13 Centrum moet in 2001 op orde zijn Rotterdams Dagblad Scholieren planten bomen voor stadspark Behoud werk bij Wilton doorslaggevend Bewoners Leliëndaal dreigen met rechtszaak Omwonenden vechten vergunning aan van gesloten bar/dancing Roijers krijgt steun voor financiële plan Westwijk Onderzoekers: Grote Omloop omzetten in een kleiner Schiedams Rondje Politie stuit bij toeval op flinke hennepkwekerij PR0FESSI0NELED06Z0RB VERHELDERT UW BLIK J Dieven zijn voorgeleid Naaldwijk: A 20 via Westerlee AndereMarkt voor groot en klein -é Waterweg Dinsdag 15 april 1997 SchiedamEen 25-jarige Dordte- naar en een evenoude man uit Hoogvliet zijn vanochtend voor geleid aan de officier van justitie. Het tweetal werd zaterdagmiddag samen met een 35-jarige man in Schiedam aangehouden. De drie mannen hadden kort daarvoor ingebroken in twee per sonenauto's en twee autoradio's weggenomen. Verder reden ze in een gestolen auto met vals kenteken en lagen er in de wagen allerlei gestolen sportvisspullen. Een onderzoek wees uit dat de 25- jarige Dordtenaar ook nog eens betrokken was bij de diefstal van benzine en een diefstal uit een be drijfspand in het Rotterdamse in dustriegebied Botlek. De 35-jarige man, eveneens een Dordtenaar, hoefde zich niet voor de officier te verantwoorden. Hij werd heengezonden. Naaldwijk De gemeente Naald wijk is bereid het doortrekken van de A 20 naar Hoek van Hol- 'latfd via het regionale bedrijven terrein Coldenhove bij Maassluis als harde eis te laten vallen. Alle fracties in de gemeenteraad geven de voorkeur aan de variant waarin Hoek van Holland via Westerlee en de Oranjesluisweg en Pettendijk van een nieuwe ver bindingsweg wordt voorzien. Dat is ook de voorkeursvariant van de gemeenten Rotterdam, Maassluis en van de Bestuurs Commissie Westland. Absolute voorwaarde is wel dat de remmende verkeerslichten bij Westerlee snel worden ingewis seld voor een grote ongelijkvloer se kruising, die in staat is snel a! het verkeer te verwerken. De druk op dit knooppunt werdt in de toekomst alleen maar groter. Vlaardingen —Deeerste Ande re Markt van het jaar op zater dag 19 april heeft als thema 'Een Andere Markt voor groot en klein'. Tijdens de markt in het centrum van Vlaardingen wordt de aandacht gericht op kinderarbeid in Derde Wereld landen. Kinderen kunnen er informa tie krijgen over leeftijdgenoot jes in andere landen en de om standigheden waarin rij leven. Leerlingen van de basisschool Het Spectrum en van de scou tinggroep Prinses Irene gaan Jjjjj» de slag om geld te verdie- :e opbrengst is bestemd >r een project van Unicef in «Bangladesh en een project van 'ónderen in de Knel, gericht het geven van scholing van ideren. Schiedam Het winkelgebied in Schiedam, de zogeheten Grote Omloop door het gehele centrum, is veel te groot. De binnenstad moet een compacte winkelstructuur krijgen. De kern van het gebied moet gaan lopen vanaf het ABC-complex via het Hemaplein en het Broersveld naar de De Nieuwe Pas sage en de kop van de Hoogstraat. In deze variant is voor het Broersveld de rol weggelegd van 'hoofdwinkelas'. Deze straat kan de verbinding vormen tussen de grote winkelconcentra ties en de parkeergarages. Dat staat in het BRO-rapport 'Scbiedam-Centrom, een nieuwe analyse na een Nieuwe kers hebben in de tweede helft van 1996 gekeken naar net econo misch functioneren van het Schiedamse centrum. Voor naamste conclusie is dat het in vergelijking met 1992 in econo misch opzicht beter gaat. De ver betering is vooral toe te schrijven aan het in september 1995 ge opende winkelcentrum de Nieu we Passage. Van een optimale si tuatie is echter nog lang geen sprake, stelt BRO in het rapport. De Schiedamse binnenstad func- Het rapport, dat is gemaakt in op dracht van de gemeente Schie dam. MAB (ontwikkelaar van de Nieuwe Passage) en Amvcst(eige naresse van de Nieuwe Passage), is vanmorgen gepresenteerd in het stadskantoor. Voorgesteld