10 Rotterdam Fiscus loopt maand vertraging op Skateboarders inspiratie voor openingsshow Schouwburgplein Lokkertjes bij Rotterdampas Ziekteverzuim RET stijgt met 5 procent 'Met kinderen erbij trouwen leuker dan met z'n tweetjes' Laan op Zuid wordt gebruikt als racebaan Computerfout zet streep door belofte van Belastingdienst Muziek, film en theater 376 auto's! V0e Tachtig procent EïïtïïïS? rijdt te hard, stuurders har- deelgemeente vijftig. Een wil maatregelen Man schrik van brandweer en breekt arm Gepakt voor rapen van onderkaken Weer supporter Feyenoord vrij Schietpartij bij nachtclub Postbode breekt arm Doorstart RET Tours succesvol Zorgen over aanmelding Rotterdam Rotterdams Dagblad Donderdag 19 juni 1997 Rotterdam— Rotterdamse mini' ma, vooral'die met'kinderen, kunnen geld verdienen door een .Rotterdampas* aan te schaffen;: Het boekje, dat.voor mensen met een klein inkomen tien gul--- den kost, bevat onder meer bon nen voor. twee gratis 15-strippen- kaarten," hetgeen ƒ22,50 ople vert; Kinderen van minima kry- gen bovendien gratis een Kot- terdamias waardoor de verdien sten per' gezin tot vele tientjes kunnen oplopen! De coupons'voor de strippen kaarten kunnen ook worden om gezet "in-een .korting op een; abonnementiri het Rotterdamse openbaar vervoer: Het is dit jaar voor bet eerst dat de Rotterdam- pas twee bonnen voor strippen kaarten heeft Vorig jaar was dat er eentje/Ook ia nieuw dat kin- - deren' van .minima gratis-een Rotterdampas krijgen -indien'' een van' hun ouders een pas koopt- T r Woordvoerster K. van Deventer vanf tiehótterdairipas denkt dat de vernieuvringen sterk hebben - bijgedragen aan de hausse 'aan aanvragen dit jaar.' De registrar tie van de verkoop tot;en?meti- mei laat zien- dat ruim 525400 passen zijn verkocht In vóori gaande j aren waren, dater, voor bet hele jaar tussen de 40.ÖÖQ en 48.000. „Het gaat fantastisch" zegt Van Deventer. - Be Rotterdampas kost voor 65- plussers en nieuwkomers die niet tot de minima behoren 25 gulden. Anderen betalen 120 gulden, „Onze ervaring is dat mensen die bet volle pond beta len eerst een rekensom maken. Een korting op een cursus, de gratis strippenkaarten en een reductie op een kaartje voor diergaarde Blijdorp kan het ook voor deze groep lonend maken een Rotterdampas aan te schaf fen." 1 Be gemeente Rotterdam is er dit jaar "vanuit gegaan dat 55.000 menseh een .Rotterdampas ko pen: Van hen levert zeventig procent de bonnen voor de gra tis strippenkaarten in, zo is ge schat. De gemeentelijke bijdra ge vóór het project bedraagt .ruim vier miljoen gulden. Van Deventer is niet bang dat de gemeente, vanwege het succes van de pas dit jaar, niet uitkomt met het geld. „Onze ervaring is dat de verkoop in de tweede .helft van het jaar, als steeds minder tijd overblijft om de bon- nen te benutten, drastisch in zakt" Rotterdam De deelgemeente Feijenoord wil dat er sneiheidsbe- perkende maatregelen worden getroffen op de Laan op Zuid. Veel automobilisten overschrij den de limiet van vijftig kilometer op deze kaarsrechte weg tussen de Erasmusbrug en het Feyen- oordstadion. De politie signaleert een stijgend aantal overtredin gen. Bij een snelheidscontrole gisteren werd volgens een politie woordvoerder een bizar hoge sco re' bereikt Tachtig procent van de auto's die de radar passeerde reed te bard. Bij de controle tussen ruwweg half vijf en half zes gistermiddag mat de politie de snelheid van der reden dan alarmerend re sultaat, meent de woordvoerder van het politie district Groot-Usselmonde: „Ge woonlijk gaat het om ongeveer vijftien procent, wat normaal is voor dit soort