22 seren in Afrikaanse keuken TTOPKOK De ene kaviaar is de andere niet Eten in the Big (3): maaitijdsoep uit Orleans "1 Ghaeese salade Vliegend frites eten Geboorte van baby-paprika wmzicmfet&i aw- mscmpi HMive mm&iww veosGSMA m mejepsptt ssensmfvmm&eti imec0fs£&2mms smw£;t&s»m lUHmmieenm. (msmmmmm qmveimmt cA^mirefiw kw&i. tmmsmsws-z mwwsumiw: imovwximmm mm möot wét i/tf Kom mes, zmmasscumis (iCmWhcmSmt %E8im2£W&g. neme nmm.. NoQimmNww c^im.iaiDemse- j laiopnemmm tmoY.&sMxmiM C£liO0SJ£R- vemn- /i\ Rotterdams Dagblad Dinsdag IS maart 1997 Keuken DoorNevinAtid Voor de Afrikaan is eten een so ciale gebeurtenis. Al zijn de mid delen vaak beperkt, ze zijn zeer gastvrij. Iedereen kan tegen etenstijd aanschuiven en vooraf waarschuwen is niet nodig. Er is altijd iets in huis voor wie toeval lig 'even langs' komt. De economi sche beperkingen weerhoudt Afrikanen er niet van om heerlij ke gerechten te bereiden en er van te genieten. Geen rekening houden met vrienden of familiele den en alleen voor je eigen gezin koken, komt je in Afrika zelfs op een slechte naam te staan. Bij het maken van een Afrikaanse maaltijd wordt veel gevergd van je improvisatietalent. Er bestaan bijna geen recepten: de Afrikaan se keuken .ontstaat al experi menterend én is afhankelijk van wat voorradig is. De gerechten zyn elke keer anders, omdat by gebrek aan bepaalde ingrediën ten een volgende keer andere groenten en kruiden worden ge bruikt. Op deze manier ontstaan steeds nieuwe combinaties. Daar komt bij dat het continent te groot is om van één Afrikaanse keuken te spreken. Groente Rosamund Grant ontdekte dit (en nog veel meer) toen zij in het noorden en westen recepten pro beerde te verzamelen voor 'De Afrikaanse Keuken'. Zy sprak met de plaatselijke bevolking, maar wist uiteindelijk toch vele Afrikaanse recepten samen te stellen. Het boek van Grant bevat veel groentengerechten, de meest gegeten schotels in Afrika. Vooral yams, cassave, onrijpe bananen, bakbananen, bonen en linzen lig gen vaak op het bord. Maar ook zoete aardappels, kokosnoten, okra, een scala aan bladgroenten, peulvruchten en noten zijn ge liefd. Daarnaast zijn er allerlei tro pische vruchten als mango's, avo cado's en papaja's die populair zijn als tussendoortje. Voor kustbewoners of degenen die aan meren of rivieren wonen, is er vis in overvloed. De Afri- Ghanesesa- Foto Tïme-ufe kaanse wateren zitten boordevol smakelijke vis- en schaaldieren; van eenvoudige makreel tot kreeft. Vooral kabeljauw, garna len (met spinazie en kokos) en heilbot of schelvis (met krab en aubergine) zijn zeer geliefd in die streken. Schaars Verder landinwaarts zijn vis en vlees .schaars of voor velen onbe taalbaar. Groenten en peulvruch ten blijven daar voor veel Afrika nen de voornaamste bestandde len van hun voeding. Kruiden en specerijen zorgen voor een extra dimensie in deze scho tels, Zo zorgen chilipepers in veel gerechten voor een pittige smaak, ïn West-Afrika rijn sauzen op to- matenbasis populair. Palmolie zorgt overal op het continent voor een aparte, geprononceerde smaak. Rosamund Grant heeft bij dc sa menstelling van haar boek reke ning gehouden met ingrediënten die ook hier makkelijk verkrijg baar zijn. Voor de westerling die de Afrikaanse keuken niet kent, geeft zij bij de meest gebruikte producten eed korte uitleg, geïllustreerd door prachtige kleurenfoto's. En ook hier geldt: geniet van het resul taat, maar beleef het vooral met vrienden en bekenden. De Afrikaanse Keuken is een uit gave van Time-Life Boeken en kost 29,90. Ingrediënten voor 4 per sonen: 125 g gekookte, ge pelde garnalen, 1 teen knoflook uit de knijper, 0,5 el plantaardige olie, 2 eieren, 1 gele bakbanaan gehalveerd, 4 slabladen, 2 tomaten, 1 rode paprika, 1 avocado, 1 wortel, het sap van een 1 citroen, 200 g tonijn of sardines uit blik, 1 groene chilipeper fijngehakt, 2 el gesnipperde lente-ui, zout en versgemalen zwarte peper. Bereidingswijze: