13 Woningstichting verkoopt 500 huizen Rotterdams Dagblad Bedrijven zijn kritisch over huizen op Elementumterrein Belegger Fortress neemt bezit over van noodlijdend Noordvest Ontmoetingsplekken jongeren verplaatst Mysterie van doodvallende vogels opgelost 'Bos in polder als isolatie voor de A4' Miljoenen voor schoollocaties Even wennen aan de rolstoel, maar dan is het 'hartstikke gemakkelijk' Ode aan Hoek van Holland bij opening GWK-kantooor Tarieven zijn vastgesteld: QZB-aanslagen kunnen in Vlaardingen de deur uit Participatieprijs D66 voor Hof van Spektakel as IS AL VUUÜJAAH BIJ VAN BPPKE1T Waterweg Vrijdag 18 april 1997 Vlaardingen Het mysterie van de vogels die eind vorig jaar bij het Viaardingse Oever- bos dood uit de lucht vielen, lijkt opgelost Gisteren kreeg de politie de resultaten van het onderzoek dat een laboratori um in Lelystad heeft uitge voerd naar de doodsoorzaak. Een dag voor kerstmis belde een voorbijgangster de politie met de mededeling dat zij in het Oeverbos een vogel op de grond zag vallen. Het beest had verkrampte poten en vocht nog zo'n tien minuten voordat het doodging. In de na bije omgeving vond de vrouw nog een vogel in vergelijkbare toestand. De politie stelde een onderzoek in en zag zelf dat de vogels praktisch dood uit de lucht vielen. Het ging om een tiental koperwieken en een Vlaamse gaai. Naar nu blijkt zijn de vogels gestorven aan het vrijkomen van een giftige stof in hun lichaam. Die stof - D-drin, een vorm van het land bouwgif DDT- hebben de vo gels vermoedelijk binnenge kregen in Oost-Europa, waar het middel -in tegenstelling tot in Nederland- niet verbo den is. De stof is opgeslagen in het liehaamsvet van de dieren. Vanwege de strenge winter hebben zij dat mogelijk aange sproken, waardoor het D-drin in de bloedsomloop terecht kwam. Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft ingestemd met de plannen van Midden-Delf land om in de Holierhocksepolder ten noorden van Vlaardingen een multifunctioneel bos aan te leg gen. Alleen SP en GroenLinks waren tegen. SP-fractievoorzitter M.J. Kappers herinnerde aan een be sluit van enkele jaren terug, waar in de gemeenteraad zich tegen de plannen voor onder meer een surfplas en tal van andere recre atieve functies keerde. Kappers vond dat met het instemmen met deze plannen de gemeenteraad terugkomt op dat besluit. „Dat is ongeloofwaardig," zei de SP'er. Ook GroenLinks is er een tegen stander van de mensen ingrijpen in 'het stukje veertiende eeuws Nederland'. Midden-Delfland wil er een mul tifunctioneel bos planten. Dat moet kamen in de polder tussen de Vaart, Holyweg en Breeweg. „Ik zie geen enkele vooruitgang," aldus zegsman J van der Kolk. Wethouder K van der Windt zag die wel. Hij vond dat Vlaardingen tevreden moest zijn dat de eerde re plannen niet door zijn gegaan. Maar GroenLinks en SP waren niet te overtuigen. Kappers zag in de aanleg van het bos zelfs een ar gument voor Rijkswaterstaat om de A 4 op maaiveld-niveau aan te leggen. „Dan gebruiken ze dat bos met een als isolatie voor de A 4." Maassluis Voor 7.435.532 gul den (exclusief omzetbelasting) wordt Eurowoningen Grondbe drijf uit Rotterdam de eigenaar van vier voormalige schoolloca ties in Maassluis. Burgemeester en wethouders stellen dit de raad dinsdag voor. Op de stukken grond aan Kwar tellaan, Plevierstraat, Blommers- laan en Vondelpark zal Eurowo ningen in overleg met de Woning Stichting Maassluis huizen bou wen. Van de verkoopsom van bij na 7,5 miljoen gulden zal overi gens weinig overblijven. De ge meente moet immers nog de grond en een deel van de voorma lige schoolgebouwen afschrijven, terwijl er ook nog de nodige kos ten zjjn gemoeid met het saneren en bouwklaar maken van de grond. Gemeentewoordvoerder I. van Eijk: „Momenteel is er een heel klein opbrengstbedragje, maar dan moeten er geen tegen vallers