14 Rotterdam Fiat voor 'openbare' Bijbelschool TIM voor kantoor' overleefde twee wereldoorlogen Irritatie Tweede Kamer over 'gejojo met regio' HES verbetert opleiding voor ondernemers Zink voor de kubus woningen Raad bezorgd over tegenstrijdigheid in statuten onderwijscentrum WD vreest annexatie van buren Automobilisten moeten ritsend file voorkomen Dreigen met kaassnijmes Grafzerken naar museum Vondeling in Charlois Rechtbank wil getuigen horen in zaak 'Ritz' Sparta-Ajax moet ordelijk verlopen Vrijdag 25 april 1997 Heeft u 3i itst vandaagZ Rotterdam Lange files voor de Beneluxtunnel by Rotterdam moeten tot het verleden behoren. De poli tie in de Rijnmond is gestart met een gerichte aan pak van de dagelijkse files op de A15, die loopt van Hoogvliet naar de Beneluxtunnel (A4). De automobi listen ritsen. Daarbij worden de voertuigen van twee rijbanen een voor een op dezelfde rijstrook geleid, door de twee stromen in elkaar te laten schuiven. De bedoeling is dat het verkeer zo beter doorstroomt. Bij eerdere projecten, onder meer bij het Prins Claus plein (A12), bleek evenwel dat ritsen soms lastige si tuaties veroorzaakt. Veel bestuurders voegen te snel ofte langzaam in. Al in 1995 stelde de CDA-fractie in de Tweede Kamer op grond van deze ervaringen vra gen aan minister Jorritsma (Verkeer). Nader onderzoek wees uit dat 35 procent van de be stuurders ritsen onveilig vindt en dat deze methode juist files veroorzaakt. Volgens W. Bouckaert van Rijkswaterstaat Rotterdam is bij het nieuwe project daarom gekozen voor de psychologische aanpak. „Nogal wat automobilisten weten niet hoe ze precies moeten ritsen. Daarom proberen we via voorlichting duidelijk te maken wat de juiste manier is. Ook zul len we de voordelen ervan onder de aandacht bren gen", zegt hij. Aan het ritsplan voor de A15 is drie jaar gewerkt. Het project duurt in eerste instantie drie maanden. Mocht het succesvol zijn, dan krijgt het een landelijk vervolg. Rotterdam Door te zwaaien met een kaassnijmes van een meter lang wist een 43-jarige vrouwgisteren in een winkel in de Tapuitstraat in Camisse twee overvallers te verjagen. Beiden waren de zaak bin nengekomen waar ze bezig was met schoonmaken. Omdat ze onraad rook, pakte ze het mes en drukte meteen op de overvalknop. Hierop sloegen de man nen op de vlucht Rotterdam Zes vanvde 17e en 18e eeuwse grafzer ken die al jarenlang buiten de Sint Laurenskerk lig gen (in het plaiveisel of zomaar opgestapeld) worden opgenomen in de collectie van het Historisch Mu seum. Ze gaan naar het centrale museumdepot aan de Metaalhof in de Prins Alexanderpolder. Het gaat om de zerken van de Rotterdammers Corne lls Matelief de Jonge (in 1602 één van de oprichters van de Vereenigde Oostindische Compagnie), Ewout Prins, Hugo Visch, Willem van Vredenburgh en van Hughe Jacobsdochter van der Duym. De zesde is van een onbekend iemand, maar wordt uit cultuur-histo rische overwegingen bewaard. In het depot zijn de zerken op aanvraag te bezichtigen. Het is niet uitgesloten dat één of meer van de zes zer ken ooit weer een plaats in de kerk zullen krijgen. In de zijkapellen is daar ruimte voor. Ze zijn destijds bij een restauratie van het kerkinterieur weggehaald omdat er geen plaats was. De kwaliteit van de zerken is sterk achteruit gegaan. Het is nodig dat ze worden geconserveerd. Een deel van de zerken blijft buiten en zal op een rij tussen de bij de kerk geplante Christusdoomen wor den gelegd. Rotterdam In Charlois is gisteravond op straat een vondeling gevonden. Het huilende meisje in de Ver boomstraat werd door bewoners opgemerkt Ze moet 2 of 3 jaar zijn. Onderzoek door de politie