I 9 Kesperweg belangrijkste toegang tot Ylaardingen Rotterdams Dagblad Vrije baan voor openbaar vervoer Nederlandse blokjes kaas en Turkse zandkoekjes broederlijk naast elkaar wÈmÊËlmm Particuliere stichting helpt minima uit de nood ;*Ébii voor fietspad De Kwakel vaart weer Bewoners Nieuwland luisteren naar mogelijke plannen voor hun wijk Beantwoording van bezwaarschriften kost gemeenten handenvol geld BESS$I Illegale werknemers Fietser gewond doorschrikhek Schennispleger Waterweg Donderdag 3 april 1997 Door Sen van Haren Vlaardingen 'Stadspoort Vlaardingen' is de naam waaronder het plan voor de herinrichting van het gebied rond Vijfsluizen en NS-station Vlaardingen-Oost door het leven gaat. Gemeen te en Stadsregio zien die plek als de belangrijkste toegang tot de stad in de toekomst. Met de komst van de Tweede Be- neluxtunnel omstreeks 2001 en vervolgens het metro-, bus- en tramstation bij de Schiedamse ge meentegrens. zullen binnen en kelejaren de Mr. L. A. Kesperweg en de Schiedamsedijk in Vlaar dingen hun historische positie als aan- en afvoerwegen voor open baar en particulier interlokaal vervoer heroveren. Tien miljoen gulden is al gereser veerd voor de aanpassingen aan de wegenstructuur. Het grootste deel komt voor rekening van de Stadsregio. Er komen aansluitin gen voor het autoverkeer met op en afritten naar de Benoluxtunnel en naar de Schiedamsedijk/Zui delijke Randweg. De Mr. L. A. Ke sperweg wordt verbreed met een vrije baan voor openbaar vervoer tussen het NS-station Vlaardin- gen-Oost en het op Schiedams grondgebied over de Vlaardinger- dijk heen te bouwen metrostation Vijfsluizen. Deze vrije baan zal tussen de te verkorten Mr. L A. Kesperweg en de rechtdoor te trekken Schiedamsedijk gaan en onder de spoorbaan door recht streeks op het plein bij het NS-sta tion uitkomen. Buseiland Er is rekening gehouden met een trambaan, maar naar verwachting zullen er voorlopig uitsluitend bussen over rijden. Schiedam maakt namelijk geen haast met voorbereidingen voor een tracé door haar stad voor de geplande lijn TH. Vooruitlopend op deze plannen wil het Vlaardïngse gemeentebe stuur het stationsplein bij Oost aanpassen. Opstapel slaat de aan leg van een buseiland. Met de uit breiding van het aantal halte plaatsen, die door de komst van buslijn 55 en 52 deze zomer al noodzakelijk wordt, voldoet de be staande situatie niet meer. Nu al staan regelmatig bussen van RET en ZWN achter elkaar te wachten bij de twee halteplaatsen. Vlaardingen overweegt ook nog om de bouwer van de People-Mo- •ver bij het Rotterdamse Rivium opdracht te geven de haalbaar heid te onderzoeken van zo'n ge automatiseerd vervoerssysteem tussen het metrostation en het Vlaardingse centrum. Het traject tussen het metrostation en het NS-station Vlaardingen-Oost acht men tekort voor een lonende ex ploitatie. Met een verbinding tot aan het stadscentrum zouden de kansen groter zijn. Pagina 11: Nieuwe Schiedamse dijk verbindt A 4 met Zuidelijke Randweg. MBHHBra I Schiedam - Een stichting voor de Schiedammers die er financieel slecht aan toe zijn. Mensen die volledig aan de grond zitten en plots voor een grote uitgave ko men te staan. Voor hen bestaat sinds kort de Stichting Bijzonde re Noden Schiedam (SBNS). Een particulier initiatief van sociaal betrokken Schiedammers dat in werking treedt waar de hulp van de overheid ophoudt. Een bij standsmoeder met een kapotte wasmachine kan er aankloppen voor een nieuwe, maar ook een werkloze die een dure leesbril no dig heeft kan er terecht „Wij geven geen geld," vertelt ini tiatiefnemer A.G. H. Gcrissen. „De