Bouwbond laakt fusies binnen FNV North Sea Ferries wil ook een binnen vaartverbinding Nieuwe fabriek van Akzo in Botlek Shell-medewerkster in China vrijgelaten Actiegroep eist tonnen Fokker-donaties terrg .Bi B i li H Sociaal plan Schokbeton Offensief tegen varkenspest President Fiat veroordeeld Staking Philips in Hoogeveen De Schelde in het rood Nedlloyd sluit vestiging Turkije Forse groei bedrijfssparen m Privatisering Schiphol loopt vertraging op Vakbond heeft last van crisis Horeca Nederland Hoek Loos stoomt op in VS Shell-robot gooit tank vol Stad Rotterdam blijft Feyenoord aïs sponsor trouw Havenbedrijf: werf kreeg order Nieuwe Maze terecht IG Metall wil 32 uur werken Donderdag 10 april 1997 Zwijndrecht Bij Schokbeton in Zwijndrecht heeft CNV Steen eh Glas een sociaal plan afgesloten voor zeventig van de honderdvijf tig werknemers. Aanvankelijk wilde het bedrijf wegens forse verliezen bijna negentig banen schrappen. De personeelsleden krijgen afhankelijk van het aantal dienstjaren een aanvulling op hun WW-uitkering. Tien mede werkers kunnen van de VGT-re- geling gebruik maken. Uitzend bureau Start probeert voor de res tende met werkloosheid bedreig de werknemers te bemiddelen op zoek naar andere banen. Den Haag Minister J. van Aartsen (Landbouw) overweegt drastische maatregelen tegen de verspreiding van de varkenspest te nemen. Een daarvan is het ver dacht verklaren van alle zestien honderd varkensbedrijven die sperma van het besmette ki-sta- tion uitWanroij hebben gebruikt. In totaal zou het om één miljoen varkens gaan. Ook overweegt de minister om bedrijven die rond om een besmet bedrijf liggen pre ventief te laten ruimen. Turijn De president van de Itali aanse autogigant Fiat. Cesare Ro- miti, is samen met financieel di recteur Francesco Paolo Mattioli schuldig bevonden aan corruptie. Rómiti is tot anderhalf jaar cel veroordeeld en Mattioli tot zes tien maanden. Beiden zijn van plan in hoger beroep te gaan en blijven voorlopig op vrije voeten. Fiat had een dubbele boekhou ding gevoerd om clandestiene, buitenlandse rekeningen geheim te houden die werden gebruikt om politici te betalen. Hoogeveen De leden van de in dustriebonden van FNV en CNV bij Philips in Hoogeveen gaan maandag voor onbepaalde tijd staken. De onderhandelingen tus sen directie en vakbonden over de verplaatsing van de productie naar Polen zijn op niets uitgelo pen. Zij willen van Philips een ga rantie dat ze niet in de WW terecht komen. Dinsdag mislukte het overleg hierover. Ook een laatste poging liep op niets uit. De vak bondsleden stemden in met een staking voor onbepaalde tijd. In Hoogeveen worden stofzuigers en koffiezetapparaten gemaakt. Vtisslngen Scheepswerf Konin klijke Schelde heeft in tegenstel ling tot de eigen verwachting in 1996 met verlies gedraaid. Verlies gevende projecten en extra lasten drukten het jaarresultaat in het roe»!.. Netto kwam er een verlies van ƒ3,4 miljoen uit de bus. Een lichte verbetering tegenover het verlies van ƒ6,8 rni(joen in het jaar ervoor. De Schelde, waarvan nu nog de meerderheid van aandelen in handen van de overheid is, is op zoek naar een sterke schouder. Samenwerkingsverbanden zijn mogelijk, maar ook een overname van het concern.Alles is moge lijk, We zijn wat dat betreft blan co," zegt een woordvoerder. Rotterdam Nedlloyd sluit de ei gen vestigingen in Turkije. De transportonderneming heeft voor de Turkse markt besloten alleen nog samen te werken met het fa miliebedrijf Gok-Bora, dat voor Nedlloyd onder meer al groepage- vervoer en kledingvervoer deed. De samenwerking met andere Turkse partners is door het con cern beëindigd. Voorburg—Het aantal nieuw afge sloten bedrijfsspaarrekeningen is in 1996 met 500.000 toegenomen. Sinds de invoering van de ni<* ..we -Wet bedrijfsspaaregelingen in 1994 zijn bij banken 3,2 miljoen van dergelijke rekeningen ge opend. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Het totale aantal re keningen van deze spaarvorm kwam daarmee op 2,2 miljoen. Eind vorig jaar hadden werkne mers een tegoed van 9,1 miljard gulden. Maastricht De Bouw- en Houtbond FNV is ontevreden over de grote fusie tussen FNV-vakbonden. Volgend jaar gaan de bonden van industrie, voeding, vervoer en diensten samen. Voorzitter R. de Vries van de bouwbond hekelde vanmorgen het gebrek aan discussie over de richting van de vakbeweging. „Deze fusie komt voort uit wat plotseling pragmatisch mogelijk bleek," aldus De Vries bij de ope ning van het driedaags congres van de Bouw- en Houtbond in Maastricht. Hij wees op de geva ren van de fusie: de nieuwe bond is zo groot dat hij de beleidsont wikkeling van de FNV „met ge mak kan overvleugelen". De bouwbond van De Vries mocht vorig jaar niet meedoen aan de fu sie, hoewel de bond daar wel om had gevraagd. De Vries ontkent dat zijn opmerkingen voortvloei en uit frustratie over die afwij zing. Hij pleit ervoor om in elk geval al le bonden die mensen op de bouwplaats organiseren, te laten samengaan. Momenteel zijn bij voorbeeld de transporteurs van bouwmaterialen aangesloten bij de Vervoersbond en zijn de werk nemers van beton- en steenfabrie ken lid van de Industriebond. De kritiek van De Vries is opmer kelijk. Ook vorig jaar pleitte hij al voor een bouwcluster binnen de FNV. Hij trok die mening later echter in; dat werd gezien als een laatste wanhoopspoging te mogén meedoen met de fusiebonden. De fusiepartners wantrouwden deze plotselinge draai. Volgens De Vries zijn er twee mo dellen voor de toekomst van de FNV: ofwel alle leden worden rechtstreeks lid van de vakcentra le. Momenteel zijn mensen lid van de vakbonden, die op hun beurt zijn aangesloten bij de FNV. Een andere mogelijkheid is drie of vier grote vakbonden te cre ëren. Het vaak genoemde toe komstbeeld van slechts twee FNV-bonden - één voor de markt sector en één voor de collectieve sector - wijst De Vries af. De FNV- voorzitter zou dan te zeer tussen deze twee reuzen worden inge klemd. FNV-voorzitter J. Stekelenburg, die ook het congres toesprak, vindt De Vries' kritiek op de fu sies onterecht. „Die fusie is geen eindstation. De discussie die De Vries wil, blijft gewoon gevoerd worden. Maar een grotere samen werking binnen de vakbeweging komt niet tot stand na overeen stemming over een blauwdruk. Die komt pas als een bepaalde op vatting zich onmiskenbaar van onder af opdringt," Der» Haag De privatisering van de luchthaven Schiphol zal min der snel haar beslag krijgen dan de ministers Joriitsma van Ver keer en Waterstaat en Zalm van Financiën van plan waren. Beide bewindslieden hebben naar nu blijkt morgen in het kabinet on voldoende steun gekregen voor hun voorstel om over te gaan tot het verkopen van het staatsbe lang in de luchthaven. Jorritsma en Zalm zullen het voorstel dat zij in de ministerraad op tafel legden moeten aanpas sen. Het is niet 2eker hoeveel tijd daarmee gemoeid is. Volgens bronnen op het departement van Jorritsma zal het eerder om we ken dan om maanden vertraging gaan. Een van de argumenten die in de ministerraad tegen de ver koop van Schiphol is ingebracht, is de lopende discussie over de toekomst van de luchtvaart in Ne- derland. Fractievoorzitter Rosenmöller van GroenLinks wil deze week, nog een brief van beide bewinds lieden over de ontstane situatie, zeker