ach Spart r o p Bal na... Sparta vindt Frank Kooiman veel te duur Goeie bal, Bosselaar! 'Wat Peper voorstelt met fans, wil de KNVB ook' Lance Armstrong: 'Ik houd nu rekening met een ander leven' Arsenal: 'Veel liever Bergkamp dan Baggio' Het laatste woord Vrouwen krijgen ook een krans na Elfstedentocht Doelman slaat arbiter blauw oog Zelfmoord in plaats van US Masters Johan Cruijff op de renbaan La Ventura Rotterdams Dagblad Maandag 14 apnl 1997 Het legioen van Feyenoord werd gisteren met 30 bussen en niet per trein, zoals gewoonlijk, naar Tilburg vervoerd. Onder begeleiding can een enorme politiemacht, ME'ers en helicopters. Uit angst voor con frontaties met Ajax-fans op weg naar Eindhoven. Burgemeester Pe per wil dat combi-regelingen worden afgeschaft en dat supporters niet langer in een refienvak worden gestopt. Want op die manier bloeit slechts het collectief. Jorien van den Herik: „Ik heb gehoord van de ideeën die Pe per heeft. Ik zou het geweldig vinden als we dat kunnen berei ken. De supporters op een norma le manier, zonder aparte begelei ding van politie, in het stadion la ten plaatsnemen en naar de sta dions laten reizen. Dan gaan we weer naar een normalere situatie en een normalere maatschappij toe. Er is slechts één belangrijke voorwaarde aan verbonden. We moeten wel weten wie er in de sta dions zitten. Als er iets gebeurt moetje weten wie er binnen is en waar men zit. Ik ben het ermee eens dat de aanpak die de laatste jaren is gehanteerd, niet heeft op geleverd wat men had gehoopt We hebben ondanks alle maatre gelen en vormen van veiligheids beleid nog steeds te maken met supportersproblemen in de maat schappij. Je ziet dat hele suppor- terskemen zich verplaatsen en sa menklonteren. Ze vormen een maatschappij binnen een maat schappij, Daar moeten we inder daad vanaf." Willem Veenman, voorzit ter supportersvereniging Feyenoord: „Ik denk niet dat het plan van Peper ooit te rea liseren is. Dat kan gewoon niet. Daarin krijg je de clubs, de KNVB en de poltie niet mee. Ze stellen op dit moment alles in het werk om het supportersgeweld te be teugelen, zitten bovenop alle van dalen en dan zou men in een keer rigoureus. eea. and ere weg in slaan. Ik ben het overigens wei met Peper eens! Wantik zal je ver tellen dat ik het meer dan zat ben Wülv 'igh kan om met al die combi-treinen en bussen naar wedstrijden vervoerd te worden. Je mag geen stap bui ten je bus, je trein of je suppor ters groep zetten. Als je in het sta dion aankomt word je inderdaad in het meest zwaar bewaakte rel- lenvlak gepleurd en daarna word je als eën stuk vee weer afge voerd. Ik weet uit ervaring dat mensen daar agressief van wor den en dat je als supporter dan geen prettige middag beleeft." van Rhee, manager vei ligheidszaken KNVB: „Ik kan me precies voorstellen wat Peper bedoelt Want eigenlijk is dat precies wat wij bij de KNVB ook nastreven. Het is een van de hoofddoelen in ons stadion- en veiligheidsbeleid. Ik vergelijk een voetbalwedstrijd wel eens met een feest. Als je een feest organi seert, geef je je gasten die van ver komen het eerst eten en drinken. Bij het voetbal doen we het pre cies andersom. We behandelen de supporters die van ver komen het slechtst. We geven ze de rotste plaats, in een rellenvak, ze heb ben nauwelijks kans om gebruik te maken van de voorzieningen in het stadion. Kortom, zo moet je dus niet met ze omgaan. Aan een kant ben ik al blij dat er in veel stadions hekken verdwijnen langs het veld. Daarvoor in de plaats komen grachten, zodat sup porters vnj uitzicht hebben op het veld. Het zou ideaal zijn als vroeg of laat de supporters weer nor maal naast elkaar in een stadion kunnen zitten. Daarom vind ik het heel goed wat Peper voor stelt." Moet kunnen „Surinamm zijn veel neer gevoelsmensen dantoij. Voor ons ishetver- stand te belangrijkgeworden. Jemoet ze vaker een aaigeven. Omdatze daar heel gevoelig voor zijn," Fcppe de Haan in Pan orama. 