13 Politie wil hangplekken voor jeugd Commissiebenoeming opnieuw op Schiedamse agenda n a Hm ruil Rotterdams Dagblad ;i ui ;i lu u Extra agenten nodig om overlast in Vlaardingen te beteugelen 'Alleen sloop voorkomt houseparty's in loods op Wilton-Feyenoordterrein' ONS en Stadsreiniging onderzoeken samenwerking Huurdersraad en buurtbeheer samen Gemeentebelangen twijfelt aan kwijtscheldingsbeleid Eerste paal maakt weg vrij voor kopers in bedrijfsverzamelgebouw Kroegbaas in beroep tegen strenge regels Sveaparken, Spaarvarken, Ikeaparken of Spaland-Oost WlTM s E Drugsdealer aangehouden Hennepkwekerij in woning Vlam in de pan Snelrijders bekeurd f - i Cf LU Waterweg Dinsdag 1 juli 1997 Vlaardingen Een 23-jarige Vlaar- dinger is in de Prins Hendrik straat opgepakt omdat hij drugs in zijn auto had liggen. De politie had tijdens een controle bijna zes honderd XTC-pillen. vier gram speed en duizend gulden in de wagen zien liggen. De verdachte is dit weekeinde aangehouden. De spullen zijn in beslag geno men. De politie vermoedt dat de Vlaardinger dealt en stelt een na der onderzoek in. SchiedamIn een woning aan de Roelisiraat heeft de politie gister ochtend een kleine hennepkwe kerij ontdekt. Omwonenden had- den geklaagd over stankoverlast. In een kamertje vond de politie dertig plantjes, drie lichtbalken, twee ventilatoren en een aggre gaat. De goederen zijn in beslag 'genomen en de 27-jarige bewoner en een 65-jarige Schiedammer zijn aangehouden. Vlaardingen In de keuken van een woning aan de Kraanvogel- laan is gistermiddag rond half drie de vlam in de pan geslagen. De bewoners waren niet thuis en hadden het vlees op het fornuis la ten staan. De brandweer forceer de de deur en bluste het brandje. Schiedam De politie heeft gis termiddag een snelheidscontrole .gehouden op de Hargalaan. Zes entwintig bestuurders reden te ;snel en werden bekeurd. De snel ste reed negentig kilometer. Vlaardingen—De politie wil dat de gemeente Vlaardingen spe ciale hang- of lummelplekken aanwijst voor de jeugd. Dat kan helpen de overlast die jongeren nu op diverse plekken in de stad veroorzaken in te dammen. Dat heeft commissaris C. Hoek stra van de politie gisteravond met het gemeentebestuur bespro ken. Volgens haar wordt er in Vlaardingen erg veel gedaan aan het creeren van speelplaatsen voor 'de kleintjes', maar blijft de jeugd van 12 tot 18 jaar 'relatief onderbelicht'. En juist die groep heeft de afgelopen maanden in Vlaardingen een groot aantal pro blemen veroorzaakt. Tegenover burgemeester Stam en de fractie voorzitters van de politieke partij en liet de politiecommissaris gis teravond weten dat de problemen inmiddels 'beheersbaar' zijn. „Dat is dus niet hetzelfde als dat het weg is," verduidelijktecommissa ris Hoekstra. Tijdens de zomer maanden worden er extra agen ten ingezet. De grootste problemen met de Vlaardingse jeugd hebben zich het eerste kwartaal voorgedaan in het centrum. Op het Veerplein, voor McDonald's, bivakkeerde re gelmatig een groep jongeren die mensen lastig viel. Dat varieerde van schelden en de doorgang ver hinderen tot mishandeling en be roving. Commissaris Hoekstra gaf als voorbeeld dat één van de jon geren de vestiging van McDo nald's in rende, een zojuist door iemand bestelde milkshake van het dienblad griste en op de vlucht sloeg. Later verspreidde de overlast zich over het Liesveld tot in de bussen van de RET. Ook het zo maar een por geven van voor bijgangers kwam herhaaldelijk voor. Commissaris Hoekstra legde gis teravond uit hoe de politie weer grip heeft weten te krijgen op de situatie, die vooral op koopavon den uit de hand liep. Een groep van veertig tot zestig jongeren was dan op de been. „We hebben gekozen voor een gefaseerde aan pak," aldus