11 Waterwegcentrum in de knel door strengere bouweisen Korenbeurs moet weer centrale plek in Schiedamse samenleving worden Van Netten keert niet terug in raad Sandor Góra benoemd tot directeur Stadsgehoorzaal Voor armoedebestrijding in Maassluis vier ton extra Rotterdams Dagblad ■Hl Nieuwe dijk rondom woongebied maakt plan onhaalbaar Kinderen maken kennis met tennis Partijen eens over hogere huur HET VOOKJAAU BAJ VAN BUUUliH igggg Inbreker betrapt Hardrijders krijgen bon Automobilist vlucht weg Waterweg Vrijdag 11 april 1997 Hoek van Holland De ontwikkeling en de uitvoering van het veelbeproken Waterwegcentrum in Ecek van Holland dreigt opnieuw ernstige vertraging op te lopen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de veiligheidseisen voor de bui tendijkse bebouwing opgeschroefd. Als de minister voet bij stuk houdt, wordt het plan, dat Hoek van Holland moet 'opstuwen in de vaart badplaatsen''absoluut onhaalbaar', al dus een woordvoerder van de deelgemeente. Het Waterwegeentrum is een toe- ristisch-recreatief ontwikkelings plan voor Hoek va" Holland. Het behelst de aanleg \..ti buiilevards met horeca, restaurants, winkels en zogenoemde 'slechtweer-acti- •viteiten'. Daarnaast worden er zo'n duizend woningen gebouwd, waarvan de opbrengst een groot deel van het Waterwegcentrum moet financieren. Negentig procent van de wonin gen is buiten de Deltadijk ge pland: langs de Nieuwe Waterweg via de Langeweg naar het oude duingebied aan de Rechtestraat. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat eist nu dat de veilig heid van die woningen gelijk is aan de binnendijks te bouwen wo ningen. Dat hetekent een kans op overstroming van één keer in de tienduizend jaar. Dit houdt in (kt er een nieuwe dijk om het woon gebied moet worden aangelegd. De kosten daarvan worden ge raamd op zestig miljoen gulden, waarmee het hele plan onhaal baar wordt. Momenteel probeert het dagelijks bestuur van de deelgemeente de minister te bewegen de eisen te versoepelen. Het deelraadsbe- stuur stelt dat het totale gebied zo hoog ligt dat het zelfs bij extreem hoog water nooit onder zal kun nen lopen. Verder wordt onder meer verwezen naar de veilig heidseisen die voor de Maasvlak te gelden. Daar bestaat theore tisch een risico op natte voeten van eens in de vijfhonderd jaar. Of IJmuiden: één keer per dui zendjaar. Het ministerie reageert tot nu toe dat die eisen 'oud be leid' zijn, dat nodig moet worden aangescherpt. De bouwplannen zijn door allerlei zaken al twee jaar vertraagd. Als de bouwvergunning alsnog komt - in Hoek van Holland is men'ge matigd optimistisch' over de kan sen - kan meteen worden begon nen met de werkzaamheden. .Schiedam D65 vindt dat de Ko renbeurs weer een centrale plaats iri de Schiedamse samen- leving moet krijgen. De democra ten hebben, de afgelopen tijd de bevolking de vraag voorgelegd wat er met de .Korenbeurs moet gebedren. Uit die enquête bleèk: dat de meningen over de bestem- ming voor de; Korenbeurs sterk verdeeld zijn. Opvallend was dat in Schiedam-Noord ruim'dertien- procent' van de ondervraagden niet wist wat de Korenbeurs was. Op dit moment wordthét pand op het kruispunt 'van de lange Haven, Scliie en Korte Haven ge bruikt door de tafeltenmsvereni- ging. Tot y(^r;kcirt,werd dejaq-, \venmirate ingenomen door kan- .Topr-" enwérg^emiimte'u van de\f ^Stichting Htr»shcude{ijke"én Ge- rinsvoorlichtrng^enThuiszorg Waterweg-Noord. Incidenteel wordt de Korenbeurs ook nog ge bruikt voor feestelijke bijeen komsten, exposities en verkoop tentoonstellingen. D66 vindt echter dat de Koren beurs een stads-culbtrael cen trum moet worden, waarin Schiedammers zich thuis voelen. Multi-functioneel Het gebouw, maar vooral de bin nenplaats, zou volgens D66 als multi-funcitonele ruimte be schikbaar zijn. Ook is de Koren beurs bij uitstek geschikt om met enige regelmaat tentoonstellin gen, exposities, demonstraties en beurzen té::;houden. Daarvoor wordt het wel noodzakelijk om in; het gebouw-éèh keuken, aan' te léggen om zd'dë incidentele