11 Wijkcentrum Holy blijft open UNTVEr/7' Bang voor de boze belegger Univéin de buurt voor alle zekerheid! iotterdams Dagblad Meer instellingen moeten van gebouw gebruik maken Schiedammer probeert in zelfmoord-poging zijn eigen huis op te blazen Kunstenaar Tange schenkt aan Schiedam 'nutteloze bloemen' Nieuwe vakbeweging blijft wennen voor oude kader Cel voor Maassluizer wegens geweld tegen ex-vriendin Poging tot verkrachting Man vermist Licht op voetpad Daar plukt de vruchten van! Waterweg Donderdag 24 april 1997 Den Haag/Maassluis De Haag se rechtbank heeft een 25-jarige Maassluizer veroordeeld tot twaalf maanden celstraf, waar van vier maanden voorwaarde lijk omdat hy afgelopen oud- en nieuw zyn ex-vriendin op ge welddadige wijze tegen haar zin trachtte mee te voeren uit de wo ning van haar moeder in Pijn- acker. Een broer van de ex-vriendin en nog een paar vrienden van haar zagen hoe de Maassluizer de jonge vrouw uit de woning sleur de en haar in een auto probeerde te duwen. Hij trok zo hard aan haar haar dat ze er een kale plek aan over hield. De broer kreeg bovendien klappen van de breedgeschouderde Maasslui zer. Motief achter de actie zou de jaloezie van de Maassluizer zijn - geweest. Hij kon het moeilijk verkroppen dat de vrouw die avond zonder hem uit wilde gaan. De Maassluizer is door een psy chiater 'enigszins verminderd toerekeningsvatbaar' verklaard. De man vertelde de politie na zijn aanhouding dat de relatie tussen hem en het slachtoffer nog steeds 'aan' was. De ex en haar familie en vrienden dach ten daar anders over. De ziele- deskundigen die hadden gerap porteerd over de verdachte, spraken van 'verlatingsangst'. De geadopteerde Maassluizer zou 2yn agressie tegenover zijn biologische moeder hebben af gereageerd op de ex. Inbraken Officier van justitie mr. M. Rein- ders had tijdens de behandeling van de strafzaak vijftien maan den cel geëist. In die eis waren ook nog twee inbraken meege nomen die de Maassluizer ont kende. De rechtbank achtte die inbraken ook niet bewezen. Wel werd het in het vonnis nog de vernieling van een deur meege nomen. De Maassluizer kreeg ook nog eens een half jaar extra gevangenisstraf opgelegd. Hy liep namenlijk nog in de proef tijd van een eerdere (gedeelte lijk) voorwaardelijke veroorde ling. Schiedam „Als de ontploffing had plaatsgehad dan had die niet alleen het huis van de verdachte opgeblazen maar ook dat van de buren." Dat was de conclusie die de rechtbank bij monde van rech ter mr. P. C. Santema trok. De 24-jarige Schiedammer P.K. had geprobeerd er een einde aan te maken. Totaal gedeprimeerd was hij naar zijn woning aan de Morsstraat gegaan. „Ik had twee flessen Amaretto en een hele hoop biertjes op," verklaarde hij tegenover de rechtbank. „Ik krijg echt geen kick van brandstichten ofzo, maar ik wilde gewoon van al les af zijn. Het was voor mij een af lopende zaak. Ik had gevoel dat de hele wereld tegen me was." In totaal ontredderde toestand had de Schiedammer een fles spi ritus gepakt en daar alle meubels mee overgoten. De gaskraan en gasoven had hij open gedraaid en met lucifers de boel aangestoken. „Toen ben ik een sigaretje gaan roken en heb zitten wachten tot het huis zou ontploffen. Maar dat gebeurde niet Het duurde zo lang dat ik bang was dat ik levend 2Qu verbranden. Dat vond ik te pijn lijk. Ik ben weggegaan." „Maar heeft u er dan niet bij stil gestaan dat er naast u gezinnen met kinderen wonen?" was de vraag van Santema. Maar de ver dachte was, zo zei hij, alleen op zichzelf gefixeerd. „Ik dacht: nie mand geeft om mij dus waarom zou ik wel om iemand geven." Een psychiatrisch rapport wees uit dat K. toen hij zijn huis in brand stak sterk verminderd toe- rekeningsvatbaarwas. Volgens de psychiater zou de Schiedammer zwaar gedragsgestoord zijn en met wrok en wantrouwen tegen over de wereld staan. Zyn stiefva