18 documenta X CORRECT PORTABLE AUDIO 249 Rotterdamse culturele festivals drijven op Heineken Documenta van Heilige Cathérine laat geen diepe sporen na ab 21 .juni BERGWEG 110 ROTTERDAM Radiohead is geen hype Luca en Blok als perfecte verliezers Brian Keith (75) pleegt zelfmoord CORRECT DE GROOTSTE KEUZE IN MINIDISC'S, WALKMAN'S, DISCMAN'S, KLOKRADIO'S, WERELDONTVANGERS EN RADIOCASSETTERECORDERS, WERELD ONTVANGER MET SSB PORTABLE CD-SPELER MET ANTI-SCHOK PORTABLERADIO MET CD-SPELER I I B SI 111] lö E3 GS S il 11 EE TEL.: 010-4.618.600 Rotterdams Dagblad 8ÜSw Woensdag 25 juni 1997 Door Peter van Eijkelenburg Rotterdam Voor de culturele festivals in Rotterdam is biergi- gant Heineken veruit de belang rijkste sponsor. De brouwer steekt reclamegeld in Metropolis (6 juli), in de Straatparade/Zomer carnaval (26 juli) en het Open luchttheater op zondagmiddagen in de rozentuin van het museum park. Heineken organiseert zelf nog het gelijknamige jazzfestival Malibu—Acteur Brian Keith, voor al bekend als de norse oom Bill in de televisieserie 'Family Affair' is gisteren dood in zijn huis in Mali bu gevonden. Volgens de politie had de aan kanker lijdende Keith zichzelf een schotwond toege bracht, kennelijk om een eind aan zijn leven te maken. Keith speel de in meerdere komedies, zoals de Disney-film The Parent Trap' (1961) en samen met Doris Day in "With Six You Get EgrolT (1971). In 'Family Affair', dat van 1966 tot 1971 voor het eerst door de Ameri kaanse televisiezender CBS werd uitgezonden, speelde Keith een vrijgezel die met de hulp van de Engelse butler Giles French (Se bastian Cabot) drie weeskinderen - twee nichtjes en een neefje - op voedde. Door John Oomkes Utrecht Is Radiohead een hype of niet? Het grote aantal superla tieven datje leest en hoort over de vierde en nieuwste cd van het vijf tal uit Oxford doet het ergste vre zen. In tien dagen tijd ging 'OK Computer', een plaat met twaalf kaleidoscopische songs die in hun muzikale constructie en'psyche- delica sterk doen denken aan de vroege Pink Floyd, in Nederland 34.000 maal over de toonbank. Dat lijkt op een succesvol resul taat van een gehaaide marketing campagne, die nog eens werd be kroond doordat de directeur van platenmaatschappij EMI Music tot de ongebruikelijke stap over ging om persoonlijke contacten een brief te sturen, melding ma kend van de trots die hy voelde verantwoordelijk te zfjn voor zo'n kwalitatief hoogstaand product. Maar wees gerustgesteld: het is te laat voor een hype. Radiohead liet al eerder van zich spreken met een uitstekende plaat ('The Bends', 1995) en puike optredens op Pinkpop en Lowlands. Het met veel mediageweld onder steunde optreden van gister avond in het Utrechtse Vreden- burg (al wekenlang uitverkocht en een voorproefje van Ahoy', op 13 oktober) heeft eigenlijk alleen bevestigd wat we van platen als The Bends' en 'OK Computer' al weten: hier is sprake van een bui tengewoon getalenteerd bandje dat ongebruikelijke songs con strueert en afwijkt van het gang bare. Radiohead heeft niets met dance, jungle, drum 'n' bass, Brit pop of skunk en gaat gewoon zyn eigen eigenwijze gang. In tegen stelling tot de algemene opvatting dat trends de loop van popmuziek bepalen, gebeurt dat nog altijd door de invloed die van individu ele talenten uitgaat, Eigenlijk is het grote aantal asso ciaties dat je krijgt bij de stem van Thom Yorke al een aanwijzing dat Radiohead beschikt over een unieke frontman. In het hoog klinkt hij als Colin Blunstone, iets daaronder ligt