Tik- 19, Auto verdwijnt in nieuwe wijk: 'Zweeds wonen straalt rust uit' 'Om al dat gezeik even te vergeten, rook je lekker een blowtje' J/flSSÉS mm Neveninstroomproject stoomt kinderen klaar voor reguliere schoolopleiding Rotterdams Dagblad Zaterdag 21 juni 199? Het is het laatste grote woning bouwproject in Schiedam en al leen al daarom moet het wel een beetje mooi en bijzonder zijn. Over ongeveer een jaar moet de eerste paal de grond in van de nieuwbouwwijk Spaland-Oost. Maar eerst staat Schiedam nog een week lang in het teken van 'Zweeds wonen'. Tijdens een mi ni-conferentie wordt de komen de week uitvoerig gepraat over de Schiedamsc variantervanen ook zal dan de nieuwe naam van de wijk bekend worden gemaakt. De naam zal, zo is de ver wachting, ook een Scandinavi sche sfeer ademen. Door Desiree van der Jagt Schiedam In Nederland is het nog te zien bij de architectuur uit de jaren dertig. Het intieme bouwen met daarbij allerlei ver sierende elementen als bijvoor beeld erkers. In de jaren vijftig en zestig werden de elementen als franje betiteld en ze raakten dan ook snel uit de gratie. Die 'franje' is wel terug te vinden in de Zweedse architectuur. Franje zal wethouder A Reijnhout het zeker niet noemen. „Het straalt juist rust uit," is zijn ervaring. Min ;of meer toevallig is het Zweijdse wonen een onderdeel van het collegeprogramma gewor den. 'Met de laatste grote open bouvjloeatie in de jeneverstad wil de het college iets bijzonders doen! By een bezoek aan Zweden werd Reijnhout getroffen door de architectuur en de bijbehorende filosofie. „De tuinen lopen bij voorbeeld over in grasveld. Ook zie je overal speelvelden voor de kinderen. De woonomgeving no digt uit om weer met elkaar in contact te komen," vertelt hij. De kennis uit Zweden werd in eerste instantie gebruikt om idee- en op te doen voor het opknappen van Nieuwland. „Er stonden daar flats die waren omgebouwd tot terrasfiats. Een idee dat mij aar dig leek voor Nieuwland." Maai bij de invulling van Spaland-Oost kwam het Zweedse wonen weer om de hoek kijken. „Als college hebben we er voor gekozen dat het laatste bouwproject iets moois moet worden. We willen ons on derscheiden van andere projecten in de regio." In het Zweedse concept wordt een woonomgeving gecreëerd, waar bij een intieme sfeer wordt ge schapen zonder dat die beklem mend werkt. De filosofie achter het concept is dat door de opzet van de wijk mensen weer meer contact met elkaar zoeken. De ge bouwen staan in directe relatie tot de omgeving. In Zweden is echter meer ruimte om met die ideeën te stoeien. Voor het Schiedamse Spaland-Oost is dan ook een ver nederlandste variant gemaakt. In het oostelijk deel van Spaland moeten de komende vier jaar 2o'n duizend woningen verrijzen. Hoofdpunten in het plan zijn ruimte, water en verscheiden heid. De woningen staan bijvoor beeld niet zoals in Nederland ge bruikelijk op een rijtje. Ook bin nen een rijtje kan volgens de Zweedse normen met de wonin gen worden geschoven. De nieuwe wijk moet bovendien een autoluw karakter krijgen. Wo ningen krijgen extra grote gara ges, waardoor de auto's daadwer kelijk in de garage kunnen wor den gezet. „Omdat de meeste ga rages worden gebruikt als berg ruimte is er geen plek meer om de auto kwjjt te kunnen. In Spaland- Oost moet dat anders worden. Ook zullen er 'carports' komen waar de auto's verdekt achter kunnen worden weggeborgen. De auto zal daardoor ook uit het straatbeeld kunnen verdwijnen. Het is echt een hele aardige oplos sing." Het straatbeeld in de nieuwe wijk kenmerkt