111 Politiek wil onderzoek naar tekort Holy Vak Univé, in de buurt voor alle zekerheid! T TNTVP 'Geef ze de ruimte om zelf de problemen op te lossen' Bestuur verbaasd Festiviteiten opening strandseizoen vallen in het water te jidS» S§r-*Bte*! De Boemerang Themamiddag over vogels in de tuin Jullie blijven tegen sloop ONS draait proef met nieuwe tv-kanalen Straatverlichting hapert in de Steendijkpolder Daar plukt de vruchten van! Jongen zwaait met een mes Oog in oog met twee koeien Bromfietser gewond na aanrijding fc.rA Hennepkwekerij in Maassluis gevonden Knokpartijtjes gesust Aanrijding door weedgebruik Truckcabine uitgebrand j Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 mei 1997 Champagne kwam er vanmiddag aan te pas in het Streekmuseum Jan Anderson aan de Kethelweg, Ik heb er niet van gedronken, want ik was er niet bij- Dat ik het tintelende vocht zou mislopen, hoorde ik eerder deze week toen ik de reden van mijn afwezigheid op de pers conferentie over de nieuwe productie van het Vlaardings Musical Ge zelschap aan iemand vertelde. Ik heb dus nog niet de kans gehad om te proosten op een goede af loop van het nieuwe avontuur. Want, zeker weten, een avontuur is het telkens weer, zo'n grote productie. Ideeën borrelen constant op in de hoofden van de artistieke leiders van het VMG, het bestuur en ve- Ie andere leden. De vraag is telkens: Hoe brengen we het? Immers, adel verplicht. Wie al zo veel jaren successen' boekt, zit steeds met het probleem dat elke volgende keer de verwachtingen hoger gespannen zijn. Bovendien gaat het publiek voor een groot deel bestaan uit vaste klanten, die je dus al vele keren hebt verwend, maar die ook een bepaalde stijl van je gewend zijn. De historie van Vlaardingen loopt als rode draad door de musicals en revue's, die de grote groep creatievelingen uit Vlaardingen en naaste omgeving bedenkt, schrijft, op muziek zet, omlijst en uitvoert. Denk maar aan Even Goeie Maatjes en Kantje Boord, maar ook de bewer kingen van de boeken van Fenand van den Oever ih Brood Dit Het Water en, vorig jaar, De Zee Is Ons Land.waren muzikale geschied schrijving over de Haringstad. Het onderwerp van de productie, die volgend jaar in maart en april in de Stadsgehoorzaal zal draaien, kan daar moeilijk van afwijken. Im mers, bij gebrek aan ouder schriftelijk bewijs dan een charter van 1273, herdenkt Vlaardingen in 1998 725-jaar stad te zijn. Aan gemeentelijke zijde lijkt men hier niet erg warm voor te lopen, maar de creatieve Vleardingers denken er anders over. Ze vinden het een mooi aanknopingspunt voor een feestje met zang, dans en mu ziek. Zeker bij het VMG, dat is voortgekomen uit het enthousiasme van deelnemers en bewonderaars van Even Goeie Maatjes. Een pro ductie, die werd gefinancierd en gestuurd door een Stichting Vlaar dingen 1973, waarvan de burgemeester voorzitter was en verder twee wethouders deel uitmaakten. Dat waren andere tijden, zal ik maar zeggen. Heel andere tijden. In 1972 waren diezelfde burgemeester en wethouders met een uitge breid gezelschap nota bene gast in het centrum van buurgemeente Rotterdam om daar vlaggen te hijsen en promotieborden te onthul len op Coolsingel en Lijnbaan. Dat winkelcentrum stond toen maan- denlang geheel in het teken van het, een jaar later te houden, feest Vlaardingen 700 jaar stad. Ik zie Bert Stam nog geen Vlaardingse vlag hijsen op het trottoir on der het 'torentje' yan Bram Peper. Of het moet in 2000 zijn als het e gezag aan de Coolsingel is gevestigd. Terug