Balna...— Sparta geeft trouwe supporters een rondje op de Dijk 'Het publiek gaat op de banken voor Glaucio ilSM Het laatste woord Van Gastel Eric Cantona Mancunian van het jaar Kunt u mij de weg naar de Kuip vertellen? Inventus blijft in Delle Alpi De fabel van de botte raaf Big Mac laat z'n broek zakken voor Krajicek... Roemenen steken stadion in brand Jan D, Swart Brief van een lezer Rotterdams Dagblad Maandag 12 mei 1997 JEAN-PAUL VAN Gastel WM door Guus Hiddink geïnvi teerd voor Oranje drie uur na dat het gips van zijn been „...""•■•'-y verwijderd was. Dat - vond men bij Feye- noord tamelijk vlug. Waarna Arie Haan met driedelige zelibe- Vfcyu. neersing aan Van Gas- t /Vs- .cl vroeg of het wel- icht niet beter was dat IrV hij zou afschrijven. Dat RA|f deed die jongen en FkMr sindsdien heeft hij nóóit OjjF meer iets uit Doetinchem ''W* gehoord. Gaston Taument speelde tijdens het Europees kampioenschap in Engeland mee tegen de Schotten. Volgens Hans Kraay niet eens on verdienstelijk. Niettemin was hij de enige van het stel die voor de volgende wedstrijd uit het elftal geflikkerd werd. De rest van het toernooi zag Taument lijdzaam toe hoe Oranje zich verder devalu eerde, Sindsdien heeft hij nóóit meer iets uit de Achterhoek ver nomen. Feyenocrd gaat zich, zo zegt voorzitter Jorien van den Herik nog ver der versterken voor het volgend seizoen. Maar tussen alle nieuwe ge zichten zit straks in elk geval één bekende, donkere snuit. Die van Glaucio, Feyenoords eigen Braziliaanse ontdekking van een pap jaar geleden. Bij Excelsior opnieuw in de grondverf gezet. De vraag is of de Zuid-Amerikaan straks wel zal doorbreken. JOHN METGOD, trainer Ex- f *- "V"/ I celsion „Glaucio is geen Ro- 1 j*|| J' i naldo of Romario. Maar hij heeft absoluut de kwaliteiten om .vï: in de top te spelen. Ik heb hem dit seizoen heel goed leren kennen, binnen en buiten het veld. Aan het begin van de week traint hij meestal bij Feyenoord, het tweede gedeelte van de week is hij by Ex- celsior. Het is en blijft een Brazili- -•= aan in het veld. Hij heeft iets heel «ggSBMl» -=• moois als hij aan de bal is. Dat t Kgtv moet geen enkele trainer ook pro- I beren weg te nemen. Bij Excelsior j had hij zeker een toegevoegde I I waarde. Ik hoop alleen dat hij die prachti- ge kwaliteiten straks in de top in dienst van het elftal kan stellen. Glaucio Want daar gaat het bij hem om. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Hij moet er zelf van doordrongen zijn dat er soms meer van hem bleem bij Feyenoord. Hij zal soms wordt verlangd dan alleen maar simpel moeten voetballen. Los flröoie acties. van het feit dat ik het voor hem Voorwaarde is wel dat hij dwin- leuk vind dat hij nog een kans géfid gaat spelen. Hij moet veel krijgt in de Kuip. Want Glaucio is ballen krijgen. Als hij dan lekker een ontzettend aardige gozer." draait, durft geen enkele back nog liahr voren te gaan. Hij heeft bij ^"*OR POT, trainer Telstar: Excelsior een leerzaam jaar ge- „Het publiek in de Kuip had. Tk heb er genoeg op geha- V/gaat straks op de banken merddathij elke week moet pres- staan voor hem. De vraag of hij teren. Ik hoop echt dat het hem het kan halen bij Feyenoord be- lukt." antwoord ik met een volmondig 'ja'. Ik heb een paar weken gele- BEN SPORK, medespeler bij den nog met Telstar tegen hem Excelsior: „Het is heel sim- gespeeld. Wat ik toen van hem zag pel: die jongen kan alles was fantastisch. Hij heeft het ver met een bal, speelt zó op de vier- mogen om de top te halen. Of hij kante meter drie a vier man uit. mentaal ook sterk genoeg is, kan Maar aanvallend voert hij 2ijn ac- ik niet beoordelen, ties soms veel te vér door, zodat In elk geval krijgt Feyenoord nu hij balverlies lijdt. En dan hebben een andere Glaucio dan de speler