komen." Door Menno Haddeman Schiedam De in zware geldnood verkerende Schiedamse Woningstichting Noordvest (WSN) wil nog dit jaar ruim vijf honderd woningen verkopen. De sociale verhuurder is van plan de niet-rendabele complexen aan de Stationsstraat en het Schuttersveld, de flats Wilhelmina en Vijfsluizen en tach tig woningen in Woudhoek-Zuid aan de Fortress Groep te ver kopen. Om welk bedrag het gaat, wil een woordvoerder van WSN niet zeggen. Bewoners van de flats hebben aangekon digd actie te gaan voeren tegen de plannen. De woningstichting -die bijna elfduizend woningen in bezit heeft - verkoopt ze omdat er geld nodig is voor investeringen in an dere woningen en nieuwboupro- jecten m de stad. De huurop brengst van de tc verkopen wo ningcomplexen is onvoldoende. Aangezien de financiële situatie van Noordvest zo belabberd is en er te weinig reserves zijn, wil WSN de onrendabele flats verko pen aan de belegger in onroerend goed. „Er ligt een principeovereen komst met de Fortress Groep vertelt de woordvoerder van WSN. „Daarin is een aantal ont bindende voorwaarden opgeno men. Als daaraan niet wordt vol daan, gaat de verkoop niet door. Onder de voorwaarden vallen on der meer de toestemming van de gemeente en de goedkeuring van het Waarborgfonds Sociale Wo ningbouw. Bovendien moet met de gemeente overeenstemming worden bereikt over de hoogte van de erfpacht." De woordvoerder van WSN bena drukt dat in het contract met de Fortress Groep ook een 'stevige sociale paragraaf wordt vastge legd, waarin een aantal garanties voor de zittende huurders wordt opgenomen. Zo mag geen pressie op de bewoners worden uitgeoe fend om hun woning te verlaten. Volgens directeur J. R. Voerman van de Fortress Groep is dal het laatste waarvoor de bewoners bang hoeven zijn. „Zij hebben huur bescherming. Wij zijn niet van plan ze uit hun huizen te ja gen. Wel is het de bedoeling dat we de woningen die leegkomen, gaan verkopen." Niet positief Voor het zover is, moet de raads commissie voor volkshuisvesting over de verkoop besluiten. Tij dens de privatisering van de wo ningstichting, vier jaar geleden, is vastgesteld dat bij een eventuele verkoop van complexen de ge meente haar fiat moet geven. Door de raadsleden wordt niet erg positief gereageerd op het plan van de Schiedamse corporatie. M. Reuderink (PvdA) zegt dat zijn partij nog geen stelling heeft in genomen. omdat er binnen de partij nog over moet worden ge praat. Wei vind de PvdA'er dat WSN moet kunnen aantonen dat het een noodzaak betreft, „Als blijkt dat ze met het opgebrachte geld prestigieuze plannen wil rea liseren, ben ik tegen verkoop." Raadslid Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schiedam) meent dat de raadscommissie niet zoveel te gen verkoop kan hebben. „Tij dens de privatisering is bepaald dat de woningstichting de moge lijkheid heeft woningen te verko pen aan de zittende bewoners of aan een belegger. Het is natuur lijk het beste de huizen te verko pen aan de bewoners. Dat lukt hier blijkbaar niet. De verkoop aan Fortress zal een onrustige ontwikkeling op de woningmarkt betekenen." Zie ook pagina 15: 'Overgeleverd aan de geldwolven'. Tijdens de sportdag voor de Schiedamse basisscholen leerden de kinderen de grondbeginselen van rolstoelbasketbal. 'Hartstikke gemakkelijk, man!' vond een leerling. Foto Roei Dijkstra Schiedam Een potje rolstoelbasketbal spelen. Gisteren kregen kinderen in de Margriethal de kans om dat eens uit te proberen. Twee trainers van de rolstoel basketbalclub Sieenedijk brachten de kids de eerste beginselen bij van de sport. Daarbjj namen ze meteen het beeld van de kinderen weg dat rolstoelgangers oude verkreukelde mannetjes zijn met reuma en verlamde benen. „De kinderen reageren heel positief," zegt trainer Theo van Reek. „Ais raven duiken ze op die rolstoelen. Eerst vragen ze nog waarom ik maar één