Schiedamse raad unaniem tegen aanleg rijksweg A 4 Dwangsom voor bakker Schaeffer Rotterdams Dagblad 'Hernieuwd nee' moet duidelijkheid scheppen Oververhitte advocaatketel loopt over, dak vat vlam Grote behoefte aan vertrouwenspersoon Minister schept ruimte voor bouw aan Waterweg Dienstfietsen moeten de auto gaan verdringen Opnieuw celstraf geëist voor incest Beroofd na pinnen Winkeldief gepakt Aanrijding na irritatie Geluidsscherm kan er komen konuncnduk®®^^ DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHT - TEL. 0180-611100 KONMNENDIJK Dinsdag 25 maart 1997 Waterweg Door Desiree van der Jagfc Schiedam De voltallige gemeenteraad van Schiedam heeft gisteravond ingestemd met een motie van GroenLinks. Daar in wordt gesteld dat de gemeente Schiedam tegen de aanleg van rijksweg A 4 op maaiveldniveau is. Met dit 'hernieuwd nee' hoopt de gemeenteraad zowel binnen als buiten de eigen gelederen weer duidelijkheid te hebben over de positie van Schiedam. Het standpunt van Schiedam zorgt al enige tijd voor verwar ring, vinden de gemeenteraadsle den.'Vorig najaar stemden de vier regioleden voor aanleg van de weg in de regioraad. En onlangs nog kwam wethouder L. A Haf kamp, samen met de provincie en de regioraad, met een alternatief als de weg wordt aangelegd. Vooral met die zet van Hafkamp waren de Schiedamse partijen niet blij. „Het is verleidelijk om mee te praten over varianten, maar het is strategisch niet wen selijk om zich daarover nu al uit te spreken," vond P. Groeneweg, fractievoorzitter van de PvdA Ook het CDA vroeg zich af waar om de wethouder al zo vroeg naar buiten was getreden met de va- riant Brouwer, waarin de A 4 tot en met het einde van de gemeente Schiedam grotendeels wordt on- dertunneld. In Midden-Delfland zou de weg dan weer op maaiveld - niveau worden aangelegd. „Waar om heeft de wethouder eigenlijk gekozen een variant van de Stads regio te steunen en niet te kiezen voor een samenwerking met de andere gemeenten. Stoppen met nadenken by de eigen grens heeft wel wat weg van 'ikke, ikke en de rest kan stikke'. En dat gedrag hebben wij, a's Rotterdam dat deed, juist altijd afgekeurd," zei M. P. van Mansum. Van zij n eigen partij, de WD, kreeg Hafkamp wel de volledige steun voor zijn acties. „Het gaat hier om inschat ting, timing en tactiek. We kun nen allemaal wel heel luid nee blijven roepen, maar daar schie ten we niet veel mee op," zei E. D. van Collenburg-in 't Hout namens de liberalen. „We moeten tijdig meepraten over de wijze van aan leg. Als ons die weg wordt opge dragen dan moeten we die op de beste manier inpassen en ook kie zen voor de inwoners van Schiedam. Wie dan verbijsterd is, heeft toch zitten slapen.'* Duidelijk Volgens wethouder Hafkamp is zijn standpunt over de A 4 ook al tijd duidelijk geweest. „Er is geen onduidelijkheid. Bij niemand. Schiedam ziet die weg liever niet verschijnen, maar als die er moet komen moet die wel goed worden ingepast in het stedelijk gebied. Dat is mijn uitgangspunt." Haf kamp deed op dat moment nog geen uitspraak over de motie die door GroenLinks was ingediend. Deze partij wilde dat de raad door het ondersteunen van een motie een hernieuwde uitspraak zou doen tegen de aanleg van de A 4 op maaiveldniveau. „De onduide lijkheid is groot en wij willen een eenduidig standpunt naar buiten brengen," zei J.A.M. Poolman (GroenLinks). Maar de motie blonk niet uit door duidelijkheid. „Het is mogelijk om de motie ver keerd te interpreteren." zei Groe neweg. „Wij lezen erin dat een be- tunnelde aanleg wordt toegestaan als de weg er mocht komen." Dat was ook volgens GroenLinks het geval, maar die partij vond dat de motie een nog sterkere stelling in zich had. „Wethouder Halkamp heeft een verkeerd signaal afge geven door de variant Brouwer te steunen. Het wordt moeilijk om er meer uit te halen als we als ge meente steun gaan geven aan een minimumvariant," zei