11 'Winkels open op vaste zondag' Fraaie uitvoering Mutthaus Passion Schaaktoernooi de Dolfijn wordt steeds groter Rotterdams Dagblad Liesveld zwengelt discussie over openingstijden opnieuw aan Werken Herman Brood sieren Hoogstraat Bezwaren tegen rotonde op Van Haarenlaan gehonoreerd Politiek Maassluis betreurt aftreden van wethouder Storm Abonneeservice Rotterdams Dagfaiari Politiek doet ideeën op voor minimabeleid Vliegtuigbom ingegraven Oplichter Doorgereden na botsing Rijbewijs kwijt na aanrijding 550 Bezwaren tegen OZB Te hard gereden Donderdag 27 maart 1997 -# Waterweg Door Jan Rozendaal Vlaardingen De winkeliers van het Liesveld in Vlaardingen willen voortaan een vaste zondag waarop de winkels in het centrum open zijn. De voorkeur gaat uit naar de laatste zon dag van elke maand. De proef zou in januari volgend jaar moeten beginnen en alleen in de wintermaanden gelden. Dat heeft K. J. A Mulders beves tigd. Zij is secretaris van de On dernemersvereniging Liesveld Vlaardingen JHet voorstel is deze week ook besproken in de over koepelende Stichting Stadshart Vlaardingen, waarin de verenigin gen van centrum-winkeliers zijn verenigd. De afzonderlijke orga nisaties raadplegen de komende tijd hun leden. In het najaar moet een definitief besluit worden ge nomen. September vorig jaar besloot de gemeenteraad na uitvoerige dis cussie tot een compromis van acht koopzondagen. Een voorstel van wethouder H. C. J. Roijers - vooral ingegeven door de wensen van de meubelboulevard- om het aantal uit te breiden tot twaalf haalde het niet. Het initiatief om de discussie op nieuw aan te zwengelen komt van de winkeliers van het Liesveld. „Maar," stelt Mulders, „wij zijn er wel van overtuigd dat het alleen zin heeft als het omliggende ge bied, dus héél het centrum, mee doet." Het gaat de winkeliers in eerste instantie niet om uitbreiding van het aantal koopzondagen, al wordt een lobby daarvoor naar het gemeentebestuur niet uitgeslo ten. Maar de aandacht is in eerste instantie gericht op herkenbaar heid. Op 9 maart hadden de Vlaar- dingse winkeliers de laatste koop zondag, maar volgens een winke lier uit het centrum verliep die dag 'dramatisch'. Mulders: „Het moet om een vaste zondag gaan. En dan zal dat de eerste of de laatste zondag van de maand moeten zijn, want de twee de of derde onthouden de mensen alleen als het vaderdag of moeder dag is. Onze voorkeur gaat uit naar de laatste zondag, omdat de eerste zondag in Rotterdam de winkels zijn geopend. En wij heb ben niet de pretentie daarmee te kunnen concurreren." Volgens Mulders worden de win keliers gedwongen mee te gaan. Uit een onlangs gehouden onder zoek in de Beurstraverse in het centrum van Rotterdam, waar de winkels elke zondag open zijn, bleek dat vijftien procent van het winkelend publiek uit Vlaardin gen komt. .Die mensen geven daar geld uit. waarvan wij vinden dat wij daar ook recht op hebben," aldus Mulders. Zij vindt het wel noodzakelijk dat veel middenstanders meedoen. In en rond de Beurstraverse doet nu 98 procent van de winkels mee met de zondagopening. Een per centage dat de afgelopen maan den fors is gestegen. Dat heeft, weer tc maken met de goede za ken die de winkels op zondag doen, verklaarde een woordvoer der van MultiVastgoed onlangs in Vlaardingen. MultiVastgoed is de projectontwikkelaar van zowel de Beurstraverse als het Liesveld. „Ik kan me best voorstellen dat bijvoorbeeld een kapsalon niet meedoet. Of een reisbureau, want die runnen op zondag geen aan sluiting krijgen op de computer om i eizen te boeken. En om alleen foldertjes uit te delen heeft na tuurlijk weinig zin. En er zijn mensen die om principiële rede nen niet mee willen doen. Dat moet je uiteraard ook respecte ren." ^Schiedam De gemeente Schiedam moet de plannen voor de aanleg van een rotonde op de kruising Burgemeester van Haarenlaan/Troelstralaan in trekken. Dat advies geeft de be zwaar- en beroepscommissie aan het college van burgemees ter en wethouders. De