naar het VMG. Een van de mensen die 25 jaar geleden al een groot artistiek stempel drukten op die feestshow, was Dick Borst. Hij is nu 67 jaar, is meer dan een halve eeuw bezig met het bedenken, schrijven/op muziek zetten, spelen en helpen instuderen van musi cals en revues. Ook nu is hij weer van de partij. Hy denkt er weieens aan om te stoppen, zegt zijn vrouw. Zelf kan hij het nog niet over zijn lippen krijgen. Het geeft toch een kick. Elke keer beginnen met een idee, het bepraten, naar een hoogtepunt toeschrijven,en repeteren, voor een aantal volle zalen spelen en na het laatste applaus terugkeren op de vertrekplaats. Met de gedaehte aan een volgende start Het is als een boemerang. Moeilijk om hem niet opnieuw op te pakken. BEN VAN HAREN Schiedam De Schiedmse afdeling Natuurontwik keling houdt zondag eeri themamiddag onder de titel "Vogels in je tuin!. Tijdens de middag in voorlich tingscentrum De Groene Raat vertelt mevrouw Jan sen hoe je de tuin aantrekkelijker kan maken voor vogels. Welke planten eten vogels, hoe maak je schuil of broedplaatsen voor vogels? En hoe kun je dc tuin op een vogeivriendeiijke manier onderhou den Op al deze vogelvragen weet mevrouw Jansen antwoord. De middag wordt opgeluisterd met dia's van vogels en vogelgeluiden. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.00. Beste Martin (Kappers, fractievoorzitter SP, red.), de angst is mij om het hart geslagen. Ik schreef op 28 april aan jullie fractie dat ik verbijsterd was over jullie afwezigheid bij de speciale commissie stadsontwikkeling over de Westwijk, Ik kijk niet bij jullie in de keuken, maar om nu op Ko ninginnedag samen met een Tweede Kamerlid in de persoon van Remi Poppe mijn briefje van repliek te dienen duidt op twee mogelijke oorza ken: Jullie zijn als grootste fractie, zeven raadsleden, niet in staat een weer woord op te stellen over een lokale kwestie en moeten noodgedwongen de hulp in roepen van de SP-fractie in de Tweede Kamer. Of Remi Pop pe, per slot van rekening een Vlaardinger, las mijn opmerkingen en vond dat alleen hij in staat was antwoord te geven. Met andere woorden: het landelijke SP-belang was in het geding. Het eerste punt beangstigt mij niet. Het bevestigt slechts datgene wat ik al wist Het tweede puntwas voor mij aanleiding om op 1 mei, de dag van de arbeid, contact op te nemen met Wim Kok. Per slot van rekening wa ren we beiden in Rotterdam. Wim adviseerde mij de rug recht te hou den, slechts op de blote feiten in te gaan en voordat ik mijn antwoord zou versturen ook nog even Tony Blair te raadplegen. Deze laatste vond ondanks zijn voorspelde verhuizing naar Downingstreet 10 toch even tijd om mij te steunen in deze precaire situatie. Je zal als eenvoudig PvdA-raadslid maar de confrontatie aan moeten met een landelijk kop stuk van de Socialistische Partij. Dan nu de feiten: •De SP was door omstandigheden niet op de vergaderingen. Mijn con clusie is nog steeds: desinteresse voor het politieke handwerk. •Op de vergaderingen in de Westwijk met de bewoners was de SP erbij. De afgelopen tijd heb ik niemand meer gezien. 