13 Ruim tien miljoen voor bouw Spaland-Oost Voor een dag Olympisch vuur in Hoek van Holland Graven op het Vlaardingse Veerplein Vrijwilligersbrochure brengt duidelijkheid in de thuishulp Rotterdams Dagblad 'Bijdrage stadsregio is forse tegenvaller' Extra leerkracht voor opvang Irakese kinderen OPRUIMING SPORTSCHOENEN - KINDERSCHOENEN VAN BUUREN SCHOENEN \VE luJ 2500 Bezwaren in Maassluis tegen OZB-aanslag Hardrijders jop de bon Verlaat lintje es Harpe Davids wil dagorkest Ui Waterweg Vrijdag 16 mei 1997 Maassluis In Maassluis hebben 2500 inwoners bezwaar aangete kend tegen de aanslag van de on- roerend-zaakbeiasting (OZB). De gemeente verwacht nog het gehe le jaar 1997 nodig te hebben voor de afhandeling ervan. De verantwoordelijke ambtenaar wil verder geen mededelingen doen. Zo wil hij met zeggen of dit aantal hoger of lager is dan waar mee de gemeente rekening had gehouden. Evenmin wil hij kwijt of er sprake is van een concentra tie-van het aantal bezwaren in een bepaalde wijk of bij (huur-hvonin- gen-van een bepaalde prijsklasse. Wethouder L. D. Wesenhagen van -financiën was met bereikbaar voor commentaar. Gemeente woordvoerder van Eijk vindt hel opvallend dat vee! mensen zich afvragen of ze de belasting al moeten betalen. ..Dat moet na tuurlijk wel." zegt Van Eijk. „Ge woon binnen de gestelde termijn. Als dan later blijkt dat iemand m aanmerking komt vooreen lagere aanslag of kwijtschelding, wordt dit bedrag teruggestort, inclusief de rente Se ze daardoor misgelo pen zouden zijn." Vjaardlngen Bij een snelheids controle op de Burgemeester Heusdenslaan reden gistermor gen zestien automobihsten te hard. De topsnelheid lag op 79 ki lometer. De hardrijders kregen een bekeuring. Schiedam/Vlaardingen Schiedammer W. van Horssen heeft gistermiddag alsnog een ko ninklijke onderscheiding gehad. Van Horssen was tijdens do jaar lijkse uitreiking van dc decoraties niet In hit'larid ëri'daarom zijn Proveniershuis aan de Over- schiesestraat. Van Horssen is be noemd tot Ridder in de Orde van Orerje Nassau. In Vlaardingen werd gisteravond de Vlaardingse brandweervrij wil liger Simon van Marei onder scheiden. De 55-jarige kreeg tij dens zijn afscheidsreceptie op de Vlaardingse kazerne een lintje uit handen van burgemeester LW. Stam. De vrijwilliger is op 1 mei met functioneel leeftijdsontslag gegaan. Van Marei is ruim 33 jaar als vrijwilliger bij de Vlaardingse brandweer actief geweest. Schiedam De stadsregio Rotterdam wil 10.3 miljoen gulden bijdragen uit de Vin- ex-pot voor de bouw van Spa- land-Oost in Schiedam. Dit bedrag is aanzienlijk lager dan waarop wethouder A. Reijnhout had gerekend. De Schiedamse wethouder was uitgegaan van een bedrag van ruim 12 miljoen gulden. „Dit is een forse tegenvaller. We zullen er dan ook alles aan doen om het dagelijks bestuur van de stadsregio te overtuigen dat de nood hier toch echt hoger is." Het door de gemeente Schiedam becijferde tekort op de exploitatie van Spaland-Oost bedraagt mo menteel 58 miljoen gulden. De stadsregio heeft dat bedrag laten beoordelen door een extern advi seur en daaruit blijkt dat slechts een tekort van 20,6 miljoen gul den aanvaardbaar is. Hiervan wil het dagelijks bestuur van de stadsregio de helft betalen. Het college van burgemeester en wethouders van Schiedam zal de komende weken de leden van het dagelijks bestuur van de stadsre gio bestoken met hun betoog in de hoop dat de stadsregio alsnog 12 miljoen gulden bijdraagt „Wij denken dat we heel goede gron den hebben om toch het volle be drag te krijgen zegt Reijnhout. De twee miljoen gulden die Schiedam nu dreigt te verliezen is volgens Reijnhout nodig om de grond