9 Nieuw onderzoek naar Hoogstraat Rotterdams iagblad Bouw van loopbrug over het Buizengat wordt niet versneld Enorme ravage na miljoenenbrand in 's-Gravelandsepolder Studente onderzoekt integratie vluchtelingen in Vlaardingen Alerte Schiedamse Oppositie laakt busbaan- compromis Gemeente: uiterste inspanning om ontslag bij Holy Ziekenhuis te voorkomen Roodlichtsnelheidscamera moet snelheid op kruising minderen Vijf jongens vernielen abri Bekeuring voor lozen van olie Brand in cabine van hijskraan Fietser gewond bij botsing Wat ïrw' ïg Donderdag 12 juni 1997 Vlaardingen Nagenoeg una niem heeft de gemeenteraad van Vlaardingen gisteravond een motie aangenomen om het in financiële problemen verke rende Holy Ziekenhuis te hulp te schieten. In de motie, die was ingediend door de SGP/ RPF/GPV-combinatie, worden burgemeester en wethouders gevraagd 'een uiterste inspan ning te verrichten om te trach ten het ontslag van personeels leden van het,Holy Ziekenhuis te voorkomen'. Alleen de tweemansfractie van W20GO stemde tegen. Omdat, zo legde fractievoorzitter J. Hanshuysen uit, de burge meester al heeft gezegd dat hij dat zal doen. „Die motie is een lege huls.'" Het was het maximaal haalba re. Het inlossen van de reke ning van achthonderdduizend gulden die het personeel van het Holy Ziekenhuis dinsdag avond bjj de gemeenteraad had neergelegd, kon niet op een meerderheid rekenen. Tussen de twee vergaderingen door heeft burgemeester L. W. Stam wel een afspraak ge maakt voor overleg met be stuur en directie van het zie kenhuis. Dat vindt volgende week plaats en daarin moet 'volstrekt helder worden wat er nu precies aan de hand is'. Onder druk van alle fracties in de gemeenteraad werd giste ren niet meer zo gepraat over de juridische aansprakelijk heid. De raadsleden zijn het er over eens dat de gemeente mo reel verantwoordelijk is. Zo wordt er onder meer gespro ken over het overnemen wan overtallig personeel! Médé omdat de gemeente momen teel ook in een (bezuinigings) reorganisatie zit en er hier en daar flink wat ambtenaren zijn vertrokken, zijn er tientallen vacatures. Om het tekort bij Holy van vijf miljoen gulden weg te werken verdwijnen ondermeer veertig banen. Na het overleg, komen de week met directie en be stuur van het ziekenhuis, ho pen b en w snel met voorstel len te komen. Vlaardingen Er komt een nieuw onderzoek naar de Hoog straat in Vlaardingen. Het bureau BRO. dat eerder onderzoek deed in Schiedam en Maassluis, moet adviezen geven over hoe de verpauperde winkelstraat in het centrum nieuw leven kan worden ingeblazen. Zij doen dat mede op basis van een onderzoek waaraan studenten van de Hogere Economische School in Rotterdam momenteel de laatste hand leggen. Dat heeft wethouder H. C. J. Roijers gisteren gezegd in reactie op de zorgen die veei politieke partijen hadden geuit over ont wikkelingen op de Hoogstraat. In deze discussie kwam ook de door wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) zo vurig be pleite snelle aanleg van een loop brug over het Buizengat aan de orde. Maar een meerderheid van de ge meenteraad, waaronder coalitie partners PvdA en CDA, zag er niets in om daar nu tachtigdui zend gulden voor uit te trekken. Na het tellen van de tegenstan ders gaf Van der Windt gehoor aan de wens om de bouw van de brug weer op te nemen in de plan nen voor de bebouwing rond het Buizengat. Op die manier kan de brug worden betaald uit de grond- verkoop en ook visueel beter wor den ingepast. De wethouder hoopt volgend jaar te kunnen be- gi nnen met de bouw van de eerste van de in totaal vijfhonderd wo ningen aan Kortedijk, Haven straat en Hoflaan. Eigenaren Wethouder Roijers benadrukte dat het college de Hoogstraat-win keliers niet in de steek laat. Zo is geprobeerd in overleg te treden met de eigenaren van de panden om deze op te knappen. Hoewel een totale inventarisatie nog niet gereed is, zei Roijers gisteren wel dat een aantal eigenaren weigert mee te werken. „En daar kunnen wij als gemeente niets aan doen." Het idee van J. Fial (Burger Be langen) om