13 Wethouder benadrukt strategisch belang Speelbeest voor jongste patiënten Moeders hebben geen tijd om op lastige jeugd te passen Twijfels bij snelle bouw van brug over Buizengat iljveren voor het behoud van de Öranjebuitenpolder Rotterdams Dagblad PROFESSIONELE OOGZORG VERHELDERT UW BLIK Illegale housers worden niet vervolgd Zonnehuis houdt vast aan bushalte Waterweg Dinsdag 3 juni 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Een snelle bouw van een brug over het Buizengat in Vlaardingen lijkt van de baan. Een grote meerderheid van de raads commissie voor stadsontwik keling geeft geen steun aan het voorstel om op dit mo ment achthonderdduizend gulden uit te geven voor de loop- en fietsbrug in het cen trum van Vlaardingen. Wethouder K. van der Windt legt zich nog niet neer bij het negatie ve advies van de commissie. Hij voert komende week overleg met de diverse partijen om alsnog steun te krijgen de brug snel te mogen bouwen. In die gesprek ken moet hij ook zyn eigen PvdA- fractie zien te overtuigen. De so cialisten vinden het niet nodig om nu V- brug van niets naar niets' te bouwen. Volgende week, dins dag en woensdag, als de gemeen teraad over de Voorjaarsnota 1997 praat, moet er een besluit vallen. Van der Windt zegt goede hoop te hebben dat zijn argumenten, hout snijden. De argumentatie in de voorjaarsnota was 'wat mager', al dus de wethouder. „Met de brug moet er in eerste instantie een aantrekkelijke fiets- en wandel route komen van het Hof naar de Hoogstraat. Maar ook belangrijk is dat we met deze brug het be lang van de ontwikkeling van het Buizengat onderstrepen. Dat wij tonen ids Vlaardingen bereid te zijn daar zelf in te investeren." Geld Dat moet, bepleit bestuurder Van der Windt, er toe leiden dat de Stadsregio over de brug komt om ook geld over te maken. Dat gaat om een bedrag van 9,4 miljoen gulden als bijdrage in de kosten om de vervuilde grond op te ruimen. Van der Windt wil graag volgend jaar beginnen met de bouw aan de Kortedijk als eerste van de vier fases. Daarna volgen Havenstraat en het stuk langs de Hoflaan dat het dichtst tegen de Westlandseweg aan ligt (op en rond het huidige terrein van stadsreiniging). Pas later volgt de bebouwing van het voormalige gasfabriekster rein, rondom het evenementen terrein. Daarvoor geldt een aparte regeling om de bodem schoon te maken. In deze saneringsoperatie moet de minister van VROM de knip trekken vooreen bedrag van 22 miljoen gulden. Van der Windt schat in dat dit nog wel enkele ja ren zal duren. Dat heeft onder meer te maken met de mogelijk heden die het ministerie momen teel onderzoekt om de energiepro ducenten -financieel- te be trekken bij het opruimen van door gasfabrieken veroorzaakte vervuiling. Veel te lang In elk geval duurt dat voor Van der Windt allemaal veel te lang om dan ook maar te wachten om de brug over het Buizengat aan te leggen. Een brug, benadrukt de wethouder, die op uitdrukkelijk verzoek van bewoners van de Kor tedijk en de Havenstraat én de on dernemers van de Hoogstraat in het plan is opgenomen. Later is het voorstel nog eens ingediend doorD66. Zowel omwonenden als onderne mers hebben hun eigen redenen om de brug zo snel mogelijk neer te leggen. De Hoogstraat-winke liers verwachten dat door die brug de loop weer in Vlaardingens oud ste en meest verpauperde winkel straat komt. Van der Windt reali seert zich wel dat dit slechts een deel van de oplossing is. De bewoners willen de brug ge bruiken om de verwachte par keerproblemen tijdens de bouw op te lossen. Van der Windt: „Het is nu al heel krap met parkeren. Als straks de bouw begint is er nog minder plek. Om de overlast zo veel mogelijk te beperken zou den de auto's aan de Hoflaan kun nen worden geparkeerd en de mensen over de nieuwe brug van en naar huis lopen." Schakel Als Van der Windt de brug alsnog dit jaar mag gaan bouwen, dan wordt dat geen noodbrug maar één die in het definitieve plan past. „Dus je praat in feite alleen maar over het één a twee jaar naar voren halen van de bouw van de brug