in relatie tot de nut- en noodzaakdiscussie over een twee de Schiphol. Ook wil Rosenmöller weten in hoeverre de bezwaren van de KLM tegen de voorgeno men privatisering een rol hebben Woerden De Horecabond FNV heeft bij de CAO-onderhanödin- gen veel last van het feit dat het bestuur van werkgeversorganisa tie Koninklijke Horeca Nederland (KHN) midden in een crisis zit. Dit bleek gisteren tijdens de eer ste onderhandelingsronde voor de nieuw; CAO voor 200.000 vaste werknemers in de horeca. ..Iedereen die iets weet van ar beidsvoorwaarden is weg. De nieuwe delegatie kwam niet met onderhandelingsvoorstellen en zei geen onderhandelingsruimte te hebben. Ze hebben twee advi seurs van de Algemene Werkge vers Vereniging meegenomen, maar die zijn nog niet thuis in de bedrijfstak. Dit is heel lastig," zegt M. Koster van de Horeca bond. Maandag maakte een woordvoer der van KHN nog bekend dat zijn organisatie afwil van de toeslagen voor het werken op zondag. Giste ren bleek dat dit voorstel hele maal niet is ingebracht. „Dat kwam geloof ik alleen maar van een beleidsmedewerkers van de restaurantsectie," analyseert Kos ter de chaos in KHN. Met vuurwerk is een nieuwe fabriek met 25 nieuwe banen van Akzo Nobel Chemicals in de Botlek gisteren officieel geopend. Met de productie uit deze fabriek, die vooral afnemers in Euro pa en in het Midden-Oosten gaat bedienen, is Akzo Nobel beter in staat om aan de wereldwijd groeiende vraag naar metaalal- kylen te voldoen. „De keuze viel op Rotterdam vanwege de strategische ligging, die bovendien wordt gecombineerd met korte aanvoerlijnen voor grondstoffen zoals ethyleen en waterstof,"aldus ir. R.M J. van der Meer, Bid van de raad van bestuur van Akzo Nobel. Akzo Nobel is een internationaal opererend concern met vesti gingen in meer dan vijftig landen en circa 70.000 werknemers. Het bedrijf levert grondstoffen voor onder meer producten voor de gezondheidszorg, chemische producten en vezels. Foto Peter de Jong'Cor Vos Schiedam Gassenleverancier Hoek Loos streeft in Nederland en België naar verdere groei op ei gen kracht. In de Verenigde Sta ten, waar met het Amerikaanse dochterbedrijf Holox 32 procent van de concernomzet wordt ge realiseerd, ligt een forse markt groei in het verschiet dankzij de overneming eind vorig jaar van het Amerikaanse gassenbedrijf Sunox. Bovendien bouwt Hoek Loos daar een nieuwe luchtsplit- singsfabriek voor 40 miljoen gul den. Hoek Loos behoort nu al tot de tien grootste gassenproducen- ten van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit het vanmorgen ge presenteerde jaarverslag van Hoek Loos uit Schiedam, Eerder waren de belangrijkste financiële" cijfers al gepubliceerd. Vorig jaar groeide de concernomzet met 3 procent naar 565.3 miljoen en de nettowinst (uit gewone bedrijfs uitoefening) met 17,2 procent tot 57,5 miljoen. In 1995 bedroeg de uiteindelijke nettowinst nog ƒ67,5 miljoen maar dat kwam door eenboekwinst op de verkoop van de medische apparatuur-acti- viteiten, waardoor Hoek Loos thans uitsluitend weer een produ cent en verkoper van technische en medische gassen is. In ons land kon Hoek Loos haar marktpositie versterken. De capa citeit van productieptant in IJ- muiden werd vergroot en in de Rotterdamse Botlek werd het pijpleidingennet dankzij een nieuwe afnemer uitgebreid, Ook voor het lopende boekjaar is Hoek Loos optimistisch. Er wordt een verdere toename van het be drijfsresultaat verwacht. De winst per aandeel zal, ondanks de uit breiding van het aandelenkapi taal die ruim 100 miljoen ople verde, ook groeien, zo verwacht het bestuur. De groei van de onderneming komt voorts tot