Sport Bal na Oranje bereikt Bursa in 'stadsbus met vleugels' Er sprong een paard in het peloton Ai Bloedcontroles: 'Top lijkt meer aan elkaar gewaagd' Aanzoek per helikopter Grensrechter breekt vlag: arbiter stapt naar politie Georges Grün gaat stoppen Het laatste woord 'Waar is Aad de Leeuw toch?' i B fl Van der Poel zet 't op een lopen... Röthlisberger dreigt boekje open te doen Leekens als Oranje-fan Gedrag 't Rotterdams Dagblad Dinsdag 1 april 1997 Vorige maand werd een begin gemaakt met de bloedcontroles in het wielrennen. De renners hadden het zelf voorgesteld, moe van de ge ruchten dat er in het peloton wat al te royaal met het hormoonprepa raat EPO werd gewerkt. Ploegleiders en UCI gingen medio februari akkoord met de 'tegenactie', vanaf Paiijs-Nice kan er in de uren voor de start op de hotelkamerdeuren worden geklopt. Van de drie renners die een startverbod kregen opgelegd mag de Italiaan Mauro Santaro- mita nog steeds niet koersen. Zijn startverbod is met twee weken ver lengd. Halen de controles echt wat uit? Is het gedaan met de medische expe rimenten? Is er kortom sprake van een eerlijker competitie? Sommi gen menen van wel. LUC ROOSEN, Belg, kop man bij Vlaanderen 2002, nr. 443 op de UCI-ranking van 9 maart, afgelopen weekeind vierde in de Brabantse Pijl en achtste in de GP Wallonië: „Ik heb het idee dat er aanzienlijk minder rap de bergkes op wordt gereden dan vorig jaar. Voorbije jaren spo ten ze werkelijk omhoog, en kon den sommigen het heel lang vol houden. Je was als kleine coureur volmaakt kansloos. Ik althans kon ze niet volgen. Nu lijkt het net alsof er een tandje kleiner wordt gestoken, en als ze wegzyn vallen ze rapper stil. Ik weet uiter aard niet of het door die bloedtes ten komt, maar ik denk dat het een goede zaak is. Nu staat er in ieder geval een limiet op." MARIO CIPOLLINI, Itali aan, sprinter bij Seaco, nr, 37 op de laatste UCI- ranking: „Die acties halen niks uit Het zijn nog altijd dezelfde renners die winnen. Als er een product in het middelpunt van de belangstelling staat, dan heeft men toch snel iets anders klaar? Dat is immers de menselijke na tuur. Zo heb ik nu alweer gehoord van het middel Igfl, een afgeleide van een groeihormoon met le vensgevaarlijke bijwerkingen. Ik stop liever dan mijn toevlucht te nemen tot dit product, maar ik ben er niet van overtuigd dat ie dereen er zo over denkt." M'AARTEN DEN BAK KER, Nederlander, na tionaal kampioen 1996 bij TVM, nr. 93 op de UCI-ranking van 9 maart, afgelopen weekeind Maartenden Bakker. FotoCorVos tweede in de Brabantse Pijl en vierde in de GP Wallonië: „Mis schien haalt het wat uit. Maar ik heb toch echt niet het idee dat er rustiger wordt gereden. In de Tir- reno, en ook zondag weer in de Brabantse Pijl, zijn ze er meteen van het begin weer vol ingevlo gen. We rijden echt net zo hard als vorig jaar. Alleen steekt er nu geen select groepje meer boven uit; we lijken meer aan elkaar ge waagd. Ik weet dat die controles voor menigeen als een bom zijn ingeslagen. Maar als je zelf goed rijdt ga je in alles geloven. Ik weet dat ik conditioneel in prima con ditie ben. Dat ik beter op schesri? lig dan vorig jaar, dat ik zelfs geen Driedaagse van de Panne n^dig heb om zondag toch een goeie Ronde van Vlaanderen te kunnen rijden." De wedstrijd ODOTer Leede (2-2) in de hoofdklasse van het vrou wenvoetbal werd zaterdag tien minuten voor tijd onderbroken door een landende helikopter op de middenstip van het veld. Uit de heli kopter stapte een man, die vervolgens de keepster van het Roxtelse ODCten huwelijk vroeg. Ter