WèiR'êiï'aWiI Tlf"4 Gekibbel over openingstijden van nieuw café Meeste woningstichtingen overwegen verkoop huizen 'Om tien uur 's avonds de deur sluiten. Belachelijk! genda De Coolsi Spoeddebat is gebakken lucht Rotterdams Dagblad Zaterdag 28 juni 1997 Zaterdag 28 juni SCHIEDAM Stedelijk Museum. Orgelconcert, 14.00u. Podium Café. Eager, 22.00u. Stadserf Schiedam. Dag vandeArchitectuur, 11.00-16.00 u. De Harg Spaiand Braderie en rom melmarkt, 13-OOu. VLAARDINGEN ParkeerterreinDirkdeDerdelaan. Oud papier actie, 09.00-12.00u. Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00- 17.00u. Waalstraat. Kunstmarkt, 12.00-16,00u. Dr. Moerman Open tum-dag, 10.00-16.00 uur. 't Woudt. Barokconcert, 20.00u. Adriaan Pauwstraat Opfleurdag, 11.00 uur. Danceclubthe Cruise. Opening, 23.00u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Nachtstrandwandclmg. MAASSLUIS Wijkgebouw Groene Stip. Still alive disco, 20.30u MAASLAND Staelduinse bos, Boswandeling, lO.OOu. ROTTERDAM TheaterZuidpleln.Gr.2. Rotterdam se Dansacademie. Wijkgebouw De larenkamp. SKVR kmderuitvoerm- gen, 11.00-12.45u en 14.00- 15,45u. L'Esprrt. 30-jarig öestaan L'Espnt, 22-OOu. Popular. Denzda Denz, 24.00u. Ritmo Tropical. Mu sical Murder-Party Time II, 23.00- OS.OOu. Feyenoord Stadion. NK Schaken, 13.00u. Zondag 29 juni SCHIEDAM Verzorgingshuis Spaiand. Rom melmarkt, ll.OOu. Beatrixpark. Parkconcert St. Radboud, 14.00u. Podiumcafé. Korte optredens, 21.30U. ROTTERDAM Theater Zuidplein. Gr.z. Rotterdam se Dansacademie. Museum BoiJ- mans Van Beunlngen. Videopre sentatie Martin Margiela, 9/4/1615, 15.00u. Dodorama. Verüitde Maas Festival, 15.00u. De Baroeg. Vader (PLdeath), Ï5.00u. De Buurman. Jamsession, 20.00u. Nlghttown. No Fiction Party, 22.00u. RftmoTro- picai. Argentina Tango, 22.00u. Feyenoord Stadion. NK Schaken, 13.00u. Museumpark. Parade Pri meurs, 20.00-23. OOu. ROTTERDAM Calypso 1: The Crucible' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'One Fine Day' (al) dag. 18.45- 21.30. ma.di.ook 13.15-16, Calyp so 3: lost Highway' (16) dag. 16- 18.45; "Donme Brasco' (16) dag. 13.15-21.30, Cinerama 1: 'Scre am' (16) dag. 16.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 2: 'Sgt. Bilko' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30, Cine rama 3: 'Dante's Peak' (12) dag. 18.45-21.30, ma.di.ook 13.15-16. Cinerama4; 'Beavis&Butt-Keaddo Amenca' (12) dag. 13.15-16; The Gost and the Darkness' (12) dag. 18.45-21.30. The Associate' (al) dag, 18.45-21.30, ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater: 'Rmgof fi re' (at) dag. 13-15. 'Super Speed way' (al) dag. 14-16-20.45, ma.di- .wo. ook 17.30, The Fifth Element' (12) dag. 18.30-21.45. 'Microcos- mos' (al) za.zo.17. Lantaren/Ven ster; Venster 1; 'Lost Highway' (16) dag. 19.30-22 Venster 3: 'Love and Other Catastrophes' (16) dag. 20-22. Venster 4: 'Nelly et Mr.Ar- naua' (16) dag. 20-22; Venster 2; Jtm Jarmusch-week: aanvang tel kens 19.30; zo.ma. 'Down by Law (Les film du Paradis' (16) vooraf; Coffee and Cigarettes dee! 1.Di. 'Mystery Tram (16), vooraf: Coffee and Cigarettes dee! 2. Wo. 