12 Pol itie negeert smeekbede Kok PvdA viert de Renaissance van de Maakbaarheid Laatste kosjere slager verlaat Rotterdam Ondernemingsraad blijft bij standpunt: 'Brinkman moet weg' #M^depfa%Bieerlingen in de watten gelegd 'Speciale gevallen' zijn maar deels aan te pakken -« Politie onderzoekt handel en wandel van drie rechercheurs Zwaar gewond op Kruiskade Te hard op Gordelweg Brute straatroof, in Feijenoord - Bewegen goed voor ouderen met artrose 'Geen auto's bij feesten' Kritiek op zondagsmarkt Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 mei 1997 Rotterdam Zondag, precies 1 één week voor Mtederd^yer^ zamelen zich in sauna en beau tycentrum thermen Elysium m Bleiswijk iëenMeine zeventig moeders van meerlingen èrfhun Milderen. Moeders van meerlin- bel zo druk als' 'gewone' moe ders. Daarom krijgen zij van het schoonheidscentrum een bon voor een compleet verzorgde Voor de vaders is er alleen koffie (]jneï gebak:" „We hebben nog -/overwogen dit" keer de vaders leens te vertroetelen. Maar het ^moederschap weegttoch nét iets -zwaarder dan het vaderschap" Jlaat directeur Aad van Dijk van - ...Elysium via een van zijn mede werkers weten. VanDijk is rede- ,ijjk bekend met de wereld der meerlingen: hij is getrouwd met Z de helft van een tweeling. De bezoekers van de 'meerlin- gendag' inBIeiswijk komen uit het hele'land. Het beautycen- trura heeft de adressen gekre- gen van de Nederlandse Vereni- .ging van Meerlingen. Een van de bekendste invités is voetbal ler Gaston Taument vader van een tweeling. Op de lijst van ge nodigden staat één vijfUng, maar nog niet2eker is of zy aan wezig zullen zijn. "Wel staat vast dat naast een groot aanuü twee lingen ook verschillende drie- en vierlingen van de partij zul len zijn. Vorig jaar hield de sauna ook al een meerlingendag. Dat werd een groot succes. Om te voorko men dat de tweede aflevering een herhaling zou worden van de eerste, zijn ditmaal alleen kinderenuitgenodigd die in 1996 geboren zijn. Slechts één bezoeker is 'een jaar' ouder, de helft van de tweeling, van wie de een op 31 december 1995 ter we reld kwam, terwijl de ander een paar minuten later, op 1 januari 1995 het levenslicht zag. In een briefje aan het beautycentrum schreven de ouders: „Dat is wel fijn, nu hebben ze allebei hun ei gen verjaardag." Vervolg van voorpagina ^/Rotterdam De door verslaafde "Arthur gebruikte methode om te* -lefoons te verdonkeremanen bij PTT Telecom is nog maar moei lijk in praktijk te brengen, be- weert een zegsman van het be drijf. Sinds april vorig jaar zijn al le 105 Primafoonwiokels aange sloten op ee n landelijk registratie systeem. Iedere aanvraag wordt eerst in de computer gecheckt. En sedert april dit jaar staat er in ie der filiaal ook apparatuur om pas poorten, rijbewijzen en bankbil jetten op echtheid te controleren. Bovendien heeft het personeel scherpere instructies gekregen. „We denken dat we de zaak zo re delijk ondercontrole hebben," al dus de zegsman. Anders ligt het bij de Postbank. Daar beschouwt men Arthur als 'een var. die speciale gevallen die niet dagelijks voorkomen'. De bank aanvaardt geen enkele ver antwoordelijkheid voor het ont staan van de hoge schuld Inte gendeel, de bank heeft geheel vol gens voorschrift gehandeld en al le procedures in acht genomen om fraude te voorkomen, bena drukt een woordvoerder. Cliënt Arthur is grondig tegen het licht gehouden. Voor een gi* rokwartaalkrediet kwam hij niet in aanmerking; hij had al eens geld geleend en dat niet terugbe taald. Een creditcard daarentegen kon hfj wèl krijgen, omdat er eens per maand 1500 gulden aan uitke- ringsgeld op zijn rekening werd gestort. Daarmee was de kaart 'gedekt'. Ongeacht Arthurs slech te financiële reputatie. Dat Arthur met zijn kaart zes maal zoveel kon uitgeven dan ei genlijk was toegestaan, valt de Postbank niet verwijten, aldus de zegsman. „Slimmeriken weten dat iedere elektronische betaling met een creditcard wordt geregis seerd, maar