13 Lof voor milieubeleid Vossen slaan toe op kinderboerderij Ambtenaren houden hoofd wel heel erg koel Rijkssubsidies voor woning verbetering te Iaat uitgegeven Rotterdams Dagblad Restauratie van Liduina basiliek vordert gestaag Gescheiden afvalinzameling springt er uit Europees Kustpad officieel open Jeugdige asielzoeker Vurige ouderavond Vervalsers opgepakt Lastige renovatie PLN verloopt naar wens Waterweg Vrijdag 21 maart 1997 Hoek van Holland Verslagen, bedroefd, maar vooral boos wa ren ze gisteren. Izak de Boer en zijn broer Hans verzamelden tot ver in de omtrek van de kinder boerderij aan de Willem van Houtenstraat dode duiven, kip pen, konijnen en andere dieren die een dag eerder nog vrolijk rondvlogen of -liepen in de kin derboerderij. De vossen hadden weer eens een keer toegeslagen. „Het gebeurt regelmatig dat we dieren verspe len aan de vossen. Maar zo erg als nu was het nog nooit. Dit is niet het werk van één vos. Er moeten er meerdere bezig zijn geweest." De kinderboerderij in Hoek van Holland is op het oog goed be schermd. Een hek van een meter, op sommige plekken zelfs twee deter, beschermt de hokken waarin de konijnen en de kippen 's nachts verblijven. Geen veilig onderkomen helaas. Want een hek van een meter is voor de vos sen geen belemmering. „Ze moeten er overheen zijn ge komen, want in de grond hebben we het gaas diep ingegraven. En we hebben daar geen holen kun nen ontdekken," zegt Izak de Boer. „Het beroerde is dat de vos sen alleen maar komen om te moorden. Ze eten de dieren niet op. Ze slepen ze mee en tot in de verre omgeving hebben we nu dode dieren op moeten rapen." De kadavers zien er verschrikke lijk uit. Koppen van kippen zijn afgebeten. Konijnen zijn afschu welijk verminkt. Volgens De Boer, die de kinderboerderij als hobby heeft en die daar heel vaak schoolklassen en andere belang stellenden ontvangt, zijn er zeker twintig kippen, konijnen en dui ven omgebracht. De vossen komen volgens hem uit het Staelduinsebos. Ze ko men over de dijk langs de spoor lijn en eenmaal bij de boerderij is er eigenlijk niets wat ze kan te genhouden. „We kunnen natuur lijk hekken gaan maken van twee meter hoog, maar dan wordt het meer een dierengevangenis dan een kinderboerderij. We kunnen er verder ook niets tegen doen. Klemmen en vallen zijn verboden, want de vos is een be schermd dier, Ik heb daar wel be grip vo^r, maar op deze manier kom je toch sterk in de verleiding om vossen uit te gaan roeien." Izak de Boer vreest dat de vossen zich binnenkort ook gaan vergrij pen aan de jonge lammetjes die op de dijk met de moeders gra zen. „Er zijn schapen bij met dne lammeren. Als ze even niet attent zijn dan pakken ze ook een lam metje. daar kun je op wachten. Het is natuurlijk uitgesloten om alle dieren 's nachts binnen te ha len en je kunt natuurlijk ook niet de hele nacht op wacht gaan zit ten." Vier totaal lege hokken, waarin alleen veren, plukken haar en vleugels zijn achterge bleven, zijn de stille getuigen van het drama van donderdag in de kinderboerderij. ViaardingenDe gemeente Vlaardingen is er in geslaagd haar milieubeleid op een goed niveau te brengen.Dat is, in het kort, de conclusie van een door de Inspectie Milieuhygiëne inge steld onderzoek naar de kwaliteit van het Vlaardingse milieu beleid. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat de forse inspanningen van de gemeente om de afgelopen ja ren het milieubeleid op een hoger niveau te tillen, vruchten afwer pen. De Inspectie Milieuhygiëne, een onderdeel van het ministerie van VROM, licht elk jaar hel mi lieubeleid van zestig tot zeventig gemeenten in Nederland door. Vlaardingen, zo bleek, voert de milieutaken bovengemiddeld uit. Speciale lof van de inspectie was er voor de kwaliteit van de milieu vergunningen die worden afgege ven en het gescheiden inzamelen van afval. Verder roemde de In spectie Milieuhygiëne de manier waarop de gemeente met de ver schillende milieugroeperingen overleg voert. De inspecteurs ontdekten ook wat minpuntjes Zo is het met het in terne milieubeleid van de ge meente niet goed gesteld en loopt