stichting koopt bijvoorbeeld een wasmachine of betaalt de re kening van de opticien. De, Schiedammers die een beroep op de stichting doen, krijgen geen geld in handen." Gorissen, in het dagelijks leven gemeentesecretaris -de ambte lijke baas- van de gemeente Schiedam, heeft het idee voor de stichting opgedaan na het lezen van een krantenartikel. Daarin Verkeerswet- -houderT.W, van der Steen en regiobestuurder J. van der Tak gtóermiddag de nieu we néts- en voetgangerstunnel ponder de Burgemeester Pruis- -singel In Vlaardingen officieel gapend. Van der Tak kwam niet met legehanden. Hij overe ,.handigd€ -'een.chequer van *106.000 gutden a m Va <k r Stégh als bijdrage in de kosten i';vaii 'dé fietsroute Cun^aolaan- Marhixlaan. Van der Steen -•Heeft Het geld overigens al •- Xjtm besteed. Déze week heb- en w van Vlaardingen; "éen -krediet beschikbaar ge- steld yoor een nieuw, verlicht fieippad bij de Curagaolaan. •^tfiétspad is evenals de.giste- ''rien^fficieel gëopende,maaral langer in gebruik zijnde tunnelj rdnder de Burgemeester Pruis- singel, ëeh onderdeel van de -doorgaande fietsroute die' er moet komen: tussen Oost- en K$éé^k. Daarmee- wordt ook de bereikbaarheid van het cen- "trum verbeterd. De nieuwe tunnel, die met ^lahderkunist'wordt opge- Ipürd, heeft 591.000 guldén ge-' -kost Daarvan heeft de Stads- Schiedam By een controle bij een bedrijf aan de Calandstraat in Schiedam heeft de Vreemdelin gendienst gistermiddag twee van de zes personeelsleden aangehou den. Zij konden geen geldig iden titeitsbewijs tonen. werd melding gemaakt van een soortgelijke in Amsterdam opere rende stichting. Omdat Gorissen, mede door zijn beroep, wist dat ook de gemeente Schiedam een flink aantal minder draagkrachti ge inwoners telt, bedacht hij het plan voor de SBNS. „Ik ben samen met een aantal be vriende specialisten op het gebied van recht en financiën om de tafel gaan zitten. Gezamenlijk hebben we het één en ander op papier ge zet," vertelt Gorissen. „Vervol gens ben ik naar de mensen ge gaan die er werkelijk verstand van hebben zoals de directeur van de Thuiszorg en het Algemeen Maatschappelijk Werk. Zij klom men by wijze van spreken op tafel van enthousiasme toen ik hen het plan voor de stichting voorlegde. Ze vonden het een fantastisch idee." Hier en daar wat aangescherpt is Gorissen daarna met het plan in de hand op zoek gegaan naar geldschieters. Inmiddels zijn er voldoende fondsen aangeboord om de stichting te laten draaien. De namen van de gulle gevers wil de initiatiefnemer niet vertellen. Tot nu toe betreft het volgens hem alleen instellingen, geen commerciële bedrijven. Volgens Gorissen is er genoeg geld beschikbaar om in de eerste noden te voorzien. „We hoeven niet na de eerste wasmachine te stoppen," zegt Gorissen lachend. „Er is voldoende geld beschikbaar voor een tweede. De geldschieters werken, net als de stichting overi gens, geheel belangeloos." De Schiedammers die een beroep willen doen op de SBNS moeten dal bij een instantie als dc Ge meentelijke Sociale Dienst, de Thuiszorg of de Riagg kenbaar maken. Deze wegen het verzoek en als het werkelijk een noodsitu atie betreft spelen ze de vraag door naar de stichting. Gorissen: „Wij hebben twee medewerkers die de aanvraag daarna weer be kijken. Als die hun fiat geven kan er per aanvraag zonder tegenpres tatie maximaal vijfduizend gul den beschikbaar worden gesteld. De enige voorwaarde die we stel len is dat de ontvanger de goede ren niet doorverkoopt. Verder wil len we zo weinig mogelijk regel tjes. Anders wordt de stichting zo formalistisch en dat is niet de be