13 Nog geen compromis over A 4 Het oude Viaardingen staat op koeienstrontr Rotterdams Dagblad Voorlopig nog geen verlenging ten zuiden Beneluxtunnel Digitale Stad uitgebreid in de regio Gewonde gans redt zichzelf Kwaliteit oppervlakte water glastuinbouw niet goed, wel iets beter Klankbordgroep wil 'proeftuin' Fietsers grootste ergenis in winkelcentrum m. 1HEEEE AM IN ADA Waterweg Woensdag 4 juni 1997 Door Ben van Haren 's-Gravenhage De leden van de Tweede Kamer die gisteren debatteerden over de A 4 hebben zich overvallen gevoeld door de alternatieven, die zijn aangedragen voor de maaiveld-A4 van het kabinet. „De provincie had wel enige stroomlijning mogen aanbrengen," klonk het verwijtend. Het gaf volgens de Kamer overigens wel aan, dat het kabinetsbesluit geen draag vlak heeft in de regio. Alles hangt op de financiering. Het kabinet gaat uit van bijna 400 ruimschoots het tot nogtoeduurs- miljoen gulden,inclusief compen- te stuk, de A 73 m Limburg. Die saties voor ecologische en land- komt goedkoper uit met 25 mii- schapsaantasting en geluidwe- rende voorzieningen. Minister Jorritsma is uitermate positief over de alternatieven, die onder meer via de provincie, de PvdA Zuid-Holland en de zes wo ningstichtingen van het samen werkingsverband Maassluis/ Vlaardingen/Schiedam bij het ka binet en de Tweede Kamer te recht zijn gekomen. „Prachtige plannen, maar ik heb er het geld niet voor." Zij maakte echter duidelijk, dat zij verantwoordelijk is voor de problemen op het gebied van ver keer en vervoer in de ploeg van premier W. Kok. Het in 1991 vast gestelde Structuurschema Ver keer en Vervoer, waarin de aanleg van het stuk A4 tussen Delft en het Kethelplein is opgenomen, noemt ze haar 'bijbel'. „Over zeven kilometer weg wind ik me niet op, maar hier gaat het wel om het probleem van de be reikbaarheid van Rotterdam. Een jaartje later aanleggen zal, denk ik, overigens geen problemen ge ven." Niet verder Zij verraste het CDA met haar op merking, dat voorlopig niet wordt gedacht aan een verlenging van de A 4 ten zuiden van de Benelux tunnel. „De veronderstelling, dat het stuk tussen Hoogvliet en Klaaswaal al snel gerealiseerd zal worden, ts met juist Tot 2010 is die verbinding nog niet nodig en kan het verkeer via AI5/A16, De verdubbeling van die laatste weg krijgt daarom van het kabinet eer ste prioriteit" Van Leers (CDA) riep bij die op merking vertwijfeld uit „Het gaat om de verbinding tussen Amster dam en Antwerpenstaat in uw ei gen nota. Als u hem nu maar voor de helft aanlegt, vraag ik me af wat we nu aan het doen zijn." De twee uur, die Kamerspecialis ten en minister uitgetrokken had den, waren niet voldoende om een compromis te bereiken. Het gaat volgens Jorritsma om het aller duurste stukje weg van Neder land. „Een bedrag van 55 miljoen gulden per kilometer overstijgt joen per kilometer." Zij verduidelijkte, dat ze niet op de persoonlijke toer is. „Ik zou best meer geld willen hebben om die weg beter m te passen. Het ka binet in z'n geheel is ervan over tuigd dat dit stuk A 4 noodzake lijk is. Het ontbreken van een be stuurlijk draagvlak was al bekend by het vaststellen van het struc tuurschema, Het kabinet besteedt veel om te voldoen aan alle wette lijke plichten en afspraken. De ge luidswal, die in het open land schap van Midden-Delfland nau welijks is te zien, kost 41 miljoen, voor ecologische passages is 6 mil joen berekend, aan geplande com pensaties 5 miljoen en aan ge luidsschermen in het stedelijk ge bied 98 miljoen gulden." Het gaat om 15 miljoen voor de geluidsaf- sehermmg bij de aansluiting op de A20, by het Kethelplein, en 83 miljoen voor voorzieningen rond de grens tussen Viaardingen en Schiedam. Niet optimistisch De Schjedamse wethouder L.A. Hafkamp, die mede-indiener was van het zogenaamde 'plan Brou wer'. was gisteren met optimis tisch na afloop van de eerste ter mijn in het overleg tussen minis ter en kamer „Ik heb steeds ge zegd, dat we ons hadden moeten houden bij ons eerste compromis voorstel. De volgende plannen hebben alleen maar verwarring gezaaid en dienen de zaak met De minister heeft ons duidelijk gemaakt, dat ze by zo n breed ge dragen compromis verwachtte het extra benodigde geld wel op tafel