13 Eigen wereldje ambtenaren in Schiedams stadskantoor RET moet rotonde bij Kesperweg slikken Tegenvaller compenseren door extra OZB-verhoging Rotterdams Dagblad mm Bibliotheek zes gulden duurder Maaltijd bezorgen kost voortaan een kwartje Opnieuw vernietigend rapport gemeentewerken Slopershamer vermorzelt Nolet-tijdperk Spuitgasten naar nieuwe op zoek collega's mm Man bedreigd met dolkmes Regels voor brommobielen Bekeuringen uitgedeeld Vreemdelingen in de cel gezet Vrijspraak vc "incest Woonwijk snel opgeknapt Celstraf geëist na messteken Nieuwstraat 140 Spijkenisse telefoon 0181 - 617036 OROBLU "PLAISIR" 40 denier t Waterweg Woensdag 9 april 1997 Schiedam Een 36-jarige Schiedammer werd gisteravond rond eif uur door twee mannen bedreigd en beroofd. De man reed met zijn bromfiets op de Sport- laan toen twee mannen hem dwongen te stoppen en geld van hem eisten. Het slachtoffer werd daarbij bedreigd met een dolk mes. Met de bromfiets en de tas van de Schiedammer, met daarin papieren en een geldbedrag, gin gen de berovers er uiteindelijk vandoor. Waterweg—Eigenaren van brom mobielen, een bromfiets op vier wielen, mogen niet op het fiets pad rijden. De brommobiel is bre der dan een invalidenvoertuig en hoort daarom op de weg. De poli tie waarschuwt dat eigenaren die de vierwieler op het trottoir par keren, een boete krijgen. Voor de brommobiel gelden in principe dezelfde verkeersregels als voor een personenauto. Met dit ver schil dat de brommobiel met een maximum snelheid van 45 kilo meter niet op de snelweg mag. Een gordel dragen, is verplicht en op de achterzijde moet een plaat met het getal 45 worden beves tigd. SchiedamTijdens verkeerscon troles op de Nieuwe Haven, de Burgemeester Knappertlaan en de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam zijn gisteravond 41 automobilisten bekeurd. Zij droe gen geen gordel. Een snorfietser ging op de bon omdat zijn voer tuig een te groot vermogen had. Een bromfietser kreeg een bekeu ring omdat hij op het fietspad reed. Twee automobilisten kre gen een proces-verbaal, één omdat hy te diep in het glaasje had gekeken en de ander omdat hij onder invloed reed van verdo vende middelen. Hoek van Holland De politie heeft dinsdagavond twee vreem delingen zonder een identiteits bewijs opgepakt. Het tweetal was met de Stenaline naar Engeland gevaren, maar daar door de dou ane tegengehouden. Ze zijn op de zelfde boot weer teruggezet naar Nederland. Vermoedelijk verblij ven zij in Nederland ook illegaal. De vreemdelingendienst stelt daarom een onderzoek in, Voorlo pig zitten ze in de cel. Vlaardir^ .a/Den Haag Het Openbaar Ministerie heeft ver geefs getracht een door de Rotter damse rechtbank van incest vrij gesproken Vlaardinger alsnog te laten veroordelen. Twee weken geleden werd in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof vier jaar cel geëist (bij de rechtbank in eer ste aanleg vijf jaar) tegen de 54-ja- rige man, maar deze werd maan dag opnieuw vrijgesproken. Het verwijt luidde dat hij zijn thans 27-jarige dochter vanaf jeugdige leeftijd betastte en ver krachtte, Er was echter te weinig bewijs en bovendien legde de dochter een aantal tegenstrijdige verklaringen af. Het hof achtte derhalve vrijspraak op zijn plaats. Maasland De bewoners van de Zetter, Schout, Leenman en Baanderheer in Maasland weten waaraan ze toe zijn. Nog dit jaar wordt hun wijk opgeknapt en op- gehoogd. Om het aanzicht van de Leenman op het naastliggende bedrijventerrein Het Ambacht te verbeteren, wordt een schutting geplaatst Het ophogen van de verzakte straten stond voor dit jaar op het programma. De ge meente gaf echter voorrang aan een ander