13 Bezuinigingen op koers Turkse moskee verhuist naar katholieke kerk 'De delete-toets lag aan het einde van de straat' Erkenning voor weggestuurde wethouder Wustrow Serviceteams moeten schoner en veiliger makeitf|f$ Rotterdams Dagblad 1ÜR pECritiek op éfWezigheid van de SP Fietsbrug over Vlaardinger Buizengat komt er snel Bewoners van Plantage krijgen gelijk over voorrangsweg Nieuwstraat 140 Spijkenisse telefoon 0181 - 617036 FAIKE SPORTSOKKEM, 80% katoen maat 36/40 en 41/45 p.paar 9»95 NU 2 PAAbI.5^ 1 - Woensdag 30 april 1997 Waterweg Vlaardingen De Socialistische Partij in Vlaardingen ligt onder vuur bij andere partijen. In een 'persoonlijke brief beschuldigt -PvdA-raadslid P. Roovers de SP $efts van 'kiezersbedrog'. 'Dcteden daarvan is het wegblij- H'én van de met zeven fractieleden grootste partij in de Vlaardingse ^èméenteraad bij de commissie- «vergadering voor stadsontwikke ling, vorige week donderdag. Baar stond de afronding van de inspraak over het stedenbouw kundig plan van de Westwijk als enige punt op de agenda. Op het gebied van de stadsontwikkeling het belangrijkste onderwerp in deze raadsperiode: de sloop en bouw van honderden woningen waarmee de komende tien jaar meer dan vierhonderd miljoen gulden is gemoeid. „Jullie hebben je 3ls partij tydens de verkiezingsstrijd in 1994 volop geprofileerd in de Westwijk: de 'SP had een duidelijke (en afwij kende) mening over de aanpak van deze naoorlogse wijk," schrijft Roovers. In de steek „Ik vind dat je als politieke verte genwoordiging van een groot aan talinwoners van de Westwijk met name op deze avond op het stad huis had moeten zijn. Door je SP- stem niet te laten horen, laat je feitelijk je kiezers in de steek en dat doet het vertrouwen van de burger in de politiek geen goed. Ik vat het boycotten van dergelijk belangrijke vergaderingen op als kiezersbedrog." Maandagavond was het opnieuw raak. Diverse partijen haalden uit naar de SP, Dat gebeurde tijdens een vergadering waarin de kor ting van 1,3 miljoen gulden op subsidies voor onder meer kin deropvang, ouderenwerk en buurt- en clubhuiswerk werd be sproken. Weer schitterde de grootste partij door afwezigheid, terwijl PvdA, Groenlinks, CDA en D66 zelfs elk met twee leden waren vertegenwoordigd. De voormalige fractievoorzitter Rémi Poppe huldigde het stand punt dat hij niet naar commissies ging omdat er 'in de gemeente raad wordt besloten'. Een argu ment dat bij de de inspraakveror dening over Westwijk niet steek houdend is, omdat deze niet meer in ide gemeenteraad wordt bespro ken. Verder zegt de SP de priori teiten te leggen bij het onderhou den van de contacten met de be volking, waardoor de commissie vergaderingen er regelmatig by inschieten. De huidige voorzitter van de SP- fractie, M. J. Kappers, zegt in een eerste reactie dat er veel fractiele den op vakantie zijn. Meer val hy niet kwijt Hij heeft de open brief van Roovers nog niet gelezen en wil eerst binnen zijn partij over leggen voordat hij verder mede- deiïsgcn doet. Vlaardingen Van de achtien miljoen gulden die in Vlaardin gen moest worden bezuinigd, is inmiddels ruim zeventien miljoen binnengehaald. Dat blijkt uit de gistermiddag gepre senteerde Voorjaarsnota 1997. Wethouder H. C.J. Roijers sprak daarbij de verwachting uit dat bij in de november vast te stellen begroting voor volgend jaar ook hel laatste miljoen is ingevuld. Hoe dat precies moet gebeuren en of dat opnieuw tot fikse lastenver hogingen gaat leiden, is volgens Roijers niet te zeggen. Wel schrijft het college dat er 'vooralsnog' vanuit wordt gegaan dat de onroe- rende-zaakbeiasting met vijf pro cent omhoog moet. Dat is drie pro cent minder dan de afgelopen twee jaar. Maar met die verlaging van de