13 Betalen voor lokale omroep Rattenkolonie neemt bezit van woning in de Gorzen Man steelt honderden tubes tandpasta Rotterdams Dagblad liilSfiiS Radioheffing nodig om Waterweg FM in de lucht te houden Hennep kwekerij aan de Kethelweg )ENEN DEALER VAN BUUREN SCHOENEN 3SS5SÜ AVE Forse bijdrage optop-woningen van WSM Overeenstemming over huurverhoging by WbS Verkoopster drukt geld achterover Da mbrug gestremd Bekeurd voor te hard rijden I |g.^ f f rr „t: UI v,. - V:--■■• Waterweg 1 Vrijdag 30 mei 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen moeten met in gang van volgend jaar gaan betalen voor de uitzendingen van de lokale omroep Water weg FM. Het gaat om een bij drage van maximaal twee gulden per jaar. Binnen de coalitiepartijen is ai overeenstemming bereikt over het invoeren van de lokale radioh- effmg. Wel twijfelt een aantal par tijen nog over de hoogte er van. Een compromis van 1.50 lijkt in het verschiet te liggen. Dat zou een jaarlijkse inkomstenpost van zo'n vijftig mille betekenen voor de omroep. Waterweg FM zit zwaar in de fi nanciële problemen. Eind vorig jaar klopte de lokale omroep al aan bij de gemeentebesturen van Vlaardingen en Maassluis. In Maassluis heeft de politiek nog geen standpunt ingenomen over het invoeren van de lokale om roepbijdrage. De gemeentelijke subsidie is zowel in Vlaardingen als Maas sluis volgend jaar helemaal ver dwenen voor de radio-amateurs; enkele jaren geleden waren beide steden nog goed voor respectieve lijk twintig- en tienduizend gul den, dat nu wordt afgebouwd tot nul volgend jaar. Waterweg FM is dan afhankelijk van reciame-in- komsten. Die zijn echter bij lange na niet voldoende om de kosten te dekken. Oude lening Daarom is door de omroep aange drongen op lokale 'radioheffing'. Staatssecretaris Nuis (media) biedt sinds dit jaar de gemeenten die mogelijkheid. Met het uog daarop heelt hij dit jaar hot kijk en luistergeld niet met de inflatie laten stijgen. Behalve de lokale omroepbijdra ge stelt Vlaardingen zich ook nog garant voor een lening van 75.000 gulden. Dat geld is nodig om een oude lening (van 25.000 gulden) af te lossen en enkele hoognodige investeringen te doen. Maar de bank eist wel dat er iemand ga rant staat voor Waterweg flt'I. omdat de financiers anders vre zen dat hun investering niet winstgevend zal zijn. Roijers op zijn beurt koppelt de garantstelling weer aan de invoe ring van de radioheffing. omdat tot nu toe is gebleken dat de recla me-opbrengsten altijd zijn tegen gevallen. Ondanks dal Waterweg FM in de elf jaar dat de omroep bestaat al met diverse adverten- tieverkopers in zee is gegaan. Sinds 1 januari van dit jaar komt er weer een ander bureau over de vloer. Onvoldoende Enkele weken geleden verklaarde een medewerker van Waterweg FM in deze krant dat de inkom sten uit reclame nu schommelen tussen de twee- en drieduizend gulden per maand. Dat is ruim on voldoende om de nu al krappe jaarlijkse begroting van een ton recht te trekken. Ais voorwaarde aan de garantstel ling voor de lening heeft Roijers wol de eis bij de lokale omroep op late! gelegd dat er eerst een goed beleidsplan moet komen. Want de wethouder stelt zich op het stand punt dat het duidelijk moet zijn dat het wel zin heeft om geld in Waterweg FM te stoppen en de in woners met een lastenverzwaring op te zadelen. Tn het Beleidsplan 1997-1998 dat door de omroep is gemaakt staan vee! goede voornemens om te ko men tot "Waterweg FM nieuwe stijl'. De makers van een aantal muziekprogramma's is daar de af gelopen maanden de dupe van ge worden; 'Waterweg FM profileert zich met informatieve program ma's voor de Vlaardingse en Maassluise bevolking, speciaal gericht op de leeftijdsgroep 35+', aldus het plan. Maassluis De gemeente Maas sluis kent de Woningstichting Maassluis (WSM) een bijdrage toe van 258.000 gulden voor de optop- woningen in Sluispolder-Oost Na een uitgebreide discussie in een extra, besloten vergadering van de commissies stads- en milieube heer en financiën gisteravond, is een meerderheid