project, waardoor op nieuw uitstel naar volgend jaar dreigde, De bewoners waren daar niet blij mee en protesteerden. Inmiddels heeft de gemeente la ten weten het werk toch dit jaar wordt uitgevoerd. MaassluisLeden van de Maas- sluise bibliotheek zullen, als het aan het burgemeester en wet houders ligt, vanaf volgend jaar zes gulden meer contributie be- contributieverhoging die vorig jaar van toepassing werd en geldt voor leden vanaf 18 jaar. Een uitzondering vormen alloch tonen, gehandicapten, minima hun contributie, omdat zij het belangrijk vindt het gebruik van de bibliotheek bij deze groepen te stimuleren. Zo betaalt de jeugd tot 16 jaar helemaal geen talen. De verhoging volgt op een en jeugd. Het college subsidieert contributie. Maassluis - Een door het rijk op gelegde reserve heeft het in de Vooijaarsnota geschetste finan ciële beeld van Maassluis behoor lijk in de war geschopt. Door be zuinigingen en meevallers dacht het college immers een 'stevig fundament' te hebben gelegd voor de begrotingen van 1998 en de drie jaar daarna. Eind maart kregen b en w echter het bericht dat het rijk een zoge noemde behoedzaamheidsreser ve gaat instellen hetgeen ten kos te gaat van de uitkeringen aan ge meenten. Rekening gehouden wordt met een rijksbijdrage die jaarlijks zo'n acht ton minder zal zijn. De voor de komende jaren voorgestelde verhogingen van de onroerende-zaakbelasting zullen daarom, als het aan het college ligt, nog hoger uitvallen. De onlangs uitgekomen Voor jaarsnota 1997 laat zien met welke bezuinigingen en verwachte mee vallers Maassluis de komende ja ren financieel denkt rond te ko men. Zo verwacht het college dat de kosten die samenhangen met de nieuw Algemene Bijstandswet jaarlijks ongeveer twee ton lager zijn. Onder meer door intensive ring van zowel fraudebestrijding als arbeidsmarkttoeleiding is het aantal uitkeringsgerechtigden immers met ruim tachtig afgeno men, Enkele andere verwachte meevallers zijn een toename van de inkomsten van leges voor bouwvergunningen -doorbouw plannen zoals Het Balkon - en la gere lasten door een gunstigere rentestand. Minder baggeren Daarnaast willen b en w bezuini gingen uitvoeren die gezamenlijk enkele tonnen moeten opleveren. Genoemd worden het minder vaak baggeren van de havens, minder geld reserveren voor ei gen risico bij schadegevallen en het beperken van het wegonder houd. Tegenover de reeks bezuinigin gen staat het voornemen om jaar lijks vier ton extra uit te trekken voor armoedebestrijding. Extra geld komt er ook voor de verplaat- sing van de brandweerkazerne en voor het noodzakelijk geacht on derhoud aan enkele bruggen. Voor de uitwerking van enkele ROM-projecten en het REO-rap- port -over de herstructurering van de Maassluise detailhandel - stelt het gemeentebestuur vijftig duizend gulden per jaar beschik baar. Om de komende jaren de begro ting sluitend te krijgen, denkt het college aan verhogingen van het OZB-tarief met respectievelijk 4,6,10,8 en 6 procent voor de ko mende vier jaar. In de Vooijaars nota wordt benadrukt dat Maas- sluizers relatief weinig aan OZB betalen, vergeleken met inwoners van de andere gemeenten in de Rijnmond. „De woonlasten voor huurder/gebruiker zijn in Maas sluis het laagst, terwijl de woon lasten voor de eigenaar/gebruiker iets onder het gemiddelde niveau van de regio liggen." Ook voor de nieuwe tegenvaller Maassluis Eén van de in de Vooijaarsnota voorgestelde be zuinigingsmaatregelen betreft de maaltijdvoorziening voor hulpbehoevende ouderen. Voor het vervoer van deze maaltijden, dat nu nog volledig wordt gesub sidieerd, wil het gemeentebe stuur de ouderen een kwartje gaan vragen. „Dit