een vergelijking met Nils Lofgren en Neil Finn voor de hand, in de borststem hoor je Lou Reed en Tom Jones terug. En al die stemmen ge bruikt hij naast en door elkaar, zonder ook maar een ogenblik te acteren. In zijn teksten plakt Yor- ke flarden uit dromen, geïsoleer de observaties en flarden van con versaties aaneen, bijna altijd ver pakt in sterk melodieuze lijnen in mineur en opmerkelijk trage tem pi. Het is dat Yorke zingt en niet zingzegt, anders zouden de over eenkomsten met Leonard Cohen nog sterker zijn dan nu het geval is. De opbouw van de anderhalf uur durende set laat in afwisseling te weinig over: Hoe mooi songs als 'Lucky', 'Airbag', 'Kanna Police' en de toegift 'The Tourist' ook zijn, de overeenkomsten zijn hier en daar te groot. En als Radiohead aan het eind van het concert wel heel sterk het accent verschuift naar 'The Bends' verliest Yorke iets van zijn bezetenheid. Radiohead in Muziekcentrum Vredenburg. Met: Thom Yorke (zang, gitaar), Jonny Greenwood (toetsen, gitaar), Ed O'Brien (gi taar, zang), Colin Greenwood (bas) en Phil Selway (drums). Ge hoord: dinsdagavond van 28 t/m 31 augustus. Al deze evenementen zyn gratis voor het publiek. Het shagmerk Javaanse Jongens heeft zich in Rotterdam financieel gebonden aan het Internationaal Filmfestival en aan Paradepri- meurs, dat nog tot en met 29 juni naast museum Boijmans staat. In dat kleine theaterfestival zit 10.000 gulden tabaksgeld. Met het noemen van dat bedrag maakt Pa rade-organisator Mobile Arts een uitzondering. De meeste gespon- sporde evenementen en hun geld schieters noemen geen hoogte van de financiële steun. Het Filmfestival krijgt ook geld van bierbrouwer Grolsch, Metro polis heeft het shagmerk Samson als hoofdsponsor. Het nieuwe eve nement Dance Parade, op 16 au gustus, heeft nog geen sponsors. Organisator JMR Producties is volop in onderhandeling met kan didaat-geldschieters. Daarbij zijn drank- en tabakmerken en JMR is niet van plan die onderhandelin gen te stoppen onder invloed van de politieke discussie van dit mo ment. Die ontstond toen PvdA- fractieleider Wallage afgelopen weekeinde suggereerde alle drank- en tabaksreclame te ver bieden. Het multiculturele festivan Du- nya heeft tot nu toe bewust geen reclame voor drank of tabak toe gelaten. Lydia Engel, sponsor werver voor Dunya en voor de Straatparade/Zomercarnaval: „Dunya is een feest voor het hele gezin. Bij evenementen waar veel jonge kinderen komen, wil ik geen sponsoring van alcohol of si garetten. Toch heb ik voor vol gend jaar Dunya aanbiedingen van een bier- en van een sigaret tenmerk. Ik zeg nog niet welke dat zijn. Mensen van die bedrij ven zijn twee weken geleden ge woon komen kijken op Dunya of het interessant voor ze is. En ze letten goed op de aandacht die ze kunnen knjgen via de media Maar ik weet nog niet of ik Dunya positief ga adviseren over die aan biedingen." Cocktails Voor de Straatparade/Zomercar naval over een maand kan Engel nog kiezen tussen twee fabrikan ten van alcoholische cocktails. „Ik verkeer in de luxe positie dat ik gewoon het cocktailmerk kan ne men dat het meeste geld biedt. Ze willen die drankjes ook op straat uitdelen aan het publiek. En daar moet je weer voorzichtig mee zijn. Want niets is vervelender voor een organisator dan als z'n evene ment vooral bekend wordt als een drinkfeest." Lydia Engel: „En verder vind ik die opmerkingen van Wallage be lachelijk. Alle grote evenementen steunen op dergelijke reclame. Het gaat om feestelijke gebeurte nissen en voor