f l^> 'Sommige mensen kijken me aan alsof ik de armoede zelve ben' 'Ontslagen' commandant wordt schoolmeester Ondernemers plaatsen Maassluis terug in de folders Een Portugees en een Marokkaan verkopen straatkranten in Schiedam en Vlaardingen <-;& Rotterdams Dagblad Zaterdag 29 maart 1997 Bewoners van Vlaardingen en Schiedam hebben sinds enige tijd hun eigen Straatkrantverko pers. Het centrum van Rotter dam raakt overvol en daarom trekken nieuwe verkopers naar de buurgemeenten. Twee vaste verkopers zijn Paulo Jardim 127) voor de ingang van de Nieuwe Passage in Schiedam en Alia! Hajji (45), die zijn kranten voor de Albert Heijn in het centrum van Vlaardingen verkoopt. Wie zijn ze en waarom verkopen ze de Straatkrant? „De meeste mensen die me aanspreken, vra gen of ik drugs gebruik." Door Leonie van der Meer Schiedam/Vlaar dingen Armoe dig en verslaafd is hij zeker niet, de nieuwe straatkrantverkoper op de Hoogstraat in Schiedam. Paulo staat zijn geld te verdienen voor een dure oogoperatie. Hij wijst naar de witte plekken op zijn pu pillen om het te bewijzen. Het is de reden dat hij begin vorige maand de Algarve in Portugal ver liet om de successtory van goed verdienen in Nederland waar te maken. „Vier jaar heb ik gewacht in Por tugal om geopereerd te worden, maar alleen mensen met veel geld worden gelijk geholpen. Als je ge woon netjes je verzekeringspre mie betaalt, kun je wachten tot je een ons weegt," zegt Paulo in het Engels. Met zijn Nederlands komt hij na een maand nog niet verder dan 'twee gulden' en 'dankjewel'. Paulo staal voor de ingang van de Nieuwe Passage omdat hem een plekje in het centrum van Rotter dam werd geweigerd. Hij is er niet rouwig om, want de verkoop van zijn kranten loopt als een trein. „Sommige mensen kijken me wel aan alsof ik de armoede zelve ben. Begrijpelijk misschien, maar het geldt niet voor mij," zegt Paulo. „De meeste mensen die me aan spreken, vragen of ik drugs ge bruik. Als ik ze dan uitleg waar het geld voor is en mijn paspoort laat zien, kopen ze graag een krant en wensen me succes." En als de nieuwste editie er nog niet is, stoppen vaste klanten Paulo re gelmatig een extra gulden in zijn handen. Tachtig Op een doordeweekse dag ver koopt hij al snel tachtig kranten. „Vorige week zaterdag heb ik 230 kranten verkocht," 2egtde Portu gees met een glimlach. Het is zijn record. Maar Paulo doet niet elke zaterdag zulke goede zaken.. „Het weer bepaalt of er veel mensen de stad in gaan. En als de nieuwe edi tie van de krant er is, wordt er al- Paulo Jardim heeft geld nodig voor een oogope ratie. Foto Roe! Dijkstra tijd meer verkocht." De verkoop van 230 kranten bete kent 230 gulden winst voor die dag. Voor elke verkochte krant is één gulden voor de Straatkrant en één gulden voorde verkoper. Pau lo kan met zyn inkomsten een ka mer huren in Rotterdam, eten ko pen en geld opsturen naar zijn fa milie in het zuidwesten van Por tugal. Daar wordt het op een spaarbank gezet. Voordat Paulo naar Nederland kwam, werkte hij bij een telefoon centrale. Graag vertelt hij ook over zijn talenten als voetballer. Dat was voordat zijn ogen achter uit gingen. .Als ik ben geopereerd ga ik weer voetballen. Daarom ge bruik ik ook geen drugs - ik ben een voetballer." Het liefst zet de Portugees in Ne derland zijn voetbalcarrière voort. Maar voorlopig mag Paulo tot be gin mei in Nederland blijven van de Vreemdelingenzorg politie Rotterdam-Rijnmond. Hierna loopt zijn verblijfsvergunning