Krajicek: groot kampioen, slecht verliezer Belgische stunt op Roland Garros Gebrselassie lacht miljoen dollar weg Liefers en Koers uitschieters in Hengelo Wimbledonkampioen slaat op de vlucht na ontluisterend verlies tegen Rafter Cubanen lichtjaar vóór op Olympisch kampioen 'Big Brenda' voor achtste keer mindere van Zvereva Hockeyvrouwen beginnen Champions Trophy sterk Zeventiende landstitel voor Amsterdam-hockey Volleyballers wellicht niet naar EK '99 Rotterdams Dagblad Maandag 2 juni 1997 Door Rob van der Zanden Parijs Richard Krajicek was op het laatst niet meer dan een toeschouwer bij zijn eigen tenniswedstrijd. Hij zag een man die niet vooruit kon of wilde en die tenslotte de nederlaag ge laten over zich heen liet komen. Het was een ontluisterend beeld, waar de tennisser ook van moet zijn geschrokken. Waarom moest Krajicek zijn falen had een 2-1 voorsprong in sets en in de derde ronde van Roland leidde nu alweer met 1-0. Als de Garros zelf zo uitvergroten? Waar om wekte hij zelfs niet even de in druk dat-ie strijdend ten onder ging tegen Patrick Rafter? En waarom krijgen verliespartijen bij hem soms zo'n gênant karakter? Het waren vragen die de Wimble- don-winnaar moest beantwoor den. Maar de verliezer haatte za terdag de hele wereld en liep na zijn nederlaag weg van het sta dion. Ontweek de persconferentie en accepteerde de boete van 2000 dollar. Waarschijnlijk vond hij dat hij geen recht van spreken meer had na de viersetter (6-3,4-6,64, 6-2). Hij negeerde de journalisten die hem staande wilden houden en was weg. De Wimbledon-kampioen toonde vluchtgedrag. In feite was hij tij dens de wedstrijd al weggelopen. Ergens in het begin van de vierde set moet hij besloten hebben dat het niet langer zinvol was voor de overwinning te vechten. De harde wind die dwars over de baan joeg, het opstuivende gravel, het totale gebrek aan ritme in zijn slagen. Alles irriteerde Richard Krajicek. De woede over zijn onvermogen groeide uit tot afkeer. Als bij een sporter het verschil tussen wat hij kan en wat hij laat zien te groot wordt, ontstaat er een ontken ning. Krajicek wilde zeggen: 'Hier hoor ik niet bij, dit ben ik niet'. Zijn geest was al ver voor het ein de van de partij opgestapt. Wat overbleef op de baan was een li chaam dat noodgedwongen ver der moest, zonder bezieling. Het was een verklaarbaar proces, maar daarom niet minder verwer pelijk. En dan was daar nog een Australiër aan de andere kant van het net die wel wilde. Patrick Raf ter - 25ste van de wereld - haal de in de eerste game van de vier de set puur op wilskracht enkele stopvolieys van de Nedèrlander. De toeschouwers gingen uit hun dak, maar het was minder sensa tioneel dan het leek. Krajicek liet de ballen nonchalant voorbij gaan. Het was duidelijk dat hij be halve de vorm ook de instelling miste. Rafter (24), hard werkend maar zeker niet groots spelend, brak de service van zij n opponent, umpire hier had geroepen 'Game, set and match Rafter' had Kraji cek misschien niet eens geprotes teerd. Als een nederlaag In vele opzichten stond in Stade Suzanne Lenglen weer de Kraji cek van jaren geleden op de baan. Dat moet bfi de speler zelf ook als een nederlaag zijn aangekomen. Velen dachten dat hij het stadium van hangende schouders en nega tieve lichaamstaal was gepas seerd, maar zaterdag demon streerde hij alles weer in volle he vigheid. Toen een ballenjongen hem een bal toewierp, liet hij het speeltuig verveeld langs zich heen gaan. En toen een bal uit zijn hand viel en een meter voor hem neerviel riep hij een ballenjongen te hulp. Alles was hem te veel. Hij vervloekte iedereen. Ook deze Ri chard Krajicek waarschijnlijk. 