13 OZB-tarief voor woningen iets omlaag I 'X \N*" Alsof het nooit anders Is geweest spelen de kinderen al weer volop in en rond het kinderdagver blijf De Krentenmik In Vlaardingen. Foto's Roei Dijkstra Rotterdams Dagblad Kfgl Weer spelen en leren in 't Hof Project moet verschillende culturen bij elkaar brengen Vlaardingen verruimt kwijtschelding om minima tegemoet te komen Zonnehuis protesteert tegen weghalen bushalte Huurdersclub wil alleen hulzen aan Planciusstraat Parkeren rondom sporthallen Twaalf jaar voor 'lugubere verdrinking' a\e Granaat in schip ontdekt Dronken rijder maakt brokken Ruzie op de weg Piratery gestopt Vrouw gewond bij aanrijding -^vJÉÜ^ i ■*""r V 'fl -47 Nieruwstretat.-140 Spljkenisse telefoon 0181 - 617036 ÖBQfflU "PLA1SIBT 40 denier massage panty 38/40 t/m uw,9 14,95 nu 2 voor 25.' LU Waterweg Woensdag 2 apnl 1997 Vlaardingen Het personeel van een scheepswerf in Vlaardingen ontdekte gistermorgen rond 1100 uur een brisantpantsergranaat m het ruim van een schip. Het schip lag voor reparatie op de kant De explosievenopruimingsdienst bracht het 30 centimeter lange ex plosief in het Lickebaertbos tot ontploffing Hoek van Holland Een 27-jange inwoner van Hoek van Holland veroorzaakte vannacht rond 03 00 uur een aanrijding op de Pnns Hendrikstraat De man die stevig had gedronken reed achteruit tegen een gepar keerde auto en maakte zich ver volgens uit de voeten Een getuige kon de politie op het spoor van de man zetten Hij werd in de buurt aangehouden en over gebracht naar het bureau De Hoekenees die niet m het bezit was van een rybewys, bekende de aanrijding Uit een proef bleek dat hij 1,3 promille alcohol in zijn bloed had. Hoek van Holland Enkele wegge bruikers kregen het dinsdag avond met elkaar aan de stok op de Strandweg in Hoek van Hol land. Volgens een 19-jange Hoekenees kwam op de kruising met de Pnns WiUemweg een auto van links die plotseling voor de man stopte Daardoor moest hij ook op de rem Alle partijen stapten uit de auto waarop een scheldpartij volgde De bestuurder van de onbekende auto sloeg de Hoekenees in het gezicht Ook de bijrijder van het slachtoffer kreeg een knal Beide mannen liepen een bloedneus en een pijnlijk gezicht op. De politie stelt een onderzoek in naar de vechtersbazea Maassluis Uit vijf woningen in Maassluis en Maasland zijn van ochtend vroeg illegale zend- en ontvangstapparatuur wegge haald De totale waarde van de ap paratuur komt op circa 3500 gul den. Tegen de vijf bewoners, vari ërend m de leeflyd van 23 tot 60 jaar, wordt proces-verbaal opge maakt De politiekorpsen en de Rijks dienst voor radiocommunicatie hielden deze actie na klachten van inwoners over storingen op hun radio. Schiedam Een 23-jarige Schiedamse is gisterochtend rond kwart voor negen op de Burge meester van Haarenlaan aangere den door een auto. De vrouw stak over terwijl het voetgangerslicht op rood stond. De automobilist kon de vrouw niet meer ontwij ken. De Schiedamse is met been letsel overgebracht naar het zie kenhuis. Door Jan Rozendaai Vlaardingen Het tarief voor de onroerende-zaakbelasting van woningen en bedrijfs panden m Vlaardingen wordt gesplitst. Voor woningen wordt voortaan twintig pro cent minder berekend dan voor met-woningen. Dat stellen burgemeester en wet houders voor aan de gemeente raad De differentiatie van de ta neven is een uitvloeisel van de hertaxatie die de afgelopen maan den is doorgevoerd In Vlaardin gen is de waarde van de hutzen met gemiddeld 41 procent geste gen, terwijl de bedrijfspanden