betalingen waarvoor je oen papieren bonnetje tekent niet. En deze meneer heeft alleen met bonnetjes gewerkt." Conclu sie: Arthur had nog veel meer dan -'slechts' negenduizend ^gulden kunnen uitgeven met zijn credit card. Op de vraag of het niet ver standig zou zijn deze bonnetjes af te schaften om fraude te voorko men, antwoordt de voorlichter van de Postbank dat het aan 'de overheid' is om de regels van het betalingsverkeer te wijzigen. „Wij kunnen daar niets aan doen." Rotterdam De ondernemingsraad (or) van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond blijft er bij dat korpschef J. W. Brink man moet opstappen. „Over verschil van mening kun je on derhandelen. Over gebrek aan kwaliteiten niet. Zo ligt de situ atie en alle betrokkenen weten dat ook," zegt or-bestuurslid P. de Witte, Premier Kok deed donderdag een dringende oproep aan de perso neelsvertegenwoordiging van de politie om met korpschef Brink man verder te praten, zonder voorwaarden vooraf. De or en de politievakbonden blyven echter aandringen op het vertrek van Brinkman om pas daarna verder te praten over het beleid van het vijfduizend man tellende korps. Kok noemde de situatie zeer ern stig. Hy vindt dat de or het ge sprek met moet ingaan met het vooringenomen standpunt 'die man moet er uit'. „Dan wordt het gesprek ook wel heel erg moeilijk, lijkt me." De premier is er be ducht voor dat het probleem ver der escaleert. Koks uitlatingen wekken wrevel op bij de ondernemingsraad, De Witte: „Het Iykt net alsof wij het nu onzorgvuldig spelen. Wij lezen m de media hoe minister Dijkstal er over denkt, hoe Peper er over denkt en nu hoe Kok er over denkt. Maar niemand heeft sinds maandag, toen wij het vertrouwen in Brinkman opzegden, nog con tact met ons opgenomen. Wy krij gen alleen journalisten aan de lyn." Verrassing Burgemeester Peper, die zeven maanden geleden de korpschef samen met Dijkstal aanstelde. heeft plaatsvervangend korpsbe heerder en burgemeester van Krimpen aan den IJssel M. J. D. Jansen aangesteld als bemidde laar. De Witte: „Ook van hem heb ben wij nog mets gehoord. Dat be grijpen wij niet." Volgens de ondernemingsraad kwam het opzeggen van het ver trouwen ir Brinkman met als een verrassing voor de betrokkenen. „Brinkman wist het al, net als Pe per en ook met Jansen hebben wij anderhalve week geleden een ge sprek gehad waarin wij de ernst van de situatie hebben uitgelegd. Daarvoor hebben wij hen ook veel by de problemen betrokken De ondernemingsraad van het in rep en roer geraakte korps nodig de gisteren de Kamerfracties van CDA en de PvdA uit. De raad vil zijn standpunt aan de parlemen tariërs uitleggen. De grote fracties vinden dat het personeel en Brinkman zo snel mogelijk met elkaar verder moeten gaan over- CDA en PvdA hebben van minis ter Dykstal tekst en uitleg over het conflict gevraagd. CDA-Ka- merlid Van der Heyden vindt hel een 'ramp* als de 'machisstryd tussen OR en korpschef in het na deel van de laatste wordt beslist'. Schrijver Ronald Giphart, geflankeerd door Lydia Rood: 'Altijd al op 1 mei Willen spreken'. FotoJaapRozema/RotterdamsDagöfad Door Kor Kegel Rotterdam Het Bureau Interne .Zaken (BIZ) van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond is bezig „met een disciplinair onderaoek te lgen drie rechercheurs van de Ri vierpolitie. Het Openbaar Minis terie besloot meer dan een jaar ge- leden al tot een gerechtelijk voor onderzoek, De drie werden ver dacht van betrokkenheid bij een criminele organisatie die op grote schaal in softdrugs handelde. Jus titie zag bij gebrek aan bewijs af van vervolging. Het drietal spande daarop een procedure aan tegen het Open baar Ministerie waarin om eerher stel wordt gevraagd. Een deel van deze zaak dient binnenkort in het arrondissement Haarlem. Daar buigt de rechtbank zich over een aanklacht tegen de Rotterdamse officier van justitie mr. L. L, Bon- sel. Hij wordt door de recher cheurs beschuldigd van meineed. De rechercheurs worden