'Gaat het niet zoals het moet, dan moet het maar zoals het gaat'. Het is een uitdrukking van Krajicek die hy regelmatig gebruikt. Het zinnetje stond 2aterdag op zijn voorhoofd geschreven. Drie sets lang leek het nog te kunnen, voortdurend zocht hij zijn trainer op de tribune. Maar in de vierde set was er geen enkel oogcontact meer. De speler had eenzijdig be sloten af te haken en wilde geen inmenging in die beslissing. Extra pijnlijk is dat Krajicek bij winst op Rafter een heel gunstig schema voor zich had in de twr de week. Hij zou op Mark Wt-od- forde stuiten en dan bij winst op de winnaar van Petr Korda-Galo Blanco. Op papier leek hi: - i zekere hal ve finalist. Maai 'de heeft nu andere vooruitzichten. Van de ene op de andere dag lijkt een vormcrisis zich aan te dienen. Maar wat zegt het? Vorig jaar ging hij zonder vertrouwen naar het Londense gras, nadat hij zelfs even had overwogen thuis te blij ven. Hij kwam terug met de schaal. Het typische aan Krajicek is dat, ondanks de afgang in Parijs, een tweede titel bij The Championships niet uitgesloten Filip Dewulf stond te laag op de wereldranglijst om te worden toegelaten tot het hoofd toernooi van Roland Garros. Hy moest eerst maar eens een stukje 'klunen'. Zo noemen Hollanders en Belgen het spelen in de voor rondes. De 25-jarige Belg uit Le- opoldsburg werkte zieh op tot het h6ofd^e^rhd^dê1J^rmi"ide viërde rdncle érivereföeg&sieten in .een 'vof?epaki Stade Roland Garrós eëi?'. van de titelfavorieten, -"bij tie, mqnnen-en vróuwen niet - verder kwam dan de derde ron de, staat'er .nu een Belg hl de, kwartfinales. Dewulf kon zijn ge- luk niet op na de zege in vier sets (5-7,6-1,.7-5). „Ik geloof-het zelf aïieïnaal nog niet Ik wil het morgen eerst zwart op wit zien in de kranten," zei de Limburger die bij een Grand Slam-toemooi nooit verder reikte dan de twee de ronde. Corretja, achtste geplaatst, gold als een voorname kandidaat voor de titel op Roland Garros. Hij won in Rome en denderde twee weken geleden voor het eerst'in zijffleven'd^tppüen binnen. Te- gen/de ontketènde;Belg had hij echter weinig'kans. tik neem de ballen vroeg na de stuit en dat ^yinden.de.Sppj^iden:meestal iM-van"dewereid. Van de zeventien Spanjaarden het hoofdtoernooi (vier quali fiers) zijn er nu al vijftien uitge schakeld. Alleen Sergi Bruguera en de grote onbekende Galo Blanco zitten er nog in. Niet al leen de Spaanse vloot Is uitge dund, ook het legertje geplaatste spelers wordt steeds kleiner. Van de zestien tennissers met een be schermde positie zijn er nog maar vier over. Zaterdag vlogen Krajicek en Albert Costa eruit, Wayne Ferreira gaf geblesseerd op. Gisteren kwamen daar Mare Rosset en Corretja.biv'-Rosset nent'vanHingis.t verloor van reuzen doder Magnus plaatste 'Spaanse "won: gisteren Norman, die vrijdag al Pëte Sam- makkelijk .van* Natasha Zvereva pras vloerde en. nu tègèn Dewulf (64>6-2),"die 'een dag eerder speelt. De andere kwartfinale in Brenda Schultz eruit mepte. 