13 Verhuurders houden enquête voor betere dienstverlening Formulieren verspreid onder 8500 huurders Opvouwbare scooter is 'een speeltje voor rijke jongens' Afval onder de grond in Nieuwland Stadsarchief verwerft oud belangwekkend visserijstuk Flatbewoner vindt lijk in kelder door enorme stank Rotterdams Dagblad PROFESSIONELE OOGZQRG VERHELDERT UW BLIK fètillffitl/IMMf I 1 '5 Caravan geheel uitgebrand Bonnen voor hardrijders Hennepplanten in slaapkamer Winkeldief aangehouden PEC-directeur vertrokken Maassluis koopt Govert van Wijn fRW s Dinsdag?? april 1997 i Waterweg Schiedam Een caravan, die stond geparkeerd op het Heijer- mansplein is vannacht uitge brand. De brandweer bluste het vuur. maar kon niet voorkomen dat de caravan geheel werd ver woest. Schiedam De politie heeft gis teravond snelheidscontroles ge houden op de Burgemeester van Haarenlaan en op de Burgemees ter Knappertlaan. Tn totaal werd de snelheid van 845 auto's gecon troleerd. Hiervan reden 49 auto mobilisten te hard. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 93 kilo meter. Vlaardingen De politie heeft gis teren na klachten over stank een kleine hennepkwekerij gevonden in een slaapkamer van een wo ning aan de Floreslaan. In de slaapkamer vonden agenten ruim tachtig planten. De planten wer den net als achttien zakjes ge droogde hennep en vier lampen in beslag genomen. De bewoon ster was op het moment niet thuis. De politie 2al met de be woonster gaan praten. Vlaardingen Een politieman heeft gisteren in zijn vrije tijd een 37-jarige winkeldief uit Vlaardin gen aangehouden. De agent zag dat de Vlaardinger twee boeken stal uit een winkel aan het Veer- plein. De man is overgebracht naar het politiebureau waar hij de diefstal bekende. De Vlaardinger hccfl een proces-verbaal gekre gen. Vlaardingen De directeur van het Plaatselijk Educatief Cen trum in Vlaardingen J. H.H. Snakkers is vertrokken. Hij heeft een baan aanvaard by het Albeda College. Dat heeft het bestuur van het PEC bekend gemaakt. De werkzaamheden van Snakkers worden overgenomen door managementteam. w ï'-të- v Jan Post toont zijn opvouwbare scooter 'Ik denk dat ik er dit jaar op mijn sloffen tweeduizend verkoop.' Foto Roel Dijkstra Door Niels Juist Vlaardingen „Ik rammel met een aantal melkbussen en leder- een wordt wakker," Jan Post is een handige jongen, die weet waar Abraham de mosterd haalt. In de Verenigde Staten, wat hem betreft. Daar haait hij zijn pro ducten vandaan die hy distribu eert in Nederland. Hij weet zeker dat hy nu een klapper in banden heeft. Zijn Vlaardingse bedrijf American Bar Supplies (ABS) gaat een op vouwbare scooter op de markt brengen. De eerste in Europa. Hij had het nog niet geroepen of alle media stonden bij hem op de stoep. „Dat had ik niet durven dromen. Ik dacht dat een paar kranten en misschien een tv-pro- gramma er wel aandacht aan zouden besteden, maar het werd een heel zooitje kranten.Morgen word ik geïnterviewd door Radio Rijnmond en vandaag kwam SBS8 langs voor opnamen. HRTL5 wil"üok weHstfitemgje aan de scooter besteden." Tot nu toe loopt de marketing- machine dus gesmeerd. „Het is allemaal gratis reclame. En ik weet niet of je weet wat een spot je van twee minuten normaal kost? Duizenden guldens!" Een bedrijf heeft in Jan's filoso fie bij tijd en wijle een 'klapper' nodig. Met de lancering van de opvouwbare scooter gaat hij een ware rage ontketenen, verzekert hij, „Het is een speeltje voor rij ke jongens. Handig