heeft nog niks opgeleverd. Er is tot nu toe geen aangifte van vermissing gedaan. c' Nadat een bewoonster zich over het kind had ont fermd, is ze voorlopig op de kinderafdeling va het Zuiderziekenhuis opgenomen. Het meisje is vermoe delijk van Pakistaanse of Indiase afkomst en de Ne derlandse taal niet machtig. Ze reageert niet ais ze in het Nederlands wordt aangesproken. De politie i s benieuwd wie de verzorgers of de ouders zijn van het kind. Het meisje draagt slippers, een broek met witte stippen, een gebreid vestje en een rood hesje. Ritsen: Niet alle automo bilisten weten hoe het moet. Rotterdam Nog vóór de inhoudelijke behandeling van de rechtszaak tegen de 'Ritz-bende' zijn twee van de vijf verdachten vrijgelaten. Tijdens de eerste rechtszitting gisteren in de rechtbank in Rotterdam werd besloten de Belg Johan G. (36) niet langer vast te houden. Vorige week al heeft het gerechtshof in Den Haag beslist dat ook de hechtenis van een ande re Belg, Roland H. (45), niet langer noodzakelijk is. Het was gistermiddag vooral juridisch gestoei tussen de verdediging van de bende, de rechtbank en de of ficier van justitie zonder dat uitgebreid op de crimi nele activiteiten zelf werd ingegaan. Met als belang rijkste inzet het alvast vrijlaten van verdachten en het horen van getuigen. Rechtbankpresident mr. C. G. Nunnikhoven honoreerde het verzoek om Jo han G. in vrijheid te stellen. Ook stemde hij in met het lijstje van getuigen dat door de advocaten was in gediend voor nader verhoor. Hoog op het lijstje prij ken een vermeende informant van de Criminele In lichtingen Dienst (CID) en diens vriendin die slacht offer zou zijn van de vrouwenhandel De vijf van vrouwenhandel verdachte mannen wer den eind januari opgepakt, toen tegelijkertijd ook een inval in club de Ritz aan de 's-Gravendijkwal werd gedaan. De Ritz heette vroeger de Milliardair, bekend van de 'Bende van de Milliardair', die een be langrijke rol wordt toegedicht in de internationale vrouwenhandel. Den HaagDe vaste Immercom missie van Binnenlandse Zaken ergert zich aan het bestuurlijk 'jojoën' met de Rotterdamse re gio. Tijdens een hoorzitting In Den Haag moesten afgevaardig den van de provincie Zuid-Hol land, de regio Zuid-Holland-Zuid en de gemeente Rotterdam het bezuren, omdat ze steeds weer De kamerleden keken er vreemd van op dat burgemeester J. Noorland van Dordrecht ronduit pleitte voor samenvoeging van heel Zuid-Hoiland-Zuid bij een stadsprovincie Rotterdam. Eer- - der is op een hoorzitting van de provincie Zuid-Holland juist aan gegeven dat de gemeenten in die regio 'liever niet' bij Rotterdam komen. Alleen vice-voorzitter J. Wienen van de Stadsregio Rotterdam oogstte waardering voor zijn plei dooi voor vitale gemeenten bin nen de stadsprovincie. „Zander vitale gemeenten wordt het een bureaucratisch semi-gemeente- bestuur," aldus Wienen, die het een volstrekte nieuwigheid vindt dat' de gemeente Rotterdam nu ineens een grootstedelijk be stuur wil met daarbinnen gede gradeerde gemeentebesturen, Wienen:Je moet het lokale ta kenpakket niet aantasten. Doe je dat wel, dan glijd je af naar een agglomeratiegemeente. Het is nu de derde keer dat de gemeente Rotterdam van koers verandert." WD'er Remkes probeerde de Rotterdamse wethouder H. J. Si mons te verleiden om de voor keur voor een 'supergemeente* uit te spreken, maar Simons hield een slag om de arm.Jk ben ongelofelijk huiverig geworden voor het plakken van etiketten, zoals stadsprovincie en agglome ratiegemeente, maar je kunt niet de gemeentelijke autonomie in tact laten en toch een stadspro- vinciewillem" D66-kamerlid O. Schdtema-de Nie: „Wienen klinkt