12 Rotte Drugsbaron vrij door traagheid justitie jltlv Edelenbos geeft voetballes aan Vrouwenhuis Verhoor van Krosse pas na de paasdagen toren op Kop van Zuid Hoge ambtenaren wonen graag buiten Rotterdam Harc-teams succesvol Vier eeuwen Rotterdamse 'prospecten' in één boek Verdachte grootscheepse drugshandel na 17 maanden onmiddellijk uit voorlopige hechtenis ifite' Vorming van ROC uitgesteld Verdronken Delftenaar gevonden Jongetje (3) dood onder vallend paard 'Laat de Leeuw' vanuit de Kuip Rotterdams Dagblad Donderdag 27 maart 1997 nitieve opdracht krijgt- Reozo Kano, geboren, te 1937, - werd in de jaren zeventig be- kend doorzijn opmerkelijke ontwerp voor het Centre Pompi dou in Parijs dat htf samen met de Engelsman Richard Rogers vervaardigde, In Amsterdam le verde Kano het ontwerp voor het nieuwe SdenceandTechno- jogy Center Impuls, nabij het Centrgal Station. Renzo Piano - vaak geroemd om zijn architee- 'tuur waarin veel gebruik wordt gemaakt van na tu urlijke materi alen- kreeg in november 1995 déErasmusprijs. Het Neder lands f - Architectuurinstituut ^wyddê een" overzichtstentoon- stelHng aan zön werk. Door Ben Maandagr^v; Rotterdam-^De befaamdeltafi- aanse architect Renzo -Piano.is 'bezig, metleen^lanstudievoor fdehieuwb^vanPTTTelecom ^;pp <fe Kop va&Zuid'Piano stu- .deeriopeentotoortoren^ die; top hëfineest oostelijke deel van ;;deï^elrmnapier:moet komen te' staan, vMriaast de Erasmus- ^hond^tiheïer^óog wdtrien; JieBt nog iets hoger öm^ndia- l^^déRiasniusbrugen defkan- CJóocÉié^Qp'-ytïèt. Hoeï he^ gebouw van Kano er 1 precies gaat ühztéri is nfiganet i duidelijk, omdat het ontwerp; rich nog ineen zeer pril stadium bevindt, waarin alleen nog met; vage contouren/en pieps$wm - •modellen wordt gcwerict -Het - 20.000viêrkatói^fPITh^" PTT Tdecom; maakte al enige "tijd geléden duidelijk dat het wilde verhuizen van de Blitnen- rotte/Botersloot naar de Kop van Zuid. Het Comité Wederopbouw heelt al een "studie verricht naar het hergebruik van het complex. Rotterdam De geschorste direc- teur J. A J. Krosse van de dienst ""^odale Zaken en Werkgelegen heid (SoZaWe) wordt pas na de paasdagen door een speciale com- jnissie uit de gemeenteraad ge hoord over zijn hoge onkostende daraties. Tijdens de zitting zal d< uit vrijf leden bestaande commis sie op grond van Krosses verkla- l ringen trachten vast te stellen of oneervol ontslag in zijn geval de juiste procedure is. Krosse werd een kleine maand ge leden door burgemeester en wet- ■*»houders naar huis gestuurd in af- wvachting van een financieel on- "derzoek. De gemeentelijke ae- countantsdienst heeft vastgesteld dat hij ruim 70.000 gulden te veel ~"heeftgedeclareerdyoói gemaakte onkostenr"èn inrichtirig van zijn 'kantoor-woning' op de Kop van Zuid. De gemeenteraad wil Krosse ont slaan, maar moet hem volgens de voorschriften in de gelegenheid stellen zijn visie op de zaak te ge ven. De commissie die dit 'ver hoor1 afneemt, bestaat uit J. van de Scheur (Solidair '93), M. M. M. Kneepkens (Stadspartij), B. Kru- se (Groenlinks) en E. Ter Kuile (VVD). Voorzitter is D66-raadslid G. Muller. Wethouder H. Simons heeft het rapport van de accountantsdienst inmiddels voorgelegd aan de hoofdofficier van justitie, volgens een verklaring van het stadhuis 'met het oogmerk om aangifte te doen van feiten die wellicht hun kwalificatie vinden in het wetboek van strafrecht' Rotterda/p^ Van de 1049 topamb- tenareri (salarisschaal twaalf en hoger) die de gemeente Rotter dam in dienst heeft, wonen er 716 buiten de stad. Van die laatste groep wonen 262 ambtenaren zelfs op meer dan twintig kilome- 7 ter afstand van Rotterdam. Op 1 januari 1997 had de gemeente in 1 totaal 9194 ambtenaren in dienst en van hen waren er op dat mo- -T.'ment 7843 gehuisvest buiten de stad waar ze hun brood verdienen. Het college van burgemeester en wethouders geeft deze cijfers bij .d£beantwoording van vragen van ,,r'raadslid M.M.M Kneepkens '(Stadspartij) naar aanleiding va.'. 