9 Bezuiniging Dol-fijn levert groter tekort op Griezelige beesten voor liefhebbers en angsthazen Raadsleden onderzoeken nieuwe raadszaal Vlaardings songfestival kan tippen aan televisiebroer Inwonertal van Schiedam daalt Stormvloed kering werkt goed tijdens laatste test Echtpaar in huis beroofd Drugs in Franse auto Man laat olie weglopen "Auto brandt geheel uit Dronken achter •het stuur Jonge chauffeur aangehouden Schiedammer overvallen Vaste lasten Maassluis zwembad vallen niet lager uit D66 reikt Participatieprijs uit Rotterdams Dagblad Maandag 14 april 1987 m i De test 2 """van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg is goed ver lopen. Zaterdagochtend vroeg isrie zuidelijke 'deur' korte tijd 'gesloten geweest Vorige week zaterdag werd de noordelijke ^helft van de stormstuw getest Koningin Beatrix stelt 10 mei ■de stormstuw officieel in wer- king door beide deuren korte ..tild te sluiten. Bij de proeven de deuren overigens al léén maar uitgevaren. Wan neer bij storm in de toekomst ,,de_kering moet worden geslo- ten, worden de deuren ook af gezonken. Rijkswaterstaat ..gaat een volledige sluiting ook nog testen, op 11 en 12 mei. De stormvloedkering ligt in de Nieuwe Waterweg tussen Hóek van Holland en Maas sluis. Zij moet bij storm en springtij het water uit de i Noordzee tegenhouden. De deuren bestaan uit drijvende caissons. Pas na afzinking daarvan zitten zij stevig op slot. De kering in de Nieuwe Waterweg is het sluitstuk van v de Deltawerken- Maassluis Een echtpaar is van- morgen thuis aan de Fazantstraat bedreigd door twee onbekende mannen. Zij gooiden een ruit in en haalden het echtpaar uit bed. Zij dreigden met een vuurwapen en een mes. Onder dwang gaf de 53-jarige bewoner geld en siera den aan de daders af. SchiedamTwee mannen en een vrouw uit Frankrijk zijn gister avond aangehouden op de Laan van Spieringshoek. Bij controle van hun auto werden zeven zak jes met softdrugs aangetroffen en één zakje waarin vermoedelijk co caïne had gezeten. De drugs wer den inbéslaggenomen, 'waarna het- drietal naar huis mocht. Vlaardingen Een bewoner van de Nicolaas Beetsstraat in Vlaar dingen kreeg zaterdagmiddag de politie op bezoek omdat hij bij het ^repareren van zijn auto olie had laten weglopen in de straatgoot. Debrandweer moest eraan te pas komen om de olie te verwijderen. Vlaardingen—Aan de Kotterstraat in-Vlaardingen is zaterdagnacht - eenj Ford Sierra uitgebrand. De brand werd omstreeks half twee •ontdekt. De brandweer kon niet 'voorkomen dat het vuur de gehele auto verwoestte. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vlaardfogen De Vlaardingse po litie beeft zaterdag vijf automobi- - listen betrapt op rijden onder in- vloed. Van een 34-jarige Rotter- dammer werd het rijbewijs inge- - ,-vorderd. Verder waren er boetes voor onder meer een 3Ö-jarige —mamuit Maassluis (850 gulden) en een 24-jarigeViaardinger (650 gul- dep), Maassluis Een 16-jarige jongen uit 'Maassluis heeft zaterdag avond een proces-verbaal gekre- geii, omdat hij op de Industrieweg in Maassluis een auto bestuurde. .De politie kreeg met moeite de jongen mee naar het bureau. Hij verzette zich hevig en wist zelfs even, weg te rennen. Schiedam Een 26-jarige Schiedammer is zaterdagmorgen in de Hoogstraat m zijn woon plaats beroofd van zijn portemon nee. Het slachtoffer had net een café bezocht en ging op weg naar een café aan de Grofbaan. Twee mannen liepen mee om hem de weg te wijzen, maar halverwege zetten ze een mes op zijn buik. Maassluis De beoogde bezuiniging van 75.000 gulden op het schoolzwemmen levert Maassluis een nog groter exploitatie tekort van het zwembad op. Dit valt op te maken uit de voor jaarsnota en wordt bevestigd door J. Ph. van den Nouwelant, bedrijfsleider van zwembad Dol-fijn, „Wij krijgen op jaarbasis een bepaald bedrag. Als ze 75.000 gulden bezuinigen, krijgen we dat deel niet. Maar de vaste lasten blijven natuurlijk." In de voorjaarsnota heeft het col lege voor