zo redelijk, maar daar zie ik Simons telkens van weglopen." Ze klaagde dat Simons niet het achterste van zijn tong laat zien en begreep er uit dat Simons eigenlijk pleit voor een opheffing van de ge meente Rotterdam ten 'gunste van een stadsprovincie. Simons: „Dat zeg ik helemaal niet" Simons en Wienen waren geza menlijk gekomen om te bena drukken dat de gemeente Rotter dam en de regioraad het op hoofdlijnen eens zijn. De kamer leden kregen echter een andere indruk. „Succes met uw een dracht!" gnuifde commissievoor zitter J. Th. Hoekema (D66), toen Simons en Wienen vertrokken. RotterdamOnderdelen van de statuten van het inter-confes- sionele Regionaal Onderwijs Centrum (ROC) staan op gespan nen voet met elkaar. Enerzijds staat daarin aangegeven dat 'de Bijbel als Gods woord' wordt aanvaard, maar aan de ande re kant wordt de vrijheid van meningsuiting evenzeer als uit gangspunt genomen. „En daar zit een zekere tegenstrijdig heid in, beaamde de Rotterdamse wethouder J. T. C. M. den Oudendammer (onderwijs) gisteren in een vergadering van de gemeenteraad. De raad stemde uiteindelijk in met de uitbreiding van de ROC's. Daarbij gaan de gefuseerde Streekscholen Rijnmond-Zuid en Noord op in de twee ROC's: het Zadkine en het Albeda College. Het Scheepvaart en Transport College maakt er evenzeer onder deel van uit. In totaal zijn daar zo'n zeshonderd leerkrachten en om en nabij de tienduizend leer lingen bij betrokken. Volgens Den Oudendammer was van meet af aan—de raad stemde er een kleine drie jaar geleden al mee in duidelijk dat de twee ROC's, een vanuit het rijk opge legd systeem, zouden worden ge splitst in een openbare en een in terconfessionele tak. Dat laatste (het 'Albeda' betreffend) stuitte op het nodige verzet. De verant woordelijk wethouder zei giste ren zich daar iets bij voor te kun nen stellen. „Het is ook niet niks. Je neemt als gemeente noodge dwongen afscheid van een deel van je openbaar onderwijs en Iaat het inter-confessioneel worden." Onbespreekbaar Na politieke (linkse) druk uit de raadscommissie onderwijs heeft Den Oudendammer (D66) nog ge poogd wijzigingen aan te bren gen, maar veel succes had hu daar niet bij. „Er was mij gevraagd om in ieder geval het woordje 'Bij bels' eruit te krijgen, maar dat was onbespreekbaar. Uiteindelijk hebben we dan wel voor elkaar ge kregen dat artikel 1 van de Grond wet, de vrijheid van meningsui ting, in de statuten zou worden ondergebracht." Volgens de wethouder kon dat be reikte compromis ieders instem ming hebben. „Docenten kunnen ageren, maar tot dusverre heb ik niets gehoord." De PvdA'ers K. Woei-A-Tsoi en P. J. Aubert wil den echter weten wat het bete kende voor eventueel solliciteren de docenten. „Wat nu als die per tinent weigeren de Bijbel te ac cepteren? Ze hebben toch hun recht op vrije meningsuiting? En dan zullen zij vervolgens waar schijnlijk niet worden aangeno men." Den Oudendammer, die in het de bat steun kreeg van college-wet houder H. Simons, zei niet te ver wachten dat het zo ver zou ko men. „Daarvoor ken ik de mensen bij het Albeda College te goed. Ik geloof niet dat zoiets zal gebeu ren." Een deel van de PvdA stem de uiteindelijk, net als M.A.A. van Grunsven (Rotterdams Be lang) toch tegen het voorstel. Volwassenen Het is de bedoeling dat binnen af zienbare tijd ook andere onder wijsvormen in de twee ROC's 'zakken'. Dat geldt dan met name voor de, zich deels in de avond uren afspelende, volwassenene ducatie. Zestien docenten uit die hoek zouden al hebben laten we ten wel degelijk grote problemen te hebben met de Albeda-statu- ten. Volgens Den Oudendammer moet daar echter een oplossing voor