doeling." Hoeveel inwoners gebruik gaan maken van de diensten van de stichting is bij Gorissen uiteraard niet bekend. „We hebben het Am sterdamse initiatief als leidraad genomen. Daar wordt jaarlijks zo'n anderhalf miljoen gulden uit gegeven. Schiedam is wat inwo nersaantal betreft een tiende van Amsterdam. Wy rekenen dan ook op anderhalve ton per jaar aan schenkingen" Gorissen wil nog benadrukken dat de SBNS een particulier ini tiatief is. Ondanks zijn werk als gemeentesecretaris heeft de ge meente Schiedam niets te maken met de stichting. „De gemeente en de rijksoverheid dragen op een andere manier naar vermogen zorg voor de inwoners die het niet breed hebben. Dit is puur een par ticulier initiatief." Het kan weer, met het pontje van de Kwakelweg naar de Broek- - polder. En vice versa. Met of zonder tussenstop bij *t Jachthuis^ waar het terras uitzicht biedt op het natuurreservaat De Vllet- landen. Vanaf zaterdag vaart het veer De Kwakel van het recre-; atleschap MWden-Delfland weer tussen de Noordvliet en het Bommeer. De bemanning, zeven deskundige vrijwillige schip pers die per toerbeurt hun dienstjes doen, brengen de voet gangers en fietsers tot eind september dagelijks van tien tot zes uur heen en weer. Vorig jaar zetten de schippers ondanks de wisselende weersomstandigheden zo'n 28.000 mensen Door Niels Juist Vlaardingen Het was feest, gis teravond in Vlaardingen. In Ho- Iy-Zuid stond een grote tent waar Turkse en Nederlandse families met elkaar de interland Turkije- Nederland bekeken. Daarmee werd de aftrap gegeven van een project dat de sociale contacten tussen de allochtone en autochto ne buurtbewoners moet verbete ren. Het project, 'De Toekomst; een wereldbuurt' duurt tot okto ber. Initiatiefnemers zijn bewo- nersorganistatie De Toekomsten de huisbaas Stichting Woning- bouwbedrij fVlaarding en. Zoals dat hoort by de start van een project was de wethouder ko men opdraven om een onder zoeksrapport in ontvangst te ne men en het volk toe te spreken. „Er moet het nodige verbeteren in de communicatie," zei A. Kool, doelend op de problemen in de buurt Hij maakte onbedoeld de beste grap van de avond. Turken en Nederlanders babbel den rustig door. Joelende kinde ren renden tussen de tafeltjes. Het was zo'n gekakel en gegil dat de arme wethouder er niet bo venuit kwam. Het volk toespre ken is lang geen pretje. Toen hij zijn stem verhief begon de micro foon van ellende te piepen, „Jul lie zyn erg druk en een beetje onverschillig," vond de wethou der. Hij nam het onderzoeksrap port van de Stichting Medelan ders in ontvangst. Er was nie mand die het zag. Een ieder zat vol spanning op de wedstrijd te wachten. Het volk eiste brood en spelen. En zo werd het een gezel lige avond. Vrouwen uit de buurt hadden al lerlei lekkere hapjes klaarge maakt. De Nederlandse blokjes jonge kaas lagen broederlijk naast de Turkse zandkoekjes. Eén man had geholpen met het klaarmaken van de hapjes. Hij had eigenhandig de sla gesne den. De zoete Turkse hapjes vie len bij de Nederlandse vrouwen erg in de smaak. „We hebben nog geen recepten uitgewisseld. Maar binnenkort gaan we een kookcursus doen om zoete hap jes klaar te maken. Daar kan ie dereen aan mee doen," vertelde Suna Satelmis, één van de orga- nisatoren, Ze was erg tevreden over de sfeer in de tent. „Dit is toch prachtig, zo samen met Tur ken en Nederlanders onder één dak? Dat moeten we veel meer doen. Het is belangrijk dat we met elkaar praten." Dat de contacten niet altijd even gesmeerd lopen kan Suna zich wel voorstellen. „Niet iedereen spreekt altijd even goed Neder lands. En er