13 'Inspraak Westwijk voorbeeld voor aanpak andere wijken' Wandtegels beschilderen voor trappenhuizen Rotterdams Dagblad Uitwerking van zes bouwplannen mag van start gaan Even wennen, zo'n openbare aanbesteding voor een sloopklus Huis uitzoeken op tv Meer verzet tegen windmolens bij A 20 'Als je gebraden kippen kan laten bezorgen, waarom dan geen ijsjes' AL VOORJAAR Bid VAJN BUÜREN SCHOENEN t Kind (5) steekt kastje in brand Vuurwapen vermist Vermiste man verbleef in Polen Winkeldief twee keer opgepakt KRO neemt op in H. H. kerk Bundeling van kunsteducatie Bedrijven kunnen afval en energieverbruik verminderen Waterweg Vrijdag 25 april 1997 Door Ben van Haren Vlaardingen Zes woning- bouwplannen in de Vlaar- dingse Westwijk kan wethou der K. van der Windt alvast in detail laten uitwerken. Dat zijn er twee meer dan de wet houder begin dit jaar veron derstelde. Aan de locaties Planciusstraat, Tuinzicht, Spiritterrein en Zuid- buurt-Both, zijn nu Florispoort Zuid en Centrumgebied toege voegd. In totaal gaat het om en kele hon'derden woningen. De raadseommïsie voor stadsontwik keling zwaaide Van der Windt en zijn ambtenaren gisteravond lof toe voor de manier waarop zij de bevolking bij de plannen heeft be trokken. De leden stemden in met het ontwerp-bestemmingspian en daarop vooruitlopende artikel 19- procedures voor zes bouwplan nen. Het verzet dat zes bewoners in het spreekhaifuur voerden te gen het gepresenteerde steden bouwkundig en nieuwe bestem mingsplan, was volgens de com missieleden tekenend voor de ge hele inspraakprocedure. Het gaat om-overgebleven bezwaren tegen onderdelen van het plan Westwijk 2005. Een groot deel ervan zal nog punt van overleg worden in de toekomst als de gemeente de af gifte van de bouwvergunning voorde betreffende detailplannen bespreekt met de omwonenden, beloofde wethouder Van der Windt, Andere bezwaren kunnen waar schijnlijk nooit worden weggeno men omdat zij een meningsver schil blijven met de bewoners, die met ingrijpende veranderingen in hun naaste buurt te maken krij gen. Eén van die punten vormt de geïuidsschermwoningen. Bewo ners uit de Van der Waalsstraat en F. C. Dondersstraat willen die er niet bij hebben in hun buurt. Het ontneemt hen uitzicht op een groenstrook, levert maar geringe iawaaivermindenng op en zorgt voor meer autoverkeer in de be staande straten. De reactie van gemeentelijke zij de was dat de aanleg van een ge luidsscherm een wettelijke plicht is, waarvan de uitvoering door rijkswaterstaat is vertraagd. In welke vorm ook, maar het zou er toch eens moeten komen. Wethouder Van der Windt en zijn ambtenaren bevestigden dat het plan zal leiden tot toename van het verkeer in de bestaande stra ten, die nu zeer rustig zij n. „Hei te verwachten verkeer valt ruim schoots binnen de normen die gelden voor een stukje stad." Ook uit de Vossiusstraat zullen bezwaren blijven komen, liet een andere inspreker weten. De bewo ners willen geen aantasting van het bestaande groen. Hij vond geen gehoor. VVD'er L. de Beer erkende: „Er is inderdaad verlies van groen, maar er blijft nog zo veel over dat de Westwijk toch een groene wijk blijft." Een derde inspreker, uit de Hugo de Grootstraat, vindt dat het wo ningbouwplan Planciusstraat on evenredig dicht in de richting van zijn straat is opgeschoven. „Hou het op de oorspronkelijke dertig meter afstand. Dan is het omrin gende groen eerlijk verdeeld tus sen onze en de Van Leeuwen hoekstraat," stelde hij voor. Hij kreeg toegezegd dat het bij de ver dere planontwikkeling punt van overleg zal worden. De eigenaren van de flats aan de Van Baeriestraat. Roemer Vis- scherstraat en Dr. Wiardi Beckmansingel zullen nader wor den betrokken bij de ontwikke ling van de centrumplannen. Maassluis In een keukenkastje van een woning in Maassluis ont stond gisteren rond 18.00 uur een brandje. Een 