te bedenken zijn. „Als je goed bent in je vak en respect toont hoeft er volgens mij niks aan de hand te zijn." De Rotterdamse gemeenteraad bepaalde gisteren dat de budget ten voor de volwasseneneducatie inderdaad in eigen beheer ko men. Een aantal raadsleden wees erop dat de maaischappij-onénta- tie ondergesneeuwd zou kunnen raken wanneer dergelijke oplei dingen in het onderwijsveld wor den ondergebracht Volgens Den Oudendammer hoeft daar niet al te zeer voor te worden gevreesd. De befaamde kubuswoningen van de architect Piet Blom blijven een blikvanger in Rot terdam. Niet alleen vanwege de buitenissige vormgeving, maar momenteel ook door de in het oog lopende verbou wingswerkzaamheden die daar nu aan de gang zijn. De drieëneenhalf miljoen kos tende onderhoudsbeurt moet een einde maken aan een lange lijdensweg van talrijke daklekkages aan het Blaakse Bos. Voor de daken is voorna melijk bitumen gebruikt. Met het gebruik van zink, is de hoop, zullen de problemen straks tot het verleden beho ren. Foto Arte Kievit Door Alexander Bakker Rotterdam Ter versterking van de opleiding commerciële econo mie introduceert de Hogeschool voor Economische Studies (HES) in Rotterdam volgende week de nieuwe leermodule Ondernemen. Hiermee hoopt de HES de oplei ding» van toekomstige onderne mers te verbeteren. In Nederland stopt twintig procent van de on dernemers binnen, twee jaar hun onderneming. Om de nieuwe leermodule te pre senteren heeft de HES negen vierdejaars studenten opgedra gen, als afstudeerproject, een passend programma te organise ren. Dat heeft geleid tot de 'studiemiddag' Ondernemend naar de Top, bedoeld voor én stu denten en ondernemers uit de re gio Rotterdam. Zij worden dins dag welkom geheten door onder meer voorzitter J. N. A van Cal- denborgh van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en oud minister dr. J. E. Andriessen van Economsiche Zaken. Verwachting Het eerste deel van de middag is vooral bedoeld voor studenten. Naar verwachting zullen er zo'n vierhonderd deelnemen aan mas- terclasses. Tijdens deze lessen vertellen 'geslaagde' onderne mers over hun ervaringen. Voor deze masterclasses is de stu denten gevraagd uit hun omge ving een ondernemer mee te ne men. Volgens Alexander Lubber huizen, één van de organisatoren, zal eenderde van de studenten aan die oproep gehoor geven. „Wij willen in ieder geval geen ora ties," vertelt hij, „Er moet wel een echte discussie ontstaan over on dernemen en wat daar allemaal bij komt kijken." De masterclasses zullen worden gegeven door onder meer prins Bernhard van Oranje (Ritzen Koeriers) en directeur A Stelloo van Issue Information Technolo gy, de jongste winnaar van de Rot terdamse Ondernemersprijs. An dere 'sprekers' zijn: J. J. Bergman (directeur Dunnet), F. Blom (directeur Tropieana), havenman van het jaar W. A Boer (directeur Kühne Nagel), G. de Bruijne (directeur Farm Frites), F. Groe nendijk (oud-president-commis- saris Yelloweabin), A M. Kooren (directeur Kotug), J. L. Weber (di recteur Weber Chocolade, win naar Ondernemersprijs '96), W. C. in 't Wout (directeur Fondel Me tal), T. Langenbach (organisator MTC-Parties) en mevrouw N.J. van Roemburg (directeur Heróme Cosmetics). Voor later in de middag heeft de HES ook nog eens 250 Rotterdam se ondernemers uitgenodigd om kennis te maken met de school. Voor die ondernemers, en de stu denten, zal 'selfmade man' Harry Mens nog een lezing geven. Ook zijn er informatiestands van on der meer de Kamer van Koop handel, MKB, de HES zelf en de organisatie Lifewire voor starten de ondernemers. Opvolgers Studenten die de opleiding com merciële economie aan de HES