11 Nieuw plan 'ritst' sportterreinen weg Rotterdams Dagblad 'Een wijk ten noorden van de bestaande rijksweg' wm Nieuwe wethouder Maassluis ontlokt meteen discussie Voor luie kinderen... Vlaardingse coalitie steunt bezuinigingen Lintje voor naar huis gestuurde wethouder 1öOezqBi3;VERHELDE8ï=ÜWBLIK^^I^^rSZr3^:^^^ M Sloop van deel Overschiesestraat noodzakelijk voor aanleg TramPlus Vrouw beroofd van handtas Hennepkwekerij ontmanteld Vreemdeling aangehouden WSM sluit convenant met gemeente Commissie pleit voor maximale inspraak t \Y V*\ Waterweg Dinsdag 29 april 1997 Schiedam Een 40-jarige Schiedamse is gistermorgen in de Meesterstraat van haar handtas beroofd. De handtas werd van haar arm getrokken door een voorbijrijdende fietser. De man fietste met zijn buit weg in de richting van de De Wildestraat In de tas zaten een portemonnee met enkele tientjes en wat persoonlij ke bezittingen. Schiedam Na klachten over stank heeft de politie gisteravond een hennepkwekerij in een pand aan de Van Swindenstraat ont manteld. In totaal werden 329 hennepplanten, een hoeveelheid geoogste hennep, elf assimilatie- lampen, twee afzuigers, een venti lator en wat tijdklokken in beslag genomen. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de eigenaar .van het pand. Ook in Maassluis rolde de politie een hennepkwekerij op. In de slaapkamer van de woning aan de Oleanderstraat werden twintig planten in potten, een afzuigin stallatie,, en een tijdklok gevon den. De, 26-jarige bewoner deed afstond van de spullen. De politie kwam"de kwekerij op het spoor na een tip. Schiedam Bij een controle door de vreemdelingendienst is gister middag een 27-jarige vreemde ling in een winkel aan de Parkweg 'aangehouden. De man had geen geldige identiteitspapieren. MaassluisDe Woningstichting Maassluis (WSM) sluit vanavond met de gemeente en de $8*®^ raad Maassluis een prestatiecon* 'venant. In deze overeenkomst' leggen de drie partijen hun te le veren prestaties op het terrein van volkshuisvesting vast. Het is de eerste keer in ons land dat een woningcorporatie een dergelijke afspraak met zowel een gemeente als een overkoepelende huurders belangenorganisatie ondertekent. De prestaties die in de gezamen lijke overeenkomst staan be schreven, omvatten onderwerpen als de omvang van de goedkope woningvoorraad, de woonruimte verdeling en het huursubsidiebe- leid. Daarnaast gaat het over za ken, "herontwikkeling van de 1 buurten en de nieuwbouw, onder houd en woningverbeteringen de Vinex-bijdrage van Maassluis. MaassluisBij een zwaarwegend 'onderwerp als de toekomstvisie voor Maassluis moeten de burgers 'zoveel mogelyk inspraak hebben. Daar waren de leden van de raads commissie voor stads- en milieu beheer het gisteravond unaniem over eens. ,BesIoten wordt dan ook om de Structuurvisie Maassluis 2000+ 'te onderwerpen aan een zware in spraakprocedure, "Dat houdt in dat behalve de ge bruikelijke inzagetermijn, waar bij burgers mondeling of sehrifte- .ljjk kunnen reageren, ook een openbare hoorzitting volgt. Bij de "structuurvisie, waarin de toe komstplannen voor Maassluis in hoofdlijnen zijn uitgezet, wordt hier nauw aan gehecht. De raads leden pleitten, vanwege het zwaarwegende karakter, zonder uitzondering voor 'het maximali seren van de inspraak'. Een in houdelijke discussie over de nota zal de commissie dan ook pas voe ren na de eventuele hoorzitting. Het college moet zich er nog over beraden hoe de Maassluizers zo veel mogelijk kunnen worden be trokken bij het plan. De suggestie van fractievoorzitter H.G. van Hoeven van RPF/SGP/GPV om 'de boer op te gaan' - waarmee hij bedoelde wijkbijeenkomsten in oost, centrum en west- ging me nig raadslid evenwel te ver. WD- ;fractievoorzitter J,F. Scheerstra vreest dat er dan te veel over de tails wordt gesproken. •iSSSgS? Door Ben van Haren Schiedam Zeer ingrijpend is het plan De Rits dat de MVS- woningstichtingen en