Strandexploitant snapt niets meer van beleid Wat dééd politie aaii illegale houseparty? SfrW Deelgemeente wil slagboom in de zomermaanden sluiten Geachte heer De Lange* Oproepcentrale zoekt nieuwe medewerkers Inschrijven voor Avondvierdaagse Rondleiding langs voorbeeldtuinen De Westhoek in TV-Weekjournaal Waterweg F.M.? Rotterdams Dagblad Woensdagljum 1997 -■ j.< Wat een briljant idee van u om te onderzoeken of die vermaledijde busbanen in Vlaardingen open kunnen. Mij zijn ze ook een doom in het oog. Als ik, na een welbestede werkdag, in mijn Rover naar huis zoef, wil ik net ais u bet liefst mijn vrouwtje zo snel mogelijk in de ar men vallen en daarna zo snel mogelijk aan tafel aanschuiven om te genieten van baar voortreffelijke kookkunst. Dat gelukzalige moment wordt al jaren verpest, omdat die rooie rak kers een jaartje of wat geleden besloten de veiligheid van voetgan gers boven die van de doorstroomsnelheid van Rovers te stellen. Maar gelukkig delen de sosie-jaiisten niet meer alleen de lakens uit Als coalitiepartner heeft u ze driejaar geleden goed in de tang geno men. En nu kunnen ze niet meer terug, de stakkers. Ach, je moet in de politiek wel eens geduld hebben. Toentertijd schreeuwde uw partijgenoot Bulva tevergeefs moord en brand van wege die vuige aanval op autorijdend Vlaardingen. Maar ja, Goud- mans Wil was Wet en de Partij van de Arbeid dekte hem. Sinds de verkiezingen zijn de bordjes echte verhangen en dat biedt u alle ge legenheid om die rooie stokpaardjes een vooreen naar het abattoir af te voeren. Even dreigde PvdA'er Peter Roovers roet in het eten te gooien, maar dat keffertje was snel met de staart tussen de benen terug in zijn hok, toen u dreigde met een crisis. Niets aan de hand dus. En nu kunt u lekker sinterklaas kapoentje spelen: eerst een enquête en daarna snel die busbanen open. Want zeg nou zelf bij dat tekort van 18 mil joen kunnen nog wel een paarmffjoentjes extra. Als het om de gunst van de kiezers gaat, mag geld geen rol spelen. Nu ik toch inde pen ben geklommen: wat dacht u ervan ran uw wraak op Goudriaan nog zoeter te maken? Dus weg met dat betaald parke ren: autoryden is al duur genoeg en voetgangers hoeven toch ook niet te betalen ais ze even op een bankje uitrusten? En weg met dat diagonaal oversteken van voetgangers: een auto mag toch ook niet diagonaal dat kruispunt over? DICK VAN DEB LUGT De heer De Lange is fractievoomtter van de VVD in de gemeente raad van Vlaardingen. waterweg De Oproepcentrale Nieuwe Watenveg-Noord is op zoek naar vrijwilligers. De organisatie biedt huipaan 'mantelzorgers' - mensen die de zorg hebben voor een langdurig of ernstig zieke - zodat die zelf de tijd hebben om evenop adem te komen of te ontspannen Om hun zorgtaak enkele uren per week over te dra gen, is er behoefte aan mensen die wekeiyks contact willen onderhouden met een zieke op een huisadres by hen m de buurt. De Oproepcentrale is negen jaar geleden opgezet en is een samenwerkingsverband van de stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord, het RIAGG, hel Maai schappelijk Werk en de Thuiszorg. Beroeps krachten van deze organisaties bieden de vrijwilli gers ondersteuning. Belangstellenden kunnen contact opnemen met An- nemarie van Leeuwen, telefoon 4278177 (van 9,00 tot 14 00 uur). Vlaardingen Deelnemers aan de avondvierdaagse kunnen zich deze week inschrijven by het politiebureau aan de Delftseveerweg 40. Wandelaars kunnen hier dage lijks terecht tussen 10,00 en 16.00 uur en vrijdag avond nog van 19.00 tot 21.00 uur. Het mschryfgeld bedraagt vijf gulden. De avondvierdaagse in Vlaardingen wordt van maan dag 9 tot en met donderdag 12juni gelopen. Wande laars kunnen zich inschrijven voor 10 of 5 kilometer. De start is bij het clubgebouw van voetbalvereniging HSC in park 't Nieuwlant, ingang Kethelweg. De deelnemers kunnen ook 's middags om 16.00 uur starten, De wandelaars die 's