wordt om alles in het werk te stel len om het centrum op orde te hebben als in 2001 de metro door Schiedam gaat rijden. Het onderzoek komt ruim ander half jaar na de opening van de Nieuwe Passage. De onderzoe- tioneert nog niet zoals na de bouw van de Nieuwe Passage werd ver wacht. Voornaamste oorzaak is dat de investering die met de Nieuwe Passage en het ABC-com- piex zijn gepleegd, weinig navol ging heeft gehad. Andere winke liers, maar ook de lokale overheid, hebben niet gelijktijdig geïnves teerd. Ook tekent zich een twee deling af tussen de Nieuwe Passa ge en 'de rest'. Die tweedeling komt tot uitdrukking in het ver schil in presentatie van de win kels en de waardering van de con sument. Uit analyse van het koopgedrag van de winkelende consumenten blijkt dat de meeste mensen niet de Grote Omloop afleggen, maar kiezen voor een kortere versie. BRO stelt voor af te stappen van de Grote Omloop en te kiezen voor een kleiner Schiedams Rondje. Om het Broersveld, de versstraat, tot hoofdwinkelas te maken is een snelle ontwikkeling van het Gat van Bolmers en het Hemaplein noodzakelijk. Ook in vergelijking met andere sleden is de groei van de binnenstad niet spectaculair. Daarnaast staan in het centrum van Schiedam een vrij hoog percentage panden leeg. De leegstand bedraagt ongeveer dertien procent. Landelijk be draagt dit cijfer vijf tot zes pro cent. Waardering Maar het Schiedamse centrum is sinds de komst van de Nieuwe Passage wel verbeterd, constate ren de onderzoekers. De bestedin gen die de Schiedammers in het centrum doen, zijn toegenomen en ook de waardering steeg. Het centrum krijgt een rapportcijfer zeven. Het cijfer voor de Nieuwe Passage ligt met een 7,5 nog iets hoger. Het nieuwe centrum trekt steeds meer bezoekers van buiten Schie dam. Vooral consumenten uit Vlaardingen en Rotterdam beste den in Schiedam hun geld. Toch zouden nog meer bezoekers hun weg naar het centrum vinden als er meet parkeergelegenheid zou zijn. In vergelijking met andere steden en de oppervlakte van het winkel gebied heeft Schiedam te weinig parkeerplaatsen. Naast uitbreiding van het aantal winkels en beperking van het winkelgebied, vindt BRO Advi seurs ook dat er broodnodig moet worden geschaafd aan het imago van Schiedam. Aan de promotie van de stad moet structureel wor den gewerkt en de gemeente moet hierin het voortouw nemen, vindt BRO. Het onderzoek is door de op drachtgevers met instemming ontvangen. Zij kunnen zich vin den in de visie op de toekomstige ontwikkeling en de analyse van de problematiek. Het rapport kan de komende jaren een belangrij ke rol spelen bij het nemen van besluiten over Schiedam-Cen- trum. Onder grote belangstelling zijn scholleren van de Maassluise basisscholen gisteren begonnen met heiplanten van ruim 14.000 bomen en heesters. Die gaan het stadspark vormen in Steendijkpolder-Noord, tegenover de nieuwbouwwoningen nabij de Orangerie (tussen de Maasdijk en de sportvelden). De gemeente Maas sluis houdt hiermee haar eigen Boomfeestdagen, omdat de grond tijdens de Landelijke Boomplantdag- vorige maand - nog niet helemaal klaar was. Voordat de kinderen gisteren begonnen met planten, waren er nog allerlei activiteiten voor hen, waaronder een dierenboek. Om 14.00 uur openden gedeputeerde J. Heijkoop van de provincie Zuid-Holland en wethouder J. Storm de Boomfeestdag. Vandaag maken de scholieren het karwei af, Foto Roe: Dijkstra Vlaardingen Stomtoevailig hebben surveillerende agenten lyanochtend vroeg een hennep- -kwekerij ontdekt. De agenten met hun auto in de Vlaar- »rd»gse binnenstad toen zij plot ting een inbreekmelding kre- -r glap. Met gezwinde spoed bega- -•ayeft de dienders zich naar een id op de hoek van de Water- igstraat met de Oosthaven- in Vlaardingen. Een voor- janger had daar jets ver- Sits gezien. iet pand aangekomen zagen igenten een ladder tegen de Jevel van het gebouw staan. Bovendien konden zij vanaf