1 de bovenstohep-yap^tachCT^^^ord^del^venst^e&toeger^ 'gaat tussén'^g^i, een setje weg, maar lijkt er alleen maar om te lachen. Gisteren zet te ze de rare cijfers 6-3,0-6,6-0 neer tegen Barbara Paulus, zater dag schakelde ze in twee sets An na Koumikova uit, 6-1,6-3. Aran- txa Sanchez-Vicario is in de kwartfinales de volgepóe óppót Velen dach ten dat Ri- chardKraji- cek het sta dium van han gende schou- ders en nega tieve li chaamstaal was gepas seerd, maar zaterdag in de gravelstor- men van Ro land Garros demonstreer de hij alles weer in volle hevigheid. ■Ur\' (hij won gisteren makkelijk van Mark Philippoussis) en de win naar van Medvedev-Kuerten. Volgens schema Bij de vrouwen gaat alles wel vol gens schema. Martina Hingis, eerste geplaatst, geeft wel eens tussen- Hingis- en Monica-Seles;— in de onderste helft zal Steffi Graf wel overleven.,Ze verloor gisteren weliswaar een set van. trina Spirlea (6-7,6-2,6-2), maar zal wel opstoraen naar de eind strijd. In de kwartfinale treft ze Amanda Coetzer. FotoToussaint Kfulters/ANP Door Jaap Kiers Eindhoven Zaterdag voelde het aan als volleybal van een andere planeet. Gisteren toonden de Ne derlandse spelers zich in Eindho ven iets minder geïmponeerd doqr het geweld van de Cubaanse tegenstanders maar was het re sultaat hetzelfde: 0-3. Vijfpunten méér (zaterdag 8-15,5- 15, U-15, zondag 14-16,3-15,12-15) en twaalf minuten langer in het veld, daarin zat hem de winst van de tweede ontmoeting tegen de Cubanen. Wat evenwel voorai be klijft is dat de Cubanen een ga pend gat geslagen hebben met de regerende Olympischekampioen. De mannen van bondscoach Toon Gerbrands staken soms als houten klazen af bij de atletische opponent Gerbrands was een ge waarschuwd man. De bondscoach had een week eerder van de Rus sische bondscoach Platonov al vernomen dat de Cubanen 'een lichtjaar' vóór lagen op de andere deelnemers van groep C in de World League. Dat is, een jaar na de Spelen, op zijn zachtst gezegd verrassend. In Atlanta immers werden de Cubanen in de kwartfi nales uitgeschakeld door de Rus sen, die in vervolgens geen partij bleken voor Nederland, Traditioneel doen landen met een communistische traditie het goed in het rijkelijk met dollars behan gen prestigieuze circus van FIVB- president Ruben Acosta. De Bul garen presteren al sinds' jaar en dag boven hun kunnen en ook de Cubanen laadden op z'n minst de verdenking op zich voor de prij- zenpot van maximaal 1,43 miljoen Amerikaanse dollars wel wat har der te willen lopen dan normaal. Wellicht zelfs bewust te pieken in het na-Olympische jaar, dat bij al le grote naties in het teken van de wederopbouw staat Bondscoach Juan Diaz verwierp die suggestie met kracht. „Rusland en Neder land spelen voor een belangrijk deel met andere spelers ten op zichte van de Spelen. Dat is alles." Daar is, in elk geval wat betreft Nederland, natuurlijk weinig te gen in te brengen. Met Henk Jan Held en Guido Görtzen speelden in de ploeg van Gerbrands slechts twee spelers die in de finale van Atlanta in het veld stonden. Het hadden er vijf kunnen zijn, maar Bas van de Goor en Olof van der Meulen keken geblesseerd toe en Peter Blangé is pas na de zomer beschikbaar. Het jeugdige gezel schap van Gerbrands bewaakte het Olympische erfgoed tegen Ko rea en Rusland nog adequaat, maar werd door de Cubanen afge troefd op pure klasse. De kameraden van Castro ser veerden bijvoorbeeld uitsluitend bommen en granaten. Zaterdag kregen de stoppers Guido Gört zen en Reinder Nummerdor nog bitter weinig vat op dat geweld, gisteren hielden ze zich beter staande. Spelverdeler Misha La- tuhihin slaagde er desondanks niet in