9 Spaland-Oost gaat Sveaparken heten Laatste herinnering aan 'televisieman' 'Sportraad moet ook beleid ontwikkelen' Rotterdams Dagblad Laatste nieuwbouwwijk Schiedam krijgt een Zweedse naam Goudgele zonnestralen en de geur van grenen in nieuwe theaterfoyer -OE iïÈXi m Indische olifanten plunderen de groene voortuintjes in Tuindorp Achthonderd krabbels voor veilig kruispunt Wildebras rijdt agenten omver Inbrekersduo aangehouden Verwaarloosde dieren weggehaald Vreemdelingen aangehouden Verstekeling betrapt Waterweg Donderdag 26 juni 1997 Vervolg van voorpagina Schiedam—Een drukte van je welste was het vannacht in de Schiedamse Meidoomstraat. De bewoners die zeker tot vier uur uit hun slaap werden ge houden vonden het allemaal prachtig. Twee reusachtige Indische oli fanten in de stromende regen voor de deur op straat. Wie had gedacht dat zoiets ooit in het Schiedamse Tuindorp kon ge beuren? „Ik belde de politie dat er een vrachtwagen met twee olifan ten voor mijn deur stond," zegt een Schiedamse met een schorre stem en nat haar dat in sliertjes tegen haar hoofd zit geplakt „Ze dachten eerst dat ik gek was, ze wilden mij niet geloven," Toen de agenten uiteindelijk langskwamen, moesten ze wel. Een grote vrachtwagen met een enorme aanhanger blok keerde de straat. In de vracht wagen twee Indische dames van elk ruim vier ton schoon aan de haak, onder de auto een grote zwerfkei met een door snee van bijna een meter. De auto zat muurvast De Poolse chauffeur had in middels contact opgenomen met de medewerkers van het circus. Kampement De artiesten hadden eerder die avond hun kampement opge broken op het Erasmusplein in Vlaardingen om het in Spijke- msse weer op te bouwen. In af wachting van dekomst van de hulptroepen was de chauffeur ,jp zijn truck gekropen om éveru een uiltje te 'knappen. De be woners voerden ondertussen op straat het hoogste woord. Rond half vier arriveerden een vijftal circusmedewerkers en de olifantendompteur. Uiterst kalm werden de dieren de aan hanger uitgehaald en even op straat gezet In de woonwijk zagen de bees ten hun kans schoon en trok ken met hun lange slurf bloe men een boompjes uit de voor tuintjes. De bewoners vonden het niet erg. „Het gebeurt toch niet elke dag van die olifanten in de tuin," Na wat kunst- en vliegwerk lukte het de circusmedewer kers de zwerfkei onder de aan hanger vandaan te schuiven. De beesten konden weer terug hun rijdende hok in. Eén van olifanten kon het niet laten nog iets achter te laten ui de Schiedamse straat. Onder gro te hilariteit laat het dier een aantal keutels op de keien val len voordat zij in het voertuig stapt. Rond vier uur vervolgt het ge zelschap hun weg naar Spijke- nisse. Door Desiree van der Jagt Schiedam Spaland-Oost gaat Sveaparken heten. De nieuwe naam voorde Schiedamse nieuwbouwwijk is vandaag bekend gemaakt tijdens de mini-conferentie over het Zweedse wo nen. In Sveaparken moeten de komende jaren ongeveer dui zend woningen verrijzen. De Zweedse naam sluit volgens ver antwoordelijk wethouder A. Reijnhout naadloos aan bij het concept van de nieuwe woonwijk. Sveaparken moet de Neder landse variant op het Zweedse wonen worden. De laatste grote nieuwbouwwijk in Schiedam wordt opgedeeld in vier deelgebieden. AJ deze gebie den hebben een eigen karakter en krijgen daarom ook een eigen naam. Het centrumgebied van Sveaparken gaat Sveaborg heten; de overige gebieden krijgen de namen Sveadal. Sveaholm en Sveafors. De naam 'Svea' staat voor de 'moeder van Zweden'. Daarnaast is het achtervoegsel 'parken' zowel in het Zweeds als het Ne derlands uit te leggen. „Parken betekent in het Zweeds het park," legt Reijnhout uit. „In het Nederlands is het de meervoudsvorm van park en met de vier deelgebieden klopt de overkoepelende naam Sveapar ken dus ook." Zachte klank Volgens verantwoordeiyk wet houder Reijnhout zal de nieuwe naam wel even wennen zijn voor de Schiedammers. „Maar de naam doet wel recht aan het ge bied, Het heeft een zachte klank," vindt de wethouder. De naam Sveaparken is aan diverse com municatiedeskundigen voorge legd om te