uitdrukking in het personeelsbestand dat toe nam van 1365 tot 1798 per 31 de cember, voornamelijk dankzij de overneming van bedrijven. Door Yvonne van der Heijden Peking In China is een Chinese medewerkster van Shell op vrije voeten gesteld. Mevrouw Xu Yïchun heeft ruim een jaar vast gezeten op verdenking van het 'stelen en verkopen van staatsge heimen', Over de mogelijke vrijla ting van Xu's collega, He Jinbao, die bij de Chinese oliemaatschap pij CNOOC werkte en ook begin vorig jaar werd gearresteerd, kon Sheli-woordvoerder Frearson geen mededelingen doen. „Mevrouw Xu is vrijgelaten en verkeert in een goede gezond heid. Ze probeert nu thuis bij haar ouders en haar jonge dochtertje op verhaal te komen. Als ze vindt dat de tijd rijp is, zullen we haar toekomst gaan bespreken," aldus Frearson die benadrukte dat het weer wennen aan een normaal ge zinsleven op dit moment voorop staat. De Chinese was in Peking verant woordelijk voor contacten met de autoriteiten over het gigantische petrochemische complex dat in Zuid-China gepland is en waar mee 6 miljard dollar gemoeid is. Shell werkt daarin samen met vier Chinese oliemaatschappijen. De arrestaties zijn door de autori teiten nooit openbaar gemaakt. De specifieke reden waarom de twee functionarissen zijn gearres teerd, is aan de betrokken bedrij ven nooit gemeld. De beschuldi ging 'stelen van staatsgeheimen' wordt in China vaak gebruikt als sprake is van corruptie. Voorwaardeiyke sfcraf Shell heeft in deze zaak steeds verklaard dat geen onrechtmatige handelingen zijn verricht. „Er is geen enkele aanwijzing dat er iets is gebeurd dat indruist tegen ge bruikelijke zakelijke praktijken," zo houdt Frearson ook nu vol. Xu Yichun heeft volgens hem inmid dels terechtgestaan en heeft een voorwaardelijke straf opgelegd gekregen waardoor ze vrijgelaten kon worden. De vrijlating van mevrouw Xu heeft volgens de Sheli-woordvoer der geen invloed op de voortgang van het zogenaamde 'Nanhai-pro- ject', dat bestaat uit een raffinade rij, een petrochemische fabriek en haven- en opslagfaciliteiten in Nanhai. „Wij zijn positief over het project. Op het ogenblik bekijken we de plannen opnieuw met onze Chinese partners en zullen wel licht tot enige wijzigingen beslui ten, maar we gaan er wel mee door," zegt Frearson. Houston Shell start in de Ver enigde Staten een experiment met volledig automatisch tanken. Volgens het toekomstscenario van de oliemaatschappij hoeft een automobilist zijn- auto niet meer uit omdat een robot de tank volgooit. „Het nieuwe systeem zal het tankstation radical verande ren," belooft Shell De Amerikaanse tak van de Ne derlands-Britse maatschappij be gint in Califomië een eerste prak tijktest met het tanksysteem. Bij de zogenoemde Smart Pump rijdt een automobilist het tankstation binnen en geeft aan hoeveel liter van welke brandstof hij wil. Een robot identificeert vervolgens het type auto, maakt de tank open en pompt de aangeven hoeveelheid op. Auto's moeten wel voorzien zijn van een speciale tankdop. Automobilisten 2itten volgens Shell te springen om volledig ge automatiseerd tanken. Uit onder zoek blijkt dat autorijders graag tijd willen besparen en ook e,en grote hekel hebben aan mogelijk slecht weer of aan de benzine lucht op tankstations. Shell heeft acht jaar gewerkt aan de nieuwe technologie. Rotterdam De kans is groot dat Stad Rotterdam Verzekeringen aanblijft als sponsor van de voet balclub Feyenoord. Carlo de Swart, voorzitter van de raad van bestuur van Stad Rotterdam Ver zekeringen zegt:„ïk ga ervan uit dat het huidige contract dat in 1998 afloopt, binnenkort zal wor den opengebroken en worden om