bijge staan door de Rotterdamse advo caat mr. D. A- Harff. Ook de raads man werd ervan verdacht crimi nele banden te onderhouden met deze criminele organisatie. Justi tie deed eind vorig jaar een huis zoeking in zijn Nederlandse kan toor en Belgische huis. Rotterdam De 1 mei-viering in Rotterdam is gisteren door PvdA- kopstukken aangegrepen voor een massieve oproep aan burgers .en..ondememersom-een verbond te sluiten voor herstel-van werk gelegenheid, rechtvaardigheid en solidariteit. „Het bedrijfsleven moet beseffen dat wij allemaal aandeelhouders zijn van een ge zonde economie," sprak Jacques Wallage, fractieleider in de Twee de Kamer, tot partijgenoten en studenten van de Hogeschool voor Rotterdam Omstreken aan de Rochussenstraat. Wallage pleitte voor een Renais sance van de Maakbaarheid, waarmee hij zowel zinspeelde op een opleving na een duistere pe riode als op eerherstel van de 'maakbaarheid van de samenle ving', tenslotte een tijdlang uit het oog verloren beginsel van de sociaal-democratie. „De werke lijkheid begrijpen om haar met meer kracht te veranderen, daar voor zitten we in de politiek," zei Wallage, variërend op citaten van Henriëtte Roland Holst (1869- 1952). „Als cr één stad in Nederland is waar ze de werkelijkheid veran deren, dan is dat wel Rotterdam," aldus de PvdA-voorman. Hij pleitte voor een hervorming van het belastingstelsel waardoor niet de arbeid wordt belast maar de productie, wat meer banen ople vert. Hij riep het bedrijfsleven op om zich in te spannen voor verbe tering van de oude wijken, samen met de vele vrijwilligers die vol gens Wallage net zo nuttig bezig zijn als mensen met betaald werk. Het kabinet moet in de aanloop naar economische 'kansenzones' meer doen aan het zorgen voor fis cale voordelen voor sociale onder nemers, was Wallages boodschap aan de paarse regering. Op de Hogeschool Rotterdam Omstreken (HR O) zei de Rot terdamse wethouder H. J. Simons dat politieke partijen er een uiuL- ging in moeten zien om jonge mensen te interesseren voor het publieke domein: hij vreest dat de belangstelling voor het samen-le ven afneemt, ondanks een bemoe digende opkomst van jongeren die weer politiek actief worden, Volgens Simons sluiten de aan dacht voor wijk- en buurtbeheer en een internationale oriëntatie elkaar niet uit, integendeel zelfs. Volgens de wethouder zijn de overeenkomsten tussen wijkge richt werken in Rotterdam, Nairo bi en Bangladesh opmerkelijk ge noeg om als vanzelf te inspireren tot een internationale solidariteit Terwijl op de Coolsingel een an dere 1 mei-viering werd gehou den van onder andere de lokale organisatie van uitkeringsgerech tigden (Sugba), zag schrijver Ro nald Giphart op de Hogeschool In de grote zaa^van de HR&O was er's avonds tijd voor cultuur, muziek en politiek. Premier Kok was er voor de politiek. Staand op een stoel zorgde zangeres Elkle Deadman voor de muziek. Foto jaap Ro2emWRotterdamsDagblad een zeer druk bezochte PvdA-bij- eenkomst in beweging komen ter wijl hij luidkeels de Internationa le inzette, .Altijd al op 1 mei wil len sproken," zei Giphart, die het een hoogtepunt noemde in zijn le ven. Leek het ironisch bedoeld, Giphart kreeg de zaal helemaal mee en hij kende de tekst perfect. Lydia Rood las een verhaal voor over Marietje Appelgat, een zwerfster uit één van baar kinder boeken, maar wel een verhaal met een boodschap over hoe de maat schappij omgaat met mensen van de straat. Premier Kok en kamerlid Van Traa zorgden voor de hogere poli tiek. Kok deed het met een vert oog over hoe Rotterdam veran derd is en welbewust tegen de trend van achteruitgang ingaat „mede dankzij onze succesformu le van werk, werk, werk", aidus Kok. Hij kondigde aan dat de ou derenzorg en het grote-stedenbe- leid volop aandacht krijgen in de begroting voor 1998, de laatste van het paarse kabinet. Door Ben Maandag Rotterdam—De schappen van sla gerij Piket aan de Walenburger- weg zijn bijna leeg. Voorgoed leeg, want de