Leede-trainerVan Heek en de voetbalsters waren woedend over deze totaal onaangekondigde actie. Van Heek: „We wisten van niets en dit kan toch niet in een degradatieduel in de hoogste klasse van het vrouwenvoetbal. Als ze het nou vooraf, achteraf of desnoods in de rust hadden gedaan, maar midden in de wedstrijd." Alleen de scheidsrechter, <Jb dacht dat Ter Leede ook was ingelicht, bleek op de hoogte van de geplande landing. De spelers van Leonidas heb ben bij terugkomst van de wed strijd bij SUedrecht afgelopen week een half uur lopen zoeken naar assistent-trainer Aad de Leeuw. Diens auto stond met draaiende motor op het parkeerterrein van de Rotterdamse club, terwijl De Leeuw thuis alle laden overhoop gooide op zoek naar reservesleu tels. De schaarsbehaarde trainer had uit gewoonte het knopje van de deur naar beneden gedrukt, op het moment dat hij even wilde kij ken of het hek van het verlaten complex al dicht was. Vervolgens besloot hij een taxi naar huis te nemen om z'n reservesleutel te zoeken. Moet kunnen sJeyenoórd-RKC 5-t. 'Ah dfe 'slag over''de radio txmt, dénkt" haif 'NederiavA dat: onze tegeu- stmêé'jiitt-iê opgekomen" Senior-manager Fred Blanke* meijer iade Féyenoord-ferani dk. ergeféviiijiiaxéoos: aan de manier tbaawp'Mark Wdttè zich bij-Dm'Haas ïïsmifétmt.Hij -rogjt-tefens'.dat het allemaal 'niets loosen dat hij fielet&aal op- nietnöjmoestjbè^nnen; terwijl ihijjdestijdi'zdf'bij Den Maag i. mdrdk'rnet degraiatie: Hij pres- 'teert,-i'iit -seraén" -fantastisch. daar'niet 'van,''numr wal Hy - roept, slaat nergens üp::! iMSdioemnitoinVI. -■ *- wilde zó" graag aah' ck dat 'hij mij VCUCC rvetl uuy IKV 'f^JRtèimelijk kreeg ik het voor vïwn, ïfc heb vérder dies voor hem een rngoionder- *vmsjébêufc 'érV-Na een~daQlof litü^fdrie.belf 'zijn vrouw dat ;TOP<b^angstéUir!5^ voor kerk"' ::héej£Als'hij ddtjiou'éérlijk had Jo Bonfrère, bondscoach van Qatar, in VL „Johan moest altijd de brug bij Vianen 'over, maar dat ding stond weieens open. Kwam-ie te "„laat Moest-ie 's middags terug- --komen. Dan kneepje hem voor Michels, ongelooflijk. Met roken net zo. Vlak voor de wedstrijd nog even een trekkie doen. Dat zag Michels voorin in de spiegel, dus die kleine met die peuk in zijn'hand in zijn zak zitten en verder kaarten. Michels naar 'm toe. En Michels bleef staan hè. Maar geen kick, hoor." Sjaak Swart over Cruijff in Nieuwe R-evn. „Ik ben geen snelle jongen of een macho. Ik ben wel een autolief hebber. Het is altijd een droom van me geweest 'een Porsche te kepen: Ik heb ook een tweede tm- 'gen besteld, een Range Rover. Dat is het andere uiterste. Heel solide,lekker.veel ruimte, hoog in het verkeer en met plaats voor een kon&die er zit aan te komen. Ik weet niet of ik op een Range Rover lijk of op een Porsche. Ik neig eerder naar het rustige type 1 van de Range Rover." Paul Haarhuis in SI. Door Gijsbert Spierenburg Lang en somber is de weg die Istanboel met Bursa verbindt. Donker en vervuild de lucht, ver armd en verwaarloosd de woon- en sloppenwijken. Hier en daar, op de toppen van de heuvels in het onherbergzame gebied, liggen nog restanten sneeuw. Het is, door de straffe oostenwind, bo vendien koud en guur voor de tijd van het jaar. De toom van God, het laat zich aanzien, blaast hier ongenadig over het immense land. Voor de volgers van het Neder lands elftal is de mammoetreis vanuit Amsterdam, wegens het ontbreken van een volwaardige luchthaven in Bursa, geen tocht van plezier. Drie uur per vlieg tuig, vier uur per autobus, deels over moeilijk begaanbare twee- baanswegen, met tussendoor nog