9 'Nieuwe mogelijkheden Hemaplein onderzoeken' Gemotiveerde Maassluizer wil cursus vergoed hebben Onooglijk 'Colditz' tegen de vlakte Rotterdams Oagfelad D66 wil historische blunders voorkomen Mammoetdub Broekpolder streeft naar 10.000 leden Obstakels uit de weg geruimd voor bebouwing Koningshoek GDA prikkelbaar door opstelling D66 in debat rond korte werkweek Raad stemt in met krediet bloementrappen Schiedam krijgt 2 mifjoen gulden uit grote stedenpot Tegen boom in de prak Schrijfgrage dienders Waterweg Donderdag 17 april 1997 Schiedam Het programma van eisen voor de ontwikkeling van het Hemaplein in Schiedam wordt niet gesteund door co alitiegenoot D66. Die fractie pleit ervoor om nieuwe mogelijk heden voor de ontwikkeling van het Hemaplein te onderzoe ken. De (her)ontwikkeling van het plein kan volgens de demo craten niet los worden gezien van de bestaande en nog in ont wikkeling zijnde situatie in de rest van de binnenstad van Schiedam, De kale vlakte in cle Otterbuurt, de officiële benaming van het He maplein, moet volgens het pro gramma van eisen worden gevuld met 400 vierkante meter winkels, ongeveer zestig woningen, 4400 vierkante meter kantoren, onge veer driehonderd meter bewaakte fietsenstalling en zo'n 120 par keerplaatsen. fn de kantoorruim te moet onder meer de gemeente lijke sociale dienst worden onder gebracht. D66 is een uitgesproken tegen stander van deze 'opportunisti sche aanpak', die erop zou neer komen dat een bestaand ruimte probleem van een gemeentelijke dienst maatgevend wordt voor de invulling vaii het gebied. D66 vindt dat voor het Hemaplein een plan moet worden ontwikkeld dat iets toevoegt aan het al bestaande. „Het Hemaplein zal de aantrek kende werking van de binnenstad moeten vergroten voor de Schie dammers en voor mensen van buiten de stad," is de stellige me ning van D66. Terrassen De democraten hebben op basis van de uitkomsten van de stads gesprekken een aantal globale uitgangspunten opgesteld. Win kels en kantoren zijn voor D66 daarin niet gewenst. D66 vindt dat tweederde van de ruimte mag worden bebouwd, zodat er vol doende ruimte overblijft voor het scheppen van de gewenste ruim telijke aansluiting met de open Stadserfgalerij. Ook is er dan nog ruimte voor een plein waaraan terrassen kunnen worden geves tigd en evenementen plaats kun nen hebben. Voor het Hemaplein kiest D66 voor een mix van wonen, werken en verblijven. Voor dat laatste denken de democraten aan ver schillende invullingen. „Het is Maassluis ltot-Maasslilise coile- ge van b ontwerp- bestemmingfepiangemaakt dat bebouwing ife'dffflfi bJJSfltagevin g van win kelcéMröm jK»nittg»baek mogelijk mbe't maken? Het gaat 4an onder meer om woningbouw opjüe hoek Uiverlaan/ Westland- seweg en een nieuw onderkomen voor de bibliotheek naast het ge meentehuis. De raadscommissie stads- en milieubeheer heeft met het voorstel ingestemd; dinsdag wordt het ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorgelegd. In het raadsvoorstel wordt tevens gevraagd alle bezwaren van om wonenden ongegrond te verkla ren. Die bezwaren zijn er vooral voor de geplande bouw aan de Uiverlaan - een appartementen complex van maximaal zestien meter hoog met op de begane grond kantoren en zakelijke dien stverlening. De omwonenden, die tijdens een inspraakbijeenkomst door de gemeente zijn gehoord, vrezen onder meer een te hoge be bouwingsdichtheid, turbulentie van wind, aantasting'" van de groenvoorziening, vermindering van dag- en zonlichtin eigen paarir en extra parkeeroverlast. Het gemeentebestuur heeft de be zwaren verworpen, omdat zij ver wacht dat er geen onevenredige aantasting zal zijn van het woon genot van de insprekers