hbre- ca-rnogelijkheden uit te baten: overheid, verenigin gen en bedrijfsleven kunnen in de 'visie van D66 gebruik maken van het monumentale gebouw. Wel moet ernog een. oplossing worden gevonden voor de exploi tatie van het plan, want D66 vindt wel dat die redeljjk dekkend moet zijn. Met de ingebruikname van de Korenbeurs als stads-cultureel centrum is de toekomst van het monumentale pand verzekerd. De bouw van het pand in bode wijk de XVT-stijl startte in 1787. Het bouwen duurde bijna vijf jaar. Het gebouw bestaat uit vier vleugels om een grote binnen plaats die later overdekt werd. Aan de. voorkant van het pand a^MerciiriuS enNeptunuslij'd-'; zainttoe-'hoe Schiedam* iri de S vaarti der volkeren wordt opge stuwd. De wat vooruitspringende middenrisaiieten van de voor- en achtergevel zijn. met zandsteen en pilasterordonnanties bekleed. Het gebouw werd in 1840 na een brand en in 1950 gerestaureerd. Tot 1918 was de Korenbeurs als; koopmansbeurs in. gebruik en daarna heeft het allerlei bestem- mingen gehad. Ook de Schiedammers die; mee hebben gewerkt aan de D66*peiling ge ven de Korenbeurs allerlei ver schillende bestemmingen. Van concertzaal; tot jongerenwonin-. gen en vari dansschool tot aan bingohal. Door van de Korenbeurs een stads-cultureel centrum te ma ken, zoais'-ü66 oppert, izal-eeri f 'gr(mt"deel;van^?ze:^n^e"ss^^ - halvë'hêt woriêri)'tÖt dè mogelijk? hedenbehorenl Zo'n vijftig kinderen kwamen gisteren af op het straattennisevenement op het parkeerterrein achter tennishal Op Dreef in Maassluis. Op uitnodiging van de landelijke tennisbond KNLTB en de Maassluise vereniging Evergreen konden zij kennis maken met de tennissport. Na wat war- ming-up- en behendigheidsoefeningen met het racket was het tijd voor het 'echte' weric en wer den er zelfs wedstrijdjes gespeeld. Volgende week donderdag Is er nog zo'n straattennistoer nooi. Hoewel dit voornamelijk is gericht op kinderen van zes tot en met zestien jaar, zijn ook vol wassenen welkom om mee te doen. Voor de kinderen die gisteren hebben gespeeld, is er op 7 mei een pannenkoekentoernooi. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De politie heeft vannacht een 23-jarige Vlaardin- ger aangehouden in een winkel aan het Veerplein. De politie had een melding gekregen van een mogelijke inbreak ineen kleding zaak. Aan de voorzijde van de win kel was een ruit vernield dooreen straattegel. Bij onderzoek in de winkel werden zowel de tegel als de werper ervan teruggevonden. De man lag op de grónd verscho len achter de toonbank. De Vlaar- dinger is voor verhoor overge bracht naar het politiebureau. VlaardingenDe politie heeft gis termiddag een snelheidscontrole gehouden op de Galgkade nabij de Westhavenkade. Op dit punt proberen veel voetgangers en fiet sers de weg over te steken. De ra dar registreerde ruim duizend au to's, waarvan 74 automobilisten te hard reden. Zij kregen een bon. De topsnelheid lag op 85 kilome ter. Vlaardingen Een onbekend ge bleven man is gisteren tegen de auto van een 72-jarige Schiedam se gereden. De vrouw stopte op de Reigerlaan om voorrang te geven aan het verkeer vanaf de Fazant laan. De bestuurder van een blau we auto zag dat te laat en reed te- gen de auto van de Schiedamse aan. Beide bestuurders besloten daarop hun auto aan de kant te zetten om de zaken af te hande len. In plaats van zijn wagen langs de stoeprand te parkeren, vlucht te de bestuurder met de blauwe auto weg. De politie zoekt getui gen die meer kunnen vertellen over deze bestuurder, Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag - van 18:00 tot 19:00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Tetefoon: 010-4004 444 Schiedam De huur van Schiedamse woningen zal dit jaar gemiddeld met 4,3 procent stij gen. Na uitvoerig en intensief overleg hebben de Woningstich ting Noordvest (WSN) en het Schiedams Overleg Bewonersor ganisaties (SOBO) overeenstem ming bereikt over dit percentage. De afspraken over de huurverho ging worden vastgelegd in een convenant. De huurverhoging is volgens