af. Hij is echter niet van plan terug te keren naar Portugal.Alleen voor vakantie en natuurlek voor de operatie ga ik terug. De mensen hier zijn sympathiek en je ver dient veel beter dan in Portugal." Hij vergelijkt één gulden hier met honderd gulden in Portugal. Op deze manier kan hij snel een ope ratie bij elkaar verdienen en daar gaat het tenslotte allemaal om, luidt zijn redenatie. Eerste stap Als Paulo in Nederland mag blij ven, wil hij wel ander werk gaan doen. Dat kan ook niet anders, want de Straatkrant is bedoeld als de eerste stap op de goede weg. Zodra iemand een verblijfsver gunning, uitkering en eig .n huis je heeft, mag hij geen kranten meer verkopen, Coördinator van de Straatkrant Sjany Middelkoop is daar hard in: „Als ze een uitkering hebben en een eigen piek om te slapen, moe ten ze weg. Er zijn mensen die de krant harder nodig hebben." Mid delkoop gelooft wel dat sommige verkopers altijd zullen blijven verkopen, maar dat zijn de uitzon deringen. „Het is bedoeld als op stapje om ze weer op de rails te krijgen." Middelkoop wil wel dat de verkopers een doel hebben. Al leen voor het geld gaat mooi niet door. „Ze moeten een plan heb ben. Ze verkopen bijvoorbeeld voor eten. Of ze sparen tot ze een kamer kunnen huren." Als ze een kamer hebben, kunnen ze een uit kering aanvragen en is de eerste stap gezet. Dan wordt het tijd voor Allal Hajji: illegaal,maarniet terug naar Marokko. Foto Roei Dijkstra de verkopers om te stopppen. „Illegalen mogen ook verkopen," zegt Middelkoop.Alleen zolang het proces van wel of niet een ver blijfsvergunning loopt. Ze moe ten zich, net als de anderen, we! elke maand melden om te zeggen hoe het ervoor staat." Liesveld-viaduct Allal Hajji is een voorbeeld van een illegaal in Nederland verblij vende Straatkrantverkoper. Hij heeft zijn verkoopplek onderaan het Liesveld-viaduct in Vlaardin gen. Hij staat er niet elke dag. Af en toe probeert hij ook nog in Rot terdam te verkopen. Zijn rode pas is eigenlijk alleen geldig voor het Rotterdamse centrum, maar daar verkoopt hij soms zo slecht dat hij er geen eten van kan kopen. Voor de supermarkt van Albert Heijn in het Vlaardingse centrum heeft hij doorgaans meer succes, ook al zal hij nooit de records van Paulo halen. Met de verkoop van dertig kranten op een dag mag hij blij zijn, Allal is vijf jaar geleden vanuit Marokko naar Nederland overgekomen. Sinds een jaar ver koopt hij Straatkranten. Slapen doet hij bij een Marokkaanse vriend in Rotterdam-Zuid, die wel de benodigde papieren heeft om een uitkering te ontvangen, In tegenstelling tot Paulo koopt Mal naast eten ook drugs van zyn winst. Tenminste, hij knikt bij het woord XTC en schudt zijn hoofd bij 'cocaïne' en 'heroïne'. Zijn Ne derlands is gebrekkig. Terug naar Marokko wil hij niet. Een baan is daar niet te vinden en eigenlijk vindt hij Nederland wel een mooi land. „Wel koud," zegt hij en Iaat zijn verkleumde han den zien. Toch gaat hij weer met een glimlach op zijn plekje staan met een stapel onder zijn arm. In zijn hand houdt hij een losse krant, die hij met gestrekte arm aan de mensen toont. „Straat krant?" vraagt hij zachtjes. Als ie mand een krant bij hem koopt, zegt hij verlegen 'dank je wel' en neemt de twee gulden in ont vangst. DoorMenno Haddeman Vlaardingen Uit nood geboren. Zo kan het ontstaan van het brandweeropleidingscentrum op het terrein van Hydro Agri in Vlaardingen het best worden om schreven. Voor initiatiefnemer Jan Ras