avonds lopen beginnen om 18.30 uur. Dan kunnen uiteraard ook scholen en ver enigingen van start. Gids Marcel Scheefhals leidt belangstellenden zon dag 8 juni rond op de voorbeeldtuinen bij het voor lichtingscentrum De Groene Raat aan de Harreweg De rondleiding start om 13.30 uur by de ingang van het voorlichtingscentrum. Tijdens de rondleiding neemt Scheefhals de belangstellenden mee langs vijf voorbeeldtuinen, De deelnemers krijgen praktische informatie over het aanleggen van een akkeriuin, balkontuin, geveltuin en boerentuin en hetonderho- duen van een ecologische moestuin. De groepen 7 en 8 van openbare basisschool De West hoek staan vrijdag centraal in een aflevering van het SchoolTV-Weekjoumaal. De leerlingen wonen alien in Steendijkpolder-Zuid. De redactie van het veelbe keken schooltelevisieprogramma wydt de uitzen ding van vrijdag gedeeltelijk aan het schoonmaken van de met havenslib vervuilde grond in deze woon wijk. Gedurende de afgelopen week zijn de leerlin gen door de wijk rondgeleid en voorgelicht over de sanering. Bij drie leerlingen zyn ook thuis tv-opna- men gemaakt. Deze zullen vrijdag om 11.00 uur te zien zyn m het SchoolTV-Weekjounaal, op Neder land 2. Het programma wordt zaterdag om 10.00 uur herhaald. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniélle Hermans, Desireevan der Jagt, Judith van Klaveren, Mariètte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 310OAJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Uw medewerker Rozendaal bericht ons in ons Rotterdams Dagblad dat de inwoners van Vlaardingen met ingang van volgend jaar moe ten betalen voor uitzendingen van waterweg «rat is dat nou weer? "Waterweg F.M.'. Nooit van gehoord. We moeten er voor beta len, dus moet het wel onmisbaar zyn! Waar staat dat F.M. eigenlijk voor? Voor 'FelixMentis' misschien? (-■ gelukkig door verdiensten). Moeten die verdiensten voordat hobbyisme bij ons vandaan komen? Omdat het geen subsidie waard is? Voor twee gulden koopje een heel brood! Mevrouw H. Hoogwerf, Vlaardingen Hoek van Holland De strandexploitanten in Hoek van Holland snappen niets meer van het beleid van de deelgemeente. „Ik krijg steeds vaker de indruk dat ze eigenlijk helemaal geen inte resse hebben voor het strand en dat ze er eigenlijk liever van af willen," zegt J. Heit- huis, bestuurslid van de Ver enigingvan Strandexploitan ten. „Laten ze het dan eerlijk zeggen. Wat ons betreft mag er best gedacht worden aan privatisering van het strand." Oorzaak van de imtatie onder de exploitanten is een aantal nieuwe maatregelen van de deelgemeen te. Morgen behandelt de deelge- meenteraad het voorstel om de slagboom aan de toegang tot het strand in de maanden jub en au gustus dicht te houden voor au to's van strandbezoekers. Zij kun nen dan alleen parkeren op het grote terrein op enige afstand van het strand. Beide parkeermogelijkheden kos ten vyf gulden, Maar het deel- raadsbestuur, gesteund door een meerderheid van de commissie sport, wil in het hoogseizoen het aantal auto's aan de Zeekant ver minderen. In juli en augustus mo gen daar alleen nog de auto's van de sleutelhouders komen. Dat zijn de exploitanten en een aantal leveranciers die jaarlijks 169 gul den moeten betalen per slag boomsleutel om op die manier met de auto by hun eigen bedrijf te kunnen komen. Sinds 1992 kunnen de eerste 200 automobilisten die vroeg naar het strand komen ook gebruik maken van de parkeerplaats achter de slagboom. Zy moeten daarvoor vijf gulden betalen. Deze parkeer- mogelijkheid wordt als het aan de deelgemeente hgtin de maanden juh en augustus gesloten. „Er is geen sprake van enig duidelijk beleid," vindt Ben Bakker, eige naar van restaurant 'De Blaas balg' en voorzitter van de club van strandexploitanten. „Ieder jaar is er met de slagboom wel weer wat anders. Nu wil men de boom weer gesloten houden in juü en augus tus en dat betekent dat de deelge