levert op jaar basis vijfduizend gulden op," motiveert het college. Het bezorgkwartje' zou dan bo venop de 8,25 komen die nu doordeweeks voor een maaltijd - de eerder genoemde behoed zaamheidsreserve - grijpt het college naar het middel van de OZB. Want: „Een verdere aantas ting van het voorzieningenniveau achten wij, mede in relatie tot de relatief beperkte belastingdruk in onze gemeente, niet verant woord." De hoogte van de OZB kan de komende jaren overigens beperkt blijven als de Tweede Ka mer instemt met het voorstel dat wordt gevraagd. In de weekein den betaalt men al wel voor het vervoer: ƒ2,25 aan taxikosten, bovenop de dan geldende 8,60. Een medewerkster van de Stich ting Ouderen Maassluis (SOM) zegt dat heel wat mensen de maaltijden nu al vrij duur vin den: „Een hoop mensen haken af vanwege het bedrag. Ze be stellen dan bijvoorbeeld maar driemaal per week een maaltijd en zeggen dat ze de andere dag dan wel de restjes van de vorige minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van Financien deze week naar voren brachten. Zalm en Vermeend willen de gemeen ten 200 tot 400 miljoen gulden be schikbaar stellen om de belasting tarieven voor de burger laag te houden. Dinsdag buigen de gemeente raadsleden zich in een gezamen lijke commissie over de Voor jaarsnota. Door Menno Haddeman Schiedam De chaos is compleet. Niet alleen bij de afdeling sloopzaken van de Schiedamse Dienst Gemeentewerken, maar ook bij alle andere posten van de dienst is het organisa torisch een janboel. Dat blijkt uit een vertrouwelijk rapport dat het bureau VB-Accountants heeft opgesteld. VB onderzocht het reilen en zei- VB-Accountants belangrijke stuk- len van de Dienst Gemeentewer ken (DGW) in het afgelopen jaar. Belangrijkste conclusie uit het rapport is dat de ambtenaren van de dienst binnen het stadskantoor een eigen wereldje vormen en dat controle van buitenaf nauwelijks mogelijk is. Opnieuw wordt de DGW in Schie dam geteisterd door een vernieti gend rapport. Vorig jaar lieten drie raadsleden met hun berin- dingen over de aanbestedingspro cedure van sloopprojecten het Schiedamse stadskantoor op haar grondvesten schudden. Binnen korte tijd volgden twee eveneens schokkende rapporten v'an de ad viesbureaus Moret Ernst en Young en VB-Accountants. Ook deze handelden over de fraudege voelige en ondoorzichtige manier waarop sloopprojecten in Schie dam worden aanbesteed. Nog geen halfjaar later liggen de uitkomsten van het meest recente onderzoek van VB-Acountants op straat. Het rapport laat geen spaan heel van de weikwijze van de gehele dienst. In de archieven van de DGW ontbreken volgens ken. Veel informatie blijkt in de hoofden van de op voor gemeente werken werkende ambtenaren te zitten, maar niet op schrift te staan. Volgens VB is controle van buitenaf op die manier nauwe lijks mogelijk en hebben de amb tenaren van de DGW 'de nodige speelruimte'. Kritiek Ook heeft het onderzoeksbureau kritiek op de manier waarop er bij allerlei projecten door de uitvoe rende aannemers meerrekenin gen bij de DGW worden inge diend. Bij een goede voor- en nacalculatie kan dat volgens VB worden voorkomen. Daarnaast zet het bureau vraagtekens bij de bestekken die door de ambtena ren van de DGW worden gemaakt. Goede bestekken geven precies aan wat er moet gebeuren. Een aannemer kan zo een exacte prijs geven. Onvoorziene kosten ko men dan bijna niet voor. Juist door dat grote aantal meer kosten en een slechte bewaking van de kredieten, maakt VB- Accountants in haar rapport be kend, kampt de DGW momenteel met een tekort van ongeveer 4,7 miljoen gulden. Net als in de rap porten over de sloopzaken naar