12 Offensief tegen illegale software Alarm over giftige bloemen Ambities van Volker Stevin gaan na fusie nog verder Kraaijeveld van Hemert hoeft nog niet weg bij Boskalis ICI wisselt van gedaante na aankoop Unilever-bedrijven Rechthoek Lingerie uit petflessen Harbinger komt naar Rotterdam Topman weg bij Dockwise Klassewijnen Bordeaux duur Octrooien goedkoper Van Leeuwen op ovemamepad Ouderen: geen loonsverlaging Vloer in huurhuis ongelijk nuititix Kookcomforts in servicekosten Erfdeel geweigerd Terugvorderenziekenfondspremie Gasleidingen vernieuwen In ziekenfonds Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 mei 1997 Tokio Een Japanse lingeriefa brikant heeft een nieuwe lijn vrouwenondergoed gepresen teerd die is gemaakt uit gerecycle de plastic flessen. Er zijn drieën eenhalve flessen nodig om een be ha en een panty te maken, zei het Japanse filiaal van Triumph In ternational Het ondergoed is ge maakt van gerecyclede petflessen van mineraalwater en frisdrank. Volgens de fabriek draagt de lin gerie net 2oals gewoon ondergoed en is het zelfs comfortabeler. Rotterdam Harbinger Corpora tion, één van Amerika's grootste en snelstgroeiende leveranciers van producten en diensten op het gebied van electronic commerce en electronic data interchange, vestigt haar Europese hoofdkan toor in Rotterdam. Met de overna me van drie Europese branchege noten hoopt het concern vanuit Rotterdam een aandeel op de Europese markt te veroveren. De Overgenomen bedrijven zijn Ino- vis in Duitsland, SupplyTech in Engeland en NTEX Datacommu- nications in Rotterdam. Deze be drijven zijn vooraanstaande leve- rancirs van Memel-aansluitin gen, electronic data interchange, X.400 en e-mail. Meer—Algemeen-directeur Chris van der Zwan heeft, naar nu pas bekend is geworden, vorige maand ontslag genomen bij de in België gevestigde rederij Dockwi se. De firma is een samenvoeging van het IJmuidense Wijsmuller Transport en Dockexpress uit Rotterdam. Van der Zwan is in middels opgevolgd door H. Bek- ker, voormalig lid van de directie. Bordeaux De prijzen' van de "kwaliteitswijnennit-Bordeaux lig gen dit jaar een 'stiikhogeh dan 61 vorig jaar-Gemiddeld; moét' de consument 15 tot 30 procent meer neertellen voor zijn favoriete fles. De oorzaak ligt niet alleen in de hogere dollar, maar ook en vooral in de groeiende vraag vanuit Zuidoost-Azië. Den Haag Het aanvragen van octrooi wordt goedkoper. Het ka binet heeft woensdag besloten daarvoor de wet te wijzigen. De Nederlandse tarieven sluiten zo beter aan bij die van de buur landen. De Europese Octrooiorga nisatie zal de tarieven ook bin nenkort verlagen. De kosten van het indienen van een octrooiaan vraag gaan in Nederland van ƒ325 naar ƒ200. Het tarief voor een nieuwheidsonderzoeken daalt van ƒ1200 naar ƒ1000 en dat van een internationaal onderzoek van ƒ2400 naar ƒ1200. Zwijndrecht Van Leeuwen Bui zen heeft in Amerika de afsluiter- specialist M N Valve overgeno men. M &N Valve is een voor- raadhoudende handelsonderne ming in afsluiters. Het bedrijf ver koopt niet alleen afsluiters, maar modificeert ze ook, zorgt voor be sturingen en is actief in mate- riaalbeheer. Bij het werken vijftig mensen. De jaaromzet bedraagt ongeveer veertig miljoen gulden. De Amerikaanse dochterondeme- meing Van Leeuwen Pipe and Tu be telt inclusief Canada en Mexico nu zeventien vestigingen met sa men zo'n vierhonderd medewer kers. Den Haag Ouderen worden niet gedwongen een lagere functie met daarbij behorend lager salaris te aanvaarden. De Stichting van de Arbeid gaat haar conceptnota waaruit dit kon worden