kijken of de naam goed in het gehoor ligt, „Ook zij hebben de nieuwe naam positief beoor deeld," zegt Reijnhout. „Maar na tuurlijk moet die naam onder de Schiedammers nog wel even be klijven." Door de nieuwe naamgeving zal Spaland-West voortaan als Spa- land worden aangeduid. Het laatste deel in Spaland dat wordt bebouwd, krijgt niet alleen een Zweedse inrichting, maar ook een Zweedse naam» Luchtfoto Roei Dijkstra VlaardingenDe sfeer is ontspan nen. Een select gezelschap dat in de Groenezaal van Het Zonnehuis bijeen is gekomen, bekijkt met een glimlach de vele kranten knipsels die betrekking hebben op het leven van Feny Hoefnagel, de televisieman. Hoefnagel heeft in zijn leven zo'n driehonderd te levisietoestellen en videorecor ders opgehaald voor zieken en be jaarden. „Ferry was altijd m de weer voor anderen, en daarom vind ik het belangrijk dat we nu vandaag by elkaar zijn gekomen om deze bijzondere man te her denken,"verklaart F. Jonker, de directeur van het Vlaardingse ver zorgingshuis. De groep bestaat uit kennissen, mensen die werkzaam zijn in de Gezondheidszorg, zijn broer Jan Hoefnagel en een enkele geïnte resseerden. Allen hebben gemeen dat ze het werk van de inmiddels ruim een jaar overleden 'televisie man' ontzettend waarderen. Je zou eigenlijk een boek moeten schrijven over zijn werk," luidt de algemene gedachte. Hoefnagel's speciale manier van aanpak en zijn opvallende per soonlijkheid zorgden al snel er voor dat hij de landelijke pers haalde. „Mijn broer kon van alles verzinnen om aan geld te komen. Hij kocht bijvoorbeeld honderd naamloze bankboekjes bij de Ra bobank. Hij stortte een tientje per boekje en kreeg per boekje vijf gulden van de bank, als beloning voor do eerste storting Daarna verkocht hij de boekjes voor vijf tien gulden en had hij 500 gulden bij elkaar," vertelt J. Hoefnagel. Ook de adjunct-directeur van Het Zonnehuis, B. van der Linden, on derstreept het 'unieke' werk van Hoefnagel. „Als je uitgaat dat één televisietoestel duizend gulden kostte, kom je na een snelle bere kening op een bedrag van 300.000 De televisie man van vlaardingen Ferry Hoef nagel, is gis teren her dacht In het Zonnehuis. Are nierroto Roei Dijkstra gulden. Dat bedrag heeft Ferry in z'n eentje opgehaald- Het is onge lofelijk." Hoefnagel, die van huis uit lorrenboerwas, deed veel voor z'n gehandicapte en oude mede mens. Zelf heeft hij maar enkele dagen van zijn AOW kunnen ge nieten. Hij overleed vorig jaar in het Holy Ziekenhuis na een twee de herseninfarct, een paar dagen na zijn vijfenzestigste verjaardag. Voorzyn overlijden heeft Hoefna gel zijn broer aangewezen om zijn nalatenschap te verdelen over tien Vlaardingse instellingen voor bejaarden en gehandicapten. Het gaat om een totaal bedrag van on geveer 25.000 gulden. Dit bete kent per instelling een bedrag van ongeveer 2500 gulden voor de aanschaf van televisietoestellen voor de bewoners. De afwikkeling van het nalaten schap is nu vrijwel geheel rond. „Het is jammer dat hij niet meer in ons midden is," zegt een be woonster van Het Zonnehuis, Ria Visser. „Er komt niemand meer voor hem in de plaats. Ik vond het harstikke tof dat iemand 2ich zo inspande voor zijn medemens." Ria is blij dat deze herdenkings bijeenkomst. Ik ben gelukkig te weten dat zijn geld eerlijk wordt verdeeld. Zijn levenswerk is zo toch nog goed afgerond." Schiedam Blubber en wiebe lende plankieren. Dat alles moest gisteravond worden ge trotseerd om het theaterdeel van het Stadserf te betreden. Binnen waren zaagmachines en houtresten aan de kant gescho ven. Ze maakten plaats voor de ruim honderd belangstellenden die in de ruime foyer kwamen luisteren naar Hans Ruijsse- naars,-de architect van het pres tigieuze Schiedamse project - Enthousiast vertelde hij dat vooral het gebruik van daglicht een grote rol speelde bij zyn ont werp. „De zon die werkt als een spotlight. Ik kan daar lyrisch over zijn," geeft Ruijssenaars aan. De architect heeft de grote ramen bovenin de foyer duide lijk niet zonder reden zo ge pland. „Ik heb hier 'ns gestaan toen de bewolking wegtrok. Er