Volop steun voor 'aanwijzing' Hoogvliet Stevige lekkage op nieuw station Wilhelminaplein Hoogvliet rouwt om vermoorde Zwannie Verzorgingshuizen vragen meer geld: Paars maakt het te grijs Boete voor kreeften-actie die volgens rechter betoging is Slechts Op Bezoek steunt relaties van gedetineerden Raadscommissie staat unaniem achter komst van gevangenis naar Gadering li Gemeente tast dieper in buidei voor Sparta Meer inwoners Feijenoord Sportnamen voor straten in Veranda lagblad Donderdag 12 juni 1997 Door Donald Bax Rotterdam De gevolgen van ar restaties en veroordelingen gra ven aanzienlijk dieper dan de angstaanjagend holle klap waar mee de deur van een cel wordt dicht gesmeten. Ook voor de ach terblijvers. De stichting Slechts Op Bezoek (SOB) - een sinds vo rig jaar noT. ember opererend steu- punt voor relaties van gedetineer den - wil proberen de pijn van die achterblijvers verzachten. Naast een vloedgolf aan traumati sche ervaringen worden partners en andere direct getroffen fami lieleden geconfronteerd met tal van problemen van praktische aard. Zo leidt het wegvallen van een vast inkomen in veel gevallen tot een flinke schuldenlast en kan op den duur een vicieuze cirkel ontstaan waaruit ontsnappen on mogelijk is. Voorlopig staan de SOB-mede- werksters* Sonja'-Dikken^Tazme- tje-van den Wekken en Judith Valk er nog alleen. voon,Hun, acti - viteiten worden gesubsidieerd door het Stedelijk Bureau Ander Werk (SBAW), dat vanaf het begin doordrongen-was van de leemte waarin SOB zou kunnen voorzien. Inmiddels zyn verzoeken om fi nanciële ondersteuning inge diend by de sociale dienst van de gemeente Rotterdam en bij de re classering. Waar SOB nu nog steunt op Vrij willigers, moet op termijn -liefst zo snel mogelijk - een organisa tie gestalte krijgen die door 'fullti mers' wordt gerund. Dikkers haast zich te zeggen dat de hulp van vrijwilligers onontbeerlijk zal blijven. Voor die groep denkt SOB een goed trainingsprogramma te kunnen opzetten. Ondanks alle aanloop-sores - vooral op het financiële vlak- Rotterdam Burgemeester en' wethouders zijn bereid 15 mil-* joen gulden te steken in de; aanpassing van het Spaita-sta- dion en de directe omgeving. Dat is drie miljoen galden meer dan bij de presentatie van het college-besluit om Sparta in de wijk Spangen te laten blijven door sportwet houder J. T. C. M. den Ouden- dammer was genoemd. - Dit blijkt uit het uitgewerkte raadsvoorstel, dat volgende week tijdens een speciale ver gadering van de commissies ruimtelijke ordening en onder wijs en recreatie wordt bespro ken. Aanvankelijk wilde het college zes miljoen investeren m aanpassingen van de infra structuur rond de nieuwe in gang aan de Hcavathweg (inclusief de aanleg van een parkeerterrein richting spoor) en eenzelfde bedrag in de ver bouwing van het stadion. Vol gens het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam zyn de totale kos ten te begroten op 26 miljoen gulden. De bijdrage van de ge meente zou derhalve tegen de zestig procent lopen. Overigens blijft het bestuur van Sparta een sterke voor keur houden voor verhuizing naar Bans Alexander. De voet balvereniging zou op de huidi ge plek onvoldoende toe- kqmstperspéctiefhebben. De Rotterdamse gemeente- raadneemfop 3juli een defini tief besluit hebben zich al zes 'klanten' aan gemeld bij SOB. „Die mensen," weet Dikkers, die ai vergelijkbare ervaring opdeed in het project Keetje Tippel, „voelen zich net zo hard gestraft als degene die in de gevangenis zit. In de meeste ge vallen weten vrouwen van ver dachten niet eens wat hun man of vriend heeft misdaan. Partners, ouders en kinderen worden zo maar aan hun lot overgelaten. Zij konden nergens met hun proble men terecht. Of wisten, niet waar ze naar toe moesten gaan. Wij kunnen die slachtoffers doorver wijzen naar de juiste maatschap pelijke instanties. En we kunnen informatie geven over sociale ze kerheden, plaatselijke voorzie ningen en bezoekregelingen." Dikkers meent dat met recht sprake is van slachtoffers. Zodra de 