'Night on Earth' (16), vooraf: Coffee and Ciga rettes dee! 3. Dag. 22 'Trois v>eset uneseulemort'(16.Lumièrel: 'Con Air' (16) dag. 13.15-16-18.45- 21.30, Lumière 2; Turbulence'(16) dag. 18.45-21.30; ma.diookl3.15' 16. Lumière 3: 'Set it Off (16) dag.18.45-21.30ma.di.ookl3.15- 16. Lumière 4: 'Liar üar' (al) dag.13.15-16-18,45-21.30, Rexane: 'Heterdan lava' (16) Vmzo dood.voorst. "Wat een iekker kind' (16) Ma. t/m wo. dooit voorst. Pa- thé: 'bar Liar' (al) dag. 11.50- 13,55-16-18.05-20.10-22.15; 'All Stars'(al) dag. 11.20-13.55-16.30- 19.05-21.40;-The English Patient' (12) dag. 17.40-21, ma.di.'ook 11- 14,20. The Fifth Element' (12) dag. 11.10-14.25-17.40-21.10; The Ghost and the Darkness' (12) dag. 11.40-14.10-16.40-19.10-21.50; 'Con Air' (16) dag. 11-13.35-16.10- 18.45-21.30, za.zo. vervalt 11. ui, 21.30 'Daarkraaitgeen haan naar!". Sneak preview. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Con Air' (16) za.00.15, Lumière 2: 'Scream'(16)za. 00.15. Lumière3: Turbulence' za.00.15. Lumière 4: 'üar Liar' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: '101 echte Dalmatiers' za.zo.wo.13.15- 16. Cinerama 3: 'Lady en de vage bond' za.zo.wo. 13.15-16. Cine rama 5: 'Space Jam' za .zo.wo. 13,15-16. Lumière 2: 'Lady en devagebond'za.zo.wo. 14.15, zo. ook 16.15. Lumière 3: '101 echte Daimatièrs'2a.zo.wo.l3.15-16. Pa- thé: 'Lady en de vagebond'za.zo.wo. 11.30-13.20-15.10. Door Menno Haddeman Vlaardingen Een grand café naar voorbeeld van de befaam de Rotterdamse gelegenheden Dudok, Hotel New York of Loos. Een paviljoen in de vorm van een halve cirkel aan de Fransenstraat in de Vlaardingse binnenstad- Een mooi idee, maar inmiddels zeer de vraag of het ambitieuze plan van de gemeente en projectontwikkelaar B. Goudriaan ook werke lijkheid wordt. Zeker nu bekend is geworden dat het gemeen tebestuur een eventuele uitbater strenge regels oplegt, lijkt de kans op een groot Vlaardings café verkeken. Een aantal horecaondernemers in de Vlaardingse binnenstad had eerder al laten weten faliekant te gen de komst van 'weer' een nieu we gelegenheid in de stad te zijn. Het gemeentebestuur lijkt nu de genadeklap aan het mooie plan te hebben uitgedeeld. Met het stem pel van daghoreca zal geen onder nemer brood zien in de exploitatie van een grand café in de Fransen straat. Tien uur, heeft het Vlaardingse college van burgemeester en wet houders besloten. Tien uur in de avond en geen minuut later. Dan moet de handdoek over de bier- pomp, de muziek uit en de deur worden gesloten. „Dan houdt het voor mij op," zegt J. Peppelaar, die de gelegenheid aan de Fran senstraat zou gaan exploiteren. „Een grand café dat om tien uur 1s avonds de deuren sluit. Belache lijk! Ik heb zoiets nog nooit gezien en ben niet van plan daaraan mee te doen. Dit is in strijd met de af spraken die ik eerder met de ge meente heb gemaakt. Als zij dit doorzetten, kunnen ze een scha declaim tegemoet zien." Ook Goudriaan laat weten dat in het verleden de term daghoreca nooit is gevallen. De projectont wikkelaar en ex-wethouder is er net als Peppelaar altijd van uitge gaan dat als het plan van bet pa viljoen door zou gaan het grand café een dag- en avondhoreeage- legenheid zou worden. „Ik heb zwart op wit staan dat het gaat om horeca. Nergens staat beschreven dat er alleen daghoreca mag wor den gevestigd." Goudriaan en Feppelaar -het tweetal werkte vroeger als be stuurder en ambtenaar samen bjj de gemeente Vlaardingen - zijn al enige tijd bezig om in de Fran senstraat een horecagelegenheid van de grond te krijgen. De straat met aan de ene kant winkels en de andere