was het vijfjaar geleden kiezen of kabelen. De keien op of een goed plan bedenken. Hij koos voor het laatste en een goed idee bleek het. Inmiddels is het oplei dingscentrum aan de Nieuwe Wa terweg uitgegroeid tot een flink bedrijf. Dagelijks oefenen tiental len werknemers van allerlei on dernemingen in het bestrijden van branden. Vijf jaar geleden, tijdens de grote reorganisatie by kunstmestfa- briek Hydro Agri, was het voor be- drijfsbrandweercommandant Jan Ras niet moeilijk te raden wat er met zijn baan zou gebeuren. „Mijn functie van commandant hield op te bestaan. Ik kon, net als de tweehonderd andere werkne mers, mijn biezen pakken." Ras liet het hier niet bij zitten en nodigde een paar bevriende colle ga's van andere bedrijven in de regio uit. Samen bedachten ze het plan voor een opleidingscentrum voor brandweerpersoneel. Ieder groot bedrijf heeft namelijk een bedrijfsbrandweer en die moet er gens kunnen oefenen. Voor het grote en zware werk kon vijfjaar geleden al op het terrein van het opleidingsinstituut Risk op de Maasvlakte worden geoefend. Voor het leren omgaan met bij voorbeeld kleine brandblusmid- delen was in deze regio niet direct een plaats voorhanden. „De directie van Hydro Agri, die mijn plan bestudeerde, vond het een aardig idee," vertelt Ras. „Met wat aanpassingen kreeg ik in 1992 groen licht. Op een stuk terrein dat niet meer in gebruik was mocht ik het een en ander gaan doen." Al snel bleek dat Ras een gouden zet had gedaan. Het opleidings centrum groeide in korte tijd uit zijn voegen. Ras: „We begonnen met één leslokaal. Inmiddels is het centrum gecertificeerd en wordt in vijf lokalen les gegeven. Het einde is nog niet in zicht." De bedrijven, die variërend van één tot vijftien dagen met werk nemers op het opleidingsinstituut oefenen, komen uit verschillende delen van Nederland. Ook het soort bedrijven varieert. De ge meentelijke brandweerkorpsen uit de regio oefenen op het ter rein, maar ook een bedrijf als Shell laat zijn pompstationhou ders by Ras scholen. Autowrakken Op het terrein staat een klein ben zinestation, waar de personeelsle den van de benzinegigant leren hoe ze bij brand moeten handelen tot het moment dat de beroeps brandweer arriveert. Naast het pompstation hebben Ras en zijn elf collega's een stukje rijksweg aangelegd. Daar worden de ergste ongelukken gesimuleerd. Auto wrakken en Lotus-slachtoffers, al les wordt bij zo'n oefening uit de kast gehaald. „Ik kreeg ccn keer een telefoontje vanuit het kantoor," vertelt Ras wijzend op de kantoortoren van Hydro Agri, vlak naast het oplei dingscentrum. „Ze (de directie, red.) vonden het zo'n rommeltje op het terrein. 'Overal staan au to's schots en scheef geparkeerd. Dat kan toch niet', kreeg ik te ho ren." „De auto's stonden zo bij wijze Meteen draai aan de gashandel kan een flinke scheepsbrand worden gesimuleerd. Foto Roei Dijkstra van oefening," legt Ras uit. „Om problemen te voorkomen hebben we toen dat stukje asfalt neerge legd. Op die manter zag men van uit de toren duidelijk dat de wrak ken het decor waren voor een oe fening." Een stukje verder op het terrein ligt een schaalmodel van een bin- nenvaarttanker. Met één draai aan de gashandel kan een flinke scheepsbrand worden gesimu leerd. Op dezelfde manier kan een tankauto in lichterlaaie wor den gezet en begint een gasafslui- ter gevaarlijk grote vlammen uit te braken. „Met behulp van gas een brand in scène zetten is één van de meest veilige en