we een probleem, want verdedi- diedaareenpaar jaargeleden gen doet hij nauwelijks. Fernandobinnenkwam. Dat was een ventje, Pascale loopt zich op het midden- nu heeft hij kracht, snelheid en is veld helemaal kleurenblind: om hij zelfs een; beetje-gemeen ge- dat te' compenseren. Een beetje worden. Zijm énigeminpunt 'bij slimme back in de eredivisie weet Excelsior vond ik dat hij geen dat perfect uit te buiten. spelvreugde Uitstraalde:' Maar dat De weet niet of en waar Arie Haan zal wel te maken hebben met Het hem gaat stallen. Als dat de plek feit dat hij vindt dat hij öp eenho- van rechtsbuiten is, zal Paul Bos- ger niveau thuishoort, velt -ook geen verkeerde trou- Waar Arie Haan hem moet neer- wens - flink wat moeten compen- zetten? In de eerste divisie hoort seren. Maar als hij blijft verdedi- hij op nummer tien, dicht achter gen zoals hij bij Excelsior mag de spitsen. Bij Feyenoord zal hij doen en hij blijft zijn acties zo ver goed als rechterspits uit de voeten doorvoeren, dan krijgt hij een pro- kunnen." Sparta werd gistermidag aan de Volendamse Dijk gesteund voor een opvallend grote schare sup porters. Het is inmiddels traditie geworden dat de Rotterdammers aan het IJsselmeer door veel Spartanen worden gesteund. Een aantal van hen vertrekt zelfs al op zaterdagavond naar Volendam om er de bloemetjes buiten te zet ten. De technische staf en spelers groep van Sparta deden een aardi ge duit in het zakje. Uit de spe lerspot hebben ze een deel van het supportersreisje betaald. „We wilden iets terug doen voor de supporters," aldus coach Dolf Roks. „De spelers en de trainers zijn die mensen heel dankbaar. Ze hebben ons in moeilijke tijden, ook in uitwedstrijden, uitstekend gesteund. Daarom deze actie;" Hoe groot de bijdrage precies was, wilde Roks niet zeggen. „Maar ge noeg voor een paar drankjes." Diezelfde Roks staat met zijn assistent Adri van Tiggelen (en elftalleider Puck 'Bal na' de Vries natuurlijk) op zeven punten uit vier duels. Roelof Iiiiinge is 'de grote ver- geler in het betaalde voetbal. De arbiter passeerde gisteren tijdens FC Volendam-Sparta de grens van honderd gele kaarten. Spar taan Alfons Groenendijk kreeg de 'jubileumprent' uitgereikt. In to taal gaf Luinge in dit duel zeven gele kaarten, waarvan twee aan de Voiendammer René Binken, die daarop kon inrukken. De arbiter staat nu dit seizoen na 27 wedstrij den op een totaal van 105. Dat is een seizoenrecord. Het oude stond sinds de vorige editie met 96 gele kaarten in 26 duels op naam van René Temmink. Ik ben voor volgende M week weer een aantal spelers kwijt met een schorsing, zodat ik het elftal weer helemaal l|y door elkaar kan gooi- Val en." wl Het is niet onzeker oi Sparta een opvolger zal aantrekken voor de naar Vi- tesse vertrekkende jeugdcoör- dinator Joop Brand.:.Misschien dat we intern wel wat gaan schui ven in de organisatie," aldus ma nager Charles van der Steene. „Het moet iemand zijn die dingen goed kan regelen en niet opziet te gen een hoop papierwerk. Die hoeft niet per se van buitenaf te komen." Volendam-trainer Hans van der Zee stak zijn woede over Luinge niet onder stoelen of banken. Het duel in het vissersdorp verliep sportief. „Dan begrijp ik niet dat die man zeven gele kaarten moet trekken" riep de nieuwe Sparta- oefenmeester uit. „Zeven! Hij heeft ons nu drie keer gefloten, te gen Willem II, PSV en nu Sparta. Drie sportieve wedstrijden als je 't mij vraagt, maar in totaal kregen we wel twaalf gelekaarten. Ik vind dat heel betreurenswaardig. Eric Cantona draagt een miniatuur van de meest legendari sche Manchester United-manager ooit in zijn armen, van Sir Matt Busby. Cantona werd verkozen tot de meest verdien stelijke speler van het seizoen bij de Mancunians, die vorige week de landstitel in