de Hoogstraat net als het Liesveld te overkappen, sluit Roijers 'voor de toekomst niet uit'. „Maar dat moet dan net als bij het Liesveld een particulier initiatief zijn." Wel pakt de gemeente het op knappen van de parkeergarage (voorheen Afrol) aan en wordt de Hoogstraat versneld opnieuw be straat. Verder hoopt wethouder Van der Windt nog dit jaar de eer ste paal te slaan voor de nieuw bouw op de hoek van de Hoog straat/Korte Hoogstraat. De ver vallen lampenwinkel is inmiddels leeg en wacht op de slopershamer. „Wij verwachten dat van die nieu we entree ook een belangrijke im puls uitgaat," aldus Van der Windt. Schiedam De ravage in de Schiedamse 's-Gravelandsepol- der lijkt overdag bij daglicht nog groter dan 's ochtends vroeg toen brandweercommandant A. van Leeuwen het sein brandmeester gaf. Nog steeds branden en roken balen tweedehands kleding in de volledig verwoeste loods van het bedrijf Pisatex. Door het smeulen de katoen onafgebroken met wa ter te bespuiten wordt geprobeerd de hardnekkige vlammen te do ven. Een sloopbedrijf is inmiddels be gonnen met het ontmantelen van de grote delen verwrongen staal. Diep in de verwoeste loods be vindt zich volgens de brandweer lui nog een flinke warmtebron. Het is echter onmogelijk de loods zo ver in te gaan. Het uit stalen platen opgetrokken gebouw is in gestort. Het gevaar dat nog meer platen zullen vallen is groot. Het sloopbedrijf maakt eerst de loods toegankelijk door met een graaf machine het verwrongen staal aan de kant te schuiven. Daarna kan de brandweer de brandhaard dichter naderen. Halve kracht De naast het verwoeste pand gele gen bedrijven draaien op halve kracht, 's Ochtends zijn de eige naren bezig geweest met het op nemen van de schade. De dran kengroothandel lijkt redelijk on geschonden uit de strijd te zijn ge komen. De fabrieksbakkerij aan de andere kant van het verbrand de bedrijf heeft meer te lijden ge had. Even leek het er tijdens de brand op dat het vuur over zou slaan naar die loods. Om dat te voorkomen heeft de brandweer dat pand onafgebroken bespoten met water. De bakkersingrediën ten die in die loods lagen opgesla- Meteen graafmachi ne wordt ge probeerd de grote stuk ken verwron gen staal van de afgebran de loods opzij te schuiven. Foto Roel Dijkstra gen zijn doorweekt en kunnen niet meer worden gebruikt. Verschillende verzekeringsex perts lopen in maatpakken en blocnotes door het rampgebied. Ook werklui van andere bedrijven rondom de getroffen loods komen een kijkje nemen. De politie, die aanwezig is om het verkeer om te leiden, houdt hen niet tegen. Er is geen gevaar meer en bovendien haalt iedere bezoeker het wel uit zijn hoofd te dicht bij het stinken de en rokende gebouw te komen. Het handjevol toeschouwers ziet vervolgens hoe de brandweer in de middag de loods kan binnen gaan. De balen samengeperste kleding worden uit elkaar getrokken zo dat de smeulende resten kunnen worden gedoofd. De technische recherche van de politie is gistermiddag ook begon nen met een onderzoek naar de oorzaak van de brand die voor zes a 2even miljoen gulden schade aanrichtte. De brandhaard be vindt zich waarschijnlijk buiten het pand in een oplegger met ou de schoenen. Een beveiligingsbe ambte die de brand opmerkte zag eerst de aanhanger branden en vervolgens het vuur overslaan naar het bedrijf. Eén van de eige naren vertelde in de nacht van de brand al direct dat het om brand stichting ging. Volgens hem kon het vuur niet zomaar zijn ont staan. De politie heeft ook een sterk vermoeden dat het gaat om brandstichting maar zij kan dat pas met zekerheid zeggen als de resultaten van het onderzoek be kend zijn. Met vereen de kracht wordt het In genieuze kastje geïn stalleerd. Niet alleen snelheids overtreders, maar ook au tomobilisten die het rode verkeerslicht negeren krij gen een bon. Foto Ro«l Dijkstra Vlaardingen Het had wat voeten in de aarde gistermorgen om het ingenieuze kastje te installeren, maar toen het er eenmaal stond kon het echte werk beginnen. Met de eerste roodlichtsnelheidsca mera die gistermorgen