1 - „Wespelenomnietteveriiezen, maar ja, we winnen wel bijna alle wed strijden. Verdedigend zit het perfect in elkaar enEdde Goey staat als een gek te keepen." "lean-Paul van Gastel in VL ^eindstand! Dat gaat er bij mij niet in. Datmag nooit gebeuren ais je bij „een topclub speelt. Bij Willem II trainden vx veel scherper/' JJfopiualsVan Gastel ^fcfcebde jongemverbodenkinderen te nemen. Opawordenis degena- '^eklapvoormij. Hoemoetikdatindecafésverkopen? Ikbedoel.aande •.meisjes. Haha. Het woord opa alleen ai zeg. Nee echt, ifcdoe daar grap pig over, maar ik maak mij daar zorgen over, Jan Mulder in het AD. „Yburi is een echte uoetbaUer, maar mei een inte lligente. Da'snog erger dan een domme wetbaüer." Weer Jan Mulder. „Maar daarmee zeg Üc niet dat ik het alsmaar doehè.Ikben helemaal geen vrouwenvemerder. Iedereen is bezeten van de sex, ik ben er niet bezeten wan, totaal niet. Dat is juist zo aangenaam." Nogmaals Jan Mulder. Sparta moet op zoek naar een andere opvolger dan Frank Kooi man voor Edward Metgod. De vraagprijs die WV voor hem ver langt vindt Sparta veel te hoog. Een reserve-doelman heeft Sparta inmiddels weL De bespre kingen met Johan van der Werff, de 23-jarige keeper van Kozakken Boys en het Nederlands amateur- elftal, zijn op een oor na gevild. Zowel John Nieuwenburg als Arjan van der Laan begon de wed strijd tegen Roda JC in een shirt met rugnummer 7. Foutje van elf talleider Puck de Vries? „Nee hoor, dat is de schuld van Nieu wenburg zelf, die met goed op de lijst heeft gekeken welk rugnum merhij had," aldus Sparta's elftal- leider. Pas na achttien minuten had vierde official Lamers de fout in de gaten en kreeg Nieuwen burg het shirt met rugnummer b door Carlos Fortes overhandigd. De wedstrijd Dordrecht'90- MW begon een aantal minuten te laat. De fans van Dordrecht had den het veld bedekt met closetpa pier, Gemt Brokx keuvelde gisteren bij de wedstrijd Willem II-Feye- noord (0-2) uitgebreid met assis- tent-bondscoach Johan Neeskens. Nam de scheidende burgemees ter van Tilburg op het ereterras al vast een voorschot op 2ijn toe komstige rol als voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB? Brokx hield zich na af loop op de vlakte. Maar afwijzend was zijn reactie zeker met. „Ik lees overal dat ik kandidaat ben, maarzelf hebik officieel nog mets vernomen," zei hi). „Zolang ik niet ben gevraagd, kan ik mets zeggen. En als ik gevraagd word' Dan moet ik eerst nadenken over het antwoord. Dat probeer ik al tijd te doen." Met voor de meeste clubs nog zes duels m de eredivisie te voet ballen is de grens van drie miljoen toeschouwers gepasseerd, Dat is bijna een half miljoen meer dan vorig seizoen rond dezelfde tijd Het totaal staat nu op 3.006.928. Vong seizoen was dat ongeveer 2.560.000. De stijging komt overi gens voor het grootste gedeelte door Ajax, dat dit seizoen de Are na betrok. In dat nieuwe stadion zitten bij vrijwel elke thuisbeurt ruim 45.000 toeschouwers. In de Meer waren dat er nog geen 20.000. De dertien thuisduels van Ajax tot dusver leveren dus een positief verschil van ongeveer 350.000 liefhebbers op. Elk