15, I Tweehonderd kilometer riool kost een hoop geld 'Het Hof van Sveaparken, dat kan absoluut niet' Rioolrecht afschaffen genda Dierbare herinneringen Kunstmarkt op Veerplein Opfleurdag Dr. Moermantuin St. Radboud in Beatrixpark De Lijkwade van Turijn Rommelmarkt 'Open orgelmiddag' Themawandeling in Staelduinse bos Ontmoetingsavond Busbanen Rotterdam - Rockanje tfanaf275 cent p/mm. Spijkenisse - Oude-Tonge vanaf"2,5 cent^min. Rellen binnen uw regio is voordeliger danuqenkt. Rotterdams Dagblad Vrijdag 27 juni 1997 Er viel een lentezacht motregentje. Vanuit het Schreihuisje tuurde ik de Nieuwe Maas af. Een lichtgrijze, maar veelbelovende hemel Van achter de fabrieksgebouwen van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij kwam een witte streep te voorschijn en die streep draaide zich. werd groter en kreeg door de miezer heen steeds duidelijker de contouren van een Spido-boot: De Kaag. Ik pakte mijn fietsje en reed 'naar de kade. Van tientallen meters afstand van het Hoofd kon ik hem al door de ruiten ontwaren. Hij mij ook. Hij lachte blij en zwaai de. Dan meerde De Kaag af en liepen dentallen scheepsbouwers de loopplank af, uitzwermend over het Hoofd. Hij gaf me een zoen en we fietsten naar huis. Met die blije lach staat hij in duizend herinneringen. Maar het uitzicht vanuit het Schreihuisje is er, nu 35 jaar later, niet mooier op geworden. KOR KEGEL Vlaardingen De Andere Markt en Platform Ander Vlaardingen houden zaterdag tussen 12.00 en 16.00 uur op het Veerplein een grote kunstmarkt. Mensen van binnen en buiten Vlaardingen tonen kunst die ze zelf heb ben gemaakt of in elk geval zelf hebben verzameld. Een dee! van de tentoongestelde kunstwerken is ook te koop. Er is onder meer kunst te zien uit Afrika, Su riname en Indonesië. Zowel volwassenen als kinde ren kunnen ook zelf aan de slag bij diverse work shops. Verder zijn er onder meer demonstraties mar meren, zijde bewerken, mandala's maken en teke nen. De bewoners van de Adriaan Pauwstraat gaan de handen uit de mouwen steken om de straat een fleu riger aanzien te geven. Ze zullen zaterdag onder meer een oud hekwerk verwijderen en nieuwe gevel- tuintjes tegen de fiats aanleggen. Ook worden er kin derspelen gehouden en geeft de politie een graveer- demonstratie. De activiteiten beginnen 11,00 uur. De Vereniging van Volkstuinders houdt zaterdag een 'Dr. Moerman open tuin-dag', Bezi ekers worden ge ïnformeerd over tuinieren, kweken en bijenkasten. Van 10.00 tot 16.00 uur staan de begeleiders van de Vereniging van Volkstuinders klaar om geïnteres seerden in het tuineomlex en het nieuwe vereni gingsgebouw aan de Marathonweg rond te leiden. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danièlte Hermans, Desireevan derJagt, Judith van Klaveren, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Muziekvereniging St. Radboud uit Schiedam-Kethel geelt zondag een concert in het Beatrixpark. Dit parkeoncert begint om 14.00 uur en wordt gehouden bij restaurant De Vijver en de kinderboerderij in het centrum van het park. De harmonie St. Radboud speelt muziek in verschillende genres. In de hoop dat het weer meespeelt, wil St. Radboud ook nog wat zonnige Spaanse klanken laten horen. St. Radboud staat onder leiding van de jonge dirigent Chris Leen- ders. De Broederschap van de H. Liduina in de Wilgen burg houdt zondag een bijeenkomst waar wordt