Hoekstra. Dat bete kent onder meer dat wijkagenten de jongeren op hun gedrag heb ben aangesproken en dat er con tact is gezocht. „Je kunt er wel met de botte bijl in vliegen, maar dan is de kans groot dat de hele groep zich tegen de politie gaat keren. Dan komen er steeds meer mensen op af omdat er wat te be leven valt. Je hebt als politie dan aan paarden en honden niet meer genoeg," voorspelde Hoekstra. Maar ook de gefaseerde aanpak sloeg niet meteen aan en na drie koopavonden heeft de politie de groep uit elkaar gehaald. De na men van de raddraaiers werden genoteerd, van wie er achttien voor een gesprek naar het bureau zijn gehaald. Ook de ouders zijn daarbij betrokken. Tenslotte zijn zes jongeren voorgeleid aan de of ficier van justitie in verband met diefstal en vernieling. Volgens Hoekstra is de rust nu te ruggekeerd. Dat komt vooral omdat de politie inmiddels alle jongeren kent, zodat de pakkans voor hen groot is. Behalve op het Veerplein zijn er m Vlaardingen nog een stuk of vijf plekken waar groepen jonge ren regelmatig voor overlast zorgen bij de omwonenden, waar onder de Amsterdamlaan, Bleek- straat en Pompenburgsingel. Al gaat dat soms om klachten - 'Er staan jongeren voor m'n raam' - waartegen de politie niet kan op treden. Schiedam De enige mogelijk heid om illegale houseparty's in Schiedam te weren is de sloop van de oude loods op het Wilton- Fijenoordterrein. Dat zei burge meester R. Scheeres gisteren tij dens de raadscommissie alge mene en economische zaken. "Onlangs werd in de oude-loods een illegale houseparty gehou den. D66'er M. J.C. Houtkamp vroeg zich af of de politie niet had moeten ingrijpea „Die mensen waren daar in .een vol strekt onveilige ruimte. Dat had verkeerd kunnen gaan en dat moet de gemeente voorkomen." De politie was wel aanwezig, maar greep niet in. Volgens Scheeres was dat de beste ma nier om daar mee om te gaan. „Met dit pand is het heel moei lijk te voorkomen dat dit soort dingen gebeuren. Er is maar één oplossing en dat is sloop. Pas als het plat ligt, kunnen we als ge meente garanderen dat dit met meer gebeurt" Schledatn/Vlaardingen ONS Mi lieu uit Schiedam en dc gemeente Vlaardingen stellen een onder zoek in naar de mogelijkheden om op het gebied van de afval stof fen inzameling samen te werken. Beide organisaties zijn van me ning dat door de ontwikkelingen op de afvalmarkt de noodzaak voor regionale samenwerking steeds sterker wordt. Door onder meer scherpere mi lieudoelstellingen en arbeid snor- men zijn beide partijen genood zaakt de schaal te vergroten. Daardoor kan efficiënter worden gewerkt. Met het onderzoek rea geren ONS en de stadsreiniging Vlaardingen op de conclusies van onderzoeken die beide organisa ties, ieder voor zich, recent heb ben laten uitvoeren. In het gemeenschappelijke on derzoek worden alle vormen van samenwerking bekeken. Het kan daarbij gaan om samenwerking op deelterreinen tol volledige in tegratie van beide organisaties in een nieuw te vormen organisatie met een eigen rechtsvorm. Het is niet uitgesloten dat op den duur ook andere gemeenten uit de re gio bij de samenwerking worden betrokken. Het onderzoek wordt verricht door de VB-groep en zal in de loop van de maand oktober klaar zijn. Maassluis De Huurdersraad Maassluis (HRM) en Platform Buurtbeheer (PBB) zijn vandaag .gefuseerd. De organisaties den ken samen sterker te zijn en hun (activiteiten gaan gedeeltelijk pa rallel lopen. Om de laatste reden heeft ook de gemeente aange drongen op de fusie. Het wilde 'graag één aanspreekpunt als het 'om bewoners- en huurderszaken ■gaat. (Enkele jaren geleden was het alle maal nog redelijk gescheiden. De HRM hield zich bezig met huur derszaken. PBB ging over de (woonomgeving, dus over de 'groenvoorziening, de