op de kruising Marathonweg/FIoris de Vijfdelaan/BiUitonlaan in Vlaar dingen in gebruik werd genomen, kunnen automobilisten op het zelfde moment twee bonnen krij gen. Eén voor te hard riiden en één voor het negeren van het rode verkeerslicht. Ongevallen Het Vlaardingse kruispunt is ge kozen, omdat op dit punt het hoogste aantal ongevallen is ge constateerd, waarbij het negeren van het rode verkeerslicht de hoofdoorzaak is. Ongeveer dertig procent van het totaal aantal ver keersongevallen wordt veroor zaakt door te snel rijden. Daarbij komt dat hoe hoger de snelheid ligt, des te ernstiger de afloop van het ongeval kan zijn. Snelheidsgedrag blijkt in de meeste gevallen gewoontegedrag te zijn, is de mening van de poli tie. Dooreen regelmatige controle hoopt de politie dit te doorbreken. Bij controles wordt steeds meer gebruik gemaakt van elektroni sche apparatuur. Op de kruising Marathonweg/Fio ris de Viifdelaan/Billitoniaan zijn detectielussen aangebracht. Deze lussen zijn gekoppeld aan de ver keerslichten. Wie het rode licht negeert, wordt geflitst. Via de lus sen is het ook mogelijk orn van ie der voertuig de snelheid te meten, ook als het licht op groen staat. Ais de snelheid te hoog is flitst de camera. Bij overtreding van zowel het rode verkeerslicht als de snel heid krijgt de automobilist dan ook twee acceptgiro's thuisge stuurd. Vlaardingen De Rotterdamse rechtenstudente Patricia Wijnen is bezig met een onderzoek naar de integratie van vluchtelingen in Vlaardingen. Door middel van zo'n tachtig interviews wil de der dejaars studente erachter komen in hoeverre vluchtelingen zijn ge ïntegreerd in de Vlaardingse sa menleving, welke rol Vluchtelin genwerk hierin speelt, welke te genslagen zij te verwerken krij gen, maar ook welke zaken juist positief uitpakken. „Het gaat er vooral om wat cliën ten en oud-cliënten van Vluchte lingenwerk Vlaardingen zelf on der integratie verstaan en of zij zich geïntegreerd voelen. En zo niet, waar het mis ging," vertelt Wijnen. „Daarnaast wordt hen ge vraagd naar het contact met in stellingen, de buren en naar werk en scholing. Het onderzoek laat zien hoe het overheidsbeleid uit pakt in het leven van mensen." Hoe het iemand hier vergaat, hangt volgens de rechtenstudente nauw samen met de manier van leven in het land van herkomst. „Voor iemand die thuis dokter was en in een mooi huis woonde, is het extra moeilijk om hier weer onderaan in een driekamerflatje te beginnen." Uit de eerste vijftien interviews die inmiddels zijn gehouden blijkt dat veel vluchtelingen pro blemen ondervinden bij de socia le dfenst en andere instellingen „Ze weten niet waar ze met hun specifieke vragen naartoe moe ten," is de ervaring van Wijnen. „Van die kleine dingen die voor ons heel normaal zijn. Hoe gaat het hier, wat zijn onze rechten en plichten zijn vragen waar ze mee rond lopen. Doordat ze telkens met hun hoofd tegen de muur lo pen vragen ze uit angst vaak hele maal niets meer." Hoop Een ander obstakel waar de on dervraagden tegenaan lopen zijn de lange wachtlijsten voor de Ne derlandse taalles. „Op één vluch teling na die drie maanden op de wachtlijst had gestaan, was de wachttijd meer dan een jaar," zegt Wijnen, die zelf Nederlandse les aan allochtone vrouwen geeft. Door dat lange wachten zien de meesten het niet meer zitten en geven de hoop op. Bovendien wil len ze meer dan taal alleen, zoals Schiedam Een 21-jarige Schiedammer en een 16-jarige jongen uit Arnhem zijn gisteren op het Heijermansplein in Schiedam aangehouden door een 20-jarige Schiedamse. De vrouw zag hoe de twee mannen benzine uit een geparkeerde au to stalen. De alerte Schiedamse was een aantal dagen eerder zelf het slachtoffer geworden van diefstal van brandstof uit haar auto. Zij droeg de mannen over aan de politie. les in de dagelijkse dingen," De 23-jarige studente neemt de interviews af met behulp van vrij willigers. Zowel de vluchtelingen als de interviewers reageren en thousiast, vertelt ze. „De vrijwilli gers hebben na een interview vaak een heel andere kijk op