zijn veel vooroorde len ten opzichte van elkaar. Ik zelf heb die ook. Ik ben ook maar een mens." Zo vinden veel Tur ken, onder wie zijzelf, Neder landers maar een koud volkje. „Maar als dat door het weer komt, kan ik ze dat vergeven." Van vooroordelen was gister avond niets te merken. Een Ne derlandse familie vond het voet balavondje met de buurt 'een hartstikke goed idee'. „Dat moe ten we meer doen. Ik kende de meeste mensen wel van gezicht, maar echt gesproken had ik ze ei genlijk nog nooit," aldus een va der. Tegelijkertijd had de gezellige avond ook een keerzijde. Natuur lijk waren er alleen mensen ge komen die toch al graag met elkaar in contact wilden komen. Suna: „Een aantal mensen, waar van ik graag gezien had dat ze waren gekomen, zijn er niet. Ik had bijvoorbeeld graag mijn bu- De Turken hadden gister avond In Holy-Zuid wat meer tejulchen dan hun Nederland se buren. Foto Roel Dijkstra ren hier gezien. Ze hebben mü nog nooit gedag gezegd. Ik weet het niet zeker natuurlijk, maar ik denk dat het met mijn afkomst te maken heeft." Wellicht dat in de loop van het project ook die mensen zich in het sociale leven storten. Tot en met oktober vinden er in elk ge val verschillende activiteiten plaats. Zo zullen er sportwedstrij den worden georganiseerd. Ook wordt geprobeerd gezamenlijk de buurt schoon te houden en wat op te vrolijken. Het buurtge- voel moet weer terugkomen, vin den de initiatiefnemers. Daar mee zal volgens hen ook de ver draagzaamheid in de buurt te rugkeren. Uit het onderzoek van Stichting Medelanders blijkt dat veel van de klachten over 'buitenlanders' eerder gebaseerd zijn op een gevoel, dan op feiten. De klachten van de Nederlanders richtten zich gisteravond maar op één persoon.Jezus, da's de tweede keer dat ie een strafschop mist!" over. Van het pontje hebben in de elf seizoenen dat het vaart, circa 255.000 passagiers gebruik gemaakt. Foto Roei Dijkstra wanneer gaat het komen. Meer geld hebben ze nodig en daar draaien wy voorop," Voor de langere termijn staat, vol gens Feyteï, efgenlyk nog niets vast. Wel heeft de woningstich ting genoeg ideëen zoals het ver hogen van de galerijen 20dat het opstapje naar de woning ver dwijnt. Zo kunnen ouderen lan ger in de wijk bly ven wonen. Ook heeft Noordvest het idee om één van de flats in het gebied Park weg-Noord om te vormen tot ou- derencomplex. Feijtel benadrukt nog maar weer eens dat van de plannen nog niets vast staat. Wel weet hij dat aan al- Ie veranderingen een prijskaartje hangt. „En wij als woningstich- ting hebben niet een grote spaar- Z pot waar we zo maar geld uit kun- - nen trekken." Een bewoonster die thuis ook geen duizendjes onder haar matras heeft liggen reageert verongelijkt: „Nee, wij wel zeker." Als uitsmijter van de avond mocht D. Putters van de bewo- nersvereniging Wonen en Leven Nieuwland nog even zijn zegje doen. De bewoners kunnen bin nenkort via de vereniging aan de woningstichting duidelijk maken wat ze precies met hun fiats en de woonomgeving willen Schiedam Tussen het avond maal en de voetbal door hield de Schiedamse Woningstichting Noordvest gisteravond een infor- matiefayeenkomst voor huurders. De bewoners van het gebied Park weg-Noord in de wijk Nieuwland waren voor deze bijeenkomst uit genodigd. De woningstichting wilde haar huurders op de hoogte stellen van de nieuwbouwplan- nen die 'zouden kunnen gaan plaatsvinden' in hun omgeving. Met de nadruk op zouden kunnen, want een vlot presenterende wo ningstichtingdirecteur J. Feijtel kon niet vaak genoeg benadruk ken dat de plannen nog lang niet vaststonden. „We hebben