speelterrei nen maar ook over de zogenoem de leefomgeving. Maar toen de ^woningstichting WSM privati seerde, veranderde een en ander. (?BB-bestuurslid B. Kooy: „Eerst was de grond helemaal van de ge meente, maar daarna gedeeltelijk van de WSM." Problemen met de woonomgeving deden zich met andere woorden niet meer alleen voorop gemeentegrond, maar ook op WSM-grond. Kooy: „Stond het plantsoen op grond van de WSM, moest je naar de HRM. Was het van de gemeente dan moest je naar de gemeente." Vastgelegd Begin dit jaar is het ook wettelijk vastgelegd dat woningcorporaties zoals WSM verantwoordelijk zijn voor de woonomgeving. „Eerst re gelde het platform dit altijd. Ter wijl de HRM het overkoepelend orgaan is dat over de woningen gaat," vertelt E. van Iperen, voor zitter van de HRM. Zowel Kooy als Van Iperen geven aan dat het overlappen van activi teiten niet de enige reden was om te gaan fuseren. Van Iperen: „De inspraakpositie van de bewoners verbetert, want je bestrijkt samen het hele gebied." Haar nieuwe col lega gaat nog wat verder. „Het be langrijkste is dat je eens een goe de vuist kan maken als het nodig is." Ondanks het samengaan zullen de HRM en PBB nog wel enigzins zichtbaar zijn in de nieuwe orga nisatie. „De twee werkpolen blij ven bestaan," vertelt Kooy. „Een buurtpoot en huurpoot, met daar boven een hoofdbestuur." Nog on duidelijk is wat de naam van de nieuwe organisatie gaat worden. Kooy: „De werknaam is Bewoners Belangen Maassluis. Maar we ho pen dat er nog iemand met een goeie kreet komt." "W -7; 7-7''"tPsbï.- T" -«***< 1» Schiedam D66 en CDA blijven grote moeite houden met de be noeming van raadslid Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schie dam, voorheen CDA) in vijf raads commissies. Het raadslid, die zich na een ruzie afsplitste van het CDA. had het college om een be noeming gevraagd in de helft van alle raadscommissies. Enkele maanden geleden kon het voor stel niet op een meerderheid reke nen. Tot verbazing van een ieder, inclusief Schoenmakeis zelf, kwam het college ondanks het ne gatieve advies van de commissie met een nieuw voorstel. Voor burgemeester R. Scheeres en de rest van de college was het een kwestie van het consequent doorvoeren van het beleid. Toen het CDA een nieuw lid in de ge meenteraad benoemde om Schoenmakers te vervangen, wei d dit nieuwe lid ouk in de com missies benoemd, legde Scheeres gisteren in de raadscommissie al gemene en ecQnomische zaken uit. „Daarnaast vreesden we een oneigenlijke discussie over dit on derwerp en op deze manier willen we dat voorkomen." Voor M. J. C. Houtkamp (D66) wa- Th. H. B. Schoenmakers: 'De verhoudingen met het CDA zijn goed .'Archieffoto Rotterdams Dagwauoaap Rozema ren dat geen redenen om nu wel in te stemmen met het voorstel. „Ik ben er met oor om een bonus te geven voor ondemocratisch ge drag." zei hij. „Voor mij is dat niet bespreekbaar." Ook Scheeres is van mening dat Schoenmakers voor de raadscommissies had moeten bedanken. „Maar Schoen makers is door de Schiedammers gekozen en daardoor kan hij in de gemeenteraad blijven zitten." Slikken De oud-partijgenoten van Schoenmakers moesten gisteren even slikken. „U zei toch dat het niet belangrijk was, maar door met dit voorstel te komen maakt u het weer heel belangrijk," zei G. Kaptein tegen burgemeester Scheeres. Het CDA was onaange naam verrast door het voorstel. Kaptein trok het voorstel dan ook meteen door. Tijdens de eerste behandeling van het voorstel, en kele maanden geleden, bleek dat Schoenmakers nog steeds plaats vervangend regioraadslid is. „Het heeft ook een vervelende relatie met de waarneming in de regio raad. Ook dat moet worden gefor maliseerd." Scheeres wilde die re latie niet leggen: „Ik heb het niet als