kant een plein, roept met zijn half open karakter een gezellige sfeer op. Het oorspron kelijke plan, bedacht door project ontwikkelaar Goudriaan, bestond uit de sloop van het voormalige bi bliotheekgebouw in de straat en de bouw van een nieuw complex. Boven woningen, beneden een grand café, geëxploiteerd door Peppelaar - dat was de bedoeling. De gemeente Vlaardingen was het hiermee in grote lijnen eens, maar kwam met het idee om de horecavestigmg uit het nieuw- bouwcomplex te lichten. Op het plein voor het nieuwe gebouw kon als een paviljoen een grand café worden gebouwd. Stedenbouw kundig was dit beter. Peppelaar en Goudriaan waren het daarmee eens. Geen probleem Enige obstakel voor de ontwikke laar en de ondernemer leek de wijziging van de bestemming van het gebied waar het paviljoen zou moeten komen. Die was niet die van horeca. Met de gemeente als een van de initiatiefnemers leek die wijziging echter geen pro bleem... Toch wel. blijkt nu. Om de be stemming te veranderen moet de gemeente een artikel-19-procedu- re bij de provincie starten. Tij dens een informatieavond voor bewoners en belanghebbenden vorig jaar, werd de gemeentebe stuur duidelijk dat een eventuele bestemmingswijziging op nogal wat tegenwerking zou stuiten. Horecaondernemers in de bin- De oude bi- de Fransen een project ontwikkelaar een apparte mentencom plex en een grand cafe wil bouwen, rota Roel Dijkstra Op de teke mngisgoedte zien hoe het grand cafe er uit zou moe ten zien. Of de deuren van dit toekomstige paviljoen ooit open gaan, is tekening B.A.S nenstad lieten weten bezwaar te maken tegen 'weer' een nieuwe gelegenheid. Als reden geven de bezwaarmakers aan dat er in de afgelopen anderhalf jaar al veel nieuwe ondernemingen zijn tij- gekomen. Ook een aantal omwo nenden was niet blij metdekonnsl van een café. „Het gemeentebestuur is zo ge schrokken van de reacties van de andere horecaondernemers dat ie nu terugkrabbelen en een artikel s-procedure proberen te voorko men," zegt Peppelaar. „Het was de bedoeling een grand café le starten dat zowel overdag als 's avonds op is. Dat de gemeente nu plots, zegt dat deze maar tot tien uur open rnag zijn in plaats van de gehele évond is natuurlijk idioot. Datis nóóit de bedoeling1 geweest en ook nooit overeengekomen." Peppelaar vindt dat de gemeente met deze maatregel het plan van een horecavestiging in de Fran senstraat wil laten doodbloeden. Heren Volgens een woordvoerder van de gemeente is daarvan niets waar. „De heren hebben van begin af aan geweten dat als er horeca zou worden gevestigd, het zou gaan om een dagzaak. Dat staat in het bestemmingsplan voor de Vlaar dingse binnenstad, dat is opge steld in 1994. Geen nieuwe avond- horeca in de binnenstad." „Daarnaast hebben we de project ontwikkelaar in datzelfde jaar een brief gestuurd waarin we schre ven bereid te zijn een artikel-I 9- procedure te starten voor de wijzi ging van de bestemming van het gebiedje. Heel duidelijk niet voor de vestiging van een avond-, maar eer. daghoreeagelegenheid. Het is onzin te stellen dat de gemeente dat nu plotseling bedenkt. Boven dien is het bestemmingsplan voor dat gebied door iedereen in te zien." Peppelaar reageert dat tijdens de informatieavond voor bewoners en belanghebbenden in novem ber vorig jaar door de gemeente duidelijk is gesproken over avondhoreea. „Daarom