in Spaland-Oost in korte tijd klaar te maken voor woning bouw. „De normale bouwrijppro- cedure volstaat niet in Spaland- Oost. De kans is dan groot dat de grond ineens wegzakt. Dat willen we nu al voorkomen, maar die me thode kost wel twee miljoen gul den meer." Over ongeveer zes weken moet duidelijk worden hoe de plannen voor Spaland-Oost eruit komen te zien. Alle werkgroepen die zich de afgelopen maanden hebben gebo gen over het Masterplan zullen dan hun bevindingen presente ren. Volgens Reijnhout heeft de hoog te van de bijdrage van de stadsre gio geen invlotd op de steden bouwkundige a'pecten in het plan. In de wijk moeten to* het jaar 2005 ruim 1160 woningen worden ge bouwd. De stedenbouwkundige schets is opgesteld door de Zweedse architect R. Erskine. Het voorziet in de bouw van vier woonkernen in het gebied tussen het huidige Spaland en de spoor lijn Schiedam-Delft. De wijk krijgt een autoluw karak ter. Verder valt het ontwerp op door de ruime opzet van waterpar tijen met veel waterpartijen. Het centrumgebied doet qua opzet denken aan de Schiedamse bin nenstad. U*Ü Maasslute/Vlaardingen De op vang van vijftig Irakese kinderen, die naar Maassluis overkomen in het kader van gezinshereniging, lijkt aardig op gang te komen. De kinderen van 12 jaar en ouder zijn deze week al naar school geweest. Zij volgen het neveninstroompro- ject op de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap (VOS). De basisscholen m Maassluis zjjn op dit moment gesloten vanwege de vakantie. Hoe de kinderen daar vanaf dinsdag worden opgevan gen is nog niet bekend, omdat ook de verantwoordelijke ambtenaren nog afwezig zijn. Wel heeft het college van b en w van Maassluis inmiddels besloten met ingang van augustus een extra leerkracht aan te stellen voor het nevenïn- stroomproject van kinderen in de basisschoolleeftijd. „We willen dat er vanaf het nieuwe schooljaar een nieuwe, aparte leerkracht is voor de kinderen, zodat zij het an dere basisonderwijs niet hoeven te belasten," zegt wethouder L. Timmermans (sociale zaken). Di recteur A. J. Storm van openbare basisschool De Westhoek vraagt zich af hoe het gemeentebestuur hieraan in de praktijk uitvoering wil geven. „Wij hadden het colle ge juist gevraagd te zorgen voor hele dagopvang, omdat de basis scholen zo'n grote groep ineens niet aankunnen," Storm zou dan ook liever zo snel mogelijk over een extra leerkracht beschikken. „Dat was nou juist ons knelpunt. Als we die extra leerkracht pas vanaf augustus krijgen, weet ik niet waar we de kinderen tot die tijd moeten onderbrengen. Ze moeten natuurlijk wel naar school, want ze zijn leerplichtig. Het is ook belangrijk dat ze zo snel mogelijk aan ons dagelijks leven kunnen deelnemen." De Maassluise basisscholen hadden in april een brief aan de gemeente geschreven, Daarin spraken zij hun bezorgdheid uit over de op- "vang-vari dë"! rakesekinderenDe gemeente jiad hen namelijk laten weten dat er in deze-periode zo'n vijftig kinderen uit Irak naar Maassluis zouden overkomen in het kader van gezinshereniging. De vaders van deze kinderen wo nen al enige tijd in Maassluis, hebben inmiddels de status van vluchteling en kunnen derhalve hun gezin laten overkomen. In deze gezinnen bevinden zich zo'n 25 kinderen in de basisschoolleef tijd, en nog eens 25 kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. „Zo veel leerlingen ineens kunnen wij niet aan," schreven de scholen in april aan de gemeente. Het maakt im mers nogal verschil of er zo nu en dan een buitenlandse leerling aan de klas wordt toegevoegd, of dat de leerkracht zich moet ontfer men over meerdere nieuwkomers ineens. Bovendien zijn