om op je jacht neer te zetten of in de ach terbak van je auto op te bergen. Of om mee over de camping te rijden." De ABS-directeur heeft voordat hij de scooter uit Amerika liet ko men eerst marktonderzoek ge daan, Daaruit bleek dat er be hoefte was aan goedkope milieu vriendelijke vervoersmiddelen. Daar voldoet de scooter volgens hem aan, „Hij stoot geen vuile stoffen uit, want hy rijdt op elek triciteit. Je laadt de scooter op door een stekker in het stopcon tact te stoppen. Dat kost je een paar kwartjes." Opbergkluisjes De handelaar ziet ai voor zich hoe allerlei bedrijven zich in rij en van tien opstellen om de scoo ters aan te schaffen. „Je zou voor de scooters opbergkluisjes in het station moeten maken, waar je ze 's nachts oplaadt. Mensen kunnen dan vanaf het treinsta tion met de scooter naar hun werk. Minister Jorritsrna van Verkeer wil de binnensteden toch afsluiten voor auto's? En voor de politie zijn de scooters ook handig. Ze kunnen er hun rondjes mee door de stad rijden. Ook voor bedrijven is zo'n scoot er heel lucratief. Je zou het een milieu-investering kunnen noe men. Dat mogen ze afschrijven. Het kost ze dus niets." De scooter ziet er uit als een soort tweewielig skateboard met een stuur. Hij weegt 48 kilo. Je kan er, met volle accu, zes uur mee rijden. Alhoewel dat staand wat vermoeiend lijkt „Maar," zo zegt. Jan „dat is alleen het sportieve model. Er komt ook een model met zifje." Het ding kost zesduizend gul den. „Ik denk dat ik er dit jaar op mijn sloffen tweeduizend ver koop. En als het hier eenmaal aanslaat, dan staan de buiten landse handelaren in de rij. Ik heb al een handelaar in Italië die er vijfhonderd afneemt. Ik wist dat ze in Italië op het product aan het loeren waren. Daarom ben ik er gelijk naartoe gegaan. Om ze voor te zijn. Nu heb ik zelf een mannetje gevonden die de scoo ters verkoopt. Daardoor kan ik meer in de winst delen." Jan Post kwam de opvouwbare scooter op het spoor toen hij op rondreis was in Amerika. „Ik kom daar veel, omdat ik met mijn bedrijf Amerikaanse pro ducten op de markt breng. Toen schoot iemand my aan met de?* vraag of ik niet die scooters wilde gaan verkopen. Leek mij een leuk idee." AlJe medewerkers van ABS heb ben de scooter inmiddels uitge probeerd. „Het is hier een gek kenhuis," zo zegt Pia, de admini stratief medewerkster, „Ieder een wil op dat ding. Ik heb het zelf hier op kantoor uitgepro beerd. Ik vloog zowat tegen de ta fel." Schiedam De Sckiedsöse wijk Nieuwland krijgt ondergrondse afvalcontainers. Het gaat om vijftig containerplaatsen waar zesduizend huis houdens hun afval kwijt kunnen. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) wal met dit zogenoemde brengsysteem het voor de In- woners van Nieuwland makkelijker maken om groente- en fruitafval, oud palier en restafval ge scheiden weg te gooien. Het nieuwe systeem gaat de inwoners van Schiedam een paar tientjes meer kosten. Mocht de proef in Nieuwland slagen dan denkt het ONS erover om de ondergrondse con tainers ook in andere wijken te plaatsen. Op de over de wyk verspreide containeiplaatsen komen vijftig bakken voor groente en fruit, vijfen twintig voor oud papier en vijftig voor restafval. De bakken komen ondergronds omdat dat voor straatbeeld mooier is. De plannen liggen er. Een dezer weken neemt het college van b en w een besluit over de containers. Als de raad het voorstel deze zomer goedkeurt, worden de bakken begin volgend jaar geplaatst. Dan