de meeste mensen hoort bij een feest nou eenmaal een zekere mate van alcohol of ta bak. Bovendien ga je naar zoiets toe om plezier te hebben en niet om je te laten betuttelen door de overheid. Ik ben die betutteling zal. Ik vraag me ook af of mensen minder zullen drinken of roken na een reclameverbod. Geloof ik niets van." Rob Bekenkamp, organisator van popfestival Metropolis (Samson en Heineken). „Het is leuk en aar dig om die reclame onmogelijk te maken, maar een gratis evene ment kan eenvoudig niet zonder sponsors. Metropolis wordt voor éénderde betaald met sponsor geld De overheid is ook dubbel hartig, want wil de enorme in komsten 'aan accijnzen op drank en tabak niet verliezen. En ik vind dat mensen zelf moeten kunnen kiezen." De Stichting Verantwoord Alco holgebruik (StiVA) heeft zes jaar geleden voor de drankfabrikan ten met de overheid een code af gesproken voor aicoholsponso- ring Volgens StiVA-direeteur KL Phoa moet Wallage zijn voor stellen nog maar eens goed door denken. want de afspraken in die code worden goed nagekomen. „Er staat bijvoorbeeld in dat alco holmisbruik niet mag worden uit gebeeld of in de hand gewerkt. Gratis uitdelen van drank aan het publiek mag dus niet. Het recla meverbod van Wallage past bo vendien met bij z'n doel. Een re clamestop vermindert het drank gebruik niet. Het totale reclame budget voor alcohol stijgt al vele jaren, maar het gebruik en het misbruik niet. Dus is er geen ver band. Wallage bereikt z'n doel met en maakt wel veel sport en cultuur onmogelijk." Eén keer in de vijfjaar breekt er in de internationale kunstwereld de Doeuroenia-kooris uit. Honderdduizenden kunstlielbebbers gaan tot 28 september op bedevaart naar bet Duitse Kassei om de duurste, grootste en meest prestigieuze manifestatie vso bedendaape kunst te aanschouwen. De tiende Documenta wordt dit keer geleid door de Franse kunsthistorica Cathérine David, die, dat is de trend in de he dendaagse kunstseene, zelf de ster van het festijn is. Door Peter van Nuijsenburg Kassei Peter Gersina en Fjorian Borkenhagen hebben een unieke eerste-hulp-dienst ingericht. Voor het Fridericianum, het museum dat als centrum van de Documenta dient, hebben de 'kritisehe kunstliefhebbers' uit München een ambulance geparkeerd, eèn brancard klaar gezet, terwijl hun 'verpleeg sters' pal voor de opening van de grootste en meest prestigieu ze kunstmanifestatie ter wereld de apparatuur voor bet opne men van de bloeddruk nog aan een laatste inspectie hebben onderworpen. Wie na het zien van de uitgestalde kunst, ziek, zwak of misselijk wordt, kan, zo verzekert Gersina, bij 'Eerste huip bij slechte kunst' professioneel van zijn 'doeumentitis' genezen worden. Cathérine David verklaart haar Documenta X tijdens de opening. Foto Het is een initiatief dat de artis tiek leidster van de Documenta X, Cathérine David, maar matig zal kunnen waarderen, De 43-jarige kunsthistorica uit Parijs heeft zich niet laten kennen als iemand met gevoel voor humor en een zelfs maar een minimum aan tole rantie. Wie het lef heeft haar op vattingen over hedendaagse kunst te kritiseren, wordt gelijk door de Heilige Cathérine van Kassei geëxcommuniceerd. Zo wilde ze een recensent van een Duitse krant de toegang tot Haar tentoonstelling ontzeggen, omdat hij iets onaardigs over Haar had geschreven.