corrtm- missie heeft het bezwaar tegen de rotonde, dat was ingediend door de in de Wilhelminahaven gevestigde beroepsvervoerders, gegrond verklaard. De vervoerders gebruiken de Van Haarenlaan als ontslui tingsroute, Met de komst van een rotonde zou volgens de in dieners van het bezwaar de ver keersveiligheid in het gedrang komen. Met vrachtwagens zou het moeilijk zijn over de ge wraakte rotonde te rijden. Een flink percentage van het verkeer dat gebruik zou maken van de rotonde bestaat juist uit vracht verkeer." De indieners van het bezwaar zijn blij met de uitspraak van de commissie, maar ze zouden in het vervolg graag zien dat de ge meente Schiedam ze eerder by de plannen zouden betrekken. De aanleg van de rotonde is een onderdeel van de reconstructie van de Burgemeester van Haarenlaan tussen het Nieuw- landplein en de Dr. Schaep- mansingel. Her kruispunt met de Troeïstralaan is nu uitgerust met verkeerslichten. Die instal latie staat echter op instorten. Voor de gemeente Schiedam was dat aanleiding om na te den ken over een andere inrichting van het kruispunt. Verder zou de aanleg van de rotonde mee kunnen werken aan hei reduce ren van de snelheid op vie Bur gemeester van Haarenlaan. Dé weg staat bij de Nieuwlandevs nu bekend als een racebaan Bij de hoorzitting van de be zwaar- en beroepscommissie in januari bleek al dat de gemeente niet echt een duidelijke reden kon geven voor de aanleg van de rotonde. Eén van de commis sieleden zette toen al vraagte-,, kens bij de motieven om een na tonde aan te leggen. Met het advies van de commis- sie moet de gemeente nu op zoek naai een nieuwe oplossing voor de inrichting van de Burge- meester Van Haarenlaan. gaardingen In tien minuten maakt hij zijn 'Broden'. Eerst zwarte lijnen, dan gaat Herman Brood tekeer met verfrolletjes en kwakt hij de ene na de andere fel le kleur op het doek. Zijn handte kening, die hij met een spuitbus erop zet, maakt het kunstwerk af. i Meer dan dertig van deze echte 'Broden' hangen van 6 april tot en met 3 mei in de etalages van de Vlaardingse Hoogstraat. Ze zijn er niet alleen te bewonderen, ze zijn ook te koop. Dimitri de Baan van galerie/brasserie Romanov is de initiatiefnemer, bij hem zijn dan ook de meeste schilderijen te zien. De werken zijn afkomstig uit een privé-collectie en kosten tus sen de 2500 en 4500 gulden. De maker zelf zal niet aanwezig zijn bij de opening. Herman Brood naar Vlaardingen halen? „Nee, daar begin ik niet aan," zegt De Baan. ,,D' 3 man is totaal onbe rekenbaar en het wordt steeds er ger. Maak ik dadelijk veel tamtam dat hij naar Vlaardingen komt en dan komt ie niet opdagen Wel heeft de eigenaar van Romanov wethouder-K. van der Windt (cul tuur) bereid gevonden de exposi- tte *a openen op zondag 6 april - 14.30 uur. ^Nckist de vijftien schilderijen die in de galerie van Romanov han gen zijn bij stripzaak DoZo en Jos van Erenkelen eveneens een stuk of vijf van Brood's kunstwerken tezien. De andere deelnemers, waaronder Muziek Aktief, Juke Box, Walthers Sportshop, Vons Vastgoed en Lievredoor, hebben alle een bijpassend schilderij in de etalage hangen met titels als Guitar King, Kwik Kwak en Shut Up. Met de expositie van Brood wil De Baan de hele Hoogstraat in de belangstelling zetten. Een steuntje in de rug, noemt hij het, na alle negatieve geluiden over de leegstand in de winkelstraat. De schilderijen van Herman Brood zijn te omschrjven als sfeertekeningen, die hij overal en nergens maakt, na een optreden in de kleedkamer, op de -vc of in de tram. Brood zegt een hekel te hebben aan gekunstelde dingen, voor hem moet het allemaai zo primitief en impulsief mogelijk. Inspiratie haalt hij uit het nacht en straatleven, de sportwereld en de mens. Zijn werken hebben veel weg van cartoons: harde lij nen, simpele vormen en knallen de kleurcontrasten met woorden en soms teksten in graffiti. Maassluis Het bericht dat Jan Storm zijn functie van wethou der van de gemeente Maassluis voortijdig neerlegt, is