zich dooreen grote ver scheidenheid aan woningen. kleuren en vormen. Een echt Zweeds karakter krijgt de wijk doordat er ook maximaal zestig houten woningen worden ge bouwd. Deze komen te liggen aan de rand van de wijk, 20dat ze zeer beeldbepalend zijn voor de nieu we woonwijk. De verscheidenheid in de wijk wordt door de architect bepaald en de toekomstige bewoners krij gen weinig mogelijkheden om zelfstandig zaken te veranderen. Zo komen er regels voor het bouwen van een dakkapel en krij gen de woningen kapdaken zodat er geen extra verdieping bijge bouwd kan worden. „We hebben geleerd van Spaland-West, waar op vete plaatsen verschillende op bouwen zijn gemaakt. Dat willen we hier toch voorkomen." De plannen worden donderdag in concept gepresenteerd tijdens een mini-conferentie in het Stede lijk Museum. Of de plannen ook daadwerkelijk worden uitge voerd, hangt af van de onderhan- Het Zweedse wonenken merkt zich door een ver scheidenheid aan wonin gen, kleuren en vormen. Veel aan dacht gaat uit naar het groen en naar speelvoorzie- nlngen voor de jeugd. Foto's gemeente Schiedam delingen die momenteel worden gevoerd over het opzetten van een exploitatiemaatschappij. Voor her beheer van de grond in de nieuw bouwwijk wil de gemeente Schiedam samen met drie pro jectontwikkelaars zo'n exploita tiemaatschappij opzetten. Wet houder Reijnhout hoopt dat daar voor 1 juli meer duidelijkheid over komt. De gemeenteraad zal in september een definitief be sluit nemen over de bouw in Spa land-Oost. Zakking Maar eerst moet wat worden ge daan aan de zachte ondergrond. Momenteel wordt extra veel zand gestort, zodat er een geforceerde zakking wordt bewerkstelligd. Negen maanden na die stortingen kan begonnen worden met de bouw van de eerste huizen. Wat in Spaland-Oost inmiddels op de rails is gezet, wil Reijnhout ook verder afmaken. Hij neemt dan ook alvast een voorschotje op de verkiezingsuitslag van het ko mendjaar en stelt zich nadrukke lijk kandidaat voor nog een perio de als wethouder. De nieuwe Wijk, geënt op de Zweedse gedachten, moet in het jaar 2002 -aan het einde van de volgende raadsperio de - geheel voltooid zijn. Door Judith van Klaveren VTaardlngen Karima (12) heeft thuis behalve haar vader en moe der een kleine broer en een grote broer. Haar vader werkt op de vei ling. Karima woont nu vyf maan den in Nederland en gaat sinds twee maanden naar school. Dit al les kan het Marokkaanse meisje zelf al in het Nederlands vertel len. „En in het weekend ga je op bezoek bij je tante," vult haar lera res aan. „Nee hoor," antwoordt Karima resoluut „Maar dat heb je toch verteld, dat je dan naar je tante gaat," zegt de lerares. „Wel nee," zegt Karima, „we gaan naar de zijs van mijn moeder." Het neveninstroomproject van de Vlaardingse Openbare Scholen gemeenschap (VOS) is er in de eerste plaats op gericht kinderen Nederlands te leren - met de na druk; op kennis van alledaagse woorden. „Kinderen die onvol doende Nederlands spreken, moeten zo snel mogelijk kunnen meedraaien in het reguliere on derwijs," vertelt projectleider W. Siskens, tevens conrector van de VOS. „Het gaat dan om kinderen van allochtone afkomst die korter dan drie jaar in Nederland zijn. Ongeveer de helft van deze kinde ren is vluchteling, de anderen ko men naar Nederland in het kader van gezinshereniging." In een periode van ongeveer één en een kwart schooljaar worden de kinderen klaargestoomd voor de middelbare school. Die rijd staat voor een gemiddeld intelli gente leerling van 14 jaar. „Maar het is wel eens moeilijk," vindt