-Er schijnt veel over redingskracht nodig zijn geweest om haar aan het verstand te bren gen dat dit aan het einde van de 20-ste eeuw in een moderne de mocratie niet meer kan. Onbetwiste vedette We staan wat uitvoeriger stil bij madame David, omdat zij niet al leen de onbetwiste vedette van de Documenta is, maar ook een trend vertegenwoordigt die al ge ruime tijd aan de gang is. De artistieke leiding van dit eens in de vijf jaar plaats vindende kunstfestijn is elke keer in hin den van een andere museumdi recteur, curator of kunsthistori cus. Hij/zij mag zijn Documenta volledig naar eigen inzicht inrich ten. Beperkingen zijn er niet, be halve dat de tentoongestelde waar 'hedendaags' moet zijn, ofwel werk van de huidige avant garde. Die artistiek leiders komen niet van de straat. Ze zijn bij het grote re publiek soms omstreden, maar dat is in vakkringen meestal een aanbeveling. Ze voelen zich ook vaak kunstenaar, of, maar dat zul len ze eerder suggereren dan zeg gen, eigenlijk boven de actieve kunstenaar verheven. Want heb ben zu niet het overzicht, de ruime blik, het 'concept' (tover woord van artistiek leiders) die de schilder of beeldhouwer die in de beslotenheid van zijn atelier aan het schilderen of hakken is, mist? Kunnen zij niet veel beter verkla ren, waarmee de schilder, beeld houwer of video-kunstenaar 'be zig' is, dan de schepper van het fraais zelf? Dit is misschien wel de echte re volutie In de moderne kunst. Niet de kunstenaar en zijn werk staan voorop, maar de artistiek leiders met hun in meestal onbegrijpelijk bargoens geschreven teksten. De figuur die het schilderij ophangt is belangrijker geworden dan de schilder. Je kon dus de afgelopen week geen krant opslaan, geen tijd schrift doorbladeren of een kunst programma op de tv aanzetten of mevrouw David trakteerde de le zer/kijker op haar ideeën. Het moet gezegd worden dat ze haar nummer met groot raffinement verkocht. Ze weigerde ondanks het aandringen van de intervie wers te zeggen welke kunstenaars in haar show op zouden treden en voerde zo de spanning bekwaam op. Pas op de traditionele dag voor de pers, waarop David ook haar concept onthulde, werden de na men van de 120 uitverkorenen uit 28 landen prijs gegeven. Afvalbak Hoe dat concept er uitziet, laat zich eigenlijk niet samen vatten. Er is sprake van 'sociale interac tie', er moet een 'kritische blik op de na-oorlogse geschiedenis wor den geworpen', waarbij de 'postar- chaïsche, posttraditioneleen post- nationale identificatie-inspannin gen in de fractale samenlevingen' niet vergeten mogen worden. Ook in de hedendaagse kunst schijnen we met om de 'globalisering' heen te kunnen, maar moeten daarom met minder waakzaam zijn tegen de 'dictatuur van de markt'. Geen wonder dat een bezoekster bij het zien van een afvalbak met docu- i^enta-sticker haar man in alle op rechtheid vroeg of die ook tot de tem oonstelling hoorde. Mas x omdat zelfs een artistiek lei der op zijn daden en niet op zijn woerden wordt afgerekend, zwenkt de schijnwerper nu van mevrouw David naar haar levens werk. Voldoet haar Documenta aan de ondanks alles hoog ge spannen verwachtingen, of is het de zoveelste aflevering in de avant-gardistische soap-opera 'De nieuwe kleren van de keizer'? David heeft een parcours uitge zet, dat de bezoeker van het sta tion in Kassei via de naargeestige winkelpromenade naar het stads park met zyn fraaie Orangerie voert. Het trgjectkent enkele vas te pleisterplaatsen, een zaal in het station, de hal van de ondergrond se, de musea Fridericianum en Ottoneum en de speciale Doeu- mentahal, waar hij zich kan laven aan het gebodene. Daaronder zijn veel foto's, films, video-installaties, 'gewone' instal