kwam een streepje zon... Adem benemend. Door de reflectie kleurt het hout goud. Het is ab soluut een voorrecht dat je dat, van andermans geld, mag ont werpen." Parma Niet alleen de zon zal het hout goud kleuren, ook de tijd zal dat doen, legt de filosoferende ar chitect uit. „Om de lucht van het theater te ruiker» laat ik het hout onbewerkt, het is gewoon onge- lakt grenen. De foyer zal door het verharsingsproces daarom steeds geler, steeds goudgeler worden." Vooral bij de aspecten licht en geur heeft de ontwerper zich laten inspireren door het theater Famese in Farma. Ruijs senaars was erin 1992,bij toeval. „Je ruikt er het hout als je bin nenkomt. En de lu'ken staan open, dat geeft een fantastisch licht in het theater." De foyer heeft Ruijssenaars een stuk groter gemaakt dan de op drachtgevers hadden gepland. Hij ziet de ruimte als een soort plein. Als een overgangsgebied van het 'echte leven', het theater van buiten naar dat van binnen. „Er zijn voorstellingen denk baar, zoals muziek, waar jp niet helemaal in de andere wereld hoeft te zyn," legt hy uit Musicalproducties Over de 'echte' theaterzaal, waaraan nog het nodige moet gebeuren, wijdt de architect niet echt uit. Theaterdirecteur Paul van Oort doet dit in de pauze wel. Hij weet te vertellen dat het theater met zo'n zevenhonderd zitplaatsen bij de dertig grootste van Neder land hoort. Ook het Schiedamse theater kan dan grote musical- producties ontvangen. „Dan worden we gebeld. Met de vraag: kunnen jullie die avonden die musical hebben?" Opmerkelijk zijn de kleine loges aan de zijkanten van de zaal. Van Oort is er blij mee, maar geeft aan dat ze te smal zijn om ze te 'bestoeten'. Het worden daarom staanplaatsen waarvoor op de dag van de voorstelling - 'voor vijf of tien gulden'- kaartjes kunnen worden ge kocht. Twee heren zien dit wel zitten, laten ze blijken. „Dan kun je je eigen stoel mee nemen. Je hebt van die stoeltjes die op een wandelstok lijken." Maassluis Het ernstige ongeval met bet 8-jarige jongetje op 13 ju ni was voor scholen en buurtbe woners duidelijk de bekende druppel, Eens te meer werd dui delijk dat het kruispunt Laan 1940-1945/P.C. Hooftlaan in Maassluis na het instellen van de zogeheten 'groene golf veel on veiliger is geworden. Met deze groene golf zouden de verkeers lichten zo zijn afgesteld dat het autoverkeer soepel kan doorstro men. Maar van het begin af heeft de af stelling van de verkeerslichten met problemen te kampen gehad. Met name voor voetgangers levert dit onveilige situaties op, schrijft J. C. Bot aan wethouder Van Duijn-Camfferman (verkeer en vervoer). Bot vertegenwoordigt - zo'n achthonderd handtekenin gen van - onder meer buurtbewo ners en de basisscholen Het Spec trum en Prinses Christina. Voor naamste klacht is dat de over- steektijd voor de voetgangers en ook de tijd tussen het rood van het voetgangerslicht en het groen van het autolicht te kort is. „Vooral voor lopende of fietsende jonge kinderen, ouders met kinderwa gens en ouderen." In de brief pleit Bot zeer dringend voor 'concrete maatregelen op korte termijn'. In een korte reac tie geeft Van Duijn aan 'zeker wat te gaan doen'. „Het heeft onze aandacht. Maar de verkeerslich ten staan goed," voegt ze er aan toe. CDA-fractievoorzitter G. J, Enze- rink onderschrijft de klachten en belooft er snel - 'aanstaande maandag in de vergadering voor algemene zaken'- iets aan te doen. „Als het in een halfjaar niet waar kan maken wat hel belooft, sluit hem dan .naar af," luidt zijn mening. Het CDA was aanvanke lijk al tegen een groene golf, omdat onderzoek had uitgewezen dat de verkeerslichten te dicht op elkaar staan om ze goed op elkaar af te stemmen. Toch stemden de christendemocraten er vorig jaar mee in. Omdat, legt Enzerink uit, de toenmalige wethouder Storm voorschotelde dat met nieuwe software alle problemen 'te tacke len' waren. Bovendien moest de afstellingsapparatuur worden vervangen. D66 is, stelt fractievoorzitter F. M. L. Wensveen, altijd de groot ste voorstander geweest van de groene golf. „Maar hij moet wel werken." Wensveen vindt het