WSN nodig omdat de komende tijd veel moet worden geïnves teerd in het woningbe2it. Dat wijzen -voorlopige- resul taten van een diepgaand onder zoek naar de marktpositie en de 'verhuurbaarheid' van de wonin gen uit. Uit deze inventarisatie blijkt dat een belangrijk deel van de wo ningvoorraad een kwetsbare posi tie inneemt op de woningmarkt. Om de kwaliteit van de woningen te behouden en de continuïteit van WSN te waarborgen, zijn aan vullende maatregelen en investe ringen nodig, meent de wo ningstichting, die hiervoor echter zelf de financiële middelen niet heeft. In afwachting van de definitieve uitkomsten van het onderzoek - die pas halverwege dit jaar wor den verwacht - is met SOBO af gesproken de gemiddelde huur verhoging van juli 1997 te beper ken tot 4,3 procent. Datzelfde geldt overigens voor 1998. Brief In het najaar gaan beide partijen weer om de tafel zitten om meer jarenafspraken te maken over het percentage. Deze zullen worden opgenomen in het nu te sluiten convenant. Eind mei ontvangen alle huurders de jaarlijkse huur- verhogingsbrief met daarin het percentage dat specifiek voor hun woning van toepassing is. De stij ging varieert van nul tot 6,5 pro cent (het door het rijk vastgestel de maximum). VlaardingenCDA-fractievoorzit- ter K W. van Netten, keert vol gend jaar na de verkiezingen niet meer terug in de gemeenteraad van Vlaardingen. De 59-jarige Van Netten vindt nogeens vier jaar raadslidmaatschap 'té veel van het goede'. Daarnaast kost het hem te veel moeite om het politie ke werk te combineren met zijn baan als directeur van de Vereni ging Christelijk Onderwijs in Vlaardingen. Van Netten heeft volgend jaar twee raadsperiodes volgemaakt. Sinds 1994 is hij fractievoorzitter van.de vijf leden tellende fractie van de christen-democraten. Hij was als zodanig ook betrokken bij de coalitiebesprekingen die leid den tot een verbond met WD, PvdA en D66. Vari Netten wist - soms met grote moeite - de frac tie bij elkaar te houden in heikele kwesties rond bezuinigingen op onde*. meer bibliotheek en CJV, de christelijke jongerenvereni ging. Het CDA moest daarbij eer der gedane harde uitspraken in slikken, In de tweede helft van dit jaar stelt de ledenvergadering van het CDA in Vlaardingen de nieuwe lijst vast met kandidaten voor de gemeenteraad. Burger Belangen Over de terugkeer van J. Fial (53), het enige raadslid van Burger Be langen, in de gemeenteraad van Vlaardingen bestaat onzekerheid. In elk geval dient zij de volgende periode (1998-2002) niet uit. „Over anderhalf jaar heeft mijn man veertig dienstjaren en vanaf dat moment zullen we een groot deel van het jaar in ons huis in Frank rijk zitten. Ik vind het niet eerlijk om te zeggen dat ik vier jaar blijf zitten, na de verkiezingen vol gendjaar," aldus Fial, die inmid dels zeven reacties heeft gekre gen op een advertentie in een huis-aan-huisblad waarin ze op volgers zoekt. „De meesten haakten af toen ze hoorden hoeveel tijdje erin moet stoppen. Eén kandidaat is over gebleven en die loopt de komende K. W. Van Netten (links): nog eensvierjaar teveel van het goede. Overde terugkeer van Joke Fial onzekerheid. Foto s Jaap Rozema tijd mee met het raads- en com missiewerk." Voor 1 november moet de opvol ging zijn geregeld, stelt Fial. Het is het moment waarop de inschrij ving voor de gemeenteraadsver kiezingen sluit. „Als mijn opvol ging dan niet is geregeld, houdt Burger Belangen op te bestaan. Natuurlijk is dat jammer, maar er zijn te weinig mensen die zich voor de zaak willen inzetten. En er zjjn te veel mensen die alleen maar afgeven op de gemeente en de politiek, maar zelf niets willen doen." Fial zegt naast de vergaderingen 's avonds, drie dagen in de week aan het raadswerk te besteden. Als eenmansfractie heeft ze die tijd nodig om alle stukken te le zen en vergaderingen voor te be reiden. Daarnaast is ze druk met het bieden van telefonische hulp. Fial zit sinds 1987 inde gemeente raad. In eerste instantie als lid van de SP, maar vanaf 1990 zelf standig als Burger Belangen. Vlaardingen