wegen. Vorige week haalden we vijfentwintig procent, en dat was de aanleiding om giste ren opnieuw te controleren. Dit nieuwe resultaat betekent dat we zeker vaker op de Laan op Zuid aanwezig zullen zijn." Bebouwing De deelgemeente Feijenoord vindt dat er meer moet gebeuren dan enkel snelheidscontroles. De deelgemeente overlegt al geruime tijd over structurele maatregelen met de ontwerpers van de Kop van Zuid. „Het probleem is dat zij vinden dat de situatie wel zal ver- beteren-als de bebouwing langs de weg eenmaal is voltooid. Dan is er meer drukte, en dat zal een remmende werking hebben op de snelheid, zo wordt ons verteld. Maar dat kan nog enkele jaren du ren. Daarom willen wij dat er tus sentijds iets gebeurt" - De hoofdafdeling Verkeer en Ver voer van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, mede-verant woordelijk voor het ontwerp van de Laan op Zuid, meent dat het aanbrengen van versmallingen of verkeersdrempels weinig zoden aan de dijk zal zetten. „Op zich is het niet vreemd dat er op dit ogen- n hard wordt gere den "reageert een woord voerder van Verkeer en Vervoer. „De weg is toegesneden op een volledig be bouwde omgeving, en zolang die niet is voltooid krijg je als be stuurder ook niet het gevoel datje in de stad2it. Je komt op een soort open vlakte, en dat heeft als psy chologisch effect dat je harder gaat rijden." Verkeer en Vervoer denkt dat de situatie over drie tot vijfjaar ver beterd zal zijn.,Dan is de situatie bereikt dat er net als op vergelijk bare rechte verbindingswegen als de Coolsingel of de Schiedamse- dijk meer gebeurt op de weg. Ie dere bestuurder zal dan automa tisch zijn snelheid aanpassen." Rotterdam Het ziekteverzuim bij het vervoersbedr;jf RET is het afgelopen jaar met maar liefst 5 procent gestegen naar 14,3 pro cent Dit blijkt uit de cijfers over het ziekteverzuim die de gemeen te van al haar diensten en bedrij ven heeft verzameld. Ook het to tale ziekteverzuim bij de gemeen te vertoonde een stijgende ten dens van 8 naar 9 procent Volgens de RET moet de oorzaak voor het stijgende aantal ziekte gevallen voornamelijk gezocht worden in de hogere werkdruk voor het personeel. Bovendien heeft het vervoersbedrijf veel ou dere werknemers in dienst en blijkt dat ook veel Melkertwer- kers relatief veel gezondheids klachten kennen. Ook bij de Dienst Gemeenschap pelijke Gebouwei (DGG) en de schouwburg was in 1996 sprake van een duidelijke stijging van het aantal ziektegevallen. Bij de DGG, waar het ziekteverzuim van 8,8 naar 12,8 procent steeg, ligt de oorzaak vooral bij het grote aantal langdurig zieken. Volgens de DGG hebben bovendien de be richten over een herindeling van de taken onder het personeel veel onrust veroorzaakt. De Rotterdamse schouwburg zoekt een verklaring voor het ho ge ziekteverzuim (13,8 tegen 8,9 procent in 1995) vooral in het feit dat zeven personeelsleden al lan ge tijd thuis zijn. De redenen hier voor zullen nader worden onder zocht. Opvallend is de daling van het aantal ziektegevallen bij de dienst Sociale Zaken en Werkgelegen heid (SoZaWe). Ondanks de hoge werkdruk by de dienst daalde het ziekteverzuimpercentage van 9,0 naar 8,4 procent De adviserende rol van de Arbo-dienst heeft vol gens de SoZaWe duidelijk bijge dragen aan deze daling. Ook heb ben de leidinggevenden bij de aanpak van het verzuim een veel grotere verantwoordelijkheid ge kregen. Rotterdam—Een 60-jarige Rotter dammer is gisteren zo geschrok ken van de brandweer dat hij van de trap viel en z'n arm brak. Hij is opgenomen in het Zuiderzieken huis, De brandweer was uitgerukt om een keukenbrandje