Siskens. „Zo was er onlangs een leerling uit het oorlogsgebied van Somalië. Hij was hier al bijna drie jaar en was in eigen land 'al vijf jaar niet naar school geweest Ook lastig is het met leerlingen die bij na 18 zijn. Die moeten we vaak verwijzen naar volwassenene ducatie." Het neveninstroomproject draait sinds 1994 op de VOS. Kinderen vanaf 12 jaar uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis worden er opgevangen. „Doordat wij op de vbo-afdeling ai veel kinderen van allochtone afkomst hebben, is de VOS gevraagd de opleiding voor deze regio te verzorgen," ver klaart Siskens. „Kinderen tot 12 jaar worden ondergebracht in de eigen gemeente." Inmiddels zitten ruim honderd leerlingen in liet neveninstroom project. Siskens: ..Ze komen uit de hele wereld, Australië, China, Somalië en diverse andere Afri kaanse landen, voormalig Joegoslavië. Iran, Irak en het GOS. Het rijn met name culturen met een positie die afwijkt van de onze." De kinderen krijgen een 'norma le' schooldag. Per week volgen ze dertig lessen, waarvan twintig Ne derlands en verder vakken als re kenen en wiskunde. De kinderen worden ingedeeld naar niveau in plaats van leeftijd. De bedoeling is dat ze telkens na negen weken naar een hogere groep gaan. De eerste weken komt het vooral aan op woordjes leren; na de alle daagse woorden volgt de 'school taal'. „De woordenschat is belang rijker dan grammatica," verdui delijkt Siskens. „Vooral termen die in de schoolboeken voorko men. Als ze straks aardrijkskunde krijgen, moeten ze wel weten wat een polder is. Ook bij andere vak ken komen termen voor die je in het dagelijks leven nauwelijks ge bruikt, zoals het bijvoeglijk naam woord, staartdelingen, chromoso men." Individueel De kinderen uit de groep van Ka rima -Alb- zitten inmiddels W. Siskens van het neveninstroomproject waarkinderen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden opgevangen, voor de klas: „De woordenschat is belangrijker dan grammatica." Foto Roei Dijkstra zo'n twee maanden op de VOS en spreken al redelijk goed Neder lands. Zij krijgen nu meer indivi dueel begeleiding. Bij de een ligt de nadruk op lezen, bij de ander op het spreken. Zover is Ala nog niet, In deze groep zitten de Irake se kinderen die onlangs in het ka der van gezinshereniging naar Maassluis zijn overgekomen. Van de in totaal 25 die worden ver wacht, zyn er inmiddels elf gearri veerd, Sinds vier weken gaan ze naar school. Uit deze groep spreken er twee Engels, die kunnen als tolk optre den. Maar het komt geregeld voor dat niemand Nederlands of En gels spreekt. Kinderen van vluch telingen hebben in het asielzoe kerscentrum vaak het een en an der geleerd, maar kinderen die in het kader van gezinshereniging naar ons land zijn gekomen, spre ken alleen hun eigen taal. Sis kens, die zelf het vak taalver werving doceert, heeft hiervoor een methode bedacht: de video film. „Ik laat ze bijvoorbeeld Aladdin, van Walt Disney, zien. Ik heb een lijst met ^oorden die in het ver- haal voorkomen en waar ze in het dagelijks leven wat aan hebben. Ik schrijf de woorden op in het Nederlands, zodat de leerlingen de betekenis er in eigen taal ach ter kunnen zetten. Later kunnen ze het dan terug leren. Verspreid over twee drie lessen laat ik ze de film zien, daarmee verwerven ze zo'n tachtig woorden." Dat dit werkt, blijkt bij de groep Irakezen. Peter Pan hebben ze ge zien, nu krijgen ze het vervolg: Hook. Gebiologeerd kijken de jongens naar de tv. Siskens weet niet hoe bekend ze met dit feno meen zijn; wel heeft hij geconsta teerd dat