ge sproken over de Lijkwade van Turijn. Spreker is J. Smits, priesterstudent in het bisdom Rotterdam. De lezing begint om 15.00 uur. Stichting Welzijn Nieuwland houdt zondag een rom melmarkt op het Dr. Willem Dreesplein 2. In het wijkcentrum kan men genieten van een heerlijke versnapering. De rommelmarkt is van 11,00 uur tot 15.00 uur. Bij regen gaat de rommelmarkt niet door. Voor de zestiende keer wordt zaterdag in de Grote Kerk de jaarlijkse 'Open orgelmiddag' gehouden. Or ganist André Verwoerd bespeelt dan samen met en kele amateurorganisten het orgel. Het orgelspel be gint om 14.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De toe gang is gratis. In het Staelduinse Bos wordt zaterdag een thema wandeling gehouden. De wandeling in het enige bos in het WesÜand begint om 10.00 uur bij het bezoe kerscentrum D'Oude Koestal Het thema is Bos in bloeiDe prijs van de excursie bedraagt vijf gulden. Het alleen zijn zat? De vereniging voor alleenstaan den 'Allesta' houdt zaterdag weer een gezellige dans ontmoetingsavond inde Binnenhof mNaaldwijk.Dit is het slotbal van het seizoen W97. De muziekpre- sentatie wordt verzorgd door muziekgroep 'De Han- ca's'. Aanvang in het gebouw aan de van de Hoevens- traat 17 is om 21.00 uur. Naar aanleiding van uw artikel over de eventuele op heffing van de busbanen en de daaraan verbonden kosten, vraag ik me af of de autoriteiten zich weieens afgevraagd hebben wat het in al die jaren de gewone burger gekost heeft om steeds al die kilometers om te rijden. Om van de belasting voor het milieu en de overlast voor de bewoners van andere straten maar niet te spreken. Misschien toch iets om over na te denken. M. de Reus-Verschoor, Vlaardingen Het rioolrecht in Vlaardingen moet de komende vijfjaar wor den verdubbeld. Betalen inwo ners nu nog 156 gulden per jaar, in 2002 is dat 325 gulden. Dat is fors. Maar, steil de gemeente, als niet voor deze tariefsopbouw wordt gekozen, dan gaat het ri oolstelsel op den duur nog meer geld kosten. „Je moet een keer door de zure appel heen bijten," is het devies van H. Sondorp, ge meenteambtenaar van de Dienst Stadswerk. Door Jan Rozendaal Vlaardingen In totaal ligt er tweehonderd kilometer riool in de Vlaardingse bodem. En het ligt er niet eens zo slecht bij. Er is de afgelopen jaren dan ook behoorlijk veel geld in geïnvesteerd. Dat heeft ge leid tot hoge kapitaalslasten. Alleen al voor leningen moet de gemeente elk jaar 4,6 mil joen gulden betalen. Dat is omgerekend 130 gulden per aansluiting; meer dan tachtig procent van het huidige ta rief dat iedereen moet beta len. Aan het gewone onderhoud van de riolering -schoonmaakkos ten, de energierekening voor de pompstations en dergelijke- is de gemeente jaarlijks 2,6 miljoen kwijt; 74 gulden per aansluiting. „Dat is bij elkaar 204 gulden per aansluiting en dan heb je nog niks anders gedaan dan de rente, af schrijving en rekening voor het normale onderhoud betalen," zegt H. Sondorp. Hoewel Vlaardingen de laatste ja ren het standpunt hanteert dat dergelijke tarieven kostendek kend moeten zijn, blijkt dat in het geval van het rioolrecht by lange na niet het geval. Vlaardingers be talen nu 156 gulden per jaar. En, Rioleringswerkzaamheden in de Prins Bernhardfaan. Tot het jaar 2030 is er meer dan 180 miljoen gulden nodig om het Vlaar dingse riool te onderhouden en te verbeteren. Foto Roei Dijkstra