Meng de garnalen met de knoflook en wat zout en peper. Verhit de olie in een pan en bak ze een paar mi nuten op een laag vuur. Schep op een bord en laet afkoe len. Kook de eie ren hard, in koud water laten afkoe len, pel ze en snij ze in plal^ken. Kook de bak banaan 15 minuten in kokend water, Iaat afkoelen, pel en snijd hem in dikke plakken. Scheur de sla in stukken en schik op een grote dien- schaaL Snijd de tomaten in partjes en de paprika in reep jes. Pel de avocado, snijd in plakken enbesprenkelmet cit roensap. Schik de groenten op hetbedje sla. Snijd de wortel in staafjes en schik ook op het bedje sla met andere groenten. Schik de bakbanaan, eieren, garnalen en tonijn of sardines op de schaaL Sprenkel er de rest van het citroensap over, bestroormet de chilipeper en -lente-ui en kruid-met zout en- peper: Serveer de salade met vlees of vis voor een complete maaltijd., v Luchtvaartmaatschappijen kun nen binnenkort beschikken over een nieuw klantenlckkertje in de vorm van gebakken patat frites tijdens de vlucht. Het Belgische bedrijf Belgaria en Prorest Cate ring uit Rotterdam hebben daar toe het product Sky Pries ontwik keld, dat volgens het vakblad Snackkoener met enthousiasme door vliegtuig-cateraars is be groet. Eind december zijn de fri tes mef succes aan boord van een vliegtuig getest. Thans worden ze opgediend in de Europese snel trein Eurostar. Het probleem was tot nog toe dat bereiding met hete olie en stank in een vliegtuig taboe is. De Sky Fries laten zich in de verpakking verhitten in een heteluchtoven en kunnen per portie in doosjes wor den geserveerd. De cateraars ver wachten er een stimulans van voor de verstrekking van zogehe ten fast food tijdens vliegreizen. Wie dacht na de trostomaat en de mim-maiskolfjes alle bonzai-kun- sten van Nederlandse agrariërs geproefd te hebben, kan zijn hart weer ophalen: de baby-paprika komt eraan. Twee telers in het Zuid-Hollandse Wateringen be ginnen binnenkort met de teelt van de jongste ster aan het groen te-firmament. De knalrode, twee tot vijf centimeter grote vruchtjes zien er net zo uit als hun volwas sen broeders en volgens ingewij den smaken ze idem dito. Omdat de baby-paprika's weinig zaad bevatten willen de innovatie ve telers zeals 'eenhaps-vruchten' aan de man of vrouw brengen. Vooralsnog gaat het om een expe riment. Gegadigden rijn voorlo pig aangewezen op de exclusieve re groentewinkels of exquise ho- reca-zaken. PieterLutz. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad. Met dank aan Schmidt Zeevis In hun beroep of andere bezigheid zijn zij smaakmakend. Maar waar houden ze zelf eigenlijk van? Geïnteresseerd als we zijn naar de culinaire geneugten van creatieve Rotterdammers vragen we aan acteur Pieter Lutz: waarvoor kunnen we jou wakker maken? Voor gebakken kibbeling, Als ik daaraan denk, loopt het water me in de mond. Uiteraard knap perig gebakken, niet te vet en by voorkeur zonder sausje, want daar ben ik niet zo'n voorstan der van. Ik eet ook het liefst ha ring zonder iets erbij. Als ik kib beling bestel, heb ik genoeg aan' een paar stukjes. Ik ben niet zo'n grote eter. Een kok ben ik al helemaal niet. Ik kan by wijze van spreken niet eens water ko ken. Een ei komt weieens half onder de pan terecht als ik zelf aan het bakken sla. Gelukkig is mijn vrouw op culinair gebied zeer bedreven. De Hollandse pot maakt ze incidenteel; ze vindt het veel leuker om te experi menteren met pasta's en derge lijke. En ik pas me daaraan graag aan' Door Martin van Huijstee Bij stevige maal tijdsoep horen koude dagen. Wie eet er nu erwtensoep midden in de zomer? Neder landers zouden raar op kijken van de soepcul- tuut in New Orleans. Het is er een stuk warmer dan hier, maar toch eten ze vol op erwtensoep. Dat wil zeg gen: soep die op erwten soep lijkt, maar waar geen erwt aan te pas is gekomen. Wel rookworst. En ook var- kenskluif. Of wie dat liever heeft kip, kalkoen of eend. En ook wel vis, krab, garnalen of zelfs oesters. 