jaar weer breken honkbalbestuurders zich het hoofd over de vraag wie ze deze keer weer het nieuwe seizoen zullen laten inluiden. Dit maal was de keuze snel gemaakt. Het ont staan van de federatieve vereniging Sparta/ Feyenoord Rotterdam bracht het nieuwe be stuur op het fdee twee grote namen uit het roemrijke voetbalverleden van beide clubs te vragen de ceremoniële handeling te verrich ten. Henk Schouten en Tinus Bosselaar kon den vroeger aardig met een bal overweg en zouden, zo werd voetstoots aangenomen, hun hand niet omdraaien voor een worp richting thuisplaat. Dat klopte. Beide balvirtuozen kweten zich zaterdag voor aanvang van Spar- ta-HCAW alleszins verdienstelijk van hun taak. De blik van Tinus Bosselaar geeft aan dat hij het gooien als een hoogst serieuze bezigheid beschouwt. Achter hem kijkt Henk Schouten lachend toe. Foto M«he1 Blertiulzefv'Cof Vos De volgende Elfstedentocht wordt opgesplitst in twee wed strijden. Het bestuur van de Ver eniging De Friesche Elf Steden heeft besloten ook voor wouwen een aparte wedstrijd uit te schrij ven. Tijdens een reünie van vrouwelij ke deelnemers aan de 15e Elfste dentocht maakte voorzitter Henk Kroes de tweedeling bekend. De schaatssters zullen nog wel tege lijk met de mannen van start gaan. In tegenstelling tot het ver leden krijgen de vrouwen nu een eigen klassement en eigen prij zen. In de laatste Elfstedentocht moes ten de wedstrijdrijdsters finishen binnen de tijd van de mannelijke winnaar plus maximaal 30 pro cent. Schaatssters hoeven in de toekomst alleen nog maar de tijd van de winnares in de gaten te houden. Voor een klassering mo gen zij 20 procent langer over de tocht doen. Klasina Seinstra finishte op 4 ja nuari als 60ste. De Friezin, die toen een maand zwanger was, gleed als snelste vrouw over de eindstreep. Bij de huldiging kreeg alleen winnaar Henk An- genent een krans. Seinstra stond met lege handen. Voor de volgen de winnares laat het Elfstedenbe- stuur ook een krans maken. Tijdrekken, zei je? Ik zal je leren r Foto Hij kreeg rood voor tijdrekken, maar was vervolgens zo snel dat de scheidsrechter kansloos was. Doelman Valtemir van de Biazili- aanse tweede-divisieclub Rio Branco sloeg en schopte arbiter Gonsalves waar hij hem maar ra ken kon. Deze liep daarbij een blauw oog op. Rio Branco speelde voor de beker tegen topclub Fla- mengo. Valtemir vreesde voor al te veel tegendoelpunten en deed het rustig aan. Het kwam hem op een tweede gele kaart te staan, En toen ging-ie over de rooie. Rio Branco verloor met 5-2. De doel man hangt een schorsing van een jaar boven het hoofd. Door Peter Ouwerkerk Zijn haar is terug. Op zijn hoofd, zjjn armen, zijn wimpers, zijn wenkbrauwen. Hij is zelfs al weer een keer naar de kapper ge weest. „Maar dat is bijzaak," vindt Lanee Armstrong, 25 jaar, bezig te genezen van kanker. De oud-wereldkampioen kwam vorige week voor het eerst sinds januari weer even naar Europa, om bij te tanken aan het Como- meer, en wat wielermicroben op te snuiven in Vlaanderen en Noord-Frankrijk. En Armstrong zag er al weer heel wat minder als een patiënt uit. Maar toen, kort voor de ploegpre- sentatie van Cofidis, in Wasquehal, had hij net drie zware chemokuren achter de rug, die de tumoren uit zijn lichaam moesten jagen. De teelbalkanker, waar het medio september allemaal mee was begonnen. „Als ik een goeie maand later naar de dokter ga, was ik nu dood geweest." Lance Armstrong is een Ameri kaanse topsporter. En dat bete kent: een zo groot mogelijke openheid en een