Vlaardingen ook achter bij het verwijderen van oude olietanks. Idee Beleidsambtenaar R. van der Hoek is tevreden met de onder zoeksresultaten. En hij met al leen, denkt hij zelf. „Voor het mi nisterie is het natuurlijk een pret tig idee om te weten dat de onge veer 400.000 gulden die ze jaar lijks in het Vlaardings milieu ste ken, goed worden besteed. En dat zelfde geldt natuurlyk voor de ge meenteraad." Over de minpuntjes merkt hij op dat daar momenteel aan wordt ge werkt. „De Actie Tanksiag (het verwijderen van de oude olie tanks, red.) is stilgelegd in ver band met problemen over de erf pacht. De Raad van State doet binnenkort uitspraak over wie er verantwoordelijk is voor de kos ten van het verwijderen: de ge meente die de erfpacht int, of de gebruiker van de grond," aldus Van der Hoek. Daarna heeft de ge meente tot het najaar van 1998 de tijd om de resterende 250 tot 300 tanks te verwijderen. En over het interne milieubeleid zegt de beleidsambtenaar: „We gebruiken mokken in plaats van piastic bekertjes en er zijn ook veel bakken geplaatst om oud pa pier in te zamelen. Maar het is de bedoeling dat het wat dieper gaat. En dan gaat het vooral om het be sparen op energieverbruik, waar aan momenteel hard wordt ge werkt. Dat is heel belangrijk, stelt de inspectie terecht, want als ge meente moet je natuurlijk het goede voorbeeld geven." Hoek van Hofland Het Europese Kustpad E9 wordt zaterdag offici eel m gebruik genomen op de Ne derlands-Duitse grens bij Nieu- weschans. Om 12 uur 's middags zal een groep wandelaars uit het Duitse Bunde de grens bij Nao- bersbrug bereiken. Daar zullen de Duitse districtsbestuurder Thei- len en de Nederlandse gedepu teerde Sakkers een informatiepa neel onthullen over het Kustpad. Dat loopt in Nederland langs het lange-afstandwandelpad nummer 5, van Sluis in Zeeuws-Vlaande- ren via Hoek van Holland, Haar lem, Afsluitdijk en Lauwersoog naar Nieuweschans. In het jong ste gidsje (nummer 5) van de Stichting Lange-Afstand-Wandel- paden (LAW) stopte het pad nog kort voor de grens. Vanaf zater dag kan de wandelaar doorlopen naar Bunde, Weener, Leer, Au- rich, Wilhelmshafen, Bremerha ven, Hamburg, Rostock en verder oostwaarts tot aan de Poolse grens. Vanaf Sluis kan de wandelaar door naar Bretagne. Vanaf dat punt is de wandelroute nog niet volledig klaar. Twee brandweermannen inspecteren alsoefeningin zogenaamde gaspakken hetdepotvoor klein chemisch afval in Vlaardingen. De rook is afkomstig uit een rookmachine. Foto Roei Dijkstra Door Menno Haddeman Vlaardingen—Vijf werknemers en drie bezoekers van het Vlaar dingse aanbiedstation voor afval aan de Hoflaan zijn gisterochtend zwaargewond afgevoerd naar het Holy Ztekenhuis. De gewonden vielen toen er brand uitbrak in het klein-chemisch afval depot en een giftige en verstikkende rook zich verspreidde over het terrein. Deze ramp had zich met gemak kunnen voltrekken als de rook die gisterochtend uit de container voor chemisch afval kwam werke lijk giftig was geweest. Het ging gelukkig om een oefening - het onheil was afkomstig uit een rookmachine. Om te zien hoe de brandweerlieden, maar vooral de Hoek van Holland De Britse poli tie heeft gisteren een 16-jarige Joegoslaaf zonder vaste woon- of verblijfplaats teruggestuurd naar Nederland De jongen had vanuit Hoek van Holland de boot naar Harwich ge pakt. !n Engeland werd hem de toe gang geweigerd en zette de politie hem weer terug op de boot. In de haven van Hoek van Holland werd de jongen, die in een land in West-Europa asiel wil aanvragen, opgewacht door de politie en over gebracht naar een asielaanmeld centrum in Rijsbergen. Maassluis Een vurig ouder avondje op basisschool Dennen dal in Maassluis heeft gisteravond voor nogal wat opschudding ge zorgd. De ouders zaten driftig te praten over hun kinderen toen plotseling het plafond van een klaslokaal waarin zij zaten in brand vloog. Een vader, in het da gelijks leven politieman, reageer de alert en greep naar de brands lang. De gealarmeerde brandweer nam het werk van de politieman over. Niemand raakte tijdens het brandje gewond. De school liep