'Gumbo' heet die calorierijke maaltijdsoep uit New Orleans. Voortgekomen uit Afrikaanse en Indiaanse stoofpotten, maar net zo goed uit Franse bouilla baisse of pot-au-feu. Gumbo is een geheimzinnige soep die iets te maken zou kunnen hebben met voodoo, mumbo-jumbo of andere hocus-poeus. In New Orleans is het zelden ijzig koud. Ze hebben er van sneeuw gehoord en soms vriest het 's nachts een graad of wat. In de wintermaanden dragen de men sen 's ochtends en 's avonds trui of jas en groeit het verlangen naar gumbo. Overdag kan het echter zo maar 25 graden worden, dus 's middags zitten de terrassen bar stensvol. Bij tropische wintertem- peraturen smult men daar van gumbo. Er bestaan net zoveel manieren om gumbo te maken als er koks en kokkinnen zijn. Geen twee koks maken dezelfde gumbo en geen enkele kok maakt de soep een volgende keer precies hetzelfde. Gumbo is een kwestie van virtuoos improviseren, net als bij de jazzmuziek die ook uit New Orleans komt. Er vinden in en rond die stad competities plaats wie de beste gumbo maakt. En menig restaurant dankt aan de maaltijdsoep 2'n jarenlange repu tatie. Nu staan Amerikanen niet be kend om hun goede tafelsmaak. Ze schrokken immers grote brok ken, maar weten niet echt wat lekker is. Vergeet dat maar in New Orleans. In die stad, en in de hele staat Louisiana, tafelt men eminent, langdurig en vaak. Vro lijke, luidruchtige gezelschappen bevolken van vroeg tot laat de talrijke restaurants. Zestig pro cent van de bevolking is van Afri kaanse afkomst en de rest heeft Indiaans, Frans, Spaans of ander Zuid-Europees bloed. Prettig heetgebakerd is men daar en zo smaakt het weelderige voedsel ook. Wat is gumbo? Het is de Afrikaan se naam voor een van de antiekste groentesoorten. Vinger- lange, groene doosvruchten die wel wat op peulen lijken. Zaadjes binnenin. De Afrikanen die als slaven naar Amerika werden ver scheept, namen die zaadjes mee in him kroeshaar. Zo verspreidde gumbo zich over de hele wereld. Okra noemen wij de groente. En het bijzondere daarvan is dat zich tijdens het koken een slymig, melkachtig sap uit de vrucht groente afscheidt. Daarom heet soep met gumbo gumbo. Een dik ke, gebonden soep. Ook met meel wordt de soep die gumbo heet gebonden. Met don kerbruine roux om precies te zijn. Verhit boter, roer er bloem door en laat het mengsel al roerend HMWDf. ■óm: KSTRDOIpe Hosmtl HST (£Q2E0PVe mpm. Semite zsm a KHARimS. 3 mpjxx.. U'APHWmfJ. OWT w«hin|tor fbetV/nteraGroup !n 'gumbo' gaat ïn ieder geval okra, maar de beroemde soep uit New Orleans be staat uit nog veel meer In grediënten. Foto Loufsfarta Office ofTourfsm langzaam donkerbruin branden. Voeg gehakte ui, knoflook, prei, bleekselde rij groene paprika en okra ofwel gumbo toe. Fruit dat mengsel een tijdje zodat de rijke geuren vrijko men. Roer er pas dan bouillon door en laat al les binden. Complex De goede gumbokok maakt die bouillon al tijd zelf. Door een kip te koken bijvoor beeld, of een andere keer een paar vissen. Het kippenvlees, zonder botjes, of die ontgrate vissen gaan later door de soep. Voeg aan de gebonden soep een varkenskluifje toe. Een paar to maten, laurierbladen, peterselies- telen, takje tijm, rood pepertje. Laat de soep langdurig zachtjes koken, geeft niet precies hoelang. Daar wordt het resultaat, net als bij erwtensoep, alleen maar beter van. Voeg een kwartiertje voor het eten de rookworst en alle vlezen of waterdieren toe. Complex Combineer gerust die rookworst met kip, met vis en met garnalen. Juist dat maakt de smaak van goede gumbo zo complex. Uiter aard is in Amerika die worst geen Gelderse rookworst. Andouille heet zo'n gerookte varkensworst daar - op zijn Frans. Toch is een Louisiaanse andouille heel an ders dan een Franse. Veel pikan ter gekruid en dunner ook. De worst (gebruik gerust een Gelder se) gaat in plakjes door de soep. Breng tot