particuliere maatschappijen gisteren in Novotel in Schiedam presenteerden. Het plan van de geza menlijke woningstichtingen in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam gaat veel verder dan een samenvoeging van de ten noorden van rijksweg 20 gelegen stadsdelen boven en naast de nieuw geplande A4. De opheffing van sportterreinen in Ho ly en Woudhoek maakt er ook deel van uit en de verkoop van huurwoningen. In een beweging zijn de problemen aan beide zijden van het dertig jaar oude rijkswegtrace' op te lossen, redeneren de makers van het plan De Rits. Bij het 'samenritsen' van Hoiy- Zuid met Groenoord en Hoeven- buurt met Woudhoek is het ge bied bekeken als een wijk met de bebouwing op de tunnel als cen traal hart tussen de hoogbouw langs Europaboulevard en Bre- deroweg. Daar zijn een regionaal educatief centrum, hulpdiensten, tramhalte en een markt/evene mententerrein gepland. Politie, brandweer en GGD zouden er ge vestigd moeten zijn en onderin een appartementengebouw en kelewinkels. Bij de zuidelijke toegang, nabij het Kethelpiein, is aan Vlaar- dingse zijde anderhalve hectare gereserveerd voor een kantoorge bouw van 24.000 vierkante meter met grote parkeergarage en (over de wegrestaurant. Het geheel doet dienst als geluidsscherm voor de achterliggende woningen op en naast het tunneltracé. Hier voor zouden de sportvelden van honkbalclub Holy en voetbalver eniging Zwaluwen moeten wij ken. Zij kunnen naar de Broek polder, meldt het plan. „Concentratie van sportaccom modaties is uit financieel oogpunt noodzakelijk. Je ziet het steeds vaker in ons land gebeuren," zegt G. H. Hoefsloot van Mabon. Op de verder daarbij vrijkomende grond wordt bovendien de moge lijkheid geboden om (koopwo ningen te bouwen, die het eenzij dige karakter van Holy-Zuid kun nen opheffen. Ze sluiten aan op het gebied van de Z-flats in Schiedam. In Groenoord-Zuid staan soortgelijke ingrijpende wijzigingen gepland, gekoppeld aan de aanleg van ateliergebou wen met geluidsschermen. De groengebieaen van beide ste den worden op elkaar aangeslo ten. In de Hoevenbuurt en Woud hoek is de verkoop van huurwo ningen voorgenomen. Ter hoogte van deze wijken liggen geluids wallen, waarin woningen zijn ge bouwd, naast de rijksweg. Het tennispark Kethelhaghe moet hiervoor wijken. Terughoudend De Vlaardingse wethouder K van der Windt, het enige collegelid uit beide steden dat gisteren aanwe zig was, maakte de plannenma kers bij de presentatie nog eens duidelijk dat de beide gemeente besturen eigenlijk helemaal geen rijksweg willen. Hij was terughou dend in een oordeel over het plan. „Het is goed dat er alternatieven worden aangedragen, die duide lijk maken dat het in ieder geval anders moet dan op maaiveldni veau. De kosten van 167 miljoen gulden, die worden opgevoerd, vormen op zich een betaalbaar be drag. Heel belangrijk vind ik dat het een plan is van de gezamenlij ke woningcorporaties." Schiedam Voor de aanleg van de TramPlus in Schiedam moet de bebouwing aan de1 westzijde van de OverSchiesestraat wijken. De tweeëntwintig eigenaren van de panden zijn door de gemeente Schiedam vorige week op de hoogtegesteld. De sloop van de panden is nodig om tramlijn 1 op een logische wij ze te verbinden met het NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam-West. Of de sloop van de elf woningen en enkele bedrijfspanden door gaat hangt af van de uitslag van de inspraakprocedure die van 12 mei tot en met 8 juni loopt, maar nog belangrijker is of het rijk over de brug komt met de beno digde financiën. Het TramPlus- systeem wordt voor 95 procent betaald door de rijksoverheid en het verbeteren en doortrekken van tramlijn 1 kost 130 miljoen gulden. Het is volgens verant- woordelijk wethouder L. A. Haf kamp op dit moment nog nog niet duidelijk of dat geld er ook komt. Vooruitlopend op die beslissing werd gistermiddag in het stads kantoor het voorlopige ontwerp voor