10 letterden ft Een perfect gmBH of is het zo steriel1 als 'n abortuskliniek! ïmm'" Jeugdzorg houdt vol: 'Directeur deugt niet' Franklin Brown in mei Voor rechtbank Kritiek op rechtbank Is verstomd; Belasting- en Douanedienst louter positief rfort ""pf wpllg* Bezuiniging op komst voor bus en tram Rotterdams Dagblad Doróerdag3april 1997 Door Cams Zijlmans Rotterdam Gezinsvoogden, jeugdbegeleiders en jeugdmaatschappelijk werkers zijn het 'spuugzat'. Voorlopig worden op de werkplekken in Rotterdam, Dordrecht en Vlaardingen van de stichting Jeugd zorg Rotterdam-Zuid-Holland-Zuid de rode vak bondspamfletten niet van de muren gehaald. 'Onze directeur deugt niet', prijkt erop. „Pas als de cao getekend is," drukte AbvaKabo-on- derhandelaar Jan Willem Dieten de ruim honderd - werkonderbrekers uit de ambulante jeugdzorg op het hart, „zullen we de rode papieren weghalen en vervangen door groene met de tekst: 'On2e directeur is 0K7* Directeur H. Roeten van Jeugdzorg Rotter dam weigert de cao te ondertekenen. Roeten zorgde vorig jaar al voor boosheid onder 'zgn' 400 perso neelsleden door tijdens een discussiebijeenkomst over de cao met vakbondsvertegenwoordigers en personeel té eisen dat de pers de zaal verliet. Ad junct-directeur J. Vermeer heeft nu een brief aan het personeel gestuurd met de mededeling, dat de rode vakbondsaffiehes te ver gaan en geen recht doen aan de directeur. De actievoerders moesten er om lachen. Vier uur lang heeft het personeel vanjeugdintema- ten, de voogdij en in de pleegzorg gisteren het werk neergelegd uit protest tegen de beslissing van de werkgevers, verenigd in de Vereniging Ondernemin gen Gepremieerde en Gesubsidieerde Sector (VOG), om geen handtekening onder de cao te zetten. Zo'n 150 zorgverleners kwamen bij elkaar in de Ciauszaal van het zalencomplex Engels in het Groothandelsge bouw. Knelpunt in de cao-onderhandelingen vormt voor hen de paragraaf over de werkdruk. Men is wel iswaar een kortere werkweek overeengekomen van 35 uur, maar er staat niet minder werk tegenover. Er is geen extra personeel aangenomen. Nadat vorig jaar april de cao-besprekingen waren ge start, kwamen onderhandelaars namens werkgevers en werknemers 1,6 procent loonsverhoging overeen, werktijdverkorting, vergoeding voor slaapdiensten en afspraken over het aantal te begeleiden jongeren door de zorgverleners. „Maar de onderhandelaar van de werkgever is terug gefloten en de directeuren van de 200 bij de VOG aangesloten instellingen weigeren hun handteke ning te zetten," stelt vakbondsman Nico de Vries van AbvaKabo vast. Werkgevers willen afspraken slaap- dienstvergoedingen en over werkdruk per instelling maken met de ondernemingsraad. Abvakabo en CFO zetten in op opname van de slaapdienstbeloning en 'case-load' in een landelijke cao. De werkgeversorga nisatie meent dat de financiering door de overheid een vaste afspraak over het aantal te begeleiden jon geren per maatschappelijk werker in de ambulante jeugdzorg in de weg staat Volgens het cao-voorstel zou iedere beroepskracht 27 cliënten onder zijn hoe de moeten nemen. Bij veel instellingen is dat nu meer. Rotterdam haalt weliswaar de norm uit het cao-voorstel, maar bij minder overheidssteun vreest men voor de werkdruk en de rechtszekerheid. „Een aantal instellingen lukt het wel om met het be drag rond-te'komen. Waar het niet lukt, zit de pyif voor een groot gedeelte in huisvestings- en admini stratiekosten. Dan moeten de werkgevers de hand in eigen boezem steken. Beter is het als zij de case-load opnemen in de cao en dan samen met de werkne mers een vuist maken naar de politiek. Als het ge volg van onvoldoende financiering dan is, dat er wachtlijsten ontstaan in de jeugdhulpverlening, ligt de verantwoording daarvoor bij de politiek," hield vakbondsonderhandelaar Dieten zyn gehoor voor. De actievoerders dreigen volgende week het werk een hele dag 'plat' te leggen als de werkgevers niet terug aan de onderhandelingstafel komen. Ook bij de 1200 begeleiders van instellingen in Rotterdam en Dordrecht, waar jongeren wonen, zijn acties in voor bereiding. De vakbonden organiseren waarschijnlijk op 9 april een landelijke manifestatie om de eisen kracht bij te zetten. RotterdamZanger Franklin Brown moet vrijdag 2 mei voor de