5-jarig kind speelde met een aansteker waarbij een rekje vlam vatte. De 38-jarige be woner bluste het vuur onmiddel lijk, maar kreeg daarbij wel wat smeulend plastic op zijn hand. Daardoor liep hij een brandwond op. Twee kinderen kregen door de rook ademhalingsmoeilijkheden en zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Er is geen schade aan de woning. VlaardingenDe politie arresteer de gisteravond rond 22.00 uur op de Vetteoordskade een 26-jarige Vlaardinger omdat hij een vuur wapen zou hebben gebruikt. Een uur voor de arrestatie meldde een Maassluizer dat hij door de ver dachte was bedreigd met een pis tool. De Vlaardinger werd ver hoord op het bureau, maar het be treffende pistool kwam niet bo ven water. Ook de diensthond van de politie kon het vuurwapen niet opsporen. Maassluis De vermiste man uit Maassluis is gisteren opgepakt door de politie in Polen. De man, die in een gezinsvervangend te huis in Maassluis leeft, was vijf dagen geleden weggelopen. Vol gens de politie heeft de man korte tijd in een ziekenhuis in Polen ge legen. Waarschijnlijk voelde hij zich niet lekker omdat hij geen medicijnen had geslikt. Nadat hij uit het hospitaal werd ontslagen, vond de pohtie hem op straat Hoe hij in Polen terecht is gekomen, weet de politie niet. Hij zal in ie der geval terug naaf huis gaan. SchiedamEen 37-jarige man uit Den Haag is gistermiddag op de Rotterdamsedijk in Schiedam aangehouden omdat hij kort daar voor enkele shirts had gestolen uit een winkel in de Nieuwe Pas sage. Na verhoor mocht de man gaan, waarna de politie ontdekte dat de man nog boetes had open staan. De Hagenaar werd daarop voor de tweede keer opgepakt. Diezelfde middag liep ook een 32* jarige man uit Rhoon tegen de lamp. Hij stal in een winkel in de Nieuwe Passage twee paar schoe nen. Een medewerker van de win kel ging de dief achterna en droeg hem over aan de politie. Schiedam Komende zondag maakt de KRO opnamen in de H. H. kerk'in Schiedam. Om 11,02 wordt de eucharistieviering recht streeks op radio vijf uitgezonden. Daarna volgt het programma 'Na de zegen'. De parochie is daar te gast. Er wordt ingehaakt op actu ele ontwikkelingen in parochie en samenleving. Wijkbewoners ver tellen hun persoonlijke verhaal. Er wordt ingegaan op de plek die arbeid in hun leven inneemt. Pa rochianen verzorgen zelf de muzi kale intermezzi. Daarnaast kan ie dereen die de uitzending bijwoont meepraten over het hoofdthema, In uiterste concentratie be schilderen leerlingen van de groepen 6,7 en 8 van de Prin ses Christinaschool in Maas sluis enkele wandtegels. De tegels krijgen een plaats in de trappenhuizen van de Ele- mentumflatgebouwen in Sluispolder-Oost. De op dracht bij de 'raamwerken' was om iets te schilderen wat de leerlingen graag zouden zien als ze naar buiten kijken, vertelt onderwijzeres Odette van Dijk, die het project van WSM op school begeleidt. In totaal maken de kinderen zeventien schilderingen, elk drie keer drie tegels groot (45 bij 45 centimeter). „Om te voorkomen dat het mis gaat, zijn de ontwerpen eerst op papier gemaakt," zegt Van Dijk. „Vorige week hebben de kin deren voor het eerst op de te gels getekend. Na vanmiddag moet het af zijn. Dan kunnen de tegels binnenkort worden gebakken." De verwachting is dat de raamwerken in juli in de trap penhuizen worden geplaatst, als de renovatie van flats ge reed Is. Foto Roel Dijkstra Door Menno Haddeman SchiedamVoor het eerst sinds lange tijd is gistermiddag in Schiedam een sloopklus open baar aanbesteed. Na een jaren lang monopolie van huissloper Bik, dongen nu elf bedrijven mee om woningen aan' de Eerste en Tweede Tuinsingel in opdracht van de gemeente Schiedam met de grond gelijk te maken. Deze huizen moeten wijken voor nieuwbouw. Klokslag twee uur werden op het kantoor van de Dienst Gemeen tewerken de enveloppen met daarin