wordt ook de aangescherpte Arbo-wet van kracht Die eist dat de belasting van de vuilnis mannen fors omlaag gaat. Met het normale 'zak ken ophaaisysieem' wordt vijfentwintig procent van de vuilnismannen overbelast (naarmate de leeftijd vordert moet namelijk minder zwaar wor den getild). Met het nieuwe systeem zal dat prak tisch nul zijn. Daar staat tegenover dat het aantal krachten op de vuilniswagen teruggebracht wordt van drie naar één. Zie ook pagina 15: Ondergrondse containers: leuker gezicht, minder stank OndertoeziendoogvandeSchledamsedele- gatie tilt een Arnhemse vuilniswagen een container uit de grond om te legen. FotoMari Dirtgenouts/ONS Schiedam Met een enquête onder duizenden huurders ho pen de vijf woningcorporaties in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis inzicht te krijgen in de klachten en wensen van hun cliënten. Samen met de Nederlandse Woonbond en huur dersorganisaties hebben zij een uitgebreide enquête opge steld. Het eerste exemplaar is gisteren persoonlijk overhan digd aan een huurder aan de Parkweg in Schiedam; de overi ge worden vandaag verspreid. Met de enquête willen de corpora ties vat krijgen op de dienstverle ning, licht directeur J. Feijtel van de Woningstichting Noordvest uit Schiedam toe, „Zodat we in goed overleg met de huurders zaken tot stand kunnen brengen." Samen met de Woningstichting Maas sluis, Stichting Woningbedrijf Vlaardingen, Patrimoniums Wo ningstichting in Vlaardingen en Woningbouwvereniging Schiedam zijn de vragenlijsten samengesteld. De enquêtes worden steekproefs gewijs verspreid onder 8500 van de in totaal 42.000 huurders die de vijf corporaties gezamenlijk heb ben. Daarvan zyn er 7500 voor de 'gewone' huurders. De overige duizend worden verspreid onder nieuwe huurders, mensen die tot voor kort huurder waren ('Wat is de reden van het vertrek?' en 'Hoe is de samenwerking met de verhuurder verlopen?') en men sen die in een renovatieproject hebben gezeten. Centraal in het onderzoek staat de vraag welke verbetermogelijkhe den er zijn. De corporaties willen klantgerichter gaan werken. De tijd van woningschaarste is voor bij en voor iedere ontevreden klant staan niet meteen honderd andere huurders klaar. „Kortom, ook een huurder is klant en de klant is koning," concluderen de huisbazen. In de enquêtes worden dan ook vragen gesteld over as pecten als de telefonische bereik baarheid en de afhandeling van reparaties. Ook wordt de huurder gewezen op het bestaan van de klachtencommissie. De enquête is onderdeel van het project 'Kijk, meet, vergelijk en verbeter'. „De afgelopen tijd is er vooral gekeken," vertelt Feijtel. „Nu komen we in de fase 'meten en vergelijken'. Aan de hand van de enquêtes kunnen we maatre gelen destilleren voor wat echt be ter kan. Goede suggesties voor be tere dienstverlening zijn zowel een voordeel voor de corporaties als voor de huurders. Want een goede relatie met de huurders, daar gaat het ons om." De invullers van de enquêtes blij ven overigens anoniem. Om de huurders te stimuleren de - vrij omvangrijke - vragenlijsten in te vullen, worden onder hen dertig cadeaubonnen verdeeld: tien van tweehonderd gulden en twintig van vijftig gulden. Wie hiernaar wil meedingen kan apart een kaartje insturen. Door Ben van Haren Vlaardingen Een in gouden ver siering gevatte beschrijving, in het Frans, van de Vlaardingse beugvisserij hangt sinds kort op een prominente plek in de kamer van de Vlaardingse