te krygen." Vlaardingen/Schiedam De Digi tale Stad Viaardingen en Schiedam gaat uitbreiden. Vanaf 1 juni is de Digitale Regio Rijn mond van start gegaan en door dit project kunnen de gebruikers van de Digitale Stad Viaardingen en Schiedam meer bereiken dan al leen hun eigen stad. De Digitale Regio gaat fungeren als zoge noemde 'paraplu'. De gebruikers worden bediend met de vier dig'tale steden, Rot terdam en Maassluis en natuur lijk Viaardingen en Schiedam. In het Waterweggebied bestond al enige tijd een hechtere samen werking tussen Viaardingen/ Schiedam en Maassluis. Binnen de regiostructuur gaat die samen werking nog verder. Er worden Schiedam Brandweer, po litie, wandelaars en leden van de dierenambulan ce zijn gister middag alle maal druk in de weer geweest een onfortuinlij ke gans van een wisse dood te redden. Het dier was in een vij ver in het Sehiedamse Beatrixpark met zyn kop en vleugels in een kluwen visga- ren verstrikt ge raakt. Uit alle macht probeer de de vogel uit zijn benarde po sitie te raken maar hoe hy ook vocht, niets lukte. Wandelaars die in het groene park van de zon liepen te geme ten merkten de in visgaren en een doodstrijd verwikkeld graakte gans op. Het dier spartel de flink om zijn kop bovenwater te houden. De geschrokken Schiedammers alarmeerden di rect de politie. De toegesnelde agenten konden echter weinig doen. Het beest ging zo tekeer dat er naar toe zwemmen onverantwoord was. De agenten riepen op hun beurt de hulp van de brandweer in. Ook die was machteloos. De vijverwas te ondiep om een reddingsboot te water te laten. De inmiddels toegesnelde dierenambulance kon ook niets uitrich- drie groepen onderscheiden: bur gers, bedrijven en overheden. De digitale regio bereidt daarnaast extra uitbreidingen voor. Met Spykenisse, Dordrecht en Hen- dnk-Ido-Ambacht worden daar over al gesprekken gevoerd. Burgers kunnen via de Digitale Regio gebruik maken van gratis faciliteiten zoals het inbellen in het systeem, mailen met een per soonlijk mail-adres, een home-pa- ge bouwen en websurfen binnen het NLnet. De verschillende digi tale steden bieden uiteenlopende lokale informatie over ondermeer wonen en werken, uitgaan, recre atie, cultuur, industrie, vervoer, sport en onderwijs. Verder zijn er algemene service-items zoals re gionaal nieuws, een uitgebreid dagelijks weerbericht, de webga me met fraaie prijzen, het online stemsysteem tele-voting en het forum voor discussie. Op korte termijn worden ook een speciale jongeren-site en een ruilbeurs in gebruik genomen. Daarnaast is er ook een aparte plek in de Digitale Stad voor verenigingen. Op dit moment zijn er op het Vlaardings/ Sehiedamse deel ai 22 verenigin gen actief. Met de Digitale Regio hoopt men dat aantal verder uit te breiden. Inwonertal Het fenomeen Digitale Stad krijgt steeds meer voet aan de grond. In het afgelopen jaar hebben meer dan 1100 inwoners van Viaardin gen en Schiedam zich als bewoner aangemeld. Ook met homepages, de pagina's die gebruikers zelf op Internet zetten, scoort de Digitale Stad goed. Ruim zeventien procent van de bewoners onderhoudt een eigen 'site'. Dit is ruim boven het lande lijk gemiddelde. Het is de ver wachting dat melde ingebruikna me van de Digitale Stad Rotter dam dat aantal explosief zal stij gen. Ook de ondernemers kunnen ge bruik maken van de Digitale Snelweg. De regionale tak wil dat gebruik ook verder bevorderen. Om orde te scheppen in het vaak nog onoverzichtelijke internet krijgen bedrijven een aparte plaats binnen de Digitale Regio. Opname in het bedrijvenregister is dan ook gratis. Een echte stad kan niet zonder de overheid. De Digitale Regio Rijn mond heeft zichzelf als taak ge steld ook de overheden op inter net goed vindbaar te laten zijn. Een apart deel van de regio-site is dan ook ingericht voor dit doel. Naast lokale overheden zijn ook regionale, provinciale, landelijke en Europese overheden te vinden op de Digitale Snelweg. 