milieu vriendelijke methoden," vertelt Ras. .Als er met een leerling iets mis gaat, is het vuur met een druk op de knop uit. Bovendien is het laten ontbranden van gas vele malen schoner dan bijvoorbeeld olie of hout." Ras is naast instructeur en initia tiefnemer nog steeds lid van de bedrijfsbrandweer van Hydro Ag ri. Ook is hij de bedenker van de meeste oefenattributen op het ter rein. De eerstvolgende klus is het verbouwen van een oude spoor wagon. „Het duurt nog wel even eer we daarmee kunnen oefenen. Het is de laatste tijd zo'n gekken huis met de hoeveelheid bedrij ven die willen komen trainen, dat ik geen kans zie dat soort werk zaamheden aan te pakken. Wat dat betreft zou het wel weer eens wat rustiger mogen worden." Maassluis In Maassluis wordt woensdag de Combikaart geïntro duceerd, een kaart die met reduc tie toegang geeft tot de vijf musea en grotere historische beziens waardigheden die de stad rijk is. De kaart is één van de initiatieven van de Stichting Promotie Maas sluis, die sinds dit jaar hard aan de weg timmert om Maassluis bij een breed publiek te promoten. „We komen nu tenminste weer in de folders voor," stelt voorzitter Leo Leichtenberg van de Stich ting Promotie Maassluis tevreden vast. Tevreden, maar zonder enige blijk van trots. Want er moet nog veel gebeuren om Maassluis weer onder de - landelijke - aandacht te brengen. „Toen vijf jaar gele den vanwege bezuinigingen de WV hier werd gesloten, dachten we 'dat zal wel meevallen'. Maar we belandden in een zwart gat," vertelt Leichtenberg. „Je komt nergens meer in de folders voor, want de andere VWs schrappen je automatisch uit de agenda's en brochures." Een groepje winkeliers en onder nemers uit Maassluis besloot zelf actie te ondernemen. Volgens Leichtenberg is het trekken van publiek naar de binnenstad daar bij van ondergeschikt belang ge weest. „Dat is een neveneffect. In de eerste plaats vonden we het ronduit zonde dat er niets meer gebeurde met de dingen in Maas sluis. Het heeft zoveel te bieden, maar er wordt niets mee gedaan. We willen zorgen dat het weer draait." „Samen met het VW-Rotterdam hebben we naar een constructie gezocht die ter vervanging zou kunnen dienen van de WV," ver volgt de bloemist in zijn winkel pand aan de Dr. Kuyperkade, dat tevens dienst doet als Info Maas sluis. „Nu zijn we een steunpunt van Rotterdam geworden. Daar door komen we weer in de folders en de boekjes voor. We staan over al weer in." Door deze constructie bleek ook de gemeente Maassluis bereid tot een financiële bijdrage. Leichten berg: „We krijgen twintigduizend gulden subsidie. Een gedeelte is bestemd voor de ondersteuning vanuit Rotterdam. Verder geven we een folder uit over Maassluis. Die verschijnt in mei." Bed Broodje Ondertussen werd de Combikaart ontwikkeld. De kaart, die te koop is voor tien gulden en geldig is van 1 april tot 1 oktober, geeft op woensdag- en zaterdagmiddagen toegang tot het Gemeentemu seum, het Nationaal Sleepvaart Museum, de Groote Kerk, Koren molen De Hoop en Museumschip De Furie. Vervolgens kwamen de initiatief nemers op het idee van Bed Broodje. „Als je toeristen wilt trekken, moetje ze ook de moge lijkheid kunnen bieden om hier te overnachten," redeneert Leich tenberg. „Maassluis heeft hele maal niets op dat gebied, maar je kunt de mensen niet naar Vlaar dingen sturen, want dan ben je ze kwijt." Tot nog toe hebben zeven perso nen zich aangemeld als logeer adres. Over de prijs en andere voorwaarden