B. Oomens van GroenLinks. De motie werd door dc - <ge raad unaniem aangenc Wet houder Hafkamp zag de motie ais een ondersteuning van zijn be leid. „Ik ben ook tegen de weg en zie hem het liefst onder de grond verdwijnen. Voor het stedelijk ge bied hebben we nog wat te zeg gen, maar voor Midden-Delfland kunnen we helemaal niets af dwingen." Volgens collega-wethouder B. de Leede (GroenLinks), die onlangs nog liet weten verbijsterd te zijn door de steun van Hafkamp aan de variant Brouwer, krijgt Haf kamp het juist moeilijker. Haf kamp wordt als het ware terugge floten. „Wat mij betreft is er nu duidelijkheid. We staan pal tegen de aanleg van de rijksweg. Pas op het moment dat definitief is be slo ten over de komst van de sntiweg kunnen we verder praten. B. Oomens (GroenLinks) 'Wethouder Hafkamp heefteen verkeerd sig naal afgege ven. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Ja a p Den Haag/Vlaardingen Tegen een door de Rotterdamse recht bank van incest vrijgesproken Vlaardinger (54) is gisteren bij het Haagse gerechtshof tijdens de be handeling in hoger beroep alsnog vier jaar gevangenisstraf geëist De man heeft altijd ontkend dat hij zijn nu 27-jarige dochter reeds vanaf jeugdige leeftijdbetastte en later verkrachtte. De dochter werd gisteren door het hof als ge tuige gehoord. Ze bevestigde haar beschuldigingen in het openbaar op een emotionele wijze, welke volgens aanklager mr. J. Wittop- Koning niet gespeeld kon zijn. Behalve een dagboek van het ver meende slachtoffer, een hoop 'van horen zeggen-verklaringen' en het woord van de dochter is er ver der weinig bewijs, gaf de aankla ger aan de andere kant toe. Bo vendien bleek de dochter tegen sommige mensen onwaarheden te hebben verteld. Advocaat mr. A Roelof? vond dat de rechtbank zijn cliënt daarom terecht heeft vrijgesproken. Bij de Rotterdamse rechtbank was er in eerste instantie vijfjaar cel geëist tegen de Vlaardinger. Het hof doet 7 april uitspraak. Schiedam Een 20-jarige Schiedammer is gisteravond in de Mgr. Nolenslaan in Schiedam on der'bedreiging beroofd van zijn geld, Het slachtoffer had juist geld gepind, toen twee mannen hem bedreigden door met twee dartpijltjes in zijn been te steken. Met een buit van honderd gulden zijn de daders er vervolgens van door gegaan. Het slachtoffer is in het Schieland Ziekenhuis aan zijn verwondingen behandeld. •Schiedam Een 57-jarige Rotter- •gè Kerkstraat iriScmedam aange houden .wegens winkeldiefstal. .De 'vrouw had uit een winkel kle- Zding weggenomen ter waarde van (rufrn tweehonderd gulden. Ze .werd ingesloten en overgebracht naar het politiebureau. ;Hoek van Holland Een kat en muis-spelletje tussen twee auto- r mobilisten heeft gisteren rond het 1 middaguur in Hoek van'Holland (geleid tot een aanrijding op de i Schelpweg. Het voorval gebeurde (nadat een 40-jarige automobilist uitwateringen in de gemeente 's- Gr^venzande was gestopt om een kiijd te laten oversteken. De ande- 1 re automobilist, een 22-jarige in- woher van Hoek van Holland, had (hém ingehaald, waarna vermoe delijk het spelletje begon. Op de Schelpweg stopte de man uit Wa teringen plotseling om de hoek, waardoorde Hoekenaar niet meer cp tijd kon remmen. Volgens de Hoekenaar zou het remmen opzet zijn geweest. De brand weer had nog problemen om het dak van de distil leerdenj aan de Bu tenha- doven.Foto Schiedam In de'Schiedamse distilleerderij De Kuyper heeft gisterochtend brand gewoed. Het vuur ontstond in een ketel waarin een advocaat-destillaat wordt ge maakt. De ketel in de loods aan de Buitenhavenweg liep door over verhitting over, waarbij de vrijko mende alcoholdampen vlam vat ten. Ondanks snel optreden van zowel de bedrijfs- als de gemeen telijke brandweer kon niet wor den voorkomen dat het dak vlam vatte. De brand ontstond rond elf uur. Volgens een woordvoerder van het bedrijf op het moment dat er bijna pure alcohol aan