zijn ook de bezwaren ingediend," meent Peppelaar. „De betrokkenen wa ren tegen avondhoreea voor hun deur." Eén van de belanghebbenden in de Fransenstraat die ook bij de in formatiebijeenkomst aanwezig was, lijkt de opmerkingen van Peppelaar te ondersteunen. „Ik ben niet tegen een horecavesti ging voor de deur," zegt G. de Graaf van kledingwinkel Leon de Graaf. „Het ging mij erom dat het grand café tot 's nachts open zou zijn. Er was iemand van de ge meente, geloof ik, die dat vertel de. Ik vind dat dergelijke horeca niet in de binnenstad thuishoort." Volgens de woordvoerder van de gemeente is tijdens_die informa tieavond door de gemeêhfejriöoif de suggestie gewekt dat het om een avonhorecagelegenheid zou gaan. „Het was Goudriaan zelf die dat als mogelykeid op die avond naar voren heeft gebracht. De ge meente is daar toen niet tegen in gegaan omdat we daarover geen discussie wilden voeren. Voor ons is avondhoreea nimmer een optie geweest," 'Huren is zilver, kopen is goud' lijkt de laatste jaren het spreekwoord. Steeds meer Nederlanders kopen een huis in plaats van huren. Ban ken verstrekken hoge hypotheken en de rente is al tijden laag. Zelfs vanuit het ministerie van Volkshuisvesting worden plannen gelan ceerd om kopen te stimuleren. Woningcorporaties in de regio lijken te volgen in de kooptrend. De in zware geldnood verkerende wo- ningstichtig Noordvest verkoopt woningen aan de huurders en ver handelt bovdndicn cca deel van haar bestand aan een belegger die de huizen op zijn beurt weer doorverkoopt aan de hoogste bieder. Wo ningbouwvereniging Schiedam gooit dit najaar ook woningen in de verkoop. Hel Rotterdams Dagblad zet wat zaken op een rijtje. Valt er over een aantal jaar nog wel te huren of hebben de corporaties bin nenkort hun gehele woningvoorraad verkocht? Door Menno Haddeman Waterweg Woningstichting Noordvest (elfduizend woningen) maakte dit jaar als eerste corpora tie in de regio bekend een aantal huizen in Maatschappelijk Ge bonden Eigendom (MGE> gaan verkopen. De appartementen in de fiat aan het Schubertplein kun nen door de bewoners tegen zeer gunstige tarieven worden 'ge kocht. De woningstichting blijft het onderhoud aan de woningen verzorgen en koopt de apparte menten terug op het moment dat de koper zijn huis kwijt wil. Deze vorm van verkopen is niet nieuw. Het wordt landelijk de laatste anderhalf jaar regelmatig toegepast, maar stamt oorspron kelijk uit de jaren zeventig. „Het is de laatste jaren weer zeer popu lair," vertelt directeur F. de Graaf van Woningbouwvereniging Schiedam (5600 woningen). Ook de WbS heeft in een beleidsplan aangekondigd een deel van haar woningbestand te verkopen. Het gaat dan vooral om de woningen die de concurrentie verliezen met de koopmarkt. Meestal eenge zinswoningen met een relatief ho ge huur. De bewoners van deze huizen kiezen er steeds meer voor een huis te kopen. De huren zijn soms hoger dan er aan aflossing van een hypotheek moet worden edragen. De woningstichting raakt deze huurders kwijt en de woningen blijven leeg. De Graaf: „Door de woningen bij voorbeeld in MGE verband te ver kopen blijft de corporatie by de woning betrokken. We verzorgen het onderhoud en kopen het huis terug als de eigenaar van zijn be zit af wil. Eigenlijk verdwijnt de woning dus maar tijdelijk uit het bestand. Met het geld dat we daar