in de vorm van verlies van uitricht, pri vacy of inkijk door derden. De af standen tot hun woningen zouden hi ervoor voldoende zekerheid bie den. Met betrekking tot geluidsover last is onderzoek verricht naar zowel het verkeerslawaai van de Westlandseweg als naar indus- trielawaai dat afkomstig is van de Europoorten de Maasvlakte. Voor beide geldt dat ze de voorkeurs- grens weliswaar overschrijden, maar niet boven de maximum waarde uitkomen. Door Jan Rozendaal VJaardlngen Een dik half uur hadden de fractievoorzitters en Wethouders van WD, PvdA en CDA in Vlaardingen gisteravond nodig om coalitiepartner D66 in Kei gareel te krijgen. En ze slaag den daar -achter de gesloten deuren van de koffiekamer jn het stadhuis - maar half in. Eén van de D66-raadsIeden, H. de Wit, blééf hardnekkig tegen het voor- stél dat voorziet in de uitwerking van de CAO voor gemeenteambte naren: de inmiddels veel bespro ken kortere werkweek van 32 uur. Djat coalitiepartner D66 zich niet volmondig achter het voorstel van CDA-wethouder A. Kool schaarde, schoot de fractie van de christen democraten in het verkeerde keelgat. „Wij tillen hier zwaar aan," aldus fractievoorzitter K. W. van Netten, die na het debat in éérste termijn om een schorsing vroeg. Resultaat daarvan was dat één van de twee dwarsliggers bin nen D66, L. den Hoedt, overstag ging. De gezichten bij het CDA bleven op onweer. Ze zagen de strubbelingen van D66 als 'popu listische verkiezingsneigingen'. Op de agenda stond het voorstel tot de CAO-wijriging die inhoudt dat de Vlaardingse ambtenaren 32 uur per week gaan werken. Hoe dat moet worden betaald, komt in juni Een de orde als de voorjaars nota -een soort tussentijdse be groting- aan de orde is. Het was met name L. ten Have (W2000) die er bij wethouder Kool op hamerde dat het college een deel van de kosten wil verre kenen in de tarieven die de inwo ners voor de gemeentelijke dien sten moeten betalen. Ten Have wees daarbij onder meer op een brief die vlak voor de vergadering bij de stukken was gevoegd. Daar in stond letterlijk dat „een deel van de kosten van de kortere werkweek (600.000 gulden, red.) in de tarieven terecht komt. Voor bijvoorbeeld de reinigingsrechten komt dit neer op 0,40 per huis houden per maand," aldus Kool in de brief die op gisteren was geda teerd. Maar gisteravond in de raadszaal wilde of durfde Kool dat niet meer in de mond te nemen. Uitgedaagd door de verbaal veel sterkere Ten Have werkte de wet houder zich in de nesten. Hij werd tenslotte door burgemeester L. W. Stam gered. De voorzitter nam het woord en legde haarfijn uit dat het college van plan is om een deel van de kosten van de arbeids tijdverkorting in de tarieven te verwerken, maar dat de gemeen teraad bij de behandeling van de voorjaarsnota nog anders kan be slissen. Kool opgelucht „Daaraan heb ik verder niets toe te voegen." Overigens heeft de WD aange drongen op een onderzoek naar mogelijkheden om de kosten voor de kortere werkweek op een ande re manier te dekken. De oppositie is sowieso tegen verhoging van de tarieven. Zie ook pagina 11: Haalt Vlaar dingen de landelijke kranten, is het weer niet goed. denkbaar dat daar een hotel-ach- tige functie wordt gerealiseerd." Om tot een goed ontwerp van de Otterbuurt te komen vindt D66 dat de projectontwikkelaars die in februan hun eerste plannen voor het Hemaplein presenteerden die moeten bijstellen. Dat dit zal lei den tot vertraging bij de ontwik keling van dc plannen is onont koombaar, vindt D66. „Vertraging veroorzaakt rentelasten, dat snap pen wij, maar een beperkte perio de van heroverweging is verant woord, Te haastige beslissen oveT de invulling van het laatste