professionele nuchterheid in de benadering van zijn 'zaak'. Een persconferentie dus, aan de voormiddag van Parijs-Roubaix, de WB-klassieker die hij als gewoon toeschouwer vanaf de kant zou volgen. Met een paar vrienden; 'zeven uur in de auto is veelte vermoeiend'. Hoe het met hem was. Of hij defi nitief genezen is, of hij alweer traint, of hij denkt ooit terug in competitie te komen, en wanneer dat dan zou moeten gebeuren? Zijn referaat was helder; „Ik voel me goed, 't gaat iedere dag beter, de testen zijn positief. Elke maand een bloedtest in Austin, eens in de drie maanden een tota le check-up in Indianapolis, waar ik ben geopereerd. Maar ik golf momenteelbeter dan dat ik fiets." „Mijn dagen zijn steeds verschil lend. Ik kijk het weer aan, en de laatste tijd was dat met best. Daar om train ik gemiddeld niet langer dan twee uur. Ik ben één keer voor vijf uur de deur uitgeweest" „Ik heb geen tijdpad voor de toe komst. Dat leer je wei af met zo'n ziekte. Het enige wat teil is datje nog leeft. Ik had altijd een gewel dige 'drive', en ik ben nog steeds gretig, maar ik heb geleerd op tijd mijn rust te nemen." „Of en wanneer ik terugkom hangt van de doktoren af. Ik ga pas weer voluit als zij me toestem ming geven de training te intensi- Lance Armstrong In gesprek met Hennle Kuiper, rijn ploegleider vorig jaar bij Motorola! maar nu werkloos. „Als ik een goeie maand later naar de dokter ga, was ik nu dood geweest." FotoCor wren. Eigenlijk zien ze me 't liefst nog helemaal met trainen." „Ik heb altijd gedacht, dat ik met zonder racefiets kon leven. Wiel rennen was bijna alles voor me. Maar nu weet ik dat het leven ook zonder de fiets prachtig kan zijn. Wat met betekent dat ik nooit meer zal terugkeren, maar ik ben realist: ik heb rekening te houden met een ander leven." De witte vlag? „Oh nee. Ik wil me dit jaar nog testen in een wed strijd. Maar het kan best dat ik nooit meer op mijn oude niveau raak. Of ik dat zal accepteren? Ik denk van wel... Hiervoor had ik dat nooit gedaan, ik ben een win naar. Maar nu wel. Misschien..." Lance Armstrong heeft zijn naam verbonden aan een kankerstich- ting in de VS. Onlangs is er een liefdadigheidsrace verreden, met 2300 deelnemers. Het werk voor die stichting behoort tot zijn dage lijkse bezigheden.Al zou ik maar één ander leven kunnen redden, dan is het mij het werk al waard." Naast Armstrong zaten in Com- piegne de vertegenwoordigers van zijn sponsor Cofidis. Hij heeft een tweejarig contract, dat in ie der geval dit jaar zal worden ge respecteerd. Maar wil ook het tweede jaar volledig worden uit betaald, dan moet hij toch uiter lijk oktober iets hebben laten zien dat op een terugkeer lijkt „Ik zal tegen die tijd wel een aar dige koers uitkiezen," sprak hij vastberaden. En hij oogde ook zo. Maar toch klonk er heel wat meer twijfel in zijn stem door dan begin januari. Toen zou hij er alles aan doen weer de oude Armstrong te wor den. Nu zie je hem denken: 'Fiet sen kan, maar koersen? Ik ben blij dat ik bet leven heb.' Dennis Bergkamp kan de ko mende jaren zyn bankrekening stevig gaan spekken. Deaanvaller van Arsenal is volgens de Bntse media aan een uitzonderlijk goe de periode in zijn carrière bezig, precies op het moment dat hij met zijn Londense werkgever in on derhandeling is over een nieuw contract. Bergkamp is zelfs zo sterk op dit moment, dat Arsenal-trainer Ar- sène Wenger de fiirt van de Itali aanse international Roberto Bag gio met Arsenal de kop in heeft gedrukt. Baggio wil weg by AC Milan en lonkt