maar zo'n dne procent meer waard zijn geworden De gebrui kers- en eigenarenbelastmg (per vijfduizend gulden waarde) komt nu respectievelijk uit op 9,01 en 11,26 voor woningen en op 10,81 en 13,51 voor bednjven Voor eigenaren en huurders van wie de woning met 45 procent m waarde is gestegen, betekent het dat volgend jaar 15,5 precent meer aan OZB moet worden afge dragen. Mensen wier woningen minder dan twintig procent m waarde zijn gestegen volgens de nieuwe taxatie, hoeven met in gang van volgend jaar minder OZB te betalen Burgemeester en wethouders hebben voor tariefs differentiatie gekozen in plaats van de zogenoemde ingroeime- thode In plaats van naar indivi duele aanslagen te kijken, wordt op basis van het gemiddelde bere kend Het voordeel van de m- groeimethode is dat de korting te rechtkomt bij degene die daad werkelijk met een stijging wordt geconfronteerd Eén van de nade len is dat invoering hoge kosten met zich meebrengen Het nadeel van het -mede op aandringen van de fractiespecia listen- gekozen differentia tiemodel is dat het instrument met zo verfijnd is en degenen van wie de woning fors m waarde is gestegen niet voor honderd pro cent worden gecompenseerd In de praktijk zijn dat goedkope (huur)womngen Geen aanslag Verder hebben b en w vanmorgen bekend gemaakt dat mensen die dne jaar of langer cliënt zijn van de Sociale Dienst voortaan geen OZB meer hoeven te betalen. Zij krijgen zelfs met ingang van dit jaar geen aanslag meer, zodat zij geen omslachtige procedure hoe ven in te stellen Het gaat in eer ste instantie om achthonderd cli ënten. Ook anderen op bijstands niveau komen hiervoor in aan merking Met ingang van volgend jaar wil len burgemeester en wethouders ook geen aanslag voor de afval stoffenheffing en hondenbelas ting meer aan deze groep verstu ren In dat laatste geval gaat het alleen om de eerste hond Wethouder K. van der Windt licht te deze stappen vanmorgen toe, vooruitlopend op het armoedebe leid waarover het college binnen kort met een nota komt Deze maatregelen zijn alvast meegeno men m de OZB-discussie omdat de kosten ervan m deze belasting zijn doorberekend. Het gaat daar bij om een bedrag van twee ton. 1 J** 1 'r -m ■- -Si ijfc rs Vlaardingen Het Zonnehuis protesteert in een brief aan de gemeente Vlaardingen tegen het verdwijnen; van de bushalte aan de DiUenburgsmgel. De hal te ligt nu precies voor de deur van het verzorgingstehuis. Het Zonnehuis is bezig handteke ningen te verzamelen, die bin nenkort aan de burgemeester worden aangeboden. De bushalte voor het Zonnehuis verdwijnt omdat lijn 56 vanaf september een andere route gaat njden Ter vervanging wordt een nieuwe hjn geïntrodu ceerd die stopt m de buurt van het verzorgingstehuis. Volgens directeur F. V. Jonker is de af stand tussen de nieuwe halte en het tehuis veel te groot. Omdat veel van de bezoekers van het Zonnehuis hoogbejaard zijn, zal het voor hen onmogelijk worden nog met de bus te komen. Daar door vermindert volgens de di recteur het aantal bezoekers. Veel medewerkers die met de bus reizen zullen 's avonds over de Dilienburgsingei naar de hal te moeten lopen. Zij voelen zich m het donker op de rustige sin gel vaak onveilig. Directeur Jonker vindt het op heffen van de bushalte onaccep tabel. „Het zou de laatste halte moeten zijn die opgeheven mag worden," schrijft hij aan wet houder T.W van der Steen, in Vlaardingen onder meer verant woordelijk voor het openbaar vervoer. Van der Steen zegt in een reactie er alles aan te doen om de nieu we