14 Rotterdam wil rechters 'lenen' ra Brokstukken van Independence Day Celstraf geëist voor ontvoering uit sekte Rechtbank gewraakt in zaak 'Regenwoud' ii Minister Sorgdrager erkent groot tekort aan rechtbankpersoneel 'Kraampjes weg? Ik maak me niet zenuwachtig' Rotterdam treedt op tegen spuiters en plakkers *8 Wielerronde Feijenoord afgelast Bestuurders gezocht voor verenigingen Rotterdams Dagblad j Dinsdag 18 maart 1997 j P|P)4' r^/- *T*V •~?&yp\ Rotterdam—De rechtbank in Rotterdam wil in de nabije toekomst meer rechters 'lenen' uit an dere arrondissementen. Op die manier moet volgens persrewchter mr. S. van Dissel het tekort aan vooral strafrechters in de Maasstad worden opgevangen. „De bedoeling is dat er grotere aantallen rechters aan ons worden uitgeleend," stelt hij. Hij noemt het 'prettig1 dat minis ter Sorgdrager (Justitie) erkent dat de rechterlijke macht in Rot terdam onderbezet is. Ze sluit niet uit dat het rechtbankpersoneel flink wordt uitgebreid. De be windsvrouw antwoordt dit op schriftelijke vragen van CDA- Tweede Kamerlid A Koekkoek naar aanleiding van een megazit- ting bij de Rotterdamse recht bank. Daarbij werden in een keer twee honderd zaken aan de rechter voorgelegd maar werd geen straf opgelegd omdat de vervolgings termijn verstreken was. Een an der gevolg van het reehterstekort is dat zwaardere delicten, die ei genlijk bij een driehoofdige recht bank thuishoren, door de alleen- zittendepolitierechterworden be- Minister Sorgdrager erkent dat Rotterdam te weinig rech ters heeft- Foto Roland de Bruin handeld. Die kan uitsluitend straffen tot zes maanden opleg gen. Volgens Sorgdrager wordt er al wet gewerkt aan het tekort. Vorig jaar kreeg de rechtbank toestem ming om twintig extra rechters aan te nemen. Daarvan zijn nu dertien plaatsen vervuld. Rech ters van andere secties zullen bin nenkort overgeheveld worden naar de strafsectie en andere rechtbanken en gerechtshoven worden verzocht hun rechters tij delijk uit te lenen aan Rotterdam. Ook zullen er extra rechters in op leiding (raio's) geplaatst worden. Ondanks al deze maatregelen denkt Sorgdrager dat een structu rele uitbreiding noodzakelijk is. Momenteel wordt de omvang daarvan onderzocht. Mr. Van Dis sel denkt dat de komst van 'nieu- we' rechters plus ondersteuning iets is wat nog langer op zich zal laten-wachten. Het 'lenen' van rechters is bedoeld om de proble men op kortere termijn aan té pakken. Den Haag/Rotterdam Officier van justitie mr, E. Julsing heeft voor de rechtbank in Den Haag celstraffen tot twaalf maanden ge- eist in de zaak van ontvoering van de 28-jarige Ester V.uit Zoeter- woude. Zij werd februari vorig jaar door ander anderen familiele den ontvoerd uit de zogenoemde IFA-religie. Dit is een in de Rot terdamse wijk Feijenoord domici lie houdende geloofsgemeen schap die als sekte wordt be schouwd. De 48-jarige vader en 47-jarige moeder van Ester hoorden twaalf maanden, waarvan zes voorwaar delijk, tegen zich eisen. Datzelfde gold een broer van het slachtoffer. Tegen andere familieleden en be trokkenen werd acht maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk, geëist De vrijheidsstraffen zijn eventueel om te zetten in onbe taalde arbeid. Sirenen De familie liet zich bij de ontvoe ring adviseren door de stichting Sirenen, een organisatie die zegt zich toe te leggen op hulp aan sek tenslachtoffers. Ö.B. (41) en J.W. (43) zijn twee van de hulpverleen sters. Zij hoorden ook twaalf maanden cel, waarvan zes voor waardelijk, tegen zich eisen. Te gen de 39-jarige stagiaire, J.T. werd acht maanden cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ge- eist. Tegen een Amerikaanse the rapeut E.B. die had geholpen bij het deprogrammeren van Ester, eiste de officier twaalf maanden voorwaardelijk en 10.000 gulden boete. Volgens Julsing hebben de ou ders van Ester de mede-ontvoer ders allerlei dingen voorgespie geld die achteraf onjuist bleken. 