daarvoor uw hulp no dig," vertelde de directeu r keer op keer. „We maken de plannen in samenspraak met ti -de bewo ners van het gebied. Wanneer u ideëen heeft wat er moet uw wijk moet gebeuren kan u dat ons ken baar maken." Om het de bewo ners iets makkelijker te maken liet Feijtel gisteravond in een zaal van het Maascotiege een aantal sheets zien waarop de mogelijke plannen met het gebied waren te zien. Op een groot scherm werden de vellen met daarop schematisch de flatblokken getekend, gepro jecteerd. De ongeveer zeventig bewoners vonden het allemaal wel mooi maar ze wilden eigenlijk direct weten wanneer er iets gaat gebeuren. „Dat is moeilijk te zeggen," sprak Feijtel. „Dat hangt af van wat u voor suggesties heeft. Met een aantal dingen zijn we al begon nen. Zoals het installeren van lif ten in sommige fiats. Op korte ter mijn willen we verlichting gaan aanbrengen en de daken en wan den van de flats isoleren. Ook wil len we in sommige flats de douche, keuken en toilet verbete ren. Dat kost uiteraard geld. Het is goed mogelijk dat daar een huurverhoging tegenover staat." Ja, ja, daar heb ie 't al," reageert een bewoonster. „Ik dacht al, Vlaardingen De invoering van de hertaxatie in het kader van de Wet Waardering Onroerende Za ken (WOZ) zadelt de gemeenten op met behoorlijke kosten. Zo heeft de gemeente Vlaardingen twee weken voor het sluiten van de termyn a! 1786 bezwaren tegen de nieuwe taxatiewaarden ont vangen. Plaatsvervangend-wet- houder voor financiën K. van der Windt sprak gisteren de verwach ting uit dat het aantal in de rich ting van de drieduizend za'c Dat is drie tot vier keer zo s;- normaal by een herwaarden;:;,. Verder hebben maar liefst 2383 Viaardingers bij het stadhuis een verzoek ingediend om het taxatie- verslag van hun woning, garage of bedrijfspand toegestuurd te krij gen, De postkamer aan het West- nieuwland en de ambtenaren van de afdeiing financiën maken overuren om die zo snel mogelijk op de post te krijgen. Het speciaal ingehuurde telefoonteam om vra gen en klachten over de hertaxa tie te beantwoorden, had gister ochtend 2192 keer de hoorn opge nomen. Een woordvoerder van de afdeling financiën van de ge meente zegt nog geen inzicht te hebben in de kosten. Maar, beves tigt hy, „aan enkele tienduizen den guldens zit je zo." In Schiedam zijn na het sluiten van de termijn eerder deze week 25ÖÜ bezwaarschriften binnenge komen. Een woordvoerder ver klaarde niet te kunnen zeggen hoeveel geld dat de gemeente gaat kosten. De gemeenten kunnen overigens een deel van de kosten declareren by het rijk en de waterschappen. Zij maken bij het berekenen van de inkomstenbelasting en water schapsbelasting gebruik van dc (nieuwe) taxatiewaarden. Vlaardingen Een 29-jarige fiet ser uit Vlaardingen raakte gister avond omstreeks 21.00 uur.ge wond nadat hij op de Vuleaanweg tegen een schrikhek was gereden. De fietser kwam vanuit de rich- ting van de Schiedamsedijk en zag in het donker te laat een op breking op de weg die met het hek was afgezet. De fietser viel en liep een fikse wond in het gezicht op. Hij is met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Dc politie heeft onmiddellijk de wegbeheer- der gewaarschuwd voor de ge vaarlijke situatie. Schiedam Een 32-jarige man uit Kroatië is gisterochtend rond half elf aangehouden, in een winkel aan de Hoogstraat, omdat hij zich in de winkel schuldig maakte aan het plegen van openbare schen nis. De man werd ingesloten en kreeg een schikking aangeboden van vijftienhonderd gulden. Na betaling is hij heengezonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1