de straat zien dat er boven op het dak een luik openstond. Een in spectie in het gebouw leverde in eerste instantie weinigop, totdat de agenten op de bovenste ver dieping aankwamen. Daar stuit ten zij 3n drie vertrekken op een flinke hennepkwekerij. In totaal werden 200 planten, 38 lampen, tien ventilatoren, twee kachels en zeven vuilniszakken met henneptoppen aangetroffen. Een uitvoeriger onderzoek wees uit dat er wel degelijk sprake was van een inbraak. De dieven waren namelijk boven in het pand aan het oogsten geslagen. Toen zij de zeven vuilniszakken met de drugs hadden gevuld, werden zij in hun criminele be zigheden gestoord en vluchtten het gebouw uit. Pech De eigenaar van de kwekerij leek in eerste instantie de dans te ontspringen, maar had achter af pech, Terwijl de agenten, op de bovenste verdieping de kwe kerij aan het opruimen waren, kwam hij nietsvermoedend het pand binnen. De 41-jarige Rot terdammer werd, voordat hij be sefte wat er aan de hand was, in de boeien geslagen. De man zit nog steeds vast. De in beslag ge nomen henneptopjes zijn inmid dels vernietigd. (Vervolg van de voorpagina) Schiedam Het behoud van de werkgelegenheid in Schiedam was gisteravond de voornaamste reden voor de raadsleden om in te stemmen met de halvering van de erfpacht voor Wilton-Fijenoord. Het collegeprogram laat op dat punt niets aan duidelijkheid over. Dit college kiest voor werk en dus konden de coalitiegenoten gister avond eigenlijk niet anders dan voor Wilton te kiezen, luidde de voorliggende stelling. Toch was die keuze gisteravond niet voor een ieder even gemak kelijk. Door de haast van zowel Wilton-Fijenoord als het college voelde een groot aantal raadsle den zich overvallen. Het beeld van de Schiedamse werf in het ge val dat de gemeente de erfpacht niet zou halveren, werd volgens DGG'er M. Houtkamp wel heel erg zwart afgeschilderd. „Het lijkt als of de gemeente behoorlijk klem is gezet door Wilton. Het is opmer kelijk tldt ue raadsleden zö Weinig tijd krijgen om zich over dit soort problemen te buigen. Voor min der belangrijke zaken nemen we vaak heel veel meer tijd," zei hij. D66, CDA en PvdA hadden vooral vragen over de ongewisse toe komst van Wilton-Fyenoord. „We zouden graag zien dat Wilton ons iets meer zekerheid kon bieden dan een enkele order die ze mo menteel hebben. Bovendien is het niet duidelijk wat de financiële consequenties zijn als wij nu 'nee' zouden zeggen. Wilton-Fijenoord moet wel heel bijzonder zijn wil len wij zo'n uitzondering maken," zei Houtkamp. Garagefunctie Volgens commissaris T. Jonker van de Wilton-Fijenoord Holding opereert de scheepswerf op een grillige, sterk flueturerende markt. „We kunnen slechts en kele weken vooruit kijken, WF heeft meer en meer een gara gefunctie gekregen en bij garages is het aanbod van werk ook niet van te voren tè zeggen." Toch zijn er we) enige prognoses te maken. Uit een onderzoek van enkele commissieleden gedaan onder meer op basis van de boe ken van Wilton-Fijenoord, blijkt dat de vraag naar seheepsrepara- tie steeds meer toe gaat nemen. Maar dan moet Wilton wel concur rerend werken en daarvoor is de verlaging van de erfpacht noodza kelijk, stelt het bedrijf. Het CDA kon niet uit onder de stellige indruk dat er ineens een 'boeiend spel' werd opgevoerd. „De handelwijze van het college verdient geen schoonheidsprijs. Eigenlyk zouden we een motie van treurnis in moeten dienen, maar daar is de zaak te serieus voor," zei M. J. E. Ruseier (CDA). De christen-democraten konden zich niet aan de indruk onttrek ken dat het niet alleen ging om de overleving van de werf. De werf, de werkgelegenheid en het herge bruik van de grond kunnen niet los van elkaar worden gezien," zei zij. De halvering van de erfpacht kost de gemeente Sclüedam op jaarba sis ongeveer 800.000 gulden. Een deel daarvan wordt opgevangen doordat de gemeente momenteel in onderhandeling is met een be