gelezen zo aanpassen dat de gewraakte pas sages niet meer voor meerdere uitleg vatbaar zijn. Dat hebben vakbonden en werkgeversorgani saties woensdag in de Stichting van de Arbeid besloten. In een verklaring stellen zij dat gedwon gen loonsverlaging, de zogeheten demotie, niet aan de orde is ge weest en ook niet aan de orde komt De eerder uitgelekte con ceptnota zorgde voor veel op schudding. RotterdamDe brancheorganisatie van de software-industrie BSA gaat de komende weken op grote schaal Nederlandse be drijven aanschrijven waarvan vermoed wordt dat ze illegale software gebruiken. Ook probeert BSA particulieren op te spo ren die gekopieerde computerprogramma's gebruiken. De afgelopen maanden zijn tien duizend bedrijven gecontroleerd op illegale software. BSA deed dat onder meer door gegevens over aantallen computers ineen onder neming te vergelijken met gege vens van de software-industrie, die weet hoeveel zogeheten licen ties aan het bedrijf zijn verkocht. Bij meer dan de helft van deze be drijven heeft BSA het vermoeden dat computerprogramma's deels illegaal worden gebruikt. Zij krij gen binnenkort een aangeteken de brief waarin het resultaat van het onderzoek staat gemeld. Volgens Machgeels zijn de meeste bedrijven bereid om na deze aan schrijving of dreiging met juridi sche middelen alsnog voldoende licenties aan te schaffen. Zo niet, dan zal BSA een civiele procedure aanspannen. Aan de rechter wordt beslaglegging gevraagd op de illegale software. Controleacties Bij eerdere, kleinschaliger contro leacties m Nederland heeft het nooit zo ver hoeven komen. In het buitenland heeft BSA wel sinds 1988 zeshonderd juridische acties gevoerd tegen softwarepi raten. In ongekend agressieve adverten ties roept BSA ook particulieren op hun buurman te verklikken als die gebruik maakt •van program ma's waarover geen rechten zijn betaald. „Met uw hulp kunnen ze betrapt worden." De BSA houdt ook nadrukkelijk de mogelijk heid open van invallen bij particu lieren op hun privé adres. „Dat heeft voorlopig niet de hoogste prioriteit, maar het kan," aldus mr. J. Lutz, advocaat van de BSA in Nederland. BSA. de belangenvereniging van de grote softwarehuizen, heeft vestigingen over de hele wereld. Volgens een schatting van BSA is de software-industrie vorig jaar wereldwijd 21,7 miljard gulden misgelopen door de illegale prak tijken. In 1995 was er nog sprake van een verlies van 25,8 miljard gulden. Deze verminderi ng is vol gens BSA eerder toe te schrijven aan het steeds goedkoper worden van programma's dan aan een vermindering van de piraterij. RotterdamVoor Volker Stevin houden de ambities na het hu welijk met Kondor Wessels nog niet op. Verdere groei in omzet en winst, ook door overnemüv gen, blijven hoog in het vaandel staan, zo bleek uit uitlatingen van bestuursvoorzitter A van Baard ewijk op de aandeelhou dersvergadering woensdag. Vertegenwoordiger De Vries van de Vereniging van Effectenbe zitters VEB verbaasde er zich over dat er geen onderzoek van de effectenbeurs was geweest naar aanleiding van de hoge om zetten in de betrokken fondsen vlak voor de bekendmaking van de fusieplannen. „Daar was ook geen reden voor," meende presi- dent-comimssaris C, van Rijn. Voorts vond De Vries dat de stukken betreffende het samen gaan,' zoals een'statutenwijzi ging, te laat in het bezit van aan deelhouders warengekomen,- ongeveer vijf dagen voor de ver- gaderingen. Dat zou aandeel houder^ die op grond van de in houd van de stukken alsnog zouden hebben kunnen beslui ten naar de vergadering te ko men, in een onmogelijke positie