kinderen van vluchtelingen normaal ge sproken in het opvangcentrum al wegwijs gemaakt in ons land en kennen ze het schoolsysteem. De kinderen om wie het hier gaat, ko men rechtstreeks uit hun geboor teland. Scholengemeenschap VOS in Vlaardingen is erin ge slaagd de kinderen direct op te vangen. Maandagochtend om tien voor tien zaten de eerste ze ven nieuwkomers in de klas," ver telt coördinator W. Siskens van het interregionaal instroompro- ject, waar de kinderen van vluch telingen uit Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam worden onder gebracht vanaf hun twaalfde ver jaardag. „Dinsdag volgden er ne gen en gistermiddag ben ik ge beld voor nog eens twee." „Pas in de week voor Koninginnedag wer den we op de hoogte gebracht van de komst van de kinderen en daarna hadden we vakantie," ver telt Siskens. „Maar we zijn wel wat gewend. Bovendien is dit een gunstige periode, zo tijdens de eindexamens. Dat geeft wat lucht aan de bezetting van de leer krachten en ook in de gebouwen kunnen we met de lokalen schui ven." De bedoeling is dat de kin deren in iets meer dan een jaar de Nederlandse taal dusdanig onder de knie krijgen, dat zij naar een reguliere school kunnen. Het ne- veninstroomproject voor middel baar onderwijs is dan ook een vol le dagopvang, waardoor de mid delbare scholen -in tegenstel ling totde r basisscholen - nog niet -worden'"geconfronteerd mei- de opvang ïandeieefiingenci^'c Het Vluchtelingenwerk Maassluis- is tevreden over de opvang van de gezinnen in maatschappelijke zin. „Voor ons verloopt alles in feite normaal, hoewel er nu veel tegelijk komen," zegt coördinator Hermine Koning. „Grappig is, dat de Koerdische gemeenschap hier direct voor ze klaar staat. Er is veel zelfhulp." Ruim 800 schoolkinderen hebben zich gisteren uit kunnen leven op de sportvelden en accom modaties in Hoek van Holland. Voor één dag was de badplaats omgetoverd tot een Olympische stad met alles erop en eraan. Het Olympisch vuur brandde de hele dag op de Hoekse Brink. Een deel van de competitie had plaats in het buitenbad, maar op alle sportaccommodaties werd de Olympische gedachte nageleefd. De schoolkinderen hadden de Hoekse variant op de Olym pische spelen te danken aan vijf kinderen van het Rospad. Zij schreven vorig jaar een brief aan burgemeester Peper, rato Roei Dijkstra eer- plein ligt open: wor- „deoalle idee- het - delijk uitge voerd? Foto Roel Dijkstra VlaardingenIn de loop van de ja- reniS de functie maar vooral het aag^cht van het Veerplein in de Vlawdingse binnenstad nogal veranderd. Was het vroeger een ruimtelijk gesitueerd plein met veel groen en bankjes, naarmate de jaren vorderden werd het er krapper en krapper. In eerste in stantie doordat het plein werd ge bruikt als parkeerplaats en auto mobilisten en ook fietsers hun vehikels op de brink stalden, tater benam de oprukkende nieuw bouw het ruimtelijke effect van liet stuk plaveisel in ue binnen stad. Met het wijzigen van de functie veranderden ook de ideeen over het plein. Binnen de gemeente gingen stemmen op om de ruimte vol te bouwen. Ook waren er men sen die vonden dat juist niet moest worden gebouwd maar dat er een mooi groen park moest ver rijzen. Omtoveren tot marktruim- te is geopperd, of zoals in de Vlaardingse kroegen nogal eens te horen was, inrichten als een enorme ontmoetingsplek met ter rassen en cafés langszij. Het meest bizarre idee voor het Veerplein kwam van een Vlaar dingse kunstenaar en een archi tect. Zij bedachten een paar jaar geleden een revolutionair plan voor het Veerplein. Het idee was niet alleen bijzonder maar vooral ook erg rigoureus want, vonden de kunstenaars het plein zoals