mee verdienen, kunnen we ons richten op onze primaire taak; zorgen voor de huisvesting van minder draagkrachtigen." Directeur B. Pluïmer van het Vlaardingse Patrimonium (vijf duizend woningen) kan met min der stelligheid dan zijn collega in Schiedam zeggen dat de corpora tie zal overgaan tot het verkopen van huizen. „Wij denken er wel over na. De raad van toezicht moet nog het een en ander goed keuren. Plannen zijn er dus wel. Om welke complexen het gaat, is nog niet bekend." Misverstand Volgens Pluimer komen er op het kantoor van de corporatie regel matig verzoeken binnen van huurders die hun woning willen kopen. Niet alle bewoners hebben volgens hem een reëel idee over het kopen van hun huis. „Ze den ken dat de woningstichting het huis tegen een zacht prijsje ver koopt. Dat is een groot misver stand, Het ministerie heeft be paald dat de corporaties minstens negentig procent van de markt waarde van een woning moeten vragen. Het is natuurlijk goed mogelijk dat de corporatie zelfs de volle prijs rekent." Met het geld dat Patrimonium zou verdienen aan de verkoop kun nen volgens Pluimer bepaalde complexen worden opgeknapt. Ook verbeteringen aan woon- Timmermans Een keuzemogelijkheid van kopen of huren. Vereniging Eigenhuis steunt de initiatieven va n corpo raties om huurders hun huis te laten kopen. Foto Roei Dijkstra omgeving behoren tot de moge lijkheden. Over hoe, wanneer en hoeveel woningen worden ver kocht kan Pluimer nog niets wet zekerheid zeggen. Bij Woningstichting Maassluis (7300 woningen) verschijnt in liet najaar een plan om een gedeelte van het woningbezit te verkopen. Hoe en waar is ook in de eerste ge meente aan de Waterweg nog niet precies bekend. „Bij verkoop den ken wy in eerste instantie aan de zittende bewoners," zegt woord voerder A, van Vlier van de WSM, „Niet aan een belegger zoals dat in Schiedam bij Noordvest is ge beurd. Wij zitten financieel gezien denk ik ook in een betere positie dan Noordvest." Ook de WSM krijgt regelmatig te lefoontjes van huurders uit bij voorbeeld de Steendijkpolder die hun huis willen kopen. Van Vlier „Het zijn meestal bewoners van de duurdere huurwoningen die bijvoorbeeld veranderigen in hun huis willen aanbrengen en vragen of ze de woning kunnen kopen." Volgens Van Vlier is niet te zeg gen tot welke 'groep' deze huur ders behoren. Het is volgens haar een gemêleerd gezelschap en kan niet worden gesteld dat het gaat om bijvoorbeeld jonge gezinnen, tweeverdieners of juist wat oude re Maassluizers. Net als directeur De Graaf van de WbS benadrukt Van Vlier dat de WSM zich voornamelijk richt op de primaire sector, de mensen met de lagere inkomens. „Het geld dat de WSM zou verdienen aan de verkoop wordt geïnves teerd in nieuwe projecten voor on der meer de primaire sector. Toch houdt in de toekomst ook de se cundaire doelgroep, de hogere in komens, onze aandacht." Woordvoerder J.W. Keizer van Woningbedryf Vlaardingen (11.000 woningen) meldt dat de corporatie momenteel met een marktonderzoek bezig is naar het verkopen van delen van het be stand. Het verhandelen van hui zen is voor het woningbedrijf niet nieuw. „Incidenteel verkopen we woningen," vertelt Keizer. „Het zijn huizen die ver boven de ge middelde huurgrens liggen. Wo ningen rondom het Van Heutsz- park bijvoorbeeld. Daar staan nog zo'n tien hele dure huurwonin