te blussen in een portiekwoning aan de Zuidhoek in Charlois. Het slachtoffer bevond rich in het trappenhuis toen hij de brand weer tegenkwam. Na korte tijd had de gealarmeerde brandweer het vuur onder controle. Het pand liet rook-, roet- en waterschade op. De man was de enige gewonde. Door Peter de Lange Rotterdam Enkele duizenden belastingplichtigen in de re gio Rotterdam moeten dit jaar minimaal een maand langer wachten op de teruggave van hun teveel betaalde inkomsten belasting over 1996. Door een fout in een computerprogram ma kan de Belastingdienst zich niet houden aan de belofte al le teruggaven af te handelen vóór 1 juli. Problemen met het programma hebben zich ook elders in Neder land voorgedaan. Geschat wordt dat ongeveer drie pocent van alle belastingplichtigen die vóór 1 april hun aangiftebiljet hebben ingediend, met vertraging hun geld terug zullen krijgen. Eind de ze maand ontvangen alle gedu peerden een excuusbrief van de directeur-generaal van de Belas tingdienst. Onzeker is nog of de fiscus eventuele schade zal ver goeden. De Belastingdienst schakelde dit jaar over op nieuwe software die niet alleen de verschuldigde be lasting uitrekent, maar de gege vens ook meteen doorstuurt naar het centrale kantoor in Apeldoorn vanwaaruit vervolgens de aanslag wordt verzonden. In theorie zou deze werkwijze de procedure met enkele weken moeten bekorten, maar het systeem vertoont kin derziektes waardoor juist stagna tie optreedt. Bij de Belastingdienst in Rotter dam heeft dit geleid tot een 'alle hens aan dek-situatie', zegt J.M. Schellekens, hoofd van de Een heid Particulieren in het nieuwe kantoor aan de Wühelminahof. „We hebben onze stinkende best gedaan om onze belofte na te ko men, maar helaas moeten we me dedelen dat het in sommige geval len later wordt. We proberen nu zoveel mogelyk cliënten voor 1 augustus hun geld terug te beta len. Heel vervelend allemaal." Veel belastingplichtigen die vroegtijdig hun aangiftebiljet hebben ingediend om op die ma nier des te sneller het teveel be taalde terug te ontvangen, zyn on gerust geworden. De Belasting dienst krijgt veel telefoontjes van clienten die aandringen op een snelle afhandeling van hun aan gifte. Een Rotterdammer die wacht op teruggave van een kleine twintig duizend gulden: „Ik zou het geld zes weken geleden al ontvangen, maar het enige dat mij nu in het vooruitzicht is gesteld is een brief. Terwijl ik zit te springen om dat geld. Ik baal hier verschrikkelijk van. Als je als belastingplichtige één dag te laat bent met betalen krijg je een boete. De fiscus daar entegen stuurt je hooguit een ex cuusbrief op een moment dat het hen uitkomt." Deze Rotterdammer zegt dat hij met het geld dat hij zou terugont vangen aankopen heeft gedaan maar door het uitblijven van de terugbetaling rood is komen te staan. „Gaat de fiscus de kosten daarvan vergoeden?" Fiscaal ambtenaar Schellekens schuift die vraag door naar zijn superieuren. „Het ligt er hele maal aan welke lijn de directeur- generaal zal kiezen." Het ministerie van Financiën ont kent dat er computerstoringen zijn opgetreden bij de afhande ling van aangiften. Staatssecreta ris Vermeend liet de Tweede Ka mer deze week weten dat 98 pro cent van alle aanslagen inmiddels is verstuurd en dat de resterende twee procent uitsluitend betrek king heeft op bezwaar- of beroeps zaken of op belastingplichtigen met wie nog geschillen lopen over de aanslag over 1995. Op zaterdag 21 juni overhandigt burgemeester Peper het nieuwe Schouwburgplein officieel aan de inwoners van de Maasstad. Ie dereen wordt uitgenodigd dit midzomemachtfeest