'Roovers moet nu niet net doen alsof hij de SP zo verschrikkelijk heeft gemist en daarom het standpunt van de SP niet kent.' Ik ken jullie standpunten al jaren want daar zit niet zoveel verandering in. •Vier jaar geleden waren jullie druk doende je te profileren in de West wijk, maar dat had niets te maken mei de verkiezingen, zo stelt de SP. Opvallend is dat jullie na de verkiezingen heel stil waren. Het klopt dat ik in 1993 een alternatief plan voor dé PLN heb gepresen teerd. Toevalligerwijs vertoont dat plan veel overeenkomsten met het plan wat nu met instemming van de bewoners door de Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen wordt uitgevoerd. Jullie alternatief - nooit sloop - getuigt van een duidelijk standpunt, maar doet de realiteit ge weld aan. Maar ja, jullie zijn en blijven tegen sloop. Peter Roovers, raadslid Partij van de Arbeid Vlaardingen Vlaardingen Er moet een diepgravend onderzoek komen naar het ontstaan van de financiële tekorten bij het Holy Zie kenhuis, Dat stellen woordvoerders van politieke partijen in Vlaardingen. WD-fractievoorzitterA.de Lange voegt daaraan toe dat hij voorna melijk is geïnteresseerd in dc rol van Kool (CDA) als wethouder van volksgezondheid en Van der Windt (PvdAj als voorzitter van het ziekenhuisbestuur. Of de ge meente mede verantwoordelijk is voor het tekort van vijf miljoen guiden en de financiële gevolgen moet dragen, hangt volgens de WD af van de oorzaken van het tekort. Zowel Kool als Van der Windt is hierin volgens De Lange uitleg verschuldigd. „Het Holy Ziekenhuis is nu geprivatiseerd, maar het tekort gaat over 1995 en 1996 toen de gemeente nog ver antwoordelijk was." Pas als het college duidelijkheid heeft verschaft, neemt de grootste coalitiepartij in de gemeenteraad van Vlaardingen een standpunt in. De Lange zegt zich zorgen te maken om de ontstane tekorten en daarmee samenhangend de positie van het Holy en de fusie met het Schieland Ziekenhuis. Bovendien vindt de partij dat er 'alles aan gedaan moet worden om te voorkomen dat er ontslagen vallen'. De directie heeft eerder verklaard dat om het tekort aan te zuiveren 'tenminste veertig' full time arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. De PvdA is bezorgd over de ont wikkelingen bij het Holy Zieken huis, maar volgens A. Attema is het niet gepast dat de politici nu ineens hard gaan roepen dat er een onderzoek moet komen. „Het getuigt van een enorme arrogan tie van de politiek als ze nu ineens een onderzoek eisen, terwijl de gemeenteraad het ziekenhuis vo rig jaar op afstand heeft gezet door de privatisering. Er zitten daar voldoende verstandige men sen en we moeten ze de ruimte gunnen om zelf de problemen op te lossen. De politiek heeft niets meer over het ziekenhuis te ver tellen en moet ze nu niet ineens de wet voor gaan schrijven." Zolder CDA-raadslid en voormaLige be stuurslid van het Holy Zieken huis W. C. Baris is meteen naar de zolder van haar woning gestormd, op zoek naar oude jaarverslagen, toen zij van het miljoenentekort hoorde. Wat zij vond zijn alleen maar slui tende begrotingen, zowel voor 1995 als 1996. „Het is een groot raadsel. Hoe kan dit nou?" Vlaardingen De raad van toe zicht van het Holy Ziekenhuis heeft 'met verbazing' kennisge nomen van het tekort van vijf miljoen gulden in de jaarreke ning van 1996. Dat verklaart K. van der Windt, voorzitter van de raad van toe zicht van het Vlaardingse zie kenhuis en wethouder in die ge meente. Hü stelt verder: „Dat tekort staat in geen verhouding tot het verwachte tekort van 0,5 miljoen gulden volgensde begroting 1996. Nog in september 1996 werd laatst genoemd tekort be vestigd door de interim-dirèc- teur. Sindsdien zijn er geen rap portages geweest aan de. raad van toezicht die duiden op een sterk afwijkend financieel beeld. De raad van toezicht voelt zich hierdoor overvallen." Evenals de politiek vindt de voorzitter van de raad van