1 De Digitale Regio Rijnmond is'jjjer reikbaar via: http^/www.drryi- mond.nl. ten, Eén van de medewerkers van de ambulance probeerde nog met een net het dier te vangen. Tevergeefs. Even leek het erop dat de gans het loodje zou leggen maar wonder boven wonder wist het dier zich uit zyn benarde positie te bevrijden. Sierlijk vloog de gans, alsof er niets was ge beurd weg en liet zwetende leden van hulpdiensten verwonderd achter. Een lid van de Sehiedamse dierenambulance probeertte- vergeefs een In visgaren ver strikt geraakte gans te van gen. Foto Roel Dijkstra Schiedam Hoewel de kwaliteit van het oppervlaktewater in de glastuinbouwgebieden in Delf land nog steeds niet goed is, is er een lichte verbetering te zien. Dat concludeert het Hoogheemraad schap van Delfland naar aanlei ding vandgfchMfffearrapportage over de watSTkwahteit over de tweede helft faipSSÖ, De rapportage is de laatste uit een reeks van rapporten over de wa terkwaliteit van het oppervlakte water m Delfland en laat volgens het hoogheemraadschap positie ve ontwikkelingen zien voor de concentraties aan fosfaat, stikstof en bestrijdingsmiddelen. Na sta bilisatie van het fosfaatgehalte eind 1995 en medio 1996 is er nu sprake van een afname. Ook voor stikstof geldt dat de stijgende lijn in het laatste halfjaar van 1996 is omgebogen in een lichte daling. Voor wat betreft de bestrijdings middelen is het gehalte aan di» chioorvos -het bestrijdingsmid del dat de meeste problemen ver oorzaakt- in de tweede helft van. 1996 verder gedaald. Ten opzichte van begin ja/qn. negentig is de concentótiè;g&#eeid. Voor de andere fortorbéstnjdingsrrüdde- len blijken ^ppnfentratieft nage noeg gelyfrofdsfen ze licht,-* Te&sffimlèii étótfl^iftighétdrvan het ^terérwr^atenHooim^eT- uit dat net overievmgspercentage van de?#, diertjes in de glastuin bouwgebied^ njsüien procent is toegenomen: Het hoogheemraadschap wyst er op dat, ondanks deze verbeterin gen, de kwaliteit van het opper vlaktewater in de glastuinbouw gebieden nog niet aan de eisen voldoet. De concentraties fosfaat en stikstof zij'n meer dan tien keer zo hoog als de norm en het gehalte aan diehloorvos zelfs meer dan vierhonderd keer. Het percentage watervlooien (der tig procent) dat overleeft in het water in de glastuinbouwgebie-, den is nog te laag. Maassluis De klankbordgroep lokale vernieuwing in Maassluis wil eer. soort proeftuin binnen de gemeentelijke organisatie aanwij zen, waar de kwaliteit van de ei gen producten kan worden geme ten, het zogenoemd kwaliteits zorgsysteem. De klankbordgroep heeft dat gisteravond, tijdens de eerste openbare vergadering in het stadhuis, besloten. Met het kwaliteitszorgsysteem kan een organisatie in beeld bren gen welke eisen zij stelt aan de kwaliteit van de eigen producten. Zo kan de organisatie beoordelen of het product voldoet en wat de klanten ervan vinden. Het sys- Schiedam Fietsers en brom fietsers zorgen voor de meeste overlast in het winkelcentrum Hof van Spaland in Schiedam. Onmiddellijk gevolgd door rondhangende jeugd, de uitstal lingen van de winkeliers en het zwerfvuil. Dat blijkt uit een en quête, die D66 onlangs hield on der het winkelend publiek. Al meermalen heeft D66 het winkelend publiek op het ver nieuwde winkelcentrum in Schiedam-Noord om zijn me ning gevraagd over het Hof van Spaland. Uit een vorige enquête bleek dat het winkelend publiek het vernieuwde winkelcentrum goed waardeert. In de enquête die D66 onlangs heeft gehouden hebben de democraten ge vraagd hoe het nu zit met de er gernissen over het winkelcen trum. Vooral 's avonds na slui tingstijd verrit het centrum door het publiek als zeer onvriende lijk en zelfs bedreigend ervaren. Van de ruim 250 ondervraagden gaf 38 procent aan ook persoon lijk die overlast te ervaren. Als oplossing vinden de onder vraagden dat de politie of een bewakingsdienst meer toezicht moet houden. In de avonduren zou het winkelcentrum kunnen warden afgesloten. Ook de ondernemers zouden zelf veel meer kunnen doen om de ergernissen te reduceren, vinden de ondervraagden. Het vegen en schrobben van het ei gen straatje kan al een heldere bijdrage leveren aan een scho ner uiterlijk van het winkelcen trum. Ook vinden de geënquê teerden dat er minder reclame borden en uitstallingen buiten de winkel moeten worden neer gezet zodat het winkelend pu bliek meer ruimte heeft Ook moet er wat worden gedaan aan de gladde tegels en de roestige trappen en de tocht bij de par keergarage. teem is gekoppeld aan de