Séndor Góra is sinds 1 april officieel'directeur van de Stadsgehoorzaal in Vlaar dingen. Nu de reorganisatie van de Dienst Welzijn is afgerond, is Góra één van" de 'produktmana- gérs' van de gemeente Vlaardin gen, zoals zijn functie in officiële termen heet. In stilte had Góra al veel langer de touwtjes in han den. Na het ongeval iri septem ber 1995, waarbij zijn voorganger Marten Putman om het leven kwam, was Góra degene die de Vlaardingse schouwburg draai ende hield. Toen en ook nu wordt daar weinig ruchtbaarheid aan gegeven, gewoonweg omdat de aanleiding niet feestelijk is, meent de nieuwe Stadsgehoor zaal-directeur. 'Godzijdank' was hij al bedrijfsleider, zegt Góra over het moment dat hij Put- mans taken overriam. In 1987 was hij er begonnen, samen met Rob de Vries, als educatief mede werker en waarnemend-direc teur. In 1992 werd zijn functie omgedoopt tot bedrijfsleider omdat zijn werkzaamheden daar in de loop der tijd meer op waren gaan lijken. Een taak die hij ver vulde tot.die fatale dag in sep tember. Góra is niet bang voorde komst van het gloednieuwe Theater a/d Schie, dat volgend jaar mei de deuren opent in het centrum. „Vroeger hadden we er ook twee," zegt hij in een uitge breid interview dat morgen in het Rotterdams Dagblad ver schijnt. Góra ziet wel wat in een samenwerking: grote musicals in Schiedam en mooie toneel stukken in Vlaardingen. Maassluis Het Maassluise ge meentebestuur gaat, ondanks de slechte financiële situatie, per jaar 400.000 gulden extra beste den aan de bestrijding van armoe de. In de deze week uitgekomen Nota Armoedebeleid wordt een reeks maatregelen gepresenteerd die de gemeente jaarlijks alles bij elkaar zo'n 840.000 gulden zou gaan kosten. Na de inspraak door burgers en na het advies van de raadscommissie Sociale Zaken zal eind mei uit deze maatregelen een keuze worden gemaakt. De Nota Armoedebeleid geeft een overzicht van de door een project groep gewenste maatregelen om armoede - 'een sociaal/maat schappelijk probleem waarvan fi nanciële problematiek een onder deel is' - in Maassluis te bestrij den. Zo wordt voorgesteld om de al meerdere malen door de PvdA bepleite 100 procent kwijtschel- dingsnorm in te voeren. Door de ze maatregel hoeven mensen die van het minimum moeten rond komen onder andere geen onroe- rende-zaakbelasting meer te beta len. Verwacht wordt dat dit jaar lijks zo'n vier ton gaat kosten; pre cies het bedrag dat het college in z'n totaliteit voor armoedebestrij ding wil bestemmen. Wasmachine Naast de verruiming van de kwijt schelding wordt in de armoedeno- ta ook gepleit voor het verruimen van de bijzondere bijstand. Zo wordt voorgesteld om mensen die vier jaar achtereen van een mini mum moeten rondkomen geld te geven als bijvoorbeeld de wasma chine aan vervanging toe is. Echt paren en éénoudergezinnen die van een minimum leven èn kin deren op de middelbare school hebben, krijgen een vergoeding voor studiekosten. De kosten voor deze vormen van bijzondere bij stand worden geraamd op 250.000 gulden. Om te stimuleren dat alleenstaan de ouders met jonge kinderen uit de bijstand geraken, wordt gead viseerd de hiervoor geldende pre mieregeling enigzins te wijzigen. De ouders zullen, als het aan de nota ligt, een premie ontvangen bij het krijgen van werk als ze kin deren tot 12 jaar hebben. Dat was 5jaar. Daarnaast wil men met het opzet ten van een vrijwiüigersvacature- bank en het hiervoor inhuren van een fulltime kracht vooral langdu rig werklozen 'sociaal activeren'. ..Dit is bedoeld om de positie op de arbeidsmarkt te verbeteren of in ieder geval te voorkomen dat die positie nog slechter wordt." Om de genoemde maatregelen en ook de reeds bestaande voorzie ningen bij de minima onder de aandacht te brengen wordt in de nota voorgesteld onder meer te zorgen voor meer mondelinge, communicatie. Gedacht wordt bij voorbeeld aan een banenpooler die voorlichting gaat geven over mogelijkheden voor bijzondere bijstand. 'i. 'v ->.y -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1