met te leurstelling ontvangen door de andere raadsleden en zijn colle ga's. Tegelijkertijd hebben zij begrip voor zijn beslissing. „Het is heel jammer, maar heel be grijpelijk dat hij na zo veel jaren inzet voor de gemeente op stapt," reageert D66-fraetievoor- zitter L. G. van Duijn. Wat Van Duijn betreft heeft Storm zijn bijdrage geleverd. „Hij heeft echt dingen in bewe ging gekregen, zoals de discus sie over de binnenstad, de Steendykpolder die nu eindelijk wordt gesaneerd en nieuwe bouwlocaties zoals Het Balkon, Met veel verve, energie en en thousiasme heeft hij de mensen voor zijn ideeën weten te win nen." WD-fractievoorzitter J. F. Scheerstra voegt hieraan toe dat Storm ook meer structuur heeft weten te brengen in het milieu beleid. „Helaas is hij niet meer betrokken bij de uitvoering van veel van zijn plannen. Hij heeft er immers veel affiniteit mee en dat geeft meestal de beste ga rantie op succes." Ook wethouder L. D, Wesenha- gen (WD) betreurt het vertrek van Storm. „Ik. ga een goed col lega missen. Het was plezierig samenwerken met hem. Maar ik kan me voorsteilen dat hij toe is aan een nieuwe uitdaging." Wie Storm opvolgt, is nog niet bekend. Volgens PvdA-fractie- voorzitter P. E. H. Kromdijk, die Storm beschouwt als 'een krach tig bestuurder', zal het 'uiterst moeizaam zijn' voor een goede opvolger te zorgen. Kromdijk denkt zelfs aan een andere sa menstelling van het college, waarin hij uiteraard de moge lijkheid oppert iemand van de PvdA-fractie bij de coalitie te voegen. Voor D66 is dat uitgesloten. Die zal volgens Van Duijn zelf een kandidaat naar voren schuiven. „Dat kunnen we en dat willen we." Bo\ mdien, stelt zowel Van Duijn als Scheerstra, is in 1993 de afspraak gemaakt voor de huidige coalitie, en die staat tot en met 4 maart volgend jaar. Pagina 13: Storm vond discussi eren het leukst. Het jaarlijks terugkerende schaaktoe -nooi van openbare basisschool de Dolfijn uit Vlaardingen wordt steeds groter. De organisa tie bestaande uit leden van de ouder nad, was verrast met een uitbreiding van dertig leerlingen vergeleken met vorig jaar. In to taal deden gisteren 126 leerlingen meo van basisscholen uit Vlaardingen, Schiedam. Zwijndrecht en Capelle aan den IJssel. In drie 'eeftijdsgroepen werd om een bokaal gestreden. In de jongste leeftijdsgroep ging de hoofdprijs naar Davy Hoogstad, in de middelste groep won Jurman Kano en bij de oudste leerlingen kwam Elmar van Kordenoordt als winnaar uit de strijd. De basis school de Brug uit Zwïjndrecht kreeg tenslotte ook nog een beker voor de beste school, t-oto Roe! Dijkstra Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010-4004 444 Door Anke van Bree Schiedam In groten getale wa ren mensen vanuit de wijde om geving naar Schiedam gekomen om te luisteren naar de Matthaus Passion van J. S. Bach. Door de vele brandende kaarsen an en kele bloemstukken vormde de uitstekend bezette Grote Kerk gisteravond een sfeervolle omge ving voor dit meesterwerk van de grote componist Bach. Het was voor het tweede jaar dat het Gemengd koor Toonkunst, met assistentie van het koor Vo caal Emsemplesant, dit werk in zijn geheel heeft uitgevoerd. In het gehele werk was de grote ver halende lijn goed te volgen en het was derhalve een boeiende uit voeringvoor het pub^ek Hev beginkoor 'Kommt, ihr Tóch- ter was weliswaar wat aan de langzame kant maar werd conse quent door dirigent Wouter Blac- quière vol gehouden, In de dub- belkorige delen, zoals onder meer dit beginkoor, was de balans tus sen beide koren niet goed met name het eerste koor miste klank en hoogte. De koraal melodie die gezongen werd door hetMaasste- delijk Meisjeskoor stak wat iel af tegen het grote koor. Dit nog maar kort bestaand koor heeft met gro te inzet en concentratie gezongen, maar mist de heldere klank die we bij dit koorgedeelte gewend zijn. Evangelist Rob Stallinga heeft de verbindende teksten vertolkt en deed dit met zo'n grote betrok kenheid dat het publiek aandach tig bleef