een pakketje ervaren. Het is niet zo dat het één (de benoeming in de commissies) niet zonder het ander kan (de waarneming in de regioraad)." Schoenmakers snapte de commo tie rondom de waarneming in de regioraad niet zo goed. Als het CDA die plek terug wil hebben, dan kunnen ze die wat hem be treft zo krijgen. „De verhoudin gen met het CDA zijn goed. Als ze dat hadden gezegd, was dit nooit een probleem geweest, maar ook na die commissievergadering ben ik niet benaderd." Het plaatsgebrek in de commis sies was voor de raadsleden enige maanden geleden ook een reden om het verzoek van Schoenma kers af te wijzen. Na enig uitzoek werk bleek dat in sommige raads commissies nog wel plek was. Scheeres: „Het is eleganter om dat voor deze raadsperiode nog te corrigeren." Het CDA cn D66 be raden zich nog over hun stand punt. Ook de WD is verdeeld, maar die partij wenste zich giste ren niet druk te maken over de kwestie. „Laat Schoenmakers maar lekker in die commissies zit ten." zei W. van Wijk. Gemeente belangen en de PvdA stemmen in met het voorstel. „Het is een prag matische oplossing voor een zaak die men heel hoog zou kunnen op nemen," zei P. Groeneweg(PvdA). Schiedam Gemeentebelangen Schiedam twijfelt aan het kwijt scheldingsbeleid van de gemeen te Schiedam. Uit een onderzoek van de FNV in Zuid-Holland blijkt dat Schiedam samen met elf ste den een gunstige uitzondering vormt, omdat op een creatieve manier wordt omgegeaan in het moeilijke woud van talrijke regels over de bijstand. De ervaring van Gemeentebelangen ligt een tik keltje anders. „Uit de gesprekken met mensen tijdens ons spreekuur blijkt dat de gemeente bij het beslag leggen van de ABW-uitkering voor het in nen van achterstallige gemeente lijke heffingen vaak tot de maxi maal toegestane ruimte gaat. Ook zou het jaarlijks uit te keren va kantiegeld bij de beslaglegging worden betrokken. Vooral dat laatste moet voor de uitkeringsge rechtigden extra zuur zijn," schrijft Gemeentebelangen aan b en w. De partij wil dan ook weten bij hoeveel mensen beslag wordt ge legd op de uitkering voor het in vorderen van gemeentelijke hef fingen en bij hoeveel mensen ook de vakantietoeslag wordt meege nomen. Gemeentebelangen heeft hierover schriftelijke vragen ge steld. Volgens het onderzoek van de FNV hoort Schiedam bij de twaalf gemeenten die de beleids vrijheid op het gebied van kwijt schelding maximaal benutten. Schiedam Drie van de elf units in het nieuwe bedrijfsverzamelge bouw op het industrieterrein Vijf sluizen op de grens van Schiedam en Vlaardingen zijn verkocht nog voordat duidelijk was wanneer begonnen zou worden met de bouw. De eerste paal is gistermid dag de grond in gegaan, waardoor de weg vrij is voor de verkoop van de overige units. Tot nu toe vielen geïnteresseerden af omdat niet duidelijk was wanneer zou wor den gebouwd. Met het bedrijfsverzamelgebouw krijgt Vijfsluizen een vestigings- plek voor kleinere bedrijven. De bedrijfsunits zijn geschikt voor multifunctioneel gebruik en het is mogelijk om de units te koppe len. Het is bovendien mogelijk om naar eigen wens een inpandig kantoor in twee lagen te maken. De units variëren in grootte van '1 vierkante meter tot 245 vier kante meter. Met de bouw van het bedrijfsver zamelgebouw wordt ingespeeld op de toenemende behoefte van ondernemers om een klein be drijfspand te kopen. De kracht van het project is de multifunctio naliteit. en de kleinschaligheid. Ook de projectontwikkelaars zien een gat in de markt. Zo heeft de ontwikkelaar van het Schiedamse bedrij fsverzamelgebouw eerder al bedrijfspanden voor kleine onder nemers neergezet in onder meer Zoetermeer, Bodegraven, Pijn- acker, Nieuw-Vennep en Brielle. De ontwikkelaar verwacht dat het nieuwe pand 'zeer