ze Steven Spielberg - de maker van Hook- niét ken nen. Als er een groot polshorloge op het beeld verschijnt, zeggen enkelen spontaan hardop 'horlo ge'. Ook het woord klok kennen ze, en tikken, de maan, snor, ha mer, spiegelbeeld. „Zo kun je snel een vocabulaire van tamelijk gewone woorden op bouwen," illustreert Siskens. „Dit is een maniertje om een saaie lijst van woorden op een aantrekkelij ke manier te leren. Het spreekt tot de verbeelding. Als ik ze over- hoor, geef ik ze een tekening en "'""daar ïjnfètejj ze het woord bij schrijven."" Bij het vak rekenen staat "deze ochtend vermenigvuldigen op het programma. Skhar verveelt zich zichtbaar. De 18-jarige Irakees heeft dit onderdeel al lang onder de knie. Ook met ons cijferschrift - zelf schrijft en rekent hij in het arabisch- lijkt hij geen moeite te hebben. Ongeïnteresseerd kijkt hij naar het bord als wiskundele raar iï. van Gullik voordoet hoe wij 46 maal 48 doen. „Ze rekenen op een andere ma nier," zegt Van Gullik.Als je ziet hoe ze die sommen maken - daar is geen touw aan vast te knopen. Ook de relatie tussen twee getal len berekenen ze op een andere manier. Als ik ze het verschil vraag tussen 56 en 44, doen ze niet zoals wij 56-44=12. Gelukkig be grijpen ze het wel als ik de bereke ningen op het bord uitschrijf." Veel verder dan de basis van het rekenen verwacht Van Gullik niet te komen. „Ik kan ze toch niet uit leggen wat ze fout doen. Ze kun nen inmiddels in het Nederlands tot duizend tellen. Dat is al knap, want dit is een moeilijke taal om te leren. Bij 123 zegje het eerste, vervolgens het derde en dan pas het tweede cijfer. In het Engels is dat bijvoorbeeld niet zo." Het succes van het nevenin stroomproject wisselt sterk. „Het merendeel van de leerlingen blijft op de VOS," zegt Siskens. „Natuurlijk zijn ze vrij in hun keuze, maar de vbo sluit naadloos aanEn het is toch een beetje hun school geworden. Maar deze week is bekend geworden dat twee Bos nische jongens die hier in een tus- senklas hebben gezeten, naar Havo 3 en 4 gaan. En vorig jaar was er een 17-jarige jongen uit Azerbeidjan, die nu op de HTS zit Dat gaat hartstikke goed." Door Iroad el Kaka Vlaardlngen/Schledam Het ge- bruijr van softdrugs is onder de Nederlandse scholieren licht ge stegen, bleek deze week uit een onderzoek van het Trimbos-insti tuut. In de regio Rotterdam ge bruikt 10,6 procent van de jeugd van twaalf jaar en ouder weï eens marihuana of hasj. Dat cijfer ligt iets lager dan het landelijk gemid delde. Toch doet een rondgang langs enkele schoolpleinen an ders geloven. „Zeker wel 75 pro cent gebruikt softdrugs," schat havo 4-leerlinge Esther (15). „Zelf rook ik elke dag wel een joint." Het is druk op het schoolplein. De leerlingen hebben net pauze. Een groepje zit bij elkaar op het bor des. Ze lachen luid als er aan hen wordt gevraagd of iemand mis schien iemand kent die weieens blowt. „Bijna iedereen blowt hier," zegt vbo'er Michael (15). „Zelf doe ik het ook. Niet zo vaak hmr, maar één keer in de week." Zijn schoolvriend Sam steekt een sigaret op. „Ek blow wel meer. Elke dag zo'n beetje." Sam blowt om zijn zorgen te ver geten. „Het gaat 20 klote thuis. En op school ook. Ik voel me gewoon altijd depressief. Door een joint voel ik me weer happy." Met ie mand praten over zijn problemen kan hij niet. „Met wie? Niemand die me toch begrijpt. Mijn moeder is overleden, met mijn zus kan ik niet praten en ook niet met mijn vader. Ik ga na de zomer naar een andere school. Misschien dat daar wel iemand my begrijpt." Pillen Bij dc 15-jarige- Estliei