der mishandelde hem. Hij zat al eerder een jaar nadat hij in een poging tot wraak het huis van zijn stiefvader in brand had gestoken. De Schiedammer raakte verslaafd aan gokken, drank en drugs waar door hij diep in de schulden kwam te zitten. In een poging zijn leven weer op het spoor te zetten ging K. naar het Boumanhuis, een afkickcentrum. Daar doorliep hij het programma succesvol. Hij huurde een woning, ging op zoek naar een baan en trachte een rege ling te treffen om zijn schulden af te betalen. „Maar ik werd door alle instanties tegengewerkt. Dan dacht ik dat het goed geregeld had en dan stuurden ze een deur waarder op my af. Alsof niemand het wat kon schelen dat ik be stond. Ik heb er echt alles aan ge daan om het goed te regelen. Het lukte gewoon niet. Dan ga je jezelf straffen." TBS De officier mr, E. Baars vond toch dat de verdachte genoeg toereke ningsvatbaar was om hem voor zijn misdaad verantwoordelijk te stellen. Naast TBS met dwangver pleging eiste ze twaalf maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. Ze vond dat de Schiedam mer een ernstige misdaad had be gaan door zijn woning te veriaten terwijl hij wist dat de boel kon ontploffen. Raadsman mr. J, van Vu cht was b et daar niet inëe eens. „Mijn cliënt is gelijk naar de poli tie gegaan om te zeggen dat zijn woning in brand stond. Uit het rapport van de brandweer leid ik af dat toen zij daar aankwamen er nog geen ontploffingsgevaar be stond." De advocate vond gevangenis straf geen goed idee. „De sfeer die daar heerst brengt meneer K al leen maar verder in de proble men. Hij heeft intensieve begelei ding en behandeling nodig." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Vlaardingen Wijkcentrum Holy blijft open. Dat blijkt uit de nieuwe voorstellen die burgemeester en wethouders voorleg gen aan de gemeenteraad van Vlaardingen. In bet kader van de bezuinigingen wilde het college het wijkcentrum aan de Aristide Briandring in eerste instantie sluiten. Onder druk van een flink aantal (eoalitie)partijen is daardoor nu een streep gehaald. Verantwoordelijk wethouder A. Kool streeft er wel naar om de be zetting van wijkcentrum Holy te verbeteren. Dat betekent dat meer instellin gen van het gebouw gebruik moe ten gaan maken, Het schrappen van deze bezuinigingsmaatregel levert de gemeente 235.000 gul den per jaar minder op. Ook het CJV komt er in de nieuwe voorstellen wat beter af. Er moet nu nog 72.000 gulden worden in geleverd. Dat is aanmerkelijk minder dan de 102.000 gulden waarvoor b en w de jeugdvereni ging eerder op de rol hadden ge zet. Dat had bijna een halvering van de jaarlijkse subsidie bete kend. Randgroepjongeren Tegenover de coulantere opstel ling stellen b en w wel als voor waarde dat het CJV zich blijft ont fermen over een club randgroep jongeren. Op verzoek van de ge meente vangt het CJV op vrijdag en zaterdagavond in de Triangel deze groep op, die daarvoor rondhing ophetVeerpleinen daar voor overlast zorgde. Het CJV had aangegeven dat als de subsidie zou worden gehalveerd, deze 'op dracht' niet meer kon worden uit gevoerd. Onder meer deze aanpassingen hebben wel tot gevolg dat de be zuinigingsopdracht van dertien miljoen gulden op de subsidies stokt bij ongeveer elf miljoen gul den. De raadscommissie voor sociale zaken en welzijn praat maandag avond over de nieuwe voorstellen, die deel uitmaken van het totale bezuinigingspakket van achttien miljoen gulden dat het college dit jaar wil hebben ingevuld. Daarbij hoorden onder meer ook de ver korte werkweek en de verhoging van de OZB de afgelopen jaren. Wethouder Hafkamp krijgt van kun stenaar Jac- het schilderij dat eigenlijk n het Itali aanse Udine zou blijven hangen. Foto Roel Dijkstra Schiedam De politie is op zoek naar een groep van vijf of zes jon gens die zondagmiddag rond kwart over zes heeft geprobeerd een I4-jarig