de wacht sleepten. De Deen Brian Laudrup is voor de tweede keer in zijn loop baan gekozen tot voetballer van het jaar In Schotland. De aanvaller van Glasgow Rangers werd eerder in 1995 door de Schotse média tot beste speler uitgeroepen. Foto Reuters Giovanni van Bronckhorst deb'ü-, teerde in Oranje tegen Brazili^. toen Van Gastel inviel, meteeh. doorliep en vanaf de penaltystip scoorde. Na afloop legde Hiddink'" trots en omstandig uit hoe hij dit met grote gemoedsrust had aaij,%p gezien. Daarna prees hij ook Van' Bronckhorst, die daarna nóóit," meer is opgesteld. Nu kan ik er vervolgens óók nog goedkope muizenissen bijhalen door me bijvoorbeeld af te vragen waarom destijds Van der Sar plot seling verkozen is boven De Go- ey? Juist omdat dit in een fase was dat Ajax de sterren van de he mel speelde en Van der Sar maxi maal drie ballen per wedstrijd te verwerken kreeg. Ik kan in m'n Rotterdamse over gevoeligheid zelfs nog verder gaanén Hiddink verwijten dat hij één keer 'tijdens jéèn onbeduiden- Nbqjjer, K^.iippM.QpiipiHeeft ge: bracra ên Ik zou het ook vreemd kunnen Vin den dat dè bondscoach pas bijzon dere eigenschappen in Veldman ging ontdekken op de dag dat be kend werd dat hij van Sparta naar Ajax ging. Zoals het al even opmerkelijk was dat hij pas belang in Eogarde en Stam ging stellen toen Louis van Gaal en Dick Adcovaat zich over hen ontfermd hadden. Er gaat de bondscoach altijd pas een lichtje branden als anderen dit voor hem hebben voorgekookt. Hij weet bo vendien vanuit Doetinchem blin delings Eindhoven, Amsterdam en Schiphol te vinden, maar zodra hij een andere route op moet gj&t hij hyperventileren. Het staat Hiddink vrij om te sin teren en op te stellen wie hij wil Maar ik op mijn beurt blijf volhou den dat een Nederlands elftal het leukst is wanneer het een weer spiegeling is van de Hollandse sa menleving. Nu dit niet het geval is en we te maken hebben meV slechts een kleverig soort saam horigheid, en zelfs Rinus Israel' met het oog op een geheimzinnig bondgenootschap gedwongen plaats moest maken voor Johan Neeskens, doe ik in hartstocht even niet meer mee. De besprekingen van Sparta met ADO Den Haag-speler Edwin Grünholz gaan deze week verder. Ondanks vele speculaties heeft zich nog geen enkele club con creet gemeld voor een Spartaan. „Vaak komt die informatie van zaakwaarnemers, maar ik heb nog geen club aan de lijn gehad," aldus Van der Steene. Houtman voetbalt tegenwoor dig meer wedstrijden dan ze in Engeland op het hoogste niveau doen. „Zeven wedstrijden in elf dagen heb ik er nu opzitten," lacht Houtman, „Ik pak alles mee. oud-Feyenoord, de oud-interna tionals, het Nederlands perselftal, Veronica, alleen voor oud-Gronin- gen ben ik nog niet gevraagd." Turijn Juventus speelt ook komend seizoen zijn. thuiswedstrijden in Stadio Delle Alpi. De Italiaanse club, die ten koste van Ajax opnieuw de fmale van de Champions League heeft bereikt, beeft herhaaldelijk ge klaagd over de hoge kosten van het stadion en dreigde met een vertrek. Vólgens de sportkrant Tuttosport heeft Juventus met het stadsbestuur Van Turijn nu een plan gemaakt de reclame-inkomsten voor het stadion levergroten. Ook Torino, dat momenteel in de serie B uitkomt, blijft in Het stadion. Het complex Delle Alpi werd gebouwd voor het WK voetbal 091990 in Italië. In 1995 speelde Juventus uit protest tegen de hoge kos ten de halve fmale in de UEFA Cup tegen Borussia Dortmund in Milaan; Peter Houtman, in de spits bij oud-Oranje, meent dat Haan nog wel degelijk een balletje kan trap- In 'Sport achterop' van het Rotterdams Dagblad van maandag 28 april publiceerden wij een door Wim Bot geschreven fabel over de 'af- faire-Henk Vos', ontstaan doordat de speler de hoon van een deel van het Feyenoord-publiek over zich kreeg geladen. Dit is een reactie op die fabel van een andere Feyenoord-supporter. Foto's Rotterdams Dagbiad Kunt u mü de: weg naar de Kuip vertellen? 