zijn midaanvallers Mike van de Goor en Henk Jan Held zo danig te bedienen dat er iets van dreiging vanuit ging. Held scoor de s lechts vijf maal uit negentien pogingen, Van de Goor vier uit tien. Daarom moest Latuhihin zijn buitenaanvallers meer bedie nen dan hem lief was. Die zagen zich evenwel constant geconfron teerd met 'een muur' zoals Ger brands het uitdrukte. Een gena deloos Cubaans blok dat gisteren vijftien maal succesvol was. Gört zen, Schuil en Nummerdor pro beerden in de tweede ontn oeting iets meer de bal via de handen weg te slaan maar dat had slechts een marginaal effect. En waar ze wel doorkwamen stu d er een ma gistrale verdediging, Slechts één van de zes Cubaanse basisspelers droeg kniebesehermers, een indi catie van hoe perfect coördine rend de eilandbewoners zijn. Gerbrands, die vorstelijk debu teerde met vier overwinningen, weet nu ook wat verliezen is. Dat fenomeen trof hem ook ais club- coach bij Dynamo bijzonder wei nig, maar hij toonde aan ermee te kunnen omgaan. „Het is een heel nuttig weekeinde geweest. We zijn bezig een groep te vormen en te kijken waarde limieten liggen. Wat dat betreft ben ik een heel stuk wijzer geworden." H mgeloHet Duel, zoals de wedstrijd om een miljoen dollar was aangekon digd, mondde uit in De Solo. Haiie Ge brselassie ondervond in het 'circus nummer' van de Adriaan Paulen Me morial totaal geen tegenstand van Noureddine Morceli en hoefde slechts af te rekenen met de stadionklok in Hengelo. Op ruim een seconde liep hij een mil joen dollar mis, want dat was ca pre mie voor een wereldrecord op de in courante twee my! (3218 meter) onder de acht minuten. De Ethiopiër liep met 8.01,08 wel een toptijd (was 8/'3,54) en zei dat hij dolgelukkig was. £«jn mana ger en organisator Jos Hermens: „Hai- le geeft niets om geld. Zo zit hij niet in elkaar." Wie wel van pecunia houden, zijn de verzekeringsagenten. Zij had den de door Adidas uitgeloofde premie verzekerd en steken de premies in hun zak. Zelden was vooraf zoveel geschreven over Hengelo, de provinciestad in Ove rijssel die het Super Weekend in de at letiek mocht openen. Want gister avond was in Toronto een 150 meter tussen de Olympisch kampioenen Jo hnson en Bailey, gewonnen door de laatste. Nieuwe impulsen in de soms wat dorre moeder der sporten zijn blijkbaar nodig. Man-tegen-man, belo ningen met zes nullen voor de komma, want dat spreekt het volk nu eenmaal aan. Hermens: ,.We wilden, aandacht. Dat is gelukt." lloyi Haile Gebrselas sie grijpt naar zijn hoofd als hij beseft dat hij wel het wereldre cord op de twee mijl verbeterde, maarhetmiljüen dollar op één tel heeft gemist. Foto Ja*, oer Juinen/ Reuters In het winderige Fanny Blankers- Koen Stadion was bij vlagen hoog waardige atletiek te zien, maar alles leek een aanloopje naar Het Duel. Bat begon al bij de opening toen Fanny Blankers-Koen, zelf kreeg ze in 1948 een fiets voor vier gouden Olympische medailles, de aandacht vestigde op de loop. Normaal zijn overal in een atle- tiekstadion sporters bezig met stoten, werpen, hollen en springen, hetgeen het overzicht niet altijd ten goede komt. Maar tijdens Het Duel was a' aandacht voor Gebrselassie en Morce li. Het leek zelfs wel of polsstokhoog springer Laurens Looije zijn drie po gingen op 5,65 nog snel even afraffel de. Natuurlijk was Hermens enigszins te leurgesteld en boos, met name over de prestatie van Morceli. De Olympisch en wereldkampioen