zoals Sondorp het stelt, dan is er nog niks gedaan. Terwijl er zo'n hoop moet gebeuren. Tot het jaar 2030 is er meer dan 180 miljoen gulden nodig; een miljoen of zes per jaar. Met de huidige financie ringsmethode -geld lenen bij de bank- zouden de rente- en af schrijvingslasten nog hoger wor- Spaland-Oost gaat Sveaparken heten. De laatste grote nieuwbouw krijgt daardoor niet alleen uiterlijk een Zweeds karakter, maar ook met de naam wordt de link naar de Zweedse filosofie gelegd. Sveapar ken, het park van de moeder van Zweden, in een totale Schiedamse setting. Volgens wethouder A. Reijnhout zullen de Schiedammers wel even moeten wennen aan die nieuwe naam. Het Rotterdams Dagblad peilt de eerste reacties. Door Desiree van der Jagt R. Aret van boekhandel Mercuri- us in winkelcentrum Hof van Spaland: „Ik denk niet dat de naamgeving veel mensen interes seert. De meeste mensen staan daar toch heel onbevangen tegen over, Ik vraag weieens aan klan ten of ze niet meer willen weten over de naam van de straat waarin ze wonen. Je hebt hier bijvoor beeld de eomponistenwijk. Maar het interesseert de mensen ge woon niet wie Smetana was. De naam Sveaparken past vol gens mij wel bij het karakter van de wijk. Het moet een mime wijk worden met veel hout, Zweeds he. Het is een hele leuke aanvulling op dat wijkgebeuren. Het doorvoeren van de naam naar het winkelcentrum gaat veel te ver. Het Hof van Sveaparken. Dat Kan absoluut niet. Het Hof van Spaland is een historische naam en dat we moeten we koesteren." C. Jeurgens is directeur van het gemeente-archief en daarnaast ook voorzitter van de Schiedam se straatnamencommissie. In die laatste hoedanigheid is hij al enige tijd betrokken bij het Zweedse wonen; „De naam past helemaal in het gedachtengoed. Voor ons gold dat de naam uit- spreekbaar moet zijn en omdat het een bijzondere wijk wordt, passen daar dus ook Zweedse na men bij. Ook voor de straatnamen zal dat gevolgen hebben. We hebben ons al georiënteerd en daaruit blijkt dat er voldoende Zweedse moge lijkheden zijn die ook in Neder land goed in het gehoor liggen. De namen moeten voor ons schrijf- baar en uitspreekbaarzijn. Bij het geven van straatnamen moeten we ook consistent zijn. Een burge- mecstersnaam kan dus in Svea parken echt niet. De kennis over die Zweedse namen komt vooral uit de boeken. Een reisje naar Zweden zit er voor ons niet in. Persoonlijk ben ik bang dat de naam Sveaparken toch te ver van de mensen af ligt. Vaak worden namen gekozen omdat ze histo risch zijn ingeburgerd en dat is hier niet het geval Ik kan me nog herinneren dat ooit werd gedacht om De Gorzen een andere naam te geven, daar was een enorme weerstand tegen. Sveaparken staat in dat opzicht niet dicht bij de bevolking." K Theiland is een Zweed die al sinds 1962 in Nederland woont en werkt bij het Sehiedamse be drijf Nicoverken. Hoewel het be drijf een Zweedse naam heeft, is het Scandinavische moederbe drijf al lang geleden over de kop gegaan. De Schiedamse vesti ging heeft echter het hoofd bo ven water weten te houden: „Sveaparken, je spreekt het uit zoals het wordt geschreven. Vroeger was Zweden in drie secfo ren opgedeeld en Svea was daar één van. Svea staat voor de moe der van Zweden. De vrouw wordt uitgebeeld samen met een leeuw. Op zich zegt het mij niet zoveel. Ik woon al sinds 1962 in Nederland en heb niet meer zoveel