11 Administratieve blunders oorzaak milj oenentekort Botsende agenten hoeven schade niet te betalen Rotterdams Dagblad Werner bouwt twaalf huizen in Asterstraat Bokxgroep wil woningen bouwen op Gustoterrein 'BKR-regeling voor zustersteden' Bestuur Holyziekenhuis heeft eerder tekort goedgekeurd Huurdersraad positief over verkoopplannen WSM Centrum van Vlaardingen zonder stroom Knokpartij op het Broersveld Schoenendief aangehouden Dode man is Albanees NIEUW! POOLCAFE DE BLAAK 8 pooitafels, 4 snookertafels Mariniersweg 451 (schuin onder kubuswoningen) tel. 040-41469)431) Waterweg Woensdag 7 mei 1997 Het appartementengebouw, waarvan het penthouse een schuine daklijn heeft, Is het scftamierpunttussen de eengezinshuizen in Asterstraat en DJjkzichtaÜjstraat, Tekening architect Wljnand Houtjijk Door Ben van Haren Vlaardingen De Asterstraat in Vlaardinger-Ambacht ondergaat een facelift als aannemer Wemer en zijn partner in projectontwik keling Immotraöe NV hun zin krijgen. Op de grond onder het de letters Cency dragende, leeg staande bedrijfspand heeft archi tect Wijnand Houdijk een com plex van acht eengezirtshuizen en vier appartementen ontwor pen. Het ontwerp heeft een bijzonder karakter en sluit aan bij de be staande oudbouw. Met schuine daken en dakkapellen heeft de nieuwbouw overeenkomst met de ongeveer zestig jaar oude, be staande woningen in de Aster straat. Op de hoek met de Dijk- zichtzijstraat vormt een apparte mentengebouw van vier volle en één daketage het scharnierpunt tussen de acht eengezinswonin gen, die alle met hun achtertui nen grenzen aan de tuinen van de woningen aan de Voorstraat. Twee van die huizen staan in de Asterstraat, de overige zes gaan, naast het appartementenge bouw, in een bocht naar het plantsoentje bij de parkeerplaats achter de flat Dijkzicht In september hoopt Wemer met de bouw te kunnen starten. Het eerste karwei is de sloop van het in 1946 ais melkfabriek VMC ge bouwde pand, dat nu dichtgetim merd is en er verloren bijstaat De koopprijzen van de twaalf wo ningen zullen variren van 335.000 tot 450.000 gulden. Zie ook pagina 13: Bestaan VMC gerekt met asbest, witte jenever en maandverband Door Mariette Olsthoom VlaardingenTe weinig professionaliteit op de afdeling admi nistratie heeft geleid tot het milj oenentekort in het Holy Zie kenhuis. Volgens directeur M. Rook van het Vlaardingse zie kenhuis is door een verkeerd budgetbeheer te veel geld uitge geven. De clustermanagers kregen na de reorganisatie in de zomer van 1995 onvoldoende informatie over de beschikbare budgetten waardoor bedragen zijn uitgegeven die er niet wa ren, aldus Rook. Hoewel de fout bij de administra tie ligt, is en blijft de toenmalige intenm-directeur C. J.W. van der Horst verantwoordelijk, vindt Rook. „Hij had de leiding, samen met het bestuur." Er werd volgens Rook wel budget informatie gegeven, maar niet op de juiste manier. „Kosten die zich maar één keer per jaar voordoen, werden pas in december afge schreven. Omdat die kosten eer der dus niet bekend waren, dach ten de clustermanagers dat er nog geld uitgegeven kon worden. Toen in december de rekening kwam, bleken ze die niet te kun nen betalen." Om dat te voorko men zou je die bedragen per maand moeten afschrijven, zegt de directeur. Maar het op een rij tje zetten van de kosten voor bud getbeheer ontbrak. Nieuwe mensen Hoe het zo ver heeft kunnen ko men, is voor de huidige directeur nog steeds de vraag. „Bij een reor ganisatie begin je met het finan ciële element. Hier zijn nieuwe dingen aangeschaft zonder na te denken over de financiële conse quenties." Het geld is echter vol gens de directeur niet over de balk gegooid. „Er zijn bijvoor beeld twintig nieuwe mensen aangesteld, wat natuurlijk een goede zaak is. Dat de zorg de laat ste jaren is verbeterd, is dan ook een verdienste van Van der Horst." Tussentijds is volgens Rook ook nog wel geprobeerd de zaak recht te trekken. Zo heeft toenmalige directeur Van der Horst iemand aan de administratie toegevoegd. Het mocht niet baten. „Er was on voldoende kwaliteit op de afde ling om orde op zaken te stellen" Vorig jaar al werd de begroting met een half miljoen gulden over schreden, weet Rook. „Het be stuur heeft dat goedgekeurd. Nie mand wist toen dat het door on voldoende beheer deze omvang zou