3èt handelen van directeur Kros- se'van de dienst Sociale Zaken en kerkgelegenheid van Rotterdam. Krosse werd geschorst wegens te yhöge onkostendeclaraties. Van al die buiten Rotterdam wo- nende ambtenaren was Krosse de - enige die beschikte over een op kosten /an de dienst verstrekte dienstwoning. Krosse was niet de enige topambtenaar met een dienstauto met chauffeur. Dat zijn er negen. Een auto met chauf feur wordt gerekend lot de extra verdiensten die de gemeente bo venop de wettelijk vastgestelde loon kan verstrekken. Per 1 januari kregen zestien amb tenaren van deze 'extraatjes' in de vorm van toelages en prestatie uitkeringen, gratificaties en het ter beschikking krijgen'van een lease-auto. Uit de antwoorden aan raadslid Kneepkens blijkt dat de extra's voor deze zestien topamb tenaren bruto 81.516 gulden op jaarbasis kosten. De dienstauto's met chauffeur zijn niet meegere kend in dit totaalbedrag. Rotterdam De veranderde be strijding van de kleinere drugscri minaliteit in de Rotterdamse ha ven slaat aan. De hechte samen werking tussen de rivierpolitie, de douane en de Fiod heeft sinds 1 oktober vorig jaar tot vier suc cesvolle acties geleid. De samen werking tussen de drie diensten is vanochtend officieel bekrach tigd met de ondertekening van een convenant. De zogenoemde harc-teams (hit and run containerteams) doen kort lopende onderzoeken naar de ontvangers en verzenders van drugscontainers. Door een vrijwel structurele onderbezetting van de recherche bij de rivierpolitie werd vroeger bij drugsvangsten slechts veertig procent van de verdachten aangehouden. De oprichting van de harc-teams moet dit percenta ge op z'n minst verdubbelen. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de on middellijke opheffing gelast van de voorlopige hechtenis van een vermeende smokkelaar van duizend kilo cocaïne. De 46- jaiige in Curasao wonende Hans G. zat al zeventien maanden in voorarrest. Daarmee is hij volgens zijn raadsman mr. G. J. Hubers een van de langst in voorarrest zittende verdachten ooit in Nederland. Aan de vrijlating van G. heeft de rechtbank wel als dwingende voorwaarden verbonden dat hij zijn pas poort moet inleveren, het land niet mag verlaten en zich verre moet houden van criminele activiteiten. Volgens de rechtbank is het aan de Staat der Nederlanden te wij ten dat de zaak tegen de verdach te in de zogenoemde Iglo-zaak - de drugs waren verstopt in een container met diepgevroren gar nalen - niet op korte termijn is af te handelen. De rechtbank vindt wel dat er kans op recidive bestaat en dat er in het belang van het on derzoek reden zou zijn om de ver dachte langer vast te houden. De rechtbank besloot echter de ver meende leider van een drugsben de in vrijheid te stellen, omdat nog geen uitzicht is op spoedige afhandeling van de zaak. Volgens officier van justitie mr. A M. Zwaneveld is de ex-Krimpe- naar de leider van een criminele organisatie die grote hoeveelhe den cocaïne vanuit Zuid-Amenka naar Nederland smokkelde. Op 23 oktober 1995 trof de politie in Rot terdam duizend kilo cocaïne aan in een container met ingevroren garnalen. Rechtbank-president mr. L. C. P. Goossens wreef de lange duur van het proces, dat vorig jaar januari begon, vooral de Staat aan. Een vorig jaar door de rechtbank bevo len rechtshulpverzoek aan'de Su rinaamse autoriteiten voor het ho ren van getuigen in dat land, is tot nu toe door het ministerie van Justitie niet verstuurd. Volgens het OM komt dat doordat op eer dere rechtshulpverzoeken aan dat land vanuit Nederland niet is ge reageerd. Verder is een brief met de toe stemming van de Colombiaanse autoriteiten om in dat land getui gen te horen een maand op de bu relen van het ministerie blijven liggen. Hierdoor kan een bezoek van de zogenaamde rogatoire commissie met rechters, officier van justitie en advocaten, niet worden gecombineerd met een bezoek aan Brazilië. Bovendien is de vertaling van stukken van een eerdere rogatoire commissie naar Ecuador nog met gereed. Mr. C. J. Noppen, een van de ad vocaten in