gezet in een meeijarige verbinte nis." De Swart uitte enkele weken gele den nog enige aarzeling over de effecten van het sponsorschap. „Natuurlijk hebben wy ons afge vraagd of wij door moesten gaan na de rellen die er zijn geweest en de dode die er is gevallen. Maar de positieve reclame die wij uit onze sponsoring krygen gaf toch de doorslag. Wij gaan er natuurlijk van uit dat er sprake was van een incident." Het bank-en verzekeringscon cern Stad Rotterdam heeft een uitstekend jaar achter de rug. De nettowinst van het concern steeg met 17,6 procent naar 156,9 mil joen in 1996, daarmee kwam de winst per aandeel uit op ƒ4,99, een toename van bijna 14 procent bij een styging van het gemiddeld aantal geplaatste aandelen met 3,4 procent. De omzet van het con cern steeg in 1996 met ƒ0,5 mil jard naar 4,5 miljard, dat is een stijging van 13,4 procent Het premie-inkomen bij de scha deverzekeringen groeide met 18,3 procent naar ƒ1,6 miljard. Het verlies op de autoverzekeringen in 1994 en 1995 werd omgebogen in een winst. Het premie-inko men in het levenbedrijf steeg met 4,7 procent naar 1,6 miljard. De vermogenspositie van het con cern werd versterkt door het in- houden van de winst en de waar destijging van de beleggingen. Het eigen vermogen nam toe met 270 miljoen tot 1,5 miljard een stijging van 21,8 procent. Over 1996 is een dividend van ƒ2,38 vastgesteld, dat was nog over 1995 2,10, Rotterdam—De inmiddels failliet- te scheepswerf Devo Mill in Helle- voetsluïs heeft terecht de op dracht voor de bouw van het har ven-promotieschip Nieuwe Maze gekregen. Volgens directeur P. Struijs van het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam was er niks mis met de financiële positie van de werf op het moment dat de or der, na Europese aanbesteding, werd gegund. Eerder deze week heeft currator mr. G. H. Gispen van Devo Mill gemeld dat de werf op het mo ment van de ordergunning 'de facto failliet' was. Een specialist op het gebied van Europese aan bestedingen stelde daarop dat de werf bij beoordeling van de in schrijving direct buiten de boot had moeten vallen. Scheep vaartdirecteur Struijs van het Havenbedrijf meldt nu aan wethouder mr. J.H.A. van den Muijsenberg dat de aanbesteding van de order volgens alle Europe se richtlijnen is gebeurd en dat Devo Mill alle verlangde fmanci- eei-eeonomische gegevens heeft overlegd. Struijs geeft in zijn brief aan de wethouder aan dat de solvabiliteit van Devo Mill op dat moment wel iswaar negeatief was, maar dat de financiële en algemené positie van de werf 'redelijk' was, Dat de order voor de bouw van de Nieu we Maze aan Devo Mill werd ge gund had de. werf ook te danken aan de lage, zeer concurrerende prijs die het vroeg, bijna twee mil joen gulden minder dan de eerst volgende aanbieder. Devo Mill had volgens het Haven bedrijf voldoende ervaring in het bouwen van aluminium schepen en de TU Delft had op ver kde offerte in technisch opzi als 'gunstig' beoordeeldDe Heivoet- se werf had bovendien de gunstig-" ste levertijd. Rijswijk De actiegroep Kritisch Kritiek heeft mensen via de dag bladen opgeroepen het geld dat ze hebben geschonken voor de actie Houdt Fokker in de lucht, terug te eisen. De actiegroep vindt dat Fokker-donateurs er recht op heb ben geld terug te krijgen, nu het niet meer voor het beoogde doel kan worden gebruikt. De overigens onbekende actie groep Kritisch Kritiek meent dat de gevers „in de maling zijn geno men". Ze eist dat Stork zich aan de afspraken houdt. De inzame ling leverde destijds 490.000 gul den op. Het actiecomité heeft tot nog toe geen verzoeken gekregen geld terug te storten. Volgens