al geruime tyd naar een contract bij Arsenal, dat miljoenen in de bank heeft om te besteden op de transfermarkt en als een van de weinige clubs het kapitale salaris van Baggio zou kunnen betalen. „Maar ik heb absoluut geen be langstelling voor Roberto Bag gio," zegt Wenger. Ik geef de voor keur aan Dennis Bergkamp. Hij speelt de laatste tijd waanzinnig goed. Het zou idioot zijn er een zelfde type speler bij te halen. Ik ken geen enkele ploeg die succes heeft met twee voetballers van dat niveau voor dezelfde positie. Dat is zelfvernietiging." 2ei Wenger dit weekeinde na de zege op Lei- cester. Oud-international Trevor Broo king, werkzaam als gastcommen- tator bij de BBC, noemde Berg kamp zaterdagavond de beste 'continentale speler die er op dit moment in de Premier League rondloopt'. Brooking vindt Berg kamp beter dan Cantona en alle andere sterren. „Het is een luxe aan het worden om hem te zien spelen voor Arsenal." Peter Bosz is met JEF United de Japanse competitie goed be gonnen. Onder aanvoering van de ex-Feyenoorder werd met 2-0 ge wonnen bij Verdy Kawasaki. Jan Versieyen, trainer van JEF en voormalig coach van WV, zag Verdy als één van de kampioens kandidaten. Evenals Peter Bosz: „Ook Jubilo en Grampus Eight zijn kanshebbers. Dal zyn de cl ubs waar het grote geld zit." Ook Grampus Eight ging op de ope ningsdag onderuit In eigen huis werd met 3-2 van Osaka Cerezo verloren. Voetballen in Spanje vindt hy nog wel leuk. Maar eigenlyk wil hij het liefst zo snel mogelijk naar huis, naar Brazilië. Roberto Car los, verdediger van Real Madnd, was afgelopen week opnieuw het :lachtoffer van racisme. Carlos had vorige week zijn auto in de binnenstad van Madrid achterge laten. Daar vierde hy zyn 24e ver jaardag, Bij terugkomst was de achterkant met een priem be werkt. De inscriptie: 'aap'. De Bra ziliaan was eerder al beledigd door Gil y Gil, voorzitter van Atle- tico Madrid, Die vond dat Carlos wel een 'leuk orang-oetangsnuit- je' had. De speler reageerde fel: „Voetballen in Spanje is leuk, maar het racisme is verschrikke- Inlr." De gekte rond het golf neemt in de Verenigde Staten angstwek kende vormen aan. Een golf-fa- naat pleegde dit weekend zelf moord omdat hij geen kaarten voor de US Masters had weten te kijgen. De 40-jarige zakenman Al len Caldwell had honderd kaarten voor het toptoernooi in Augusta, Georgia besteld. Hy wilde met klanten, vrienden en familie naar de golfvierdaagse. Door een fout in de administratie gingen de kaarten naar anderen. De politie trof Caldwell met een schotwond m het hoofd in zyn woning aan. Johan Cruijff start in de En gelse Derby, begin juni op de renbaan van Epsom. Althans het volbloed paard met die naam. Vorig jaar doopte trainer Aidan O'Brien zyn paard Johan Cruijff. Het had lang geduurd voor hij toestemming van de Ne derlanders voetballer had. De nummer !4 had n**t ontslag ge kregen en was moeilijk aan de telefoon te krijgen. Cruy ff stem de er uiteindelijk mee in. Hy vond het wel grappig. De viervoeter Cruijff is ook licht voetig, technisch goed en on navolgbaar soms. De eigenaren hadden het er vrijdag voor over een startbewijs voor de Derby te kopen, Dat kostte zo'n 25.0(H) gulden, véél meer dan normaal omdat de Inschrijving eigenlijk al was gesloten. „Johan is erg ge talenteerd. Hij zal helemaal op de Derby worden voorbereid. Pas eind mei zal hy zyn eerste wedstrijd lopen." aldus ziin Ier se trainer O'Brien. De bookmakers zijn nog niet erg onder de indruk. Ze geven Cruijff slechts een kans van 50 tegen 