gen. Deze huizen verkopen we. Over de rest van ons woningbe stand hebben we nog geen beslis sing genomen." De enige woningstichting die 'ab soluut1 niet van plan is huizen te gaan verkopen, is Samenwerking in Vlaardingen (vierduizend wo ningen). Volgens woordvoerder D. van Berge-Henegouwen heeft Sa menwerking geen geld nodig. „Wij zijn niet arm en niet rijk. In ons beleid staat dat we geen wo ningen verkopen. Dat doen we dus ook nietOns beleid is gericht op verhuren." De Nederlandse Woonbond in Amsterdam, een organisatie die opkomt voor de belangen van huurders, staat 'redelijk positief tegenover de verkoopplannen van woningstichtingen. „Er zijn de laatste jaren twee trends waar te nemen," vertelt woordvoerder R. van Genugten. „Verkoop aan zit tende huurders en verkoop aan beleggers. Onder een aantal voor waarden zijn we voor verkoop aan huurders. De Woonbond is een te genstander var het verhandelen aan een belegger. Deze streeft een ander doel na dan een sociale ver huurder, namelijk het verdienen van geld. Daarmee niet blij." De Woonbond stelt als één van de voorwaarden aan de verkoop dat voldoende huizen beschikbaar moeten blijven voor mensen met een lager inkomen. Daarnaast waarschuwt de Woonbond voor het negatieve imago dat het hu ren van een huis de laatste jaren steeds meer krijgt. „Huurders worden vaak gezien als dieven van hun eigen portemonnee. Wo ningstichtingen moeten daarom oppassen met het telkens verho gen van de huren. Zo zorgen ze er zelf voor dat huurders op een be paald moment besluiten een huis te kopen." A, Trip, woordvoerder van de Ver eniging Eigenhuis is groot voor stander van het kopen van een huurhuis. „Wij zijn voor een keu zemogelijkheid van kopen of hu ren. Dit moet uiteraard wel op een goede basis gebeuren. Dat wil zeg gen dat er met de corporatie ge sproken kan worden over bijvoor beeld de prijs van een woning. De onderhoudsstaat van het huis moet net ais op de vrije markt van invloed zijn op de koopsom. In een complex met woningen moet ieder appartement individueel worden bekeken." Trip steunt het nieuwe plan van staatsecretaris Tommei van Volkshuisvesting om het voor mensen met de laagste inkomens ook mogelijk te maken een huis te kopen. De politicus wil minder draagkrachtige kopers voor een periode van vijfjaar een jaarlijkse tegemoetkoming van 1500 gulden geven. Vereniging Eigenhuis moedigt dit soort initiatieven aan, Directeur De Graaf, van de WbS heeft zo haar twijfels bij het nieu we voorstel van de staatssecreta ris. „We moeten oppassen dat hu ren een vies woord wordt. Neder landers almaar stimuleren te ko pen is niet goed. Huren is niet vreemd en blijftvoor veel mensen de ideale manier om een woning te betrekken." De ijdelheid van de Rotterdamse gemeenteraad kent geen grenzen. Donderdag houdt de raad een spoeddebat over de woest uit de hand gelopen Brinkman-affaire, die tegelijk een Peper-affaire is. Maar probeert u zich eens voor te stellen dat het de gemeenteraad van Bemisse of van Krimpen aan den IJssel zou zijn, die de aldaar benoemde burgemeester aan de tand wenst te voelen over de peri kelen tussen chef en beheerder van het regionale politiekorps Rotterdam-Rijnmond. a. Veel Rotterdammers zouden eerst de atlas moeten pakken om te zien waar Bemisse en Krimpen ook alweer liggen (Bemisse staat er niet in, want da's een verzamel