een oversteek per ferry over de Golf van Izmit. De equipe van Hiddink overbrugt de afstand aanmerkelijk sneller. De bondscoach heeft, in de tijd dat hij nog trainer was van Fener- bahce, z'n lesje geleerd en passen de maatregelen getroffen. Vanaf Istanboel zet Oranje met een pri- vé-vliegtuigje binnen een halfuur voet op Bursa. „Nou ja, vliegtuig je," schampert KNVB-woordvoer- der Rob de Leede, „het was eerder een stadsbus met vleugels." Naar het hoe en waarom de Turk se voetbalbond uitgerekend Bursa heeft uitgekozen als strijd toneel voor de belangrijke WK- kwalificatiewedstrijd van mor genavond tegen Nederland en niet een groot stadion in Istan boel, Ankara of Izmir kan slechts iS!£»fli'lt Oranje train de gisteren in het gure Bursa in een wat lugubere sfeer. Veer tien gewapen de soldaten hielden aan de rand van hetterrein van Bursa- sporeenoog Je in het zei!. FOtO ANP worden gegist. Het stadionnetje kan niet meer dan 21.000 toe schouwers herbergen. Is de gekozen locatie onderdeel van een sluw steekspel of heeft het. zoals de officiële lezing luidt, inderdaad alles te maken met de pas voltooide renovatie van het stadion van de plaatselijke eredi visieclub? Die vraag laat zich niet zo gauw beantwoorden. Vaststaat in elk geval dat pas één keer eerder in de geschiedenis Bursa voor een interland van het Turkse nationale voetbalelftal is uitgekozen, op 28 februari 1979 te gen Algerije: 0-1. Sindsdien speel de het elftal z'n wedstrijden voor namelijk in het Inönu-stadion van Istanboel Guus Hiddink herin nert zich Bursa nog uit z'n Fener- bahce-tijd. „De aanhang van Bursa heb ik leren kennen als één van de fanatiekste supporters- groepen van het land." Nog maar dne weken geleden werd de wedstrijd Bursaspor-Fe- nerbahce in de hoogste Turkse klasse ontsierd door ongeregeld heden. De politie zag zich genood zaakt niet minder dan 150 suppor ters van beide partijen te arreste ren. De spits van Fenerbahce werd, kort na z'n winnende doel punt, getroffen door een van de tribunes afgeschoten vuurpijl. „Het kan morgen een hete wed strijd worden." weet Hiddink uit ervaring. Van een hetze in de richting van het Nederlandse gezelschap is na de brandstichting in Den Haag overigens niets te merken. Vol gens onze gids kan niet een heel volk worden veroordeeld voor de laffe daad van een enkeling. De meest gezaghebbende Turkse kranten houden het er vooralsnog op dat de daders moeten worden gezocht onder Nederlandse of westerse criminelen. Naar hun oordeel staat de afscheidingsbe weging PKK buiten iedere ver denking. Scheidsrechter Adrie Letterman uit Oud-Eeijerland heeft gisteren bij de politie in Ridderkerk aangifte gedaan van een opmerkelijk voorval. De 44-jarige leidsman was tijdens de competitiewedstrijd RWH-Oostkapelle (5-2) uit de eerste klasse E van het zaterdagvoet bal niet bedreigd of gemolesteerd, maar ontstemd omdat grensrech ter Gerard Vermeulen van Oostkapelle zijn vlaggetje had vermeld. „Bezorg als scheidsrechter altijd zelf voor de grensrechtersvlaggen. Die kosten me geld. Dat sta ik toch in mijn recht als ik aangifte doe bjj de politie. Je vernielt niet zomaar iemand anders eigendommen. Ik moet er voor betalen." In de 76e minuut van de pittige ontmoeting stapte Vermeulen het veld in, toen zijn vlagsignaal door Letterman was genegeerd. „Ik stuurde 'm weg, maar hij ging niet," aldus Letterman. „Toen brak bij mijn vlaggetje in tweeën." Oostkapelles trainer Stoffel Schipper.' „Hij heeft het niet gebroken,want het vlaggetje was van kunststof." Hoewel het bestuur van RWH de geleden schade vergoedde, stapte