voren kwam, verloopt de aanbe stedingsprocedure bij de andere afdelingen van Gemeentewerken (wegenbouw, bruggenbouw) eveneens verre van vlekkeloos, In het rapport noemen de onderzoe kers als voorbeeld het project van het doortrekken van de 's-Grave- landseweg. Maar één aannemer krijgt een uitnodiging om prijsop gaaf te doen. De wegenbouwer dient een offerte van 1,1 miljoen gulden in en wordt door de DGW uitverkoren de klus te klaren. De gemeente vraagt geen enkele an dere aannemer. Raadslid Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schiedam) vindt dat het college op dit moment haar ver antwoordelijkheden moet nemen. Het raadslid dat samen met twee collega's M. Reuderink en M. Sil- jée (beiden PvdA) de afdeling sloopzaken van de DGW door lichtte, is zich inmiddels bewust met 'zijn' slooponderzoek het top je van de ijsberg te hebben be licht. „Wat blijkt is dat het bij de gehele dienst fout zit. Ik heb tij dens de vorige gemeenteraads vergadering twee weken geleden al het één en ander gezegd. Het is nu tijd de wantoestanden op de Dienst Gemeentewerken een halt toe te roepen. Het college moet er per direct voor zorgen dat het be lastinggeld van Schiedammers niet meer op deze manier wordt besteed." Verantwoordelijk wethouder L. A Hafkamp probeert de uitkomsten van het rapport wat af te zwakken. „Er zyn in de afgelopen jaren ook goede dingen gebeurd bij de dienst," reageert hy. „Die ver meldt het rapport van VB-Accoun- tants niet." Hafkamp benadrukt dat na het bekend worden van de rapporten over het falen van de sloopproce- dure er veranderingen bij de DGW zijn ingezet. „Op dit mo ment wordt er hard gewerkt aan het vernieuwen van de organisa tie. Het college is niet echt ver baasd over de recente bevindin gen van het onderzoeksbureau. Van een aantal dingen wisten we dat het niet goed ging. We waren die al aan het veranderen. Maar het is natuurlijk niet zo dat alles slecht gaat." Raadslid Reuderink wijt de enor me chaos bij de DGW aan de ma nier waarop deze jarenlang is ge leid. „De oud-directeur H. de Block was een monaliet. Hij heeft van de dienst Zijn Dienst ge maakt. Hij was de baas en hij be paalde wat er gebeurde. De Block vertrouwde blind op de loyaliteit van zijn medewerkers. De ge meenteraad had al vele jaren eer der moeten ingrijpen. Wij, als po litici zijn nu zelf verantwoorde lijk." Het is een ware attractie dezer dagen, de sloop van het beddengebouw aan de Stadhouderslaan in Schiedam. Voetgangers staan even stil en fietsers stappen af om het laatste overblijfsel van het Nolet-ziekenhuis denderend tegen de vlakte te zien gaan. Stofwolken stuiven op als een verse lading brokstukken de grond raakt. De slopershamer heeft al hele stukken van de In de Jaren zeventig gebouwde vleugel in puin geslagen. De sloop was noodzakelijk omdat het beddengebouw niet meer voldoet aan de huidige eisen van de gezondheidszorg. Psychiatrisch Centrum Joris Nieuwe Waterweg Noord, de laatste gebruikers van het pand, hebben sinds een maand onderdak op een nieuwe plek aan Dr. Noletstraat. Op de plaats van het beddengebouw komt de nieuwe polikliniek van Joris. Foto Roei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen „Zij zijn niet blij, maar wij zijn vrij." Daarmee be vestigde verantwoordelijk wet houder T. W. van der Steen gister avond dat het gemeentebestuur van Vlaardingen geen afspraken heeft gemaakt met de RET over verkeerslichten op vaak door bus sen gepasseerde kruispunten. De kwestie kwam aan de orde by de bespreking van het nieuwe in richtingsplan voor de Mr. L.A. Kesperweg. De meerderheid van de raadscommissie voor verkeer, vervoer en groen maakte de wet houder