vluchtelingen. Het beeld dat ze hebben is gevormd door de media en vanuit het overheidsbeleid. Nu hebben ze echt contact met de mensen waar het om gaat." Tegengewerkt Ook zelf stond Wijnen te kijken van wat de vluchtelingen vertel den. „Ze hebben zulke hoge ver wachtingen als ze hier komen en 2e doen zo hun best. De muur waar ze tegenop knallen en hoe ze worden tegengewerkt, dat had ik niet verwacht. De problemen die ze ondervinden bij het opbouwen van een sociaal leven, hoe moei lijk ze aan werk kunnen komen, ook al hebben ze de diploma's, en hoe mensen tegen hen aankijken. De medewerking die ze krijgen is bijna nul, ook door de sociale dienst." Met het onderzoek wil Vluchtelin genwerk Vlaardingen het belang van de organisatie aantonen. De gemeente moet bezuinigen en doet dit onder meer op Vluchtelin genwerk. De huidige huisvesting aan de Oosterstraat vervalt aan het eind van het jaar. De kans be staat dat er in een nieuw onderko men geen plek meer is voor een ontmoetingsruimte. Dat Vluchte lingenwerk juist door deze ruimte voor veel vluchtelingen laagdrempelig is, moet het onder zoek van Wijnen, waar zij tevens op afstudeert, aantonen. Vlaardingen De oppositie in de Vlaardingse gemeenteraad heeft gisteravond felle kritiek geuit op het compromis dat de coalitiepartijen hebben bereikt over de busbaan Anthony Knottenbeltsingel. Op voor dracht van b en w hebben de al ruim een week kijvende partij en PvdA/CDA en WD/D66 aan de andere kant besloten een nieuw onderzoek te laten hou den. Daarin moeten meerdere varianten om de busbaan open te stellen voor al het verkeer worden onderzocht. De oppositiepartijen zien het nut van zo'n 'second opinion' niet „Er is helemaal geen geld voor," herhaalde J. Fousert van de SP een oud, maar nog steeds geldig kritiekpunt. Groenlinks vindt zo'n tweede onderzoek geldverspilling: „Het eerste onderzoek heeft 75.000 gulden gekost en dat tweede zal niet veel goedkoper zijn. Weggegooid geld om de coalitie door de zomer heen te helpen," zegt fractievoorzitter B. E. van der Velde. Van de oppositiepartijen steunde alleen de SGP/RPF/ GPV-combinatie het voorsteL Volgens fractievoorzitter M. W. Lensvelt kwam de brief van b en w overeen met het compro mis dat hij zelf in een motie had opgeschreven: geen twee zijdige openstelling, maar een richtingverkeer (vanaf Plein 1940) en verboden voor vracht wagens. De voorbereiding van de en quêtes over het opheffen van de busbanen Schiedamseweg en Dillenburgsingel liggen op schema. In september kunnen' omwonenden hierover hun mening geven. Een poging van Groenlinks om.in de-tot gis termiddag heersende euforie over de problemen' binnen de coalitie ook deze enquêtes in de discussie te betrekken, mis lukte. Zie ook pagina 11: Enquête busbaan Knottenbeltsingel komt er wel/niet Vlaardingen Vier Vlaardingers van 14,15 en 17 jaar oud zijn gis teravond aangehouden nadat ze een abri hadden vernield op de Van Hogendorplaan. De vier kon» dne na tips van getuigen worden opgepakt in een bus op het Lies veldviaduct. Een vijfde verdachte had de bus toen al verlaten. De vier mochten na verhoor weer naar huis. Vlaardingen Voor het lozen van olie op het oppervlaktewater van de Vulcaanhaven heeft een 32-ja- rige man uit Brouwershaven gis termorgen een proces-verbaal ge kregen. De man liet de olie weg lekken tijdens door zijn bedrijf uitgevoerde straalwerkzaamhe- den op de Schiedamsecüjk. Vlaardingen In de cabine van een hijskraan is vannacht brand uitgebroken. De hijskraan stond aan de Schiedamsedijk. De brandweer heeft samen met de havendienst de brand geblust. Waarschijnlijk is de brand veroor zaakt door kortsluiting. Vlaardingen Een 24-jarige fiet ser uit Vlaardingen is gisteravond gewond geraakt, toen hij in de Adriaan Pauwstraat in botsing kwam met een personenauto. De fietser reed plotseling de rijbaan op en de 34-jarige automobiliste kon hem niet meer ontwijken. De Vlaardinger kwam op de motor kap terecht en werd met onbe kend letsel naar het Holy Zieken huis vervoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1