het des tillaat werd toegevoegd. De twee medewerkers die in de loods aan de Buitenhavenweg aan het werk waren kwamen met de schrik vrij. Zij hebben nog geprobeerd de vlammen met brandblussers te doven, maar dat mislukte. De Schiedamse brandweer had het vuur in de ketel snel onder con trole. Moeilijker was het doven van het op sommige plaatsen brandende dak. Met een hoogwer ker werd in eerste instantie beke ken op welke plaatsen het vuur precies woedde. Daarbij kwam dat het in de jaren 80 vernieuwde dak is bedekt met platen die as best bevatten. Een milieudeskun dige van de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft metingen ver richt. Volgens de politie is er door hel snelle ingrijpen geen asbest vrijgekomen. Na twee uur blus sen werd het sein brand meester gegeven. De brandweer is nog een deel van de middag bezig geweest met het nablussen. Koninklijke De Kuyper heeft la- ten weten dat in overleg met de gemeente Schiedam e-n sloopplan voor het dak wordt op gesteld. De liefhebbers van advo caat hoeven niet te vrezen. „Het productieproces zal geen onover komelijke bjnder ondervinden," aldus de directie. Over de oorzaak van de oververhitting is nog niets te zeggen. Vlaardingen Bij de Anbo in Vlaardingen hadden ze niet ver wacht dat er zoveel behoefte zou zijn aan een vertrouwensper soon. Vooral de eerste weken was het druk. „We hebben zo'n dertig tot veertig telefoontjes ge kregen en zo'n hoog aantal had den we niet verwacht," zegt A Hofman, voorzitter van de Vlaar- dingse ouderenbond. Begin februari startte de Anbo met de vertrouwenspersoon. Be stuurslid M. van Heiningen, die* zich al langer bezighield met het onderhouden van de sociale con tacten binnen de afdeling, werd benoemd tot vertrouwensper soon. De Anbo dacht voorname lijk mensen aan de lijn te krij gen met financiële vragen. Maar mensen bellen ook over privé- problemen of gewoon over ver zekeringen, vertelt Hofman. De vertrouwenspersoon werd in gesteld omdat de Anbo het'ver moeden had dat veel 50-plussers die van een minimum rond moe ten komen bewust geen gebruik maakten van regelingen die hen het leven gemakkelijker zouden maken. „Veel mensen weten wel dat er allerlei regelingen zijn, maar maken er geen gebruik van omdat ze dan teveel gege vens prijs moeten geven," ver telt Hofman. Het gaat dan vooral om de wat oudere groep oude ren, erkent de Anbo-voorzitter. Om die specifieke groep men sen te helpen zal het vereenvou digen van de formulieren al een enorme verbetering zijn. Bij de Anbo proberen ze de formulie ren dan ook zo simpel mogelijk te houden. Ook bij de gemeente zijn ze doordrongen n de moeilijke bereikbaarhe an deze groep. „We hebben een gesprek gehad met de alde- ling welzijn en toen hebben we geopperd dat de gemeente die groep mensen naar ons doorver wijst." De vertrouwenspersoon van de Anbo is te bereiken van 17.00 tot 29.00 uur, telefoonnummer (010) 4601225. Door Jan Rozendaal Vlaatdingen/Schiedam Minister De Boer van VROM heeft de twee projecten die Vlaardingen en Schiedam hebben ingediend in het kader van het project Stad Milieu gehonoreerd. Voor Vlaar dingen betekent dit dat er ruime re mogelijkheden komen om wo ningen te bouwen langs de Nieu we Waterweg (de rivierzone). In Schiedam biedt het jawoord van de minister eindelijk uitzicht op de bouw van een geluidsscherm die de bouw van nieuwe wonin gen mogelijk moet maken in Nieuwland. Oplossingen Stad Milieu is een initiatief van het ministerie van VRÖM waarbij onderzoek wordt gedaan naar op lossingen voor bouwplannen die volgens de huidige milieuregels niet mogelijk zijn. Met deze pro jecten, waarvan er in Nederland in totaal 25 door de minister zijn aangewezen, worden daarvoor op lossingen bedacht. VROM heeft Vlaardingen uitge kozen als voorbeeld om in het ka der van het Stad Milieu-experi ment de herstructurering van de rivierzone aan te pakken. Het gaat daarbij