volgen, krijgen in het eerste leer jaar vooral een basisvormende op leiding, gevolgd in het tweede jaar door commercieel vormend onderwijs. De nieuwe leermodule Ondernemen is de aanpassing van het programma voor het der de- en vierde studiejaar. Nieuw is dat het programma On dernemen nog meer is toegesne den op 'starters', 'opvolgers' en ondernemers b'mnen grote con cerns. Waar traditioneel vooral in de lessen aandacht werd besteed aan de commerciële aspecten van het ondernemen, is nu veel meer aandacht voor het 'voortraject: de inkoop en productie. Meer nog dan voorheen moeten de studenten in mini- en echte on dernemingen zelf aan de slag. Ook worden meer ondernemers naar de HES gehaald om tijdens lessen ovei vooral hun ervaringen te komen praten. „In Rotterdam wordt heel veel over ondernemen gepraat," licht P. M. Snoek, hoofd opleiding com merciële economie, toe. „Het gaat dat over startende ondernemers en over ondernemerschap dat binnen grote bedrijven wordt ge vraagd. Dat waren elementen die in opleiding niet specifiek aan de orde kwamen." Door Kor Kegel Rotterdam De vrees van de WD, dat Rotterdam op een om zichtige wijze uit is op annexatie van de omliggende gemeenten, heeft gisteravond de coalitie in de gemeenteraad onder druk gezet. „Er ligt een smet op onze samen werking," zei PvdA-fractieleid- ster E. L. Knijper koeltjes. Vooral de PvdA nam het hoog op dat de WD wantrouwig is over de diepere bedoelingen van burge meester en wethouders, want het was PvdA-wethouder Simons (re giovorming) die erop aangevallen werd door de WD. Aan de orde was een voorstel waarin zwaar wordt ingezet op grootstedelijk bestuur, waarbij eventueel de gemeente Rotter dam en de stadsprovincie samen vallen. Wethouder Simons en de PvdA beklemtoonden dat dit voorstel geen inlijving van de buurgemeenten betekent; deze blijven ook in dit zogenaamde Hamburg-model zelfstandig. Uiteindelijk stemde alleen een kleine minderheid van Stadspar tij, Rotterdams Belang en CD te gen. Raadslid M.M.M. Kneep- kens (Stadspartij) bleef volhou den dat het Hamburg-model wel annexatie inhoudt. Kneepkens vergeleek het raadsdebat met een kerk van gelovigen die niet-gelo- vigen willen overtuigen. „De di recteur van de Van Nelle-fabriek dacht begin deze eeuw dat Kris- hamurti de nieuwe Maitreya was, maar Krishnamurti wilde zelf de nieuwe wereldleider helemaal niet zyn. En jullie zitten maar te doen alsof die stadsprovincie de nieuwe Krishnamurti is." Lovend I De fracties van D66 en Groen- Links waren uitgesproken lovend over het voorstel van b en w. „We onderschrijven elke zin van wat voor ons ligt en als het minder wordt, moeten we het niet doen/' zei D66-r^adslid G.F.H. MUller over het stuk waarin onder meer gesproken wordt over huisvesting van de stadsprovincie aan de Coolsingel en beperking van de gemeentelijkeautonomie. 1 Dat er een Grondwetswijziging nodig zal zijn, vindt D66 geen ar gument om er niet voor te kiezen. „De Grondwet moet toch gewij zigd, want we willen allemaal het kiesrecht voor niet-Nederlanders bij een stadsprovincie," aldus MUller. Ook GroenLinks-fractie- leidster L. H. M. Kruse bracht dat naar voren, 2e toonde zich voor het Hamburg-model, omdat hier mee erkend wordt dat de Rijn mond in feite één grote stad is. Het CDA ging het verst mee in de kritiek van de WD op wethouder Simons, daar waar het de stijl eh de toon van de discussie betreft. CDA-raadsüd W. van Deventer zei dat het hem verbaast en verdriet hoe de buurgemeenten van Rot terdam nodeloos op de kast wor den gejaagd. Hij vond het onhan dig om op dit moment te spreken over het gewenste adres van de stadsprovincie (de