17 Metrolijn kan niet zonder steun van de Schiedammers Een detective moet vooral niet opvallen m QfóOSIQO? SATIVAk juweliers 4Sfc iff» Jeneverstad op de schop voor aanleg van ondergrondse metro Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 mei 1997 Hij is hét gezicht en aanspreek punt van het metroproject Bene luxlijn, Voor de Schiedammers zal Douwe Folkerts, projectbege leider van de metrolijn, de ko mendejaren een belangrijke rol spelen. Want welke Schiedam mer wordt niet geconfronteerd met de gevolgen van de bouw van de metro? De jeneverstad gaat de komende jaren op de schop en in tegenstelling tot de bouw van de Rotterdamse metro in de jaren zestig worden de om wonenden tegenwoordig nauw betrokken in de bouwwerkzaam heden. Douwe Folkerts moet daarvoor als begeleider van het hele project zorgen. In de betrek kelijk korte tijd dat hij in Schiedam werkt heeft hij al eni ge bekendheid verworven. „Ik werd laatst zelfs al herkend op de Hoogstraat," Door Desiree van der Jagt Schiedam Die bekendheid zal de komende jaren alleen maar toenemen, is de ver wachting. Met de aanstelling van projectbegeleider Douwe Folkerts heeft het metropro ject daadwerkelijk een ge zicht gekregen. Dat hij al wordt herkend, is voor hem een goed teken. „De mensen moeten je weten te vinden, daarom draait het," vertelt hij. Na enkele jaren van voorbereiden is de eerste schop de grond inge gaan. Bij het Plein 1940-1945 zijn de eerste tekenen van de metro- bouw te zien. Maar het duurt nog zeker vijf jaar voordat het eerste metrostel onder de Schiedamse grond rijdt. November 2002 is mo menteel de magische datum waafop de nieuwste lijn van het metronet kan worden geopend. Voor Douwe Folkerts is hét-tijd stip van de opening een belang rijk gegeven. Maar nog belangrij ker is waar en wanneer wordt ge werkt. Bij Folkerts draait dan ook alles om de tijdsplanning van de werkzaamheden. „De mensen zijn vanaf het begin af aan betrok ken bij de bouw. In de planeom- missies hebben ze hun ideeën over de metroplannen kunnen in brengen. Stap voor stap worden de mensen nu geïnformeerd over de werkzaamheden. De tijd dat de bewoners gewoonweg werden overvallen, ligt gelukkig ver ach ter ons." De plan commissies zijn Inmid dels vervangen door een begelei dingscommissie. In de plancom missies werden de ontwerpen be sproken en in de begeleidings commissie wordt overlegd over de uitvoering. Deze commissie komt één keer in de zes tot acht weken bij elkaar. In de begeleidingscom missie zitten medewerkers van de projectorganisatie, vertegenwoor digers van bewoners en winke liers en als dat nodig mocht zijn afgevaardigden van de brandweer en politie. Ze praten daar onder meer over veiligheid op bouwter reinen, tijdelijke afsluitingen van Afsluitingen voor aanleg Beneluxlijn Mgr. Nblenslaan SCHIEDAM Beneluxlijn Rotterdams Metrostation Schiedam centrum Metrostation Parkweg Metrostation Troeistral. Metrostation Vijfsluizen €1 NS-station Schiedam/ Rotterdam west NS-station Nieuwland De Coolsïngei in Rotterdam ging in 1963 op de schop tijdens de bouw van de eerste metrolijn. Het grote verschil met de huidige bouwers is dat er destijds veel minder werd overlegd met de be woners en winkeliers. Archieffoto Rotterdams Dagblad projectbege leider Douwe FoIkerts s het gezicht van het me troproject Beneluxlijn Foto Roel Dijkstra