om de ontwikkeling van het gebied langs de Nieuwe Waterweg, waar wonen, recreëren en werken met elkaar in even wicht moeten worden gebracht. Volgens de huidige milieuwetten is woningbouw in dit gebied niet mogelijk. De herrie die de bedrij ven op Vtaardings grondgebied en aan de overkant maken is te groot om daar - volgens de Wet geluidshinder- normaal te kun nen wonen. De minister biedt de plannenma kers in Vlaardingen nu de moge lijkheid daarvan af te wijken: de herrie wordt weggestreept tegen de voordelen van wonen aar. het water. „Dat wil toch iedereen," pleegt wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) te zeg gen. Een woordvoerder van de ge meente zegt dat er nog geen con crete plannen op de plank liggen, die daar nu kant en klaar van kun nen worden afgehaald. Dat is niet zo vreemd, want de coalitiepartij en vlogen elkaar eerder dit jaar hierover in de haren. Nadat de WD een nota had geschreven waarin langs de rivier alleen plaats is voor bedrijven, pleitte de PvdA juist voor een combinatie van wonen en werken rond met name de Koningin Wilhelminaha- ven. De twee andere coalitiepartij en hielden de tweespalt in even wicht: CDA steunde de WD en D66 zucht de kant van de PvdA Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt er op het mo ment achter de schermen druk overlegd welke kant het op moet. De minister heeft nu in elk geval haar zegje gedaan. Nieuwland In Schiedam ligt het allemaal wat minder gevoelig. De gemeente wil in Nieuwland, vlak langs de A 20, al langer bouwen. Maar voordat de provincie toestemming geeft om op die plek huizen neer te zet ten, moet Rijkswaterstaat in de buidel tasten om een geluids scherm n^er te zetten. Schiedam is echter niet de enige gemeente die een verzoek indiende bij Rijkswaterstaat en -in de ogen van de wegenbouwers- zeker niet de meest urgente klant. En vanwege de onzekerheid over de komst van een geluidsscherm, bleef de provincie goedkeuring onthouden aan het bouwplan. „De minister heeft nu als het ware die blokkade opgeheven," legt het hoofd van het bureau milieu van- de gemeente Schiedam uit „Met het honoreren van onze aanvraag zegt ze dat wat haar betreft wij, VROM, Rijkswaterstaat en pro vincie afspraken maken op basis van een tijdelijke ontheffing van de geldende normering." Met an dere woorden: het geluidsscherm voor Nieuwland wordt naar voren gehaald op het prioriteitenlijstje van Rijkswaterstaat. In eerste instantie lijkt het meer voor de hand te liggen dat ook Schiedam mee zou doen in de her structurering van de rivierzone, waarbij de gemeente nauw sa menwerkt met VlaardingenMaar dat is een misverstand, aldus de Schiedamse milieu-ambtenaar. „In totaal hadden wij vier projec ten aangemeld, waaronder ook de rivierzone. Maar in overleg met het ministerie en Vlaardingen, hebben wij het geluidsscherm aangemeld en Vlaardingen de ri vierzone. Het gaat tenslotte om experimenten. Dus als het Vlaar- dingse plan slaagt, dan kan Schiedam daarvan profiteren. En andersom geldt dat ook: want Vlaardingen ligt natuurlijk langs diezelfde A 20." Schiedam Het college van bur gemeester en wethouders van Schiedam heeft een dwangsom opgelegd aan bakkerij Schaeffer. De afvoerpijpen voor zov.il de bakdampen als de ventilatie vol doen niet aan de milieu-eisen. Beide afvoeren zijn te kort. De ei genaar van de bakkerij, B. Baas, gaat in beroep tegen de dwang som, „Rondom mijn pand wordt van alles gebouwd. Ik kan wel met een plannetje komen, maar dan moet hetlater weer worden veran derd. Zo blijven we maar bezig en het leidt allemaal tot niets." De bakker is boos over de hele gang van zaken. De DCMR Mi lieudienst Rijnmond heeft na stankklachten enkele keren een controle uitgevoerd by de Schiedamse bakker. Uit die on derzoeken bleek dat de afvoerpij pen niet ver genoeg boven het dak uitstaken. Vdgens de milieu-ei sen moeten de afvoeren een me ter uitsteken boven