'hoofdpersoon' is afgevoerd, blijven de anderen achter. Hulpe loos en vaak onwetend van het geen hun partner en/of vader heeft gedaan. „Dan begint de el lende pas echt," aldus Dikkers. „Ze worden door de buurt met de nek aangekeken. Langzaam maar zeker stapelen de problemen zich op." Schaamte vormt regelmatig een blokkade om de problemen voor te leggen aan anderen, zo hebben Dikkers, Van der Wekken en Valk bemerkt. „Zo kun je als moeder van een in de gevangenis zittende vader zeggen dat hij lange tijd met vakantie is, maar eens houdt dat op. Wij proberen ze weer ver trouwen te geven. Een dagje uit gaan of naar werk zoeken, kan daarbij een grote steun zijn." Dikkers spreekt van een taboe dat kennelijk niet een, twee, drie is te doorbreken. Afgezien van de con crete hulp die SOB kan bieden, kunnen relaties van gedetineer den via de stichting ook steun bij en aan elkaar vinden. Dikkers: „Dan hebben we het over het acti veren en organiseren van zelf hulpgroepen. Mensen kunnen er varingen uitwisselen en zelf dat gene uitpikken waar ze het meest bij gebaat zijn. Ook het doorbre ken van het isolement waar rela ties vaak in verkeren, kunnen we hieronder scharen. Voorts stimu leren we die slachtoffers om cur sussen te volgen, bijscholing of omscholing, zodat ze hun kansen op de arbeidsmarkt kunnen ver groten." Anderzijds wil SOB ook de gedeti neerde zelf niet vergeten. Het is een bekend gegeven dat veel rela ties op de klippen lopen als de ver dachte tot een (langdurige) cel straf wordt veroordeeld. „Wij wil len de basis vormen voor een ste vige gezinssituatie om zo herha ling te voorkomen," vertelt Dik kers. „Wij hebben ook als doel een beter klimaat te scheppen voor de dan ex-gedetineerde." SOB hoopt op zeer korte termijn op erkenning door de reclasse ring. Zodra dat een feit is, kunnen meer deuren worden geopend. Bijvoorbeeld die van Huizen van Bewaring. Zo onderzoekt men in de penitentiaire inrichting Noord singel in Rotterdam momenteel op directniveau of men iets kan betekenen voor SOB. Onderwijl geven de medewerksters van de stichting zelf overal informatie pakketjes af om hun bekendheid te vergroten. „Zelfredzaamheid, zelfrespect en weerbaarheid. Daar draait het by ons eigenlijk om," aldus Dikkers. „Op die manier zou je onze stich ting uniek kunnen noemen. Ver der is er op dit gebied niets in Ne derland. De stichting Slechts Op Bezoek (SOB) is gevestigd aan de St. Agathastraat 56 in Rotterdam, teL: 0104436168. SOB houdt spreekuur op maandag en woensdag van 09.00 tot 13.00 uur. Rotterdam Het stadsbestuur van Rotterdam mag de deelge meente Hoogvliet overrulen om dp bouw van een gevangenis op het Hoogvlietse bedrijfsterrein Gadering mogelijk te ma ken. De raadscommissie voor deeigemeentelijke en regionale aangelegenheden stemde gisteravond op het Rotterdamse stadhuis unaniem in met dat voorstel. Als het besluit door de raad komt, is het voor het eerst dat de gemeente Rotterdam een dwarsliggende deelgemeente een 'aanwijzing' geeft. De aanwijzing houdt in dat burge meester en wethouders van Rot terdam tijdelijk een aantal be voegdheden van de deelgemeente Hoogvliet overnemen om de bouw en de ingebruikneming van de Hoogvlietse gevangenis mogelijk te maken. Het college ziet zich ge noodzaakt tot de maatregel omdat de deelraad van Hoogvliet eerder negatief adviseerde. B en w en - daar ziet het nu naar uit - een meerderheid in de Rotterdamse raad stellen een uitbreiding van het aantal cellen in de regio boven de grieven uit de deelgemeente. Het Hoogvlietse deelraadslid J. Comelissen stond gisteravond uitvoerig stil bij de gevoelens die m Hoogvliet leven. Mensen die in de nieuwe wijk Tussenwater net tot de aankoop van een huis wa ren overgegaan, hoorden tot hun grote schrik dat binnen afzienba re tijd een gevangenis naast hun deur zou komen. „In het streek plan staat dat het leefmilieu niet achteruit mag gaan," zei ze. „Naar de mening van de Hoogvlietse deelraad is de komst van de ge vangenis daarmee in tegenstel ling." Volgens Comelissen draagt de komst van de gevangenis alleen maar bij aan het negatieve imago dat Hoogvliet - volgens haar vol komen ten onrechte - toch al heeft. „Mensen van buiten de deelgemeente verklaren bewo ners voor gek dat ze nog in Hoog vliet wonen. Zo'n gevangenis ver sterkt onder Hoogvlieters het idee 'wat doe ik hier nog?'