die, als je op oude kaarten van Vlaardingen kijkt, er altijd al heeft gelegen. Herstel van een verbroken schakel, daar gaat het dus om," aldus Van der Windt. (Waassiufs Organisaties van -i-o-bewoners, recreatie en natuur- - bescherming hebben zich ver- L enigd om samen te ijveren voor behoud en een groene inrichting van de Öranjebuitenpolder, het gebied tussen het Staelduinse Bos en .de Oranjepiassen bij Maassluis, Door een goede on derlinge afstemming in dit Overlegplatform Öranjebuiten polder verwachten de deelne mers beter het hoofd te kunnen bieden aan 'nog altijd voortdu rende bedreigingen' als wegen aanleg en een agrarisch distri butiecentrum. Behoud van deze laatste open ruimte ten noorden van de Nieu- we-Waterweg citaat'hoog in .-het vaancfê! "fej waarvan alle bewoners en orga nisaties wonen, werken en .re creëren in deze omgeving. Voor zitter is de Stichting Het Zuid hollands Landschap (ZHL), die de natuurgebieden van het Sta elduinse Bos en de Oranjepias sen beheert. De overige partijen zijn de belangenvereniging Maasdijk, wijkvereniging Pias- zicht, bewoners- en belangen verenigingen uit de Steendijk- polder, surfclub Hoek van Hol land, de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos, Ruiter- club Maassluis, de Vereniging Behoud Natuurgebied Oranje polder, de eigenaar van Manege de Nieuwe Oranjehoeve en de rmsisvereniging Maassluis. De betrokkenen storen zich aan jp-yetw de voortdurende claims die wor den gelegd op de Öranjebuiten polder. Als het ware een vogel vrij gebied," menen: zij.. „Na plannen voor een elektriciteits centrale of anders wel een vuil stortplaats, blijft de.-overheid hardnekkig geloven in een agra risch distributiecentrum ..in de polder, zelfs: nadat The Greenery te kennen heeft gege ven daar uit economisch: en lo gistiek oogpunt geen-behoefte aan te hebben" De druppel die wat het platform betreft de emmer deed- overlo pen was het concrete-plah 'datin januari werd gèlahbéerd' vbor een extra ontsluitingsweg. yah Hoek van HollanddWa'rsdóöt'dè Oi^ebuitenpbldérl-rffi'dodr; snijden van ae.lopen .ruimté is onaanvaardbaar," stellen dé be trokkenen. ,y. Zij wijzen er verder' op dat i n hèt kader var het ROM-project Rijnmond de polder is aangewe zen als natuurontwikkelingsge bied. Het Rotterdamse college van burgemeester en wethou ders neemt vandaag een defini tief besluit over de vraag of de polder wordt veiliggesteld of toch moet worden bebouwd. Cezien het grote regionale draagvlak voor een groene Öranjebuitenpolder hoopt direc-, teur B. L. Polderman van ZHL op een goede afloop. „Rotterdam kan nu bewijzen dat het haar echt menens is met de natuur." In de tuin van het Schïeland Ziekenhuis legt Marcel Warmenhoven de laatste hand aan zijn Speelbeest, een nieuw speelerement voor de jongste patiënten in het Schiedamse ziekenhuis. De 4-jarige Renée de Winter, die al enige maanden in het ziekenhuis verblijft, mag het speelobject morgenmiddag om 17.00 uur onthullen. Het speelobject - een 'beerachtig beest', zoals Warmenhoven het omschrijft - wordt aan het ziekenhuis aangeboden door de Lions Club Schiedam. „We proberen altijd een lokaal doel te steunen," vertelt president F. P. Hartman, tevens werkzaam op de automatiseringsafdeling van het zieken huis. „We kwamen op het idee voor een speelelement voor het ziekenhuis, maar dat moest dan geen wipkip worden. Bij de Stichting Kunst Werkt hebben we geïnformeerd of er misschien een kunstenaar was die iets kon ontwerpen." Het ontwerp van Warmenhoven kwam als meest geschikte utt de bus. „De meeste andere waren van te licht materiaal en deze vondeti we in één oogop slag een leuk ding," zegt Hartman. Een jaar lang heeft de Uons Club vervolgens allerlei activiteiten op touw gezet om het benodigde geld in te zamelen. Warmenhoven zelf Is tevreden over het resultaat. Volgens de Schiedamse kun stenaar is het meer bedoeld om In te zitten, dan echtte spelen. „Het nodigt uit, om in te klimmen," vertelt hij. „Het is niet echt iets om in te spelen, zoals je bij een schommel of glijbaan doet. Maar als je ziek bent, kun je toch niet zo veel." Foto Roel Dijkstra riDóor Menno Haddeman ^Maassluis —Moeders "uit de Maas- Slüise Molenwijk voelen zich niet geroepen 'bier drinkende knapen qï> scooters' in de gaten te hou- '/dpn. De bewuste jon geren hangen rond op een zogenoemde hang- en vrijplek.