hebben kunnen brengen. De aanmelding voor de vergadering was immers al gesloten. Het bestuur wuifde dit bezwaar weg, omdat de stukken geen echt nieuwe inzichten zouden hebben opgeleverd. De VEB overweegt echter toch juridi sche slappen. Toch vond ook De Vries het ont staan van de nieuwe combinatie Volker Wessels Stevin wel een goede zaak. Er ontstaat een ren dabel concern met een omzet van ƒ4,4 miljard en 12.508 werknemers. De partners vullen elkaar goed aan. Kondor Wes sels is voor Volker vooral aan trekkelijk als woningbouwer, terwijl voor Kondor de sterke positie van Volker in de infra structuur zelfs de insteek vorm de voor het begin van serieuze besprekingen, aldus Kondor- topman Hazewinkel Hoewel de importbloemen door gebruik vangif in diskrediet zijn gebracht, draaien de Nederlandse veilingen met oog op moederdag op volle toeren. Voor de bloemenhandel zorgt Moederdag voor éénvandebelangrijksteomzettenvanhetjaar.DeprijzenliggengemIddeld50tot75procenthoger dan anders. In de winkels kost een bos rozen al gauwacht tot tien gulden of meer. Het totaal aantal moeders in Nederland dat dit weekeinde een bosje bloemen krijgt wordt geschat op drie tot vier miljoen. FotoHansStraub Brussel De Internationale Con federatie van Vrije Vakbonden (ICFTU), waarbij de FNV is aange sloten, heeft alarm geslagen over de situatie in de bloementeelt in de Derde Wereld. Onderzoek wijst uit dat daarbij giftige chemicaliën worden ge bruikt die in de landen waar 2e worden geproduceerd zijn verbo den of aan banden zjjn gelegd. De gebruikte sprays zijn schadelijk voor de gezondheid. Vrouwen, die in de teelt werken, hebben mis kramen of gehandicapte kinderen gekregen. In opdracht van de vakbondsorga nisatie onderzocht een journalist de bloemenindustrie in Oeganda en Colombia. Hij bezocht kweke rijen, leveranciers van bestrij dingsmiddelen, vakbonden en ziekenhuizen. Hij trof vrouwen die door het werk in de bloemen teelt voor de rest van hun leven arbeidsongeschikt zijn geworden. In een gefilmde documentaire be schrijven ze hoe ze gedwongen worden om te werken met bloe men die net bespoten zijn of dichtbij planten die op dat mo ment bespoten worden. Bij be- voorraders van de kwekers ont dekte hij chemicaliën zoals Ën- dosulfan die internationale be drijven invoeren, ook al weten ze dat ze onveilig zijn. Tegelijkertijd met het verslag van de journalist brengt de FNV een rapport uit dat het netwerk van kwekers en investeerders in deze multinationale industrie in kaart brengt, Het merendeel van de bloemenbedrijven is in buiten landse handen. Bijna een kwart van de bloemen die in Europa worden verkocht, komen uit ont wikkelingslanden, het leeuwen deel uit Colombia, zo blijkt uit het FNV-rapport. De FNV constateert overigens dat de situatie voor veel werknemers in de Europese bloementeelt niet veel beter is. De vakbonden willen de consu menten in Europa bewuster ma ken van deze praktijken. „Het is zeer bitter dat zwangere vrouwen gedwongen worden in gevaarlijke omstandigheden te werken ter wijl ze bloemen produceren voor Moederdag," zegt Bill Jordan, se cretaris-generaal van de ICETU. Volgens Jordan is het hoog tijd voor een industriële gedragscode om werknemers te beschermen, Papendrecht De raad van com missarissen van Koninklijke Bos kalis Westminster piekert er niet over om haar medelid ing. J. Kraaijeveld van Hemert in ver band met de Bobel-affaire te laten vallen. De oud-voorzitter van de raad van bestuur van hetzelfde baggerconcem, die door de onder nemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam als president- commissaris van Bobel mede ver antwoordelijk is gesteld voor het wanbeleid bij dit beursfonds, zal dan ook pas volgend jaar statutair aftreden. Een conclusie die woensdag tij dens de aandeelhoudersvergade ring met applaus werd onder streept en een regelrechte neder laag betekende voor de VEB, die tijdens de vergadering de positie van Kraaijeveld van Hemert ter discussie had gesteld. Een enigs zins geïrriteerde mr. R.J. Nelis- sen, voorzitter van de raad van commissarissen, Het er geen mo ment twijfel over bestaan: „Wij weten wat u niet weet, wjj weten hoe de heer Kraa- reld van He mert functioneert wat hij bete kent voor Boskalis." Nelissen maakte kenbaar het ui terst vervelend te vinden dat na intensief vooroverleg met de VEB, waarbij naar zijn mening het standpunt van de raad van commissarissen duidelijk was verwoord, de vertegenwoordig ster van de VEB, mevrouw van Groenewoud, tijdens de aandeel houdersvergadering alsnog een poging ondernam om de positie van de Kraaijeveld van Hemert te ondergraven. Gezien het applaus na de stelling- name van Nelissen bleken de ove rige aandeelhouders geen bood schap te hebben aan de opvatting van de VEB. Nelissen bleek ook niets te zien in de opvatting van de VEB dat het aantal voormalige bestuurders van het concern, die zitting ne men in de raad van commissaris sen zoveel mogelijk beperkt moet blijven. Gezien de specifieke be drijfsvoering is de kennis van de ze bestuurders juist zeer welkom, betoogde Nelissen. De aanwezige aandeelhouders knikten instemmend. Zij hadden helemaal geen reden tot klagen, want bestuursvoorzitter ing. R. van Gelder kwam met goede voor uitzichten voor Boskalis, niet al leen voor het lopende boekjaar maar ook voor de komende jaren. „De markt ligt er goed bij, er zijn kansen in het Midden- en Verre Oosten, en er zal een toenemende vraag ontstaan naar groter bag- germaterieel Er is sprake van een goede werkbezetting, en de winst groei zal dit jaar aanzienlijk beter zijn. Met name in de tweede helft van dit jaar kan Boskalis profite ren van een verbeterde markt," aldus Van Gelder die eraan toe voegde dat de komende jaren veel baggerwerk aan de winkel zal zijn. Londen/Rotterdam Het Britse concern Imperial Chemical In dustries (ICI) heeft met de aange kondigde overneming van de vier chemiebedrijven van Unilever een nieuwe weg ingeslagen. „De aard van het concern zal een grote verandering ondergaan," aldus fi nancieel directeur Alan Spall van ICI. ICI wordt eigenaar van Quest in Naaiden, Unichema in Gouda, het Britse Crosfield en het Ameri kaanse National Starch Chemi cal. Alle vier zijn producenten van speciale chemicaliën, een terrein waarop ICI naarstig zocht naar ex pansie. Het Britse concern betaalt 8 mil jard dollar 15,5 miljard), het dubbele van de jaaromzet van de vier bedrijven. Maar Spall is er van overtuigd dat het een goede investering is. „Het was een een malige gelegenheid een hoofdrol speler te worden op de wereld markt voor speciale chemicaliën en lakken. De bedrijven passen perfect in onze strategie." Direct nadat bekend werd ge maakt dat ICI de chemiedivisie van Unilever koopt, hebben de aangesloten vakbonden woens dag al een bijeenkomst in Rotter dam belegd. Het Britse concern heeft al toegezegd de arbeidsvoor waarden van de bijna 16.000 be trokken werknemers zeker vier jaar te zullen handhaven. Boven dien is de werkgelegenheid gega randeerd. In Nederland werken bij de chemiebedrijven circa 2000 mensen. Voor de vertegenwoordigers van Industriebond FNV, CNV Indus trie- en Voedingsbond, vakbond VHP en de Unie zal