meente zelf minder inkomsten krijgt. Ik kan me voorstellen dat op hele mooie zomerdagen en by zeer grote drukte die maatregel wordt genomen. Maar als het min der goed weer is, dan zijn er toch al weinig toeristen. Zy moeten dan dicht bij de horeca-bednjven kunnen parkeren, want anders Hoek van de slagboom naar het par keerterrein i bij het strand in de maan den juli en augustus sluiten. F*rto Roel Dijkstra rijden ze gewoon weer weg en dat kost ons dan weer geld." Bakker wil de openstelling van de slagboom koppelen aan de aanwe zigheid van de Parking Watchers Deze strandbewakers worden al leen by mooi weer opgeroepen. „Laat de slagboom dicht als zy er zyn, maar als ze er met zijn moe ten de mensen tegen betaling van vyf gulden gewoon kunnen door- ryden. Er zyn veel ouderen en mindervahdert'dre fhet wat min der goed weer graag even naar het strand rijden." Het parkeerbeleid van de deelge meente Hoek van Holland is slechts een van de grieven van de strandexploitanten. Zy zijn van mening dat ze alleen nog maar goed zyn om hoge pachten te be talen en dat ze daar nauwelijks iets voor terugzien. Allerlei facili teiten zijn inmiddels weggeno men of verminderd, waaronder vuilafvoer en schoonmaken van de doorgangen bij de exploitaties. „Maar wanneer wy vragen om aanleg van riolering, die eigenlijk in Europees verband verplicht is, dan is de deelgemeente niet thuis," constateert J. Helthuis, be stuurslid van de Vereniging van Strandexploitanten, Voorzitter Ben Bakker zit Vooral m zyn maag met de contracten. De Vereniging van Strandexploi tanten vraagt al sinds 1982 om een meerjarencontract „We nog steeds met eenjarige ten. Dat is natuurlijk geen basis ze problemen worden niet serieus maar in het nadeel van de exploi tanten. Alleen de rekeningen, die zyn altijd keurig op tijd met nog steeds een tarief waarby de uitgif tetenten twee keer zoveel per vierkante meter betalen als de restaurants. Ook zo'n onbegrype- Iyke maatregel." De gezamenlijke strandexploitan ten willen dat er emdelyk eens l overleg wordt gevoerd, m om je bedrijf üifte' bouwen. Elke investering kan na een jaar al ver loren zyn.-Maar-ook hier wordt nauwelijks gereageerd. Eerst zou1 het niet kunnen, omdat Rijkswa terstaat dwars lag. Maar dat blijkt helemaal niet waar te zyn. Nu wordt er weer geschermd met de wet die buitendijks bouwen ver biedt en daar kunnen dus ook de strandexploitaties onder vallen. Er wordt gewoon een beleid ge voerd met de botte bijl en alleen genomen," meent Heithuis. „We zyn hier met twintig onderne mers bezig om onze boterham te verdienen. We hebben perso neelslasten en hoge andere kos ten, Als de overheid steeds maar komt met maatregelen die onze omzet bedreigen, dan gaan we de verkeerde kant uit. Ook de ver huurder, de deelgemeenteraad dus. moet een deel van de verant woordelijkheid durven dragen, We hebben periodiek overleg, maar ook dan liggen de standpun ten eigenlijk al vast." Heithuis pleit voor de instelling van een werkgroep van alle be trokken diensten en bedrijven. Daar zal men elkaar moeten vin den. Daar zullen ook alle proble men besproken moeten worden. Want ook het feit dat in de periode tussen 1 mei en 15 september de slagboom alleen tegen betaling zitdeex- Mianiëfi met lekker. Op dagen dat, jiet slecht weer is, kan die slagboom volgens de on dernemers best open biijvea voor het handjevol mensen dat aan zee een kopje koffie wil drinken, maar niet bereid is om daarvoor ook nog eens vijf gulden extra parkeergeld te betalen. Maar de deelgemeenteraad be handelt donderdagavond alleen maar dat ene onderdeeltje: afslui ting van het strand voor auto's in juli en augustus, met uitzonde ring van de sleutelhouders. Door Menno Haddeman Schiedam Ruim duizend dans enden jongeren samengepakt in een oude loods op een voormalige Schiedamse scheepswerf. Het ge bouw, al jaren niet meer in ge bruik, is vervallen. Ruiten zijn ka- potgegooid, in