been heb. Dat leg ik ze dan uit. Vervolgens zijn ze er helemaal niet meer mee bezig." Volgens Van Reek zjjn kinderen daar sowieso wat gemakkelijker in dan volwas senen. „Die blijven maar staren. Ze praten tegen degene die achter de rolstoel loopt over de invalide alsof 'ie er zelf niet bij is." In twintig minuten tijd wordt een aantal oefingen afgewerkt. Eerstrijden de kinde ren wat rond om aan de rolstoel te wen nen. Daarna doen ze tikkertje en slalom men ze tussen pionnen door. Dan volgt het echte werk. Kinderen rollen op de basket af en gooien de bal door de ring. „Hartstikke gemakkelijk man. Je legt ge woon die bal in je schoot en gaat keihard op de basket af," legt een jongetje uit. Vol gens trainer Van Beek vinden kinderen het ballen in een rolstoel erg leuk. „Ieder een heeft wel een oom of opa die in een rol stoel rijdt. Maar daar mogen ze nooit in zit ten. Hier krijgen ze alle gelegenheid om te spelen." Grote talenten heeft hij nog niet ondekt. „Dat zou ook niet best zijn, want dan zouden ze invalide zijn. Alhoewel ook mensen deze sport doen omdat ze platvoe ten hebben of een zwakke rug." Sportdag De trainingen zijn onderdeel van een gro te sportdag voor alle groepen zeven van de basisscholen uit Schiedam. De kinderen maken kennis met de sporten die ze in de regio kunnen beoefenen. Aan het eind van de dag krijgen ze een boekje mee met tele foonnummers van alle sportverenigingen. Het project is een initiatief van de Dienst Educatie, de Dienst Sport en Recreatie in samenwerking met de gymleraren. Trai ners van de verenigingen stellen zich die dag beschikbaar. Dit jaar deden 710 kinde ren van 23 scholen mee. Maassluis „Ik verwacht zelf dat we er wel uitkomen," rea geert wethouder J. Storm op de bezwaren die bedrijven hebben tegen woningbouw op het Ele mentumterrein in Maassluis. Omliggende bedrijven vragen zich namelijk af in hoeverre zij in hun mogelijkheden worden beperkt, nu er vlakbij huizen ko men. De rondom het Elementumter rein gevestigde, veelal industri ële bedrijven hebben te maken met milieunormen. Zij moeten met andere woorden de overlast van onder meer stank en geluid tot een bepaald niveau beperken. Nu er op de plek van de voorma lige Elementumfabriek aan de Industrieweg ook huizen komen, vragen deondememers zich af of zij extra maatregelen moeten ne men. Iets wat op den duur nega tieve gevolgen voor Maassluis kan hebben, maakt N. Rol, voor zitter van de Ondernemers Fede ratie Maassluis (OFM) duidelijk. „Deze niet-bedrijfsmatige inves teringen zullen wederom een aanslag plegen op hun bedrijfs resultaat." Hij acht het niet uit gesloten bedrijve ,k ssluis ontvluchten. Slurm heeft al gespimtkcn ge voerd met enkele van bedrijven en kan hun ongerustheid begrij pen. „Het mag niet zo zijn dat ze worden beperkt in hun milieu ruimte." De Milieudienst 'Rijn mond (DCMR) zal daarom onder zoek doen naar de bezwaren. Als de uitkomsten bekend zijn, komt er -waarschijnlijk nog net voor het aftreden van de wethouder per 1 mei - een hoorzitting waar op de bedrijven eventueel hun bezwaren nog kunnen toelich ten. Storm verwacht dat de ge meente en de bedrijven er dan samen wel uit komen. „Want," zo stelt hij tevreden vast, „de be drijven zeggen we! dat het plan een aanwinst is voor Maassluis." Hoek van Holland „Het is opval lend dat Hoek van Holland kans ziet de eigen plek aan de kust ge stalte te geven. Hoek van Holland is een trekpleister. Je ziet de sche pen op korte afstand aan je voor bij varen. Bovendien heeft de Hoek een zeer breed strand, zoals je dat aan de Zuid-Hollandse kust maar weinig ziet." J. M. Leemhuis-Stout, commissa ris van de koningin in Zuid-Hol- land, gebruikte de officiële ope ning van het kantoor van de Grens Wisselkantoren gisteren voor een ware ode aan Hoek van Holland. Behalve haar vele loftui tingen over de kustplaats, schonk Leemhuis