13 Schiedam zet vraagtekens bij nieuwste variant voor A4 Rotterdams Dagblad m Verdeeldheid over benoeming in alle raadscommissies Lot Beter bos dan braak Bezwaarschriften tegen OZB vliegen de deur uit Er staat weer een kanon in Atlantik Wal t-s <r Midden-Delfland Vereniging 'nog steeds niet uiterst blij' Kritiek spitst zich toe op oplossing direct ten noorden van Kethelplein Schoenmakers 'blyft' plaatsvervangend lid van de regioraad Te land, ter zee en in de lucht te duur voor Schiedam Woningen ontruimd Fietser gewond na aanrijding UW DLIIt ^"SELECT CENTER O Marrewijklaan41* Spy kènissé-iaftlS^^ofelSi h as. Waterweg Dinsdag 18 maart 1997 Schiedam Politieke partij en in Schiedam hebben gis teravond hun twijfels uitge sproken over de nieuwste va riant voor de A 4: een halfver diepte rijksweg die in het ste delijk gebied tussen Schiedam en Vlaardingen wordt overdekt. De kritiek spitst zich toe op de op lossing direct ten noorden van het Kethelplein. Op basis van de teke ningen ziet het er volgens een ambtenaar van Schiedam naar uit dat met name Groenoord-Zuid meer overlast krijgt dan in de twee weken geleden door wethou der L. A. H alk amp, Stadsregio en gedeputeerde G. Brouwer gepre senteerde oplossing. Daarin is voorzien dat de rijksweg, ook als deze uit de grond komt om aan te haken op het hoger gelegen Ke thelplein, voor een flink deel - doorzichtig - wordt overkapt. V. Broeke van D68 ziet zich ge steld voor de volgende keuze: „Of we kiezen voor Groenoord-Zuid, of we kijken wat verder en den- ken aan Midden-Delfland." Want in tegenstelling tot de va riant die Hafkamp heeft onderte kend, voorziet de door NBM Am- stelland, projectontwikkelaar Hopman en Groep 5 architecten gepresenteerde tekening in een verdiepte aanleg door natuurge bied tussen Schiedam/Vlaardin- gen en Delft. Door velen wordt dit als winst gezien op de door Haf kamp ondersteunde visie, waar voor geen geld was om die 'milieu vriendelijk' in te passen in Mid den-Delfland. De commerciële partijen zeggen 150 miljoen gul den te kunnen besparen op de tunnel tussen Schiedam er» Vlaar dingen, waarmee een verdiepte aanleg mogelijk is. Op technische vragen van de raadsleden konden Hafkamp en zijn ambtenaar geen antwoorden geven, omdat zij de details van het vorige week gepre senteerde en door de PvdA-Sta- tenfractie omarmde plan niet kennen. Zowel Hafkamp als de meeste fracties willen eerst alle gegevens hebben voordat ze een afweging maken. Overigens heeft Hafkamp eerder al te kennen ge geven dat de inpassing in het ste delijk gebied by hem voorrang heeft ten opzichte van Midden- Delftand. In allerijl Op verzoek van D66 had wethou der Hafkamp gisteravond de com missie ruimtelijke ordening en verkeer in allerijl bij elkaar geroe pen, De democraten wilden na al le commotie rond de - al dan niet door Schiedam mee bedachte - varianten voor de A 4 en de kri tiek die daarop door diverse par tijen is geuit, weieens weten wat de diverse fracties nu willen, „De laatste twee weken is er uit sluitend via de krant gecommuni- ceerd. Voor ons is het niet duide lijk waar iedereen staat," aldus G. H. van den Akker-de Jager van D66. Hafkamp gaf aan al die ophef niet te begrijpen. Niet van de PvdA. die vindt de wethouder 'een slag te snel heeft gemaakt' door zijn handtekening onder een A4-variant te zetten. En van de 'verbijstering' die zijn college A F. de Leede in het Rotterdams Dagblad uitsprak, zei Hafkamp al helemaal niks te snappen: „Ik heb hem, net als y. constant op de hoogte