naast een kapot plafond ook wa terschade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Schiedam Vijf jongeren uit Vlaardingen en Schiedam zijn gisteren aangehouden omdat ze met vervalste ptaatsbewijzen in de bus zaten. De chauffeur die bij het instappen van het vijftal ai argwaan kreeg, schakelde de poli tie in. Aan het eind van de rit wer den de vervalsers op de Scheep vaartweg in Schiedam aangehou den. De jongeren werden overgebracht naar het politiebureau, vanwaar ze later op de avond met een be keuring op zak werden heenge zonden. Het groene net hangt zowel In als om de kerk. De restauratie van de Liduina basiliek in Schiedam is ook aan de bui tenkant te zien. Naast de stei gers rondom het gebouw springt momen teel vooral het groene net in het oog. Dat moet de omge ving en de kerk beschermen te gen de werk zaamheden. Al sinds sep tember 1994 wordt aan de basiliek ge werkt. Het eer ste en belang rijkste werk voor het be houd van de kerk zit er in middels op: het vervangen van de fundering van de kerk. Momenteel wordt in fasen aan de boven bouw gewerkt. In de helft van de kerk hebben de renovatie- werkzaamhe den plaats ter wijl de andere helft nog wordt gebruikt als kerk. Eind van dit jaar hoopt men de werk zaamheden om te kunnen draaien. De ba siliek van de H. Liduina en O. L Vrouw Rozen krans kan in 1999 weer in zijn geheel in gebruik worden genomen. Foto Dennes van der Wel/ Roel Dijkstra medewerkers van het aanbiedsta tion op een brand op het terrein aan de Hoflaan -vlak naast de brandweerkazerne- zouden rea geren, werd de brand in scène ge zet. Een select clubje mensen was gis terochtend over de oefening geïn formeerd. Voor de medewerkers van het aanbiedstation en de an dere ambtenaren die dikwijls op het terrein aan de Hoflaan bivak keren, kwam de brand totaal on verwacht. Toch brak er geen en kele paniek uit toen plotseling de container voor chemisch afval be gon te roken. Op het eerste ge zicht leek dat een goede reactie. Houdt te allen tijde het hoofd koel. Al snel bleek echter dat de mede werkers van het aanbiedstation zich wel erg rustig hielden. Nadat één van hen de brandweer had ge beld, vervolgden de ambtenaren, alsof er niets aan de hand was, hun werk. Zonder zich verder om de brand te bekommeren vroegen zij de bezoekers ijskoud naar hun postcode en verwezen hen daarna naar de perscontainer of de glas bak. Met hun handen in de zak ken keken ze geanimeerd naar de rookwolken die uit de container walmden. Pas nadat de brand weer arriveerde, die overigens met gejoel en getik op de ramen van de kantine door koffiedrin kende medewerkers van de Dienst Milieu werd onthaald, kwam een ambtenaar op het lumi neuze idee om geen nieuwe be zoekers op het terrein toe tc laten. „Dat had natuurlijk veel eerder moeten gebeuren," vertelt een woordvoerder van de brandweer die de hele oefening observeert. „Het gehele terrein had moeten worden ontruimd. Ook hadden de medewerkers de kantine moeten verlaten. Als er werkelijk brand was uitgebroken, waren er zo on gelukken gebeurd, Je weet nooit wat voor troep er in dat chemisch afval-depot ligt. Een combinatie van gassen kan dodelijk zijn," Volgens de brandweerman was het gisteren de eerste keer in de geschiedenis van het aanbiedsta tion dat er werd geoefend. „Het is natuurlijk toch belangrijk dat ie dereen weet wat hij of zij moet doen in het geval van calamitei ten," vertelt de woordvoerder. „De werknemers zijn wel geïnfor meerd, maar nog nooit praktisch geschoold." Nadat de brandweerlieden het brandje hadden geblust - in dit geval de schakelaar omge draaid - rukten zij weer in. Later op de dag werden de uitkomsten van de oefening besproken zodat bij een werkelijk ramp precies be kend is wat er moet gebeuren. „Van de fouten die nu zijn ge maakt kunnen we in de toekomst leren," aldus de woordvoerder, „Het had vandaag met een werke lijke brand echter flink fout kun nen aflopen." Den Haag Woningverbeterings programma's in Schiedam en Maassluis kunnen enige vertra ging oplopen als een procedure bij de Raad van State in Den Haag verkeerd afloopt voor het Open