ook aandacht aan de problemen. Vooral de ontslui tingswegen noemde zij een 'cri me'. Toch ziet het er volgens haar niet naar uit dat er op korte ter mijn een oplossing komt voor de Maasdijk. Uiteraard werd ook ge sproken over de zaak waar het al lemaal om begonnen was: de ope ning van het nieuwe GWK-kan- toor, nadat het vorige twee jaar geleden door een bomaanslag werd verwoest. Het kantoor is ge vestigd in de gloednieuwe hal waar binnenkort de passagiers van het HSS-schip gebruik van maken. Leemhuis prees het ini tiatief van GWK om hierin met een een informatiefunctie op te nemen. Via de Holland Welcome Service kunnen meerdere zaken aan hetzelfde loket worden gere geld. Directeur H. Stout van onder meer de Hoekse vestiging van GWK bood ter gelegenheid van de opening van de nieuwe bank een cheque van tienduizend gulden aan voor het Fort aan den Hoek van Holland. Maassluis—De gemeente Maas sluis is driftig aan het schuiven met hangplekken voor jonge ren. Zo wordt -op verzoek van omwonenden- de zogenoemde jongerenontmoetingsplek (JOP) aan de Weverskade enkele hon derden meters verplaatst. De JOP in de Burgemeesterswijk zal bij gebrek aan belangstelling verdwijnen; in plaats daarvan komt er een bij de Wethouder Smith al. Tot het verplaatsen van de JOP aan de Weverskade is besloten nadat bewoners meerdere ma len lieten weten dat zij het niet prettig vinden als zij op weg naar huis langs de jongeren moeten. Die houden zich daar op in een speciaal voor hen ge plaatst hokje - vergelijkbaar met een bus hokje- waarin zij kunnen zit ten en dat zij bijvoorbeeld zelf kunnen beschilderen. „De bewoners vinden het onaan genaam als ze erlangs moeten," motiveert burgemeester J. Ster- kenburg het voornemen. Zij voegt eraan toe dat met de maat regel de situatie nog steeds 'niet optimaal' zal zijn. „Maar de jon geren willen er liever niet weg. Daarom hebben we in overleg met hen besloten totde verplaat sing. Het is het enige alterna tief." Wel zijn er volgens de burge meester duidelijke afspraken gemaakt met de jongeren. „We hebben hen nadrukkelijk aan gesproken op hun gedrag. Wij zorgen voor deze voorziening, dan moeten zij zich houden aan Op bepaalde plekken lukt dat heel aardig, meent Sterkenburg. „Er zijn er zelfs waar de jonge ren stoelen hebben neergezeten een basketbalnetje opgehangen. Daar hebben we een lantaarn paal neergezet," Sterkenburg is dan ook enthou siast over de JOP's, die ongeveer een jaar geleden werden geïn troduceerd in Maassluis. „De hokjes zijn gemakkelijk te ver plaatsen. dus we kunnen vrij goed bepalen waar ze het best kunnen staan. Daarom is het nu ook eenvoudig het hokje bij de Weverskade op een andere plek te zetten." Sterkenburg wijst op het effect. „De resultaten zijn duidelijk zichtbaar. Met name bij enkele flats met portieken waar de jon geren zich voorheen ophielden, is nu geen last meer. Daarbij komt dat de politie goede con tacten met ze kan opbouwen: bij overlast kunnen, ze de jongeren verwijzen naar een JOP. En zelf rijdt de politie er geregeld langs om een praatje te maken.' Som mige andere gemeenten volgen dit met belangstelling." Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond de nieuwe tarieven voor de berekening van de onroerende- zaakbelasting vastgesteld. Op ba sis van die bedragen wordt de hoogte van de 35.000 aanslagen vastgesteld, die de gemeente op 31 mei de deur uit doet naar.alie huurders en eigenaren van alle woningen en bedrijfspanden in Vlaardingen. Door oppositiepar tijen SP en SGP/RPF/GPV wer den gisteravond bij elkaar nog vijf moties ingediend. Die waren er op gericht om de lasten voor de min der draagkrachtigen wat minder te laten stijgen. Maar geen van de moties kreeg voldoende steun. Volgens b en w en een meerder heid van de raad gingen de mees te moties uit van veronderstellin gen die niet hoeven te kloppen. Zo werd er