de TramPlus gepresenteerd. Met de aanleg van het systeem wordt het tramvervoer door Schiedam sneller en comfortabe ler, De gemiddelde snelheid van de tram in het nieuwe systeem zal ongeveer 25 kilometer peruur bedragen, terwijl de trein nu een maximum snelheid van achttien kilometer haalt. De tijdwinst wordt niet alleen gehaald door het opvoeren van de snelheid, maar ook doordat de routes voor trams in het TramPlus-systeem worden verbreed en obstakels uit de routes worden gehaald. Tramlijn 1 voldoet op dit moment al grotendeels aan de eisen van de TramPlus. Zo rijdt de lijn bij na overal over een vrije baan en heeft de tram voorrang bij ver keerslichten. Om de baan ook geschikt te ma ken voor de nieuwe trams, waar bij het mogelijk wordt om gelijk vloers in te stappen, moet deze geschikt worden gemaakt voor de hogere snelheden en zal ook het aantal haltes worden aange past. Twee haltes komen te ver vallen omdat ze te dicht bij ande re opstapplaatsen liggen. Het gaat om de halte Nieuwe Mathe- nesserstraai op de Rotterdamse- dijk en de halte iïargs ingel op de Churchillweg. Op de Broersvest verschuift de halte Koemarkt tot vlakbij de en tree van het winkelcentrum de Nieuwe Passage. Voor de aansluiting van tramlijn 1 op het NS-station is een ingrij pende wijziging nodig. De aanleg van de tramlijn op de överschie- sestraal is volgens de gemeente de meest logische variant. Maar daarnaast zijn nog drie andere varianten onderzocht, waarvan alleen de route over de Delfgauw- straat als redelijk alternatief zou kunnen dienen. Met-de komst van het TramPlus-systeem jtn Schiedam kan het tramvervoer worden doorgetrokken naar Vlaardingen-Holy. Ook wordt er in Schiedam-Noord een aftak king gemaakt naar het toekom stige NS-Station Kethel en naar Rotterdam Noordrand. In Vlaar dingen is de gemeente al verder met de inspraakprocedure. Bij het maken van de- tekeningen voor TramPlus door Schiedam- Noord is dan ook rekening ge houden met de Vlaardingse plan nen. De gemeente Schiedam gaat er van uit dat in 1999 kan worden begonnen met de aanleg van het nieuwe gedeelte van het tracé over de Overschiesestraat. Een jaar eerder kan als de financiën rond zijn al worden begonnen met het aanpassen van de Broersvest. Maassluis Als wethouder moet je eelt op je ziel hebben, nog los van wat het werk met zich mee brengt. Met deze woorden heette burgemeester J. Sterkenburg van Maassluis L. G. van Duijn-Camf- ferman welkom in het college van b en w. Het was een toespeling naar de PvdA-fractie, omdat de oppositiepartij gisteravond tij dens een extra gemeenteraads vergadering weigerde de benoe ming van Van Duijn tot opvolger van wethouder J. Storm te steu nen. PvdA-er P. Hoogenraad leek zelfs een ruzie te willen uitlokken. Hij verwees naar uitspraken van fractievoorzitter P. E. H. Krom- dijk -bij het afscheid vorige week van wethouder Storm- over de verhoudingen binnen het college. Kromdijk had geopperd of het vertrek van Storm geen goede aanleiding was om de sa menstelling van het college te wij zigen en een PvdA-wethouder te benoemen. Storm laat immers een zware portefeuille achter, met onder meer ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling, verkeer en vervoer en milieubeheer in zijn takenpakket. Hoogenraad deed het gisteravond nog eens dunne tjes over door eveneens de capaci teiten van D66 in twijfel te trek ken. Fractievoorzitter F. M. L. Wensveen van D66 pareerde gek scherend de opmerking 'Ik ben tegen de coalitie' met 'Ik ben te- Oud-wethou der J. Storm (links) over handigt een enorm boe ket bloemen aan zijn op volger L. G. van Duijn- Camfferman. Foto Oen nes van der Wel/Roe! Dijkstra gen de oppositie', waarmee voor Hoogenraad de maat vol was.Als met name D66 drie jaar geleden eiste dat wij deze keer niet mee deden, dan kun je nu niet ver wachten dat wij de kandidatuur steunen," viel de PvdA-er hem fel in de rede. Sterkenburg haastte