binding met Zweden. Wat weten we hier eigenlijk ook van Zweden? Jaren geleden is er in Den Haag een Zweedse actie geweest, dat Zwe den niet gauw tevreden zijn. Daar waren toen Scania en Saab bij be trokken. Maar dat deed mij ook niet zo veel. Het is wel leuk dat ze in Schiedam een Zweedse naam kiezen. In Amsterdam heb je bijvoorbeeld ook het Magna Plaza, genoemd naar een Zweed. Nogmaals, het doet mij niet zo veel Het heeft op mij geen aantrekkingskracht. Ik zou ook nooit in Schiedam willen mBaaaaamamgss^^m^smaaamsasmmami ismatpamsxgpseaiass* BtBB^aaitmtstmmBimiaÊmmimemmaaama^BaoBaemiBEBeSaKsaamaateaaoaeoBBsmtmm den en op den duur onbetaalbaar worden. .Als we op die weg door zouden gaan. moeten de tarieven op den duur nog verder omhoog," zegt Sondorp. Dat is de reden om over te stappen op een andere metho diek waarbij de investeringen meteen worden betaald. Daarvoor VlaardingenGroenlinks heeft voorgesteld om het rioolrecht af te schaffen. In plaats daarvan zou het water duurder moeten worden. De redenatie daarach ter: hoe meer water je verbruikt, des te meer er door het riool gaat (en zou moeten worden betaald). Bovendien hoopt Groenlinks als bijkomende werking dat mensen zuiniger met het water omgaan. Maar burgemeester en wethou ders hebben dit plan laten va ren. Daarvoor is een aantal rede nen aangevoerd. Bijvoorbeeld dat het rioolrecht een eigenaren- heffing is, Dit betekent dat wo ningcorporaties en andere ver huurders het rioolrecht in de huurprijs doorberekenen. Mochten verhuurders niet be reid zijn de huur te verlagen na invoering van het voorstel van Groenlinks, zou dit een aan zienlijke lastenverzwaring bete kenen. moet natuurlijk wel een spaarpot je - 'egalisatiefonds' - worden opgebouwd. Vandaar de noodza kelijke tariefsverhoging van 35 gulden per jaar tot 2002. Daarna zou er alleen nog sprake hoeven te zijn van een trendmatige ver hoging van enkele guldens per jaar. „We moeten even door de zu re appel heen byten," aldus de ambtenaar. Fecaliën Ondanks de komende verkiezin gen hebben burgemeester en wet houders dat voorstel overgeno men. Al die miljoenen zijn nodig om de riolering op peil te houden of te verbeteren. In de Oostwijk, Vettenoordsepolder en het Cen trum dateert het riool uit de jaren twintig en dertig en moet het de komende jaren worden vervan gen. In Holy zijn de buizen twin tig tot dertig jaar oud, maar is nu al duidelijk dat die niet al te lang meer meegaan. Het riool is op veel plekken aangetast door de fe caliën, die -soms door verzak king - nogal eens te lang op een zelfde plek blijven. Nog deze eeuw is het streven om heel Vlaardingen op het riool te hebben. In de Aalkeetpolder en Holierhoeksepolder zijn nog zo'n B en w verwachten evenals GroenLinks dat het doorbereke nen in de waterprijs tot bespa ringvan het waterverbruik leidt. Het gevolg daarvan is echter dat de gemeente minder geld bin nen zou krijgen, maar dat de re keningen wel moeten worden betaald. Met andere woorden: als Vlaardingers de helft minder water gaan verbruiken, moet de toeslag per kubieke meter water twee keer zo hoog worden. „Mi lieuvriendelijk gedrag wordt in dat geval niet beloond." Overigens wordt wel gekeken naar een verdere differentiatie van het tarief. Nu wordt een ex tra aanslag opgelegd als er meer dan 500 kubieke meter wordt ge loosd. Dit gaat om bedrijven. Mogelijk komt er een wat fijnere