meervoudige kamer van de Rotterdamse rechtbank verschijnen. De zingende politieman zou vijf vrouwelijke collega's hebben aangerand. De hoofdagent van het bureau Walenburgerweg werd 17 februari opgepakt. By hei doorlichten van dit bureau hebben vijf vrouwen verteld door hun be kende collegi te zijn aangerand. Op verdenking van Da foto's ran de tekst: Harm Rotterdam—Groot was de kritiek, toen september vorig jaar de Rot terdamse rechtbank verkaste naar de gloednieuwe roodstenen kantoorkolos op de Kop van Zuid. Met name de advocatuur trok fors van leer tegen 'alarmerende situ aties' en 'abo minabele' voorzieningen voor advoca ten en ver dachten. De werkgroep' Strafrecht Rot- terdam hield zelfs een plei- dooi voor te- Z - rugkeer naar de oude recht bank aan de Noordsingel, onder meer omdat de nieuwbouw de sfeer en uitstraling miste die een gerechtsgebouw behoort te heb ben. Nu, ruim een half jaar later, op de dag van de officiële opening door kroonprins Willem Alexander, is de kritiek deels verstomd. Tevre denheid over het gebouw, waarin behalve justitie (700 medewer kers) ook de Belasting- en Dou anedienst zetelt, overheerst. Al is er nog steeds ook ergernis over het feit dat zittingzalen 'de allure hebben van afwerkhokjes'. „Ik krijg geen klachten meer," zegt de Rotterdamse deken van de Orde van Advocaten, mr. J D. Loorbach. „Mijn impressie is dat men inmiddels gewend is geraakt singel kenmerkte, maar er staan een groot aantal functionele voor delen tegenover. Het gebouw is efficiënter, het licht is beter, het geluid is beter." Bij veel ergernissen uit het begin bleek het naderhand gewoon om kinderziektes te gaan, die voor een groot deel zijn opgelost door "de dienst gerechtelijke onder steuning. „De waardering daar voor is groot. Men haalt uit het ge bouwwat er aan gebruiksvriende lijkheid uit te halen is," aldus Loorbach. Zo zijn door verbeterd management ergerlijk lange wachttijden voor raadkamer-zit tingen, in zouteloze daglichtlo2e kamertjes, voorbij- „Be recht- bankfunctie loopt goed," aldus Loorbach. Kantine Probleem blijft voorlopig het ge mis aan een grote zittingszaal voor zware zaken. Verder zijn de eet- en drinkmogelijkheden voor advocaten en bezoekers beperkt: uit veiligheidsoverwegingen is er alleen voor het personeel een kan tine, de buitenstaanders moeten het met wat automaten doen. Heimwee naar de Noordsingel heeft Loorbach niet en hij heeft de indruk dat dat voor de meeste van zijn collega's geldt. „Volgens mij reizen de meesten toch vrij opgewekt af naar de rechtbank. In de praktijk is er heel goed te ver toeven." Loorbaehs collega mr G.F. van Hor Wardf Ahorgcm Immf_nampng Strafrechtspecialis ten tot ongevëfeTdezelfde conclu sies. Het oude gebouw aan de Noordsingel was weliswaar gezel liger, maar de nieuwbouw is func tioneler. „Het bevalt in grote lij nen goed. En sommige dingen wennen. Zoals het ontbreken van een goede lunchgelegenheid. Dat wordt dus nu geregeld Hotel New York." Wat Van der Hardt Aberson echt mist in het nieuwe gebouw, is het dagelijkse informele contact met de rechters. „Die liep je aan de Noordsingel gewoon tegen het lijf, en dan kon je nog eens wat be spreken. Nu is dat er niet meer bij." Goed te spreken is hij over de nieuwe zittingszalen voor klei nere zaken. En over de wacht ruimtes voor cliënten. „Die heb ben nu toch enige privacy. Aan de Noordssingel moesten ze op de gang wachten, dat was dan net een veemarkt, waarbij menigeen zich slecht opzijn gemak voelde." Afwerkhokjes Coördinator mr. D. Vermaal van de werkgroep Strafrecht Rotter dam - een half jaar geleden pleitte deze voor terugkeer naar de Noordsingel - beaamt dat er da afffolmyn maa^Hon aori-as.nfpiM-vvHmin/ra] jtatin men sen van de dienst gerechtelijke ondersteuning doen vreselijk hun best om het ieder een zoveel mogelijk naar de zin te maken. Vermaats hoofdpunt van kritiek blijft echter keihard overeind. „Een rechtbank vertegenwoor digt het recht, moet imponeren, moet rust en ruimte uitstralen. Een rechtbank verdient naar zijn aard een speciale architectuur. Maar dit, dit is een doodgewoon kantoorgebouw, een rechtbank onwaardig. Het heeft de steriliteit van een abortuskliniek. De zalen zyn te klein en niet hoog genoeg. Neem de zittingskamers bij de kantonrechter. Dat