artikelen worden niet meer aangevuld. De slagerij sluit de deuren. Daarmee lijkt een eind gekomen aan de laatste 'ko sjere' slagerij van Rotterdam. Ne derland telt nu nog slechts twee winkels waar volgens het oude jóodseritueel onder rabbinaal toe zicht producten worden vervaar digd. Beide zijn te vinden in Am sterdam. Zo'n veertig jaar werkte eigenaar J, Piket in het slagersbedrijf, dat direct na de Tweede Wereldoorlog werd opgezet door zijn grootva der. „Na de oorlog kwamen de joodse mensen weer uit de kam pen terug," zegt Piket ,,Men zocht slagers die volgens de jood se gebruiken konden slachten. Mijn grootvader had voor de oor log bij orthodox joodse slagers ge werkt, dus die wist van de ritu elen. Bovendien had mijn familie tijdens de oorlog in het verzet ge zeten: men wist dus b" wie men terecht moest" Begonnen werd met een ge mengd bedrijf aan de Mathenes- serweg. Pikets vader combineer de later de kosjere slagerij met zijn slagersbedrijf in de Bas Jun- geriusstraat in Rotterdam-Zuid. De slagerij ging over van vader op zoon. J. Piket, kleinzoon van de oprichter, zette in 1978 de kosjere slagerij voort aan de Walenbur- gerweg. De vestiging op Zuid werd afgestoten. Twee middagen in de week was slagerij Piket open. Dan kon men er terecht om pekelvlees en osse- worst te kopen. Of bestellingen op te halen. Die bestellingen konden de gehele week worden gedaan. De slagerij bezorgde in geheel Rotterdam en wijde omgeving. „De joodse gemeenschap slinkt," zegt Piket „Er treedt vergrijzing op, de jongeren houden niet meer zo vast aan de oude gebruiken. Het aantal mensen dat nog dage lijks kosjer vlees wil eten neemt af. Op het laatst hadden we meer klanten buiten Rotterdam dan er binnen." Het verwerken van kosjer vlees is een omslachtig procédé. Waar een 'gewone' slager het vlees onmid dellijk na binnenkomst tot bief stukken en rollades verwerkt, duurt het bij de kosjere slager en kele dagen voordat hij met het vlees aan de slag kan. „Het is een conservatieve wijze van verwer ken van vlees," zegt Piket over het kosjere slachten. „Het krijgt een rituele behandeling om bloed aan het vlees te onttrekken. Bloed wordt gezien als leven. Dat bete kent dat er in het vlees geen bloed meer mag zitten. Alle bloedvaten moeten daarom worden verwij- Het echtpaar Piket sluit de slagerij: 'Op een bepaald moment schaam ie je voor de prij zen die ie moet reke nen Foto Goes Kuiper/ Rotterdams derd. Dat is al een vak apart." De joodse rituelen schrijven voor dat er alleen vlees van herkau wende dieren met gespleten hoe ven mag worden gegeten. "Var kensvlees is taboe. Het ritueel slachten, de sjechieta. is een kar wei dat zeer nauw luistert en in Nederland door steeds minder slagers wordt verricht. Op de sla gersactiviteiten moet toezicht worden gehouden door een afge vaardigde van de rabbijn. Deze ziet erop toe dat alle rituelen juist worden nageleefd en dat het vlees niet met andere producten in aan raking komt. Uiteindelijk zorgt hij ook voor de verzegeling van het vlees, zoals dat wordt ver kocht. In een slinkende markt is het moeilijk het hoofd boven water te houden. Dat ondervond ook sla ger Piket, De verkoop van in Ne derland kosjer geslacht vlees wordt al in stand gehouden met behulp van subsidies. Daarnaast verliep de samenwerking met het bestuur van de joodse gemeente in Rotterdam niet meer zo vlekke loos als voorheen. Piket raakte met het bestuur in conflict over de betaling van zijn, door het bestuur aangewezen, toezichthouder. Goedkoper De slager deed nog pogingen uit de dreigende impasse te komen. Hij bedacht een systeem, waarin vlees werd geïmporteerd en ver volgens in de slagerij kon worden behandeld. Zo zou goedkoper en efficiënter kunnen worden, ge werkt, meent Piket. Opnieuw wa ren de financiën het struikelblok om het plan te laten slagen. Re den voor Piket de deur van zijn winkel voorgoed te sluiten. „Het is echt zonde," zegt Piket. „Ik ben niet meer in staat concur rerend te