zich het woord te nemen en Van Duijn welkom te heten 'in de kring van het dagelijks bestuur'. .Als wethouder heb je dé kans om datgene te verwezen lijken watje als raadslid graag gerealiseerd zou zien," Van Duijn zelf besloot overigens wijselijk de kritiek van Hoogenraad niet persoonlijk op te vatten. „Ik voel geen rancune," was haar reactie. „Ik kan me daar politiek gezien wel iets bij voor stellen." Van Duijn voegde eraan toe het vertrouwen van de raad nodig te hebben. „Maar ook ad vies en bijstand voor het uitzetten van de grote lijnen." Zie ook pagina 13: Wethouder Van Duijn durft de uitdaging aan Vlaardingen Op zondagoch tend H mei moeten vaders en kinderen weer vroeg op om de keuken in te duiken. Moeder dag: dat betekent natuurlijk ont bijt op bed. Sinaasappels persen, eitje koken of bakken en de broodjes op tijd uit de oven. Voor degenen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis die daar nu al tegen opzien of er ge woon te lui voor zijn, kan de Ro- toract Club een uitkomst zijn. Die brengt het ontbijt aan huis, inclusief 'een presentje voor moeder'. Ook een ehampenoise- ontbijt behoort tot de mogelijk heden.' Een eventueel schuldgevoel van vader en de kinderen wordt au tomatisch afgekocht, want de Rotaract Club is een goed doel De opbrengst komt geheel ten goede aan een kindertehuis in Bene in de Oekraïne. Dat tehuis biedt plaats honderd kinderen van 3 tot 6 jaar, voor wie de ou ders niet kunnen zorgen. Voor het moederdagontbijt kan wor den gebeld met Barbara van Beék (0104749335). Dat kan tot 2 Vlaardingen WD, PvdA, CDA en D66 hebben zich gisteravond achter de plannen van b en w ge schaard voor bezuinigingen op de subsidies voor de Vlaardingse in stellingen, Daarmee realiseert de coalitie een kostenbesparing ruim 1,3 miljoen gulden. Dat is overi gens zes ton minder dan de be doeling was. En bij de eerste plan nen van de coalitie om het totale tekort van achttien miljoen gul den aan te pakken, zouden de in stellingen zelfs 2,7 miljoen moe ten inleveren. Hoewel het WD- woordvoerder L C. van Halteren 'erg spijt' dat de 1,9 miljoen gul den bezuinigingen niet werden gehaald, toeterde PvdA-fractie- voorzitter A Attema de loftrom pet: „Een prestatie die zijns gelij ke niet kent." Niet dat Attema zo blij was met de opgelegde bezui nigingen aan het adres van instel lingen als het ouderenwerk, kin deropvang en club- en buurthuis werk: „Ik deel ook liever gelduit." De PvdA'er was vooral tevreden over de manier waarop de afspra ken met de instellingen waren ge maakt ('Er is heel goed overleg ge weest.') en 'de kaders die zijn neergezet' voor het subsidiebe leid. Want, zodra de bezuinigin gen zijn doorgevoerd is volgens haar het subsidiebeleid een eind op streek. Met de buurthuizen als kloppend hart in de wijken. Evenals de PvdA zei ook het CDA veel van zijn wensen terug te vin den in de door wethouder A Kool herschreven nota na een eerste overleg in januari. Want het CJV hoeft 30.000 gulden minder in te leveren. Over scouting wordt op- nieuwoverlegd. De lovende woor den stonden in schril'contrast met de kritiek van de oppositie. G. W. van Veelen (SGP/RPF/GPV) sprak van 'een rookgordijn' dat het col lege opwierp om te spreken van 'goed overleg" met instellingen, terwijl onder meer het ouderen werk gisteravond forse kritiek tiet horen. Groenlinks kon 'nauwe lijks beleid ontdekken' in de nota en W200Ö herhaalde het stand punt dat de hele bezuinigingsope ratie van achttien miljoen gulden op een misverstand berust. Schiedam Vijftien mensen in ving de onderscheiding omdat h|j het Waterweggebied zijn vandaag koninklijk onderscheiden. De burgemeester van Maassluis mocht vanmorgen de meeste de coraties opspelden: zes. Daar naast kreeg W. F. van den Boom (1935) uit Maassluis, die zich 15 jaar verdienstelijk heeft gemaakt voor het Nationaal Sleepvaartmu- seum, de versierselen opgespeld door ndnister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat. Onderschei dingen in de twee hoogste catego rieën, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau, gin gen aan dit gebied voorbij. De opmerkelijkste naam in het rijtje is die van A J. Wustrow. 