." Wethouder H.J. Simons: ..Daar draagt u zelf aan bij. Met uw pro test geeft u voeding aan die ge voelens." Cbmelissen: „Nee, het is zo dat de deelraad de negatieve gevoelens van de bewoners van Hoogvliet begrijpt." Bewoner C. Mahn overhandigde commissievoorzitter W. van De venter een doos enquêteformulie ren waarop bewoners in ruime meerderheid hebben ingevuld te gen de gevangenis te zijn. Van de respondenten is 94 procent tegen het SOV-project (Strafrechtelijke Opvang Verslaafden) waarvoor een deel van de 192 cellen in de nieuwe bajes is bestemd. Mahn las enkele citaten van be woners voor. „Op basis van het be stemmingsplan hebben wij hier een duur huis gekocht. Een be stemmingsplan heeft dus alleen maar waarde ais lokkertje," vmdt een bewoner. Een ander: „Imag- overbetermg van Rotterdam ten koste van Hoogvliet." En: „Kind vriendelijk is het niet meer." 'Overdreven' De raadsleden toonden zich niet erg onder de indruk van de beto gen van Comelissen en Mahn. DG6'er G.H.F. Muller noemde de argumenten zelfs 'lichtelijk over dreven' ..Er zijn nauwel" jks voor beelden bekend van gevangenis sen die overlast geven." Wethouder J. van der Tak zei blij te zijn dat de commissie unaniem adviseerde over te gaan tot een aanwijzing. „Zo'n maatregel is ex ceptioneel. We willen er geen ge woonte van maken een deel van de bevoegdheden van een deelge meente af te pakken. Maar we doen dat niet voor niets. We vin den met z'n allen dat er een einde moet komen aan de heenzendin gen. Het bedrijfsterrein Gadering leent zich het beste om hiervoor een oplossing te vinden. En wat de overlast betreft, benadruk ik nog eens dat het hier met om een open inrichting gaat." Het Hoogvlietse deelraadslid Cor- nelissen toonde zich na afloop te leurgesteld over de uitkomst van de vergadering. „Dit is jammer voor Hoogvliet.' Mocht ook de ge meenteraad van Rotterdam 'ja' zeggen tegen de komst van de ge vangenis, dan zal de deelraad het verlenen van de bouwvergunning overlaten aan de gemeente Rot terdam. „Maar we willen er wel al les aan doen om de bewoners te informeren en inspraakronden te organiseren." Bewoner Mahn en zijn medestan ders zijn van plan de verdere pro cedure waar dat kan te rekken Zowel tegen de benodigde wijzi ging van het bestemmingsplan als tegen de afgifte van de bouw vergunning zullen zy zoveel mo gelijk bezwaarschriften indienen. „Daarvoor nemen we een advo caat in de arm met de mentaliteit van een pitbull, de geslepenheid van een diamant en het uithou dingsvermogen van een mara thonloper." Rotterdam Het aantal inwoners van de deelgemeente Feijenoord zal in 2011 met 10.000 personen gestegen zijn, zo blijkt uit een prognose van het Rotterdamse Centrum voor Onderzoek en Sta tistiek. De toename is een gevolg van de nieuwbouw op de Kop van Zuid en het Hanno-terrein op Katendreeht. De afgelopen drie jaren daalde het aantal inwoners van de deelgemeente licht. Het in wonertal was op 1 januari 71.506, Een eerdere prognose voorspelde een toename tot 100.000 inwoners in 2008. RotterdamNa de Erasmusbrug worstelt ook het splinternieuwe metrostation Wilhelminaplein met de weergoden. Op dat nieu we metrostation is gisteren tij dens de hevige regenval lekkage ontstaan kiscr verstopte riole ringsbuizen. In de stationshal en op dfe perrons ontstonden pias sen water, de liften functioneer den niet en een aantal roltrappen viel uit Het regenwater liep ook via de liftschachten naar bene den. Gevaar voor kortsluiting heeft zich niet voorgedaan omdat de lampen, liften en roltrappen be veiligd zijn. De EET heeft perso neel ingezet voor het helpen van mensen, zoals gehandicapten, die geen gebruik konden maken van de gewone trap. Na enige tijd was het mankement