de offertes van de ver schillende sloopbedrijven ge opend. Ten overstaan van een aantal aannemers dat op de bij eenkomst was afgekomen, bleek dat sloopbedrijf Van Asch veruit de goedkoopste was. - Voor 25.000 gulden gooit hij alle woningen aan beide singels in Schiedam-Oost tegen de vlakte. Maar voordat het zover was, moest de aanbestedingsprocedu re van het openen van de enve loppen worden uitgevoerd. Het was weer even wennen voor de betrokken ambtenaar sloopza- ken, die er toch al-enkele tiental len dienstjaren bij de Schiedam- se gemeente heeft opzitten. De onwennige vertoning gaf voor een aantal belangstellenden in elk geval voeding aan de sloopaf- faire waar de Dienst Gemeente werken van Schiedam al maan den onder lijdt Uit een onder zoek van drie gemeente raadsleden en het Rotterdams Dagblad, gevolgd door- onafhan kelijke accountantsrapporten, is gebleken dat er nogal wat mis was. Eén van de kritiekpunten was dat bijna alle sloopklussen in handen van Bik kwamen, zonder dat er een behoorlijke aanbeste dingsprocedure aan voorafging. Het deksel van de bus met de of fertes moest1 gistermiddag dan ook met het nodige spierballen- vertoon worden open gemaakt - het klemde allemaal nogal. Daar na ging het meteen mis. Tot er gernis van één van de aanwezige slopers. Zijn offerte - die bestaat uit twee enveloppen: eentje met de pry's en eentje met de specifi catie-werd als eerste bekeken. De ambtenaar die de enveloppen openmaakte, scheurde ook het couvert met daarop de specifica tie van de kosten open. Dit mag officieel alleen gebeuren bij de aannemer die de laagste offerte heeft ingeleverd. Het was natuurlijk al weer een tijdje geleden dat deze procedure op het stadskantoor hadplaatsge vonden. De ambtenaar was waar schijnlijk vergeten dat bet ope nen van de enveloppe met daarin de specificatie niet mocht. Ge souffleerd door een collega, die hem bij de volgende offerte toe fluisterde dat er maar één enve lop mocht worden opengeritst, ging het wel goed. Laag Aan het eind van de plechtige handelingen bleek sloopbedrijf Bik op de tweede plaats te zijn ge ëindigd. Hij diende een offerte in van ruim 38.000 gulden. De ge middelde prijs van de overige of fertes lag rond de 69.000 gulden. De twee prijzen van de laagste in schrijvers, zeker die van Van As ch, mogen met recht laag worden genoemd. Van Asch zelf, die ove rigens niet aanwezig was bij het moment suprème, is blij na al die jaren eens een klus te mogen doen in Schiedam. Over de hoogte van zijn offerte zegt de sloper: „Ik zou het een scherpe prijs willen noemen. Ik sloop het object voor de kost prijs." Helemaal zeker dat de klus naar Van Asch gaat is het echter nog niet. Vlak na het trekken Van de enveloppen blijkt namelijk dat het sloopbedrijf niet is aangeslo ten bij een brancheorganisatie. In de enige tijd geleden geplaats te advertentie stond echter als voorwaarde vermeld dat het sloopbedrijf lid moest zijn van overkoepelend orgaan. Van Asch zelf maakt zich daar niet druk over. Volgens hem zit het wel goed. Een woordvoerder van de gemeente is wat minder stellig. „We gaan eerst onderzoe ken of het bedrijf wel capabel is. Dat is een standaardprocedure. Als Van Asch niet is aangesloten bij een brancheorganisatie vol doet hij niet aan de gestelde ei sen. Wat dat voor gevolgen heeft, kan ik niet zeggen. Als Van Asch niet capabel blijkt gaat het werk naar de op één na de laagste," Bik dus. SchiedamMensen die op zoek zijn naar een huurwoning in Schiedam, Vlaardingen of Maas sluis, kunnen die vanaf volgend jaar op tv uitzoeken. Als aanvul ling op de wekelijks bij een huis- aan-huisblad ingestoken Woon- keuzekrant, waar het wo ningaanbod van de woning bouwverenigingen in de drie Waterweggemeenten staat, ko men de beschikbare huizen ook op interactieve teletekst. Met behulp van de telefoon kunnen de woonbonnen