van de geza menlijke commissie hiermee uit eindelijk toch akkoord gegaan. Van de financiële bijdrage is 126.000 gulden bestemd voor werkzaamheden in de openbare ruimte en 132.000 gulden voor de 22 optop-woningen die bovenop de twee Elementumflats worden gebouwd. „Het is het eerste groot schalige renovatieproject van de woningstichting," motiveert wet houder L. Wesenhagen van finan ciën. „Behalve de renovatie laat WSM tussen de flats ook nog eens dertig nieuwe woningen bouwen. Dit alles kost meer dan dat het voorlopig opbrengt. Omdat daar naast werkzaamheden moeten worden uitgevoerd in de openbare ruimte, heeft de meerderheid van de commissie uiteindelijk inge stemd." Zelf wilde de WD-wethouder, net als haar fractie en die van RPF/ SGP/GPV, niet verder gaan dan een bijdrage van honderdduizend gulden, WSM treedt hier op als projectontwikkelaar, luidt het ar gument. „Dan zou zij zelf voor de kosten moeten opdraaien," vindt Wesenhagen. „Hierbij moet je ook oppassen voor precedentwerking. En er zit natuurlijk een winstmar ge op de dertig nieuwe wonin gen." De fracties van CDA, D66 en PvdA waren evenwel voorstander van de totale bijdrage, Groen links was afwezig. Bij de eerstko mende raadsvergsadering, dins dag 10 juni, zal de gemeenteraad zich nog definitief uitspreken over toekenning van het krediet. Schiedam De Woningbouwver eniging Schiedam (WbS) en het Schiedams Overleg Bewonersor ganisaties (Sobo) hebben overeen stemming bereikt over de huur verhogingen voor zowel 1997 als 1998, Voor dit jaar geldt een per centage van gemiddeld 4,1. In 1998 gaat de huur met gemiddeld 3,9 procent omhoog. Zowel de ver huurder als de huurdersbelange norganisatie zijn tevreden met het vastgestelde huurbeleid. Het is de eerste keer dat beide partijen tot overeenstemming zijn gekomen over de verhoging van de huurpenningen. De vast gestelde percentages vallen lager - en dus in het voordeel van de huurders- uit dan oorspronke lijk was gepland. De oorzaak hier van is dat de inflatie lager is ter wijl de hogere lasten al met de ho gere onroerend-zaakbelasting zijn meegenomen in de bereke ningen. Het gemiddelde percentage van 3,9 in 1998 is een doorbraak in de jaarlijkse huurstijgingen, die al vele jaren nooit meer beneden de vier procent uitkwamen. Het Sobo en de WbS hebben afge sproken om jaarlijks in de herfst- periode, de jaarresultaten van de Woningbouwverenigng Schiedam door te lichten. Het Sobo zal aan de hand hiervan beoordelen of de jaarresultaten van de WbS over eenkomen met de prognoses van de financiële positie van de ver huurder. Op basis van deze beoor deling wordt opnieuw in geza menlijk overieg gediscussieerd over de huurverhoging voor het daaropvolgende jaar. Door Menno Haddeman Schiedam Alleen al bij het ho ren van de naam van het beestje loopt sommige mensen de rillin gen over de rug; de Ratus norvegi- cus. Of gewoon: zwerfrat Voor de Schiedamse Rebecca Gomez werd de afgelopen dagen een nacht merrie werkelijkheid. Een ware rattenkolonie nam bezit van haar kleine benedenwoning in de Schiedamse wijk de Gorzen. Zittend voor haar woning vertelt Rebecca Gomez gespannen hoe ze in de nachtmerrie verzeild kon raken. Twee weken geleden hoor de ze voor het eerst getippel bo venop haar verlaagde plafond. De Schiedamse zag er in eerste in stantie niets kwaads in. Vast mui zen, dacht ze. Toen haar vader een paar dagen later op bezoek kwam, vroeg ze hem een paneel van het plafond weg te schuiven en een doosje muizengif neer te zetten. Rebecca dacht het probleem daar mee wel te hebben verholpen. Het tegendeel bleek, Het getippel en geschuive! van achter het pla fond werd met de dag heftiger. Vooral 's avonds, als het donker werd, was het achter de panelen een drukte van jewelste. Het ge rommel en gekraak hield Rebecca zelfs uit haar slaap."Toen ze-op een avond tot overmaat van ramp ook nog gepiep achter de plafond platen vandaan hoorde komen, was voor de Schiedamse de maat vol. Ze besloot het Woningbedrijf Schiedam (WbS) te bellen. Twee medewerkers