toe zicht dat 'een grondige analyse van het ontstaan van de proble matiek' de basis moet vormen Zij hoopt in een gesprek met het ziekenhuis achter het mysterie te komen. Heeft het bestuur zitten slapen of is het belazerd? „Ik vind voor een aanpak waarmee de te korten kunnen worden wegge werkt. Volgens Van der Windt heeft het Holy Ziekenhuis zich de afgelopen twee jaar 'flink ver nieuwd' en 'moderner georgani seerd'. „De budgetbewaking is in deze nieuwe situatie veruit onvoldoende gebleken en dat moet worden hersteld." Dat be tekent 'vanzelfsprekend' dat een aantal forse bezuinigingen moet worden doorgevoerd, al dus Van der Windt. Daarbij moet volgens hem de in zet zijn gedwongen ontslagen zo veel mogelijk te voorkomen, al is het 'onvermijdelijk' dat for matieplaatsen moeten verval-: len. Om die reden wil Van der Windt vooruitlopend op de fusie met het Schieland Ziekenhuis die is voorden in 1999, een per sonele unie vormen met het Schiedamse hospitaal. Dit houdt in dat mogelijk een deel van het Holy-personeel in plaats van ontslag naar Schiedam kan wor den overgeplaatst. het allebei niet leuk. Maar wat moet je als je als bestuur alleen maar sluitende begrotingen krijgt? Dat moet je geloven." De veertig ontslagen vindt zij, net als de SP al eerder te kennen gaf, onaanvaardbaar. „Het personeel loopt al op de tenen, ik zou niet weten hoe het verder moet" En over de plichten van de ge meente Vlaardingen: „Als blijkt dat de schulden zijn ontstaan in 1995 en 1996 ben ik bang dat de gemeente Vlaardingen de gevol gen moe^ dragen. Ook financi eel." Als het CDA dit van te voren had geweten, was de partij niet voor de privatisering geweest, „Zo laat je een ziekenhuis niet achter," aldus B? is. Rol Ook oppositiepartij GroenLinks vraagt zich af wat de rol van wet houder Van der Windt is bij het ontstaan van de tekorten. Net als de SP heeft GroenLinks in schrif telijke vragen aan b en w van Vlaardingen om opheldering ge- Beide partijen kunnen het zich nauwelijks voorstellen dat de te korten zo plotseling uit de lucht zijn komen vallen. J. Fousert van SP noemt dat 'heel nalatig van de gemeente Vlaardingen'. „Een goed bestuur weet wat er komt en moet het bedrijf draaiende hou den," vindt de SP, die zich nog het meeste zorgen maakt over de ge zondheidszorg in het ziekenhuis en vreest dat de ontslagen ten kosten van de patiënten gaan. Hoek van Holland Echt goed strandweer is het nog niet, maar Ondanks dat gegeven werd giste ren wel alvast het strandseizoen in Hoek van Holland geopend. Met de hoop op betere tijden wel licht, De badgasten hadden giste ren sowieso niet echt veel plek ge had, omdat het strand of beter ge zegd het zeewater, was ingeno men door vissers. Met het zoge noemde strandhengelen werd het startsein gegeven voor de activi teiten in dit badseizoen. Anders was het in Vlaardingen en Maasland. Daar was de regen en de wind een vervelende spelbre ker. De vliegtuigmodelbouwers konden door het slechte weer niet met hun modelvliegtuigjes de lucht in. Van enig spektakel vanaf het vliegveld in de Broekpolder was geen sprake. Ook in Maasland vielen de festivi teiten in het water. Voor het eerst in de geschiedenis werd het Boel huis Maasland afgelast. De orga nisatoren van het Boelhuis heb ben nog tot het allerlaatste mo ment gewacht, maar konden niet anders dan stoppen. Vanaf 1983, met de eerste op brengst voor de verlichting van de Nederlandse hervormde kerk, is het veertien jaar goedgegaan, als een traditie altijd met mooi weer. De