op de 1500 meter, die a IV moeite zal hebben om zich de ko ade jaren te weren tegen El rousj, was op trainingskamp in auquerque, op hoogte in de Rocky Mountains. Woensdag arrive. t|<> hij in Nederland, zaterdag mot .apen. o Gert Jan Liefers heeft wei wat van een zondagskind. „Nou ja," vindt hij zelf, „ik hou er niet van als iets niet goed gaat" Toegegeven, er zijn weinig races waarop het Apeldoomse talent niet met een vro lijk gevoel terugkijkt Vorig jaar in Sydney tijden het WK jeugd. Toen had hij de pech te vallen en vierde te worden in een race waar in hij zich winstkansen toedichtte. Toen zat het even tegen, zo werd za terdag in herinnering geroepen. Met een lach, want tijdens de Adriaan Pau len Memorial volgde alweer een nieuw hoogtepunt Zesde op de 800 meter, In 1.45,66. Daarmee schrapte liefers (18) het juniorenrecord van Rob Druppers (1.45,88) uit de boeken. Bovendien was geen junior in de hele wereld dit jaar sneller. De prestatie i '-im na een periode waarin hy zijn .„mdacht ookmoestge- ven aan het eindexamen VWO. „Dat geeft toch wat stress.beide goeddoen. Vanaf nu kan ik me weer richten op de sport, de studie doe ik erbij." De komende lijd wil hij 'opbouwen' naar hel EK junioren. „Dat is voor mij het belangrijkste," werd nog even naar z'n nieuwste toptijd gekeken: slechts 0,66 seconde verwijderd van de rieht- tijd van het 'grote' WK in Athene. „Ach, ik heb de tijd. Misschien nog wei tien jaar om die mannen te passe ren." Liefers kwam tot z'n bijzondere pres tatie in het kielzog van Marko Koers, derde in 1.44,95 en al wel zeker van het WK In het winterseizoen, op de indoorbanen, heeft Koers de smaak van het winnen te pakken gekregen en ook in Hengelo had hij „liever ge wonnen voor zo'n mooi publiek." Maar de Kenianen Vincent Malakwen en Robert Chirchir bleven hem nipt voor (1.44,70 voor winnaar Malakwen). Koers en Liefers vormden binnen groep Nederlandse atleten in Hengelo een paar apart. De APM is voor vele nationale atleten een hoogtepunt, „Misschien had ik het tijdsverschil nog niet verteerd," zei hij na afloop. „Ik zal ook mijn bloed laten onderzoe ken. Ik denk dat iets fout zit." Morceli had een eigen gangmaker meegenomen en die ging al te lang zaam van start. De andere hazen, Zorko en de grote Brit Whiteman, de den het beter maar het duurde tot hal verwege de race alvorens Gebrselassie onder de tussentijden van Daniel Ko men liep. En hij moest uiteindelijk ruim drieëneenhalve tel onder die in Finland gelopen tijd uitkomen. Op het opzwepende ritm^van de voor malige nummer 1-hit Fm a Sc-rtman danste Gebrselassie over het tartan, opgezweept door 15.000 toeschouwers en door Jos Hermens, zijn manager en tweede vader. Vanaf 2.000 meter hele maal alleen. De Olympisch kampioen op de 10 kilometer, die binnenkort in Oslo het wereldrecord op die afstand wil heroveren op Hissou, greep ver twijfeld in zijn donkere krullen toen hij strandde op een seconde. Een wereldrecord en toch teleurge steld, dat was het tegenstrijdige. Maar Gebrselassie is gewoon een vriendelij ke jongeman die houdt van zijn sport. Na afloop pakte hij de microfoon om Hengelo te bedanken. Daar liep hy eerder mondiale records op de 5 en 10 km. Hij leek niet erg gebukt te gaan onder het gemis van zo veel geld. Her mens: „Hij heeft zijn zaakjes goed voor elkaar." omdat 'Hengelo' hen de gelegenheid biedt zich door buitenlandse concur rentie mee te laten sleuren naar limie