de hoogste daklijn binnen een straal van 25 meter. „De DCMR zou zich beter bezig kunnen houden met stanklrchten uit de chemie. Trou wens, als om zes uur iedereen de spruiten opzet dan heb je meer stank dan wat mijn bakkerij pro duceert," zegt Baas. De stankklachten komen volgens Baas uit de koker van zijn buurman, een caféhouder. „Maar het gaat helemaal niet om de stank, het is gewoon een parkeer probleem. Het is sowieso van de gekke dat de DCMR zich voor dit soort dingen leent," aldus de boze bakker. „Nog geen kwart eeuw geleden stond deze bakkerij be kend als model voor andere be drijven in Nederland en nu in eens voldoen we niet meer." De gemeente heeft op advies van de DCMR naar het middel van de dwangsom gegrepen. Bij de DCMR wordt steeds vaker naar het middel van het opleggen van een dwangsom gegrepen om be drijven te dwingen milieumaatre gelen te nemen. „Het is ook een heel effectief middel. Als bedrij ven uiteindelijk de voorgeschre ven maatregel nemen dan kost het ze niets extra's," aldus de woordvoerder. Het maximumbedrag van de dwangsom is in de meeste geval len net iets hoger dan de kosten die voor de aanpassingen moeten worden gemaakt. Bij bakkerij Schaeffer gaat het om twee dwangsommen. Beide hebben een maximum van 10.000 gulden. Na behandeling van het bezwaar schrift krijgt de bakker nog een maand de tijd voordat het college daadwerkelijk opdracht geeft de dwangsommen te innen. Uiteindelijk zullen volgens bak ker Baas die afvoerpijpen er wel komen, maar hij zal er alles aan doen het zo lang mogelijk te rek ken. Waaniingen De bouw van een scherm langs de spoorlijn in de Vlaardingse Oostwijk gaat definitief door. Met de toe zegging van het ministerie van VROM om alle kosten voor haar rekening te nemen, is de discussie eïndèiyk beslecht De bouw van het geluids scherm tussen spoorlijn en Spoor singel kost zo'n 1,5 mil joen gulden. Het scherm is noodzakelijk omdat de ge luidssituatie in de loop der ja ren is verslechterd. In verband met de dijkverzwaring moest de spoorbaan worden verlegd in de richting van de woningen langs de Spoorsingel. Er vindt al jaren overlegplaats over het verkrijgen van subsi die voor het scherm. Het mi nisterie van VROM zou de door de Nederlandse Spoorwegen te maken kosten vergoeden. Een ander deel van de kosten wordt betaald door het Hoogheem raadschap van Delfland, dat weer subsidie krijgt van Rijks waterstaat Door een wijziging in de verdeelsleutel van de kosten bleek uit de subsidiebe schikking van 1996 dat een deel van de kosten niet door subsidie zou zijn gedekt. De gemeente Vlaardingen heeft hiertegen bezwaar gemaakt. In •de onlangs op het gemeente huis afgeleverde nieuwe be schikking is deze wijziging on gedaan gemaakt. Maasland Met de aanschaf van dienstfietsen denkt het Maas- landse gemeentebestuur een bij drage te leveren aan het terug dringen van het autogebruik bin nen de bebouwde kom. Voor de medewerkers van de gemeente staan straks drie dienstfietsen ter beschikking. Uit vier opties is gekozen voor de 'Batavus leenflets', volgens het college 'een zeer degelijke dienst- fiets die voor zowel vrouwen als mannen geschikt is'. Met de aan schaf van de drie dienstfietsen is een bedrag gemoeid van 2925 gul den, waarbij nog de verzekering (780 gulden) en een onderhouds contract (100 gulden per fiets voor drie jaar) komt. Lekke banden en de aanschaf van nieuwe banden vallen niet onder het onderhoud. Los van de aanschaf van de fiet sen staat de vervanging van het fietsenhok. De oude stalling is ruim twintig jaar oud en aan ver vangingtoe. Er moet rekening worden gehou den met minimaal 24 stallings- plaatsen en het fietsenhok moet in verband met de dienstfietsen afsluitbaar zijn. Voor het slopen van het oude en plaatsen van een nieuw fietsenhok is een bedrag geraamd van ruim elfduizend gul den. knuKEN&njDio

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1