duidelijk dat zij op de kruising van de Kesperweg en de Van Hogendorplaan liever een ro tonde heeft dan een kruispunt met verkeerslichten. J. Fial (Burger Belangen) zwen gelde de discussie aan. L. den Hoedt (D66), B. E. van der Velde (Groenlinks), M. W. Lensvelt (SGP/RPF/GPV), J.A. Buiva (WD) en W. C. Baris (CDA) sloten zich erbij aan. Rotondes zijn mi lieuvriendelijker, bevorderen de doorstroming van het verkeer en zijn goedkoper omdat ze stroom-, onderhouds* en vervangingskos- ten van verkeerslichten uitspa ren, zo herhaalden zij de in eerde re discussies gebruikte argumen ten. K W. Blumenstock (W2GÖÖ) is de enige uitgesproken tegen stander: „Geen enkel onderzoek heeft die voordelen aangetoond," P. Roovers (PvdA) hield zich giste ren op de vlakte. Hij is 'in algeme ne zin' wel voor rotondes in plaats van kruisingen, maar wilde in dit geval het uitgewerkte voorstel niet zomaar torpederen. „Over tuig mij eerst maar van het voor deel van een rotonde op deze plek," hield hij zijn collega-com missieledenvoor. Met de aanleg van een vrije bus trambaan tussen NS-station Vlaardingen-Oost en metrosta tion Vijfsluizen zal het aantal bus bewegingen op de kruising Van Hogendorplaan/Kesperweg ver minderen. Bussen die op weg tus sen Beneluxtunnel/Schiedam en het Vlaardingse centrum straks het nieuwe buseiland bij het NS- station Vlaardingen-Oost aan doen, komen niet meer op die kruising. Het zullen alleen nog de bussen zijn op de lijnen die vanaf september via Van Hogendor plaan en Westlandseweg (voor heen Sehiedamsedijk) van en naar Holy rijden. Die vermindering ondergraaft het argument in het oorspronkelijke voorstel 'Stadspoort van Vlaardin gen' dat verkeerslichten noodza kelijk zijn om een redelijke door stroming van het busverkeer te garanderen. Daarbij werd name lijk de uitbreiding van het aantal stadslijnen als toename in de bus bewegingen opgevoerd. Bekend is dat buschauffeurs, net als hun collega's op vrachtwa gens, rotondes als vervelende hin demissen ervaren. De RET weet zich bovendien op door verkeers lichten geregelde kruisingen be voordeeld. Voor Fial was dit aan leiding om wethouder Van der Steen te vragen of misschien af spraken met de regionale open baar vervoersmonopolist EET aanleiding waren geweest om van een rotonde af te zien. Immers, zo redeneerde zij, afspraken met een ander regionaal monopoliebedrijf (ENECO) beperkt ook de gemeen te Vlaardingen in haar keuze voor uitbreiding van het aantal ver keerslichtinstallaties. En op de in het plan 'Stadspoort van Vlaardin gen' opgenomen nieuwe T-krui- sing Mr. L.A Kesperweg/Schie- damsedijk zijn verkeersplichten onontbeerlijk, stelde de raads commissie gisteren unaniem vast. Van der Steen en zijn ambtenaren zullen de mogelijkheid van een enkclhaansrotonöc op de kruising Van Hogendorplaan/Ke sperweg nader onderzoeken. Schiedam De Schiedamse ge meentebrandweer begint deze week een campagne om vrijwilli gers te werven. De vuurbestrij- ders hebben om de uitrukdienst van het vrijwillig personeel op peil te houden een aantal nieuwe krachten nodig. De brandweer is op zoek naar enthousiastelingen uit de gehele gemeente. De laatste wervingscampagne die de brandweer hield, was in 1993. Toen lag de voorkeur bij bewo ners van de wijk Spaland. In ver- band met het bereiken van een bepaalde leeftijd, verhuizing of verandering van hoofdwerkgever is de Laatste jaren een groep vrij willigers afgehaakt. De komende weken organiseren de spuitgas ten in de gehele stad bijeenkom sten waar vrijwilligers zich kun nen opgeven. Vrouwen en alloch tonen worden ook van harte uitge nodigd langs te komen. De eerst komende informatiebijeenkomst