ISO- standaard, „De klankbordgroep wil kijken of de gemeente Maas; sluis ook via een dergelijk sys teem kan werken," licht secreta ris Y, S. Kramer van de klank bordgroep toe. „We beseffen dat het systeem niet zaligmakend is, omdat je immers ook zelf de nor men vaststelt. Desondanks bren gen we het advies uit aan het ge meentebestuur om te kijken of het mogelijk is een soort proef tuin aan te wijzen binnen de orga nisatie voor het kwaliteitszorgsys teem." De klankbordgroep toonde zich verder tevreden over de wijze waarop de gemeente omgaat met publicaties in het kader van de Wet Ruimtelijke Ordening. Kra mer: „De klankbordgroep heeft het afgelopen jaar beoordeeld of de publicaties van de gemeente op de eigen pagina's in huis-aan- huisbladen wel goed genoeg over komen, in het kader van de in spraakprocedures. We zyn con tent over de wijze waarop de ge meente dit aanpakt, zoals bijvoor beeld bij het Balkon. Het gemeen tebestuur doet er veel aan om de plannen en de te volgen procedu res duidelijk over te brengen bij het publiek." Tenslotte was de klankbordgroep ook tevreden over deze eigen, eer ste openbare vergadering. Er was één toehoorder op af gekomen, maar, zegt Kramer, „gezien de agendapunten hadden we niet veel publiek verwacht." Op 17 september vergadert de klank bordgroep lokale vernieuwing weer in het openbaar. Viaardingen Het oude Viaardin gen is voor een groot deel op koei- enstront gebouwd. Onderzoek van het Bureau Archeologie en Monumentenzorg op het braak liggende terrein langs de Dijk- steeg heeft aan het licht gebracht dat het gebied al in de late middel eeuwen werd bewoond. Tussen de 12de en de 16de eeuw is het ter rein met wel vier meter opge hoogd. Deze ophogingen bestaan, voor een groot deel uit mestpak- ketten, het overige gedeelte be staat uit klei. Ook op andere plekken in Viaar dingen zijn archeologen op laat middeleeuwse mestophogingen gestuit. Na de bouw van de eerste bakstenen huizen in de 16de eeuw is er nauwelijks meer grond opge bracht. De vondst die ai eerder dit jaar werd gedaan, is volgens stadsar- cheoloog Tim de Ridder niet echt opmerkelijk te noemen. „Het op hogen van grond met mestpak- ketten was in de late middeleeu wen een gebruikelijk verschijnsel in steden in West-Nederland. Om een dalende bodem tegen de stij gende zeespiegel te beschermen werd het gebied opgehoogd. Dat is in meer westelijke steden aan het licht gekomen, zoals Amster dam en Rotterdam ook." De opgebrachte mest heeft ervoor gezorgd dat veel gebruiksvoor werpen uit die tijd bewaard zijn gebleven. In de middeleeuwse op hoging zijn slachtafval, kruiken, schoenen en kammen gevonden, die voor ccn deel stammen uit de tijd dat Viaardingen stadsrechten kreeg, bijna 725 jaar geleden. En- De Dijksteeg is al te zien op de oudste viaardingen stamt uit 1560, Foto Roel Dijkstra kele benen kammen en de resten van een aantal houten kommetjes noemt De Ridder opmerkelijk. „Houten voorwerpen blijven doorgaans slecht bewaard. De mest heeft echter vooreen uitste kende conservering gezorgd." De*e en mppr am fieolngisrhe ont dekkingen zijn zaterdag 7 en zon dag 8 juni tijdens de open dagen van het Bureau Archeologie en Monumentenzorg te zien. Archeo logische medewerkers geven tus sen 10.00 en 17.00 uur rondleidin gen langs de opgravingsput en ge ven tekst en uitleg over de vond sten. Het onderzoek op het bouwter rein van 'Park Vlaerdingerhout' naast het stadskantoor, dat sinds februari van dit jaar aan de gang is, heeft al funderingen van 16de eeuwse huLzen aan het licht ge bracht Op dit moment buigen de onderzoekers zich over de houten palen en het vlechtwerk dat zij in het vier meter hoge ophogings pakket hebben aangetroffen. Ver moed wordt dat het hier om een huis uit de 13de eeuw gaat. De open dag is mede mogelijk doordat de bouw van honderd wo ningen en een parkeergarage op deze plek forse vertraging heeft opgelopen. In plaats van begin dit jaar, gaat de eerste paal niet voor de zomervakantie de grond in. Hierdoor hebben de archeologen meer tyd gekregen. - -t ■!- «J V t - Nieuwstraat 140-SpijkenJsse-telefoonOlSl -617036] LYCRA KNIEKOUSJE, met breed niet knellend boord, 5,95 pi pad/

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1