erg lang duren voordat de installatie goed werkt en geeft ook aan de verkeersveiligheid 'uitermate' be langrijk te vinden. Ook hij wil daarom op korte termijn actie: „Als ik in de commissie geen be vredigend antwoord krijg dat het binnen twee of drie weken opge lost kan worden, moet de zaak maar even op non-actief." P. W. H. Lucas van de Maassluise afdeling van Veilig Verkeer Ne derland (WN) kent het onveilige kruispunt, maar heeft nog geen klachten gehoord. „Dat heeft me wel verbaasd," stelt hij. Want: „Wanneer wij verzoeken krijgen, bellen wij de VOS-dienst (Ver- keers Onveilige Situaties, een on derdeel van WN, red.). Die bekij ken dat en schrijven dan de ge meente aan Lucas betwijfelt of de gemeente op korte termijn de instellingen van de verkeerslichten opnieuw zal wijzigen. „Je kan, ook bij de groene golf, best de oversteektij- den aanpassen. Maar ik weet uit ervaring dat het veranderen van instellingen veel geld kost" Door Bas van den Berg Vlaardingen De noodzaak van het ontwikkelen van een sportbe leid is actueler dan ooit nu de sportraad nieuwe stijl zich meer en meer openbaart als een klach tencommissie. Begin dit jaar heeft de VRSR aan de elf (nieuwe) leden gevraagd een beleid te ont wikkelen, maar steeds opnieuw ontaarden de vergaderingen in oeverloze discussies. Bestuurder (wethouder) Ton van der Steen nodigde gisteravond de leden uit haast te maken met het opstarten van een sportbeleid. Hij gaf zelf al een suggestie om met de sportclubs een deal te maken over het beheer van de accommo daties. „Het lijkt mij een goede zaak om de sportcomplexen te pri vatiseren als ik zo de kritische ge luiden van de clubs hoor. Het zijn vrijwel allemaal verzoeken om subsidie omdat de clubs de contri butie nauwelijks meer kunnen verhogen en de gemeente niet met tariefsverhoging kan blijven aankomen. Als ik de problemen bij achtereenvolgens de handbal verenigingen WIK en Hollandl aan, de voetbalvereniging Zwalu wen, de tennisvereniging Holy op een rijtje zet. is het gewenst dat er een andere structuur komt. Socia le vernieuwing, sport in de wijken en jeugd in beweging zyn verder zaken die in de sportnota thuisho ren." Ook Krijn van der Zwan, voorzitter van de sectie veldsport, gooide de knuppel in het hoender hok. In een brief aan het college, de politieke partijen en de VRSR, stelt hij dat bij de sportclubs een soort van cynisme is ontstaan. Dat komt door alle rapporten en no ta's over tariefsverhogingen die over de clubs worden uitge strooid. Naar de mening van Van der Zwan staat het bedrijfsleven te trappelen om voor minder dan 15.000 per veld de sportvelden te onderhouden. Tarieven Een deel van de bezuiniging van 65.000. waarmee de VRSR wordt geconfronteerd, zou daarmee be taald kunnen worden. Maar op een enkele uitzondering na be slist het Vlaardingse sportcollege anders. Om een bijdrage te leve ren aan de bezuiniging werd be sloten de tarieven van een sport veld met 500 gulden en het uurta rief van de turnzalen met 1,60 gul- denteverhogen. Het ovenge ontbrekende bedrag zal uit diverse potjes moeten ko men. Wanneer er dan nog geld overblijft zal dat worden besteed aan extra schoonmaakbeurten in de turnzalen. Handbalvereniging WIK klaagde zijn nood dat het met een verou derde accommodatie zit. Eerst moesten de Wikkers verhuizen naar het complex van Oranje Nassau. Maar omdat de herstruc turering van de Westwijk te duur is uitgevallen door de aanleg van een geluidswal ten behoeve van woningen op het WIK-complex, heeft de gemeente besloten de handbalclub te laten zitten. Het gevolg is echter dat de kleedka mers zijn verouderd, het tweede verharde veld nauwelijks bespeel baar is en het grasveld intussen openbare speelweide is geworden. Kortom, het complex heeft een facelift nodig en daarvoor werd WIK voorgesteld een renovatie subsidie aan te vragen. Hoïlandi- aan wil een garantie naar welke plaats het in Vlaardingen moet verhuizen. De club is meegedeeld dat het door woningbouw in Holy moet verhuizen. Maar wordt heen en weer geslingerd door vage be loften voor een nieuw terrein on der andere aan