vindt plaats op maandag 28 april op de kazerne in Schiedam. Den Haag/Vlaardingen De Haag se officier van justitie mr. M. van den Honert heeft gisteren twaalf maanden cel geëist, waarvan zes voorwaardelijk, tegen de 26-jarige E. H. uit Vlaardingen. Hij wordt er van verdacht op 11 februari van het vorig jaar in Delft met een mes ene Patrick te hebben gesto ken. Het slachtoffer raakte daar bij gewond aan pols en oor. De Vlaardinger is op de bewuste dag de woning van zijn vriendin binnengedrongen, waar op dat moment zich ook Patrick bevond om 'een en ander uit te praten'. Tussen de verdachte, Patrick en de vriendin bestond al jaren een gecompliceerde driehoeksver houding. De vrouw koos dan weer een tijdje voor Patrick, dan weer voor de Vlaardinger. Laatstge noemde kon het minst goed met de spanningen van een dergelijke relatie omgaan en heeft een drie tal zelfmoordpogingen achter de rug. Eenmaal heeft nota bene Pa trick hem in leven gehouden. Op 11 februari 1996 wilde de Vlaardinger voor eens en voor al tijd weten waar hij aan toe was met zijn vriendin. Om zeker te zijn dat niemand de confrontatie zou ontvluchten, sloot H. de deur achter zich af. Het 'verhelderende gesprek' ontaardde al snel in ru zie tussen de twee mannen. H. er kent te zijn begonnen met duwen. Al snel kwamen beiden op de grond terecht en bleek de sterke re Patrick de bovenliggende par tij. Hij hield H. in een wurggreep, maar rekende er niet op dat de op straat levende verdachte gewa pend was met een aardappelschil mesje. De Vlaardinger verklaarde daar gisteren tegenover de recht bank over dat hij 'in paniek toe stak. Niet om te doden maar slechts om me te verlossen van de wurgende greep op mijn keel'. Uiteindelijk liet Patrick zijn rivaal los en kondigde doodleuk aan even naar de EHBO te gaan. Hij vroeg of H. de deur achter hem wide dichttrekken. De vriendin had al eerder het hazenpad geko zen. Er restte H. niks anders dan ook maar te vertrekken. Hjj kwam echter op zijn schreden te rug toen hy even later het licht in de flat weer aan zag gaan. In de flat werd hij opgewacht door de tweelingbroer van Patrick, een vriendje van die tweelingbroer en de vriendin. Nu werd H. het slachtoffer van een hele reeks messteken. Na langdurige en in tensieve behandeling op de inten sive care in het ziekenhuis Dyk- zigt kon de Vlaardinger het zie kenhuis verlaten om zich vervol gens direct bij de politie in Delft te melden. Aanklager Van den Honert toon de zich bereid om het dramati sche vervolg op de steekpartij mee te laten wegen in zijn eis. Hij weigerde echter de zware aan klacht 'poging tot doodslag' te la ten vallen. Volgens de officier van justitie heeft H. door wild met het aardappelschilmesje om "zich heen te steken, in een door hem zelf begonnen gevecht, het risico genomen Patrick te doden. Raadsman mr. H. Andel noemde het onmogelijk om in de situatie van de vechtpartij een aardappel schilmesje zo te hanteren dat het een dodelijk wapen wordt. Hij verzocht de rechtbank dan ook om vrijspraak van de doodslag. De lichtere beschuldiging tegen zijn cliënt, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, moet wat betreft de advocaat eveneens van tafel. Zijn cliént verkeerde in doodsnood en had op dat moment geen andere keuze dan zich te verweren met het mesje meent de raadsman. Mocht de rechtbank één van de aanklachten toch be wezen achtten dan bepleit Andel een schuldigverklaring zonder straf. Omdat, zo zei Andel, zjjn cliënt 'door het leven al is ge straft'. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. i panty38/40 t/ni 50/52 normaal 14,95 no 2s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1