door de twee oppositie partijen naar gestreefd de ver schuiving van de lasten 'naar de mensen die het al zo moeilijk heb ben' zo veel mogelijk te bestrij den. Door de hertaxatie zijn voor al de goedkope (huurwoningen fors in prijs gestegen. „Maar," stelde wethouder H.C. J. Roijers (financiën), „wij weten niet wie er in die huizen wonen." Hij bedoel de daarmee dat er mensen met een modaal inkomen of hoger zijn die in goedkope huizen wonen. Als de moties zouden worden uit gevoerd dan zou dat kunnen bete kenen dat het geld niet bij dege nen komt die het juist het hardst nodig hebben. De coalitiepartijen wezen er bovendien op dat in de nieuwe OZB-verordening de kwijtschelding is verruimd. Vlaar- dingers die drie jaar of langer cli- ent zijn van de sociale dienst krij gen automatisch geen aanslag meer in de bus. De coalitie bena drukte verder dat de totale op brengst voor de gemeente uit de OZB -bijna 25 miljoen gulden - gelijk blijft. „De gemeente ver dient er niets aan." Opvallend was gisteravond de opstelling van de WD'er Roijers. De wethouder van financiën stemde als enige van het college en de coalitiepar tijen tegen het voorstel. Tegen het besluit dus dat hij moet uitvoeren. „Een slordige gang van zaken wat we niet meer willen," dreigde G.D. Wicart 'namens de hele PvdA-fractïe'. De soep werd welis waar niet zo heet gegeten, maar Wicart wilde wel weten of dit een precedent schept: „Als de wethou ders zich dit soort vrijheden gaan permitteren wordt het natuurlijk een rommeltje." Roijers zag het probleem niet zo. De WD'er stelt zich op het principiële standpunt dat hij zich niet kan vinden in. de door de Tweede Kamer geereëer- - de mogelijkheid van tariefsdiffe rentiatie. Dat houdt in dat er voor^_ woningen en bedrijfspanden een verschillend tarief - het bedrag per 5000 gulden waarde van het betreffende onroerend goed- mag worden berekend, In eerste instantie om gemeenten de vrij heid te geven de tarieven voor be drijven te verlagen om vestiging binnen de grenzen aantrekkelij ker te maken. Maar toen bij de hertaxatie bleek dat de woningen veel meer in waarde zijn gestegen dan bedrijven (in Vlaardingen 41 tegen 3 procent), mocht de moge lijkheid ook omgekeerd worden gebruikt. Vlaardingen maakt daar maximaal gebruik van door de ta rieven van de woningen twintig procent lager te brengen dan die voor bedrijver». Hierdoor worden de lasten voor huiseigenaren en huurders enigszins gedempt. 'Enig soelaas' Roijers vindt ook dat dit 'enig soe laas' biedt, maar omdat er met an dere nadelige effecten van de her- taxatie geen rekening is gehou den, stemde hij tegen. En, ant woordde de liberaal coalitiege noot Wicart, 'je mag best af en toe eens een afwijkende mening heb ben'. .Als het te maken heeft met principe en er zijn goede motie ven voor, dan zie ik geen pro bleem," aldus Roijers, die eraan toevoegde dat het 'coalitiebelang' wel voorop staat. „De coalitie is heilig," aldus de wethouder. Dat ontlokte J. Ranshuysen van oppo sitiepartij W2000 de cynische op merking dat die principes van de wethouder over de OZB-tarieven 'wel erg zwaar wegen'. Vlaardingen Het Hof van Spek takel heeft de Participatieprijs 1997 gewonnnen, De prijs, die de Viaardingse afdeling van D66 jaarlijks uitreikt, bestaat uit een beeldje. Met de prijs wil D66 per sonen of instellingen in het zon netje zetten en stimuleren om 'door te gaan'. Kandidaten voor de prijs moeten zich op een bijzonde re wijze inzetten voor participatie van medeburgers in de Viaar dingse gemeenschap. Het Hof van Spektakel organi seert jaarlijks een cultureel feest in stadspark Het Hof. Elk jaar weer met een ander thema. Ande re genomineerden voor de prijs dit jaar waren de Viaardingse af deling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen en het Jongerencentrum Europe. Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1