krijgen." Sinds i januari van dit jaar heeft het ziekenhuis het budgetbeheer echter weer op orde, zegt de direc teur. Het hoofd van de admini stratieve dienst van het Sehie- land, J.A. van der Kracht, is in maart als hoofd van de econo misch administratieve dienst in het Holy Ziekenhuis aangesteld. Maar ondanks het herstel van de fout zit het ziekenhuis nog steeds met de vijf miljoen gulden bezui nigingen en de ruim veertig ont slagen in de maag. Eind van deze maand, na ge sprekken met de vakbond en de ondernemingsraad, komt het Ho ly met een plan. „Het voornemen, is om weer binnen de budgetten te blijven en de positie van het SchiedamDat een ongelukje in een klein hoekje zit, ondervonden twee Schiedamse agenten gister ochtend aan den lijve. Een rustige surveillanceronde eindigde voor de twee abrupt op de kruising -ran de Burgemeester van Haarenlaan en de Burgemeester Knappert- Iaan in Schiedam. De chauffeur van het politiebusje zag daar een van rechts komende automobilist volledig over het hoofd. Een luide knal en ingedeukt blik waren het gevolg. Niemand raakte bij het ongeluk gewond. Volgens een woordvoerder van de politie moest het busje door een takelwagen worden weggehaald. Rijden was niet meer mogelijk. Wie er precies fout zat, moet nog worden onderzocht. Het lijkt er in elk geval op dat de agent verzuim de de van rechts komende auto mobilist voorrang te verlenen. „In dit soort gevallen," vertelt de woordvoerder van de Schiedamse politie, „moet een meerdere van de agent die betrokken was bij het ongeluk ter plaatse komen. Deze neemt dan de toedracht van het ongeluk op Vervolgens komt, als er sprake is van aanzienlijke scha de, de officier van justitie er aan te pas. Deze bepaalt tevens of er pro ces-verbaal tegen de veroorzaken de agent wordt opgemaakt" De Schiedamse politie heeft met de 25 auto's die zij in haar bezit heeft dit jaar tot nu toe tien keer te maken gehad met een auto-on geluk waarin een agent figureer de. Niet in alle gevallen was er sprake van een ongeval waarbij ook andere weggebruikers waren betrokken. Een aantal keer knal den agenten op een paaltjes of be schadigden ze op andere manie ren hun voertuig. De 25 auto's zijn overigens bijna dag en nacht op pad. Ondanks de tien ongelukken hebben de agenten toch een spe ciale training in autorijden gekre gen. Op de politieschool wordt na melijk ook een rijopleiding geven. De agenten in spe Ieren daar on der meer om met zwaailichten te rijden en met hoge snelheid door de bebouwde kom veilig door te komen. Ookwordt tijdens diecur sus aandacht besteed aan allerlei verkeerssituaties waarin de chauffeur van een politieauto kan belanden. „Een nieuwe agent krijgt op het politiebureau altijd voor een tijdje een mentor toegewezen," vertelt de woordvoerder. „De nieuweling mag dan nog niet achter het stuur kruipen. Dat kan pas ais hij of zy gewend is in het gebied." De grootte van de schade aan het politiebusje dat gisterochtend bij het ongeluk was betrokken, is nog niet bekend. De brokkenpiloot hoeft overigens niet zelf de scha de te betalen. Datdoetde verzeke ring. Wel kan hij een standje van zijn baas verwachten. Maassluis De Huurdersraad Maassluis (HRM) reageert posi tief op de plannen van de Woning Stichting Maassluis (WSM) om huurders de mogelijkheid te bie den hun huurwoning te kopen. „Als de mensen dat zelf wilten, kan ik ze alleen maar feliciteren," zegt voorzitter E. van Iperen van HRM. Zij voegt daaraan toe er alert op te blijven dat de huurders geen 'kat in de zak kopen'. Directeur J. R. K. Ploeg van WSM zei gisteren in het Rotterdams Dagblad dat de woningstichting inventariseert welke mogelijkhe den er zijn om woningen aan de zittende huurders te verkopen. Tot het onderzoek is besloten na vele verzoeken van huurders zelf. In het najaar worden de resulta ten verwacht Van Iperen is verrast dat de plan nen zulke vaste vormen hebben aangenomen. „Er wordt al een tijd over gespro ken. Vooral veel mensen in eenge zinswoningen, willen het graag. Maar dat WSM zoveris, wisten wij niet. Op zich is het met zo'n slecht idee. WSM heeft gigantische plan nen om hele buurten op te knap pen, dus dat geld van de verkoop kunnen ze wel gebruiken. Dt zou zeggen: doe maar, als daarmee an dere woningen kunnen worden opgeknapt," Wel betwijfelt Van Iperen