wegen en werk dat buiten de nor male werktijden valt. Mondiger De projectbegeleider is voor de omwonenden, winkeliers en on dernemers hét aanspreekpunt. „Destijds met de bouw van de me tro in Rotterdam werd er veel minder overlegd met de omwo nenden en winkeliers," Van die episode uit de metrobouw hebben de huidige bouwers geleerd. „Mensen moeten een punt heb ben waar ze terecht kunnen. Daarnaast heeft het verleden ons geleerd dat het noodzakelijk is om mensen bij de plannen te betrek ken. Mensen zijn in de loop der ja ren steeds mondiger geworden en accepteren niet zo maar meer al les," vertelt Folkerts, Toch zullen ook de Schiedam mers overlast ondervinden, want het bouwen van ccn metrolijn zonder overlast is een utopie. „Het hoort erbij. De bouw van de Beneluxlijn is ontzettend inten sief voor zowel de omgeving als de omwonenden en het zal ook heel veel overlast geven. Wij moeten ervoor zorgen dat de mensen daarover eerlijk worden geïnfor meerd," Maar projectbegeieider Folkerts spreekt liever niet over overlast. „We moeten de mensen voorbe reiden op die hinder. Vertel ze eerlijk wat er speelt, dat er een keer 's nachts wordt gewerkt en geef ze ook de kans om hun zegje te doen. Vinden ze dat het werk verkeer te veel overlast geeft, dan moeten ze dat kunnen melden. Er zijn speciale routes voor het bouwverkeer, maar als dat niet werkt, moeten we dat wel weten." De projectbegeleider is in al die gevallen de aangewezen persoon om met de mensen in conclaaf te gaan. De afgelopen maanden heeft Folkerts de eerste contacten gehad met omwonenden en nu het grote werk eraan zit te komen, zullen die contacten steeds inten siever worden. Dat is ook al te merken aan het be zoekersaantal van het informatie centrum. „De laatste tijd komen er steeds meer mensen. Omwo nenden nemen bijvoorbeeld hun familie mee om alles te laten zien. Mensen willen zien wat er ge beurt." In zijn werk staat eerlijkheid voorop. „We moeten de mensen die het aangaat niet negeren, maar erbij betrekken. Het werkt veel beter om ze gewoon alles eer lijk te vertellen. Bij de bouw van de Spoortunnel en bij de Kop van Zuid hebben we ook zo gewerkt." Naast de bouwvoorbereidingen wordt bij de bouw van de Bene luxlijn ook op voorhand gekeken naar woningen die vlak langs het tracé staan. Kort voor de start van de werkzaamheden worden de woningen die vlakbij de werk zaamheden staan opgenomen en op de foto gezet. „Het is dan ge makkelijker om achteraf de scha de vast te stellen, als er schade zou zijn door de werkzaamhe den." Voor schade komt er een schademeldingsbureau, waar alle schade schriftelijk kan worden gemeld. Het bureau gaat zorgen voor de registratie van de schade, het doorsturen naai de juiste in stanties en ziet toe op de afhande ling van de meldingen. Een spe ciale schadecommissie, waarin onafhankelijke deskundigen zit ten, zal zich daarna buigen over dezaken. Obstakels De fase van het beslissen over dichte (bij scholen), halfdichte (bij wegen) of open hekken (rest van de route) rond de bouwterrein ligt inmiddels achter de planmakers. Maar voor de Schiedammers moet het echte werk eigenlijk nog gaan beginnen. In september wordt ge start met de aanleg van het eerste gedeelte van de tunnel. Volgens Folkerts is de aanleg van het hele traject een enorm inten sieve klus, maar op enkele punten zal de