baar lichaam samenwerkingsver band Maassluis-Schiedam-Vlaar- dingen. Dat bevestigde de Vlaar dingse ambtenaar R. van der Hoek gisteren tijdens een hoorzit ting bij de Raad van State in Den Haag. „Maar dan moet je niet aan jaren of maanden denken," aldus Van der Hoek. Het samenwerkingsverband van de drie Waterweg-gemeenten is onder meer opgericht om door ge zamenlijke inspanning subsidies los te krijgen voor woningverbete ringsprojecten. Jaarlijks geeft het ministerie van VROM een voor schot, dat het samenwerkingsver band naar eigen inzicht kan be steden. Begin jaren negentig werd beslo ten dat in 1995 het omvangrijke project aan de Van Linden van den Heuvelisingel in Vlaardingen aangepakt zou worden. De wonin gen zouden dat jaar dubbel glas en andere geluidwerende voorzie ningen krijgen. Omdat het om zo'n groot project ging, werd be sloten ook een gedeelte van het door VROM beschikbaar gestelde budget voor 1994 aan het project aan de Van Linden van den Heu velisingel te besteden. De subsi die werd dus niet in 1994, maar in 1995 uitgegeven. In totaal ging er in 1995 rond de 430.000 gulden VROM-subsidie in het Vlaar dingse project zitten, dat in totaal zo'n zeven ton kostte. VROM stelde vervolgens dat het samenwerkingsverband zich niet aan de regels had gehouden. De 140.000 gulden uit 1994 werd te ruggevorderd. Op grond van de wet zouden namelijk de door VROM beschikbaar gestelde voor schotten datzelfde jaar besteed moeten zijn. Reserveren voor een volgend jaar zou niet mogen. Namens het samenwerkingsver band betoogde Van der Hoek dat er van te voren overleg is geweest met VROM. Voor het reserve ringsgedrag zou toen toestem ming zijn gegegeven. Daarom is men naar de Raad van State ge stapt met het verzoek om het te- rugvorderingsbesluit van VROM te vernietigen. Over een week of zes valt de uitspraak van de Raad van State te verwachten. Als het besluit van VROM in stand blijft, zullen de drie aange sloten gemeenten het subsidiebe drag zelf moeten bijpassen. Dat kan weer tot gevolg hebben dat projecten die nog op het program ma staan, worden uitgesteld. Van der Hoek wilde alleen zeggen dat het projecten zijn in Schiedam en Maassluis, die gevaar lopen. Over de exacte plekken wenste hij geen mededeling te doen, VROM blijft overigens ontkennen dat de toezeggingen zijn gedaan. Vlaardingen Stichting Woning bedrijf Vlaardingen heeft beslo ten om acht vari de dertien in stand te houden PLN-flatgebou- wen in de Zuidbuurt de duurste opknapbeurt te geven. Bij raad pleging van de huurders bleek een grote meerderheid voor een flat met lift en centrale verwar ming te kiezen. Deze week is aan de Dr. Wiardi Beckmansinge! begonnen met de renovatie van de laatste streng van vier boven elkaar ge legen woningen in het eerste on der handen genomen blok. Hier na volgen een blok aan dc Samuel Esmeijerstraat en een aan de Joh. Poststraat. Ook daar vindt de kostbaarste verbetering plaats. Van de overige vijf fiat- blokken, die niet voor sloop zijn aangewezen, worden er slechts twee niet van cv voorzien. Alle dertien op te knappen blokken worden geïsoleerd, krijgen afge sloten portieken met intercom en modern sanitair. De renovatie verloopt naar wens volgens huisbaas SWV en de be- wonersvereniging. „Het oor spronkelijke schema van vier weken overlast in een woning hebben we kunnen inkorten. Nu geldt de garantie van 's maan dags in de eerste week beginnen en op de vrijdag van de derde week functioneert alles weer goed." zegt adjunct-directeur ir. A.H-G. Rouwers van het Wo ningbedrijf. Hij laat daarbij de werkzaamheden aan de geza menlijke ruimten als toegangen, lift en bergingen buiten be schouwing. De ingrijpende renovatie vergt zeer veel van de bewoners, maar over het algemeen zyn ze tevre den over de werkwijze en het uit eindelijke resultaat. Bij het Wo ningbedrijf, waarvan dagelijks twee medewerkers op de bouw- plek spreekuur houden, bij de bewonersvereniging en de hoofdaannemer Bokx Bouw ko men nauwelijks klachten bin nen. Zie ook pagina 15; 'In de rotzooi zitten is geen pretje'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1