'ination Kwiep, s'il s plaitof: Destina- El Koejtp, por fa- .or? vy Rotterdam is woensdag het epicentrum van het Europese voetbal De Kuip krijgt deze week opnieuw een Europa Cu- pfmale binnen de poor ten. Dit keer: de eind strijd van de bekerwin naars, FC Barcelona-Pa ris Saint Germain. Het loopt nog niet stom- met de kaartverkoc Zowel Barcelona als F ris SG heeft eind vori ge week vele duizen- den kaarten teruggestuurd naar Rotterdam. De Spaanse club had 28.000 tickets besteld, de Franse club 15.000. - Maar elke groot-Rotterdammer kan er nauwelijks meer om- heen. Sinds vorige week staan er parkeerborden met een bal 8H op alle toegangswegen rond Rotterdam. De tekst is simpel ge- BH houden - geen Frans, geen Spaans, maar gewoon: Cup final, P BB. FollowEn om het allemaal nog feestelijker te maken hangen er door de hele stad kleurrijke banieren aan de lantaarnpalen om iedereen te wijzen op het voetbalfeest van komende woensdag. Vandaag en morgen zijn er nog toegangsbewijzen verkrijgbaar bij de Kuip, in prij s variërend van 75 tot 100 gulden. Verkoop geschiedt op ver toon van een elubcard, van welke profclub dan ook. Op de dag van de wedstrijd blijven de kassa's gesloten. Er was eens een raaf. Deze raaf^y gedroeg zich nogal bot. De "-raaf deed zich voor als John McEnroe was weer even de clown van het centre court. In Rome moest de al jaren gestopte Amerikaanse tenr. ■'■r met Wim- bledon-winnaar Ricjiard Krajicek het zwak bezochte vrouwentoer nooi op de fmaledag redden. Dat deed McEnroe als vanouds. Hij tierde tegen de Nederlander en dreigde zijn blote achterwerk voor eeuwig in het gravel te be graven. De in 1992 gestopte McEnroe, die zaterdagavond in de Italiaanse hoofdstad met zijn rockband nog een optreden had verzorgd, speel de tegen Krajicek één set. Er wa ren geen lijnrechters en op de stoel van de umpire zat een geres pecteerd Italiaans tennigouma- list. Zes toeschouwers mochten van dichtbij de opslagen van bei de spelers controleren. Toen Krajicek protesteerde tegen een beslissing kreeg hij de Ameri kaan over zich heen. „Hij staat ai jaren bekend als een oplichter," riep de 38-jarige McEnroe Kraji cek en het publiek toe. De Amerikaan ontving de opslag van de Nederlander op een stoel, dreigde zijn broek te laten zakken en deed alsof hij zijn racket op het gravel kapot wilde smijten. De uitsmijter volgde tijdens de pers conferentie na afloop, „Zet dat verdomde ding af," snauwde hij een offtr toe, wiens walkie- talkie tijc het gesprek met de media olotseline tot leven kwam. Deze week vroeg men mij deel te nemen aan een kwis. Ik kon al.', meteen een draagbare radio win nen als ik wist hoe Guus Hiddink het Nederlands elftal had opge-. steld tegen San Marino. Maar ik kwam met handen en voeten slechts tot zeven spelers. Ik kreeg ze niet eens in de juiste volgorde'. Zo weinig voel ik me erbij betrM- ken. Het gaf precies aan hoe ,:ir.. Oranje in mijn hart leeft. Oranje' leeft er namelijk niet. Die radio ging dus aan mijn deur voorbije. -'ïSx5?H| 'jïv&Pf Voetbalrellen, ze zijn er overal. Roemeense voetbalfans hebben za terdag brand gesticht in een stadion, Voorafgaande aan de derby tus sen Steaua en Dinamo in Boekarest De politie was gedwongen 2000 toeschouwers te evaeuëren, honderden stoelen werden verwoest. Veel bezoekers verzetten zich toen de politie probeerden hen uit de piste te verdrijven. Bij de daaropvolgende vechtpartijen werden der tig mensen gearresteerd. Niemand raakte noemenswaardig gewond, de wedstrijd in de hoofdstad begon met een vertraging van vijf minu ten:'- r.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 8