bij te wo nen. Het belooft een groots eve nement te worden, waarbij nu eens niet de aannemers, uitvoer ders en hoge omes uit het stad huis centraal staan, maar de 'ge wone' Rotterdammers. Rotterdam Voor sommige Rot terdammers zyn ze met hun ver vaarlijke capriolen een doom in hetoog. Bij Gré Ploeg van het City Informatie Centrum en Guus Du- trieux van Ducos Event Produ cers kunnen die jongens en meis jes met hun skateboards niet meerstuk. Sterker, de skaters wa ren voor het düo een belangrijke bron van inspiratie bij het beden ken van het feest ter gelegenheid van de officiële opening van het Schouwburgplein, aanstaande za- Moet de-gemiddelde Rotterdam mer misschien nog wennen aan zijn plein, de skaters hebben het lang en breed in hun hart geslo te n. De gladde epoxylaag -om streden omdat het nu al verzakt waardoor er regenwater op blrft liggen- en de aanwezigheid n vele objecten waarop allerhande halsbrekende stunts kunnen wor den uitgehaald, maken het plein tot een waar skate-walhalla. De twee uitgangen -/an de parkeerga rages worden volgens ingewijden driftig gebruikt als Tamp', een soort springplank. Het duo Ploeg en Dutrieux, giste ren een uurtje bijeen op het plein, bedacht een evenement met het thema 'Het Plein Klinkt', een 'mu zikale ontdekkingstocht langs de materialen en onderdelen van het plein'. Een groep percussionisten van Kai Percussion trekt met drumstokjes langs het rubber, graniet, metaal, hout en glas dat in het plein is verwerkt en verzor gen zo een spetterende slagwerk sessie. Het was het geluid van a skateboards op de verschillende materialen dat de organisatoren op dit ludieke idee bracht „Die skaters componeren hun eigen lied," zegt Ploeg. De slagwerksessies worden aan gevuld met uitvoeringen van het Doelenensemble en de Buyte- band van de Stichting Kunstzin nige Vorming Rotterdam (SKVR). Tevens staan optredens van de straattheatergroep Amlima uit Togo, die op vyf meter hoge stel ten op het plein zullen dansen. De Italiaanse koorddanser beneemt het publiek de adem met halsbre kende evenwichtskunsten op veertig meter hoogte. „We hebben alle kunstelementen gebruikt die om het plein heen staan," vertelt Dutrieux, verwijzend naar De Gré Ploeg van het City Informatie Centrum en Guus Dutrieux van Ducos Event Productions bedach ten een spetterend openingsfeest voor het Inmiddels al omstreden Schouwburgplein. 'Al dat ge mier! Ik heb altijd gezegd: wacht nou eerst eens tot het klaar is,' Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Doelen, de bioscoop en de Schouwburg, „muziek, film, thea ter, de bouwstenen dus die er al zijn. We zochten alleen nog iets dat als een rode draad door het programma heen zou lopen. En dat is het slagwerk geworden." Ook is een prominente rol toebe deeld aan het lichthoven en onder het plein. De lichtbundels uit de veertig meter hoge kranen, de blauwe 'beek' die De Doelen ver bindt met de Schouwburg, de honderden lichtjes door de roos ters. Kortom, de bezoeker van het openingsfeest moet oog krijgen voor de schoonheid van het plein. Gemeentewerken Rotterdam droeg het plein gisteren over aan de Werf centrum, die voor het on derhoud zal gaan zorgen. Een groepje mannen onderwerpt de vier grote lichtkranen aan een laatste test. De gevaarten buigen en strekken statig tegen de grillig bewolkte lucht. „Kijk nou toch, dat is toch waan zinnig!" straalt Ploeg. Refererend naar alle ophef die er is geweest uver de mankementen van het plein:Al dat gemier! Ik heb altijd al gezegd: wacht nou eerst eens tot het klaar is." Het is eigenlijk voor het eerst dat het Plein al zijn - al dan