verhoging' werd vorig jaar al door het college geschermd. In de 'terughoudende koers' die het college voor het laatste jaar van deze 'regeerperiode' heeft uit gestippeld in de Voorjaarsnota 1997 is wel ruimte voor nieuw be leid.. Zo wordt acht ton uitgetrok ken om een brug voor fietsers en voetgangers aan te leggen over het Buizengat. Deze brug behoort tot de bouwplannen van ruim vijfhon derd woningen aan de rand van het cen trum van Vlaardin gen, maar wordt nu vooruit gehaald in de planning om 'het dreigende verval van de Hoogstraat een halt toe te roepen'. Door deze brug vanaf de Hoflaan aan te leggen hoopt het college meer loop in de verpauperde win kelstraat te krygen. Eerder werd al bekend dat het ko mende jaar 1,3 miljoen wordt ge stoken in de armoedebestrijding. Dat geld wordt hoofdzakelijk be steed aan bijzondere bijstand en kwijtschelding voor gemeenteLy- ke belastingen. Verder komt er extra aandacht voor het jongeren- en ouderenbeleid. Donkere wolken Dat de twee jaar geleden ingezet te bezuinigingsoperatie op koers ligt, wii niet zeggen dat de donke re wolken over zijn gedreven. De Voorjaarsnota 1997 voorspelt in de komende jaren tekorten tus sen de 2,6 miljoen in 1998 en 1,5 miljoen in 2001. Concrete oplos singen om die gaten op te vullen worden nu nog niet gedaan. Wethouder Roijers daarover: „Daarvoor zyn er nog te veel on duidelijkheden. We verwachten in de loop van het jaar enkele meevallers van het rijk in het ka der van de lastenverlaging en ar moedebestrijding." Verder heeft de wethouder van fi nanciën vorig jaar drie ton min der uitgegeven dan begroot. Daarnaast moet er het komen de half jaar duide lijkheid komen over het gebouwenbe- leid. De gemeente beschikt over 140 gebouwen en die moeten inclusief de huur- en onder houdscontracten in kaart worden gebracht. Dan moet duidelijk wor den of er accommodaties kunnen worden afgestoten. Dit kan de ge meente een grote besparing ople veren. Schiedam „Stoute mannen zeg." Kleine Jasper was totaal verbijsterd toen hij in de ingeslagen ruit van de winkel in computerwaren zag. Hij kon niet meer uit zyn woorden komen. Zijn vader en moe der geven cursussen en verkopen onderdelen van computers. Ze hebben hun slaapkamer boven de winkel. Voor de tweede keer deze maand werd er by hen ingebroken. Jacqueline Holmer „We hebben een beeldscherm in de etalage staan dat 's nachts aanstaat. De inbre kers moeten hebben gedacht dat de computer die er naast stond het daarom wel moest doen. Maar we zetten alleen kapotte of niet bruikbare onderdelen in de etalage. Het beeldscherm was aangesloten op een andere computer, die achter in de zaak staat." In de tien jaar dat Jaspers ouders de computerzaak in de Schiedamse binnenstad hebben, is er vier keer ingebroken, irAls je in computeronderdelen handelt, dan weet je dat zoiets kan gebeuren. We hebben maar een briefje in de in de etalage gelegd waarop staat: 'Er ligt hier niets waardevols'." Daar geloofden de inbrekers helemaal niets van. Zij reden zaterdagnacht de Nieuwstraat in met een metaalkleurige Fiat Panda. In een stoffen tasje hadden ze een ijzeren stempel en een baksteen ge daan. Daarmee sloegen ze de ruit van de winkel in. Jacqueline werd wakker van het gerinkel. „Als er zo vaak bü je wordt ingebroken, lijkt het wel alsof je op glasgerinkel gefixeerd raakt Ik was zo ontzet tend kwaad. Toen ik naar buiten keek, zag ik een man een computer uit de etalage halen. Be bonkte op de ramen en ben helemaal naar buiten gaan han gen om het nummerbord te kunnen lezen." Maar dat was volgens Jacqueline niet te zien. „Het leek wel of ze er een doek voor hadden gehangen." Met de computer, dat wil zeggen met het lege omhulsel, reden de mannen weg. De kast was zo