gehouden." Hafkamp vond dat er dan ook niks nieuws was te melden: „In elke brief die ik over de A 4 verstuur of gesprek dat ik heb, begin ik dat wij tegen die weg zijn. Maar dat als ie er moet komen, deze zo goed moge lijk moet worden ingepast. De va riant die wij met de provincie en Stadsregio hebben gemaakt, is wat dat betreft het minimum." Alleen de PvdA sputterde gister avond nog wat tegen. E. O. Wes tenberg vindt dat Hafkamp te snel door de bocht is gegaan en dat wat hem betreft de minimum variant niet minder is dan een geheel ondergrondse aanleg van de A 4. „Tot aan Delft toe." Schiedam De Midden-Delf land Vereniging heeft in een brief aan het provinciebestuur laten weten 'uiterst geschokt' te zyn over het besluit van Gede puteerde Staten om akkoord te gaan met een geheel boven grondse aanleg van de A 4. Voor zitter J. Koorevaar zegt het 'on begrijpelijk' te vinden dat GS in korte tijd zo'n omslag hebben kunnen maken. Er wordt ge sproken over 'ruilhandel': een (gedeeltelijk) ondergrondse aan leg tussen Schiedam en Vlaar dingen mogelijk maken door te beknibbelen op de uitgaven voor de rest van de rijksweg tot aan Delft. In de brief wordt geciteerd uit een schrijven van de provincie aan de Tweede Kamer dat op 23 januari is verstuurd: "Wij kun nen ons echter niet verenigen met de aanleg van de A 4 op maaiveldhoogte.' En: 'Een zorg vuldige landschappelijke inpas sing in Midden-Delfland, kan worden gerealiseerd met een verdiepte ligging.' De Midden-Delfland Vereniging snapt niet dat het mogelijk is dat deze 'overtuigende argumenten zonder meer van tafel worden geveegd' en het dagelijks be stuur van de provincie 'plotse ling akkoord gaat met een aan leg op maaiveldhoogte'. 'De aan tasting van dit gebied - eerder door u aangewezen als stiltege- bied! - door een bovengrondse autosnelweg van hoge orde, beg rensd door torenhoge geluids wallen, vormt een afschuwelijk perspectief.' Dat GS inmiddels alweer de vol gende variant van de PvdA-frac- tie in de provinciale staten heb ben omarmd, doet daar volgens Koorevaar niel veel aan af: „Het alternatief van een bovengrond- sa aanleg is nog steeds niet inge trokken." Inhoudelijk weet de voorzitter van de Midden-Delfland Vereni ging niet zo goed wat hij met de nieuwste variant aan moet. „Het PvdA-plan is natuurlijk beter dan wat er lag, maar wy willen eigenlijk helemaal geen snel weg door Midden-Delfland. En als die er moet komen, dan on dergronds. Deze vorm zit er een beetje tussenin. Dus ja, wat ons betreft: wij zijn er niet uiterst blij mee." De slogan Is al tien Jaar oud, maar heeft in Schiedam nog steeds niets aan betekenis inge boet. Dat de wei landen in Spa- I and-Oost ooit zouden worden bebouwd dat stond vast, maar wanneer was de grote vraag. Tot die tijd werden in Spaland bomen geplant onder het motto 'beter bos dan braak'. De bomen zorgden tijdelijk niet al leen voor extra zuurstof In Schiedam, maar voorkwamen ook dat het land schap verwilder de. De eerste paal voor Spa- land-Oost gaat volgend jaar de grond In. Vooruit lopend op die ge beurtenis heeft de afbraak van het bos plaats. De bomen zijn weg en het hout is In versnipperde vorm achterge bleven. Foto Roel Dijkstra Th. H. B. Schoenma kers... niet naar de rech ter. Archieffoto Rotterdams DagWad/Jaap Rozema Schiedam Het verzoek van het raadslid Th. H. B, Schoenmakers om lid te worden van alle Sohiedamse raadscommissies, leidde gisteren tot verdeeldheid in de raadscommissie 'algemene en economische zaken. Het raads lid dat zich vorig