niet ver borgen- blikvangers prijsgeeft. Plots spuiten de honderdtwintig 'bedriegertjes', ook te vinden in de Beurstraverse, hun kleine wa terstraaltjes de lucht in. Als uit het niets komt een horde kinde ren aangesneld. Met sierlijke sprongen bewegen ze zich tussen de nattigheid door, een nat kruis riskerend. Teleurstelling wanneer het water weer even plotseling als het geko men is, onder de roosters ver dwijnt. „Ach, hy is alweer uit!" schreeuwt een jongetje. „Toe nou, ga nou óhaan!" roept een ander. Ploeg en Dutrieux zien het al he lemaal voor zich. Als zij het voor het zeggen hadden, dan zou het plein net zo'n functie kriigen als bijvoorbeeld het Leidseplein in Amsterdam. Straatmuzikanten, acrobaten en vooral heel veel struinende Rotterdammers die dit alles in ogenschouw nemen. „Individuen en verenigingen men het plein als podium gaan bruiken om voorstellingen te geven," zegt Ploeg, die met het openingsfeest alvast het goede voorbeeld wil geven. Verwacht zij dat het plein straks weer net zo gezellig wordt als vroeger? „Dat bepaalt de Rotterdammer. Maar het zou toch enig zijn als de Rot terdammer straks weet dat-ie elke zaterdag of zondag naar het plein moet komen omdat er altijd wat gebeurt?" Het officiële openingsfeest be gint om 22.00 uur. Om 23.30 heft burgemeester Peper met 'zijn' burgers een glas gratis uitge deelde champagne, waarna de Rotterdammers op het plein kunnen dansen op muziek van Cubaanse band Candido Fabré. Overigens staan al vanaf 12.00 's middags biertaps klaar en ver zorgt het Pathé Theater live mu- Door Maurice Dijkshoorn Waarom zou je de dag van je leven niet nog een keer beleven? Steeds meer echtparen die jaren geleden in het huwe lijksbootje stapten, doen het op de dag van hun jubileum nog eens dunnetjes over. Hoewel er geen sprake is van een officiële gele genheid, is er vaak wel opnieuw de ambtenaar van de burgerlijke stand die nog even anekdotisch 'de dag van toen' in herinnering roept. Een daverend feest en een verre reis: luxe is tegenwoordig heel ge- woonAan de jubilerende echtpa ren die vandaag de dag naar het Rotterdamse stadhuis komen om de huwelijksplechtigheid op nieuw te beleven, zijn al deze fees telijkheden vaak niet besteed. Volgens K. Vermeulen van het bu reau huwelijkszaken gaat het daar ook niet om. „Het is vaak puur voor de gezelligheid, herin neringen ophalen van toen." Twee a drie keer per jaar komt het in Rotterdam tegenwoordig voor dat mensen die al jaren getrouwd zijn dehuwelijksplechtigheidnog een keer op het gemeentehuis be leven De vergelijking tussen toen en nu kan op zo'n bijeenkomst niet achterwege blijven. Kon je vijftig jaar geleden voor je dertig ste niet zonder ouderlijke toe stemming trouwen, nu hebben pa en ma op 18-jarige leeftijd wette lijk gezien al mets meer in te brengen. Ook voor het gouden echtpaar Van Wijngaarden somde de amb tenaar van de burgerlijke stand gistermiddag in het stadhuis nog even alle feiten van vijftig jaar ge leden op. Snel met de tram naar het stadhuis, de handtekening plaatsen en hop naar hu.s Op 18 juni 1947 trouwden maar liefst 95 paren op één dag. Geld voor feest kleding, bloemen, ringen of laat staan een feest was er niet. Welke van de twee trouwdagen nu echt de dag van haar leven wast wist de 67-jarige bruid niet zo goed. „Het was toen ook allemaal heel bijzonder. Maar zo met de kinderen is het allemaal wel veel gezelliger don alleen maar met z'n tweetjes." Hoewel de receptie en het diner nu wel op het programma ston den, bleek in vijftig jaar tijd niet alles te zijn veranderd. Een huwe lijksreis zat er ook dit keer voor de