secretaris G. Melcuers van het actiecomité Houdt Fok ker in de lucht is er geen sprake van dat het geld terug wordt gege ven. „Het zijn giften. Mensen heb ben vrijwillig gegeven. Indertijd is ook duidelijk gesteld dat dit geld ook voor andere doeleinden zou kunnen worden gebruikt." Het half miljoen wordt nu be schikbaar gesteld als investe- ringspremievoor ex-Fokkerwerk nemers die een eigen bedrijf wil len starten. Ook krijgen ex-Fok kerwerknemers mogelijk een aanvullende uitkering. Berlijn Topman Klaus Zwickel van de Duitse vakbond 1G Metall pleit voor een 32-urige werkweek met inlevering van loon als mid del tegen de massale werkloos heid in zyn land. Hij wil daarmee in 1999 een begin maken in de metaal- en elektro-industrie, die sinds twee jaar al een 35-urige werkweek heeft. Voorman Dieter Schulte van de vakbondsfederatie DGB reageer de enthousiast op het voorstel Hij ging ervan uit dat zo'n plan voor werktijdverkorting pas in 2002 zou kunnen worden ingevoerd. De hoge werkloosheid laat echter geen uitstel toe, zo redeneerde Schulte. De metaalwerkgevers moeten echter niets weten van Zwickels idee. De 35-urige werkweek, die tot en met 1998 is afgesproken, is al veel korter dan in andere grote industrielanden. Werktijdverkor ting biedt verder helemaal geen soelaas, aldus de organisatie. Gesamtmetall vreest juist voor massaal banenverlies omdat be-, drijven hun investeringen in Duitsland dan zullen schrappen, en uitwijken naar het buitenland. Rotterdam Rederij P O North Sea Ferries is vast van plan haar klanten niet alleen over de weg en per spoor, maar ook over het wa ter een verbinding te bieden. De rederij onderhandelt met het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam over aanpassing van de ka demuren van haar terminal in de Beneluxhaven om met een nieu we containerkraan snel binnen vaartschepen te kunnen laden en lossen. Sinds gisteren heeft P O North Sea Ferries een dagelijkse treins- huttle naar de Rail Terminal Bom in Zuid-Limburg, de Bom-Ferry Express, De trein wordt gecombi neerd met de dagelijkse, al langer bestaande, chemietrein van DSM naar het Botlekgebied. 'Per rit kunnen vijf tot tien wagons (maxi maal twintig containers) 'meelif ten'. Vanuit de Beneluxhaven on derhoudt de rederij dagelijkse verbindingen met Felixtowe, Huil en Middlesbrough in Engeland. Voorlopig blijft de shuttle be stemd voor containers, maar- vrachtmanager C. Groeneveld van P O North Sea Ferries ver wacht dat spoedig ook voor het transport van trailers van deze spoorverbinding gebruik kan worden gemaakt. „Wij willen onze terminal in Rotterdam voor alle modaliteiten beschikbaar heb ben," verleii Groeneveld. Nu nog wordt 95 procent van de lading voor de ferries naarEngeland over de weg aangevoerd. De plannen voor een binnenvaart- verbinding zijn een direct gevolg van de onderhandelingen met 'Bom', waar sinds september vo rig jaar de railterminal naast de al lang bestaande barge-terminal operationeel is. Bom moet voor P O North Sea Ferries een 'hub' worden voor lading voor of vanuit Limburg, Zuid-Duitsland én het Ruhrgebied. De rederij verwacht dit jaar via Rotterdam vierhonderdduizend containers, trailers en trucks met oplegger te vervoeren. Met de nieuwe spoorverbinding mikt de rederij ook op nieuwe, lading. „Goederen die nu nog via de Bel gische havens of via de Kanaal tunnel hun weg naar Engeland vinden," verduidelijk Groene veld. Vanuit Bom bestaat op dit moment al een spoorverbinding (zes maal per week) naar Novarra en Verona in Italië. Daarnaast wordt hard gewerkt aan shuttles naar Spanje en Scandinavië,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5