het sehoolzwemm* n aantal mogelijke bezuinigingen op een rijtje gezet. Zo wordt ge dacht om de zwemles vanaf au gustus dit jaar niet meer aan twee. maar aan slechts één basisschool- groep aan te bieden. Eventueel wil men dan wel het aantal weken zwemles uitbreiden. Een andere mogelijkheid is om wel twee groe pen (5 en 6) les te blijven geven, maar het aantal lessen per school jaar terug te brengen van 30 naar 20. De opties leveren jaarlijkse be sparingen op die liggen tussen 65.000 en 101.500 gulden. Het college verwacht, zo valt uit de vooijaarsnota op te maken, dat deze besparingen een negatieve invloed hebben op de exploitatie van het gemeentelijk zwembad Dol-fijn, „Het vestzak/broekzak effect is niet denkbeeldig," zo wordt gesteld. En verder: „Er kan niet worden ingeschat op welke wijze het stichtingsbestuur een vermindering van het aantal afne mers kan opvangen, zonder dat de gemeente zal worden aange sproken op een bijdrage in een hoger exploitatietekort." Bedrijfsleider Van den Nou welant, tevens adviseur van het stichtingsbestuur, is hierover dui delijker: „Je bespaart wel iets op personeel, maar dat weegt daar nooit tegen op. Voor je vaste las ten, je verzekering en belasting maakt het niet uit." Mocht de be zuiniging worden doorgevoerd dan zullen, vertelt Van den Nou welant. voor de 'opengevallen ga ten' nieuwe doelgroepen worden geworven. „Als de politiek er voor kiest, dan doe je daar je best voor. Maar dan praat jc waarschijnlijk meer over een verschuiving Aquajogging zou dan misschien van de avond naar de morgen worden verplaatst." Van den Nou welant ziet in de voorgestelde be zuinigingsmaatregel nog een an der bezwaar: ,,Een jaar school zwemmen houdt ook lichamelijke oefening in. Als we het dan steeds over bewegingsarmoede hebben, speelt dat ook mee." Vlaardingen—-Voor de vijfde maal reikt D66 Vlaardingen de Partici patieprijs uit. Genomineerd zijn dit jaar de afdeling Vlaardingen van de ouderenbond ANBO, de stichting Hof van Spektakel en het Jon gerencentrum Europa van de Stichting Welzijn. De prijs wordt woensdag om 17.00 uur uitgereikt in het café-restaurant De Gulle Waerd aan de "Westhavenkade. D66 Vlaardingen heeft de prys in 1993 in het leven geroepen om personen of instellingen die zieh op bijzon dere wijze inzetten voor participatie van medeburgers in de Vlaar dingse gemeenschap, te belonen en extra onder de aandacht te bren gen. Nu de bouw van het Stadserf zijn einde nadert, konden de raadsleden van Schiedam zaterdag voor het eerst zien wat binnen de muren van de bouwplaats gebeurt. Tot voor kort was het bouw terrein van het Stadserf, waarin de bibliotheek, het gemeentelijk archief, het nieuwe theater en een deel van het stadskantoor komen, voor de raadsleden nog verboden terrein. Het Stadserf wordt in de loop van dit jaar in fases opgeleverd. Verwacht wordt dat het gebouw in de loop van 1998 klaar is. De totale kosten voor het Stadserf bedragen momenteel 55 miljoen gulden. Dat is tien miljoen gulden méér dan aanvankelijk was begroot. Foto Roet Dijkstra Door Jos van Nierop Vlaardingen Waar maak je dat nou mee; artiesten die door de foyer rennen en bij de bar in de rij staan voor een zak je chips. Het is pauze tijdens het Vlaar dings Song- en Miniplay-backfestival en de jeugdige playbackers hebben zojuist opgetreden. Na de pauze was het giste ren in de bijna volle Stadsgehoorzaal de beurt aan talentvolle zangers en zange ressen. Winnaars bij de miniplaybackers wer den de Maassluise zusjes Kimberley en Robin Uleman met hun meesterlijke act van The Blues Brothers. Bij het songfes tival was het, net als vorig jaar, de Haag se zangeres Souad die met de eer ging strijken. Het festival liep overigens be hoorlijk uit, waardoor het optreden van Maribelle werd ingekort. Vooral familie, vrienden en fans van de deelnemers waren gistermiddag afgeko men op het achtste Vlaardings Mimplay- back- en Songfestival. De kwaliteit van de kandidaten in de Stadsgehoorzaal was -zo onderstreepte organisatrice en presentatrice Rita Young na afloop - be hoorlijk hoog. Niet voor mets ging het om de finale en kwamen de deelnemers uit heel de provincie. Veel van hen kon den zeker tippen aan de talenten die bij Hennie Huisman op televisie komen. De 8-jarige Rianne Schrage trad daar al eens op. Met haar prachtig geplaybackte Nina Hagen-act werd ze nu 'maar' derde. Naast de kandidaten trad ook een echte Eurovisiesongfestivaldeelneemster op. De zangeres Maribelle bracht het pu bliek met haar liedjes in Zuid-Ameri kaanse sferen, maar moest haar optre den inkorten omdat de festivalmiddag nogal aan het uitlopen was. Niet om vijf uur maar pas om halfzeven werden de prijzen uitgereikt. Rita Young daarover: „Als eenmaal de eerste optredens uitlo pen, kun je dat niet op de andere kandi daten gaan inkorten." De presentatrice zou graag zien dat miniplaybackfestival en songfestival om deze reden op ver schillende dagen worden georganiseerd: „Was het maar waar! Maar dat is financi eel niet haalbaar." Frans Bauer, vorige week al te zien in Vlaardingen, was nu te bewonderen bij de miniplaybackerr.. Viaardinger Joey van der Velden (10) Het - begeleid door zusje Antoinette (7) cp de panfluit - het publiek meeklappen met een Duitstalig lied van de populaire zanger. De twee Van der Veldens zijn echte 'ras-play- backers' die veel festivals bezoeken zo gaf Rita Young aan. Een volmondig 'nee' lo-eeg ze te horen op de een beetje peste rige vraag „Jullie worden toch niet door je vader en moeder gestuurd, hè?" Het Vlaardingse duo behaalde geen po diumplaats, iets wat een Maassluis duo wel lukte. De zussen Kimberley (11) en Robin. Uleman (8) wonnen met een per fecte en humoristische uitvoering van 'Rawhide' van The Blues Brothers. „Vooral zo doorgaan," (waar hebben we dat eerder gehoord), luidde het advies van één van de juryleden. De hoofdprijs bij het songfestival, uitgereikt door bur gemeester L. W. Stam, was net als vorig jaar voor Souad. Deze zangeres uit Den Haag vertolkte haar zelfgeschreven lied niet alleen zuiver, maar ook nog eens zeer krachtig, met volume. De jury sprak daarom ook van 'een expressieve uitsira- ling'. Scholiere Souad verklaarde -haastig, want ze moest voor een ander optreden snel naar Purmerend- dat ze het niet had verwacht: „Er waren zoveel goede kandidaten." T\veede werd de in een glitterjurk gestoken ('ze staat te fon kelen als een ster') Jaeintha Brice uit Schiedam met 'Run to you' van Whitney Houston. Ook de Vlaardingse Sisca van der Lugt zong een Whitney Houston- nummer. Van der Lugt werd in de zaal De8-jarigeRianneSchragetradaleensopindete!evisie-versievandemini- playbackshow. Met haar prachtig geplaybackte Nina Hagen-act werd ze in de Stadsgehoorzaal derde. FotoRoeiDijkstra beloond met het luidste gejoel en geklap en bovendien ontving ze de pu blieksprijs van de luisteraars van Water weg FM. Rita Young kon tenslotte trots melden dat ze voor de deelnemers nog een extra prijs in petto had: alten mogen een keer optreden voor het Veroniea- programma Call-TV. Schiedam Het inwonersaantal van de gemeente Schiedam is opnieuw gedaald. De gemeente stond eind vorig jaar op de grens van 75.000 inwoners, maar dat aan tal is tot nu toe niet gehaald. Sterker nog: het inwonersaantal is in de maand februa ri zelfs met 45 afgenomen. Desondanks blijft Schiedam wel de tweede stad in de Rijnmond. Op de voet gevolgd door buurgemeente Vlaardingen. De afname van het aantal inwoners wordt ^.vooral veroorzaakt doordat er.op,ditjnp-^ ~vm£rit ïri^cHiedKni' Rauwelijks "niéuw- bouwwoningen worden opgeleverd. Daar naast komen in 'de wyfc Nieuwland steeds meer flatwoningen leeg te staan in ver band met de naderende sloop. Als gevolg hiervan neemt de bewoonde woningvoor raad tijdelijk af en daarmee ook het inwo nertal. Verwacht mag worden dat deze lichte terugval binnen enige tijd tot stil stand zal komen omdat dan de sloop/ nieuwbcmwlocatie rondom de voormalige Dr. Boslaan en