ingreep in de huidige situ atie wel heel groot worden. Zo zal het verplaatsen van een hoofd riool en een grote waterleiding op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan een vrij ingrijpende klus worden en ook bij het laatste gedeelte naar de Vlaardingerdyk moet een groot aantal obstakels 1 worden overwonnen. Eén van die obstakels kan de steun van de plaatselijke bevol king zijn, want uiteindelijk staat of valt hei project bij de steun van i de Schiedammers, vindt Folkerts. „Het is belangrijk dat de mensen door dit project worden geraakt en de metro, ondanks de hinder die zy ondervinden, wel als een stukje van hun eigen stad gaan beschouwen." Door Jos van Hierop Maassluis Het is een kwestie van geduld, want het werk van een detective bestaat vooral uit wachten. Natuurlijk komt het achtervolgen, afluisteren en ver mommen ook wel aan bod, maar volgens de Maassluise detective Sybrand van Haersma Buma heb ben de mensen een veel te eenzij dig beeld van zijn beroep. „In tele visieseries wordt het leuk ge bracht, alsof het allemaal zo ge makkelijk gaat. Eén van de onder zoeken. waarmee ik nu bezig ben, loopt vanaf juni vorig jaar, stukje voor stukje." Agatha Christie en Sherlock Hol mes ontbreken in de boekenkast. Huize Van Haersma Buma en ook de detective zelf zien er vrij nor maal uit. Aan niets is te zien dat Van Haersma Buma in opdracht auto's achtervolgt en zich af en toe vermomt om vermeende frau deurs op te sporen. Die onopval lendheid is meteen ook zijn kracht 'Een enorme ommezwaai in cul tuur' was het voor Sybrand van Haersma Buma toen hij zo'n zes jaar geleden stopte bij het minis terie van Binnenlandse Zaken en een beveiligingsbedrijfje opzette. Hoewel hü niet echt een 'van acht tot vijf ambtenarenleventje leid de, veranderde er veel. De Maas- sluizer moest ineens alles zelf gaan regelen en het geld verdie nen ging niet meer zo 'vanzelf als op het ministerie. „Als je je best deed, kreeg je een schaal erbij." Voor het slagen van zijn bedrijfje - Total Security the Netherlands (TSN) - was het vooral belangrijk een netwerk op te bouwen, iets wat hem 'ontstellend veel' tijd Een gezellige rondvaart door Rotterdam?? Bij alle aankopen gratis toegangskaart. Gesponsord door: kostte. De eerste opdrachten van Van Haersma Buma hadden be trekking op het, zoals hij het zelf zegt, 'huisje, boompje, beestje be veiligen'. Een groeimarkt waarin hij vooral adviseert en samenwerkt met in stallateurs. Eén van zijn beveili gingsprojecten betrof de Maas sluise Groote Kerk, terwijl mo menteel het Langeland Zieken huis in Zoetermeer één van zijn opdrachtgevers is. Op een gegeven moment kreeg de beveiligingsman vragen van klan ten of hij niet eens wat zaken kon uitzoeken. Zo moest hij controle ren of er zich geen criminelen on der het personeel bevonden. „Het aantal verzoeken breidde uit" vertelt Van Haersma Buma. „'Die Buma daar, die kan dat ook' zei den ze." Dat laatste was niet van zelfsprekend, omdat de meeste detectives als rechercheur bij de politie hebben gewerkt. De oud ambtenaar vindt dat hy als bui tenbeentje een pre heeft. „Een po litieman heeft een andere invals hoek, dat vult mekaar goed aan." Sybrand van Haersma Buma werkt met zijn erkende bureau voor bedryven en in mindere ma te voor - kapitaalkrachtige- par ticulieren. Bij die laatsten gaat het bijvoorbeeld om