stadsarchiva ris. H. J. Luth, wens officiële be noeming in juni is gepland, kocht het 130 jaar oude stuk onlangs van een nakomeling van de ma ker. Het is om verschillende redenen een belangwekkend visserijstuk uit 1866. Inhoud, uitvoering, om vang en datering zijn al bijzonder, maar ook de ondertekenaar en vermoedelijk vervaardiger van het stuk wekt verbazing. Tussen een fraaie versiering, staat met de hand, in de Franse taal zeer gedetailleerd beschre ven hoe Vlaardingse visserlui jaarlijks vanaf december op ka- be(jauw'visten. Ze deden dat, zo is te lezen, op de 57ste, naby de 56ste breedtegraad in de buurt van de 20ste meridiaan. Dus op de Atlantische Oceaan, inde richting van IJsland. Gebruikt werden 144 lijnen van elk 45 vadem lang, waaraan ha ken met levend aas waren beves tigd die op een diepte van min stens 40 vadem werden gehan gen, Stuurman en scheepsjongen daalden samen af in de roeiboot om de als aas gebruikte 'prikken' uit te zetten. Alle details van de Vlaardingse visgeheimen zijn opgeschreven. Niet vertaalbare vakuitdrukkin gen worden in het Nederlands ge noemd en in het Frans omschre ven. Daartoe behoren bijvoor beeld de stuk voor stuk by naam genoemde tien 'jonen', grote dob bers waaraan de lange vislijn hing, en de 'gooi', het als dieplood gebruikte ankertje. Het perkament van ongeveer 75 bij 125 centimeter trof Harm Jan Luth in originele lyst aan bij de familie Phaff-Rademaker in Vi- anen. Het was een oud familie stuk, dat naar zolder was ver huisd, kreeg hij veertien dagen geleden te horen. Of het Stadsar chief van Vlaardingen misschien interesse had? Het stuk, dat op enkele plekken is gescheurd doordat de goudverf De nieuwe stadsarchivaris, Harm Jan Luth, is blij dat hij na 130 jaar het bijzondere visserijstuk van Justus Kos Koolhaalder naar Vlaardingen heeft kunnen terughalen. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra zich aan de glasplaat in de lijst is gaan hechten, is op 3 april 1866 in Vlaardingen ondertekend door Justus Kos Koolhaalder. Uit ge nealogisch onderzoek is gebleken dat dit de overgrootvader is van mevrouw Phaff. Hij werd in 1831 in Vlaardingen geboren als oudste zoon van timmerman Abraham Koolhaalder en Neeltje Kos. Justus was later meester timmer man en bouwkundige. Hij over leed al in 1871. Waarom zou uitge rekend hij zo'n Franse beschrij ving van de kabeljauwvangst door Vlaardingse vissers hebben ge maakt, vijf jaar voor zijn overlij den? Na kort, globaal onderzoek in de eigen verzamelingen van het door hem gerunde Stadsarchief veron derstelt Luth, dat Justus Kos Koolhaalder het heeft gemaakt ten behoeve van een internationa le visserijtentoonstelling in Frankrijk. In eerste instantie dacht hij aan de tentoonstelling, die in 1870 in Le Havre is gehou den. Bij nadere lezing van een rapport, dat de Vlaardingse reder A Hoogendijk Jzn voor de minis ter schreef over die tentoonstel ling, bleek hem dat in 1866 in Boulogne en Arcaehon een inter nationale visserijtentoonstelling heeft plaatsgevonden. Hij denkt nu dat het stuk voor die tentoon stelling is gemaakt Een ook in het Stadsarchief aan wezig diploma van 21 oktober 1866, behorend bij een medaille van verdienste van reder Hendrik Kikkert voor een visproduct, her innert aan Vlaardingse deelname aan de tentoonstelling in Arca ehon. Harm Jan Luth, die na het-vertrek van Hans Mathijssen naar het stadhuis de leiding heeft op het Vlaardingse Stadsarchief en per 1 april tot 'product-manager' is