Letterman toch naar de politie. „Ik heb inderdaad veertig gulden ge kregen, maar ik vind dat Oostkapelle die moet betalen. Niet RWH." Voorzitter Bert Boonstra van Oostkapelle: „Wij hebben met RWH af- Adrie van der Poel kan meer dan wielrennen alleen. De 37-jari- ge oud-wereldkampioen veldrij den won zondag in de Belgische plaats Mol een duatlon. Hij had voor de 3 km lopen, 20 km moun- tainbiken en opnieuw 3 km lopen in totaal 1.03.11 u nodig. Dat was dertien seconden minder dan de Belg Koen Hoeyberghs. Diens landgenoot Mare Herremans ein digde in 1.03.34 als derde. Voor Van der Poel, afgelopen sei zoen winnaar van de wereldbeker en de Super Prestige in het veld rijden, was de combinatie lopen en fietsen niets nieuws. „Ik loop regelmatig in de buurt van myn huis een ronde van zo'n acht kilo meter. De wedstrijd in Mol was al vier keer eerder gehouden. Dit was de eerste keer dat ik meedeed aan. zoiets. Het kwam toevallig zo uit. Het was zeker niet gemakkelijk. Ik moest die Belgische hardlopers van me af zien te houden. Dat luk te net." n Kurt Röthlis berger. Foto EPA Scheidsrechter Kurt Röthlis berger gaat in beroep tegen de le venslange schorsing De Zwitser werd door de UEFA bestraft we gens een vermeende poging tot omkoping. Röthlisberger had Grasshoppers benaderd voor de wedstrijd uit de Champions Lea gue tegen Auxerre (3-1). Voor de vriendenprijs van 135.000 gulden was hij bereid de Witrussisehe ar biter Zjoek te vragen in Zwitsers voordeel te fluiten. Grasshoppers gaf de scheidsrechter aan bij de UEFA. „Ik zweer op het leven van mijn kinderen dat ik voor honderd pro cent onschuldig ben," zei Röthlis berger zaterdag in 'Lausanne Le Matin'. Hij tekent deze week ho ger beroep aan. Bij handharing van de straf dreigt hij een boekje open te doen over malversaties op het UEFA-hoofdkwartier. NHet Nederlands elftal krijgt morgen in Bursa 'steun' van twee trainers uit België. Bondscoach Georges Leekens en zijn assistent Ariël Jacobs zijn meer dan aandachtige toe schouwers bij het WK-kwalifi- catieduel tussen Turkije en groepsleider Oranje. Op 30 april speelt België tegen de "Dirken. Een overwinning van het Nederlands elftal kan Leekens op de loodzware weg naar het eindtoemooi in Frankrijk heel goed gebrui ken. „Daarom moet ik voor Oranje zijn," glimlachte hij na fraaie zege in en op Wales (1-2). „Ik zet een oranje muts op en Ariël doet een oranje sjaal om. Het is geheel tegen mijn goes ting, maar ik kan niet anders. Ik hoop alleen dat het eens maar nooit weer is." Georges Grün stopt met voet bal. De 35-jarige Belg, in dienst van het Italiaanse Reggiani, kwam 77 keer uit voor het natio nale elftal en speelde voor Ander- lecht, Parma en Reggiani. Grun was drie keer actief op de eindronde van het WK - met de vierde plaats in Mexico als hoog tepunt - en één keer op het EK Met Anderlecht werd hij vier keer landskampioen, nam hij deel aan drie Europese bekerfinales inclu sief de winst van de UEFA Cup in 1983 en won hij twee nationale be kers. In Italiaanse dienst veroverde de verdediger met Parma de nationa le beker, de Europese beker voor bekerwinnaars en de Europese Super Cup. Bij Reggiani lopen de zaken minder voorspoedig, De club verkeert in degradatiege vaar. En opeens was er een... paard. Midden in het peloton. In volle fi nale van de eerste etappe in het Critérium International, zaterdag in Frankrijk. Een kilometer of twintig voor de finish in Rabas- tens, op de rechteroever van de Tam. De groep had zojuist een eenzame vluchter ingerekend, en maakte zich op voor een finale, die vol gens