alimentatie- kwesties (man is spoorloos ver dwenen of verzwijgt dat hij werkt) of omverkooptransacties. Zoals meneer B. die de auto van meneer A. moest doorverkopen. Van Haersma Buma: „B- verkocht de auto, maar hield het geld en was met de noorderzon vertrok ken." Via het kenteken vond de rechercheur de koper, en na lang zoeken ook de woonplaats van B. „De flat stond op de naam van z'n vriendin. Het bleek dat hij de in richting van die flat had betaald van de verkoop van de auto." Afluisterapparatuur Dat de zaken waar de detective mee te maken krijgt nogal eens, direct of indirect, met auto's te maken hebben, is niet geheel toe vallig. De Maassluizer is namelijk gek op auto's en van autorijden. Maar het rijden in een opvallende auto zit er voor hem nauwelijks nog in. Voor zijn werk ruilde hij die in voor eentje met een gedek te kleur die minder in het oog springt. Snel is zijn huidige auto wei. ..Ik kan erg hard rijden. Da's wel no dig." Dat blijkt uit een voorbeeld dat Buma glunderend vertelt. „Ie mand werd verdacht van merken fraude, hij zou illegale kleding uit Thailand verkopen. Hij zou naar Rotterdam gaan, maar ging naar Amsterdam. Gelukkig had ik de snelste auto." De kleding bleek achteraf overigens legaal te zijn. Van Haersma Buma vertelt dat hy tijdens zjjn werk 'in principe' geen risico neemt. „Iemand reed eens 120 kilometer in Rotterdam. Dat doe ik dus niet. Ik ben niet van plan mezelf dood te rijden." Niet alleen met het autorijden be perkt hjj het risico, ook met het soort zaken dat hij aanpakt. Geen moordzaken en ook geen zaken waar criminelen bij betrokken zijn: „Heb ik enigszins een ver moeden, dan schakel ik de politie in." Een wapen heeft Van Haer sma Buma dan ook nooit bij zich. Wel maakt hij gebruik van hulp middelen zoals afluisterappara tuur („In principe verboden, maar als het moet kan het") en came raatjes. Ook het volgen, bespioneren, van verdachte personen is een onder zoeksmiddel. Buma gaat ook wel eens onder valse voorwendselen en met een andere naam ergens naar binnen. Maar ingrijpende vermommingen mei pruiken en dergelijke blijven meestal uit, „Mensen herkennen anderen heel slecht. Andere kleding, een pet op je kop of een zonnebril, dat is genoeg." Sybrand van Haersma Buma Foto Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 mei SCHIEDAM Grote of Sint Janskerk, Inloopcon cert o.l.v. Gerard Groeneveld, 15.0ÜU. Filmhuis. 'Dead man', 20.30u. TheaterdeTeerstoof. Stef Bos, 'Solo', 20.30u. Podiumcafé. Venus Flytrap, 22.00u. VLAARDINGEN Molen Aeolus. ANWB Landelijke fietsdag, 9.00u. Markt. Lentemarkt en schapen scheren, 9.00-18.00u. Oosterkerk. Boekenmarkten expo sitie, 09.30-12.00u. Stadsgehoor zaal. Mim&Maxj met Scherzo, 20.GÜU. MAASSLUIS Groote Kerk. Jacques van den Dool bespeelt het Garrelsorgel, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND Landelijke Fietsdag. Start tussen 9.00 en 13.00 uur. ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp 9.00-18.00 Blijdorp Binnenste Buiten. Zee manshuis 16.00 Duo Musica ASeg- re. Irodion 19.30 Tasos Mavroudis. Luxor Theater 19.30 The Sound of Music, doorKon. Ballet van Vlaande ren. ZaaldeUnïe2Q.3QEIectromca- weekend. The tittle Cave 21.00 Grote prij5vanThe LittleCave, finale. Popular 21.00 Beyond Vera Lynn. Zondag 11 mei SCHIEDAM Margriethal. Computerbeurs, 10.00-17.OOu. Dc de 4 Molens. Koffie-inloop, 11.00-13 .OOu en Contactmiddagen ruilbeurs, 13.30- 16.00u. Stedelijk Museum. Man doline-orkest ONI, 14.30u. VLAARDINGEN Paviljoen Krabbeplas. Wandeling Krabbeplas en spuertocht voor de jeugd, ll.OOu.; natuurexcursie, 14.00uBommeer. RondvaartVliet- landen, 14.00u. ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp 9.00-18.00 Blijdorp Binnenste Buiten. Zaal de Unie 14.00 Electromca-weekend. Baroeg 15,00 Incantation. Luxor Theater 14.30 The Sound of Music, door Kon. Ballet van Vlaanderen. Ahoy' 20.00 The Who. Nighttown 21.00 MoondogJrJZita Swoon. Po- diumCafé 21.30 Op zondag kan het anders. Rltmo Tropical 22.00 Ar gentina Tango. Rotown 22.00 Neal Casal &Chns Burroughs. Scandina- viè-loods 20.30 De Storm van Sha kespeare door Het Klem Rotterdams Toneel.'t Kapelletje 20.30 HET Amazing Discoveries. Jeugdtheater Hofplein 14,00 en 19.00 Dubbele Peter, familievoorstelling Rdams Centrum voor Theater 10.00 Kof fiedrinken met Raust. Kasteel van Rhoon 15.00 Kasteel Literair met Tessa de Loo. ROTTERDAM Calypso 1: 'Michael' (a!) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Romeo Juliet' (16) dag. 18.45- 21.30, ma. di. ook 13.15-16.00. Calypso 3: 'Shine' (al) dag. 13.15- 18.45. Calypso 3: 'Basquiat' (al) dag. 1600-21.30. Cinerama 1: 'All Stars' (al) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 2: 'Dante'sPeak' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cinerama 3: 'Karakter' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30.Cinerama 4: 'JenyMaguire'(af)dag.l3.15-16- 18.45-21,30. Cinerama 5: 'Metro' (16) dag. 18.45-21.30, ma.di. ook 13.15-16.00. Imax Theater; 'Ring of fire' (aJ)dag. (behalve ma.) 14-16, 'Special Effects' (al) dag. (behalve ma.) 15-20.45. t/m zo. ook 13.00, ma. alleen 20.45. 'Star Wars special edition* (al) dag. 18.30. 'Return of the Jedi' (al) dag. 21.45. 'Microcos- mos' (al)dag. 17Vm zo. ook 11.30. Venster 1: 'Koiya' (ai) dag. 19.30. Tierra' (16) dag. (beh.ma.) 22.00. Venster 3: The Daytnppers' (16) dag. 20.00. 'Different for girls" (16) dag. 22,00. Venster 4: 'Hoiiow Reed' (16) dag. 20.00. The Van' (16) dag. 22.00. Venster2: Taiesof Ordinary Madness' (16) alleen ma. 19.30. 'Gabbeh' (16) dag. (beh. ma.) 19.30-21.30. Films van beel dend kunstenaarDavid Lamelas(16) di. 21.30. Lumière 1: The empire strikes back' (12) dag.13.15-16- 18.45; zo t/m wo ook 21.30. 'Liar Liar' (al) t/m za. 21.30. Lumière 2: 'Return of the Jedr' (al) dag. 13.15- 16.00-18.45-21.30. Lumière 3; The first wives club' (a!) dag. 18.45- 21.30, ma. di. ook 13.15-16.00. Lumière 4: 'Star Wars special edi tion* (al) dag. 13.15-16-18.45. 'Mi chael' (al) dag. 21.30. Rexane: Wil- dedromen' (16) Vmzo. doorl.voorst 'Chinese liefde' (16) ma.t/m wo. doort. voorst. Pathé 1; 'Dante's Peak' (12) dag. 11.45-14.10- 16.45-19.15-21,45, zo. vervalt 11.45. Pathé 2: 'One fine day" (al) dag. 16.40-19.10-21.40, dr. vervalt 21.40. Pathé 3: 'Shadow Conspi racy' (16) dag.11.30-13.50-16.30- 18.55-21.20. Pathé 4: 'Donnie Brasco' (16) dag.11,10-14.40- 18.00-21.10. Pathé 5: 'All Stars' (al) dag.11.20-13.55-16.30- 19.05-21.40. Pathé 6: The Devils Own'(lS)dag.ll.5C-16.5Q-19.20- 21.50, ma. di. ook 14.20. Pathé 7: The English Patiënt' (12) dag.ll-' 14.20-17.35-20,50. 'Hersendood of gewoon bang in het donker" (16) di. 21.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1