slot de gumbo op smaak. Dat moet met veel zout vooral. Behalve heet en hartig is goede gumbo pittig en scherp. Voeg dus cayennepeper of peper saus toe. Blijf vooral voortdurend proeven tot het resultaat nog net draaglijk is. Schep wat gekookte rijst in diepe borden of ruime kommen. Lepel daar de gumbo op en verdeel de vlezen. Eet er stok brood bij en drink een stevige ro dewijn. Door Ellen Scholtens De steur die er zo fraai bij ligt op de showtafel is niet be stemd voor con sumptie, maar 'om aan te voelen'. In ze kere zin geldt dat ook voor de gezouten kuit van deze pre historische vis. Het monógevoelweten kenners, is een be langrijk onderdeel by het proeven. Voordat een hapje kaviaar naar binnen glijdt, dienen de kor reltjes eerst zachtjes te worden fijnge- drukt tussen tong en verhemelte. Met de mond gesloten en diep ademend door de neus - opdat de zilte smaak volledig tot uitdrukking kan komen. Van een dergelijk ri tueel is echter pas op het laatst sprake tij dens een kaviaar- proevery in het Schiedamse restau rant La Duchesse. Voordat er ook maar één eitje van de steur mag worden ge keurd, wordt kennis gemaakt met wat imitatie-kaviaar wordt genoemd, maar in werkelijk heid de zwart en rood gekleurde kuit is van de in IJs land, Noorwegen en Denemarken voorkomende snotol/. Sieberen Meerema, chefkok van het restau rant aan de Maasboulevard, ser veert er, in plaats van het klassie ke eitje, bananenmousse bij: „Want er zit toch bijna geen smaak aan." De zalmforeleitjes wacht eenzelf de lot door in een bloemkool mousse terecht te komen die is opgewaardeerd met kerrie en ver se koriander. De pareltjes van de keta-zalm uit de Grote Oceaan en de Mujjo'l of Spaanse kaviaar, dat een mengsel is van zalm, haring en harder, vergaat het iets beter. Zij krijgen respectievelijk een plekj e op een plakje rauwe, gema rineerde zalm en fungeren als 'toegift' op een aardappel-prei soepje. Het echte genieten begint pas na het 'ijsje' van tomaat, eau de vie van selderij en sevruga, het klein ste lid van de steurenfamilie. De chefkok hanteert een ongebruike lijke volgorde door eerst de Iraan- Sieberen Meerema van restaurant La Duchesse met een steur die niet voor consumptie bestemd is. De kaviaar wel. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad se en dan de Russische te serve ren (op een tarwe-boekweitpan- nenkoekje met zure room), maar de uitkomst blijft hetzelfde. De kwaliteit van de Iraanse kaviaar uit het diepere en dus schonere deel van de Kaspische Zee staat buiten kyf. Zowel de zachte, noot achtige odetra (geserveerd met carpaccio van ossenhaas) en haar iets stuggere zusje karaburun ko men het meest bovendrijven, al vervult de duurste kavïaarsoort beluga met z'n sterke aromati sche smaak de hoofdrol. En dan hebben we nog niet eens de goudkleurige kaviaar van de albino-steur geproefd 8.500 per kilo) en kaviaar uit andere delen van de wereld. Rond de 95 procent van de kaviaarproductieis afkom stig uit de Kaspische zee, maar ook China levert kaviaar en in Ca- lifomië schijnt volgens Sieberen Meerema een Zweed te wonen die 'fantastische' kaviaar van Ameri kaanse steuren produceert: „In de Nederlandse Biesbosch werden tussen 1824 en 1852 nog 3.000 steuren gevangen en het is nog maar enkele decennia geleden dat de steur bij New York rond zwom. In menig kroeg in Manhaf ten kon je voor een pnkkie een broodje of een dik belegde sand wich krygen met kaviaar." De 'beluga-burger' heeft echter z'n langste tijd gehad. Omdat de kaviaar-voorraad in de wereld aan het teruglopen is en de steurstand achteruit holt, zijn de prijzen dit jaar (opnieuw) fors gestegen. Wie zelf overweegt een proevery te or ganiseren: kaviaar van de sevruga doet tegen de tweehonderd gul den per 100 gram, terwijl beluga meer dan het dubbele kost. Zo be keken smaakt het imitatie-hapje met bananenmousse zo slecht nog niet!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6