ge bied zou tot historische blunders kunnen leiden." D66 is niet de enige gemeente raadsfractie die andere ideeen heeft over het Hemaplein. Plat form Schiedam kwam al voor de extra raadscommissie over de Ot terbuurt in februari met een alter natiefplan en Gemeentebelangen Schiedam diende vragen in over de huidige gang van zaken rond om het Hemaplein. Ruim een week geleden presenteerde coali tiegenoot GroenLinks ook alter natieve plannen voor de binnen stad. Maassluis Hans Rosloot uit Maassluis is sinds 1986 ar beidsongeschikt In 1993 vroeg hij bij het GAK toestemming voor een cursus arbeidsoriënta tie. De cursus kostte ƒ250. De cursus was bedoeld om de kan sen van werklozen op de arbeids markt te vergroten. Maar het GAK gaf geen toestemming. Zij vonden Rosloot té gemotiveerd. De Maassluizer heeft inmiddels een zaak aangespannen bij de Raad van State om de cursus als nog vergoed te krijgen van het GAK Niet alleen de Maassluizer was verbaasd over de weigering van het GAK „De vrouw die de cur sus gaf, was totaal verbijsterd. Dit had ze nog nooit meege maakt De meeste GAKs doen niet zo moeilijk. Je vraagt zo'n cursus aan en dat is het Maar niet in bij het GAK in Vlaardin gen." Hans Rosloot kon in be roep gaan. Hij moest voor een commissie verschijnen om de zaak nog eens nader toe te lich ten. „Daar waren ze heel ver baasd. Natuurlijk kon ik die cur sus doen, zeiden ze. Geen pro bleem." Meneer Rosloot hoefde alleen maar te wachten op de schriftelij ke bevestiging. „Ik kreeg een brief thuis. Daarin stond dat ze bij nader inzien mij de cursus toch maar niet lieten doen. Ze vonden het zonde van het geld. Ik kon volgens het GAK genoeg ander werk vinden." Het GAK wilde hem wel helpen met ander werk zoeken. „Dan krijg je een profielschets, met daarin de beroepen die je kunt uitoefenen: Bovenaan de' lijst .- stond receptioniste/telefoniste. Maar ik ben slechthorend. Ik te lefoneer via twee speakers. Al leen als ik na een tijdje aan ie mands stem gewend ben, kan ik alles goed verstaan." Voor Maassluizer Hans Rosloot was de zaak met vervangend werk niet afgedaan. Hij kon nog een keer in beroep gaan en dat gebeurde dan. Een groepje man nen nam de zaak nog eens onder de loep. Ze bekeken de cursus en schreven een rapport. „Toen was het GAK volgens mij al meer kwijt aan de procedure dan dat de cursus kostte," Voor het uiteindelijke oordeel ligt de zaak nu bij de Raad van State. De Staatsraad doet over zes weken uitspraak. Tot de laatste steen toe rijn slopers al enige tijd bezigde voormalige techni sche school aan de Monseigneur Nolenslaan in Schiedam af te breken. De sloop zou eigenlijk vorig Jaar al beginnen, maar werd toen uitgesteld omdat een elektrlcfteftshulsje in de weg stond. Nadat het schakelkastje was ver plaatst, kon een in Schiedam bekend sloopbedrijf haar gang gaan. De school, die door menig Schiedammer als onooglijk werd bestempeld en in de volksmond de niet erg flatteuze naam Colditz droeg, moet plaatsmaken voorde aanleg van de metro en de uitvoering van het beheerplan Nieuwland. Dit plan voorriet in een volledige opknapbeurt van de Schiedamse wijk Nieuwland. De sloopwerkzaamheden in het gebied rondom de Nolenslaan zullen nog wel even duren. Als binnenkort de school tegen de vlakte ligt Is het de bedoeling om aan het eind van het jaar te beginnen aan de sfoop van een aantal flats die In het kader van dezelfde nleuwbouwplannen moeten verdwijnen. Foto Roel Dijkstra Door Bas van den Berg Vlaardingen Het multifunctio nele sportpark Broekpolder krijgt een steeds vastere vorm. De ver wachting is dat volgende maand al het eindrapport aan b en w van Vlaardingen en de Shell-directie kan worden