laties, objecten, maar nauwelijks schilderijen en geen beelden. De kunstenaars zijn vaak alleen de superingewijden bekend, maar ook dat is overeenkomstig het concept van David, die niet van 'grote namen' schijnt te houden. Een concept impliceert dat al deze werken met elkaar in enig ver band staan en je zou mogen ver wachten dat ze een 'totaal indruk' bij de kijker achterlaten. Dat blijkt niet het geval. De Documen ta van David laat geen enkel, zelfs geen millimeter diep, spoor na. En dat is vermoedelijk het ergste wat haar had kunnen overkomen; het laatje onverschillig. Zelfs wat als provocatie bedoeld zou kunnen zijn, provoceert niet. De Oostenrijkse 'kunsttuinman' Lois Weinberger heeft in het sta tion op een afgebakend stuk rails distels geplant. Ze moeten vol gens de kunstenaar het vluchte lingenprobleem verbeelden. De distel is een plant die vooral in brandhaarden als de Balkan en het nabije oosten schijnt voor te komen. Ze staan nu met het Kas- selse onkruid tussen de rails en zie, wat bjj de mensen niet lukt, lukt in het plantenrijk wel. Distel en klavertje vier gedijen broeder lijk naast elkaar. Zoiets is niet leuk, maar het is ook te braaf om grote ergernis op te roepen. Varkensgeluk De grote trekpleister en meest ge fotografeerde 'installatie' is een varkensstal in het park met een zeug die net gejongd heeft. De theorie die daarbij hoort, ben ik kwijt, maar je zou, ik verzin maar wat, bijvoorbeeld kunnen zeggen dat het motto van Artis, de natuur is de leermeester van de kunst, in de praktijk wordt gebracht. Maar wat R. Trockel en C. Hoeller ook beoogd mogen hebben, het prille varkensgeluk roept vooral verte dering op. Goed, het concept is dus een fias co, maar dat betekent gelukkig niet dat alles met de vuilnisman mee kan. Er zijn prachtige foto's van Ed van der Etsken te zien; de schilderijen van de zwarte Ameri kaan Kerry James Marshall, tafe relen uit de zwarte getto's, zijn zonder meer de moeite waard en de wand-en plafondschildering in de Documentahal, een ongeloof lijk wijd vertakt buizenstelsel van Peter Kogler, kan een hoogtepunt genoemd worden. Dat is voor een manifestatie die voor de belangrijkste ter wereld doorgaat te mager. Als in een cir cus alle kunsfjes misgaan, kan de spreekstalmeester proberen de acrobaat die drie passen op rijn handen kan lopen als een topar tiest te presenteren. Maar het pu bliek zal dat niet pikken en waar voor zijn geld eisen. Het wil de leeuwentemmer zien. Het zou aardig zijn als kunstliefhebbers ook eens de trom roeren. Documenta X, tot 28 september in Kassei. De gids kost 28 mark; het Documenta X-boek 90 mark Door Han Geurts RotterdamHaar opgeprikte lach en zfjn ernstige blik spreken boekdelen: hier dansen de verlie zers, geen prijs zullen ze winnen zelfs niet de poedelprijs. Spelle tjes voor paren zijn per definitie funest voor beide echtelieden en dat is bij stijldansen al niet an ders. De musical 'Draaikonten' van Orkater gaat over een ge trouwd stel dat al decennia lang zonder succes probeert om dans- prijsjes te winnen. Het paar gaat van het ene diepe relatiedal in het volgende nog diepere dal omdat de verwachtingen structureel te hoog gespannen zijn. Vooral die jegens elkaar. Net lekkere types voor Loes Luca en Peter Blok, die ze flink vet neerzetten, met blikken, grimas sen en gebaren die boekdelen spreken en met danspassen die de kleiende chimpansee zeker zou verbeteren. Ga je niet bij me weg?, vraagt Luca als er weer een vernietigend jury-oordeel is ge veld. Blok zegt meteen nee maar