luisteren. Het Gemengd koor Toonkunst heeft zich van haar beste kant laten zien in de koralen waarin beide koren teza men een fraaie sfeervolle inter pretatie hebben laten horen onder de inspirerende leiding van Blac- quière. De konrklank was hierin mooi zuiver, homogeen en had bo venal, waar dat tekstueel gewenst is, goede dynamische contrasten. Het Gemengd koor Toonkunst werd deze avond bijgestaan door zes solisten en ook hiervan was het niveau hoger dan vorig jaar. Een verrassing was de alt Renate Agera-Kruit die 's morgens in al lerijl werd opgetrommeld om als vervangster op te treden. Zij heeft dit voortreffelijk gedaan en maak te veel indruk. Niet alleen door haar mooie warme stem maar te vens door een intens doorleefde interpretatie van onder meer de aria 'Ach, nun ist mein Jesu hun'. Samen met de sopraan EUa Dijk huizen en het koor heeft zij het duet 'So ist mein Jesu nun gefan- gen" gezongen en hierin viel de grote intensiteit op. De bas Mario Veldpape is in zijn opvatting één met het lijden van Christus en im poneerde velen met grote betrok kenheid bij het lijdensverhaal. Tenor Richard Zook viel wat te gen door de te statische voor dracht van de tekst en was daar door minder interessant om te be luisteren. Sopraan Ella Dijkhui zen heeft daarentegen menigeen ontroerd in haar recitatieven en aria's en met name de ragfijn ge zongen aria Aus Liebe' maakte grote indruk. EUa heeft een zo grote betrokkenheid met de tekst dat het soms wat storende vibrato en het met een zogenaamd buikje pakken van een toon daarbij in het niet zinken. De bas Ronald Dijkstra heeft eveneens een fraaie bijdrage gele verd en maakte veel indruk met onder meer de met diepe devotie gezongen aria 'Mache dich, mein Herze rein'. Het Gemengd koor Toonkunst werd deze avond bege leid door het Westnederlands Bach Orkest met als concertmees ter Amo Bons. Na het slotkoor "Wir setzen uns mit Tranen nieder* klonk er toch wat applaus ondanks een uitdruk kelijk verzoek van de organisatie om dit niet te doen. Het was jam mer want het maakte de indruk wekkende sfeer van deze fraaie uitvoering van Bach's Matthaus Passion zo abrupt stuk dat de luis teraars weer direct met beide be nen op de grond werden gezet. Het gisteravond door de PvdA in Maasslüis'ge- houden stadsgesprek over ar-, •moede heeft - naast de onver-' mydëlijke klachten richting Sociale Dienst- 'een aantal ideeën opgeleverd. Aangrijp- punten voor de politiek om'er voor" te zorgen dat informatie over de verschillende regelin- gen. ook daadwerkelijk de so- ciale mimma bereikt. Twee ïn Koningshof, genoemde,.midde-_ Jen'daarvoor zijn hetafleggen- 'Tim huisbezoeken'én het hou-, den van voorlichtingsavonden door raadsleden,; Met name dit - laatste viel in oMsmaak bij or-^ rigamsatoreri'ödA-xaadslid JE* de;Bruhu;/H^;ZQa .dat welwil-' zlw enook kuimèndoen^7;ite4 v-De afdeling' Maassluis 'vam.de1 PvdAnodigde inwoners eneen - flink aantal instellingen uit om samen van gedachten fe wisse: len over het. gemeentelijk ar- moedebeieid, Dê sociaal-démö^ craten wilden horen met welke „problemen men.ziten metina- mè 'hoe deze zöudén kunnen worden, opgelost, „Wij. .willen ideeënKoren," was dsörtc ookl - het devies van DeBmimUitde^ discussie bleek nog maar ééns 1 dat 'er vaak een'flinke kloof be-; 'staat tussea.de uitkerende im stantiè eh de personen die ge-\ brnik (zouden moeten) diaken .van deze .instantie, .Mensen weten niet voor welke regelim gen zij.m aanmerkmg komen/. hebben- moeite met de uiige-.' breide fonriulieren of. durven überhau; t hun' hand niet op,te houden/ Daarbij komt dat men bij de gemeente geen compleet, beeld heeft van waar de proble men liggen; men weet wie" ,er een uitkering ontvangen, maar, niet wat de vaste uitgayen (zo als huurlasten) van die nien- senzijn. Gedurende de avond kwam er een aantal ideeën naar voren dat de genoemde kloof zou moeten verkleinend Eén daarvan was, het afleggen van huisbezoeken om duide-' lijk te maken welke regelingen, en