bushalte dichter bij het Zon nehuis te krijgen. JDe bevoegd heid om buslijnen en haltes aan te leggen ligt bij de RET en de Stadsregio. Ik raad het Zonne huis aan ook daar een brief aan te richten. Ik kan my voorstel len dat het verdwijnen van de bushalte problemen oplevert. Ik zal proberen de plannen nog wat aangepast te krijgen. Een lijst met handtekeningen helpt daar bij altijd." Hoek van Holland De huurders- vereniging 'Houdt Zicht' vmdt het een slecht idee om politie, brandweer en woningbouwver eniging te huisvesten aan de Planciusstraat m Hoek van Hol land In een brief aan het dage lijks bestuur van de deelgemeen- teraad noemt de huurdersverem- ging een aantal argumenten om op het nu nog braak liggende ter rein alleen woningen te bouwen. Het woongenot wordt verstoord door het af en aan rijden van brandweervoertuigen, politiewa gens en auto's van de woning bouwvereniging. Dat zal boven dien vaak gepaard gaan met het gebruik van sirenes, aldus de huurdersvereniging. Houdt Zicht juicht woningen voor senioren in dit gebied toe. De gro te belangstelling voor de senio rentoren in het centrum van de badplaats heeft de behoefte daar aan voldoende duidelijk gemaakt. Zodanig zelfs dat het wenselyk is het volledige gebied aan de Plan ciusstraat daarvoor te bestem men, aidus de huurdersverem- VTaardingenHet heeft eventjes geduurd, maar de peuters en wat oudere kinderen spelen en leren ai weer enkeie weken in 't Hof ia Vlaardingen. In het gloednieuw opgetrokken kinderdagverblijf De Krentenmik en peuterspeel zaal De Woelige Hoek aan de Hofsingel om precies te zyn. Drieënhalf jaar geleden, tijdens de zomerkermis, hielden vanda len huis m 'de oude krentenmik', die ook aan de Hofsingel stond. Het interieur werd helemaal aan gort geslagen. Nadat de eerste plannen om de boel op te knap pen afketsten, werd besloten ces heel nieuw kinderdagverblijf neer te zetten. Ondanks protes ten van ouders enpeuters, die op een ochtend op een gang van het stadhuis in een halfuur tijd een kinderdagverblijf van Lego bouwden, duurde het drieënhalf jaarvoordathetnieuweonderko- men er stond. Dat had onder meer ook te maken met het feit dat het eerste ontwerp, gemaakt door een architect van de ge meente, werd afgekeurd. Maar gisteravond kon het kin derdagverblijf dan toch ook offi cieel worden geopend. Dat ge beurde tijdens een gezellige bij eenkomst. En vanmorgen speel den de ongeveer vijftig peuters er weer. Volgens een leidster voelen de kinderen zich ai weer helemaal thuis aan de Hofsingel. ging. Voor brandweer en politie zou ruimte gevonden kunnen worden aan de rand van het Roomse Duin of in de Dijklocatie by het station. Vraagtekens Frans Moor en Martin Dekkers, de ondertekenaars van de brief van de huurdersvereniging, zet ten vraagtekens bij de noodzaak voor de woningbouwvereniging Hoek van Holland om zich m de dorpskern te vestigen. Mensen die nu m plan Oost wonen blijven op dezelfde afstand wonen. De vestiging van een kleine locatie voor het bahewerk zou volgens de huurdersvereniging al voldoende zijn. „Los van de genoemde aspecten, lijkt het ons juist dat de economi sche mogelijkheden voor de han del in het dorpscentrum gebaat zal zijn met zoveel mogelijk woon eenheden rondom hun vestigin gen. Van een politiebureau, een brandweerkazerne en een kan toorgebouw met werkplaats en magazijnen valt veel minder te verwachten," veronderstellen de briefschrijvers. SchiedamDe Schiedame politie adviseert de bezoekers van de sporthallen Margriet en Groen- oord m Schiedam tydens