ten, richtlijden, persoonlijke records. Naar nieuwe hoop ook. Maar in Hen gelo werd het beeld van Kerkrade een week eerder bevestigd, dat het sei zoen voor de meesten maar aarzelend op gang komt. Stella Jongmans hoeft nooit naar woorden te zoeken. Zater dag bleef ze zo onder de maat op de 800 meter (laatste in 2.06,75) dat ze even geen. behoefte had aan belang stelling. In de categorie 'onder de ver wachting' vielen cok discuswerpsters Jacqueline Goormachtigh (57.92) en Come de Bruin (57.44). Ze hadden de wind mee, waar ze die liever tegen hebben. Patrick van Balkom, Marcel Laros, Kamiel Maase en Laurens Looije kwamen evenmin tot aanspre kende prestaties. Parijs In haar tienjarige loopbaan won Brenda Schultz nog nooit van Natasha Zvereva. „Natuurlijk telt die tussenstand mentaal mee," zei de Heem- steedse. Afgelopen zaterdag werd de achtste zeperd toegevoegd aan het totaal, 6-7 (2-7). 4-6. De als veer tiende geplaatste Schultz overleefde daardoor, net als vorig jaar, de derde ronde op Roland Garros niet. Het duel tussen de Wit-Russisehe en de Hollandse verdiende niet de schoonheidprijs en dat had niet ai- leen met de vervelende wind te maken. De tennis sters produceerden veel afzwaaiers en hadden de grootste moeite hun eigen servicegames te houden. Dat mocht vooral Schultz, het servicekanon van het vrouwentennis, zich aanrekenen. Het is pijnlijk om te zien hoe een speelster die zo kan domineren met haar service, zo makkelijk punten in levert. De concentratie en het zelfvertrouwen lieten de lange blondine weer eens in de steek. In de eerste set sloeg ze bovendien met haar forehand zo schrik barend veel ballen onder in het net, dat toen de basis voor de nederlaag al werd gelegd. In de tweede set liep ze nog uit naar 4-1 en was ze zelfs één klap verwijderd van 5-1. Maar ze miste en liet de nummer 41 van de wereld terugkomen. Zver eva, ooit vijfde van de wereld en in '88 verliezend fi nalist in Parijs tegen Steffi Graf (6-0,6-0) knokte zich naar 64 winst. „De gemiste kans om op 5-1 te komen ging aan me knagen," treurde 'Big Brenda'. Berlijn De hockeyvrouwen zijn het toernooi om de Champions Trophy begonnen met een overwinning, De nationale ploeg won gisteren in het Olympisch'H stadion van Berlijn met 1-0 van Groot-Brittannië. Het- - doelpunt kwam in de 17e minuut op naam van Ellen1.' j5 Kuipers. Het was haar 26e treffer voor Oranje in haar 59e interland. ,J' Het duel was min of meer een revanche voor de strijdM om plaats drie in Atlanta. Daar veroverde Oranje brons na het nemen van strafballen. „We speelden een matige eerste helft," keek bonds coach Tom van't Hek terug, „en een hele goede twee de. Daarin kregen we mooie kansen, maar ze gingen er niet in. Toch was het een verdiende overwinning/' Van 't Hek posteerde Dïllianne van den Boogaard op de libero-positie van de geblesseerde Noor Holsboer. Dat bleek een gouden greep. „Van den Boogaard speelde uitstekend," vond Van 't Hek. De coach nam met zijn keuze enig risico. Van den Boogaard bleef in de testserie tegen Zuid-Korea door een blessure langs de kant en maakte gisteren haar rentree. In de aanval miste Van 't Hek de specifieke linksbui- tenAnoukVerhaegh. De speelster van Kampong liep vrijdag een schouderblessure op, ploeggenote Eefke Mulder was haar vervangster. Daardoor schoof de coach EUen Kuipers naar de linkervleugel. Zij vorm de met Suzanne van der Wielen, topscorer iri de com petitie, en