groot dat de achterklep niet dicht kon. He» toetsenbord bungel de achter de wegscheurende auto aan. Jacqueline: „Het kletterde als een trouwauto met blikjes erach ter gebonden. De toetsen vlogen er één voor één af. Net kleinduimpje. Ze lieten een heel spoor van knopjes achter zich. Vandaag vond ik nogdedelete- toets aan 't eind van de straat." Aan de buit hebben de inbrekers alleen wat als ze zelf computers in elkaar kunnen zetten. De ontbre kende onderdelen kunnen ze bij Arthur en Jacc- queline in de winkel kopen. „Als er vandaag een verdacht iemand ineens allerlei materialen komt kopen dan weten we wie onze computerkast heeft," grapt Jacqueline. Om daarna vast te stellen: „De nieuwe ruit heeft ons meer gekost dan de gestolen' onderdelen." DoorMenno Haddeman Schiedam De Turkse moskee aan het Spinhuispad in Sehiedan verhuist nog voor de zomer naar de Onze Lieve Vrouwenparochie aan de Schaepmansingel. De Tur ken verlaten hun huidige gebeds ruimte op last van de gemeente. De kerk die nu nog in handen is van het bisdom Rotterdam, wordt voor ruim een half mihoen aan de gemeente verkocht. Die verhan delt de parochie op haar beurt weer aan de Turken, De enige voorwaarde bij de ver koop is dat de islamieten de kerk afbreke.i. Op die vrijgekomen plaats mogen ze vervolgens nieuwbouw plegen. Het is met mogelijk dat de Turken de kerk als gebedsruimte inrichten. Dit gebouw is volgens het eeuwenou dekerkrecht namelijk gewijd. Dat houdt onder meer in dat het niet is toegestaan dat een andere ge loofsgemeenschap haar intrek in de kerk neemt Wel mag de niet gewijde pastorie -het woonhuis naast het kerkgebouw- worden ingericht als gebedsruimte. Zo lang de sloop en de nieuwbouw duren, gebruiken de Turken de pastorie dan ook om te bidden. Vervangende ruimte Het zoeken naar een vervangende gebedsruimte voor de Schiedam se Turken heeft het afgelopen jaar heel wat voeten jn de aarde gehad. De islamieten, leden van de Mili-Gorüs-beweging, betrok ken twee jaar geleden het pand aan het Spinhuispad zonder dat zij daarvoor toestemming hadden van de gemeente. Omdat een ge bedsruimte niet paste in het gel dende bestemmingsplan, moes ten de Turken vurig jdeu' maart na Als de plan nenvandege- gaan.komtop de plek van de Vrouwenpa rochie aan de Schaep mansingel in Schiedam een Turkse moskee. Foto Roel Dijkstra een kort geding voor de Rotter damse rechtbank het gebouw ver laten. Al snel na de gerechtelijke uitspraak bleek dat de islamieten niet van plan waren zich bij de uit zetting neer te leggen. Drie agenten kozen eieren voor hun geld toen ze m opdmcht van de gemeente de moskee wilden ontruimen en werden onthaald door een grote groep woedende Turken. Een paar dagen later gin gen de boze gelovigen massaal naar het Schiedamse stadskan toor om te protesteren tegen de Uit angst voor ongeregeldheden besloot wethouder L, A. Hafkamp fluwelen handschoenen aan te trekken en in plaats van te ontrui men te onderhandelen over ver vangende ruimte. Na herhaalde lijke pogingen en evenzovele ke ren uitstel, lijkt de oplossing ruim een jaar later te zijn gevonden Toch zit er aan het plan om de moskee in de pastorie te vestigen een aantal haken en ogen. Eén van de grootste obstakels is dat de pastorie niet meer dan drie ka mers telt en dus nooit groot ge noeg is voor tientallen of zelfs honderden biddende gelovigen. Eén ding staat echter als een paal boven water: over de bestemming van de grond hoeft niemand zich zorgen te maken. Die is en blijft gereserveerd voor gebedsruimte. Wethouder Halkamp was gisteren "iet bereikbaar voor commentaar Schiedam De bewonersvereni ging De Plantage heeft gelijk ge kregen van de commissie be zwaar- en beroepschriften. De ge meente Schiedam wilde van