verdeling zodat eenpersoons huishoudens net als bij de afval stoffenheffing wat minder hoe ven te betalen. dertig tot veertig boerderijen die - na een eerste zuivering- op het oppervlaktewater lozen. Dat kost zo'n 30.000 tot 35.000 gulden per aansluiting, tegen 6000 gul den voor een gemiddelde woning in een gemiddelde straat. „In de slootjes rond de Free Golf aan de Zuidbuurt kun je zien wat de in vloed is. Sinds daar alle panden op het riool zijn aangesloten is het water in de slootjes weer mooi hel der. Daarvoor was het zwart," al dus Sondorp. Daarnaast wordt er steeds meer gekeken naar het scheiden van het huishoudelijk afvalwater en het regenwater. In Hoogstad is al een geseheiden systeem aange legd en dat gaat ook bij het Bui zengat gebeuren, waar vijfhon derd woningen moeten komen. Maar wellicht dat ook op bestaan de bedrijventerreinen het regen water uit het riool wordt gehaald. Sondorp: „Tijdens een bui valt er per hectare zeventig liter per se conde. Dat is in principe schoon water en hoeft niet te worden ge zuiverd. Dat scheelt een slok op een borrel. Behalve dat je het wa ter van daken rechtstreeks kan af voeren naar sloten, kan dat ook gelden voor het water in voetgan gersgebieden." Vrijdag 2 7 juni SCHIEDAM Thurlede. Playbaekshow, 19.00u. Podiumcafé. Vrijdagavond cd's, 21.00u. Wijkcentrum Dr. Willems plein kleding- en speelgoedbeurs van Stichting Welzijn Nieuwland, 9.30-11.30u. VLAARDINGEN Jongerencentrum Europe Zelfver dediging meisjes Wijkcentrum 'De Deel' SP mforma- tie-avond over de huren, 19.30u. HOEK VAN HOLLAND Bos en Duin. Huttendorp, 16.00- 22-OOu. ROTTERDAM Theater Zuidplein.Gr.z.Rotterdam- se Dansacademie. De Vlerk. L7 (USA), Riot Grrrls, 22,OOu. Voodoo Lounge, 01.00-05.00u. Zaterdag 28 juni SCHIEDAM Stedelijk Museum. Orgelconcert, 14.00u. Podium Café. Eager, 22.00u. Stadserf Schiedam. Dag van de Architectuur, 11.00-16.00u. De Harg Spaland Braderie en rom melmarkt, 13.00u. VLAARDINGEN Parkeerterrein Dirkde Derdelaan. Oud papier actie, 09.00-12,00u. Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00- 17.00u. Waalstraat Kunstmarkt, 12.00-16.00u. 't Woudt. Barokcon- cert, 20.00u, Adriaan Pauwstraat Opfleurdag, 11.00 uur. GGD Gezondheidswijzer voor de maanden juni, juli en augustus 'Ge zond op reis'. HOEK VAN HOLLAND Dr. Moerman Open tuin-dag, 10,00-16.00 uur. Strand. Nachtstrandwandeling. MAASSLUIS Still alive disco. Wijkgebouw Groene stip. Aanvang 20.30 uur MAASLAND Vrienden van het Staelduinse bos organiseert bos wandeling om 10.00 uur. ROTTERDAM TheaterZuidpleln.Gr.z. Rotterdam se Dansacademie. Wijkgebouw De Larenkamp. SKVR kinderuitvoenn- gen, ll.OO-12.45u en 14.00- 15.45u. L'Esprrt 30-jarig bestaan L'£sprit,22.00u. Dat u binnen uw eigen regio goedkoper belt dan daarbuiten, wist u waar schijnlijk al. Maar wist u ook dat het lage regiotarief voor een groter gebied geldt dan alleen uw eigen netnummergebied? U belt namelijk ook in alle aangrenzende netnummergebieden al vanaf 2,5 cent per minuut* (met een starttarief van 10 cent). Tenminste, als u gekozen hebt voor het BelPlus abonnement. Met een BclBasis abonnement belt u vanaf 3,25 cent.* Wilr it wr-ten wat pre ei uw regto is of meer veten over dc ve rschillcn.de abon nementen? Lees dan de bijsluiter van uw telefoonrekening of bel gratis 0800-0402. altijd 'dichtbij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3