2e waren ervan overtuigd dat hun kind in een sekte zat. Sirenen be vestigde dat beeld. De officier zei dat de ouders moeilijk konden ac cepteren dat Ester haar vleugels uitsloeg. Buitenproportioneel De verdediging betoogde gisteren dat het OM niet-ontvankelijk moet worden verklaard. Verschil lende raadslieden zeiden dat het inzetten van een arrestatieteam in dit geval buitenproportioneel en daarom niet rechtmatig is ge weest. De verdachten waren niet vuurwapengevaarlijk en dat is een van de voorwaarden voor het inzetten van een arrestatieteam, aldus de advocaten. Ongepast Verder stelde de verdediging vast dat er vooraf wel aanwijzingen waren die de noodzaak om Ester te bevrijden aangaven. De advo caten vonden onvoorwaardelijke straffen ongepast. Zij vroegen vrijspraak aan de rechtbank. Toch zat de verdediging niet hele maal op één lijn. De advocaten van de verdachten van de Stich ting Sirenen, meenden dat de ou ders zelf de beslissing tot de ont voering hebben genomen. De raadslieden van de ouders vinden dat de conclusie van Sirenen dat IFA een sekte was in hoge mate invloed op de beslissing van de ouders heeft gehad. De rechtbank in Den Haag doet 28 maart uitspraak. RotterdamDe raadsman van de hoofdverdachte in een omvangrij ke drugssmokkel- en merken- fraudezaak (de zogeheten 'Regen woud-zaak') heeft gisteren in Rot terdam de rechtbank gewraakt. Advocaat mr. J. Ie Coeq d'Armandville wil dat twee rech ters van de meervoudige kamer van de rechtbank worden vervan gen. Beide rechters hebben eerder een strafzaak tegen een bende drugss mokkelaars behandeld waarin de naam van de verdachte is ge noemd, Toen de rechtbank niet inging op het verzoek van de raadsman de dossiers uit dat pro ces aan de strafzaak tegen de ver dachte toe te voegen, wraakte de advocaat de rechtbank. Tijder. eerdere behandeling van de zaak tegen een medeverdachte van de 44-jarige Rotterdammer H.E. werd de rechtbank al ge wraakt omdat de raadkamer een verzoek tot opheffing van de voor lopige hechtenis niet-ontvanke lijk had verklaard. Die wraking werd afgewezen. In de Regenwoudzaak gaat het om het proces tegen zes verdach ten van grootscheepse handel en vervaardiging van chemische drugs voor de Britse markt. Daar naast hield de bende zich volgens het OM bezig met merkenfraude van sportkleding. Volgens de verdediging is justitie de groep op het spoor gekomen door tips van de Amerikaanse narcoticabrigade en de Britse po litie. De advocaten .plaatsen vraagtekens bij de handelwijze van de opsporingsambtenaren. Een verdachte zou belastende verklaringen tegen anderen heb ben afgelegd, nadat politieagen ten hem uit zijn cel hadden mee genomen naar een terrasje. Nadat de man enkele dagen later te ken nen had gegeven zijn verklaring te willen intrekken, pleegde hij zelfmoord. De rechtbank bepaalde gisteren dat een onderzoek van de Rijksre cherche naar de opsporingsme thoden met aan hei dossier wordt toegevoegd. Wel zal de rechter commissaris een door de politie gemaakte videoband van een drugstransactie controleren op het gebruik van ontoelaatbare op sporingsmethoden. Vandaag buigt de rechtbank zich over het wrakingsverzoek. De strafzaak tegen het zestal wordt voortgezet op 4,7,8 en 14 april. Informatie over bezorging van de krant: maandagt/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00tot 16.00 uur Telefoon: 010 -4004 444 Een voorbijganger aan de Qroenandaalln Rotterdam met oen hondje stuft op de brokstukken van het ruimteschip uit de film Independence Day. De stunt is on derdeel van een reclamecampagne voorafgaand aan de videorelease van de film. Fotrccww k THE BEST HAMBURGER IN TOWN t, i VERSEPfiWtfN'BRMOtVOflSTEN -ej Drukte bij een hamburgerkraam aan de Hoogstraat: 'Beslissingen nemen is niet de sterkste kant van de gemeente'. Foto Peter de Jong/Cor Vos Rotterdam Het was burgemees ter Peper persoonlijk, die het af gelopen weekend de strijd aan bond met wat hij noemde de 'Viet namese loempialisermg' van de Rotterdamse binnenstad. De vele kraampjes zouden tot de bestaan de winkelruimten moeten worden teruggedrongen, zei hjj in een rechtstreekse radio-uitzending. De uitlatingen zorgen voor nieu we onrust onder de Rotterdamse kraamhouders, die jaren geleden al de wacht kregen aangezegd. Zij hebben hun hoop gevestigd op wethouder Simons (economische zaken), die er werkgelegenheid in ziet en bovendien meent dat met name eettentjes bijdragen tot inti miteit in het centrum. Vuilnisbakken