naam voor vriendelijke dorpen op Voome-Putten). b. Rotterdamse raadsleden zou den hun collega's van Bemisse en Krimpen vierkant uitlach ji, zo van: waar bemoeien jullie Klein duimpjes zich mee? Korpsbeheer der Peper is ónze burgemeester. Alleen wij als Rotterdamse raad mogen er wat van zeggen. En toch zou de gemeenteraad van willekeurig welke stad rond Rot terdam evenveel recht hebben om zich te mengen in deze klucht met een hoog Swiebertje-gehalte. Scheeres in Schiedam, Stam in Vlaardingen, Van Rossen in Hel- levoetsluis, Broekhuis in Spijke- nisse, Verbree in Capelle, Lamers in Bieiswijk: aan al die burge meesters - die het dik met Peper eens waren in de conflictbemid deling bij de politie - kan met evenveel reden worden gevraagd opheldering te geven, Welja, waarom zou de Overschie- se deelraadsvoorzitter Co Eger niet meteen minister Hans Dijk stal op het matje roepen? En de wijkraad-van Pemis wiimatuur- Jijk hef naadje van,de(kóus weten van Arthur Doeters van Leeuwen en Joan Leemhuis-Stout, die in twee A4'tjes over de burgemees ters heen rollebolden. Als we toch bezig zynr misschien hebben to neelgroep Apollo en de opzoome- raars in de Harddraverstraat er ook wel een mening over. Arie van der Rrogt componeert een Brinkman-lied, joechei Zo ziet u maar, de Rotterdamse raad is heel belangrijk. Nu zit de politiewet sinds de regionalise ring van de koipsen wel een tik keltje geschift in mekaar: er is een democratisch 'gat' waardoor directe democratische controle niet mogelijk is (het lijkt Europa wel). Korpsbeheerder Peper is in de Brinkman-affaire strikt geno men alleen verantwoording schul dig aan het regionale collectief van 22 burgemeesters. Slechts waar het om zaken van openbare orde en veiligheid binnen Rotter dam gaat, kan de gemeenteraad een woordje meepraten, maar je kunt een burgemeester en een Bromsnor die binnenskamers bo ven hun theewater geraken moei lijk als een zaak van openbare or de en veiligheid beschouwen. De motie van afkeuring, waarmee de Stadspartij op de proppen wil komen, is daarom een folkloristi sche strapats die Manuel Kneep- kens verdere naamsbekendheid oplevert, ook al kan de motie in de publieke opinie wel degelijk het effect hebben van beschadiging van het gezag over de politie. Kneepkens verwacht niet dat een raadsmeerderheid hem steunt in de motie van afkeuring. Niet ge treurd, de dichter is al tevreden als hij stemming gemaakt heeft. Je ziet aan de vraagstelling dat de politiek er niet zo goed raad mee weet. De PvdA wil duidelijkheid wie waarvoor bij de politie verant woordelijk is en welke rol de on dernemingsraad volgens Peper heeft. De WD vraagt hoe Peper een bekwaam en integer korps kan garanderen. D66 en CDA heb ben de helderheid om de tekort komingen van de politiewet aan te kaarten. Het zijn allemaal afge leide zaken, die niets met de Brinkman-affaire zelf te maken hebben. Ook de Stadspartij heeft aan 'Brinkman' te weinig houvast om burgemeester Bram Peper te kapittelen. De partij heeft het no dig om ouwe koeien uit de sloot te halen: het feit dat Peper nogal wat ambtenaren 'verbruikt' heeft, omdat hij nu eenmaal hoge eisen stelt. Dat spoeddebat bevestigt bij voor baat al de onmacht van zwakke politiek. Het is gebakken lucht. En trouwenr, spoed? 't Is pas over vyf dagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1