voorzieningen er zijn.',Hat doen ze in Arnhem bij iéder* een dié 65 wordt,".wist R Kila van de GGD te meidén.' „Zo bied je echt war aan!" Enkele andere concrete ideeën betrof fen dë invoering van de Rotter dampas en het houden van voorlichtingsavonden door raadsleden. De aangedragen problemen en zal de PvdA tijdens-de komende commissie- en raads vergadering betrekken bij de behandeling van de geactuali seerde minimanota. Positief vond De Bruin het dan ookdat er bij de ruim vijftig aanwezi gen ook veel raadsleden zaten. „Een winst'dat diè er zijn, Ik ben benieuwd wat de rest van de gemeenteraad gaat dóen met de informatie." X Scheerstra (WD) hierover: We zullen echter heelgoed prioriteiten moeten stellen, de financiën zijn immers zeer be- perkt/' Hoek van Holland De vliegtuig bom die gistermiddag in de mon- ding van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland werd gevon den, zal morgen op de Maasvlakte tot ontploffing worden gebracht. Een zogeheten zandzuiger was op het vijfhonderd pond zware pro- jectiel gestuit, waarna het Explo sieven Opruimingscommando werd ingeschakeld. Die. verwij derde de ontsteking en bracht de bom per schip naar de Europaha ven. Het ding werd van daar naar de Maasvlakte vervoerd en inge graven. De bom wordt continu be waakt. Schiedam De politie van Schiedam heeft een 44-jarige Rot terdammer gerresteerd op ver- s denking van valsheid ïn geschrif te, oplichting en het doen van vas- le aangifte. De man wordt er van verdacht in 1994 een 55-jarige Schiedammer te hebben opge licht door hem als boekhouder te adviseren een buitenlandse bank rekening te openen. Vervolgens heeft hij met behulp c\ valse machtigingspapieren dentallen duizenden guldens van de bank rekening van het slachtoffer ge haald. De Rotterdammer had eerder aangifte gedaan van diefstal, van i| zijn paspoort en rijbewijs. De poli tie heeft echter vastgesteld dat hij het paspoort gebruikte bb geldop names in het buitenland. Het te vens zogenaamd gestolen rijbe wijs ruilde hy in België in voor een Belgisch rijbewijs, terwijl hij in Nederland een nieuw rijbewijs ontving. Vlaardingen De politie heeft vannacht, een 19-jarige Vlaardin- ger opgepakt in zjjn .woning aan de Duifstraat, De man, heeft toe gegeven dat hij op de Aalscholver laan tegen een geparkeerde auto is gereden. De knal werd gehoord door de eigenaar van-de auto, die zag dat zijn wagen,"was bescha digd, Aan de hand van" een deel* van het kenteken en dé'kleur van de auto wiet de politie de dader te achterhalen. Vlaardingen De politie heeft het rijbewijs van een 44-jarige Rotter dammer ingevorderd. De man botste op de Van Hogendorplaan in Vlaardingen even na midder nacht tegen een lantaarnpaal. Hij was de macht over het stuur verlo ren. Na de botsing wilde hij weglo pen, maar de politie-agenten die in de buurt waren hielden hem aan. Uit een alcoholtest bleek dat hij ruim 2,3 promille blies. Schiedam De Kuurdersbelan- genvereniging (HBV) Groenoord uit Schiedam heeft gisteren 550 bezwaarschriften tegen de onroe- rende-zaakbelasting aangeboden op het stadskantoor. De gemeente krijgt nog een nazending van ruim dertig bezwaarschriften die pas vandaag bij de HBV zijn inge leverd. De huurdersbelangenveremging is het niet eens met de taxatie van de woningen in Groenoord Voor al de laagbouw kan volgens de HBV niet goed zijn getaxeerd. Maar ook bij de hoogbouw zet de HBV vraagtekens. Van de 1092 woningen in Groen oord Midden hebben inmiddels ruim 600 huurders via de HBV een bezwaar ingediend. Volgens de HBV zal uiteindelijk ruim tachtig procent van de huurders een bezwaarschrift indienen. 1 VlaardingenDe politie heeft gis terochtend op de Industrieweg in Vlaaxclingen 24 automobilisten op de bon geslingerd omdat ze te hard reden. De hoogst gemeten sru ^id van de 350wagens die de o paratour passeerden be- 7 8 kilometer per uur. Op de industrieweg mag niet harder dan 50 kilometer per uur worden gereden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1