van het on- derhoudsteam van de huisbaas kwamen meteen langs om pools hoogte te nemen. Het tweetal was al snel duidelijk dat het ging om ongedierte. Welk soort konden ze Rebecca niet vertellen. Er lag in elk geval een flinke hoeveelheid keutels achter het plafond. De wo ningstichting adviseerde de Schiedamse contact op te nemen met het ONS. Die konden er wel voor zorgen dat het probleem zou verdwijnen. Ongediertenbestrijding Na een telefoontje naar het nuts bedrijf kwamen enkele dagen la ter werklui van de afdeling onge- diertebestrijding bij de Schiedamse langs. Na een blik achter de plafondplaten kwamen ze al vrij snel tot de conclusie dat het niet om muizen ging. Ee& aar dige hoeveelheid ratten bleek zich regelmatig op te houden bo venop het plafond van Rebecca. De beesten bleken afkomstig uit het oude riool onder haar huis. Tijdens de renovatiewerkzaamhe den aan haar huisje in de Gorzen waren de werklui vergeten de ou de rioleringspijp - gres ge noemd-weg te halen. Deze oude pijp stond nog.in verbinding met het hoofdriool, waar in 'het slijk der aarde1 talloze ratten leven. De beesten wandelden van het hoofd riool de oude pijp in én klommen via een gat in de buis onder het huis van Rebbecca naar buiten. Tussen de wanden door en via de stoppenkast nestelden de dieren zich in het wollige isolatiemate riaal achter het plafond. De geschrokken Rebecca werd snel gekalmeerd door.de onge- diertebestrijders. De heren zou den hier en daar wat gif spuiten en korrels neerleggen en het pro bleem zou zo verholpen zijn. Ook zou het ONS de oorzaak van het probleem melden aan de WbS zo dat die het oude riool konden dichtmaken. Twee um moest de Schiedamse haarhuis uit en daar na zou alles weer goed zijn. Nou niet dus. Een paar uur nadat de verdelgers hun hielen hadden gelicht begon het te stinken in het huisje van Rebecca. Naarmate de uren vorderden, werd de stank bijkans onverdraaglijk. Ook vie len er plots kleine witte wormpjes Rebecca Gomez (links) met buurvrouw Simons voor de benedenwoning in de Schiedamse wijk de Gorzen. Foto Gerrit de Heus/Roe) Dijkstra uit het plafond. En later barste het in de woning van de vliegen. Ongerust belde Rebecca daarna weer met het woningbedrijf. Toen ze haar probleem voorlegde, werd ze afgesnauwd. „Het is uw eigen schuld dat u last heeft. De ratten zijn afgekomen op de twee ko nijntjes die u heeft. U had ons ai veel eerder moeten bellen. Het is uw probleem. Doet u de ramen, maar open om te luchten," Dode vliegen ,Ik wist niet wat ik hoorde," ver telt Rebecca geëmotioneerd, zit tend voor haar huisje. Binnen in haar woning stinkt het nog een uur in de wind. Dode vliegen en rattenkeutels liggen verspreid over de grond. „De woningstich ting wil niet langs komen om te' zien wat er is gebeurd. Wel is een bedrijf in opdracht van de WbS bezig aan het riool, maar van de woningstichting zelf is niemand langs geweest. Ze zeggen dat het mijn eigen schuld is maar ik kan er tóch niets aan doen?" Medelijdende buurtbewoners hebben zich ontfermd over hun buurvrouw. Vooral mevrouw Si mons oma Simons, heeft het voor haar buurvrouw opgenomen. „Dat.meissie is helemaal in de war. Het is de laatste dagen al een grote viezigheid binnen. Het is een proper dametje. Die ratten ko men uit het riool. Daar kan Rebec ca niets aan doen." „Ik heb de afgelopen nachten op de bank bij de buurvrouw doorge bracht," vertelt de Schiedamse. „Ik kon toch niet slapen in die rot zooi. Het ONS heeft de ratten wel verdelgd, maar de lijkjes van die beesten zijn blijven liggen. Die gaan rotten en daar komen die vliegen natuurlijk op af. Ik heb dat de WbS verteld en vervangen de ruimte gevraagd totdat de rat ten weggehaald zouden worden, maar ze bleven zeggen dat het mijn probleem is." Wanneer de WbS om een reactie op haar handelen wordt gevraagd blijkt dat wonderen le doen. Eerst probeert de directeur F. de Graaf het gebeuren nog wat af le zwak ken. Toch wordt haar al snel dui delijk dat deze methode niet zin vol is. „Wij hebben de situatie ver keerd