jaar losmaakte van het CDA, kwam met zijn ver zoek nadat wethouder A. G. Wieg man hem vorig jaar uitnodigde ook in de commissie financiën, bedrijven, personeelszaken en ar chief. Het CDA, de partij die Schoenma kers vorig jaar na een ruzie ver liet, greep gisteren direct de kans om het raadslidmaatschap van Schoenmakers opnieuw ter dis cussie te stellen. „Bij het verbre ken van de band met het CDA had hij zijn raadszetel op moeten ge ven," vond M.P. van Mansum, „Schoenmakers heeft bij de laat ste verkiezing 95 voorkeurstem men gekregen. Dat rechtvaardigt volgens ons niet dat hij in de raad is blijven zitten. Dit is een vorm van kiezersbedrog," Het CDA is dan ook tegen het ver zoek van Schoenmakers. Bij de andere partijen was niet zo zeer sprake van oud zeer ten opzichte Schiedam Het Schiedamse raadslid Th. H. B, Schoenmakers is nog steeds plaatsvervangend lid van de regioraad. Die zetel in de regioraad behoort toe aan het CDA en Schoenmakers heeft daar als oud-CDA'er dus geen recht meer op. Daar was de raadscom missie algemene en economissie zaken het gisteren wel over eens. Maar moet Schoenmakers als ver vanger ook worden vervangen, luidde de vraag. Voor de resteren de tijd in de raad vonden de partij en het een beetje overdreven om een nieuwe vervanger aan te wij zen voor die ene keer dat B. Kap- tein, het lid van de regioraad, niet kan. Trouwens, dan moet Kaptein niet vergeten dat aan zijn ex-par- tij genoot Schoenmakers door te geven... SchiedamHet leek erop dat de gemeente Schiedam kies keurig aan het worden is. Aan het populaire televisiepro gramma Te land, ter zee en in de lucht was geen toestem ming verleend en G.H. van den Akker-de Jager (D66) wil de 'daar weieens het fijne van weten. Wil Schiedam dit soort populaire programma's niet meer binnen haar grenzen hebben? Aan de gemeente Schiedam heeft het niet gele gen gaf burgemeester R, Scheeres gisteren tijdens de commissie algemene en econo mische zaken als uitleg. De commercie heeft volgens hem ook haar greep gekregen op de programma's van de publieke omroepen. „Het heeft niets te maken met het soort program ma. Te land ter zee en in de lucht is een paar jaar geleden al in Schiedam geweest Toen moesten we een paar duizend gulden bijbetalen. Nu gaat het om een veelvoud." Door Desiree van der Jagt SchiedamDe machine draait op volle toeren. Dagelijks komen weer nieuwe aanvragen binnen. Alleen op zondag gunnen de le den van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) zichzelf een dag rust. De hausse aan bezwaar schriften over de onroerende- zaakbelasting (OZB) is voor het AOV geen verrassing. De actieve leden van de ouderenpartij zijn al enkele maanden bezig met de wet Waarde Onroerende Zaken (WOZ) en sinds eind februari staat de te lefoon niet meer stil. De partij wordt overspoeld door huipaan- vragen bij het schrijven van de be zwaarschriften. Alleen in Schiedam zijn al meer dan duizend bezwaarschriften de deur uit „We wisten al dat de nieuwe beschikking voor ellende zou zorgen," vertelt Cateiijne Raaphorst van het AOV. „Vooraf hebben we een drukker zo ver ge kregen dat hij de beschikking' gratis zou kopiëren, Hij dacht dat het om enkele honderden zou gaan, maar het loopt inmiddels in de duizenden exemplaren." Schiedam was de eerste gemeen te waar het AOV hulp aanbood bij het invullen van de bezwaar schriften. De regionale afdeling is echter ook actief in Vlaardingen en Maassluis. In die laatste stad komt de 'invulhulp' pas net op gang, terwijl in Vlaardingen al