het scenario in een massa sprint moest eindigen, In volle galop ging het over de DIS. De knechten van de sprin ters probeerden de groep bijeen te houden, de 'finisheurs' maakten zich op vooreen sprong in de laat ste kilometers. Links lag een wei land, een heerlijke hectare grond voor een rank bruin renpaard. In de Tarn gebeurt nooit iets in maart, als de toeristenstroom nog niet op gang is gekomen. Bij elk vreemd geluid schrikt de dieren wereld op uit zijn slaap. En een peloton van honderdrijftig ren ners, een karavaan van een kleine honderd auto's, plus één helikop ter behoort zeker tot die niet ie- daagsheden. De ruin rende een tijdje over het groene gras met de groep mee. En... vond het kennelijk 20 leuk, dat hij van het hek, dat het ten ein afbakende van de rest van de we reld, geen probleem maakte. Hij wipte eroverheen alsof het een oe- fenbalk was bij een concours hip- Jan Raas: „Anquetil had toegezegd dat hetpaardenlnci- dentgeen conse quenties zou heb ben, maar hij kwam zijn belofte niet na. Ik had hem zo voor z'n kloten willen stampen." Archieffoto Cor Vos pique. Bèngs, midden in het pelo ton! Renners schrikken met gauw. Ze keken eens om zich heen, nie mand remde, het was wei een vreemde bondgenoot, maar van welke ploeg eigenlijk? Een stunt van PMU misschien, de Franse paardentoto, al jaren sponsor van de groene trui in de Tour? Het paard voelde zich zichtbaar in zijn element, rukte op naar voren, nam de leiding, demarreerde, kreeg tien meter voorsprong, en- liep rechtdoor, daar waar het pelo ton opeens rechtsaf werd gediri geerd. De aangegeven route. Inci dent gesloten. Consequenties: nul. Hoe anders liep het af op 8 maart 1980. Derde etappe van Parijs-Ni- ce, van Chateau-Chinon naar Vil- lefranche-en-Beaujolais. Ook daar sprong opeens een viervoe ter tussen de wielen. Een pony, van het bokkigste soort. Toen was er veel minder sprake van verbroedering van mens en dier. Er was een kopgroep weg, het peloton kon de aansluiting wel vergeten. In dat peloton o.a. wereldkampioen Jan Raas. Het duurde een fiks tijdje voordat de pony 'uit de wielen' kon wor den gereden, en toen het paard definitief van de baan was, was het gat met de kopgroep opgelo pen tot boven de minuut. Normaal maakt een wedstrijdlei der dan 'barrage', laat hij de groe pen weer bij elkaar aansluiten. Toen Raas reclameerde zei koers- directeur Jacques Anquetil toe dat dit ook zou gebeuren. Maar de Fransen hadden het niet zo op Raas. Ze hadden nog steeds een vieze smaak in de mond van het WK 1979 in Valkenburg, waar Raas zich een paar keer aan de broek van zijn ploegmaats de Cauberg had laten opslepen. Ge registreerd door de tv-camera's. Raas moest maar zien hoe hij weer terugkwam. De Zeeuwse ploegmanager van de Rabobank nu: „Ik voelde me vreselijk geflikt door Anquetil: iets beloven, maar niet nakomen. Ik heb toen een paar trawanten opgetrommeld, en gezegd dat ik zo niet verder ging. We zijn tegen nul in het uur naar de finish gere den." Alwaar ze 's avonds op de commu- niquées vernamen dat ze_ uit koers waren gezet: Raas, Priem, Van den Hoek, Nieuwdorp, de Belgen Tackaert, Vandenbrande en Renier, de Spanjaard Martinez Heredia, de Italiaan Pizzini en de Zwitser Summermatter. Raas: „De Franse bond gaf me zo maar drie weken schorsing, we gens 'obstruclie-maneuuers bij koersstormg', zoals het zo mooi heette. Dat kon ik natuurlijk abso luut niet hebben. De klassiekers kwamen er aan. Ik ben toen met Post naar Parijs gereden, waar we voor Let tribunaal moesten ver schijnen. Hein Verbruggen heeft ons gered. Wij spraken geen