ingeschat. Het gebeurt niet zoveel meer dat bewoners te ma ken krijgen met een rattenplaag. We hebben de bewoonster inmid dels een hotel aangeboden. De woningstichting gaat direct het huis schoonmaken. Daarna kan de bewoonster terugkeren. We hebben de situatie verkeerd inge schat en werken eraan dit in de toekomst te voorkomen." Een buurman van Rebecca wil voor de fo to wel even achter het plafond kij ken. Als er vervolgens al lemaal viezig heid achter de platen van daan komt staat hij te trillen op de trap, FotoGeiTit de Heus/Roei Dijkstra De politieagenten in Hoek van Holland keken gistermiddag hun ogen uit, nadat ze aan de Mercator- weg in het dorp een winkeldief hadden aangehouden die een paar tubes tandpasta achter over probeerde te drukken. In de auto van de 31-jarige winkeldief uit Rot terdam lag de hele kofferbak vol met tubes tandpasta. De agenten telden er - nadat ze de handel in het bureau had den uitgestort, 360. De Rotterdammer bleek niet te lijden aan een panische tandartsvrees, maar het was zijn bedoe ling om de tandpas ta te verkopen en daar een aardig centje mee te ver dienen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Een korte uit slaande brand in een woning aan de Kethelweg in Vlaardin gen heeft afgelopen nacht voor nogal wat opschudding ge zorgd. De brand ontstondop de" zolder van het huis. De vlam men sloegen al snel door het dak naar buiten. De toegesneld de brandweer had moeite de woning binnente komen, omdat de bewoners niet thuis waren, De voordeur vormde het eerste obstakeL Nadat die was ontzet suitten de spuitgas-. ten boven op een zware gebar ricadeerde deur naar de zolder. Na veel moeite wisten: de, brandweerlieden de'.deur in té slaan en de brandhaard te be reiken. Al snel bleek dat het vuur was veroorzaakt door oververhitting of kortsluiting in een- lamp. Niet een gewone Lamp maar een warmtebol. Op de zolder bleek zich namelijk een hennepkewekerij te bevin den.: ;'s." Om het vuur te doven moest dèvf; brandweer een gedeelte-vanu;; het dak stopen. Met behulp eerF; hoogwerkerwerdendepanhen- weggehaald en kon het smeu- lende dakhout worden geblust^ De schade aan het pand wordt;: geschat op. 125.000 guldenr- Vooral de rook en het water hebben de.woning aangetast./ Op het moment dat de-brand-;, weërlieden met, het.-blussen van de woning aan deKethel-; weg bezig.waren, ontstond aan de Watersportweg in Vlaardin gen ook brand. In de keuken van kanoverenigingNatsec vatte een .elektrisch appartaat vlam door kortsluiting, De spuitgasten hadden het vuur-; snel onder controle .'De schade wordt geschat óp 25.000; gul den. VlaardingenEen 19-jarige mede werkster van een winkel in Vlaar dingen is woensdagmiddag aan gehouden op verdenking van ver duistering in dienstbetrekking. Dat heeft de politie gisteren be kend gemaakt. De eigenaar van de zaak in win kelcentrum De Loper in Holy had eerder aangifte gedaan. De mede werkster wordt er van verdacht al enkele maanden lang steeds klei ne hoeveelheden geld achterover te hebben gedrukt. Bij elkaar gaat het volgens de politie om enkele duizenden guldens. Maasland De provincie Zuid- Holland gaat de Dambrug in de Molenweg (N468) in Maasland op knappen. Het gaat om herstel- en onderhoudswerkzaamheden, die duren van maandag 9 tot en met vrijdag 4 juli. Tijdens die werkzaamheden is slechts één weghelft beschikbaar. Het verkeer, dat met verkeers lichten wordt geregeld, kan daar van enige hinder ondervinden. Schiedam Bij een snelheidscon trole op de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam zijn 250 automobilisten betrapt op te hard rijden. Het stuk tussen de Burge meester Knappertlaan en de Vlaardingerdijk werd in beide richtingen gecontroleerd. De overtreders kunnen binnenkort een bekeuring in de brievenbus verwachten. De hoogst gemeten snelheid van de in totaal 623 ge controleerde voertuigen bedroeg 83 kilometer per uur. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: Q10 -4004444 "Al p| I j* «|ff

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1