vijftiende keer blijft in het vat tot volgend jaar. „Dat is best een beetje balen," zei veilingmeester Jan Kroes gistermiddag. „Aan de voorbereiding zit gigantisch veei werk, dat is helaas voor liiets ge daan. Jammer, het is niet anders. Met het weer zat het vandaag he lemaal fout." Schiedam De ONS heeft tijder lijk de Schiedamse kabel uitge breid met twee nieuwe kanalen: een proefkanaal en Atlantis TV. Daarnaast wordt, kanaal 42 vrij gehouden voor de terugkeer van Euro 7. Deze zender zou volgens een woordvoerder van de ONS op l mei weer beginnen met uit zenden, maar tot nu toe is de zen der nog steeds riiet teruggekeerd opde kabel. Euro 7 gaat per satelliet uitzen den op de frequentie van het ou de TMF-kanaai, Doordat Euro 7 nog niet is begonnen is nu over dag tijdelijk op de kabel op twee verschillende zenders de Neder landse muziekzender te zien. Omdat volgens de woordvoerder Euro 7 ieder moment weer kan gaan uitzenden, is de GNS niet van planom dat te veranderen. Yerenigingsnieuws Als proef wordt momenteel van 11.00 tot 17.00 uur op kanaal 49 Atlantis TV ititgezondeh op de Schiedamse kabel. Met deze Rot terdamse zender waarop vereni- gingnieuwsis te zien is de ONS momenteel aan het onderhande len over een definitieve plek op de kabel. Het. is volgens de woordvoerder nog niet bekend per wanneer en of Atlantis TV überhaupt op de Schiedamse ka bel komt. Ook is het nog niet be kend of ook Schiedamse vereni gingen dan hun informatie op die zender kwijt kunnen. De ONS is ook bezig met het uit- testen, van een proefkanaal Dat gebeurt op kanaal 87. Het test beeld is vervangen door een mo zaïek, om zo te kijken of het ka naal in heel Schiedam goed te ontvangen is. In Groenoord komt het mozaïek nog wazig over. Als het kanaal uiteindelijk wel goed te zien is in de hele stad dan kan de ONS kanaal 67 ge bruiken om het aanbod van zen- ders veider uit te breiden. Wel zeker van uitbreiding is de radio. Sinds 1 mei is het Schiedamse radioaanbod uitge breid met Arrow Classic Rock Radio. Dit station is te vinden op FM 96.9. Maassluis—Door een fout met het verplaatsen van de sturingscha kelingen is deze week enkele ke ren de straatverlichting uitgeval len in delen van de Maassluise wijk Steendijkpolder. Dat pro bleem moet nu verholpen zijn, verzekert woordvoerder E. Put ters van energiebedrijf ENECO. Woensdag is een nieuwe zoge noemde toonfrequent geplaatst. Bewoners van de wijk, waar sane ringswerkzaamheden worden uit gevoerd, klaagden eerder deze week dat telkens 's avonds tussen tien en elf uur de openbare ver lichting uitviel. „Het was steeds op een bepaald tijdstip," zegt een bewoner van de Dunantdreef. ,Als ik dan naar ENECO belde, was de lijn steeds bezet. Op een gegeven moment floepte de ver lichting weer aan." Volgens de bewoner was het 'echt pikdonker' in de wijk. „Vanwege de werkzaamheden liggen hele stukken opgebroken, dan is de kans op ongelukken groot." De woordvoerder van ENECO be vestigt dat het ongemak met de sanering samenhangt. „Door de werkzaamheden moet de openba re verlichting steeds worden ver plaatst," legt Putters uit. „Daarbij is een fout gemaakt met het ver plaatsen van de toonfrequent, die de verlichting aanstuurt. Er zat een herhalingscommando in, waardoor de verlichting meerdere malen aan en uit ging." BEEKEL RODENRIJS Unir? Mid&r-Hnthnd b.?. NonriJeimhew^ 6. tri (010» 511 4i 33 DORDRECHT Univé Dordrecht. Krommedijk 94. tel. <078) 614 74 00 GIKSSENBURG Univé Giessenburg, Peursumseweg 30.iel. (0184 65 16 88 GROOT-AMMERS