de acti viteiten van het komend weekein de niet met de auto te komen. Vanwege de verwachte drukte raadt de politie de bezoekers aan de tram of bus te pakken. Wie toch met de auto wil komen wordt ver zocht te parkeren op de Harga- laan of bij het politiebureau. Den Haag/Maassluis - Het tiental getuigen dat de verdediging van de 46-jarige D. V. uit Capclie aan den Ussel twee weken geleden in hoger beroep by het Haagse ge rechtshof liet horen, heeft de ver dachte met mogen baten Giste ren werd V. wegens moord op zijn ex-vrouw opnieuw tot twaalf jaar cel veroordeeld. Hy heeft haar met auto en al m de haven van Maassluis laten ryden. Er was vij ftien jaar cel geëist tegen de Ca- pellenaar. Het vonnis komt over een met de straf die de rechtbank in Rotterdam had opgelegd. Het gerechtshof noemde de Maas- sluise verdnnkmgsmoord giste ren 'koelbloedig' en 'luguber': „Verdachte heeft zijn vyf kinde ren hun moeder ontnomen." Ad vocaat mr. J. Boone vermoedt dat zyn dient in cassatie zal gaan by de Hoge Raad. In november 1995 rolde een stok oude Ford Escort 's avonds vanaf de hellende Govert van Wynkade de Maassluise binnenhaven in. De bestuurder was 'even plassen' en had zyn automatische versnel lingsbak in de P (parkeerstand) gezet, zegt hy Maar de auto schoot dus toch het steenkoude water in. Achterin zat een vrouw (45). Door haar omvangrijke fi guur had zy geen schyn van kans om uit de snel zinkende auto te klauteren. Ze verdronk. In eerste instantie werd aan een ongeluk gedacht Maar, afgezien van de tegenstrijdige verklarin gen van de Capellenaar over het ontstaan van het 'ongeval', bleek hy wel erg veel voorzorgsmaatre gelen te hebben genomen m ver band met een eventueel overly- den van zyn vrouw. Zo bleken voor de fatale avond by hem thuis rouwkaarten met haar naam, een bedankbrief aan het crematon- umpersoneel en nog veel meer van dat soort dingen al verzend- klaar te liggen. De verdachte gaf daar als verklaring voor dat hy aan zulke dingen denkt omdat hy zelf uitvaartleider by een begrafe nisondernemer is. Ook vond de politie twee levensverzekeringen op naam van de ex-vrouw, waar van eentje voorzien van een valse handtekening van haar, ter waar de van 350.000 gulden en met de CapeLlenaar als begunstigde. Ook vond de politie by de ver dachte thuis tekeningen van ver bouwingsplannen De papieren dateerden van voor het ongeval, terwyl V, toen tot over zyn oren in de schulden zat. Verder waren er getuigenissen dat de voormalige echtelieden vaak ruzie hadden en dat de verdachte had geroepen 'haar te zullen vermoorden'. Ten slotte stond de versnellingspook met m de P-stand toen de auto uit het water werd gehesen. Het gerechtshof raakte door al de ze omstandigheden en de verkla ringen van de technische recher che 'overtuigd' van zyn schuld. De Capellenaar, die zyn totale on schuld twee weken geleden m tra nen bepleitte, hoorde zyn vonnis gisteren gelaten aan. VlaardingenDe Stichting Mede landers start vandaag een groot inter-cultureel leefbaarheidspro ject m Vlaardingen-Holy. Het pro ject 'De Toekomst; een wereld wijk' dat tot oktober duurt, is een initiatief van Stichting Womngbc- dryf Vlaardingen (SWV) in sa menwerking met bewonersorga nisatie De Toekomst. De bedoe ling is de buurt schoner, veiliger en leuker te maken en om te pro beren bewoners van verschillen de culturen met elkaar in contact te brengen. Er worden schoon maakacties, kinderspelen, buurt- sportwedstryden, ontmoetmgsac- tmteiten en een groot buurtfeest georganiseerd Aanleiding is