de Lange Nieuwstraat een voor rangsweg maken. De bewoners twijfelden sterk aan het nut van die maatregelen en hebben ook de commissieleden kunnen overtui gen van die twijfel. De gemeente moet nu het besluit om de aansluiting van de Tuin- laan op de Lange Nieuwstraat aan te wijzen als voorrangskruising intrekken. Hiermee komt een ein de aan een volgens de bewoners belachelijke situatiev '7 De verkeeresila&tte,Ppi£&nge Nieuwstraat moest volgens de ge meente worden aangepasta&n die in de rest van de gemeente. In de jaren tachtig is besloten om van alle hoofdaders door Schiedam voorrangswegen te maken. Die wegen zijn allemaal geasfalteerd, waarmee in Schiedam wordt aan gegeven dat het om een hoofdweg gaat. Op de Lange Nieuwstraat was echter nooit de voorrangssi tuatie ingevoerd en daarom werd eind vorig jaar alsnog de nieuwe situatie doorgevoerd. Dit leidde tot grote verbazing bij de bewoners. Zij vroegen zich af waarom de verkeerssituatie moest worden gewijzigd. Op die vraag kregen bewoners eigenlijk nooit antwoord. Want naast uit voering van oud beleid, is er ook nieuw beleid en over de uitvoe ring daarvan moet nog worden ge sproken. De bewoners vonden de genomen maatregelen onnodig. De commissie bezwaar- en te- roepsschriften kon zich vinden in de bezwaren van de bewoners. Maassluis Over de omstandig heden waaronder oud-wethouder A. J. Wustrow van Maassluis in ja nuari 1994 het college heeft verla- téh, werd met geen woord gespro ken bij het uitreiken van de ko ninklijke onderscheidingen gis termorgen in het stadhuis. Eerder leek het of dit onderwerp opzette lijk werd vermeden. Een kleine inventarisatie onder de aanwezi gen leverde slechts erkenning op voor de Maassluizer, die werd be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege 'zijn gró te-betekenis bij de ontwikkeling v$n bèleid op het terrein van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening'. Burgemeester J. Sterkenburg had haarwoorden zorgvuldig geko- zfru Zij omschreef Wustrow als 'een Maassluizer die zijn sporen in onze samenleving heeft nagela ten'., „Zesentwintig jaar lang was hij lid van de gemeenteraad en drêeg daarin een achttal jaren de byzondere verantwoordelijkheid van wethouder." Verder noemde zij de benoeming tot Lid van de Orde van Oranje-Nassau „een er- kénning van de waardering die er terecht is voor uw werk." Wustrow moest in januari 1994 ontslag nemen als wethouder van Maassluis, omdat onder zijn lei ding mensen zijn bevoordeeld met de verdeling van woningen. Oud-wethou der A. J. Wus trow: 'Een Maassluizer die zijn spo ren in onze sa menleving heeft nagela ten.' Archieffoto Jaap Rozema In oktober vorig jaar stapte hij uit de gemeenteraad, waarvan hij vanaf september 1970 onafgebro ken lid was. De onderscheiding voor Wustrow was aangevraagd door de PvdA, de fractie waarvan hij als bestuurder deel uitmaakte. Namens deze party sprak P. Hoo- genraad hem toe. „Als wethouder heb je ervoor gezorgd dat in Maas sluis belangrijke wijken zijn ge bouwd, zoals de Molenbuurt en de omgeving van het zwembad. Ook de PCHooftlaan is een prachtig voorbeeld van vernieuwing." Hoogenraad wees erop dat dank zij Wustrow Maassluis een nieuw bibliotheek. „Toen jij hier was, ging het nog goed met de finan ciën. Sinds je weg bent, zitten we met geweldige tekorten. Dankzij jou hebben we nu drie miljoen gulden voor de nieuwbouw." Na afloop van de plechtigheid licht Hoogenraad toe dat Wustrow dat geld vrij heeft kunnen maken bij- de verkoop van het CAI-be- drijf. „Hij heeft die openbare ver koop zo gespeeld dat er vele mil joenen overbleven voor Maas sluis. Daardoor hoeven de inwo ners voorlopig ook geen tariefs verhoging te betalen voor de ka belaansluiting." Van eerherstel