binnenkort' vol zal zitten. Ook voor het bedrijventerrein Vijfsluizen betekent de komst van het nieuwe bedrijfsverzamelge bouw een opwaardering. De ver koop van grond op Vijfsluizen gaat steeds beter. Al eerder heeft het Schiedamse verhuisbedrijf Van Dijke een nieuw pand op het bedrijventerrein neer laten zetten en ook de Schiedamse BMW-dea- ler Kalfsbeek is er bezig. Het hui dige succes van het Schiedamse bedrijventerrein wordt onder meer veroorzaakt door de komst van de metrolijn en de aanleg van de tweede BeneluxtunneL Do eerste paal gaat de grond In, Foto Roei Dijkstra Den Haag/Schiedam De Raad van State in Den Haag gaat zich buigen over de vraag of café Spoenk aan de Parkweg in Schie dam terecht beperkte openingstij den is opgelegd door de burge meester, In vergelijking met an dere Schiedamse horeca is de kroeg aan strengere regels gebon den, Spoenk van exploitant K. He- ijboer mag van zondag tot en met donderdag open zijn van 15.00 tot 24,00 uur en op vrijdag en zater dag een uurtje langer. De normale sluitingstijden voor cafés in Schiedam liggen doordeweeks op 01.00 en in het weekeinde op 02.00 uur. Burgemeester R. Scheeres van Schiedam heeft in het geval van Spoenk bepaald dat het om een café in een woonbuurt gaat. Om de kans op overlast voor omwo nenden te beperken zijn de ope ningstijden aangepast. Het beroep tegen dat besluit van de burgemeester is ingesteld door de voormalige eigenaar van het café, N. van Leeuwen. Hij was tot een enige tijd geleden eigenaar van café Roemers, de voorloper van café Spoenk. Van Leeuwen had het beroep ingediend waar- van de huidige eigenaar Heijboer de vruchten zou kunnen plukken. Bij de zitting van de Raad van Sta- te in Den Haag was alleen een ver tegenwoordiger van de burge meester aanwezig. Een woord voerder van de kroeg had het op de zitting laten afweten. 1 De Raad van State neemt de argu menten van hei beroep in overwe ging en komt over enkele weken met een uitspraak. Schiedam —Verbasteringen zijn er inmiddels genoeg voor de naam Sveaparken, de nieuwe naam voor Spaland-Oost in Schiedam. Ikeaparken. Spaar varken of wat te denken van Speenvarken. Een deel van de Schiedamse raadsleden heeft moeite met de nieuwe naam en dat heeft niet eens zo zeer met de verbasteringen te maken. Leden van de PvdA-fractie zijn niet gelukkig met de nieuwe naam. „Er is een gat gevallen in de onderbouwing. Hel wijkt af van de historische lijn die we in Schiedam gewend zijn te geven. Er zou altijd een relatie moeten zijn met de Schiedamse histo rie," zei P. Groeneweg (PvdA). De nieuwe'naam heeft volgens Groeneweg ook gevolgen voor de aanduidingen in de wijk. „We moeten ergens de naam Spaland terugvinden. Zo voorkom je dat er ineens een vreemde wijk komt tussen Kethel en Spa- land." Th. H. B. Schoenmakers was ei genlijk niet van plan zich druk te maken over de naamgeving van Spaland-Oost. Totdat hij de naam Sveaparken hoorde. „Van af dat moment heb ik me wel druk gemaakt. Zo kennen we de lettercombinatie sv niet en heeft de naam absoluut geen binding met Schiedam." De naam is niet by alle raadsle den verkeerd gevallen, M. J. E. Ruseier (CDA) vond het juist een originele naam en M. J. C. Hout kamp (D66) noemde het een bui tengewone vondst. De gemeenteraad heeft echter alleen inspraak in straatnamen en niet bij een wijk. Toch hoopt burgemeester R. Scheeres dat de gemeenteraadsleden instem- men met de naam Sveaparken., Maar of die naam' uiteindelijk aanslaat, hangt volgens Scheeres af van de Schiedam mers. „In Rotterdam hebben ze de Beurstraverse, maar ieder een noemt het de Koopgoot." DORPSSTRAAT 174 2932 AB BAREWORECKT SU DE WATERTOREN TEL 0180-611100 MAANDAG Gf«-OTïN - VRIJDAG KOOPAVONÖ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1