de muren hebben onverlaten gaten, geslagen. Bak stenen liggen Los en een groot ge deelte van de uit ijzer opgetrok ken deuren zit vastgeroest. Een aggregaat zorgt voor een klem beetje elektriciteit, net genoeg voor een geluidsversterker en een paar lampjes. Buiten staat welge teld één chemisch toilet en die is bovendien alleen toegankelijk voor dames. In de loods is het warm en is er op de wind na geen verkoeling. Het kan de grote groep jongeren echter allemaal niet boeien. Zy dansen tot zeven uur 's ochtends op Trance en Mellow. Spannender kan haast met. In het diepste geheim een feest organi seren en het voor de autoriteiten tot het 'moment suprème' geheim houden. Een illegale party in een gebouw dat alleen al door de staat waarin het verkeert een myste rieuze en spannende sfeer uit ademt. Al snel blijken de organisatoren zaterdagavond een gouden slag te hebber» geslagen. Met z'n hender den stromen de danslustigen toe. Ook aangetrokken door de stieke me sfeer van feestvieren. Boven dien is er in de gehele gemeente Schiedam nergens anders een discotheek te vinden. De Schiedamse jongeren zorgen daarom zelf wel voor een plek om te dansen. Enkele weken voordat het feest plaatsvond, was in 'het circuit' al te vernemen dat er iets op stapel stond, De organisatoren van Ille gal Party Productions {I, P. P.) wa ren al zes weken bezig met de voorbereidingen. Vooral vonge week zong op scholengemeen schappen, in cafés en discotheken in buurgemeenten rond dat er in deloods van Wüton-Fijenoord een houseparty zou worden gehou den. Niets De enige plek waar deze bood schap blijkbaar met de ronde deed was het Schiedamse politie bureau. Daar wist men van mets. ■We hadden zachte informatie', meldde een woorvoerder van de politie deze week. Met die 'zachte informatie' waren agenten zater dagmiddag in de loods op het voormalige terrein van Wilton-Fy- enoord gaan kijken. In tegenstel ling tot wat een journalist die mid dag m het gebouw aantrof, zeggen agenten mets te hebben gezien. Zelfs de orgamstoren hebben ver klaard al zes weken m de loods be zig te zyn geweest met voorberei dingen. Agenten zagen echter niets bijzonders. Omdat het de Schiedamse politie -• overe«nkQiï>sftff d" "rens^p het gemeentebestuur - toch ernst is met het voorkomen van il legale houseparty's in de gemeen te, werd 'voor de zekerheid' beslo ten zaterdagavond een politieauto op het terrem te laten posten. In plaats van hun auto direct bij de De loods op het voormalige terrein van Wïlton-Fljenoord waar in het weekeindetotzeven uur 'szon- dagochtends illegaal werd gefeest. Foto Roei Dijkstra toegang tot het terrein neer te zet ten, parkeerden de agenten hele maal achteraan op de voormalige scheepswerf. Toen er rond twaalf uur plots een stoet van tientallen auto's het terrein op reed waren de agenten met in staat de bezoe kers van de houseparty tegen te houden. De diPnders stonden na melijk nog steeds op een achteraf- je. „Toen het feest in de loods een maal aan de gang was, waren er al te veel bezoekers binnen om tot ontruiming over te gaan," gaf de woordvoerder van de politie deze week als verklaring. „Het feest verbieden zou op massale tegen stand stuiten en een gevaarlykere situatie opleveren dan de boel door goede afspraken te gedo gen." Ongeschikt De politie gedoogde het feest maar nam met de moeite een agent permanent m de oude ver vallen loods te posteren. Zy ver zuimde toe te zien op het ordente lijk verloop van het feest. Een par ty in een daarvoor totaal onge schikt gebouw met nauwelijks verlichting, nauwelijks sanitaire voorzieningen, geen stromend water, nauwelijks verkoeling en bovendien vol obstakels als kapot gegooid glas en stenen, „We hebben afspraken gemaakt met de organisatoren over de vei ligheid," deelde de woordvoerder nog mee. Met alle respect voor de Schiedamse politie getuigt dit niet van een goed inschattings vermogen. Hoe kan de pohtie af