15 Hulplijn voor hele Waterweg Stokoude knotwilgen gekapt voor aanleg bos Basisonderwijs betreurt opheffen schoolmediatheek Rotterdams Dagblad Gemeenten werken samen in strijd tegen armoede Stedelijk Museum gaat uitbreiden Inrichting van het Stadserfplein gaat 3,5 miljoen gulden kosten Afscheid van hef Kolpabad -OE Ufo's boven Vlaardingen waargenomen Radiopiraten op de bon Winkeldieven aangehouden Drugsrunners veroorzaken aanrijding Nieuwstraat 140 Spijkerilsse telefoon 0181 - 617036 "SLOGGI SLIPS** voor hem en haar «le VÏe**«le GRATIS LU Waterweg Woensdag 25 juni 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Inwoners van Schiedam en Maassluis kunnen ook gebruik gaan maken van de Vlaardingse huursubsidie- lijn. Bovendien wordt de telefonische service uitgebreid voor vragen over andere regelingen die voor mensen met een laag inkomen geld kunnen opleveren. De drie gemeenten en de woning corporaties hebben daarover af spraken gemaakt. Het is de be doeling dat de informatielijn op i september in werking wordt ge steld. Dat is precies een maand voordat de sterk gewijzigde aan vragen voor huursubsidie moeten zijn ingeleverd. Oorspronkelijk is de huursubsi- dielijn een initiatief van de Socia listische Partij. Naar aanleiding van de vele reacties hierop heeft de grootste politieke party in Vlaardingen voorgesteld aan de gemeente om een dergelijk infor matienummer in te stellen. Wet houder A. Kool {volkshuisvesting en armoedebeleid) is daarmee aan de slag gegaan. Hij wide met het oog op de armoedebestrijding de telefonische hulpverlening uit breiden. Want wat voor de huur subsidie geldt, geldt ook voor an dere voorzieningen die er zijn: er bestaat voor veel mensen een drempel een beroep te doen op dergelijke financieel aantrekke lijke regelingen. Uit schaamte of onwetendheid. Het gaat daarbij in een groot aantal gevallen over. vaak alleenstaande, mensen van 50 jaar of ouder. Voordelen De woningcorporaties in Vlaar dingen voelden wel voor het idee. Voordelen voor de sociale ver huurders zijn dat de huurders eenduidige informatie krijgen en dat hun clienten financieel wor den geholpen waardoor ze makke lijker in staat zijn om de huur elke maand te betalen. Tijdens de ge sprekken, die Kool met dc op di verse terreinen samenwerkende corporaties in Vlaardingen, Schie dam en Maassluis had, bleek dat een gezamenlijk initiatief lot de mogelijkheden hoorde. De ver huurders delen mee in de kosten die nodig zijn om de juiste infor matie ter beschikking te hebben - er komt ook een informatiebul letin - en de telefooncentrale te bemensen. Maar inmiddels is in Vlaardingen gebleken, en in de twee buurge meenten is dat niet anders, dat veel minima die recht hebben op allerlei aanvullingen op het inko men, de juiste wegen niet weten te bewandelen. Dat kan uit schaamte zijn, maar ook omdat ze niet weten waarop ze recht heb ben of ze worden afgeschrikt door de veronderstelde administratie ve rompslomp. De huursubsidie- lijn moest een plusje krijgen van de wethouder. Inkomensverbetering „Want," zo schrijft Kool in een brief aan zijn collega's van Schiedam en Maassluis, „veel huurders die mogelijk recht heb ben op huursubsidie kunnen na melijk ook vaak aanspraak ma ken op ander regelingen die voor hen een inkomensverbetering kunnen betekenen. Veelal wordt in verband hiermee door de huur subsidiemedewerkers naar de col lega-ambtenaren doorverwezen. In het kader van het armoedebe- strijdingsbeleid zal er vanuit de huursubisdie-infolijndan ook een link kunnen worden gelegd met contactpersonen binnen de amb telijke en maatschappelijke orga- nisaties die in het kader hiervan Vlaardingen De basisscholen in