Schiedams meisje te verkrachten. Het meisje werd sa men met haar zusje na een bezoek aan een zwembad op de Prinses Beatrixlaan door de groep opge wacht. Eén van de jongens viel het meisje lastig, maar de Sehiedamse wist zich te verwe ren. Op weg naar huis werden de twee zusjes gevolgd door de jon gens. Bij het Hof van Spaland werd de Sehiedamse dooreen van de jongens bedreigd met een vlin dermes. Samen met een andere jongen dwong hij het slachtoffer naar het bovenste parkeerdek bo ven het winkelcentrum te gaan. Daar probeerde de jongen haar te verkrachten. Het slachtoffer wist te ontkomen. Maassluis Sinds vijf dagen wordt de heer Heusdens (42) ver mist. Daarvan heeft het personeel van het gezinsvervangend tehuis aan de Haydenlaan in Maassluis, de politie in kennis gesteld. Heusdens droeg de laatste keer dat hij is gezien een rode trui, spij- kerbroek, geblokt overhemd en bruine schoenen (bijna zonder ve ters). Hij heeft een normaal pos tuur, is 1,75 meter lang, heeft don kerblond haar en draagt een grote bril met ronde glazen. Verder heeft hij een ovale moedervlek aan de zijkant van de buik en loopt hij met opgetrokken schou ders en handen in de zakken. Mensen die weten waar Heusdens is, worden verzocht contact op te nemen met de politie onder tele- foonnummerOlO-2744222. Schiedam Useless flowers for drowning Ophelia's'. Dat was de titel van het schilderij dat kunste naar Jacques Tange aan de ge meente Schiedam schonk. Wet houder van cultuur L.A. Haf kamp nam het gisteren in Tange's atelier in ontvangst. Hij gaf het gelijk weer door aan de coördinator van Artoteek Schiedam, Julia Snikkers. Want, zo is de filosofie, het is een ge schenk aan de Schiedammers dus moeten zij er ook van kunnen ge nieten. „En dan zou het toch zon de zijn als het ergens boven het bureau van een ambtenaar komt te hangen," aldus Julia Snikkers. Udine Het orgineei van 'Useless flowers' is te zien in de de noord-Italiaanse stad Udine. Dat is een zusterstad van Schiedam. Vorig jaar nodigde Udine al haar partnersteden uit om mee te doen aan een muur- schilderwedstrijd. „Wij hebben al vijfendertig jaar contacten met Udine," vertelt Jan Brouwer, die de externe betrekkingen van de gemeente onderhoudt. „Maar de contacten beperkten zich tot de gebieden sport en cultuur. Uitwis seling van kunstenaars is iets nieuws. Daarbij was het contact met Udine wat verslapt. De parti culiere organisatie in Udine die dat verzorgde stortte in eikaar. Maar nu is er een nieuwe burge meester die het contact weer wil verbeteren." Vijf we/ken van drie Sehiedamse kunstenaars werden door een jury uitgekozen om aan de ge meente Udine te laten zien. Die koos er één uit. „Het was binnen een kwartiertje beklonken, Jac ques* werk werd gelijk uitgeko zen," aldus Brouwer. Samen met de uitverkorenen uit de andere vijf Europese part nersteden kon Tange zijn ont werp in Udine komen schilderen. Afgelopen september reisde hy af. Het was de bedoeling dat Tange's ontwerp in het museum van Udi ne kwam te hangen.„Maar ik ben daar geweest. Dat zag er vreselijk uit. Het water liep langs de muren naar beneden. Ik heb het schilde rij gelijk weer mee gerausd. Dan schenk ik het liever aan de ge meente Schiedam," Vlaardingen De CDA-fractie in Vlaardingen ynVdathet;aart.teJeg- gen voetpad iangs de Curacaolaan veilig wordt verlicht. Dat stelt de partij in schriftelijke vragen aan burgemeesterenwethouders. Er moet langs de Curagaolaan. een fiets- eri wandelpad'komenj als verbinding Indische BuurtVooriopigi jsal leen voorzien in verlichting van het fietsersdeel. CDA-woordvoer- der W. Baris stelt dat als het voet pad niet wordt verlicht, de wande laars 's avonds op het fietspad gaan lopen. Dit kan volgens haar leiden tot gevaarlijke situaties. Daarom vraagt Baris of b en w be reid zijn om geld te investeren om in het belang van de verkeersvei ligheid