Coolsingel). Hij hamerde op het belang van re gionale eensgezindheid. Simons noemde echter „consen sus de verkeerde prijs voor een compromis waar je niet in ge looft". Simons zei dat in de visie van b en w twee soorten gemeen ten ontstaan: niet formeel, maar wel materieel. De positie van Rot terdam moet een andere zijn dan die van de buurgemeenten, om te voorkomen dat er straks behalve de stadsprovincie nog een tweede kapitein is. Rotterdam—Burgemeester Peper zal alles in het werk stellen om de voetbalwedstrijd Sparta-Ajax, en alles erom heen, ordelijk te laten verlopen. De afgelopen dagen spraken instanties hun verontrus ting uit, omdat de risicowedstrijd op 4 mei wordt gespeeld. RotterdamDe drie vrienden, die aan het eind van de vorige eeuw bekend stonden als levensgenie ters en stevige boemelaars, zullen toen nooit hebben gedacht dat hun bedrijf in kantoorartikelen het eeuwfeest zou vieren. Een van de drie heette Jacobus Antonius Marie Timmermans. De anderen waren Huib Hofmans en Hen- drikus Adrianus Jozephius Hof. Tussen het stappen door besloten ze het bedrijf op te richten. Tot aan dat serieuze moment van handtekeningen zetten, op 26 april 1897 in het kantoor van de Rotterdamse notaris Siinkert, zet te het trio regelmatig de uitgaans gelegenheden Tivoii aan de Cool singel en Cosmopoliet aan de Schiedamsedijk letterlijk en fi guurlijk op stelten. De slogan 'Dans en geniet in de Cosmopo liet' was hen op het lijf geschre ven. Eén van het overmoedige drietal haalde zelf de krant door te paard en verkleed als Napoleon Tivoii binnen te rijden. Hun kantoorboekhandel Timmer mans c.v. was niettemin een feit. Nu heet het in Berkel en Ro denrijs gevestigde bedrijf 'TIM voor kantoor'. Het eeuwfeest van het bedrijf wordt dat vanmiddag en vanavond met personeel en re laties gevierd in de hoofdvesti ging. Vergeleken met de Tweede We reldoorlog was het doorstaan van de Eerste Wereldoorlog voor TIM (mermans) een makkie. De vrien den-oprichters boerden goed, want vooruitstrevend als ze wa ren, sprongen ze in op nieuwe ont wikkelingen. Toen in 1916 de postcheque- en girodienst werd ingesteld, zag Timmermans er di rect de voordelen van in. Het des tijds toegekende gironummer 1573 is nog steeds in gebruik. Ziel Dat de ziel van een bedrijf bestaat uit de mensen die er werken, be wees TIM tijdens de Tweede We reldoorlog. A tijdens de eerste meidagen zagen de Duitsers kans de drie bedrijfsvestigingen aan de Aert van Nesstraat in één klap met de grond gelijk te maken. Desondanks was dat niet de ge vreesde nekslag. Een relatie van de directie importeerde auto's uit Engeland. Hij stond werk- en machteloos omdat er geen auto's meer over het Kanaal naar het vasteland kwamen. Het pand van de Rotterdamsche Automobiel Centrale (RAC) stond leeg. Tim mermans mocht 'die paar maan den die de oorlog nog zou duren' wel gebruik maken van het pand. Het bedrijf was ook dertien jaar gevestigd aan het Westplein. In de naoorlogse periode groeide TIM uit tot de grootste leverancier van kantoorsupplies in de regio Rijnmnond. Vorig jaar verhuisde - na veertig jaar - de winkel van de bekende (herbouwde) stek in de Aert van Nesstraat naar het voormalige KLM-kantoor aan de Coolsingel. De jaaromzet is enige tientallen miljoenen guldens, geeft economisch-directeur L. P. Alkemade aan. In Berkel en Rodenrijs, waar het hoofdkantoor en het logistiek cen trum zijn gevestigd, beschikt het bedrijf over 3500 vierkante meter werkruimte en op de Coolsingel over een winkelvloer van zeshon derd vierkante meter. 'TIM voor kantoor' heeft 73 werknemers op de loonlijst staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2