het er nu bij ligt is de Vlaardinger een doom in het oog. Graaf de brink daarom uit, maak er een bak van en laat 'm vol lopen met water. Iedere Vlaardinger induis de twee bedenkers wist dat dit idee nooit zou worden uitgevoerd. Het plan maakte onderdeel uit van de jaarlijkse kunstmanifestatie en was meer ludiek dan werkelijk heid. Maar wat schetste begin deze week ieders verbazing? Werklui waren bezig mei het uitgraven van het Veerplein. Was het dan toch de bedoeling het Veerplein te laten afzinken door het vol te la ten Jopen met water? Een woord voerder van de dienst stadswerk van de gemeente Vlaardingen ontkracht die gedachte echter on middellijk. Ook is het volgens hem niet zo dat er weer een nieuw plan voor het Veerplein is ontwik keld en er een levensgrote zand bak voor de allerkleinsten wordt gemaakt, „We zijn momenteel bezig met het herinrichten van het plein. Het moet daarvoor opnieuw wor den bestraat en dat is waarmee nu is begonnen. Het is de bedoeling dat üe woensdagmarkt op den duur verhuist naar het Veerplein. Wanneer is nog niet bekend, dat kan nog wel een tijdje duren." SchiedamDe vraag naar vrijwil ligers m het Waterweg-Noord-ge- bied is vele malen groter dan het aanbod. Toch weten instanties en klanten vaak niet dat ze een be roep op vrijwilligers kunnen doen en weten de potentiele vrijwilli gers niet dat ze bepaalde soorten werk kunnen uitvoeren bij men sen thuis. Om die onbekendheid weg te ne men heeft de Regionale Stuur groep Praktische Thuishulp spe ciaal voor de klanten, de vrijwilli gers zelf én de instanties een klantenbrochure gemaakt. Het eerste exemplaar van de brochure is gistermiddag overhandigd aan de 84-jarige mevrouw Den Hartog en aan de Schiedamse wethouder A.F.deLeede. Het unieke aan de brochure 'Van vrijwilligerswerk wordt iedereen beter!is dat het zo gemaakt is dat alle drie de doelgroepen - de vrij willigers, de instanties en de klan ten - uit de voeten kunnen met de folder. Negen organisaties in het gebied Waterweg-Noord zijn samenge bracht in de brochure en toch is het niet een algemeen verhaal over vrijwilligerswerk geworden Negen versies „We hebben gekozen om negen verschillende versies van de fol der te maken. Van elke organisa tie wordt uit de doeken gedaan wat een vrijwilliger daar kan doen en wat de klanten van die organi satie kunnen verwachten," vertelt Charlotte van der Most, coordina tor Praktische Thuishulp en sa menstelster van de folder. De in stellingen die doorverwijzen kun nen de folder in zijn geheel, dus alle negen versies, afnemen, ter wijl de organisaties alleen hun ei gen deel van de brochure aan klanten verstrekken. Aan de tot standkoming van de folder is twee jaar gewerkt. Van der Most is destijds aangesteld om te kijken hoe vrijwilligers in de thuissitu atie ingezet kunnen worden en tot dat moment al werden ingezet. Als eerste heeft ze een onderzoek gedaan onder chronisch zieken die al een vrijwilliger over de vloer hebben. „De meeste men sen beschouwen de komst van een vrijwilliger bij hun thuis als iets heel bijzonders. De vrijwilli ger kan op vele gebieden worden ingezet. Zij of hij haalt bijvoor beeld boodschappen of gaat met iemand wandelen of naar de dok ter," vertelt Van der Most. Het bijzondere van de interviews met de chronisch zieken was vol gens Van der Most dat die groep zich heel erg bescheiden opstelt. „Vaak kwam een vrijwilliger maar een dagdeel per week of zelfs twee weken, maar daar wa ren die mensen dan al dolgeluk kig mee. Ze durven gewoonweg niet meer te vragen." Een andere groep weet echter niet dat er vrijwilligershulp bestaat voor mensen in de thuissituatie, blijkt uit het