een stevig dis cussiepunt de overdracht van de pensioenen vormen, De Unilever- werknemers betalen op dit ogen blik geen pensioenpremie, omdat het pensioenfonds van Unilever uitstekend draait. Om die premie vrijstelling ook bij ICI te kunnen handhaven vinden de vakbonds bestuurders dat het Unilever-pen- sioenfonds de werknemers een deel van de overwinst mee moet geven. Geschat wordt dat dit neer komt op een bedrag van circa 300 miljoen. ICI heeft vier jaar geleden ook ai een ingrijpende gedaanteverwis seling ondergaan. De activiteiten op de terreinen geneesmiddelen, gewasbescherming en zaden wer den afgesplitst in de nieuwe on derneming Zeneca. ICI behield zelf de belangen op de terreinen chemicaliën, lakken, polymeren en explosieven. ICI behoort tot de grootste che mieconcerns tui wereld. De omzet bedroeg vorig jaar 10,52 miljard pond 33 miljard). Het concern telt ruim 63.000 werknemers. In Nederland heeft ICI circa 750 mensen in dienst bij productiebe drijven in Rozenburg. Met de aan koop van de Unilever-bedrijven komen er zo'n 2000 bij. Geen haast Unilever zegt inmiddels niet van plan te zijn hals over kop een reeks van bedrijven op te gaan ko pen nu de onderneming 15 mil jard ontvangt voor haar chemiedi visie. „We laten ons oog voortdu rend vallen op allerlei activiteiten, maar laten ons niet opjagen door dat we een volle kas hebben," al dus bestuursvoorzitter Morris Ta- baksblat. „We gaan echt niet inle veren op onze rendementseisen." Unilever wil wel door aankopen al zijn kernactiteiten versterken, Tabaksblat noemt met name voe dingsmiddelen en de sector per soonlijke verzorging. „Bij voe dingsmiddelen in de nieuwe markten zouden we kunnen kij ken naar een verbreding van ons pakket. Bij persoonlijke verzorging zijn we de laatste tien jaar al behoorlij ke agressief gegroeid en dat kan nog wel even doorgaan." Het concern sluit een grote over name van een branchegenoot niet uil, maar ook meerdere kleine aankopen zijn mogelijk. „Wij zijn flexibel We zijn zowel geïnteres seerd in grote als in kleinere over names. Maar het is sterk afhanke lijk van de vraag of we een gewilli ge verkoper vinden. Wellicht staat er morgen een grote onderne ming op de stoep die met ons wil samengaan." Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Mijn huurhuis heeft een reeks gebreken. De vloer is ongelijk, de pui is be schadigd en de vensterixmkplank is verrot. De particuliere verhuurder ml er niets aan doen. Wat staat mij nu te doen? illustratie Ais de verhuurder helemaal niets wil doen, kunt u Sandra de Haan hem waarschijnlijk onder druk zetten door een huur- verlaging te bewerkstelligen. Als de kwaliteit van het wonen sterk achteruit is gegaan door een aantal ge breken aan het huis, kunt u bij de Huurcommissie - het scheidsgerecht in huurgeschillen- aan de hand van het zoegenoemde puntenstelsel om herziening van de huur vragen. Bij de huurcommissie zal ook de verhuurder met zijn argumenten moeten komen. Als hij hoort welke gebreken er in het huis zijn, zal hij misschien wel toezeggen dat hij reparaties laat ver richten, In ons wooncomplex, een senriee-toooncenfrum, zijn elektrische fcook- com/orts geplaatst. De kosten daarvan worden aan de huurders doorbere kend in de te betalen servicekosten. De kooktoestellen zijn gejïnaneterd met een vijfjarige lening tegen acht procent rente en icorden ook in die tijd volledig a/geschreven. Vernieuwing vindt daarna echter vaak niet plaats, terwijl die servicekosten gewoon doorlopen. Ook schaffen vele mensen zelf nieuwe apparaten aan, terwijl deze servicekosten gewoon