Van Hogendoipstraat ge reed komen. De afgelopen tien jaren is het inwonertal in de meeste gemeenten in de Rijnmond. toegenomen. De toename is het grootst in de voormalige groeikernen Spijkenisse (25 procent), Hellavoetsluis (16 procent) en Capelle aan den IJssel (15 procent). Het merendeel wan de groei in deze gemeen ten heeft zich in de jaren tachtig voorge daan. In Schiedam is het aantal inwoners met acht procent toegenomen. In tegenstelling tot de groeikernen is Schiedam vooral in de jaren negentig groter gegroeid. Sinds vorig jaar kan het zichzelf de één na groot ste gemeente in de Rijnmond noemen. Schiedam nam die titel over van buurge meente vlaardingen. Dat is overigens één van de weinige regiogemeenten waar het huidige inwonertal lager is dan in 1985. Door Desiree van der Jagt Schiedam Het is dringen in het klaslokaal waar de 'enge dieren' staan. Vogelspinnen, slangen, een enkele hagedis en een schorpioen maken dat jonge, maar ook wat oudere Schiedammers gefasci neerd blijven stilstaan voor de terrariums. De angsten en wel licht de fobiën zijn voor even ver geten en met opperste bewonde ring wordt gekeken naar die mooie, maar lang niet altijd onge vaarlijke dieren achter glas. „Ik heb weieens een plaatje gezien, maar zo in het écht is het gewoon ongelooflijk dat dat bestaat," zegt een - oudere Schiedammer met enige verwondering in zijn stem. Het natuureentrum De Boshoek in Schiedam stond gistermiddag in het teken van het zestigjarig bestaan van de de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Speciaal voor die ge legenheid werd De Boshoek voor een dag omgetoverd tot klein rep tielencentrum. Naast de levende dieren konden de bezoekers ook naar allerlei diapresentaties kij ken en waren er in en om De Boshoek allerlei standjes. Maar de bijzondere expositie trok toch de meeste aandacht. De unie ke, uitgebreide tentoonstelling is opgezet in samenwerking met de Voor vijf piek konden de bezoekers van De Boshoek op de foto met een vogelspin. Foto Roei Oijkstia stichting HEC, het Herpetoligiseh Educatief Centrum. In het lokaal lijkt het steeds druk ker te worden. De temperatuur is hoog en loopt ook steeds verder op als de bezoekers blijven toe stromen. Vooral bij de vogelspin nen en de slangen ts het dimgen. De 14-jarige Nico Thenu kijkt vol bewondering naar een vogelspin Hel beestje, dat m een terrarium- pje met takken zit. verroert zich met. „Het is echt een heel mooi dier." zegt Nico, „ik zou er zelf wel een willen hebben." Op school is hij momenteel bezig met de ver zorging van dit soort beesten. „Volgens my is een stang wat moeilijker houdbaar. Het lijkt mij lastiger om voedsel voor een slang te vinden. Ik zou voor een vogel spin kiezen." Op de achtergrond luistert zijn moeder mee. Ook zij vir.dt het diertje in de glazen bakken erg mooi. „Ik zou er geen bez'vaar te gen hebben om er één in huis te nemen, maar dan wil ik wel eerst eens weten of zo'n diertje goed te houden is." Een aantal bakken verder wordt de gedachie dat het moeilijker is slangen te houden dan vogelspin nen, direct gelogenstraft. Voor het terrarium met derode rattensiang zit Schiedammer Michael van Huygevoort. Hij is een echte lief hebber. Thuis heeft hij vier van deze slangen. ..Slangen hoef je met elke dag te voeren. Een keer per week gooi ik er muizen bydat is voldoende," vertelt hij. Michael volgt iedere beweging van de tentoongestelde rode rat tensiang Het dier knoeit door het zaagsel en komt dan weer boven. „Hij is heel mooi." zegt hij. Thuis heeft hij er vier. „Het zyn rode en gele rattenslangen. maar ze zijn nog niet zo groot als deze," zegt hy als hij nog eens met bewonde ring naar het terrarium wijst. Dat vogelspinnen en slangen van achter glas een stuk minder eng eruit zien, wordt een stukje ver der in het lokaal duidelijk. Voor vij f piek mag het publiek op de fo to met een kleine python of een vogelspin. Bij een stoere tiener wordt de spin net naast zyn rech teroog gezet. Aangespoord