drijf dat zich cp het Wilton-terrein wil vestigen. Ondanks de haast en alle beden kingen over de toekomst van Wil ton ging de gecombineerde iaads- eommissie algemene en economi sche zaken en financiën gisteren unaniem akkoord met het voor stel, Houtkamp: „De twijfel blij ven, maar het behoud van werk gelegenheid is voor ons een speer punt. We kunnen nu niet anders dan unaniem achter Wilton-Fijen oord te gaan staan. Daar heeft de werf wat aan." Houtkamp vindt wel dat de gemeente zo snel mo gelijk het bestemmingsplan moet actualiseren en ook dat ze samen met Wilton de herontwikkeling van het terrein in de gaten houdt om op die manier verrassingen te voorkomen. Niet verlagen Het nieuwe erfpachtscontract, waarin WF anderhalf miljoen gul den per jaar gaat betalen, is geldig tot het jaar 2004. Daarna wordt de hoogte van de erfpacht opnieuw bekeken. De PvdA drong wel aan om dat bedrag dan niet te verla gen. De gemeente en de seheerps- v.'crf gaan binnenkort rond de ta fel zitten om een regeling te tref fen voor de betaling van de ach terstallige erfpacht. SchiedamDe bewoners van de Leliëndaal in Schiedam-cen- trum hebben gisteren in een hoorzitting by de gemeente hun bezwaren toegelicht tegen de vestiging van een dagopvang voor moeilijk opvoedbare kinde ren van het Boddaertcentrum in hun straat. Zij zijn bang voor overlast. Donderdag wordt nog een groep bewoners gehoord. Over vier weken doet het college van b en w uitspraak. „Ik ver wacht eigenlijk dat de gemeente de plannen gewoon laat door gaan," zegt Martin Huls, een van de bewoners. „Maar dan stappen we naar de rechter. Dan zullen we eens zien wie er gelijk heeft." De bewoners nemen in de tus sentijd geen contact op met de Boddaertgroep. „Die contacten zijn er al geweest. Het was toen duidelijk waar we allebei staan. Mocht de Boddaertgroep toch bij ons in de straat komen, zul len we als goede buren met elkaar omgaan." A van Zetten, de ambtenaar die de zaak in behandeling heeft, denkt dat de bewoners zo heftig reageren omdat de gemeente al eerder niet naar ze geluisterd heeft. „Veel bewoners klaagden over het verkeer in de straat. Ze zeggen dat de gemeente een paaltje zou plaatsen om auto's tegen te houden. Dat is nog steeds niet gebeurd. Als de ge meente daar netjes mee om was gegaan, waren de bewoners nu misschien wat milder geweest." De gemeente wil de situatie ter plekke nog eens goed onder de loep nemen. „Ik vraag bij de pro- vincie na of de vestiging van de Boddaertgroep in de Leliëndaal conform het bestemmingsplan is," zegt Van Zetten. Den Haag/Schiedam Hoewel de bar/dancing Extreem in het cen trum van Schiedam in februari al is gesloten, hebben twee omwo nenden de Raad van State in Den Haag gevraagd toch een uitspraak te doen over de door de gemeente verleende milieuvergunning. Een nieuwe eigenaar neemt de milieu vergunning immers over. Volgens de omwonenden van de disco voldoet de vergunning niet. De geiuidsvoorschriften zijn te ruim en de bar veroorzaakte vol gens de bewoners geluidsover last. De bar/dancing op de hoek van de Appelmarkt en de Hoogs- :~traat werd vanaf november vorig r geëxgrititeerd onder de naam ma. Djehaam'Wïd de laatste id veranderd in Extreem. Volgens/de vergunning moest de eigenaar een groot aantal kostba re voorzieningen aanbrengen om geluidsoverlast te voorkomen. Volgens gemeente Schiedam is dat ook gebeurd. Omdat het aan tal bezoekers tegenviel, was de ei genaar genoodzaakt de bar in fe bruari te sluiten. De omwonenden vinden dat de gemeente Schiedam bij de ver gunningverlening onvoldoende rekening heeft gehouden met de andere cafés in de omgeving. Te- 4 zamen geven die te veel overlast voor de buurt, zo stellen de omwo nenden. Bovendien is geen reke ning gehouden met de verkeers- aantrekkende werking, waardoor parkeerproblemen ontstaan. Volgens de gemeente Schiedam zijn in deze vergunning juist ex tra strenge voorschriften voorge schreven in vergelijking met an dere horeca. Zo is er een verbod op live-optredens, moet de bar toezichthouders aanstellen en moet geluidbegrenzer, op deinüriekinstallaüe^rijn -aange- bracht'Dë^ëMéëhtë'erkëhde gis- teren'dat de geiuidsvoorschriften gedurende de periode dat de bar was geopend, zijn overschreden. Daarop is de eigenaar ook aange sproken. Volgens de gemeente is de vergunning afdoende om over last te voorkomen, en daarom vraagt zy de Raad van State dé vergunning in stand te laten. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. Door Ben van Haren Vlaardingen Wethouder H. C. J. Roijers krijgt van de meeste raadsfracties in de Vlaardingse gemeenteraad steun voor zijn ex- ploitatieopzet voor de nieuwe Westwijk. De WD-wethouder gaat daarbij uit van ccn tekort var. 1,7 miljoen gulden bij een investe ring van tachtig mihoen gulden. In besloten vergaderingen heb ben de financieel specialisten van de raadsfracties en hun collega's van stadsontwikkeling zich afge lopen week gebogen over de plan nen. Daarvan was reeds bekend dat de op het handbalveld van WIK voorgenomen woningbouw is geschrapt. De grondopbrengst van de geplande 36 huizen is niet hoog genoeg om de uitgave van de hiervoor noodzakelijke bouw van een geluidsscherm langs rijksweg A 20 te bekostigen. Verder zijn in het nieuwe centrum van de wijk - bij de Dr. Wïardi Beekmansin gel - honderd woningen ge schrapt. Hierdoor komt de exploi tatierekening van dit door pro jectontwikkelaar Blaauwhoed te realiseren gebied twee miljoen gulden nadeliger uit voor de ge meente. Ook is de woningbouwop de atletiekbaan Fortuna voorlopig geschrapt. De raadsfracties gaan in grote lij nen akkoord met het plan van Roijers. Zij vinden een tekort van 1,7 miljoen gulden op het totale investeringsbedrag 'acceptabel'. Alleen Groenlinks is uitgespro ken tegenstander. Fractievoorzit ter B. E. van der Velde zegt: „We hebben destijds de afspraak ge maakt dat de Westwijk kosten neutraal zou worden opgeknapt Nu berekent het college ai een te kort van 1,7 miljoen gulden, maar het zou mij niks verwonderen als het nadeel straks voor de gemeen te nog groter blijkt te zijn. Net als in het centrum van de stad, waar telkens weer nieuwe rekeningea bij de gemeente in plaats van bri de projectontwikkelaars teret^j komen. Ik denk maar even aan-de 160.000 gulden voor de Bloemeiï- trappen." Ook andere fracties vinden de ex ploitatie voor Westwijk 2005 opti mistisch. Het is reëel om reke ning te houden met de stijgenda huizenprijzen en gunstige rente; percentages, luidt de redenering^ Oud-wethouder financiën Ranshuysen (fractievoorzitter van W2000) dringt daarom aan op het toevoegen van een risicopara* graaf aan de expioitatieopzet. Hy denkt er wel over om zijn steun aan het plan te geven, maar wijst op potentiële problemen. „Bij die 1,7 miljoen wordt volgens mij uit gegaan van teveel optimisme. Bij voorbeeld is geen rekening ge houden met het niet doorgaan van de geluidwalwoningen, ter wijl hierover nog geen zekerheid bestaat. Er is verder voor de ver huizing van de sporters slechts vier miljoen gulden gereserveerd, terwijl andere bedragen voorko-, men in stukken waarmee sport clubs zijn geconfronteerd. Wij wa ken er wel voor om steun te geven aan plannen, die het aantal be reikbare woningen verder zouden verlagen." In andere fracties redeneert men dat met zo'n langlopend project een tekort van 1,7 miljoen voor de modernisering van de Westwijk acceptabel is. De ramingen van het college worden redelijk ge noemd. Wel is aangedrongen op een halfjaarlijkse rapportage. Op 24 april komen de plannen in houdelijk aan de orde als in de raadscommissie voor stadsont wikkeling gesproken wordt over de beantwoording van de vele in- spraakreaeties door het gemeen tebestuur. KUM ViJUK LuNi/\\-1 LlNJLLN LN nUUttlUe^lb.LLEN 1 Marrewijklaan 41 Spljkenisse tel 0181-620671

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1