verholpen. Aan het eind van de middag was de Roteb bezig de riooiverstop- ping te verhelpen. Delen van de stationshal en perrons waren met rood-witte linten afgezet De problemen hebben niet tot veel overlastgeleid. Rotterdam In deelgemeente Hoogvliet is met verbijstering, verdriet en onbegrip gereageerd op de dood van Zwannie van der Broek van buurthuis De Zevens prong, De Hoogvlietse welzijns werkster vond dit weekend op ge- weldadige wijze de dood m haar eigen woning. De dader van het misdrijf moet waarschijnlijk ge zocht worden in de leefomgeving waarvoor Zwana Adriana van der Broek (54) zich ook privé met hart Den Haag Naar schatting 1500 werknemers en bewoners van verzorgingshuizen uit het hele land hebben gisteren in Den Haag actie gevoerd onder het motto Paars maakt het te grijs. Zij willen dat het kabinet minstens 100 mil joen gulden extra uittrekt voor de bejaardenoorden. Op het Plein bij de Tweede Kamer overhandigde de 80-jarige mevrouw Luijben, bewoonsters van een verzorgingshuis in Rot terdam, een 'koffer van ongenoe gen' aan Kamerleden van de di verse fracties. De koffer zat vol pamfletten waarin de bejaarden huizen duidelijk maken waarom het zo niet langer kan. De vertegenwoordigers van de re geringspartijen deden de beto gers op het financiële vlak geen enkele toezegging. Ze zijn wel be reid naar de knelpunten te kijken en te bezien of de plannen van staatssecretaris Terpstra (Volksgezondheid) goed genoeg zijn om de problemen op te los sen. Onvoldoende De demonstranten riepen her haaldelijk om de komst van Terp stra, maar die liet zich niet zien. Terpstra heeft 80 miljoen extra uitgetrokken voor de hele oude renzorg. Maar de verzorgingshui zen vinden dat volstrekt onvol doende. De zorgbehoefte in de bejaarden huizen is toegenomen, terwijl het budget hetzelfde is gebleven, al dus de Woon Zorg Federatie, de koepel van de verzorgingshuizen. Aan bewoners kan daardoor niet meer die zorg worden geboden, die nodig is. De betogers hadden zich verza meld bij het Centraal Station in Den Haag en waren van daar uit in een demonstratieve optocht naar het gebouw van de Tweede Kamer getrokken. Fersonelsle- den en vertegenwoordigers van het management van bejaarden huizen waren veruit in de meer derheid, maar ook enkele hoogbe jaarden hadden besloten naar Den Haag te komen. Circa 150 actievoerders, afkomstig uit het zuiden des lands en de Rijnmond verzamelden zich op Centraal Station in Rotterdam voor hun protestmars om meergeld. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Kreeftenbescher mer Hubert Lock uit Den Haag moet een boete van tachtig gul den betalen voor deelname aan de kreeften-actieweek in februari 1996 voor een Rotterdams restau rant aan de Prins Hendrikkade. De Rotterdamse kantonrechter G. H. Varekamp-Vos bevond Lock gisteren schuldig aan het deelnemen aan een niet vooraf gemelde betoging. In de week van 23 februari folder den Nederlandse activisten van de internationale dierenrechten organisatie Peta voor de deur van het Portugees restaurant Vaseo da Gama op het Noordereiland tegen het levend koken van kreeften. Vanaf 19 februari keer den de dierenvrienden dagelijks terug om de aandacht te vestigen op de martelgang die kreeften volgens hen moeten doorlopen voordat ze sterven. Op 23 februa ri arresteerde de politie de twaalf demonstranten. Weigering Verdachte Lock weigerde als eni ge de bekeuring te betalen en liet de zaak VGorkomen. Hjj en zyn verdediger, de gemachtigde drs. M. Schuckink Kool, waren het tij dens de rechtzaak niet eens met de tenlastelegging, waarin stond dat de verdachte deelnam aan een betoging. „Ik was niet aan het demonstreren of betogen, ik was mijn mening aan het uiten, en dat is een grondrecht," ver klaarde Lock. Schuckink Kooi voerde aan dat er volgens de Nederlandse woor denboeken bij een betoging altijd sprake moet zijn van een optocht, en die was er volgens de verdedi ger niet geweest En dus was de tenlastelegging onjuist, aldus de redenering. Volgens de openbare aanklager