meer dan vijftienhonderd brieven zijn verspreid om bezwaar te ma ken tegen de beschikking. „Daar worden, ze zelfs in pakketten van driehonderd stuks afgeleverd," zegt Raaphorst. In Vlaardingen kan overigens alleen bezwaar worden aangetekend tegen de be schikking. De definitieve aanslag komt rond de zomer. Sporen De WOZ heeft in de drie Water weggemeenten haar sporen nu al nagelaten, In Schiedam is de waarde van woningen met gemid deld 58 procent omhoog gegaan, in Vlaanüngen was sprake van een stijging met gemiddeld 41 procent en in Maassluis met ge middeld 35 procent. Vooral de prijzen van oudere woningen zijn fors gestegen. Het AOV maakt zich al enige tijd druk over de waardestijging. „De WOZ is wel degelijk aanvecht baar. Ook huurders moeten daar tegenin gaan. In vee' gevallen klopt het gewoon niet. Heel veel taxaties zijn vanachter het bureau geregeld." In Schiedam loopt de termijn dat de bezwaren kunnen worden ingediend op 1 april af en in Maassluis is de beschikking net binnen. De komende weken blyft het nog zeer druk op het AOV-secretariaat in Schiedam. „Maar ook daarna verwachten we nog veel werk," vertelt Raaphorst „In Rotterdam bijvoorbeeld zijn ze nu nog bezig met het behandelen van de be zwaarschriften. Dit terwijl de ter mijn al lang is verstreken. Dat zal ook hier wel gebeuren," Trendsetter Niet alleen ouderen roepen hulp in van het AOV. Mense» alle leeftijden bellen naar hei cretariaat. „Ook veel jongeren. Zij hebben vaak wel schroom, maar als blijkt dat onze hulp gratis is, dan draaien ze meteen bij." Het AOV is met de OZB-huip- dienst precies in het gat gespron gen dat alle andere partijen heb ben laten liggen, zo betoogt Raap horst. „Het AOV is landelijk echt een trendsetter op dit gebied. Nie mand, behalve het AOV, is er echt op in gesprongen. Hier in Schie dam hebben we ook vragen ge steld aan het college," vertelt Raaphorst. Met de hulp bij het invullen van de bezwaarschriften verwerft de ouderenpartij in zeer korte tijd een hoop bekendheid. „We doen alies gratis, brengen de formulie ren zelf langs en werken echt voor iedereen. Het is een fabeltje dat onze partij alleen voor ouderen is. Bij ons werken jong en oud juist samen." Met de verkiezingen voor de deur komt die naamsbekendheid niet slecht uit. De afdeling Schiedam, Vlaardingen en Maassluis van de ouderenpartij is pas eind 1994 op gericht. Aan de laatste verkiezin gen heeft de partij niet kunnen meedoen. En bij de eerstvolgende verkiezing gokt het AOV, zeker na dit OZB-offensief. op drie tot vijf zetels in zowel Vlaardingen als Schiedam. Voor het ledental is de OZB-actie in ieder geval goed geweest. Dat verdubbelde m kor te tijd in de drie gemeenten. Het AOV telt nu honderd min of meer actieve leden. Hoek van HollandEr staat weer een kanon in de Atlantik Wal. Een pantser afweer kanon met een kaliber van vijf centimeter is bij de bunker van de Stichting Vesting Hoek van Holland aan de Badweg afgeleverd. De Atlantik Wal werd in de Tweede Wereldoorlog door de Duitse bezetters gebouwd om aanvallen uit zee te kunnen weerstaan. De betonnen muur liep van Zuid-Frankrijk tot in Scandina vië. In de jaren na de bevrijding werd het verdedigingswerk ont manteld. Een groot aantal bun kers werd gesloopt, maar er ver dwenen er ook veel onder het zand. De Stichting Vesting Hoek van Holland heeft een klein stukje langs de Badweg weer opgegra ven en wil dat in ere herstellen. Dennis de Hoog gaat daar een deel van zijn enorme collectie fo to's, kaarten en andere zaken uit de