1 in de hoogst gedoteerde ren van het jaar. UIT OVERLEVERINGEN weet ik dat Leen Vente als voetballer van Feyenoord ooit een cafe aan de Diergaar- desmgel uitbaatte. En dat Puck van Heel en Jan Linssen ook etablissementen voor maatschappelijk verkeer dreven, zoals oud-Feyenoord- doelman Jen Vlietstra een cafe placht te noemen in zyn dage lijkse column 'Sportkiekjes van Zamora' in Het Vrye Volk Zy waren m hun tyd amateurs, die door hun populariteit een goed beklante kroeg bestierden teneinde brood op de plank te krijgen. Het laatste cafe met een voetbal ler als eigenaar dat ik me kan her inneren was dat van Eddie Ach terberg, die als vaste mvalskraeht van FC Twente grote bekendheid genoot m Enschede Zyn kroeg had hy vernoemd naar zyn bij naam De Keuen na elke wedstrijd sprong hy achter do toog mot zyn toenmalige trainer Spitz Kohn als beste klant Sinds kort heeft ook de Zeeuwse tweeling Dennis en Gerard de Nooijer weliswaar geen kroeg, maar een bar-dancmg in Vlissm- gen: La Ventura, Spaans voor ge luk of voorspoed Het is in deze tyd met gebruike lijk dat voetballers zich met der gelijke zaken bezighouden en ei genlijk is men er by Sparta niet zo gelukkig mee De aandacht voor het voetbal neemt af, omdat de bar-dancing daarop mede beslag legt en deze splitsing werkt iuet m het voor deel van de prestaties van de tweeling op het veld, zo wordt ge dacht. Of het één met het ander heeft te maken valt met te bewyzen, maar dat de gebroeders minder het net vinden en doelpunten voorkomen dan vong seizoen staat vast Het steekt Sparta bovendien, dat Dennis om de haverklap verkon digt dat hy toch nog wel eens naar een topclub zou willen en dan komt steeds weer de naam van Feyenoord over zyn lippen, Sparta's spits tekende vong sei zoen een vierjarig contract met een optie voor nog een jaar, dat hem meer dan een miljoen gulden per seizoen oplevert. Maar hy het tegelykertyd een clausule in het contract opnemen, waarin staat vermeld dat hy het Kasteel voor drie miljoen gulden mag verlaten Nou zal dat laatste met snel het geval zyn als 2ijn scormgsdnft niet halsoverkop toeneemt. Ineens moet ik terugdenken aan driejaar geleden, toen hy zei- 'Ik zou dom zijn als ik nu myn con tract zou verlengen.' Waareipe hy bHoelde te zeggen dat hy niet bij Sparta wilde blij ven. Hy, Dennis de Nooijer, wilde naar een topclub. En, had hy uit gerekend, hy kon voor acht ton weg. Bovendien dacht hy het best tot zyn recht te komen by PSV. Hij was eraan toe, beweerde hij ook, want als hy nu niet weg kwam op zijn 25ste, dan kwam hij nooit meer weg. Dan zou hij 'mis ter Sparta' worden en dat vond-ie maar niks. Dennis de Nooijer durfde zich zelfs te vergelijken met Ronald de Boer, al vond hij dat De Boer als spits te weinig scoorde. Maar wat kan deze Dennis de Nooijer nou eigenlijk? Hij scoorde in dat bewuste seizoen twaalf keer en vorig seizoen vijftien maal. Maar verder? Twee goede jaren, meer met. Al moeten we enige clementie in acht nemen vanwege zijn langdu rige penoden van blessures en te genslagen, zoals dit seizoen. Maar wat presteert Dennis nu? Bij het minste geringste beklaagt hy zich bij de scheidsrechter over de brute wyze waarop hij in het veld door zijn tegenstanders wordt bejegend. Geen agressie, geen macht en geen wilskracht, maar zacht dei nend op de golven vaart ny naai de einder, waar de rode streep voor Sparta steeds duidelijker in zicht komt. En dat zou malaventura zijn, Dennis, dat is Spaans voor tegen spoed...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6