voor Wustrow is volgens Hoogenraad geen sprake. Integendeel: „Dan zou er ook eer verlies moeten zijn geweest, en dat is niet het geval. Er is nogal wat gebeurd onder zijn leiding. Daar hoort een stuk erkenning bij. Hij heeft het gezicht bepaald voor de PvdA. Politiek kan het ge beuren dat er geen vertrouwen meer is. Zo hard kan het spel nu eenmaal worden gespeeld. Maar uit de dingen die verkeerd zijn ge gaan. zijn consequenties getrok ken." Ook raadsnestor J. F. Seheerstra (WD) vindt het te ver gezocht om het aftreden van Wustrow in ver band te brengen met zijn onder scheiding. „Dat heeft hier weinig mee uitstaand. Wat toen is ge beurd, moet niet op zyn hele con to worden geschreven. Je moet ie mand wegen op zijn totaliteit, kij ken hoe hij als mens heeft gefunc tioneerd, en dan slaat de balans van Wustrow heel sterk door naar de positieve kant." Volgens Seheerstra is de politieke misstap van Wustrow een mo mentopname die veel te veel is i ii tvergroot ,Mi ssch ien is hi j ju ist teveel betrokken geweest, waar door hij de spelregels heeft over treden. Maar zelfheeft hij er nooit voordeel van gehad." Schiedam De gemeente Schiedam, het ONS en de poli tie hebben gistermiddag een overeenkomst ondertekend voor de oprichting van wijkser- viceteams in Oost en Nieuw- land. De serviceteams -elk team bestaat uit zes toezicht houders, zes onderhoudsmen- sen en een administratieve kracht- gaan eind mei van start en moeten ervoor zorgen dat de twee wijken weer scho ner en veiliger worden. De wijkserviceteams worden betaald uit de pot voor het gro- te-stedenbeleid. De zesentwin tig* medewerkers van de twee teams worden volgens de Mel- kertregeling aangenomen. Het gaat om langdurig werklozen uit Schiedam. Inmiddels zijn negentien mensen aangesteld. Directeur H. Sikenbroek van het ONS verwacht dat voor het einde van de maand mei alle zesentwintig mensen zijn aan genomen. Zijn bedrijf, ONS Mi- Beu, wordt de nieuwe werkge vervan de zesentwintig Schie dammers. Via een detache ringsproject worden ze bij de twee serviceteams onderge bracht De toezichthouders worden op- geleid door de politie. Zij moe ten vooral de onveiligheidsge voelens van de bewoners in de wijken wegnemen. Uithet tweejaarlijkse bevolkingson derzoek bleek dat in de stads- vemieuwingswijken Oost en Nieuwland de problemen met onveiligheidsgevoelens en (te vervuiling het grootst zyn, „Naast het signaleren van pro blemen zijn de toezichthouders er voor de dienstverlening, maar bovenal moeten ze de mensen weer een gevoel van veiligheid geven," vertelt M, Lemmink, coördinator veilig heid en poliiie-aangelegenhe- den. De zes veiligheidsassis- tenten worden ondersteund door de wijkteams van de poli tie. Door een portofoon staan ze ook in direct contact met de wijkteams. Servicepunten De twee ploegen,werken vanuit wij kservieepunten. In Oost komt die in de ïVanklinstraat en in Nieuwland in de De Wil- j J destzaat De prioriteiten van de serviceteams worden vooralbe- I paald door hetwykbeheerover-'^ leg. Deze komenomde zes we- ken bij elkaar en kunne»; Inhet eerste jmir jpifetég» van de teams beperkt' doordat/ S de mensen alleen overdaf »lbaar de Mtetle£%-, "nemers denken' dat de.dadèfc/J «erdag ook hun é£fetriÉÖènf:J hebbg» jn de „Bom iet schoonmaken straisn en het aanbrengen'van J vsriiditiag'kan- bek' 'ovtetd#»! waden gewerkt aan'de veilig-, held in de awndureq",-iegt.A/ Mol, ooSidinatbr \,wj}k{- ett buurtbeheer. Vbór de drie partijen is 6è| afA*: j wachten hoe de seracetesms in de «njk gaan%aasn.}W.p hangtvolgensMolvooolrdyanis;" hoe de bewoners erjnee"OEÈ „We nioetenbetde'tijd/!' initiatief m nen de wijken/ xennen,-maar;w^---ï VI 54

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1