het voetpad te verlichten. Door Desiree van der Jagt Vlaardingen Van de oude strijd kreten is geen sprake meer. Na twaalf jaar bezocht scheidend voorzitter van de vakcentrale FNV, Johan Stekelenburg, gister morgen opnieuw de Vlaardingse afdeling van de Industriebond. En zeker in vergelijking met zijn vorige bezoek in 1985 is zijn toon gematigd. „De idealen zijn niet weg, maar de ideologie misschien wel," zei hij over de nuancering van zijn ideeën. Johan Stekelenburg, 55 jaar oud inmiddels en bezig aan zijn laat ste ronde langs de plaatselijke af delingen. Nog tot 31 mei is hy voorzitter van de overkoepelende vakcentrale. Momenteel is hij een van de belangrijkste kandidaten voor de burgemeesterspost in Til burg, Maarzyn toekomstig net als die van de meeste 'ouderen' nog onzeker. De vakbondsman stond gisteren in de Triangel voor een publiek waar hij zich redelijk mee kon vereenzelvigen. Het oude kader en de traditionele vakbondsman. Terugkijkend op zijn vakbonds periode erkende hij gemaakte fouten en gaf hy een rooskleurige visie op de toekomst van de Ne derlandse vakbeweging. Hiervoor moet in de samenleving - en dus ook in de vakbonden- volgens Stekelenburg wel het nodige ver anderen. Een van die veranderingen ligt in de benadering van de ouderen in de samenleving. Want was het niet de FNV geweest die nog geen paar weken geleden naar buiten kwam met een plan om ouderen langer te laten werken. Dat plan is volgens Stekelenburg geheel ver keerd naar buiten gekomen. En die verkeerde veronderstelling heeft zijn bond al leden gekost. Koud in Vlaardingen schoot Ste- kelenburg dus meteen in de ver dediging. „Er is gesteld dat wij vonden dat ouderen het met min der geld moesten doen, maar die suggestie zul je ons nooit horen maken," zei hy tegen het overwe gend ouder publiek. De FNV wil meer gebruik maken van de kennis van ouderen in het arbeidsproces. „Ouderen zouden als ze dat zelf willen langer door kunnen werken, In het arbeids proces moeten we leeftijdsbewus ter worden en de kwaliteiten van ouderen meer benadrukken. Er moet gebruik worden gemaakt van de ervaring en kennis van ou deren. Maar daarvoor moeten dan wel de arbeidsomstandigheden worden aangepast." Ouderen Over de ouderen maakten de toe hoorders zich niet zo'n zorgen, bleek gisteren. De vakbeweging zou zich volgens de Vlaardingers ook meer bezig moeten houden met de steeds hoger wordende ge meentelijke lasten.. Zeker in Vlaardingen gieren de kosten de pan uit en ook de huren worden steeds maar hoger, vonden de FNV-leden. Maar juist op dat vlak kon Stekelenburg niet veel meer doen dan de klachten beamen, omdat de vakbonden op die terrei nen niet actief zijn. Nog niet, kan beter worden ge zegd, want de vakbeweging is aan het veranderen en zich verder aan het ontwikkelen. Niet alleen zyn de oude strijdkreten verdwenen, ook komen nieuwe 'producten' in de aanbieding. „We zijn bijvoor beeld bezig om op het gebied van het uitzenden van arbeidskrach ten steeds meer te doen. Bij Phi lips Hoogeveen komen de men sen die weg moeten niet in de WW, maar worden ze via een uit zendbureau weer aan hetwerkge- holpen." De nieuwe ontwikkelingen zijn tekenend voor de veranderingen binnen de vakbeweging in de laat ste tien jaar. „We hebben te lang alleen maar stil gestaan by koop krachtplaatjes en bij werkgele genheid. Vroeger riepen we 'geen man de poort uit', maar werden er wel tienduizend ontslagen. Nu proberen we mensen aan het werk te houden, dat is het grote verschil." De omslag in de vakbondscultuur heeft zich ook vertaald in een groeiend aantal leden. „We zyn inmiddels af van dat sombere imago, waarin we alleen maar nee konden zeggen," zei Stekelen burg. De nieuwe voorzitter van de vakbeweging zal toch veel tijd no dig hebben om ook het oude ka der te overtuigen van al die veran deringen, want voor het oude vak bondskader in Vlaardingen was het toch allemaal wennen, die nieuwe produetmatige methode van hun oude vertrouwde vakbe weging. Schiedam Een kleine honderd bevreesde en verontwaardigde Schiedammers woonde gister avond in dienstencentrum De 4Molens de raadscommissie voor volkshuisvesting bij. De aanwezi ge politici voelden zich gevleid door de ongekend grote belang stelling. Toch kwam het bezoek niet voor hen. De Schiedammers waren gisteravond eigenlijk maar voor één man gekomen. En wel voor J. Feijtel, directeur van wo ningstichting Noordvest. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat Feijtel de raadscommis- sieieden een toelichting zou ge ven op zijn plan vijfhonderd wo ningen met bewoners en ai te ver kopen aan een belegger. Van een uitleg aan de politici kwam het echter nauwelijks. De geteisterde directeur had het veel te druk met het beantwoorden van vragen waarmee de groep boze huurders hem vanuit de zaal bestookte. Voorzitter van de commissie E. van Collenburg (WD) begreep al snel dat een gedetailleerde uitleg aan de politici het er die avond niet van zou komen. Zij legde de soms geëmotioneerde vragenstel lers uit het publiek daarom geen strobreed in de weg. Toch liet Van Collenburg het niet na de wo- Dlrecteur Feijtel van woningstichting Noordvest doet zijn best aan de Sehiedamse commissieleden op de voorgrond en boze huurders op de achtergrond zijn plannen uit te leggen. Foto Roel Dijkstra ningstichting een standje te ge ven voor het niet eerder organise ren van een informatiebijeen komst voor de huurders. De vragen uit het publiek waren verschillend van aard maar had den elk. dezelfde angstige lading. *Wat kunnen wij verwachten van een belegger als huisbaas. Een baas die alleen geïnteresseerd is in het verdienen van veel geld en om het welbevinden van bewo ners niets geeft.' Ook de raadsle den stelden soortgelijke wagen. Zy waren uiteraard ook geïnteres seerd in wat het voordeel voor de BERKEL RODENRIJS Univé Midden-Hollaod b.a., Noordeindsewfg 6. \tC (OIO) 51J 41 33 DORDRECHT Univé Dordrechl, Krommedijk 94. iel. (078) 614 74 00 GJESSENBURG Univé Giessenburg. Peursumseweg 30,tel. (0184) 65 1688 GROOT-AMMERS O.V.M.Groot-Amraers. Kerkstraat52,tel. (0184) 66 1441 HARDINXVELD-GIESSENDAM UmvéHaidmxve!d.Peulenstfaat253.tel.(0l84)6l7O88 HELLEVOETSLUIS Univé Hellevoeisltiise.o.. Waicrpoortstraat 22, tel.(0l8i) 31 18 17 MAASLAND Univé Westland, Diepenburchstraat44, tel. (010) 591 73 44 NIEL'W-LEKKERLAND Univé Nietiw-Lekkerfand. Kleyhurgplein I. tel. (0184) 68 52 li ROTTERDAM Univé De Üssel. Groeneweg 14. tel (0180) 63 18 99 SCHIEDAM Univé-Schiedam-Vlaardingen-Overschie, Schiedamseweg 41F. tel. (010) 470 20 11 Méér weten over Univé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Directtelefoon (0592) 37 22 22. V/ VERZEKERINGEN 1 J gemeente zou zijn als de vijfhon derd woningen worden verkocht aan een belegger. De politici moe ten uiteindelijk hun nat geven voor de verkoop. Toch zyn de mo gelijkheden voor de raadsleden om 'nee' te zeggen zeer beperkt De gemeenteraad heeft in 1994 tij dens de verzelfstandiging van de woningstichting namelijk al be sloten dat Noordvest woningen mag verkopen om er financieel beter van te worden. Tot een overwogen besluit kwa men de politici gisteravond niet.- Hoe directeur Feijtel ook zyn best deed de vragen te beantwoorden, een flink aantal onduidelijkheden bleef bestaan. Feijtel benadrukte dat met de belegger een contract wordt afgesloten waarbij er voor de huurders zo weinig mogelijk veranderd. Toch vinden de raads leden de informatie te summier. Afgesproken wordt om binnen kort verder te praten over de ver koop van de woningen. De politici nemen daar genoegen mee. De kleine honderd huurders in de zaal voorlopigook. 'Maar ze moe ten niet denken dat ze alles met ons kunnen doen.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1