of alle huurders hier profijt van hebben. Met een snelle rekensom voor een gemiddelde flatwoning van WSM illustreert zij dat lang niet ieder een voordeliger uitzalzijn.Als je een woning huurt voor pakweg zeshonderd gulden per maand, die getaxeerd is op honderdtwin tigduizend gulden, zit je al snel aan een hypotheekaflossing van vijfhonderd gulden. Tel daarbij op eer. maandelijkse bijdrage van tweehonderd gulden aan de Ver eniging van Eigenaren en de kos ten van onderhoud - die voortaan voor eigen rekening komen - dan ben je minstens zoveei geia kwijt. Dan moetje wel zeker weten dat de woning nog in redelijk goede staat is." Het Gu stoter waar proleet ontwikkelaar woningen wil grote hoogte Luchtfoto Roel Dijkstra SchiedamWoningen bouwen op het voormalige Gustoterrein in Schiedam. Dat is wat projectont wikkelaar Bokxgroep liefst bin nen niet al te lange tijd wil gaan doen. Momenteel onderzoekt de ontwikkelaar in samenwerking met de eigenaar van de grond wat de mogelijkheden zijn. De Schiedamse Woningstichting Noordvest (WSN) is benaderd als een van de mogelijke partners in de nieuwbouw op het stuk kaal slag tussen de Maas en de Maas dijk. WSN is net als de projectontwik kelaar hard bezig met een studie naar( de mogelijkheden voor nieuwbouw in het gebied op de grens van Rotterdam. Over de haalbaarheid zegt een medewer ker van Noordvest nog geen me dedelingen te kunnen doen. Ook kan zij over de soort en de hoe veelheid woningen niets zeggen. „Het onderzoek loopt nog en be vindt zich in een pril stadium." Volgens de woordvoerder is voor Noordvest vooral van belang in zicht te krijgen hoe rendabel het bouwen van woningen op het Gustoterrein voor de wo ningstichting is. Aangezien de WSN nauwelijks een reserve heeft, kan zij het zich niet veroor loven mee te doen aan risicovolle projecten. „Het moet daarom ze ker zijn dat het plan kostendek kend is," meent de woordvoer ster. Een zegsman van de Bokxgroep is even summier met informatie als de woningstichting voor wat be treft de nieuwbouw. Volgens hem wordt er al een 'klein jaartje' na gedacht over de woningbouw- plannen op het voormalige terrein van de Gustowerf. De eigenaar, Halieo, een Rotter damse belegger wil iets met de braakliggende grond doen. De woordvoerder van de projectont wikkelaar kan nog niet zeggen wanneer hij meer duidelijkheid kan geven. Door Jan Rozendaal VlaardingenBuitenland-specia list C. Clement van GroenLinks in Vlaardingen heeft gepleit 'een soort BKR-regeling' in te stellen om de zustersteden te hulp te schieten. „Zoals vroeger is beslo ten om een bepaald percentage van de bouwkosten van een ge bouw aan kunst te besteden, kun nen we nu een deel besteden in het buitenland. We bouwen in Vlaardingen een nieuw zwem bad, dan stellen we een percenta ge beschikbaar om ook in onze zusterstad wat van de grond te krijgen." Burgemeester LW. Stam, die ontwikkelingssamenwerking en stedenband in zijn portefeuille heeft zitten, hield de boot af. Hij waarschuwde voor dc financiële gevolgen. Momenteel is Vlaar dingen al volop in overleg met het Tsjechische Moravské Trebo- vd over de inhoud van de vriend schapsband. „De zusterstad heeft daarover een ander idee dan Vlaardingen. Economische steun in plaats van de voornamelijk culturele uitwisseling die wij in gedachten hebben," aldus de burgemeester. Achterhaald Clement, die vooral nauw betrok ken is bij de betrekkingen die Vlaardingse kerken hebben met Bacolod op de Filippijnen, vindt dat de vriendschapsbanden aan veranderingen toe zijn. „Het is altijd heel moeilijk om juiste vorm fp vinden. Maar wat Vlaar dingen nu een beetje doet, vind ik achterhaald. Jaren geleden hebben we ooit met Narvik in Noorwegen een stedenband ge had. Tenminste, zo noemden we dat Het kwam erop neer dat in het kader van de vriendschap elk jaar een kerstboom werd ge stuurd, die dan op de Markt werd aangestoken. Dat was het Je kunt dan natuurlijk hoogdra vend praten over culturele uit wisseling, maar het ging verder werkelijk nergens over." Bewustwording Clement dacht dat Vlaardingen dat te boven was, maar heel veel beter vindt hij het nog niet gaan als naar Moravska Trebovd wordt gekeken. Wederzijdse bewust wording. Inhoudelijk met eikaar in gesprek komen. Het zijn de termen die destijds de beginpe riode van de stedenband