In 1991 besloot de gemeenteraad dat alle 310 kraampjes uit de bin nenstad uiterlijk in het jaar 2001 moeten zijn verdwenen. De ge meente vond dat de vele eettent jes, bloemen- en fruitkramen in de stad voor teveei troep zorgden. De hele binnenstad moest een standplaatsvrije zone worden met brede trottoirs zonder obstakels. Het zorgde voor veel ophef onder de eigenaren van de verschillende kraampjes. Die onrust was iets weggeëbd, maar nu kan de dis cussie opnieuw losbarsten. „Kraampjes geven de stad een rommelig aangezicht? Geouwe hoer!" Eigenaar Van Asperen van de Schoen- en Sleutelservice in de Hoogstraat is kernachtig in zijn commentaar. Als zijn kraam moet verdwijnen, houdt hij het voor ge zien. Groot verschil „Het zal mijn tijd wel duren. Ik maak me niet zo zenuwachtig, de gemeente heeft al zoveel willen veranderen. En er is een groot verschil tussen wat de gemeente wil en wat de gemeente doet." Groentekraamhouder Van Bren- kelen jr. op het Binnenwegplein is zelfs iets positiever dan een aan tal jaren geleden. De kans bestaat dat hij misschien mag blijven. Zo niet, dan heeft hij geen idee waar hij met zijn groente- en fruit- kraam heen moet. „Als de gemeente iets wil doen aan de rommel dan moet ze die le lijke Fruitcocktailkraam maar eens weghalen," zegt C. Kuijper van een Franse eroissanterie ver derop. De felgele kraam pal tegen over haai zit under de graffiti. „Ik hou mijn kraam wel netjes schoon. Of de gemeente moet eens wat meer vuilnisbakken plaatsen." Kuijper vindt dat de gemeente tien jaar geleden wel had mogen zeggen wat de plan nen waren, „Dan had ik niet zo veel in mijn kraam geïnvesteerd." De standplaatsvrije zone beslaat het Weena, de Coolsingel, de Lijn baan, de Van Oldebamevelt- plaats, het Beursplein, het Stad huisplein, het Binnenwegplein en het Schouwburgplein. De kramen buiten de zone mogen vanaf 2001 alleen nog mobiel zijn. Dan mag er op een plek worden gestaan als de kraam voor het publiek is ge opend. Na sluiting is het meteen wegwezen geblazen. Maasvlakte „En waar moet ik dan mobiel naartoe? Zeker een standplaats op de Maasvlakte," schampert H. Gelderblom. Hij staatal jaren met zijn broodjeszaak en snackhouse 'The best hamburger in town' in de Hoogstraat. Gelderblom vindt dat hij niet ge noeg geïnformeerd is over de hele gang van zaken. „Af en toe hoor ik er iets over en soms staat er een stukje in de krant, maar het hoe of wat?" Oliebollen Een vergunning voor een stand plaats moet om de twee jaar wor den verlengd. Vanaf het besluit van de standplaatsvrije zone ge beurt dit niet meer. Op vergun ningen voor vaste standplaatsen is een stop gekomen. Alleen sei zoenplaatsen voorde haring-, olie bollen en ijsverkoop worden nog verstrekt. Een andere mogelijk heid voor kraamhouders is een bouwvergunning aanvragen. Gelderblom heeft die aange vraagd, maar niet gekregen. „En de huur van een pand in de Hoog straat kan ik niet betalen. Die hu ren zijn absurd hoog. En ik betaal voor mijn broodjeszaak alleen al 1100 gulden per week!" Schuin te genover zijn snackhouse zit patat koning Bram Ladage. „Die heeft wel een bouwvergunning gekre gen," vertelt Gelderblom. Verkiezingen De bedrijfsleider van de Ladage- vestiging in de Hoogstraat zegt dat het filiaal gewoon een horeca- vergurwing heeft die ieder ander ook kan krijgen. Vóór Bram Lada- ge zat McDonald's op die plek. Die zijn naar het Beursplein verhuisd. Volgens Van Asperen mocht er daarna van de gemeente geen zaak komen waar iets werd ge bakken. „Nu weet ik natuurlijk niet hoe ze hun patat maken..." Van Asperen berust in de hele zaak, „Als er nieuwe verkiezingen komen, zegt de gemeente weer wat anders en komt het er toch niets van." Hij wijst op een gebouw schuin achter Gelderbloms zaak. „Dat gebouw willen ze slopen omdat het het zicht op de Laurenskerk belemmert, maar aan de andere kantkurmen ze de toren toch ook niet zien? Nee, beslissingen ne men is niet de sterkste kant van de gemeente." Rotterdam Gemeentewerken Rotterdam en ondernemers be ginnen samen een offensief tegen het graffiti en het illegaal plakken van affiches in het centrum van Rotterdam. Door het aanbrengen van speciale coatings kunnen graffiti en