denkt ook ja, met ogen boog naar de hemel gericht. Af en toe is er romantiek of me lancholie tussen die twee, maar hoe vuiler en lager de sneren waarop ze elkaar trakteren, hoe leuker ze zijn. Genieten is als zij vindt dat hij danst als een volle winkelwagen. En als hij haar bij de keel grijpt. En als het electroni- sche eenmansorkest van Ray van Santen dan nog een opgewekt deuntje inbrengt. Oneerlijke concurrentie is er in de ogen van dit stel ook van de met meer ritmegevoel gezegende landgenoten en het is nou net jammer dat het bij een paar losse flodders in die richting blijft. Het duo zou zich pas echt te kijk zet ten met een hele reeks van die non-opmerkingen tegen nog veel meer minderheden die wel kun nen winnen. Sommige van de echte dansbe- drijven zijn wat minder, al spelen Luca en Blok zich met succes door die zwakkere momenten heen. Na een paar romantische duetten lijkt het er zowaar even op dat het stel nog in de prijzen zal vallen op de dag dat ze eindelijk dansen omdat ze van elkaar houden in plaats van omdat ze willen win nen - maar zelfs dat zit er hier niet in. Een plezierig uurtje relatie- leed. 'Draaikonten' van Orkater, met Loes Luca en Peter Blok. Gezien: première gisteravond tijdens Pa rade Primeurs in het Museum park Rotterdam. Herhalingen il m 29 juni. Bij Correct kunt u kiezen uit een groot assortiment portable audio apparatuur waarmee u overal kunt genieten van uw favoriete muziek. SONY king, met de mogelijkheid van directe frequentie intoetsing Ontvangst van FM, LG, MG, KG en SSB stations. De ontvanger heeft een digitale klok en een sleeptimer met wekfunctte In zwart. Alm. 18 5xt2x3 5 cm Artw 1859 399T- SONY ICF-SW 7600 VYERELDOOTVANöEB MET SSB Zeer compacte wereldontvanger met een LCD-display. Daarnaast heeft u 22 voofkeuzetoetsen tot uw beschtk- KENWOOD DPC 472 PORTABLE CD-SPELER MET DIGITAL ANTVSCHOK GEHEUGEN Geen ramp als uw Discman een stoofje krijgt. Het digitaal anti-schok circuit met een buffergeheugen van 10 seconden zorgi ervoor dat de muziek rustig doorgaat. Voorzien van Bass Boost voor een goede lage Mnr lonen weergave. IncJ. stereo 270O5 oortelefoon, lader/neladapter en accu. In zwart. Afm. I3x4x14cm. KENWOOD COHHtu irnw* PHILIPS AZ-1000 COMPACTDISC RACHO-CASSETTE RECORDER Deze fraai vormgegeven radio cassetterecorder is voorzien van een programmeerbare CD-speler. De radio heeft ontvangst van FM-stereo, MG en LG. Compleet metcassette- deck, Dynamic Bass Boost, Geschikt voor netvoeding en batterijen. In zwart uitgevoerd. Afm. 49x165x22 cm. HET ZATER DAG IHet laatste uurtje van de week la bl} Correct een super-uurtje. OpdeBergweg 110 kunt u van 17.00tot 18.00 uur Iedere zaterdag profiteren van een I super-aanbledlng. Voor deze aanbieding geldt geen (telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk en zolang de voorraad strekt AIWA HS-GS152 I PORTABLE CASSETTESPELER Walkman met regelbare Super Basregeling voor extra lagetonen- I weergave. Voorzien van gescheiden hoge en lage toonregelaars. I Geschikt voor metal, chroom en normaal tape. Compleet geleverd ^net stereo hoofdtelefoon. yS? BEREIKBAARHEID: OBOStoiarj Met de tram: lijn 4,6 en 9, Met de bus: Btejfttni»} 170,171 en 173 stoppen praktisch voor Jn» de deuren bus 35,39 en 40 stoppen ,rSbij Station Noord. Met de auto: 1. volg de diverse aanwijsborden. OPENINGSTIJDEN: rr 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. tedere 1 e zendag van ds maand geopend van 12.00-17.00 uur,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4