omlijs ten. De zusterstad heeft, zo bleek een tijdje geleden, een ander idee van de vriendschapsbanden dan Vlaardingen. Economische steun in plaats van de ideeën van Vlaar dingen, dat vooral een culturele uitwisseling in gedachten had. „Er is wel een ziekenauto of zo gestuurd, maar naar mijn gevoel is er nooit over inhoud gespro ken. De Europese Commissie moet worden uitgebreid met Hongarije, Polen en Tsjechie. Praat er dan over hoe zij daar in Moravska tegenaan kijken." „Of bijvoorbeeld over hoe je als gemeente moelumgaan met mul tinationals. Nu zie je vaak dat multinationals in Oost-Europa fors gesubsidieerd in een stad een bedrijf opzetten en zodra de subsidie wordt stopgezet wordt de fabriek gesloten. Infrastruc tuur weg, werkgelegenheid weg. In Vlaardingen is voldoende des kundigheid om bijvoorbeeld daarover adviezen te geven zodat er waarborgen zijn om de werk gelegenheid op de langere ter mijn te waarborgen." „Natuurlijk" gaat Clement ver der, „kost dat menskracht en dus ook geld. Dat is nu eenmaal niet anders." Burgemeester Stam voert bin nenkort gesprekken in Vlaardin gen om te kijken of de steden band op een andere manier moet worden aangehaald. „Maar" zegt hij bij voorbaat, „wy zijn geen Rotterdam. Met een rijk haven bedrijf. Dat is niet is vergelij ken." Holy Ziekenhuis in stand te hou den. De belangen van de patiënt staan daarbij voorop," zegt Rook. „Zorg is ook dat de fusie met het Schieland in 2002 goed gaat verlo pen. Nu al vindt er een uitwisse ling plaats van personeel. Dat is voor het Holy in deze situatie na tuurlijk erg belangrijk." Personeel Het personeel van het Holy Zie kenhuis leeft ondertussen in on zekerheid. Want wie gaat eruit en wie mag er blijven? Eén van hen wijt de financiële wanorde in het Holy aan de onervarenheid van de clustermanagers. „Er zijn ver keerde prioriteiten gesteld, er is te veel geld uitgegeven en er is te weinig controle uitgevoerd." De vrijheid die de clustermana gers kregen na de reorganisatie om geld uit te geven, noemt zij een slechte zet. „Een clusterma nager moet goede adviseurs heb ben en zijn zaakjes zodanig gere geld hebben dat de verantwoorde lijkheden op de juiste plaats lig gen," vindt"ze. Maar ook van de financieel mana ger weet ze dat die zyn zaken niet op orde had. „Het geld kon niet op. Vergeleken met andere ziekenhuizen in de re gio hebben wij betere regelingen voor onder meer overwerk en on regelmatige diensten. Maar het moet natuurlijk wel betaalbaar blijven." Vlaardingen Het centrum van Vlaardingen heeft vanmorgen korte'tijdzóritièrltroom gezeten. Tussen circa 08.40 uur en 09.10 uur moesten bewoners, winke liers en stadhuis het zonder ener gie stellen. Vooral voor onderne mers als bakkers was dit lastig, zei woordvoerder E. Putters van ENECO met medeleven. De oorzaak van de stroomstoring lag volgens de voorlichtster by on- derhoudswerkzaamheden. „Door een verkeerde koppeling was een kabel uitgevallen. Gelukkig was dit vrij snel te traceren en heeft de storing met zo lang geduurd." Schiedam Door onbekende oor zaak ontstond vanmorgen om vijf uur een vechtpartij tussen twee groepen op het Broersveld. De po litie heeft de partijen uiteindetijk, weten te scheiden. Daarna werd iedereen naar huis gestuurd. Kr zijn geen aanhoudingen verricht SchiedamEen 36-jarige man uit Brielle is gistermiddag betrapt tij dens een winkeldiefstal De man had uit een winkel aan de Nieuwe Passage een paar sportschoenen ter waarde van enkele honderden guldens weggenomen. By het ver iaten van de zaak werd hij betrapt door een medewerker. De man is overgedragen aan de politie. Schiedam De man die op 21 april dood werd aangetroffen in een kelder van een flatgebouw aan de Oreliosingel in Schiedam, blijkt uit Albanië te komen. Hij had onder valse naam asiel aange vraagd in Nederland. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Rot terdam bekendgemaakt De 24-jarige man woonde in de flat De recherche in Schiedam heeft een 23-jarige Albanese me debewoner als getuige gehoord en is nog op zoek naar een 27-jarige medebewoner, eveneens uit Alba nië. De twee mannen hadden ook onder valse naam asiel aange vraagd. De politie vermoedt dat het slachtoffer is vermoord. Het onderzoek naar de moord duurt nog voort.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1