aangeboden. Hoewel voor de realisering van het nieuwe sportpark de kosten nog moeten worden ingevuld, is projectleider Ron Steens vol lof over de visie en de inbreng van de sportclubs. „Het heeft me verrast dat de bestuurders met frisse ideeën komen en zich realiseren dat sportminnend Vlaardingen geen tweede kans krijgt." Zoals het er nu naar uitziet, ko men er in de Broekpolder zeven wedstrijd-en trainingsvoetbalvel den met verlichting, een hoofd voetbalveld met twee tribunes, êen of twee sporthallen, overdek te ruimten voor sporten als fit ness, judo, krachtsport, bridge en klaverjassen, een buitenzwembad van 25 bij 12 meter met speelwei den, een kunststof atletiekbaan van zes lanen plus een strook van acht lanen voor de 100 meter af stand, een hockeycomplex van Pollux met drie kunstgrasvelden en een manege met binnen- en buitenaccommodatie. Om de Broekpolder daadwerke lijk van de grond te krijgen, is vol gens de eerste berekeningen circa 25 miljoen gulden nodig. De ge meente Vlaardingen draagt geld bij uit de grondverkoop voor wo ningbouw in de Westwijk. Shell ontvangt geld van Rijkswater staat door de verkoop van sport park De Vijfsluizen. Het is nog niet bekend welk bedrag de ge meente Vlaardingen en Shell voor een multifunctioneel sportpark overhebben. Voetbal De sportafdelingen van Shell- sportvereniging ROVS, die van De Vijfsluizen naar de Broekpol der verhuizen, worden geïnte greerd in de bestaande Vlaar dingse sportclubs. Een voorbeeld is de te verwachten voetbalfusie tussen TSB, Delta Sport en For- tuna Vlaardingen. Voorzitter Frans van de Krans van de werk groep voetbal verwacht dat bin nen twee jaar de fusie is beklon ken. „We hebben ook andere voet balclubs (VFC en HSC, red) ge vraagd zich bij de nieuwe, toe komstige fusieclub aan te sluiten, maar zij toonden tot nu toe geen interesse." Wel heeft zaalvoetbal club ZV81 zich positief uitgespro ken. Voorzitter Joop Koetsier; „We wilden met onze vier teams graag weer in Vlaardingen spelen. We hebben vroeger gebruik ge maakt van de Westwijkha], maar vonden het tijdstip van spelen te laat. We zijn toen verhuisd naar Hoogvliet, maar dat is geen ideale oplossing. Als het doorgaat, wor den we de zaalvoetbalafdeling van de nieuwe fusieclub." Atletiekbaan Uit het samengaan van atletiek vereniging Fortuna en de atletie- kers van de ROVS heeft voorzitter Henk Schutte van Fortuna hoge verwachtingen. „We gaan uit van een atletiekcomplex dat veel weg heeft van PAC aan het Langepad in Rotterdam. Gezien de moge lijkheden die het eventuele atle tiekcomplex biedt, moeten we binnen rijf jaar kunnen uitgroei en tot 1250 leden. We gaan uit van een clubgebouw, al of niet ver plaatsbare tribune voor nationale wedstrijden, EHBO-nümte en een aparte ruimte voor het wed strijdsecretariaat. Ook wordt er aan gedacht de accommodatie ge schikt te maken voor rmndervali- de sporters, Fortuna heeft vijf honderd leden en de ROVS tach tig. Bij de verdere fusiebesprekin gen worden ook de triatlonvereni ging Rijnmond en atletiekvereni ging Waterweg uit Maassluis be trokken." Andere toekomstige fusiepart- ners van elkaar zijn onder meer de handboogschietvereniging La* cota en de jeu de bouleclub Vlaar dingen. Ook de handbalvereni ging Hollandiaan heeft te kennen gegeven zich aan te willen sluiten bij een binnen- en of buitensport club op de Broekpolder. Verder voert tennisclub VLTC besprekin gen met de tennissers van de ROVS ora ook iets moois van de grond te krijgen. Het is de bedoeling dat de sport clubs in de Broekpolder worden ondergebracht in een federatie. Als juridische vorm denkt men aan een stichting (nv of bv). Alle sportclubs krijgen een eigen club gebouw en kleedruimten. Het sportpark wordt autovrij. De be stuurders spreken de verwach ting uit dat de mammoetdub op den duur zal moeten uitgroeien tot 10.000 leden. Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond de ontbrekende 160JKKS gulden voor de bloementrappen bijgepast. De meeste fracties "Wa ren vol lof over deze 'aanwinst voor Vlaardingen'. Ook de stich ting die bij sponsors meer dan acht ton los wist te peuteren, kreeg complimenten. De 'zeer be perkte bijdrage van de gemeente' was voor de meeste partijen geen probleem. In totaal heeft de ge meente nu 240.000 gulden betaald aan de bloementrappen die ruim een miljoen hebben gekost. Groenlinks probeerde door mid del van een mede door de SP on dertekend amendement een poli tiek succesje uit de bloementrap pen te slepen. De twee oppositie partijen pleitten er voor om „de 160.000 gulden uit de post nieuw beleid te halen. En dan met naipe het geld dat is gereserveerd voor het open stellen van de busbanéfc. Maar de coalitie wilde daar niet aan. Wethouder K van der Windt vindt dat de trappen een onderi deel zijn van het opknappen van het centrum en dat dus uit die pot ook het geld moet wotoen ge haald. SP, GroenLinks en W20G0 stemden tegen het krediet. Schiedam De gemeente Schie dam krijgt dit jaar twee miljoen gulden voor de uitvoering van het grote stedenbeleid. Daarnaast krijgt de gemeente ook nog eens bijna twee miljoen gulden om te besteden aanMelkert-banen. Schiedam valt sinds vorig jaar on der het grote stedenbeleid. Sinds dien kan de gemeente rekenen op extra gelden. Vorig jaar kreeg Schiedam bijna één miljoen gul den van het rijk. Het geld is be doeld om typische grootstedelijke knelpunten op te lossen. Binnen Jiet Schiedamse stads kantoor moetvqpr 1 juni een plan op tafëj ftggeftrtht vermeldt waar aan hét geld besleed gaat worden. De gemeente moet zich hierbij houden aan rijf hoofdlijnen: eco nomie en werk, jeugd en veilig heid, zorg en opvangleefbaar heid en onderwijs. Binnen die hoofdlijnen kunnen projecten worden aangewezen waar het geld aan besteed kan worden. Een ander onderdeel van het gro te stedenbeleid is dat ook de inwo ners en de ondernemers een stem hebben. Voor oktober 1997 moe ten er plannen op tafel liggen om een ronde te houden waarin de mening van de inwoners en de on dernemers kan worden gehoord. Op die manier kan de gemeente ook nieuwe afwegingen maken voor de besteding van het geld. Schiedam Een onfortuinlijke automobilist heeft gisterochtend zijn eigen auto volledig vermeld. De 32-jarige Schiedammer wilde op de Burgemeester van Haaren- laan in zijn woonplaats met zijn voertuig keren maar zag daarbij een boom over het hoofd. Hij knalde met zijn auto tegen het ob stakel en raakte gewond. Zijn au to werd naar de sloop afgevoerd. Vlaardingen Vlaardingse agen ten hadden gisteren op de krui sing van de Burgemeester Pruis- singel met de Van Hogendorplaan hun handen vol aan het uitschrij ven van bonnen, in totaal-61. Vooral automobilisten waren' de klos. Vijfenveertig van hen kre gen een bekeuring omdat ze een rood verkeerslicht negeerden, veertien droegen geen autogor del, twee bestuurders hadden jwn voertuig niet APK laten keuren en twee waren niet in het bezit van een rijbewijs. Eén brommer rijder was niet in het bezit van een bromfietscertificaat. Ook h(j kreeg een bekeuring. Omdat de dienders na een ochtendje schrij ven de smaak te pakken hadden, verplaatsten ze de controlepost naar de Mr. L. A. Kesperweg in Vlaardingen. Daar bekeurden de agenten tien automobilisten omdat ze te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg tachtig kilometer per uur;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1