be noemd in afwachting van zijn offi ciële benoeming door de gemeen teraad tot nieuwe stadsarchivaris, heeft al contact opgenomen met directeur Frits Loomeijer van het Visserij museum voor verder on derzoek, Vragen zijn bijvoorbeeld waarom een timmerman zo'n technische visserij beschrijving ondertekent en waarom het kunststuk familiebezit is geble- Door Menno Haddeman Schiedam—Al weken lang hing er een enorme stank in de hal van de flat aan de Jozef Oreliosingel in Schiedam. Geen enkele flatbewo ner wist waar de smerige geur van afkomstig was. Een niet te defi niëren penetrante, weeïge rot- lucht. Twee weken geleden had flatbewoner J. P. Rhijnsburger al geklaagd bij de woningstichting. Zij stuurden toen een loodgieter langs. „Die vond het ook stinken maar kon niets ontdekken," ver telt Rhijnsburger. „Gisterochtend had ik er genoeg van en ben ik zelf op onderzoek uit gegaan." Dat de 75-jarige vertegenwoordi ger van de flat tijdens zijn speur tocht in de kelderboxen een lijk tegen zou komen had hij niet ver wacht. „Ik wist wel dat er iets lag te rotten. Ik had me dus al op iets smerigs voorbereid. Ik dacht aan een dode hond of kat ofzo." Dat het uiteindelijk het rottende lijk van zijn benedenbuurman bleek te zijn, doet Rhijnsburger een dag na zijn vondst nog steeds versteld staan. „Ik heb er vannacht ge woon slecht van geslapen. Dat beeld blijft jet toch bij." Vlak na het boodschappen doen, pakte de Schiedammer gisteroch tend, een trapje om door de ruitjes boven de kelderboxen naar bin nen te gluren. Sommige bewoners hebben het glas afgedicht met een plank om inkijk te voorkomen. Bij de box van de drie asielzoe kers aangekomen bleek het raam pje niet te zijn afgedicht. Toen Rhijnsburger een blik naar bin nen wierp, viel hij <m schrik bij na van zijn trapje. ..Door de ra men scheen genoeg licht om het lichaam van Achiel te zien. Hij "lag in een stuk plastic en over zijn he le lichaam lag bloed." Rhijnsburger liep na zijn vondst gehaast naar zijn flatwoning en belde daar 112. „112, het nieuwe nummer hè," zegt hij met opge stoken vinger. „Ik vertelde ze dat ik een lijk had gevonden en kort daarna stonden de agenten op de stoep." Volgens Rhijnsburger moet het lichaam van de asielzoe ker al een week of drie in de kel der hebben gelegen. „Ik maar ook een aantal andere flatbewoners had de man al zo'n drie weken niet gezien. Ook de andere twee asielzoekers die bij hem in huis woonden hadden we al lange tijd niet gezien." Een woordvoerder van de politie meldt dat er ver moedelijk sprake is van een mis drijf. Vanochtend moet sectie op het lichaam uitwijzen wat de wer kelijke doodsoorzaak is. Maassluis Op advies van de Culturele Raad Maassluis heeft het gemeentebestuur de film 'Govert van Wijn' aange kocht. Deze film gaat over het leven van Govert van Wijn en over Maassluis in de periode waarin Van Wijn leefde (zeven tiende/ achttiende eeuw). Belangrijke onderwerpen in de film zijn de vissery, tegen stellingen tussen arm en rijk, het Weeshuis, de Groote Kerk en schenkingen van Govert van Wijn aan inwoners van Maassluis. De reder schonk on der meer in 1732 op 90-jarige leeftijd het Garrelsorgel. De film is gemaakt door Henk van de Meeberg en duurt vijf tien minuten. Hy is beschik baar voor gebruik door particu- lieren en instellingen by met- commerciële activiteiten. De film is op video (VHS) o.a. ver krijgbaar in de bibliotheek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1