Vlaardingen zijn teleurgesteld in het plan van het Vlaardingse col lege van b en w om de schoolme diatheek te sluiten. De schoolme diatheek is bedoeld om basisscho len te ondersteunen bij het uit voeren van projecten en thema- weken. Als alternatief wijst de ge meente de scholen op de Probi- biio, de provinciale bibliotheek. „Belachelijk. We gaan nu eens in de veertien dagen naar de biblio theek hier in de stad, maar kun nen dat niet volhouden als we he lemaal naar Schiedam moeten," verklaart E. Simonis, adjunct-di recteur van basisschool 'De Maat jes'. Ook voor basisschool Prisma/ Klinker is de opheffing van de schoolmediatheek een zware slag. „Veel leerlingen zijn geen lid van de bibliotheek. Voor deze kinde ren leenden wij leesboeken. Vaak is voor hen de drempel te hoog om zelf te gaan. Wij moeten nu extra geld investeren om onze eigen bi bliotheek aan te vullen," legt ad junct directeur F. Zwaneveld uit.' De optie die de gemeente biedt om naar de Probiblio te gaan is niet voldoende volgens Zwane veld. „Ik haal nu zelf een paar keer in de maand een kist met on geveer dertig boeken, omdat het lekker dichtbij is. Schiedam is mij net te ver." Voor de Erieaschool, een onder wijsinstelling voor zeer moeilijk lerende kinderen, breken moeilij ke tijden aan. „Onze leerlingen hebben speciale boeken nodig, met veel prenten bijvoorbeeld. Deze boeken zijn te prijzig om zelf aan te schaffen," vertelt directeur H. Walsmit. De docenten moeten volgens hem de hoofden bij el kaar steken om tot een andere op lossing te komen. „Iedere leer kracht moet, als we een bepaald thema willen behandelen, thuis in de eigen boekenkast kijken. Maar dat is natuurlijk niet de juiste ma nier." W. Veldkamp van het katholieke 'De Hoeksteen' voelt mee met de gedupeerde scholen. „Het is een kwalijke zaak dat zoiets gebeurt, Wij zullen er echter niet veel van merken omdat wij onze eigen bi bliotheek en boekenvoorraad hebben." Ondanks alle 'ellende' laat ad junct-directeur Simonis van 'De Maatjes' de moed niet zakken. Hij zegt ervoor te zorgen dat zijn scholieren in ieder geval niets te kort zullen schieten. „Er is altijd wel een mouw aan te passen." Hoge kosten Ook binnen de Vlaardingse poli tiek wordt lauw gereageerd op het schrappen van de schoolmedia- theekdienst. CDA-fractievoorzit- ter K.W. van Netten voorziet, evenals de basisscholen, dat er minder zal worden gebruik ge maakt van de Probiblio. „De scho len betalen nu nog een beperkt bedrag, maar dat zal voor de pro vinciale bibliotheek in de honder den guldens gaan lopen. De hoge kosten en de afstand zullen een rol gaan spelen bij de afweging waar scholen het geld aan beste den." Het CDA is altijd fel voorstander geweest voor het aanhouden van de drie wijkfilialen in de West- wijk, Babbeïspolder en Holy. De christen democraten eisten dat het hele gezin in de vestigingen terecht kan, 'van jong tot oud'. Met het compromis dat is geslo ten -het behouden van de fili alen, maar een centrale rol voor de hoofdvestiging- heeft Van Net ten 'niet zoveel moeite.' „Het is een dilemma, aan de ene kant moet er bezuinigd worden, maar aan de andere kant wil je zoveel mogelijk beschikbaar houden. Dan is dit denk ik een aardige be nadering. Jongeren springen ge makkelijker op de fiets naar de Waalstraat dan ouderen. En ook een klein kind stuur je niet zo snel de stad in." Boodschappen Dat het filiaal in de Loper op za terdag dicht gaai, vindt Van Net ten, voor wie er nog een hoop vraagtekens zijn, wel een slechte zaak. „Zaterdag is bij uitstek de dag waarop het hele gezin naar de bibliotheek kan. Dan is iedereen vrij en kunnen ze rustig hun gang gaan. Eigenlijk zou de bibliotheek