- een bushokje naast de Wethouder Smithal. De reden dat - het gemeentebestuur het hokje ;"..êeh maand geleden juist in het u-midden van de wijk heeft laten •ptëatsenis dat dè buurtbewoners S:.ö]ïdie manier een oogje in het zeil n houden. Maar de moe- r zeggen het veel te druk te ben met het opvoeden van neigen kindexen. Bovendien ■ben ze geen zin de 'verniel- ihtige jongeren' die zich by het verzamelen belerend ite spreken. ^|^et is de laatste tyd regelmatig Jgplys," vertelt een bewoonster die samen met een aantal andere i^frnfeders uit de buurt in haar wo- Is.lhmg heeft verzameld, „De jeugd diebjj het hokje samenkomt haalt allerlei rottigheid uit. Ze smijten 'bierflessen kapot, rijden er keihard op brommers en gooien met vuurwerk. Wij zijn niet blij met de plaats van het hok vlak naast het kinderspeeltuintje. Overal, ligt glas. Daar kun je toch geen kinderen laten spelen." „Vorige week liep één van de kin deren met een groot mes rond. Dat had hij gevonden bij het bus hokje. Afgelopen zaterdag heb ben die gasten de hele avond vuurwerk staan afsteken. Van die zwarte, strijkers. Hier kijk maar: Jongeren bevindenzichinhetbewustebushokjetijdersdeongeregeidhedentussendejeugdendepolrtievan vrijdagavond.Agenten houden de boeJ in de gaten. ze hadden er één laten liggen vertelt een andere bewoonster, die evenals haar buren, niet met de naam in de krant wil uit angst voor represailles. De vrouw pakt het rotje en laat het zien. „Het mes heb ik op het politiebureau afgegeven. De agenten toonden zich flink geschrokken." In de vier weken dat de hang- en vrijplek zich nu naast de sporthal bevindt is de aversie van de buurtbewoners tegen de jongeren die daar samenscholen flink op gelopen. Toen zich tot overmaat van ramp afgelopen vrijdagavond ook nog eens een massale knok partij tussen ongeveer honderd jongeren en de politie voordeed, begon bij veel bewoners het bloed van kwaadheid te koken. De hang-en vrjjplek moet weg! Al enige tijd dringen we er by de gemeente op aan een andere plek voor het bushokje te zoeken. De jongeren horen niet hier," zegt een andere bewoonster. „Regelmatig werden we met een kluitje het riet in gestuurd. Ze trekken, zich bij de gemeente niets aan van onze bezwaren. Ik waarschuw de ambtenaren dat als er niets gebeurt de situatie uit de hand loopt. Verschillende buurt bewoners hebben al laten weten het hokje eigenhandig te slopen als er geen andere plek wordt ge vonden." Dat de jongeren een plek nodig hebben cm samen ie komen be grijpen de moeders best. Ook het idee om zo'n plek, bij wijze van so ciale controle, in een woonwijk te situeren, wordt door sommige ou ders nog wel ondersteund. Maar dat het bushokje vervolgens uit gerekend naast een kinderspeel tuin wordt geplaatst, vinden de bewoners onbegrijpelijk, „Het is nu zover dat ik zeg laat ze aan de Waterweg gaan zitten. Voor hen leuk want dan kunnen ze zoveel herrie maken als ze willen en voor ons goed omdat wij dan geen last meer van ze hebben." Volgens een woordvoerder .van de gemeente Maassluis moeten de bewoners de problemen die zij met de jongeren hebben los zien van de massale knokpartij die zich afgelopen vrijdagavond voor deed. Bij de vechtpartij waren volgens haar allerlei jongeren uit Maas sluis betrekken en niet specifiek de jeugd die altijd bij het bewuste hokje hangt. Van de overlast die buurtbewo ners menen te hebben van de jon geren is bij de gemeente wel iets bekendVolgens de woordvoerder is er echter niet zoveel aan de hand. „De gemeente ziet geen noodzaak het bushokje weg te ha len dan wel te verplaatsten. Als we dat hokje ergens anders neerzet ten zullen daar weer bewoners zijn die klagen. Het is niet eerlijk om die jongeren altijd maar weg testuren." Om de ongeruste