wordt nog nader overleg gevoerd. „Uiteraard mo gen de deelnemers hun eigen prijs bepalen," zegt Leichtenberg, „maar de verschillen moeten niet te groot zijn, anders bestaat de kans dat iemand zich uit de markt prijst." De adressen zijn verkrijg baar bij de Info Maassluis, maar het bespreken voor een overnach ting moeten de gasten zelf doen. Ook bekijkt de stichting de moge lijkheden voor een kampeerboer derij bij de Vlaardingse Dijk. „Kamperen is de tweede stap in het zoeken naar ovemachtings- mogelijkheden," motiveert Leich tenberg. „Maassluis wordt veel bezocht door fietsers en ligt bo vendien aan een lange afstands wandelroute, dus aan fiets- en tentovernachtingen zal best be hoefte bestaan. Bij recreatieschap 'Midden-Delfland hebben we een vergunning' aangevraagd voor kamperen bij de boer. Dit is de snelste en simpelste manier, want hiervoor zijn minder voorschrif ten dan voor een camping." Kanotochten Hoge verwachtingen heeft de Stichting Promotie Maassluis ver- dervan kanovaren. Leichtenberg: „Dit is een gigantische groei markt. Een kanoverhuurder in Schipluiden is in drie jaar tijd van nul tot honderd stuks gegaan. Zelf zoeken we nu ook een moge lijkheid om kanoverhuur op te starten, alleen willen we dat niet zelf exploiteren. Maar het is na tuurlijk prachtig dat je vanaf de Noordvliet in de binnenstad naar Midden-Delfland kan varen, door de Broekpolder naar Schipluiden. Een hele mooie tocht over die vlie- tjes." Een ander plan dat medewerkers van de Stichting Promotie Maas- sluïv- in de pen hebben, is het or ganiseren van stadswandelingen, onder begeleiding van de Histori sche Vereniging. Ook is er een Beeldenroute in de maak -een looproute langs de talrijke beel den rondom het stadhuis en in de rest van Maassluis. Een aparte werkgroep buigt zich over fiets routes in de nabije omgeving van de stad. Dat zouden er acht kun nen worden; hiervan zijn er reeds twee uitgezet. Tot slot wordt bekeken of het mo gelijk is complete dagtochten aan te bieden. Bijvoorbeeld een be zoek aan de Groote Kerk, gevolgd door een lunch en dan een boot tocht naar de Stormvloedkering of een kanotocht naar De Vlietlan- den. „We komen steeds iets verder," zegt Leichtenberg. „In zeer korte tijd hebben we veel bereikt. Het gaat precies volgens plan: het doel van de stichting was immers om ideeën op te werpen en die vervol gens onder te brengen bij iemand die ze uitvoert." ïTTs Speciale PAASDIENaT o.I.v. John T.L Maasbach le Paasdag 10 u.v.m. •.ü'T-' HAVEN-KERK L. Haven 70, Schiedam est. HARROW BUCK GOSPEL CHOIR uit Londen, Engeland Toegüng vrij! Iedereen is welkom! Zaterdag ?9 maart SCHIEDAM Grote of St Janskerk. Inloopcon cert, 15.0Qu.TheaterdeTeefstoof. De Vliegende Panters, 'Sex',20.$0u. (uitverkocht). Filmhuis. Wailaée Grumit are back, 21.30u. Pfl^m, Grunts (rock- en popcovers}, 22.00u. Kinderboerderij t Hoef blad. paaseieren zoeken, 12.wu. VLAARDINGEN Galerie Pervelle. opening voor- jaars-expositie 'Uit Steen', lë.OOu. ROTTERDAM De Boelen Gr.z. Traditioneel Passie- en Paasconcert, 20.15-22.30u. Kl.z. De Rotterdamse Stnjkersdagen, 20,15u. Plan C. Expecting Compa ny, 22u. Café Floor. Omar Ka, 23u. Luxor Theater. Brigitte Kaandorp, 20.15u. RO Theater. Elektra, 20.15u. Rotterdamse Schotme burg Grx Een Sneeuw, 20.15u\ Kl.z. Fred, 20.30u. Lantaren Rib benkast Ritme, 20.30u. Museum Boijmans. Kinderkunstklassen, 10,30u. Jeugdtheater Hofplein. Poyie!19u. 62C.