open moeten zijn op het moment dat veel mensen boodschappen doen." Bij het zoeken naar alter natieve huisvesting voor de bi bliotheek in de Holy vraagt Van Netten zich af hoeveel je moet in vesteren om te kunnen bezuini gen. „Ik snap wel datje een inves tering over jaren moet afschrij ven, maar als ik hoor dat er in de centrale bibliotheek 355.000 gul den nodig is voor een jaarlijkse bezuiniging van 150.000 gulden blijf ik dat vreemd vinden." Zie ook pagina 17: 'Vlaardingse bibliotheek heeft voor mij afge daan.' de regelingen uitvoeren." Voorwaarde daarvoor was dus de medewerking van de beide ge meentebesturen. Want binnen de drie gemeenten bestaan verschil lende regelingen die door ver schillende instanties worden ge regeld. Inmiddels is de toezegging bin nen op het Vlaardingse stadhuis. Inwoners van alledrie de steden langs de Waterweg kunnen vanaf 1 september terecht opeen en het zelfde nummer voor vragen over waar ze kunnen aankloppen voor financiële bijstand. Door Desiree van der Jagt Schiedam Het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat in Schiedam wil uitbreiden aan de Lange Achterweg. Het museum kampt met een structureel te kort aan opslagruimte voor de collectie en daarvoor moet een nieuwe vleugel worden bijge bouwd. Daarnaast zal de binnen plaats een overkapping krijgen. Onder die overkapping moet on der meer een museumwinkel en een koffiebar komen. De uitbrei dingsplannen kosten enkele mil joenen guldens. De plannen voor de uitbreiding zijn afgelopen week bekend ge maakt in een besloten vergade ring van de raadscommissie cul tuur, In oktober kwam de door de gemeente nog steeds als ver trouwelijk aangeduide studie van het bouwtechnische bureau Starke Dijkstra al naar buiten. Uit die studie blijkt onder meer dat het museum aangepakt moet worden, omdat het bezoekers aantal terugloopt. In 1996 ging het om 15,000 bezoe kers, terwijl in 1995 nog zo'n 8.000 mensen meer een kaartje kochten. Slechts met een profes sionele ingreep kan de negatieve trend worden aangepakt, zei de directie vorig jaar oktober. De uitbreiding van het museum is een middel om het bezoekers aantal op te krikken. De directie zei in oktober te streven naar jaarlijks minimaal 31.000 bezoe kers; het gemiddelde van een museum in Nederland. Naast uitbreiding is in het ver bouwingsplan ook sprake van re novatie van het oude gebouw en restauratie van de collectie. Het museum wordt bijvoorbeeld voorzien van een nieuw dak. Door de verplaatsingen van de depots krijgt het museum zelf meer tentoonstellingsruimte. Ander onderdeel uit het plan is het verplaatsen van het met bladgoud belegde rococo-orgel in de aula. Het 207 jaar oude orgel, nu nog geplaatst op het balkon, zou een plek kunnen krijgen aan een van de zijkanten van de aula. Vele, min stens non derdjaar ou de knotwil gen langs de Trekkadein Maasland moeten wij ken In ver band met de verzwaring van de kade. De werk zaamheden zijn onder deel van de aanleg van net nieuwe Maaslandse bos, waarbij het fietspad langs de ka de wordt ver legd. Foto Roei Dijkstra Schiedam—De meerderheid van de raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer is geschrokken van de hoge kosten voor het nieuwe Stadserfplein. Uitvoering van het plan zoals het gisteravond aan de commissie werd gepresenteerd gaat 3,5 mil joen gulden kosten. Dat is ander half miljoen gulden meer dan oorspronkelijk voor de inrichting van het plein was geraamd. Het Stadserfplein wordt de en tree naar het nieuwbouwcomplex aan het Stadserf. Op het plein wordt met natuursteen een vlak gecreëerd waardoor een aparte ruimte ontstaat Voor de afschei ding van die ruimte worden in de grond