buurtbewoners toch tegemoet te komen gaat de gemeente de 'problemen inventa riseren' Daarna zal er volgens de woordvoerder worden gekeken naar een oplossing. Een woord voerder van de Maassluise politie deelt desgevraagd mee dat de wijkagent vandaag een gesprek heeft met de bewoners. Woensdag is er volgens haar een bijeen komst op het stadhuis met de jon geren, Daarna moet de gemeente besluiten wat er met het bushok je, de hang- en vrijplek gaat ge beuren. Schiedam De Schiedamse poiitie maakt geen proces-ver baal op tegen de organisatoren van de zaterdagavond gehou den illegale houseparty waar zo'n duizend jongeren op af kwamen. Volgens een woord voerder is het meer een zaak van de gemeente dan van de politie. Door het ontbreken, van een discotheek in Schiedam, zoeken de jongeren hun vertier op een 'illegale ma- nieri. Volgens de woordvoerder zijn er toen het feest eenmaal aan de gang was duidelijke af spraken met de organisatoren gemaakt. Een strafrechtelijk onderzoek is volgens haar daarom niet op zijn plaats. In één'van de loodsen op het voormalige terrein van Wilton- Fijenoord aan de Vlaardinger- dijk in Schiedam vond de hou separty plaats. In hét afbraak pand was nauwelijks verlich ting, geen stromend water en welgeteld één chemisch toilet Muziek, bier en veel bezoekers waren er wel. De politie die over 'zachte., informatie!: be schikte dat er ergens in de ge meente een feest zou plaats vinden, gedoogae.de party- I „Toen ons duidelijk was dat het feest in de loods aan de gang was, waren er al te'veel bezoekers binnen om tot ont ruiming over te gaan?! vertelt de woordvoerder. „Het feest verbieden zou op massaleTe genstand stuiten en een ge-:, vaarlijkere situatie opleveren dan de boel door goede afspra ken te maken te gedogen." Verantwoordelijk wethouder A. G. Wiegman was ook niet óp; de hoogte van het plaatsyinC den van de party: Hij werd 's - nachts om één uur uit bed ge bekt doei-een opriwéiéfide^,lE: begrijp adat; de; jongeren ;een plek wilienjomj teidarisen en ;die^Je|jheibep ir&S$iefiam. "Erjouéan^ookeea discotheek fat een oude I goede zaak. Dat levert té ge vaarlijk situaties op. De initia tiefnemers hebbén het feest gehouden zonder dat ze daar een vergunning voor hadden. Dat is verboden en ze moeten daarvoor worden gestraft," al dus de wethouder. Vlaardingen Directeur F. V. Jon ker van het Vlaardingse verpleeg huis het. Zonnehuis gaat niet ak koord met het voorstel vari wet houder T. W; van der Steen (ver keer en vervoer) voor een bushal te aan de Lepelaarsingel, als.alter natief voor hét vèrdwijnen van de halte aan de DillenburgsingeL De directeur heeft zijn definitieve standpunt schriftelijk bekend ge-, maakt aan de Vlaardingse wet houder. Personeel en bewoners van het Zonnehuis en hun familieleden overhandigden op 14 mei ruim vierduizend handtekeningen aan Van der Steen. Zij protesteerden tegen het verdwijnen van de bus halte aan de Dillenburgsingel met ingang van de winterdienstrege- ling 1997/1998, die in augustus in gaat. De wethouder zegde tijdens een kort bezoek aan het verpleeg huis toe dat hij door de RET de mogelijkheid zou laten onderzoe ken van een alternatieve halte aan de Lepelaaisingd. Als dit in de praktijk niet haalbaar is, zo be loofde hij destijds, zou hij met het vervoerbedrijf gaan praten over het behoud van de huidige halte. Jonker kan zich niet verenigen met een halte aan de Lepelaarsin gel. Deze zou aan de achterzijde komen van het Zonnehuis, dat dan via de tuin is te bereiken.. „Daar is nu een ingang," licht Jonker toe, „maar die verdwijnt bij de komende renovatie van het verpleeghuis. Bovendien hebben we een receptie, compleet metca merabewaking, zodat we de be zoekers kunnen zien binnenko men. Dat is wei zo prettig in ver band met de veiligheid van onze bewoners." Jonker hoopt dat de wethouder zich aan zyn belofte houdt. „Ik. ben benieuwd of hij ach inder daad sterk gaat maken voor het handhaven van de bushalte." j Marrewijklaan 41 Spijkenisse lel 0181-420671

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1