OA'.M. Groot-Aromen.. Kerkstraat 52. tel. (UI84) 66 144| HARDINXVELD-GIESSENDAM Univé Hardin xve ld. Pculenxirjat 253. tel. (0184) 61 7088 HELLEVOETSLL'IS Univé Helle voetsluise.o.. Waterpoort straat 22. tel. 10)81)31 18 17 MAASLAND Univé Wesiland. Diepenburchstraat 44, tel,(010) 591 73 44 NIEUW-LEKKERLaND Univé Nieuw-Lekkerlaml. Kieyburgplein I. tel. (0)84)68 52 11 ROTTERDAM Univé De Ussd. Groenere» 14. te! 1018(1) 6318 99 SCHIEDAM Univé-Schiedam-Vlaardingen-Overschie.Schiedanisewee 4IE. tel. lOIOl 470 20 11 Méér weten over UnivéStap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. VERZEKERINGEN I Schiedam Een 13-jarige jongen uit Schiedam is gistermiddag op het Broersvetd aangehouden, omdat hij daar met een mes in het rond liep te zwaaien. De jongen werd naar het politiebureau ge bracht en het mes is in beslag ge nomen. Schiedam Politiemensen ston den gistermorgen in de Van Door- nestraat oog in oog met twee loslo pende koeien. De dieren, die wa ren voorzien van een oormerk, werden tij delijk ondergebracht op een dichtbijgelegen weiland; Een door de herrie wakker geworden veehouder bood de politie een hel pende hand bij het vangen van de dieren. Onderzoek moet uitwijzen wie de eigenaar is van de twee koeien. VlaardingenEen 39-jarige brom fietser is woensdag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Kesperweg-Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen. De man is met letsel aan been en hoofd naar Dijkzigt Ziekenhuis ge bracht. De bromfietser verleende geen voorrang aan een auto en werd geschept. strandhenge len werd gis teren het strandsei zoen van Hoek van Hol land officieel geopend. Foto MaassluisIn een woning aan de A.E. Maasstraat in Maassluis heeft de politie woensdag een pro fessioneel ingerichte hennepkwe kerij gevonden. In de schuur stonden tweehonderd planten, op zolder 180 stuks. De politie nam alle planten in beslag en maakte pro ces-verbaal op tegen de 42-jari- ge eigenaar. Hoek van Holland De politie heeft gisteravond drie maal moe ten ingrijpen bij vechtpartijen aan de Zeekant in Hoek van Hol land. In alle drie de gevallen wist de politie de vechtersbazen te kal meren en de zaken te sussen. Hoek van Holland Een 20-jarige man heeft gistermorgen op de Schelpweg een aanrijding veroor zaakt. De man bleek onder in vloed van weed te hebben gere den. Bovendien bleek hij geen rij bewijs te hebben. Vlaardingen Door onbekende oorzaak is vannacht de cabine van een vrachtwagen bijna geheel uit gebrand. De wagen stond gepar keerd op de Marathonweg in Vlaardingen. De brandweer wist de brand snel te blussen, maar kon de cabine van de vrachtwa gen niet sparen. Vrijdag 9 mei SCHIEDAM Filmhuis. 'Dead man', 21.30u. VLAARDINGEN StadsgehoorzaaL Mini Maxi met Scherzo, 20.00u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Filmavond, 'Inde pendence Day', 20.0ÖU, Zaterdag 10 mei SCHIEDAM Grote of Sint Janskerk. Inloop concert o.iv. Gerard Groeneveló, 15.00u. Filmhuis. 'Dead man', 20.30u. Theater de Teerstoof. Stef Bos, 'Solo', 20.30u. Podium- café. Venus Flytrap, 22.00u. VLAARDINGEN Molen Aeolus. ANWB Landelijke fietsdag, 9.00u. Markt. Lente markt en schapen scheren, 9.00- I8.0ÖU, Oosterkerk. Boeken markt en expositie, 09.30-12.00u, StadsgehoorzaaL Mini Maxi met Scheizo, 20.0Qu. MAASSLUIS Groote Kerk. Jacques van den Dooi bespeelt het Garrelsorgel, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND Landelijke Fietsdag. Start tussen 9.00 en 13.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1