lichtspotjes gemaakt. Op het plein moet aan de kant van de Liduinakerk ccn zogenoemd 'balkon' komen, dat zich bijvoor beeld door een pergola afscheidt van de rest van het plein. Daar kunnen bomen en bankjes wor den gezet. De keuze voor de attri buten zoals banken, pergola en verlichting staan nog niet vast. Forse kostenpost in het plan is de fundering. Van de anderhalf mil joen gulden die dit plan extra kost, is volgens de ontwerpers driekwart nodig om de fundering aan te leggen. In die fundering wordt ook al rekening gehouden met toekomstige ontwikkelin gen. Zo worden bijvoorbeeld mantelbuizen aangelegd zodat het plein in de toekomst niet op de schop hoeft als er nieuwe lei dingen moeten worden aange bracht D66 is voorstander van een mooi plein, maar dat het plein ander half keer zoveel moet kosten als geraamd, vond die partij wel erg veel. „Dat een goede fundering geld kost, dat begrijpen, v/e. Maar waar wordt dat extra geld voor gebruikt," wilde G. H, van de Ak ker-de Jager weten. Zij wil dat wethouder Hafkamp met meer alternatieven komt, zodat D66 een verantwoorde keuze kan ma ken. „We vinden het heel mooi, maar wat zouden we kunnen krij gen voor die oorspronkelijk twee miljoen gulden. Dat weten we nu niet." D66 kreeg byval van het CDA, Groenlinks en ook van C. Huij- ken {PvdA). Het CDA is boven dien bang dat na de aanleg van het Stadserfplein ook bij de in vulling van andere plekken in de binnenstad alleen nog voor een dure oplossing kan worden geko zen. „We willen toch een integra le benadering en dan kan het niet anders dat ook op andere plaatsen in de binnenstad op de ze manier wordt gewerkt," zei G. Kaptein (CDA). Wethouder L.A. Hafkamp was verbaasd over de schrikreactie van D66, CDA, Groenlinks en C, Hujjken (PvdA). „Als we dit wil len dan kost het 3,5 miljoen gul den. Er zjjn geen alternatieven, We kiezen voor natuursteen en dat kan alleen met een hele goe de fundering," zei Hafkamp. D66. CDA en Groenlinks willen eerst nog met hun fractie praten vooidat zij een definitief oordeel vellen over de kosten van het plan. Met de aanleg van het Stadserf plein moet in december worden begonnen. Maasland In Maasland zijn vele tientallen stokoude knotwilgen gekapt voor de aanleg van een nieuw bos. Deze curieuze situatie heeft zich voorgedaan bij de reali sering van het Maaslandse bos, een van de nieuwste projecten in het groengebied Midden-Delf land. Door het bos worden de bei de kerktorens van Maasland van af de A 20 straks aan het zicht ont trokken. Sommige van de gekapte bomen waren meer dan honderd jaar oud. Ze werden verzorgd door vrijwilligers van de knotgroep Maasland-Maassluis. Die kunnen het volgend seizoen wat rustiger aan doen. Bij de aanleg van het Maaslandse Bos hoort ook een fietspad, beneden langs de Trek- kade. Het Hoogheemraadschap van Delfland maakt van de gele genheid gebruik de kade te ver zwaren. Door die verzwaring moe ten de vele, stokoude knotbomen het ontgelden. Park Het nieuwe dijklichaam biedt mo menteel nog een kale aanblik, maar er worden nieuwe bomen geplant. Op de verharding na ligt het fietspad er, is het werk aan de kade gereed en is de sloot een stuk landinwaarts verlegd. De aanleg van het bos -één van de laatste projecten van reconstruc tiecommissie Midden-Delfland in Maasland- vordert ondertussen gestaag. Er is weliswaar nog geen boompje geplant, maar de contou-, ren van het ongeveer veertien hectare grote bos zijn in het be trokken perceel van de Comman deurspolder al duidelijk waar neembaar. Omdat het in verband met de vei ligheid een bos zonder struikge was wordt, lijkt het meer op een park. Het bosperceel grenst aan de Trekkade en loopt langs het