-' ZZZ Havenkerk.GospelconcertmetWQë''; row Gospel Choir, lO.OOu. Podiüöfi .fi Op zondag kan het anders (div. kM j optredens), 21.30u. Beatrik$f$K Paaseierentocht.13.30u. j VLAARDINGEN .„;,(6nr: Visserij museum Vlaardingen.Köf- j fieconcertt14.30u. ROTTERDAM —jog i De Doelen Grx Slotconcertvartöe't Rotterdamse Stnjkersdagen, 15u.'J Kl.z. Kamermuziek op zondagmor- gen, Hu. JeugdtheaterHofplelfL Poyje! 14u. Rotterdamse Schouw; I burg Gr.z. Drie Musketiers, 19.30^ Maandag 31 maart VLAARDINGEN Grote Kerk. Paasappèl met samen* zang,09.30u. HOEK VAN HOLLAND Staeldulnse Bos. I 12.00 en 16.00u. Zondag 30 maart SCHIEDAM ROTTERDAM Calypso Ij-Shine* (al)'dag. 18.45- 21.30, do.di.ook 13.15-16. Calyp so 2: -Crash' (16) deg.13.15-16- 18.45*21.30. Calypso 3: "Therté- oplè vs. Larry Flyht' (12) 'da£l3.'Ï5- 16-18.45-21.30. Cinerama -1: 'Space Jam' (al) dag.I2L15-.ife 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Big Night* (al) dag.13.15-16-18.46t 21.30. Cinerama 3:' 'Michael Collins' (16) dag.18.45-21.30,'do .di.ook 13.15-16. Cinerama 'Mars attacks!' (12) dag.13.15-16- 18.45-21,30. Cinerama 5: 'Sfer' Trek: first contact' (12) dag 13.15- 16-18.45-21,30. Imax Theatep 'Ring of fire' (al) dag. 14'16. 'Spécial Effects' (al) dag. 15-20.45, vr.za.zo- .ma.ookl3. 'StarWar? special edi- tion' (al) dag.18.30-2I.45. 'Micro- cosmos' (ai) dag. 17, vr.za.zo- .ma.ook 11.30. Venster 1' 'Kolyb' (al) dag.(beh.ma.22 en wo.19.30f 19.30-22, do.vr.zo.wo, 14.30. 'Sneak Preview' ma.22. Venster 3: The Pillowbook' (16) dag. 19.30-22 do.vr.zo.wo.ook 14.30. Venster 4v 'Buenos Aires vice versa' (16), dag.19.30-22. 'Secrets and Lies' i (al) do.vr.14. Venster 2: 'Mean' Streets' (16) ma.di.wo.19.30, do-«; .vr.zo.wo.14.30. 'Belle de Jour'|l do.21.30. Tokyo decadence vr,19.30. 'Bad gins of music' vr.21.30. 'Simone Barbes ou la ver- J tu'za. 19.30. 'Unagiomataparticola- tl re'za.21.30.'Loulou,dieBuchse der J Pandora' zo.19.30. 'Stona dePiera' zo.21.30. 'Lola' ma,21.30. 'Unjour; pinaademande'di.21.30. 'Five gi ris and a rope' wo.21.30. Lumlère 1: 'Star Wars special edition' (al)' dag.13.15-16-18.45-21.30. Lu- mière 2: Therelic' (16) dag.18.45- 21.30, do.di.ook 13.15-16. Lumlè re 3: The first wives club' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. üi- mlère 4: 'Ransom' (16) dag. 13,15- 16-18.45-21.30. Rexarte: 'Hot ba-' bies' (16) do.t/m zo.doorl.voorst 'Schokkend verlangen' (16) ma,1/m! wo. doorl.voorst. Pathé 1: 'Metro's (16) dag.ll.20-13.55-16.30-j 19.05-21.40. Pathé 2:'Fiercecrea-1 tures' (al) dag.16.50-19.25-22, do .di.ook 11.40-14.15. Pathé 3: 'Ro- meo Juliet' (16) dag. 18.05- 21.20, do.di.ook 11.50-14.55, Pa- thé 4: The English patiënt' (12) dag. 11-14.20-17.35-20.50."J ï»&- thé 5:'Star Wars special editw'(ai) J do.vr.ma.di.wo.11.25-14.40-18- 21.10, za.zo.13-15.50-18.40- 21.30. Pathé 6: '101 Dalmatians' (al) dag. 11.10-13,35-16-19- 21.50. Pathé 7: 'Jerry Magóire' (al) dag.11.30-14.30-18-21. i' Nachtvoorstellingen: Lumlère h 'Star Wars special edition' (16) vr.za. 00.15. Lumlère 2: The refic' (16) vr.za. 00.15. Lumlère 3: The long, kissgoodnight' (16)vr.za.00.15. Lu- mlère 4: The Gümmerman' (16)' vr.za.00.15. Kindermatinees: Calypso 1: '101 echte Dalmatiërs' vr.za.ZQ.ma-.' .wo.13.15-16. Cinerama 3 'Ma-1 tilda' vr.za.zo.ma. wo. 13.15-16. Lu- mière 2: '101 echte Dalmatiërs'' vr.za.zo.ma.wo.13.15-16. Pathé: 'De klokkenluider van de Notre'Éa-4 me' vr.za.zo.ma.wo.11.50-14.20., 'Space Jam' vr.za.zo.ma. wo.U.40^ 14.20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1