affiches nel worden verwijderd. „Verbluffende mid deltjes," licht een woordvoerder van Gemeentewerken toe. „In één veeg verdwijnt een tag." Door de schade te verhalen op de illegale plakkers en graffiti-spui ters hopen de ondernemers en de gemeente het bekladden van straatmeubilair tegen te gaan. Het gaat hier om een experiment ('pilot') in de omgeving van de Ljjnbaan en het Beursplein. Slaagt de proef, dan wordt deze strategie ook toegepast in andere delen van de stad. Uit informatie van Gemeentewer ken blijkt dat steeds meer straat- meubilair ten prooi valt aan graf fiti en illegaal geplak van affiches. Ook verschijnen er steeds meer vormen van illegale reclame, bij voorbeeld op aanhangwagens, containers en straatborden. Win keliers en ondernemersvereni gingen hebben bij de gemeente geklaagd over deze gang van za ken. Per jaar gaat het om een mil- joenenschade. De politie kan alleen proces-ver baal opmaken tegen graffiti-spui ters en wildplakkers als deze op heterdaad worden betrapt. Maar Rotterdam De wielerronde van Feijenoord, die dit jaar op Konin ginnedag voor de 37ste maal zou worden verreden, gaat niet door. De reden is dat een belangrijke schakel in het parcours, de Molen vliet Juist rond het tijdstip van de koers wordt opengebroken. Voorzitter Jan Heiden van de or ganiserende wielerclub Feije noord is teleurgesteld in de op stelling van de plaatselijke autori teiten. „Het is al de tweede maal dat de deelgemeente I Jsselmonde ons in de wielen rijdt", stelt de preses. „De eerste keer was dat met een veldrit in de Beverwaard, waarbij men op het laatste mo ment met onrealistische eisen kwam Nu weer het opbreken van het parcours. Ik overweeg om in de toekomst naar een ander par cours uit te wijken. Wellicht terug naar de Maashaven, waar men ons wel weer graag ziet Voorlopig kan ik echter de boel afblazen. En dan maar hopen dat de wieler bond ons volgend jaar op dezelfde datum weer op de agenda wil plaatsen." om deze overtreders civielrechte lijk aan te pakken is een 'heter daadje' niet nodig. De gemeente wil de reinigingspolitie inzetten bij het opsporen van de illegale plakkers. „De reinigingspolitie en de benadeelde kunnen zelf vast stellen wie de opdrachtgever is van de affiches," zegt een woord voerder van Gemeentewerken. „Dan moet zo iemand van goeden huize komen om te bewijzen dat hij niet verantwoordelijk is voor de affiche." Een andere middel om het wild- plakken te voorkomen is het uit breiden van vrije ptakplaatsen m de stad. Verder is het zo dal onder de wildplakkers er nogal wat ge subsidieerde organisaties zitten. Intrekking van de subsidie is in zo'n geval een probaat middel, vindt de gemeente. Dit onderwerp wordt behandeld in de commissie milieu, buitenruimten, verkeer en vervoer van donderdag. Rotterdam Het grote probleem van veel maatschappelijke orga nisaties, namelijk het vinden van voldoende bekwame bestuursle den, verdient de zorg van de ge meenteen de deelgemeenten. Dat was gisteren één van de slotcon clusies van de wethouder voor so ciale vernieuwing, Herman Meij er, na een dag waarop een paar honderd bewoners, welzijnswer kers en politici met elkaar confe reerden over 'sociaal investeren' in wijken en buurten. In het World Trade Center beloof de Meijer dat de lokale overheid de helpende hand zal aanreiken aan bewoners-, sport- en andere maatschappelijk nuttige vereni gingen om ze aan geschikte be stuurders te helpen. Ook wil Meij er meer aandacht voor kadervor ming van bestuursleden in het vrijwilligerswerk. Hij wil daarmee al die Rotterdammers behulp zaam zijn, die in hun vrijetijdsbe steding ten behoeve van de woon omgeving tegen problemen oplo pen die ze soms boven het hoofd stijgen. Meijer rekent hiermee af met de berustende houding van de over heid, als zou het kwijnende ver enigingsleven nu eenmaal een ge volg zijn van individualisme en internationalisering. De wethou der ziet wel degelijk bestaans recht voor verenigingen op wijk en buurtniveau. Hij weet zich ge steund door het college van b en w, dat in het raadsvoorstel over Rotterdam 2005 meer ondersteu ning toezegt aan buurt- en straat organisaties.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2