nieuwe volkstuincomplex door tot aan het terrein van korfbalvereni ging ODO. Maasland is altijd tegen de aanleg van een bos op deze plaats ge weest. maar diende zich aan het plan van de reconstructiecommis sie te onderwerpen. Protesten haalden niets uit en ook de be trokken landeigenaren werden, nog voordat er financiële overeen stemming was bereikt of vervan gende grond werd aangeboden, gedwongen de aanleg te gedogen. Vlaardingen Het komende weekeinde opent in Vlaardingen het nieuwe zwembad De Kulk de deuren. Dit betekent uiteraard het einde voor het op een steen worp afstand gelegen Kolpabad. Nadat driekwart jaar geleden het personeel het water al uit het bui tenbad heeft laten lopen, worden zondag de laatste trainingen in het binnenbad afgewerkt. Na de zomer, als kunstenaars nog even bezit nemen van het Kolpabad, gaat de slopershamer er tegen aan. Een moment voor het Rotterdams Dagblad om eens stil te staan bij een aantal opvallende gebouwen in Vlaardingen die in dezelfde tijd zijn gebouwd als het Kolpabad, een halve eeuw geleden. Zoals het Deltahotel, de watertoren in het Oranjepark en het NS-station Vlaardingen-Oost Vandaag op pagina 17 het eerste deel uit de serie: Sloop nadert voor historisch Kolpabad. Vlaardingen Een aantal Vlaar- dingers kreeg gisteravond de schrik van hun leven. Verontrust belde ze naar de politie met de mededeling dat er ufo's boven de stad zweefden. De Vlaardingers hadden lichten door de lucht zien schieten en dachten waarschijn lijk dat de gemeente gekoloni seerd zou worden door marsman netjes. Een onderzoek van held haftige agenten wees uit dat niet buitenaardse wezens maar het circus bezit van de stad had geno men. Op het Erasmusplein in de Westwijk hebben de artiesten tot donderdag hun kamp opgeslagen. Op het dak van de tent staat, als publiekstrekker een liehtkanon. Dat bleek de boosdoener. Een 35-jarige Vlaar- dinger heeft gisteren een bekeu ring gekregen omdat hij illegale zendapparatuur in bezit had. Uit zijn woning aan de Eleonorastraat haalden agenten zes radiozend- en ontvangstapparaten. Een eind je verder stuitte de auto van de ra- diocontroledienst op een woning aan de Schiedamseweg waar van daan ook signalen de ether in wer den gestuurd. De politie nam uit deze woning diverse zend- en ont- vangstapparatuur in beslag. Naar de eigenaar wordt nog gezocht. Schiedam Drie winkeldieven, een 36-jarige Rotterdammer, een evenoude Schiedamse en een 19- jarige Schiedamse zijn gisteren op de Koemarkt aangehouden. Het trio had een grote sporttas vol gestolen kleding in bezit. De drie konden worden aangehouden op aanwijzingen van getuigen die hadden gezien dat de dieven in di verse winkels aan de Hoogstraat bezig waren geweest. De Rotter dammer bleek bij de aanhouding in het bezit van een mes. SchiedamGevaarlijke capriolen van drugsrunners hebben gister avond een aanrijding veroorzaakt op de afslag Schiedam van de rijksweg A 20. Daarbij raakten drie mensen gewond. De aanrij ding gebeurde om half elf toen een auto met twee Fransen werd aangereden door een auto met drugsrunners. Vervolgens raak ten de Fransen een bestelbus. Vol gens de Fransen werden zij op de rijksweg al hinderlijk gevolgd door de runners, die na de aanrij ding op de afslag doorreden. De auto met de Fransen en een be stelbus raakten in een slip, waar bij de Franse auto tegen de vang rail knalde en midden op de weg stil kwam. Ook de bestelbus raak te de vangrail en kwam tot stil stand. De bestuurder van de bus, een 30-jarïge man uit Moerdijk, is door de GGD behandeld aan schaafwonden. De Fransen zijn naar het Schieland-ziekenhuis vervoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1