Van Wijngaardens niet in. Het echtpaar Van Wijngaarden op herhaling: 'Geld voor feest kleding, bloemen, ringen of laat staan een feest was er toen niet'. Foto Jaap Rczema/ lÈfiotterdams Dagblad Waarde Vijf menselijke onder kaken en oude muntjes. Dat was de buit van een 32-jarige man uit Rotterdam na een dagje illegaal sehatzoeken op het Verdronken Land van Valkenisse in Zeeland. De man verklaarde bij de politie dat hij de kaken uit geldnood aan tandartsen of studenten had wil len verkopen, Dinsdagavond iaat wist de politie de man bij de schorren van Waar de, een beschermd natuurgebied, in de kraag te vatten. Tegen de Rotterdammer is proces-verbaal opgemaakt. Rotterdam De rechtbank in Haarlem heeft gisteren besloten de voorlopige hechtenis van de 24-jarige KotterdammerM. P. met onmiddellijke ingang op te hef fen. Met zijn advocaat mr. F. G. L. van Ardenne was de rechtbank van mening dat op geen enkele wijze kon worden getoetst of de gevangenneming van P., die wordt verdacht van (medeplegen aan) de doodslag op de Ajax-sup- porter Carlo Picorni, nog langer gerechtvaardigd was. De Barendrechtse raadsman heeft zich wekenlang fel ver weerd tegen het uitblijven van dossierstukken. „Justitie kwam opnieuw met enkele voor mijn cli ent belastende verklaringen, die ik absoluut niet kon terugvinden in de stukken die ik heb," licht mr. Van Ardenne toe. „Daardoor was ik niet in staat een deugdelij ke verdediging voor te bereiden, laat staan te voeren. De rechtbank was het met mij eens." RotterdamEen 23-jarige Rotter dammer is vannacht rond vier uur met een schotwond in de rug op- j genomen in het ziekenhuis Dijk- zigt. Het slachtoffer, dat inmid dels buiten levensgevaar is, werd bij de uitgang van een nachtclub aan de Mathenesserlaan plotse ling beschoten. De vermoedelijke dader maakte deel uit van een groepje, dat na de schoten wegreed in verschillende auto's. De politie hield later tien perso nen aan; vier in Den Haag en zes in Rotterdam. Rotterdam Bij een valpartij op de Burgemeester de Josselin de Jonglaan in Klempolder is giste ren een 53-jarige postbode ge wond geraakt. Hij probeerde a fietsend het spatbord van zijn rij wiel te repareren, maar verloor z'n evenwicht. Met een gebroken arm en een gapende hoofdwond werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Rotterdam Na een doorstart gaat het weer goed met RET Tours, de dochteronderneming van het Rotterdamse stadsver voerbedrijf dat zich bezighoudt met de verhuur van touringcars en de organisatie van dagtochten en mini-trips. De zaken gaan vol- - gens directeur J. Klemman zelfs zo goed dat werk moet worden uit besteed. RET Tours kwam eind vorig jaar in grote moeilijkheden en dreigde te worden opgeheven. Een reorga nisatie heeft een doorstart moge lijk gemaakt. Alleen de organisa tie van buitenlandse reizen, waar op de grootste verliezen werden gelden, is afgestoten. Volgens Kleinman wordt op dit moment zelfs winst gemaakt. Hij is er van overtuigd dat RET Tours volgens plan binnen drie jaar kos tendekkend kan opereren. Den Haag Staatssecretaris Nuis (Cultuur) wil binnenkort met zijn 'collega Patijn (Buitenlandse Za ken) overleggen over de kandida tuur van Rotterdam als Europese culturele hoofdstad in 2001. Hoe wel de Tweede Kamer de Maas stad graag wil aanmelden, zal Nuis Rotterdam alleen aanbeve len als zeker is dat er geld is voor het evenement. Dat is volgens be staande Europese spelregels. Er is ongeveer een bedrag van ze ventien miljoen gulden nodig, los van ongeveer hetzelfde bedrag dat Rotterdam zelf bijdraagt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2