de Iglo-zaak waarin nu alle tien verdachten op vrije voe ten zijn, meent dat het Openbaar Ministerie alle ellende over zich zelf heeft afgeroepen. „De officier is voor de verdediging niet bena derbaar geweest," zegt hij. „Als wij vroegen of er al schot zat in de buitenlandse onderzoekscommis sies, kregen wij geen antwoord of werd ons te verstaan gegeven dat dit ons niet aan ging." De raads man stelt dat deze grove blunders voorkomen hadden kunnen wor den als justitie twee officieren op de Iglo-zaak had gezet. „Die twee controleren elkaar." De advocaat, die dinsdag met een rogatoire commissie afreist om in Brazilië een aantal getuigen te ho ren, roemt de beslissing van de rechtbank. „Hier is recht gespro ken. Volgens persrechter mr. S. van Dissel zijn niet alle verwijten aan het adres van het Openbaar Mi nisterie terecht. „Waarom bepaal de zaken zo lang moeten duren, gaat vaak buiten het Openbaar Ministerie om. Dat is de Staat in het algemeen aan te rekenen," al dus mr. Van Dissel. „De recht bank heeft aangaande de vrijla ting van meneer G. een afweging moeten maken. Aan de verdedi ging zijn geen verwijten te ma ken, vandaar dat de rechtbank tot de opheffing van de voorlopige hechtenis heeft besloten. Zeven tien maanden is exceptioneel lang als je weet dat het niet langer hoort te zijn dan drie, maximaal zes maanden." De Iglo-zaak wordt 16 april hervat Feyenoord- directeur Edelenbos, opuitnoai ging van net jubilerende Vrouwenhuis aan boord van de Delta Queen, kreeg van vooiTltter Van den Herik te horen dat ze het met over techni sche zaken zouden heb ben. Shit, dacht ik, daar gaat mijn kans op een Basisopstel ling te ma- ken'. Foto Peter de Jong/ccr vos Rotterdam Directeur Nicole Edelenbos van de stichting Feye- noord had even wat twijfels, K de uitnodiging haar ter ore kwam. „Toen mij een paar welnn gele den gevraagd werd iets ti zeggen vanmiddag," blikte ze terug, „hoopte ik dat het maar niet hoef de te gaan over hoe het voelt om de enige vrouw te zijn in een man nenwereld." Ze was er wel, gisteren op het symposium ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het Vrouwenhuis, aan boord van de Delta Queen. Op de bijeenkomst met als titel 'Bondgenoten van toen, nu en in de toekomst' wilde ze het echter expres niet over het onderwerp van vrouwen in een mannenwereld hebben. Onderwerp „Dat vind ik hetzelfde klinken als een sportjournalist die aan een voetballer, die net een doelpunt heeft gescoord, vraagt wat er nu precies door hem heen ging." In plaats daarvan sprak Edelenbos over het onderwerp 'sport als on derneming' om te laten zien dat het bij Feyenoord niet alleen om voetbal draait. Voordat ze bij Feyenoord was gaan werken -ze was daarvoor zes jaar advocaat- had Edelen bos een bepaald beeld van voet bal. „Zo van: er wordt een wed strijd gespeeld, een speler ge kocht, en that's it. Maar tot mijn grote verrassing bleek niets zo on voorspelbaar te zijn als betaald voetbal Elke dag is weer alertheid vereist en elke dag is weer een nieuwe sensatie voor mij." Edelenbos werd bij Feyenoord aangesteld als coördinator tussen bestuur, de commerciële en facili taire afdelingen. „Ik weet nog dat voorzitter Van den Herik bij mijn aanstelling tegen me zei dat we het niet over de technische kan ten zouden hebben. Shit, dacht ik, daar gaat mijn kans om een basis opstelling te maken," Achteraf gezien was Edelenbos daar maar al te blij om. Journalist „Zondag moét ik de naar wed strijd kijken, want maandagoch tend kan ik niet zegge' dat ik hem niet heb gezien. Dinsdag moét ik de vergadering bijwonen want ik kan woensdag niet tegen een journalist zeggen dat ik van niets weet. Voordat er feitelijk ge dacht kan worden aan het spelen van een wedstrijd moeten er al zó veel afspraken gemaakt worden. Voetbal is steeds meer een gepro fessionaliseerde organisatie. Ei genlijk is die hele wedstrijd maar een hinderlijke onderbreking." Volgens Edelenbos kunnen vrou wen evenveel kansen hebben als mannen in de voetbalwereld als zij de