onderzoek. „De be kendheid met vrijwilligersorgani saties is in alle geledingen vrij ge ring. De meeste mensen worden uiteindelijk doorverwezen door de thuiszorg of een Riagg en vaak is men dan heel erg verrast dat die hulp mogelijk is," zegt Van der Most. Ook wethouder De Leede. die gis teren ook namens de wethoduers van Vlaardingen en Maassluis de folder m ontvangst nam, verbaast zich over de geringe bekendheid van het vrijwilligerswerk. „Het werk van de vrijwilligers wordt vaak onderschat. De maatschap pij zou nog eens schrikken als dat werk weg zou vallen," zei hij. Uit het onderzoek bleek ook dat de vraag van chronisch zieken naar de hulp van vrijwilligers vele malen groter is dan het aanbod. „En dan heb ik alleen nog maar die chronisch - zieken geïnter viewd die al een vrijwilliger over de vloer krijgen." In de gemeenten Vlaardingen, Maassluis en Schiedam zyn al en kele honderden mensen actief als vrijwilliger bij de mensen thuis. In een groot aantal van die geval len gaat het om actieve ouderen die wat voor de medemens willen doen. Ook werken er bijvoorbeeld oud-verpleegkundigen die hun beroep niet meer uitoefenen, maar die in het vrijwilligerswerk de kermis van hun oude baan heel goed kunnen gebruiken. Volgens Van der Most zijn de meeste vrijwilligers wel wat ou der, maar is dat ook terug te bren gen tot het soort vrijwilligerswerk waar de thuiszorg mee te maken krijgt. Toch zijn er ook wel jonge ren die zich vrijwillig willen inzet ten voor mensen die ziek thuis zit ten, vermeldt ze. Wervingsactie Omdat uit het onderzoek van Van der Most bleek dat er grote be hoefte bestaat aan nieuwe vrijwil ligers heeft de Regionale Stuur groep Praktische Thuishulp vorig jaar een uitgebreide wervingsac tie gehouden, In allerlei bladen werden mensen opgeroepen om zich aan te melden. Maar echt veel nieuwe vrijwilligers heeft dat niet opgeleverd. Ongeveer 25 mensen hebben zich uiteindelijk aangemeld. Met de uitgifte van de brochure hoopt de stuurgroep echter meer bekend heid te geven aan de verschillen de vormen van vrijwilligerswerk om zo uiteindelijk toch meer men sen te stimuleren om vrijwilli gerswerk te gaan doen. Schiedam - De christelijke^ muziekvereniging Harpe Da-Ju vids wil een dagorkest opzet ten voor muzikanten die over dag in orkestverband wille» *6 spelen. Door de veranderingen?!" in de samenleving heeft een,llD grote groep mensen meer vrijé tijd en hier kan de muziekver eniging met de oprichting vaip) het dagorkest naadloos op in spelen. De vereniging gaat de tomen de weken onderzoeken of er - voldoende muzikanten te vin den zijn die belangstelling hebben voor het dagorkest Als dat zo is, dan is Harpe Davids de eerste vereniging in de re gio waar muzikanten ook over dag terecht kunnen. Het dag orkest is niet alleen bedoeld voor mensen die niet meer werken, maar ook voor men- sen die onregelmatig werken en geen tijd hebben om .'s avonds in een orkest te spelen. Het bestuur van Harpe Davids verwacht dat vooral oudere J muzikanten zich zullen aan-af melden, maar aan het dagor-o kest zit geen leeftijdsgrens. Ie-jJ dereen, zowel jong als oud, kan - eraan meedoen. Door het repeteren overdag, rp. door geen minimumleeftijd te =3 stellen en ook niet-blaasinstm- 'IS menten toe te laten kan wor- den gesteld dat dit orkest uniek zal zyn in Nederland. De repetities zullen bij voldoende belangstelling plaatshebben op woensdagmiddag van 14.00 tot 16,30 uur in het vereni gingsgebouw de Tamboerijn aan het Nijhoffplein in Schiedam-Noord. Muzikanten die interesse heb ben kunnen voor meer infor matie bellen: (010) 4715959/ 2730721.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1