Fleur van de Kieft de aanval. Van het drietal ging veel dreiging uit maar Oranje slaagde er niet in het veldoverwicht in doelpunten uit te drukken. Alleen Kuipers vond in de 17e minuut het doel. Na de rust {o,eeg Or^etftiejstrafc»rners. Daarvoor kwam Ageeth Boomgaai^f van'Ré' bank, maar ook zij kon met haar sleeppush de Britse doel- vrouwe niet passeren. In de openingswedstrijd verraste de Verenigde Sta ten met de zege (1-0) op Zuid-Korea, winnares van het zilver in Atlanta. Olympisch kampioen Australië, in Berlijn aanwezig met twaalf gouden medaille-win naressen, moest Duitsland een gelijk spel toestaan (1-1). Amsterdam De hockeyers van Amsterdam hebben in het Wagener Stadion de zeventiende landstitel in de historie veroverd. De ploeg van Jacques Hottman u versloeg voor 5000 toeschouwers Den Bosch in de fi- "J, nale van de play-offs na strafballen (3-1). De reguliere Fpeeltyd was afgesloten op 44, na een 1- 1 ruststand In de verlenging werd niet meer ge-- seoord. Zaterdag had Amsterdam in Den Bosch door., goals van Erwin Peters het eerste duel op zijn naam om geschreven (0-2). Dat Amsterdam, de nummer één van de reguliere,^ competitie, het op strafballen liet aankomen, had het volledig aan zichzelf te wijten. De hoofdstedelijke formatie gaf tot tweemaal toe een voorsprong uit handen en vergiste zich lelijk in de veerkracht van Den Bosch, de revelatie van het afgelopen seizoen. In de strafballenserie was een hoofdrol weggelegd voor Bart Looije, de voormalig doelman van Oranje die zijn plaats in de nationale selectie in 1993 moest afstaan aan zijn Bossche tegenstrever Jansen. Looije stopte inzetten van Sander van der Weide en Mare van Wijk en zag bovendien een poging van Raoul Eh- ren naast het doel belanden. Omdat Taco van den Honert, Marten Eikelboom en Jacques Brinkman wel hun zenuwen In bedwang hielden, veroverde Amsterdam zijn derde titel in vier jaar. Eindhoven Het Nederlands mannenvoUeybalteam schrijft zich niet in voor het EK 1999. Met die verras sende mededeling kwam voorzitter Paul Schaling van de stichting Top Volleybal Nederland (TVN) gis teren na de tweede World League-wedstrijd tegen Cuba. Schaling maakte gewag van een diepe crisis in de betrekkingen tussen TVN en NeVoBo als gevolg van het besluit van de CEV (de Europese volleybal koepel) om de Europese kampioenschappen in de vorm van een zogeheten European League te gaan organiseren. De NeVoBo-vertegenwoordiger in de CEV, Riet Ooms, steunde dat plan, waardoor Neder land zeker tien wedstrijden zal moeten spelen tegen wat Schaling noemde 'ontwikkelingslanden'. TVN, dat alles rond de Nederlandse teams organi seert en exploiteert, wordt daardoor gedwarsboomd in het streven de gouden medaille van Atlanta te gel de te maken. „In plaats van een toemee in het Verre Oosten, waar heel veel sponsorgeld mee is gemoeid, zouden we moeten spelen in een gymzaal in Oezbe kistan. Dat is niet van deze tijd," aldus Schaling. De TVN-voorzitter onthulde dat alle toplanden tegen het CEV-voorstel gekant waren. „De Italianen zijn fu rieus op ons omdat wij met de kleintjes hebben mee- gestemd. Wij zijn geen kleintje meer, het kost som migen alleen moeite om dat te beseffen." Schaling gaat nog proberen het CEV op andere ge dachten te brengen, maar geeft zichzelf weinig kans. „Doordat Nederland voor gestemd heeft, hebben we in fe^.e geen poot om op te staan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5