taal maar spreken. Voor beeldje: „Ik vroeg een keer aan Van den Herik waarom die ene- speler nu zo speciaal was. Cradat hij tweebenig is, antwoorde Prompt schoot ik de lach. He, ook niet goed zijn als hij dat niet was, luidde mijn antwoord. Waar op Van den Herik me met een zuur lachje uitlegde dat die speler zowel met links als met rechts kon schieten." Een andere keer had Edelenbos belastend materiaal geleverd over een speler voor de tuchtcommis- sie. Ze had laten doorschemeren dat de jongen voor de wedstrijd een avondje was gaan stappen. „Toen leerde ik dat mannen elkaar onderling nooit verlinken en jij als vrouw in een mannenwe reld dus ook niet." Verder was alles mogelijk, vol gens Edelenbos. Behalve dan de kleedkamer inlopen want, zo zei ze, 'mannen zijn in wezen zoveel preutser dan vrouwen'. Behalve Edelenbos waren aanwe zig als gastsprekers F. Stoeckart, een van de grondleggers van de emancipatie in Rotterdam, chef recherche P. Vroonland die in het verleden veel te maken heeft ge had met de opvang van mishan delde vrouwen en columniste Car rie van Radio Rijnmond, Deze laatste concludeerde dat het Vrouwenhuis nog niet klaar was zolang er meisjes anorexia had den en vrouwen nog steeds van topposities uitgesloten worden. „Wanneer vaders hun kinderen bij het eerste bezoekweekend af slachten, maar er desondanks ge pleit wordt voor meer betrokken heid van de vaders bij een echt scheiding, zijn we er nog niet." Wethouder Den Oudendammer was ook op de Delta Queen om het Vrouwenhuis te feliciteren, het koor de Houten Kelen zong 'Omdat het soms wat rammelt' tussen de sprekers door en aan het eind van de receptie kreeg het Vrouwenhuis namens alle vrou wenorganisaties een vaatwasma- chine. Rotterdam Bijna alle 'prospec- „ten' -bijzondere stadsgezich- ten - die tekenaars de afgelopen jrier eeuwen van de Maasstad heb- tljen gemaakt zijn bij eikaar ge bracht en beschreven in Ttotter- dam in een oogopslag': in een boek dat unie*- is voor ons land en misschien wei voor de gehele we- TreFcL Bij het boek behoort een map met 25 van deze 'prospecten' op ware grootte. Deze luxueuze uitgave (die 325 gulden kost) is verschenen bij de tentoonstelling die gisteren onder dezelfde titel is het Historisch Museum aan de Korte Hoogstraat van start is ge gaan en die tot en met 29 juni van dit jaar te bekijken is. Stedebom/kundige Riek Bakker, die onder meer met haar ideeën voor de 'Kop van Zuid' veel heeft bijgedragen aan het hedendaagse profiel van Rotterdam, heeft de uit zo'n dertig 'prospecten' en schilderijen bestaande expositie officieel geopend. De keuze welke Rotterdamse stadsprofielen moesten worden afgebeeld, het onderzoek naar wat er zoal op staat, wie ze gemaakt hebben en zowel de tekst in het boek als bij de geëxposeerde prenten is van Piet Ratsma, oud medewerker van de Gemeentelij ke Archiefdienst Eind vorig jaar is Ratsma met pensioen gegaan, maar dit enkele jaren geleden van start gegane project kon hij nog afmaken. Idee In het begin van de jaren '80 stel de hij een vergelijkbaar boek (met map) samen over de Rotterdamse stadsplattegronden en kort daar na al ontstond bij hem en boven dien bij uitgeverij Canaletto in Al phen aan den Rijn het idee zoiets ook met de Rotterdamse 'prospec ten' -een in de 16e eeuw ont staan type stadsgezicht- te gaan doen. Ratsma heeft enkele jaren lang veel onderzoek moeten doen naar alle facetten van deze vanaf de begane grond of vanuit een schuine hoek gemaakte stads beelden. De oudste prent die hij heeft be schreven dateert van 1575 en laat de stad zien met veel water er om heen. Ratsma: „Deze moet ge maakt zijn toen het land tijdens het beleg van Leiden onder water stond. Er is wel wat fantasie bij ge bruikt, maar er staan toch ook heel wat historische waarheden op." De jongste prent is van 1990, getekend door Hans van de Plas. Overigens bevatten het beek en de map niet uitsluitend tekenin gen, want er zitten ook enige be langrijke historische stadsprofiel- foto's in. Er zijn er zes bij