een onderzoek dat de Stichting Medelanders eind vorig jaar m Hoiy-Zuid heeft ge daan naar de sociale relaties tus sen allochtone en autochtone be woners. Daaruit kwam onder meer naar voren dat mogelijke problemen voorkomen kunnen worden door Nederlandse en bui tenlandse bewoners samen aan het verbeteren van het woon- en leetkhmaat in de wijk te laten werken De aanhoudende klach ten van bewonersvereniging De Toekomst over de grote aantellen buitenlanders in de wijk waren voor SWV reden om het onder zoek te laten doen. Volgens de be- wonersveiemging zou er sprake zyn van een explosieve situatie tussen allochtonen en autochto nen m de wyk De onderzoekers voerden ge sprekken met de directeur van SWV A. M W. Theissen, het hoofd bewonerszaken, sociaal- en tech nisch beheerders, de huismeester in de wyk, het Bureau Welzyns- projecten, wethouder Kool en het bestuur van bewonersorganisatie De Toekomst Om achter de me- ïiiiig van de bewoners van Iloly- Zuid en met name van het com plex de Toekomst (Spechtlaan, Sperwerlaan, Torenvalklaan) te komen, heeft de Stichting Mede landers een buurtonderzoek uit gevoerd Voor de nodige achter grondinformatie doken de onder zoekers onder meer in verslagen van de conferentie en de huiska- mergesprekken van het project 'Allemaal Vlaardmgers' en de sta tistische gegevens van de ge meente Vlaardingen Met deze cijfers toonden de on derzoekers aan dat er in de wijk slechts sprake is van een 'zeer langzame en gennge groei' van het aantal allochtonen In de afge lopen dne jaar steeg hun aantal met 2,2 procent. Ook laten de ge tallen zien dat het percentage al lochtonen in Hoiy-Zuid minder is (1,4 procent) dan in dc rest van Vlaardingen, terwyl er m 1993 procentueel gezien nog meer woonden (0,7 procent) De cijfers nemen echter niet weg dat een groot deel van de bewo ners vindt dat er te veel allochto nen in de wijk wonen. Ook de meeste allochtone bewoners van de wyk vinden dat Die mening blijkt niet gebaseerd op negatieve ervaringen met buitenlanders De klachten die de onderzoekers kre gen te horen over de allochtone bevolking beperkten zich tot de gebruikelijke, gebrekkige com municatie, geuroverlast, lawaai en kinderen die tot Iaat buiten spelen. Naast enkele gegronde klachten concluderen de onder zoekers dat de relaties tussen be woners van verschillende cultu ren over het algemeen goed maar oppervlakkig zyn. „Men tolereert elkaar." Ook wordt er in het rap port 'Culturen als buren' gespro ken van 'redelijk serieuze pogin gen om migranten by het werk van de bewonersorganisatie te be trekken en zelfs in de buurtwin- kel activiteiten voor hen op te zet ten.' Slechts één buurtbewoner bestempelde het teveel aan bui tenlanders als het grootste pro bleem van de buurt. Om het gevoel by de bewonersor ganisatie en een deel van de au tochtone bevolking in de wyk dat er te veel buitenlanders zyn weg te nemen, moet volgens de onder zoekers worden geprobeerd ge- lykwaardige contacten tussen beide groepen tot stand te bren gen, Want onbekendheid leidt tot vooroordelen en generalisaties over 'de buitenlander'. „Men leeft langs elkaar heen, weet weirng van elkaar, maakt nauwelyks on derscheid (alle Turken heten Ah) en heeft soms ook angst voor de onbekende factor. Omdat alloch tonen 'geen gezicht hebben1 zal onvrede by Nederlanders, over wat dan ook, makkelijk omgezet worden in '.'age klachten over 'de buitenlanders'." Pagina 15: 'Eigenlijk is het in en in triest wat hier gebeurt'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1