oorlog onderbrengen. Maar een bunker zonder kanon is na tuurlijk niet compleet Daarom was het bestuur van de stichting zeer content met het aanbod van A A Lekkerkerkerk van het ge lijknamige bouwbedrijf om een oud Duits kanon in de bunker te plaatsen. Het pantser afweer ka non is afkomstig van 'De Beer' en dus een echt stukje Hoekse oorlogsgeschiedenis. Twaalfhonderd kilo De firma Doelman van de Maas dijk, één van de sponsors van de stichting, heeft het twaalfhon derd kilo wegende kanon ver voerd met assistentie van vier motoragenten. Met behulp van een bulldozer is het kanon, na gedeeltelijke demontage, in de bunker geplaatst. Binnenkort zal de loop door de pantserbekleding van de bun ker naar buiten steken en rich ting zeewijzen. van het raadslid. De meerderheid had echter wel bedenkingen te gen een verandering van dé com missieverordening. „We hebben destijds uitvoerig overleg gehad over de omvang van de commis sies. Ik heb nu niet de behoefte om dat te veranderen," zei D66'er M, Houtkamp. P. Groeneweg (PvdA) maakte zich vooral zorgen over de evenwichti ge verdeling van de commissies, maar twijfelde er aan of de ge meenteraad juridisch een poot' heeft om op te staan als Schoen makers de zaak bij de rechter zou aankaarten. Schoenmakers, die wel deel uit maakt van de commissie algeme ne en economische zaken, liet gis teren meteen al weten niet naar de rechter te stappen omdat hij te rugschrikt van de kosten die daar aan zijn verbonden. Ook de WD vindt dat het college het verzoek van Schoenmakers niet moet honoreren. „Het is al tijd mogelijk om buiten het lid maatschap de commissies bij te wonen," zei W.J. van Wijk. B. Oomens van Groenlinks had als enige geen enkel bezwaar tegen het lidmaatschap in alle commis sies van Schoenmakers. Doordat de raadscommissie geen duidelijk standpunt innam over het verzoek van Schoenmakers, zal het college van burgemeester en wethouders hierover uitsluit sel moeten geven. As het college besluit Schoenmakers toe te laten als officieel lid in alte commissies, dan moet de eommissieverorde- rting worden aangepast. Dat is een taak van de gemeenteraad. SchiedamZes woningen aan de Ni colaas Beetsstraat in Schiedam zijn gisteravond tijdelijk ont ruimd. De politie nam deze maat regel nadat uit een woning een gaslucht kwam. Voor de zeker heid sloot de politie ook de straat af voor verkeer. Uit een onder zoek door medewerkers van het nutsbedrijf ONS bleek dat in de kruipruimte van de woning de gasleiding was iekgeraakt. Nadat werklui het euvel hadden verhol pen, konden de bewoners terug keren naar hun huizen. In de Mozartlaain in Vlaardingen moesten gisteravond medewer kers van de ENECO in actie ko men om een gaslek in een woning te dichten. Buurtbewoners roken een hevige gaslucht. In de woning was niemand aanwezig. VlaardingenEen 80-jarige Vlaar- dingse fietser is gistermiddag rond één uur op de kruising van de Marathonweg en de Billiton- laan in haar woonplaats geschept door een personenauto. De vrouw moest met een open beenbreuk naar het ziekenhuis worden ge bracht. De fietser reed de kruising over richting de Dirk de Derde laan toen een automobilist die voor een verkeerslicht stond te wachten plotseling optrok. Het slachtoffer werd door de automo bilist omver gereden. Doordat de medische behandeling van de vrouw ter plekke nogal wat tijd in beslag nam, ontstond er een flin ke verkeersopstopping. De politie moest er aan te pas komen het verkeer te regelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1