'De PvdA'er die op 25 januari 1994 ontslag moest nemen als wethou der van Maassluis, is vanmorgen benoemd toi lid in de Orde van Oranje-Nassau. Een grote meer derheid van de gemeenteraad zegde drie jaar geleden het ver trouwen in Wustrow op omdat on der zijn leiding zeven ambtenaren en tien andere Maassluizers zijn bevoordeeld bij de verdeling van huizen in de Steendijkpolder- Noord. Wustrow (1940), die in ok tober vorig jaar afscheid nam als raadslid, heeft vanaf september 1970 onafgebroken in de Maas- sluise gemeenteraad gezeten. „Hij is met name van grote bete kenis geweest bij de ontwikkeling van beleid op het terrein van de volkshuisvesting en de ruimtelij ke ordening," aldus de gemeente m een persbericht. Verder zjjn in Maassluis benoemd tot lid in de Orde van Oranje- Nassau J. K. de Bunje (1929), die zich 27 jaar heeft inge zet als bestuurslid en colonne- commandant bij het Rode Kruis, N.R. van Dijk (1936), die zich sinds de oprichting zeer verdien stelijk heeft gemaakt voor D66 als bestuurs- en raadslid. Hij moest om gezondheidsredenen in sep tember vorig jaar zijn raadslid maatschap neerleggen. S. van der Kraan (1939) omdat zijn onder meer al 34 jaar secretaris is van de Maassluise Harmonie. J.L. van Loon (1929) omdat hij zich sinds zijn vestiging als huisarts in Maassluis in 1965 heeft ingezet als docent-arts bij de EHBO en ook was hij actief voor het Rode Kruis. As laatste in de rij van de Maassluise lintjesregen stond AE. IJsselsteijn (1930). Hij ont- al 36 jaar trainer is van de voetbal vereniging VDL. Hü is in 1960 be gonnen als jeugdtrainer en heeft in 1964 de zaterdagafdeling van VDL heropgericht Sindsdien traint hij als vrijwilliger drie teams van de voetbalvereniging. Ook A Vettman (1940) uit Vlaar dingen is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau voor zijn verdiensten op sportief gebied. Jarenlang is hij actief (geweest) voor voetbalvereniging RK WIK, trimclub KWIK en handbalver eniging De Hollandiaan. De twee de en laatste Vlaardinger die dit jaar wordt onderscheiden is J. L. F.M. Zwinkels (1934). De vo rig jaar afgezwaaide AKZO-direc- teur heeft zich onder meer inge zet voor de Stichting Europoort/ Botlekbeiangen, de Waarborg- commissie Veiligheid (petroche mie voor aannemers, Project groep Platform Hinder en Veilig heid, Pax Christi en de Industri ële Kring Nieuwe Waterweg. In Schiedam zijn drie inwoners in het zonnetje gezet met een onder scheiding, al kon één van hen, W, van Horssen, daar niet zelf bij aanwezig zijn. Van Horssen (1933) is/was naast zijn ambtelijke loop baan by de TU Delft onder meer actief bij Hogeschoolraad en de comissie van goede diensten Scheepsbouwkunde. C. Kooren (1932), die evenals Van Horssen werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, is veer tig jaar mede-directeur geweest van een sleepdienst met vijfen twintig vaste medewerkers. Daar naast is hij onder meer langdurig bestuurslid van de Rotterdamse Ondernemers Organisatie en de Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer. De derde Schiedam mer die gisteren is onderscheiden kreeg de versierselen opgespeld die horen bij het lidmaatschap in de Orde van Oranje-Nassau. W. A van Pelt (1945) is meer dan een kwart eeuw algemeen secretaris van het A gemeen Verbond bouw- bedrijf Waterweggebied Schie dam geweest. Daarnaast was hij bestuurslid van de Stichting Sport door Gehandicapten en de Regionale Bedrijfsgezondheids dienst Rotterdam en omstreken. Verder ontvingen in deze regio C.J. Vermeulen uit Hoek van Holland en M. van Nes en J.P. van Loenen, beiden uit Maasland een koninklijke onderscheiding.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1