassluis. Foto Roel Dijkstra Maassluis „Het ts jammer dat de discussie zo eenzijdig is. We krijgen alleen maar negatieve antwoorden." Met deze kritiek vatte een bewoonster van de Maassluise Sehubertlaan gister avond de teneur van de voorlich tingsbijeenkomst over de sloop van de twee flats in deze straat aardig samen. Want de vragen van de bewoners wist directeur J.R.K. Ploeg van de Woning Stichting Maassluis (WSM) slechts te beantwoorden met 'dat is nu eenmaal zo besloten' en 'meer regelingen heb ik niet', of andere zinsneden van die strek king. De emoties liepen zo nu en dan hoog op m het Ontmoetingscen trum Koningshof, waar WSM de bijeenkomst hield. „U lijkt wel een bandje," haalde een bewoner op een gegeven moment fel uit. „U kunt ons gewoon niets bieden. Misschien moet u toch nog eens met de Huurdersraad en met de gemeente rond de tafel gaan zit ten, zodat u nog iets voor ons kunt doen." De bewoners kunnen geen begrip opbrengen voor het besluit van WSM de twee flats te slopen. Er is toch mets mis mee? De bewoners hoeven er niet weg, die wonen er naar hun zin. Kritiek hebben ?>j verder vooral in verband met de financiële gevolgen van de 'ge dwongen verhuizing'. Er is een verhuiskostenvergoeding var. vierduizend gulden, plus een uit kering die gelijk staat aan twee maanden kale huui 'Veel te wei nig," vinden zij. ,.Tk ben hier vorig jaar komen wonen." motiveert een bewoner. „Van sloop was geen sprake, dus heb ik het lekker opgeknapt Mijn vloertje alleen kost al vier ruggen' Voor de uitvoerige informatie die Ploeg gaf over de woningen die in de plaats komen voor de fiats aan de Sehubertlaan, en in andere wij ken waar Elementumwomngen worden vervangen door nieuw bouw, hadden de toehoorders geen belangstelling Want over één ding lijken zij het eens: van de verhuizing worden ze alleen maar slechter. De Sehubertlaan ligt immers op een centrale plek m de stad en de kans is klein dat zij er een woning voor terug krij gen m dezelfde prijsklasse (circa zeshonderd gulden). Maai- juist vanwege dat laatste heeft Ploeg geen medelijden. „Veel mensen kunnen qua inko men makkelijk een duurdere wo ning hebben," sprak hij kil. „WSM zal dan ook veel moeite doen met het helpen verhuizen." Dan kunnen straks op'deze plek immers zo'n tweehonderd nieuwe woningen verrijzen. Terwijl reno veren -wat bij de andere Ele- mentumflats wel wordt gedaan - zestigduizend gulden per woning kost. Overigens is WSM al begonnen met het reserveren van woningen. De bedoeling is de Schubertlaan- bewoners straks woningen te kunnen bieden in zo veel moge lijk verschillende wijken en prijs klassen, maar tot op heden be perkt het aanbod zich voorname lijk in de buurten van de Mozart- laan, Seringen flat, Rippingstraat en Vondellaan. Met het 'sparen' van eengezinswoningen, waar ve len wel naar zouden willen ver huizen, gaat het volgens Ploeg nog niet zo snel. De komende twee maanden zal een medewerkster van WSM per soonlijke huisbezoeken afleggen om de wensen en problemen van de bewoners te inventariseren. Vanaf 1 juni krijgen de Schubert- laanbewoners voorrang als zy in schrijven op een andere woning. De sloop zal pas beginnen als de compomstenbuurt-zuid, waar een laag woningen bovenop de flats wordt gebouwd, gereed is, zo ver zekerde Ploeg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1