spraken maken met organisato ren die m strijd met de wet hande len, geen kaas hebben gegeten van het scheppen van een veilige situatie voor een duizendtal jon geren en als enige doel hebben het feest doorgang te laten vin den. Het heeft er alle schijn van dat de Schiedamse pohtie te laks heeft gehandeld m deze situatie. Wel licht hebben de agenten iets te veel met de jongeren meegevoeld. Het is natuurlijk een vreemde si tuatie dat er voor de jeugd in Schiedam geen discotheek is waar ze kunnen dansen. Onder nemer d als sommigen zijn is het dus wachten op initiatieven als die vap zaterdagavond Dat door de organisatoren en de bezoekers met direct stil wordt gestaan bij de risico's en gevaren van het houden van een feest in een af braakpand is hén niet kwalijk te nemen. Wel had de politie in dit geval de gevaren beter in het oog moeten houden. Doordat er door de agen ten zo'n afwachtende houding werd aangenomen, is het niet on denkbaar dat er binnenkort weer een houseparty m de oude loods wordt gehouden. 'De Schiedamse politie doet toch mets'. Beter had de pohtie de housepar ty kunnen verbieden door vooraf adequaat op te treden. Dat was de enige manier geweest om herha ling te voorkomen. Bovendien hadden de agenten uit 'verbon denheid met de jeugd' de jonge ren beter geholpen door aan te kloppen by het gemeentebestuur. Met hulp van de pohtie is het vast mogelijk op korte termijn een le gaal alternatief van de grond te krygen. Woensdag 4 juni 1 SCHIEDAM VaHltT S y Dc De 4 Molens. Zomertoemod Koersbal .lö.QO^.OOu, tevensda- mesbiljart. L8.lQp-22.00u. VLAABDtNGEN j Dc* 'Sdèmfa. """Sjoelen, 14,00: 16.00CC'?wn' HOÈRV/Vf (IKSSnd 1 Jeugd wielerronde. 18.3Q-21.00u. ROTTERDAMJ DeBuurman .Jamsession, 20u. Diz zy. Arnold, 20.30u. Galerie Kralin* gen. Een Echte Kerel, 20.30u. Luxor. Harrie Jekkers, 20.15u. RO Theater. Onder het Melkwoud, 20.15u. De Doelen, gr.z. Geheid Rotterdam.» 2Q,15u. Zaal de Unlet De nieuwe directeur, 20.30u, Donderdag 5 juni SCHIEDAM Dc De 4 Molens. Proefles gymnas tiek, 13.30-14.30u.; Zomerbiljart- toemooi, 18.30-22.00u. Podium Café. Oorsmeer, 21.00u. r" VLAARDINGEN gi Grote Kerk. Lunchconcert Aad^oU- tendijk, 12.45-13,45u, -oów ROTTERDAM 20.30u. Luxor. Hame Jekke^, 20.15u. RO Theater. Onder-het Melkwoud, 20.15u. De Doelen, gr.z. R'damsPhilharmonischOrkest, 19.15u. DeTwtjfelaar. Skunk Funk, 22.30u. De Vlerk. Vers uitde Maas', 22u. Grote- of St. Laurensketk. Middagpauze-concert, 12.45u.r> Popular. HipHopriFunkNight,24ty. TexMex. Jamsessie, 19u. R'damse Schouwburg, gM. Glowing Icons, 20.15U. m ROTTERDAM Calypso 1: 'Lost Highway' (al) 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Romeo Juliet' (16) 18.45- 21.30. Calypso 3: 'Jerry Magutre' (al) 13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 1: The Fifth Element' (12) 12.45-15.30-18.15-21.15. Cine rama 2: The Fnghteners'-tlfi) 13.15-16-18.45-21.30.Clnérafria 3: 'Karakter' (12) 13.15-16-13.45- 21.30. Cinerama 4: The Devil's Own' (16) 13.15-16-18.45-2130. Cinerama 5: 'Blood Wine' (16) 18.45-21.30. Imax Theater. 'Rijig offire' (al) 14-16-20.45, 'Special Ef fects' (al) 15. The Fifth Element' (12) 18.30-21.45. Vensterl: Tnconcert ViejeTrovaSantiaguera'(al) 16.JLost Highway' (16) 19.30-22. Venster3: 'When we were Kings' (16) 20. The Van' (16) 22. 'Drifting Clouds' 21.30. Venster 4: 'Kolya' (al) 19.30. Venster 2: Tïerra' (16) 22. 'Gabbeh' (16) dag. 19.30. Lumière 1: 'Liar bar' (a!) 13.15-16-18.45- 21.30. Lumière 2: That Thing you do'(al) 13.15-16-18.45-21.30. Lu mière 3: Shadow Conspiracy' (16) 18.45-21.30. Lumière 4: Beavis& Butt-Head Do Amenca (12) 13.15- 16-18.45-21.30. Rexane: 'Love Hotel' 16) dood. voorst. Pathè:'bar bar' (al) 11.30-13.45-15.50- 17.55-20-22.05. 'One fine day' (al) 16,40-19.10-21.35. The Fifth Ele ment' (12)11.20-14.40-18-21.20. 'Dante's Peak' (12) 11.45-14.10- 16.45-19.15-21.45.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3