elektronisch worden ingevuld en vastgelegd. In een brief aan de colleges van burgemeester en wethouders roemt de Stichting Woonruimte- bemiddeling Nieuwe Waterweg, die de advertenties in de Woon- keuzekrant voor de corporaties coördineert, van 'een grote toe gevoegde waard'. De nieuwe me thode moet een zeef zijn voor het grote aantal foutief ingevul de woonbonnen dat nu nog wordt ingeleverd. Een bron van ergernis voor huurder en ver huurder. Een woonbon invullen via de interactieve teletekst gaat met behulp van een persoonlijk nummer. Hiermee wordt het mogelijk reacties die niet vol doen aan de gestelde eisen door de corporaties meteen uit te slui ten. Bijvoorbeeld als niet wordt voldaan aan de hoogte van het inkomen dat voor de woning geldt. Daarnaast komt er de mo gelijkheid om mondeling door de telefoon de woonbon in te vullen. Dat systeem wordt voice- respons genoemd en gaat met behulp van een computerstem die de woningzoekende laat rea geren. Van beide nieuwe diensten kan 24 uur per dag, zeven dagen per week, gebruik worden gemaakt. Onderzoek van de woningcorpo raties heeft uitgewezen dat ze ventig tot negentig procent van de huishoudens in het Water weggebied gebruik kan maken van deze nieuwe media. Er wordt naar gestreefd om de voi- ce-respons op I juli in te voeren en de interactieve teletekst op 1 januari volgend jaar. Vlaardingen Het Centrum voor Muzikale Vorming, De Vrije Aca demie en de Kunstuitleen in Vlaardingen gaan nauwer samen werken, Op die manier moet het aanbod van kunsteducatie in Vlaardingen beter worden ge structureerd. Burgemeester en wethouders hebben de ideeën die hiervoor zijn gelanceerd in de be leidsnota'kunsteducatie in Vlaar dingen' omarmd. Ook de betrok ken instellingen hebben zich be reid verklaard tot een nadere sa menwerking te komen. Het is de bedoeling om voor het Centrum Muzikale Vorming, De Vrije Academie en de Kunstuit leen Hollandia een gezamenlijke huisvesting te creëren. De ideeën gaan uit naar nieuwbouw pat naast de Stadsgehoorzaal. Dat zou naadloos aansluiten op de plan nen voor een betere samenwer king met het theater. Een reden om tot een betere sa menwerking te komen is de toe nemende vraag naar kunsteduca tie vanuit het onderwijs. B en w hebben de kunsteducatieinstel lingen daarom ook opdracht gege ven om een 'kunstenplan' voor het basisonderwijs in Vlaardin gen te ontwikkelen. In dit plan komen audiovisuele vormgeving, beeldende kunst, dans, literatuur, muziek en theater aan bod. De be doeling is om in het schooljaar 1998/1999 met de eerste, experi mentele opzette starten. Maassluis Maasland is niet lan ger de enige gemeente die zich verzet tegen het plaatsen van windmolens langs rijksweg A 20. Ook de buurgemeenten Maas sluis en Schipluiden wijzen de molens af. Het plan voor het windmolenpark is afkomstig van Stadsgewest Haaglanden. Die concludeerde na een haalbaarheidsstudie over windenergie in Haaglanden dat de Aalkeetbuitenpolder en de Dijkpolder het meest aantrekke lijk zijn. Gedacht wordt aan 20 tot 25 molens van circa tachtig meter hoog langs de rijksleg aan de kant van Maassluis en tien in de polder ten noorden van de A 20 richting Vlaardingen. In de gemeente Maassluis is ver rast en tegelijk verontwaardigd gereageerd. Aanvankelijk werd gedacht dat het plan van Maas land afkomstig was. Toen een maal duidelijk werd dat die ge meente zelf ook niet zit te wach ten op de enorme windturbines op haar grondgebied, vonden de raadsleden dat de gemeente Maassluis haar buren moet steu nen in het verzet. „Het is begrij- SchiedamPizza's thuis laten be zorgen, dat is geen probleem. Maar wat te doen als je in de bran dende zon in je tuintje zit en je wordt overvallen door een onbe dwingbare behoefte aan pistache ijs met stukjes noot Onder de van Veronica geleende slogan *Ve- nezia komt naar je toe deze zo