woord Frans, Hein wel. Ik werd gerehabiliteerd." Raas werd die maand nog derde in zowel de E3 Parijs, Milaan- Samremo als de Ronde van Vlaan deren. Hij heeft vanaf dat jaar Parijs-Nice altijd gemeden, gaf de voorkeur aan de Tirreno-Adriati- RIE HAAN IS ZICH vorige week een hoedje geschrok- Met trillende stem moest hy Jo nen van den Henk opbiechten dat hij door de gedragscodecom missie van de KNVB is benspt. Aarzelend had hij de brief over legd, die de trainer van Feyenoord van genoemde commissie had ontvangen, waarin hem wordt ten laste gelegd dat hij zou hebben beweerd dat Dick Jol, die net als Dick Advocaat Hagenaar is, een te vriendschappelijke band met de trainer van PSV zou onderhou den. Nou wil het toeval dat ik de uit spraken van Haan als enige heb opgetekend, terwijl de twee aan wezige radioverslaggevers daar van geen melding hebben ge maakt. In deze krant van zaterdag 8 maart (en nergens anders!) zegt Arie Haan aan de vooravond van Feyenoord-FSV letterlijk: 'Ik vind Dick Jol een goede scheidsrech ter, maar...' Maar wat? vroeg ik. 'Dick Jol is een Hagenees en Dick Advocaat ook,' antwoordde Ane Haan. Wat wil je daarmee zeggen? Hij noemde vervolgens een paar voorbeelden, waarbij Dick Jol op z'n zachtst gezegd twee dubieuze beslissingen had genomen die in het voordeel van PSV konden worden uitgelegd. Meer niet. Hij heeft nooit beweerd dat beide Hagenezen een te vriendschappe lijke band onderhouden. Dat is slechts geconcludeerd door der den. Want weet Arie Haan veel of die twee regelmatig by elkaar op de thee komen, samen gaan dauw- trappen in de Scheveningse dui nen, dan wel getweeën Toto-select spelen. En al zou hy dat weten, dan zou hij dat nog niet zeggen. Hij heeft slechts een li nk willen leggen naar beider afkomst. En hij heeft zeker niet gezegd, om het heel simpel te houden: 'Dick Jol is partijdig.' Want dit ongeveer wil die commissie hem in keurige br oordingen in de schoenen schuiven. Nu is Arie Haan slim genoeg om een voorzet te geven, die iedereen mag inkoppen op een manier 20- als hij dat zelf wenst. Maar hy heeft niemand beschuldigd, En hij heeft zeker de integriteit van Dick Jol niet in twijfel willen trek ken, zoals de gedragscodecom missie wil doen geloven. Sterker: hij noemde Jol een goede scheidsrechter. Al is het natuurlijk wel 20, dat Jol in die bewuste wedstrijd Feye- noord-PSV er vooral voor waakte om dubieuze overtredingen voor al niet in het voordeel van PSV uit te leggen. Hij liet al dan niet be wust het stuivertje vaker in de richting van Feyenoord, dan van PSV kantelen. Alleen maar om de schijn te voorkomen. In die mate zelfs, dat Dick Advo caat soms nijdig van zijn bank op stond om Jol, dan wel de grens rechter, erop te wijzen dat de scheidsrechter wel erg vaak in het nadeel van PSV besliste. Na de wedstrijd werd Arie Haan nog aangevallen op zijn uitlatin gen. Of dat wel kon en of hij de scheidsrechter daarmee niet on der hele zware druk had gezet. Arie verdedigde zich op zijn be kende, draaikonterige wijze. Dat hy nooit over een te vriendschap pelijk band had gesproken en dat hij Jol nooit expliciet van partij digheid had beschuldigd. Om met een brede glimlach de discussie af te doen met: 'Ik word zo vaak aangevallen, mag ik ook eens wat zeggen?' Arie Haan had toen al beseft dat diens uitspraken zyn uitwerking niet hadden gemist. Omdat Jol in elk geval niet tégen Feyenoord had gefloten. En dat was precies de opzet geweest van zyn planne tje. En die berisping? Hij heeft er nachten van wakker gelegen...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6