ging hel iets verder. Zij experimenteerde met xtc-pillen en speed om haar zorgen te vergeten. „Op een gege ven moment begon het uit de hand te lopen. Toen slikte ik drie keer in de week pillen en snoof ik zeker ook drie keer in de week speed. En tussendoor blowde ik ook. Mijn vriend, een ex-drugs- verslaafde, begon de symptonen van verslaving te zien. Ik was vaak nerveus, kattig, en ik was er gewoon niet bij met mijn hoofd als ik geen drugs had gebruikt. Het werd te erg en mijn vriend zag dat. Hij begon toen mijn zak ken te controleren op drugs en als hij wat vond, gooide hij het weg." Echt helemaal gestopt met het ge bruik van drugs is Esther niet. „Ik slik nog zo'n twee keer in de maand een xte-pil of neem een lijntje speed. Gewoon omdat ik het lekker vind. Ik weet nu dat ik het bij twee keer in de maand kan houden. De kick die ik krijg van xtc en speed vind ik wel grappig. Door xtc voel je je goed en ener gierijk. Speed zorgt voor het zelf de effect, maar je wordt er ook nog eens geil van. Dat is leuk voor mijn vriend. Blowen doe ik elke avond." Het begon bij Esther met het nemen van haaltjes van een joint als vrienden die doorgaven op feestjes. „Daarna ga je zelf ko pen en meer gebruiken Alleen op feestjes blowen is dan niet meer voldoende. Dat ontspannende ge voel dat je krijgt als je blowt wil je gewoon veel vaker hebben. Toen was ik een keer met iemand die pillen bij zich heeft. Ik kreeg er één en heb die toen maar geslikt. Het was op een houseparty in de Energiehal in Rotterdam. Ontzet tend energierijk voelde ik me toen. Ik heb de hele nacht gedanst zonder te stoppen, dankzij één zo'n pilletje." Volgens Esther gebruiken scho lieren softdrugs omdat je er zo makkelijk aan kunt komen. ..Bij na elke koffieshop verkoopt wel hasj of voorgedraaide joints. Er is ook altijd wel iemand in uc buuri die wiet of een stukje stuff bij zich heeft. Wie blowt er nou niet? Hier op school alleen al schat ik dat 75 procent van de scholieren blowt." Natasja, ook een havo 4-leerlinge, heeft ook een keer met haar moe der geblowd. „Mjjn moeder vindt het wel okee dat ik blow. Ze heeft dat liever dan dat ik rook, want ze denkt dat blowen minder slecht voor de gezondheid is dan roken. CocaïQe heb ik een keer geproefd, maar dat was heel erg bitter en smerig. Blowen vind ik lekker der." Ook het feit dat er op scho lieren steeds meer druk wordt uit geoefend heeft er volgens Natasja mee te maken dat er meer wordt geblowd. „De maatschappij wordt steeds harder. Alles moet snel en goed gebeuren. Studiefinancie ring wordt minder, je moet in vier jaar afstuderen, dus je moet echt zeker weten watje wilt gaan stu deren enzovoorts. Om al dat ge zeik even te vergeten, rook je lek ker een blowtje." (Om privacyredenen is een aantal namen van de geïnterviewde scholieren veranderd). Zaterdag 21 juni SCHIEDAM Stedelijk Museum. Orgelconcert André Verwoerd, 14.00u. Grote of Sint Janskerk. Inloopconcert, 15.00U. Podiumcafé. J. W. Roy theOne-Nightband, 22.00u. VLAARDINGEN Grote Kerin Wandeiconcert, 15.00- 17.00U. MAASLAND Dokus. Open dag. HOEK VAN HOUAND De Hoekstee. Assepoester, de mu sical, 2O.0Ou; Jazz-demo, gymnas tiek/jazzdans. ROTTERDAM L'Esprit. Cochon Blue, 22u. Dance- taria. Groovaltcious Kitchen, 22u. De Vlerk. Timewarp, 22u. SLLau- renskerk. L'heure Mystique, 20.15u. The Uttle Cave. Suburbs, 22u. Oude- of Pelgrimvaderskerk. Inloopconcert, 14u. Popular. Deru da Denz, 24uRftmoTropIcal. Musi cal Murder,23-05u. Plan C. Images, 22u. Peyenoord Stadion. NK Scha ken, 13u. De Buurman. Open Dart- toemoor. Remonstrantse Kerk. Bewth, 17 en 19u. Schelling's. Kwartet Bloemlust, 19u. Stedelijk Museum. Orgelconcert, 14u. Eet café Dada. Yakamoz, 22u. Zondag 22 juni SCHIEDAM Dc De 4 Molens. Koffie-inioop, 11.00-l3.00u; Contactmiddag en ruilbeurs, 13.30-16.00u. Podium café. Korte optredens, 21.30u. VLAARDINGEN Groen van Prinstererstr. 