doorlopen. Is dat allemaal terecht? De fout in deze kwestie ligt er in dat de kosten voor ,_4« kookcomforts niet in de service-kosten hadden 'mogen worden doorberekend. Als er 'in de kamer kookcomforts staan, hadden deze kosten in de huur prijs moeten zitten. Als de verhuurder niet bereid is om een andere en betere regeling te treffen, is het raadzaam dat u en uw medebewoners deze zaak voor leggen aan de betreffende Huurcommissie in uw woonplaats. (M.m.v. Nederlandse Woonbond) Mijn ouders zijn in 1995 snel na elkaar overleden. Er was geen testament. Mijn broer heeft een brief aan de notaris gestuurd waarin hij verklaart a/stand te doen van enig aandeel uit de erfenis. De notaris zegt mij echter dat die brief niet rechtsgeldig is. Mijn broer reageert ook niet meer op ver dere brieven van de notaris. Wat moet er nu verder gebeuren om de erfe nis af te handelen? Uit uw brief maken we op dat het probleem in dit ge val is dat uw broer niet de officiële weg heeft bewan deld door de nalatenschap te verwerpen door een verklaring in te dienen bij de griffie van de recht bank in de woonplaats van de overledene. Omdat de notaris nog steeds met deze zaak bezig is, is het wel licht zo gegaan dat uw broer in eerste instantie mis schien wél zijn deel van de erfenis wilde aanvaarden. Als dat zo is gegaan, dan is het onmogelijk om daarna nog afstand te nemen van de rechten op de nalaten schap. Als sckolier keb ik zes weken gewerkt bij een installatiebedrijf. Dit heeft over mijn salaris ziekenfondspremie ingehouden. Maar ik ben uta mijn ouders gratis verzekerd bij de ziektekostenverzekeraar voor ambtenaren, het ISA. Ik heb restitutie ziekenfondspremie aangevraagd, maar ik krijg niets omdat ik geen hoofdverzekerde ben en bovendien gratis was meever zekerd. Klopt dit? Als u ziekenfondspremie hebt betaald en u valt onder een particuliere ziektekostenverzekering dan kunt u restitutie ziektekostenpremie (niet dus de zieken fondsbijdrage) vragen. Vandaar ook dat u niets te rugkrijgt. U bent met uw ouders gratis meeverze kerd. Er is voor u geen ziektekostenpremie betaald, dus dan valt er ook niets terug te vorderen. Ik wil mijn gasleidingen in mijn huis vernieuwen. Mag ik dat als erva ren doe-het-zelver zelf doen? Dat mag als u toestemming hebt gekregen van uw gasbedrijf of als dat gebeurt onder supervisie van een erkend installateur. U mag ook alleen maar pro ducten en materialen gebruiken die zijn voorzien van het CE-teken. Voor 1996 was dat het bekende Gi- veg-merk, het keurmerk van het Gasinstituut van de vereniging van exploitanten van gasbedrijven. Het nieuwe CE-merk is op grond van Europese verplich tingen ten aanzien van gasapparatur en -materialen. Als u het karwei zelf mag uitvoeren, dan zal vrijwel zeker een inspecteur van het gasbedrijf uw installa tie na de werken komen controleren. U moet er op re kenen dat heel streng wordt gekeken of u zich aan al le voorschriften hebt gehouden en de gevraagde kwaliteiten hebt gebruikt. Ik ben ouder dan 65 jaar en heb naast mijn AOW een pensioentje. Ik ben voor ziektekosten nu varticuliernerzekerd Wonneer mi .koeder hel zie kenfonds? Per 1 januari is voor 65-plussers de inkomensgrens voor het ziekenfonds verhoogd tot 35.300. Blijft u met uw persoonlijk inkomen (AOW, pensioen en eventuele inkomsten uit arbeid) daaronder dan kunt u in het ziekenfonds. Hetzelfde geldt voor uw part ner. Is het inkomen van uw (huwtlijks)partner ech ter meer dan 35.300 dan zal u beiden een particulie re ziektekostenverzekering moeten afsluiten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2