zijn gewoon weg afwerkhokjes. Justitie huurt het gebouw voor een periode van twintig jaar. Ik hoop dat daarna teruggekeerd wordt naar een ech te rechtbank." Persrechter mr. S van Dissel be nadert de nieuwbouw daarente gen positief. „Het bevalt hier uit stekend," meidt hij- „Het is een mooi gebouw, met praktische ruimtes, goede voorzieningen, we hebben een grote kantine, het is kortom een preuig werkgebouw." Een voorbeeld: „Ik had op de Verder zitten alle justitie- en rechtbankdiensten nu bij elkaar in één gebouw. Dat is handig. Heimwee naar de oude vertrouw de sfeer aan de Noordsingel? Van Dissel: „Wel eens een klein beetje. Maar daar staat dus meer dan ge noeg tegenover. En bovendien: we zitten hier op de prachtigste plek van Rotterdam." Brandhout In dezelfde nieuwbouw zetelt ook de Belasting- en Douanedienst. Daar is het oordeel over de nieuwe werkplek louter positief. Hoofd afdeling particulieren van de be lastingdienst H. Schellekens zegt: „Een perfect gebouw. Met lekker veel hoeken en gaten. Je hebt nooit het idee dat je in een groot gebouw zit. Als ik dit vergelijk met de nieuwbouw van de belas tingdienst in Amsterdam, dan zeg ik: die is zo strikt, zo kil, hier is het een stuk frivoler," Een vergelijking met de oude huisvesting van de belasting dienst aan dc Puntegsolstraat? Schellekens hoeft er niet over na ogafilQat, Rotterdam—De RET bezuinigt bij de dienstregeling voor het- sei zoen 1997-1998 een bedrag van 3.7 miljoen gulden op bus- en tramlij nen. De bezuinigingen zijn nodig om de korting van rijkswege van 2,9 miljoen gulden op te vangen. De uitbreiding van de frequentie van lyn 20 (kosten: 0,8 miljoen) gaat ten koste van minder goed renderende lijnen. Met dit besluit van de Stadsregio wordt een jegin gemaakt met het 'marktconform' maken van het openbaar vervoer in deze regio. „Zowel voor de uitbreidingen van het voorzieningenniveau als voor de verminderingen daarvan geldt dat de vraag bepalend is geweest voor de gemaakte keuzes," schrijft de Bestuursdienst in een advies. De Bestuursdienst is een ambtelijk adviesorgaan van het college van b en w van Rotterdam. Het succes van lijn 20 (tussen CS en Rotterdam-Zuid) leidt ertoe dat de frequentie van deze tram- verbinding wordt opgevoerd. Een andere verbetering van de dienst verlening is het doortrekken op zondagen van lyn l naar het Oost plein. De gepresenteerde veranderin gen zijn verder allemaal verslech teringen van de dienstverlening. Tram !7(tussen Spangen en Oost plein) wordt opgeheven. Deze lijn kampte met een kostendekkings graad van slechts 9 procent, het geen betekent dat de passagiers slechts 9 procent van de kosten betalen. Tram 1 zal nog-slechts een keer per zeveneneenhalve minuut bij de haltes stoppen:- Ook de frequentie van lijn 6 wordt definitief verlaagd. De kostendek kingsgraad is hier 24 procent, wat veel lager is dan het gemiddelde bij trams. Deze maatregel was al doorgevoerd om de verbetering van lijn 20 mogelijk te maken. Volgens de RET zijn hierover nauwelijks klachten binnengeko men. Bus 37 (WUgenplas-Kraiingse- zoom) wordt opgeheven, omdat deze lijn slechts 37 reizigers per dag trekt De buslijnen 31 (Station Alexander-Capelle), 47 (Zuid- plein-Kralingsezoom) en 48 (Om moord-Station Lombydijen) zul len minder vdok gaan rijden. Lijn 65 (Poortugaal-Hoogvliet) in twee lijnen. Daarvan zal iy n 65 rij den tussen metro Poortugaai en het Delta-ziekenhuis en lijn 74 tussen Hoogvliet en Pemis. Lijn 66 wordt ingekort. Deze bus zal als eindpunt metrostation Wilhel- minaplein krijgen en niet langer Rijnhaven. De Adviesraad voor het Centrum heeft ingestemd met de verande ringen. Wethouder J. van der Tak betreurt de verslechteringen, maar ziet ze als onontkoombaar gevolg van het rijksbeleid Hy wordt daarin gesteund dootife Bestuursdienst die stelt: )VHoe vervelend ook, gegeven van het ministerie van Verkeer en Waterstaat die uitmondt ip nigingen op het openbaarivejwoer en op termijn een voorwaardelij ke kostendekkingsgraad van"4ö,ó 50 procent, zal het maken van dit soort keuzes onvermijdelijk zijn. Bij de maatregelen is met zorg vuldigheid gekeken naar welke ingrepen het minste pijn doen voordcrei2iger," De Bestuursdienst vindt de op-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2