67. Intro ductiedag Panta Rei Project, her- waardenngscocounselen, 13.00- 15.00u. ROTTERDAM Wllgenhof. Rugzakroute door het Berg-en Broekpark. 13-15.30u. Do- dorama. Troitsa, 15u. Maasthea ter. Bimbo Complex presents, 23- 05u. De Buurman. Jamsession, 20u. Rltmo Tropical. ArgentmaTan- go, 22u. Plan C. Salsafeest, 18u. Feyenoord Stadion. NK Schaken, 13u. Binnenrotte. Zondagsmarkt, 12-17u. Open Hof. Jeugdconcert, 19 u. Maritiem Museum Prins Hen drik. Grote Pions Club Dag. 12-16u, Maandag 23 juni SCHIEDAM Thurlede. Kom zing met ons mee, 14.0ÖU. ROTTERDAM Calypso 1: The Crucible' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'One Rne Day' (al) dag. 18.45- 21.30. ma.di. ook 13.15-16. Calyp so 3: lost Highway' (16) dag. 13.15-16-21.30; 'Karakter' (12) dag. 18,45. Cinerama 1: 'Jungle 2 Jungle' (al) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 2: The Gost and the Darkness' (12) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 3: The Truth about Cats Dogs' (al) dag, 13.15-16-18.45-21.30.Cinerama 4: 'Beavis Butt-Head do America' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cinerama 5: 'Donnie Brasco' (161 dag. 18.45-21.30. ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater: 'Ringof fi re' (al) dag. 14-16-20.45, ma. ah leen20.45. 'Special Effects'(al) dag. (beh.vr.en ma.) 15. vr. 10.30, za.zo. ook 13. The Fifth Element" (12) dag. 18.30-21.45. 'Microcosmos'(at)za- .zo. 17. lantaren/Venster: Ven ster 1: 'Lost Highway' (16) dag. (beh.ma.) 19.30-22. Venster 3: 'Love and Other Catastrophes' (16) dag. (beh.ma.) 20-22. Venster 4: 'Nelly et mr. Amaud' (16) dag. (beh .ma.) 20; 'La Seconda Volta' (16) dag. (beh.ma.) 22. Venster 2: The Time to Live, theTimeto Die' (16) di. 19.30; 'Nénette et Boni' (16) za- .zo.wo.19.30; Troisviesetuneseule mort' (16) dag. (beh.ma.di.) 21.30, di .22. Lumière 1:'Con Air' (16) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumière 2: Turbulence' (16) dag. 13,15-16- 18.45-21.30. Lumière 3:'Set it Off (16) dag. 18.45-21.30vr.ma.di. ook 13.15-16. Lumière 4: 'Liar Liar' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Rexane: 'Josefine Mutzenbacher deel IV' (16) tfm zo. doorf.voorst. 'Starmaker' (16) ma.t/m wo. doorf. voorst Pathé: 'Liar üar' (a!) dag. 11.10-13.45-15.50-17.55-20- 22.05; 'Dante's Peak' (12) dag. 11.30-16.20-18.50-21.30, ma.di- .ook 13.55, di. vervalt 21.30. 'AH Stars'(al) dag. 11.20-13,55-16.25- 19-21.35. The English Patiënt' (16) dag. 11-14.20-17.35-20.50, The Fifth Element' (12) dag. 1L55- 14.55-18.05-21.15. The Asso ciate' (a!) za.zo. 11.15-13.50- 16.25-19-21.40; The Ghost and the Darkness' (12) dag. 11.45- 14.15-16.45-19.15-21.45; 'Con Air' (16) ma.ds.wo. 11,15-13.50- 16.25-19-21.40; 'How Big is Yours* (16) di.21.30. sneak preview Nachtvoorstellingen: Uimière 1; 'Con Air' (16) za. 00.15. Lumière 2: 'Scream' (16)za.00.15.Lumlère3: Turbulence'za. 00.15. Lumière 4: 'bar üar' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: '101 echte Dalmatiërs' za.zo.wo, 13.15- 16- Cinerama 5: 'Space Jam' za .zo.wo. 13.15-16. Lumière 3: '101 echte Dalmati'érs' za.za.wo. 13.15- 16. Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' za.zo.wo. 13.55.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1