die in 1861 vanaf de toren van de Sint Laurenskerk zijn genomen en ook zeven die een fotograaf in 1891 in alle richtingen vanaf het Poortgebouw in Rotterdam-Zuid maakte. In het boek zijn ook de fo to's opgenomen die andere foto grafen in 1968 en 1996 vanaf de zelfde plaats hebben genomen; ze laten zien dat er heel veel is ver anderd. De meeste prenten in het boek en op de expositie zijn afkomstig uit de collectie van het Gemeente Ar chief, maar Ratsma heeft er ook een aantal uit de verzamelingen van buitenlandse musea, het His torisch Museum en de Atlas yan Stolk gepubliceerd of laten op hangen. Bombardement Een deel van de 'prospecten' is eerder reeds gepubliceerd, zoals bijvoorbeeld de Maaskaart van Ja cob Quack uit 1665 en het stads profiel van Marius Richters, dat hij in april 1940 -enkele weken vóór het bombardement- op pa pier zette. Ratsma: „Maar er zit ten er genoeg bij die nooit eerder te zien zijn geweest." Interessant in het boek is de 'ge nealogie' die hij van bepaalde prenten heeft gemaakt Van één stadsprofiel werden soms wel 150 jaar lang allerlei afgeleide pren ten gemaakt, met alle vertekenin gen en fouten vand.en. Ratsma heeft ook die --aken nagezocht en daarmee een apart stukje historie in zijn boek beschreven. Lodovico Guicciardini tekende in 1613 deze 'prospect' van Rotterdam. Links de Boompjes meten- kele enorme verdedingswerken die nooit zijn aangelegd. In het midden de Oudehaven en links de Sint Laurenskerk. Fc*o Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam De vorming van de Regionale Opleidingen Centra (ROC's), die op 1 april rond zou moeten zijn, is uitgesteld. De ge meente Rotterdam en de verte genwoordigers van het Albeda College en het Zadkine College zijn het niet op tijd eens geworden over de financiële voorwaarden van de fusies. Eerder adviseerde de bestuurs dienst, het orgaan met ambtelijke adviseurs van de wethouders, de onderhandelingen opnieuw te openen omdat de gemeente Rot terdam te grote financiële risico's loopt. Hypotheek Op een aantal punten zijn beide partijen al wel tot overeenstem ming gekomen. Oneens zijn zij het nog over de manier waarop de hypotheek op het gebouw van Streekschool Rijnmond moet worden overgenomen. Albeda en Zadkine vinden het rentepercentage, zeker gezien de huidige rentestand, te hoog. De gemeente Rotterdam is echter niet bereid miljoenen op tafel te leggen om de ROC's te compense ren in de lasten. Volgens de woordvoerder van wethouder Den Oudendammer (Onderwijs) wordt de zaak nu voorgelegd aan het ministerie van Onderwijs. Doel is, nu de beoogde fusiedatum van 1 april niet wordt gehaald, de kwestie op 1 mei rond te hebben. Aan de Streekschool, het Albeda College en het Zadki ne College volgeh zo'n 60.000 leer lingen onderwijs. Rotterdam De politie heeft gis teren in de Merwehaven het stof felijk overschot aangetroffen van de 19-jarige Delftenaar, die op 2 maart van de Erasmusbrug was gevallen. Het slachtoffer was met twee menden op stap geweest, waarna ze op het idee kwamen om aan een touw aan de brug te gaan han gen. De Delftenaar kon echter niet meer op eigen kracht naar bo ven komen, viel in het water en verdween. Rotterdam —Een 3-jarig jongetje uit Rotterdam is gisteren onder een paard terecht gekomen en overleden. Dat gebeurde op een boerderij aan de Delftweg, ten noorden van de stad. Het ventje was samen met zijn tante naar de boerderij gegaan. Zij had daar een of meerdere paarden op stal staan. Een paard dat uit de wei kwam aanrennen gleed uit bij een hek en viel op het jongetje. Hij overleed korte tijd la ter in het ziekenhuis. Rotterdam Het programma 'Laat de Leeuw5 van Paul de Leeuw komt vanavond vanuit De Kuip. De programmamaker ont vangt tai van grote en kleine na men uit de de geschiedenis van het 60-jarige stadion. De Leeuw presenteert het programma met aanvoerder Ronald Koeman van Feyenoord. 'Laat de Leeuw5 wordt vannacht uitgezonden van 23.05 tot 00.25 uur op Nederland 3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2