door /yn vriend, die overigens niet op de foto gaat, lacht hy ontspannen als de foto wordt genomen. Eng was het niet. zegt hij, de spin kriebelde alleen een beetje. Twee kleine broertjes worden sa men met de slang vastgelegd. De oudste, een ventje van een jaar of zes, is stoer maar zyn kleine broertje vindt dat glibberige beest rondom zijn nek helemaal niets. Nog voordat de fotograaf af kan drukken is het ventje, met alge mene instemming van het toekij kende publiek, al vertrokken. Dat de grote broer alleen op de foto is geweest met slang en helemaal niet bang was, kan daarna bijna memand in de zaal zijn ontgaan. Buiten is de scheiding meteen duidelijk: je hebt mensen die stoer met een foto pronken en je hebt mensen zonder foto, maar die zijn - in veel gevallen - al blij dat ?e zonder angstaanval die 'en ge' beesten aan zich voorbij heb ben laten gaan. Maandag 14 april MAASSLUIS Nationale Boomplantdag ROTTERDAM SKVR Muziekschool Centrum- West. Leerlingenuitvoering key board, 19u. Luxor Theater. Gol den Earring, 20.15u. De Doelen Gr.z. Beroemde Barokorkesten. Musica ad Rhenum, 20.15u. Nlght- town. Cubop City Big Band, 21u. Popular. Popifilm's Huis, 21.3ÖU. Lantaren/Venster. StPetersburg programma. Danstheater en füm- prog. Zaal De Unie. Transforma ties in de rotterdamse binnenstad, 14u. Dinsdag 15 april SCHIEDAM Dc De 4 Molens. Modeshow, 10,00- 13.0ÖU. Podiumcafé. Jamsessie, 21.3Qu. v MAASSLUIS Nationale Boomplantdag - ROTTERDAM De Doelen Grz 'Rotterdam zingt van Hem'. Deo Cantemus, 20u. Dizzy. The Houdini's, 22 u. Luxor Theater. TinekeSchouten,20.15u. Theater Zuidplein Gr.z. Antigo ne, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Woud, 20.15u. Lanta ren/Venster, St.Petersburgpro- gramma. Dans, Theater, filmpro- g»\ Zaal De Unie. De nieuwe direc teur, 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Everyone says I love you' (al) dag.I3.I5-16-18.45-21.30. Calypso2: 'Shme'(al)dag,13.15-16- 18.45-21.30. Calypso 3: 'Crash'(16) dag.l 8.45-21.30, ma.di.ook 13.15- 16. Cinerama 1'Dante's Peak' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'Jerry Maguire' (al) dag. 1315-16-18.45-21.30. Cine rama 3: The Devil's Own' (16) dag. 18.45-21.30, ms.di.cok 13.15- 16. Cinerama 4: "Mars attacks!'(12) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 5: 'Star Trek: First contact' (12)dag.l3.15-16-18.45-21.30.Imax Theater: 'Ring of fire' (al) dag. (beh.ma.) 14-16. 'Special Effects' (al) dag.(beh.ma.) 15-20.45, ma.al- leen 20.45. "Star Wars special edi tion' (al) dag.18.30. 'Microcosmos' (al)dag.(beh.za.di.) 17. Theempire strikes back' (al) dag.2i.45. Ven ster 1: 'I shot Andy Warhol' (al) dag.20, Tierra" (16) dag.(beh.ma.) 22. 'Secrets and lies' (al) wo.14. 'Sneak Preview' ma.22. Venster 3: 'Kolya' (al) dag. 19.30-22, wo.ook 14.30. Venster 4: 'De Ruslui' (16) ma.di.wo. 20. 'Th<1 pillowbook' (16) dag. 22, wo.14.30. Venster 2:'Nove- centodee! l*ma.20, wo.14.'Twintig dagen zonder oorlog' di.19.30. 'De fontein' di.22. 'Ik was Stalin's lijf wacht' wo. 19.30. Window to Paris' wo.22. Lumière 1: 'Theempire stri- kes back' (al) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Lumière 2: 'Romeo 4 Juliet' (16) dag, 18.45-21.30, ma.di.ook 13.15-16. Lumière 3: 'The first wi ves club' (al) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Lumière 4: 'Ransom* (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Rexane: 'Orgie in New York' (16) t/m wo. doorJ.voorst, Pathé 1: Dante's Peak' (12) dag.l 1.30-14-16.30-19- 21.30. Pathé 2: 'Metro' (16) dag.16.25-19-21.40, ma.di.ook 11.10-13.45. Pathé 3: 'Star Wars special edition* (al) dag.l 1.30- 14.45-18.05-21.lO.Pathé4: TheDe- vil's Own' (16) dag.U.20-13.50- 16.20-18.50-21.20.Pathé5: TheEn- glish Patient' (12) dag.11-14.20- 17.35-20,50. Pathé 6: '101 Dalmati ans' (al) dag.13.35-19.10. 'Fierce creatures' (al) dag.1110-16.50-22. Pathé 7The empire strikes back' (al)dag.l 1.50-14.40-18-21.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1