was er echter wel sprake van een betoging, „Bovendien luidt één van de regels voor openbare ma nifestaties dat betogingen en de monstraties vooraf bij de ge meente gemeld moeten worden, en dat is in dit geval niet ge beurd. Dat is een strafbaar feit" De officier van justitie benadruk te verder dat er grenzen zijn aan het uiten van meningen. Dit mag volgens haar niet verstorend, hinderend of bedreigend zijn. Ze eiste ee r boete van tachtig gul den ofern dag hechtenis. Volgens de rechter kan een beto ging of demonstratie ook plaats vinden zonder daarbij te lopen. „Voor het stilstaand uitdelen van folders en het tonen van een spandoek, is betoging een goed woord. Daar zijn de taalkundigen het misschien niet over eens, maar een rechter mag zelf -ook nadenken," stelde de rechter, die in haar uitspraak de eis van de of ficier van justitie geheel over nam. Naderhand verklaarde Lock dat betogingen en demonstraties van Peta .vrywel nooit aangemeld worden, omdat het dan niet mag. Lock en zijn verdediger gaan in hoger beroep. en ziel inzette; van ontspoorde jong-volwassenen. Het is wrang en in-triest dat juist deze aan roe ping grenzende gedrevenheid om zwervende randjongeren een (tij delijk) thuis te bieden de alleen wonende, diepgelovige Hoogvliet se in haar eigen huis aan de Made lief noodlottig werd. De naam Zwannie is decennia lang door jong en oud in één adem genoemd met het buurthuiswerk in Hoogvliet-noordwest. Opvol gende generaties Hoogvlietse clubhuisbezoekers ontmoetten een strenge maar welwillende Zwannie op hun pad als het ging om het uitwerken en of opstarten van nieuwe ideetjes in het kader van het welzijnswerk. Zij stond onder meer aan de wieg van geslaagde projecten als Half- ie-wit (muziek), Stap-inn (jeugds oos), Hobbit-eiland (kinderzomer spelen) en sport/bokssehool Jan Schildkamp. De laatste jaren kwam daar ook het project Op boksen en Combishop bij (respec tievelijk alternatieve scholing en werkgelegenheid). Zwannie. werkzaam bij de stichting Welzijn Hoogvliet, begreep als een van de eerste dat er professionele aan dacht moet komen voor zogehe ten tienermoeders. Toen dat niet op de geijkte manier lukte pakte zij het probleem op de haar ken merkende wijze aan. Dagelijks bestuurder A. van der Heijde, portefeuille-houder wel zijn voor Hoogvliet heeft jaren lang nauw samengewerkt met Zwannie. „Zy was een geweldige vrouw, integer, vasthoudend, ver vuld van liefde voor de mede mens, diepgelovig ook zonder een spoortje wereldvreemdheid. De Hoogvlietse gemeenschap zal haar verschrikkelijk missen. Mevrouw Van der Broek is jaren lang actief geweest in de steun- fractic- van mijn partij het CDA." Zij werkte bijna dertig jaar in clubhuis De Zevensprong en zou juist een dezer dagen inkopen gaan doen voor de keuken van de nieuwe Zevensprong nabij win kelcentrum Oude Wal. Van der Heijde: „De eerste paal daarvoor wordt binnenkort geslagen en Zwannie heeft zich alt'u'd ontzet tend verheugd op die nieuwbouw een eindje verderop. Het doet ons allemaal veel verdriet dat zij dit niet meer zal meemaken". Mevrouw Van der Broek wordt za terdag in haai1 geboorteplaats Oegstgeest begraven. De deelge- meenteraad van Hoogvliet heeft dinsdag tijdens de commissiever gadering welzijn in stilte afscheid van haar genomen. Een feestelijk- getinte ondertekening van een belangrijke welzijnsovereen- komst waaraan Zwannie met veel inzet had meegewerkt is tot latere datum uitgesteld. Rotterdam De straatnamen in de woonwijk Veranda op het voor malige Piet Smit-terrein bij de Kuip worden vernoemd naar sporters en andere mensen, zoals trainers en bestuurders, die be kend zyn geworden door de sport. De bewoners van Veranda kun nen dus komen te wonen aan de Puck van Heelstraat, de Ernst Kappc'strsat, de Richard Dombt- straat of het Cor Kieboomplein, Bekende voetballers naar wie straten zijn vernoemd zijn: Jan Linssen, BertusBul, Adri van Ma le en Adriaan Koonings. Het college van b en w heeft hier toe besloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2