de Zwaluwenlaan, Esdoomdreef en Broekpolder. De sportraad besloot het college te vragen wat zij met Hollandiaan aan wil. Zwemwater Huug Paalvast trok zich het lot van de Vlaardingse zwemvereni gingen aan. Hij moet gedacht hebben beter laat dan nooit, want tot nu toe is nauwelijks gediscus sieerd over de forse verhogingen voor de huur van zwemwater in het nieuwe bad De Kuik. Een en ander heeft er zelfs al toe geleid dat de polo-afdelingen van De Walrus/Shell en YZC ccn verre gaande vorm van samenwerking zijn aangegaan die vrijwel zeker tot een fusie zal leiden. De andere VRSR'ers volgden schoorvoetend en besloten voor 1998 met een no titie te komen om de financiële problemen van de zwemclubs aan de kaak te stellen. Vlaardingen Een 31-jarige man uit Dordrecht heeft woensdag avond de boei flink op stelten ge zet bij zijn aanhouding op de rijksweg A 20 richting Hoek van Holland. De man reed rond in een gestolen auto en had in Hendrik- Ido-Ambacht getankt zonder te betalen. Een politiewagen uit Schiedam volgde de gestolen auto terwyl even later de Vlaardingse politie te hulp schoot De bestuurder kreeg een stopteken en gaf hier in eerste instantie ook gehoor aan. Op het moment echter dat twee agenten de man wilde aanhou den, trapte de Dordtenaar plotse ling op het gaspedaal. De agenten die zich al halverwege in het voer tuig bevonden, moesten zich aan de zijkant van de wagen vastgrij pen. De verdachte deed alsof zijn neus bloedde en reed gewoon af op een blokkade van drie politievoertui gen. Na de botsing wisten de twee politiemannen van de auto af te springen waarop de wildebras ge woon wegreed. Een andere poli tieauto die net kwam aanrijden, probeerde een blokkade te vormen, maar de Dordtenaar ram de ook deze auto. Door deze bot sing kwam het voertuig wel tot stilstand. De man wist niet van ophouden en verzette zich hevig tegen zijn arrestatie. De twee on fortuinlijke agenten van de Schiedamse politie zijn voor on derzoek naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. De ver dachte is ingesloten op verden king van diefstal en poging tot doodslag. Vlaardingen De politie heeft vannacht rond 03.00 uur twee ver dachten uit Den Haag op de Holy- singei in Vlaardingen aangehou den, Twee agenten zagen dat het duo zich verdacht gedroeg op de Gelderlandlaan in de wijk Holy. De twee merkten de politie op en sloegen elk op de vlucht. Met hulp van twee andere politiemannen kwam men de verdachten op het spoor. De Hagenaars reden in een auto weg en werden na een korte achtervolging op de Holysingel tot stilstand gedwongen. In de au to lagen diverse goederen, zoals een walky-talky, camera en laden- kastjes. De twee zijn voor nader onderzoek vastgezet. SchiedamOngeveer twintig die ren die in zeer slechte toestand verkeerden, zijn woensdagmid dag uit een woning aan de Polder weg in Schiedam gehaald. Na en kele klachten besloot de politie samen met de Dierenbescher ming op te treden. Enkele dieren waren al overleden. Het ging om papegaaien, parkieten, honden, schildpadden en vogels. In de tuin van de woning stonden twee sterk vermagerde geiten. De die ren mogen aansterken in een vei lig onderkomen. Tegen de 30-jari- ge bewoner van het pand is pro ces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen Tijdens een routi necontrole woensdagochtend in enkele kassen aan de Haakweg, Dwarshaak en Nieuwlandsepol- deiweg in Vlaardingen heeft de vreemdelingendienst vier vreem delingen aangehouden. De vier waren zonder verblijfsvergun ning aan het werk. Het gaat om twee Polen, een Turk en een Ma rokkaan. De twee Polen, die in twee verschillende bedrijven werkten, zijn inmiddels terugge bracht naar Polen. De andere twee moeten binnenkort terug. Tegen de werkgevers is proces verbaal opgemaakt. Hoek van Holland Een 30-jarige man uit voormalig Joegoslavië wilde vannacht een gratis boot tochtje maken naar Engeland. Hij was over het hek van de veer dienst Stenaline in Hoek van Hol land geklommen en wilde net in eer. opleggger klimmen toen de politie hem aanhield.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1