mer' lanceert de yssalon in het Sehiedamse centrum een nieuw fenomeen: de ijsjeskoeriers. „Je kan tegenwoordig alles thuis laten bezorgen. Mensen willen steeds minder moeite doen. Als je een halve gebraden kip thuis be zorgd kan krijgen, waarom dan geen ijs," zegt eigenaar Antonio Belfi. Hij ging aan de slag. Vader Belfi timmerde een paar koelboxen in elkaar en monteerde die achter op de brommer. „Ik ben niet bang dat ze er af vallen. Als mijn vader dat doet, dan zit het wel goed." In de box blyft het ijs zeven uur lang op de juiste temperatuur. Antonio knutselde zelf een foldertje in elkaar waar de smaken in staan waaruit de klanten kunnen kie zen. Voorlopig koeriert hij ook nog zelf. „Ik wil eerst kijken of het werkt en of de klanten tevreden zjjn. Volgende maand begint een jongen hier als ijsjeskoerier." De vaste klanten hebben die nieu we service al ontdekt. „Vórig jaar belden sommige bedrijven al eens op of ik het ijs niet kon bezorgen. Zij zijn erg blij met de koeriers dienst". Vader Belfi stond er in het begin wat sceptisch tegen over. „We zijn toch geen pizza- boer, dacht ik. Maar ik zie nu wel de voordelen." Toch heeft hy wat moeite met alle nieuwe ontwikke lingen. Jvlensen komen de straal niet meer op. Iedereen blijft thuis voor de buis. Waar is de gezellig heid gebleven?" De Belfi's vormen een echte ijsfa- milie. Opa Belfi kwam in 1934 naar Nederland. Van het geld wat hij in de fabriek had verdiend be gon hij in Schiedam een ijssalon. „Het is heel gek maar de meeste Italiaanse ijsverkopers in Neder land komen uit dezelfde vallei. Uit de Vodo di Cadore. Capri, in Rotterdam, komt er ook vandaan. Mijn opa was er geboren en geto gen. Hij heeft er nog de kerkklok gemaakt, die er overigens nog steeds hangt." Antonio Belfi bezorgt sinds ruim twee weken ijs aan de deur. „Het is nog niet echt goed weer ge weest. Toch loopt het al vrij goed. Ik heb al zestig bestellingen bin nengekregen. In de zomervakan tie verwacht ik dat dat er veel meer worden." IJskoerier Antonio Belfi: 'Je kan tegenwoordig alles thuis latest bezorgen.' Foto Roel Dijkstra pelijk dat Maasland hiertegen is," zei WD-fractievoorzitter J. F. Scheerstra, die de kwestie deze week tijdens de gemeenteraads vergadering onder de aandacht bracht. Op zijn verzoek zegde het college van b en w toe een brief te schrijven aan het gewest Haag landen. Maasland en Schipluiden hebben hun bezwaren inmiddels bij Haaglanden bekendgemaakt. Beide gemeenten maken funda menteel bezwaar tegen het plaat sen van de molens - die net zo hoog zijn als de kerktoren - we gens de ligging in het Mjdden- Delflandgebied. Binnenkort is er in Maasland een gesprek tussen het gemeentebestuur en het stadsgewest. Schiedam Voor veel bedrijven in Schiedam is het mogelijk om minder energie te verbruiken en minder afval te produceren. Dit blijkt uit een onderzoek dat de DCMR Milieudienst Rijnmond samen met de gemeente Schiedam heeft uitgevoerd. Het onderzoek is onderdeel van het project 'afval- en energiepreven tie bij bedrijven in Schiedam'. Uit de resultaten van het onder zoek blijkt dat bij veel bedrijven energie kan worden bespaard. Dit geldt vooral voor verlichting en verwarming. Volgens het afval preventie-onderzoek zouden be drijven beter hun afvalproductie moeten registreren. Hierdoor krijgen ze inzicht in de afvalpro ductie en in de bedrijfsprocessen waarbij zij de hoeveelheid afval kunnen veriagen. Dit leidt tot een vermindering van de kosten voor de verwijdering van afval. Als be drijven hun afval scheiden, levert dit financiële winst op. Het ministerie van Vrom heeft het Sehiedamse project onlangs uit verkoren voor het landelijke mi lieu-project 'Ervaringen met pre ventie via regulering'. Dit lande lijke milieuproject van Vrom loopt van januari 1S97 tol oktober 1998.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1