werken. Op een bepaald moment schaam je je voor de prij zen die je moet rekenen. Ik kwam teveel onder druk te staan. Liep voortdurend te stressen." Piket en zijn echtgenote hakten de knoop door: ze houden er defini tief mee op. Voor hen betekent dat nooit meer voor dag en dauw opstaan om het vlees te bewerken. En de joodse gemeenschap in Rotterdam ver liest een ontmoetingsplaats, waar elke woensdag en donderdagmid dag de laatste nieuwtjes werden uitgewisseld boven de leverworst, de osseworst, het pekelvlees en niet te vergeten de keizerjacht- worst met knoflook. Rotterdam Bij een verkeerson geval op de West-Kruiskade in Rotterdam is gisteren iemand zwaar gewond geraakt. Het slachtoffer, dat bekneld was ge raakt in de vernielde auto, werd met een gebroken nek overge bracht naar het ziekenhuis Dyk- zigt. Drie anderen liepen lichte verwondingen op. De politie nam de chauffeur zekerheidshalve een bloedproef af. Ofschoon de politie nog in het duister tast over de toedracht, js het wel zeker dat de bestuurder harder dan honderd kilometer per uur neeft gereden. De personen auto lag op zyn kant tussen de ge vel van een winkel en een elektri- citeitshuisje. Rotterdam De politie heeft gis teren snelheidscontroles gehou den op de Gordelweg in Rotter dam. Van de 1186 personenauto's die de radarapparatuur passeer den, reden er 139 te hard. De grootste boosdoener reed 92 kilo meter per uur, waar een maxi mumsnelheid geldt van 50 kilo meter per uur. Rotterdam In de Oranjeboom straat in de Rotterdamsewijk Feijenoord is gisteren een 40-jari- ge Rotterdammer op gewelddadi ge wijze van z'n portemonnee be roofd. De man was onderweg van een café naar huis. Halverwege werd hij opgewacht door vier jon gens die hem insloten en op de grond gooiden. Het slachtoffer werd verschillende keren gesla gen. De vier rovers pakten naast de portemonnee (inhoud twee honderd gulden) ook de bankpas van de man af. Hij liep verschil lende hoofd- en schaafwonden op. Rotterdam Ook al doet het pijn, ouderen met artrose moeten meer sportief bewegen en hun lichaam minder laten rusten. Hierdoor voorkomen ze dat de pijn leidt tot lichamelijke en geestelijke beper kingen en een minder prettig le ven. Dat stelt M. Hopman-Rock in haar proefschrift over ouderen met artrose waarop zy op 6 mei promoveert aan de Universiteit Utrecht. Artrose is slijtage van het kraakb een, Hierdoor kan pijn ontslaan in heup en knie. Door sportief te bewegen zoals fietsen, wandelen en zwemmen blijven de gewrich ten volgens Hopman in bev^gipg en de spieren sterk, en ontstaan er minder problemen. Daarbij moet iemand ook voor lief nemen dat de gewrichten dan verder slij ten. Regelmatig rusten in béd of op de bank vergroot volgens de promovendus juist de kans op problemen. Uit het onderzoek, gehouden on der 306 ouderen in Rotterdam, blijkt ook dat mensen die blijven bewegen, mobiel blijven en hun dagelijks leven minder door de klachten laten beïnvloeden. Rotterdam—Tussen feestvierders en het gemotoriseerde verkeer is onnodig spanning ontstaan tij dens de viering van Koninginne dag. Dat vindt J. G. M. Peet van de Rotterdamse gemeenteraadsfrac tie van de PvdA. Het gemeente raadslid heeft een zevental vra gen gesteld aan het college var B en W, met op de achtergrond de motie van raadslid R. Seip van 27 maart. Zij vroeg daarin om een 'ruimhartiger' beleid. RotterdamDe SGR-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad waagt zich af of de zondagsmarkt die deze zomer vanaf 18 mei op de Binnenrotte bij wijze van experi ment wordt gehouden geen hin der zal veroorzaken voor de kerk diensten in de aan het plein gele gen Grote- of Sint Laurenskerk. In dc kerk wordt op zondag vanaf 9.00 uur vier keer een dienst ge houden. De centrale kerkenraad der her vormde gemeente in Rotterdam heeft het college in april al ge vraagd om bij het houden van de ondagsmarkt rekening te houden met de kerkdiensten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2